2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 26, 2022 1:56 pm

Λέγεται πως ψαχνόμαστε για Payton Siva για φετος με προοπτική να μεινει και του χρονου. Πως σας φαίνεται ο παιχτης? Φαντάζομαι για βασικός υπολογίζεται.

Εμενα για φετος μου φαίνεται ισως και η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσαμε να κάνουμε, για του χρονου θα χουμε θεμα στο μέγεθος της περιφέρειας μας με Μεικον και Σιβα νομίζω.

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3525
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τρί Απρ 26, 2022 2:11 pm

JohnnyPao έγραψε:
Τρί Απρ 26, 2022 1:56 pm
Λέγεται πως ψαχνόμαστε για Payton Siva για φετος με προοπτική να μεινει και του χρονου. Πως σας φαίνεται ο παιχτης? Φαντάζομαι για βασικός υπολογίζεται.

Εμενα για φετος μου φαίνεται ισως και η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσαμε να κάνουμε, για του χρονου θα χουμε θεμα στο μέγεθος της περιφέρειας μας με Μεικον και Σιβα νομίζω.
Τίμιος παίκτης, που ξέρεις τι θα σου δώσει. Δεν ξέρω βέβαια σε τι κατάσταση είναι και πώς έπαιξε φέτος, αλλά είναι μια αξιοπρεπή λύση μέχρι το τέλος της σεζόν.

0
Johnzaro

 junior
Reactions: 55
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 08, 2020 6:10 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 26, 2022 2:31 pm

Γράφουν όλα τα sites ότι ψαχνόμαστε για Payton Siva. Τον ξέρουμε τον παίκτη από την εποχή Πιτίνο. Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ ο συγκεκριμένος παίκτης και είναι μια από τις καλύτερες επιλογές φέτος. Στην Νέα Ζηλανδία έπαιξε φέτος, οπότε δεν νομίζω να έχει και υψηλές απαιτήσεις. Είναι ικανοποιητικός σκόρερ και καλός δημιουργός αλλά είναι και αυτός πολύ κοντός και δεν ξέρω αν θα ταιριάξει αμυντικά με Macon. Σε γενικές γραμμές πάντως θεωρώ πως είναι από τους παίκτες που μπορούν να βοηθήσουν και είναι παίκτης που ξέρεις τι παίρνεις.

Πολύ καλύτερη επιλογή από Γουολτον κτλπ.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 26, 2022 2:47 pm

Αν είναι ο Σίβα της Άλμπα είναι καλύτερος από οτιδήποτε έχουμε ή θα μπορούσαμε να αποκτήσουμε.

Χτυπάει λίγο άσχημα ότι στα 30 του αποφάσισε να πάει Νέα Ζηλανδία και είναι ένα καμπανάκι για την κατάσταση του ότι τα νούμερα του εκεί (11,8 πόντοι, 4,6 ασσίστ και 2,3 λάθη σε 26' με 36,6% FG% και 33,1% τρίποντο) δεν είναι αυτά που θα περίμενες από έναν καλό παίκτη Ευρωλίγκας σε πρωτάθλημα τέτοιου επίπεδο.

Αξίζει μια δοκιμή, τι είχαμε τι χάσαμε.

0
giorgos45

 a1greece
Reactions: 126
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 6:31 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Απρ 26, 2022 3:03 pm

οκ τι ειχαμε τι χασαμε!απο το γουολτον που ακουστηκε ειναι καλυτερος!για του χρονου για 2ο θα τον ηθελα αν βεβαια κανει κατι φετος κ βοηθησει!μη κανουμε κανα λαθος μονο κ παμε του χρονου με σιβα μεικον νεντοβιτς γιατι αμυνα ποιος θα παιξει?

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 26, 2022 7:57 pm

Gino_Bill έγραψε:
Τρί Απρ 26, 2022 12:54 pm


Ο αντίλογος βέβαια είναι ότι ο Ουόλτερς ήταν στα θέματα του τόπικ εδώ τα τελευταία δύο χρόνια και η πλειοψηφία ήμασταν "ναι μεν αλλά", δεν θυμάμαι κανέναν που να είχε ξετρελαθεί


Εγώ, εγώ. Και πέρσι και πρόπερσι. :dribble:
Σε λοιπά νέα, αυτός ο Πέιτον προ τραυματισμού είχε ελατήρια στα πόδια. Μετά, σαν να κάθησε κάπως, αλλά παραμένει ένας καλός παίκτης- μάλλον το καλύτερο pg μετά τον Νικ. Κι ας μην είναι ο παίκτης της πρώτης χρονιάς στα Άλμπατρος.


basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 26, 2022 9:15 pm

ΤζόνιΠαο, 6/10 τρίποντα (και 2/9 δίποντα βέβαια :roll: )ο δικός σου :wink: κόντρα στους Μπολονιέζους απόψε. Τρεχάτεεεεεεεεεεε. Και τελικά μάλλον ένα δίδυμο αθληξτικού 3/4 με έναν σουτέρη/ριμπάουντερ στο 4, μου κάνει καλύτερο από έναν σκέτο Κάβανο ή Ρούμπιτ (με τα λεφτά τους- ο Κάβανο θέλει και μπάι άουτ- παίρνετε το ντουέτο που λέμε).
Στο πόστο του κι ο Σεμάζ Κρίστον (για δεύτερος άσσος).
Καλό δίδυμο- έχουν και χημεία. Και γεωγραφία :P μην πω.

JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 26, 2022 9:31 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Απρ 26, 2022 9:15 pm
ΤζόνιΠαο, 6/10 τρίποντα (και 2/9 δίποντα βέβαια :roll: )ο δικός σου :wink: κόντρα στους Μπολονιέζους απόψε. Τρεχάτεεεεεεεεεεε. Και τελικά μάλλον ένα δίδυμο αθληξτικού 3/4 με έναν σουτέρη/ριμπάουντερ στο 4, μου κάνει καλύτερο από έναν σκέτο Κάβανο ή Ρούμπιτ (με τα λεφτά τους- ο Κάβανο θέλει και μπάι άουτ- παίρνετε το ντουέτο που λέμε).
Στο πόστο του κι ο Σεμάζ Κρίστον (για δεύτερος άσσος).
Καλό δίδυμο- έχουν και χημεία. Και γεωγραφία :P μην πω.
Δεν είδα το ματς γιατί έβλεπα γιουρολιγκ σήμερα, θα το δω σε πρώτη ευκαιρία. Εξαιρετικός πράγματι, περα απο το σκορ να σημειώσω πως είχε και 7 ριμπαουντ με 2 ταπες.

Μάλιστα, δεν ειναι μονο τα νούμερα που γράφει ο Blossomgame αλλα και σε ποια ματς τα γράφει. Τωρα μιλαμε για ματς στους 8, νοκ αουτ, με το μεγαλύτερο φαβορί πλέον του γιουροκαπ. Ενω και τη προηγούμενη βδομάδα που απέκλεισε την αγαπημένη μου Μπανταλονα (η ισπανική Παρτιζαν κατεμε αυτη η ομαδα, πολυ στεναχωρηθηκα που αποκλειστηκαν) ειχε 21 ποντους με 3/5 τρίποντα και 5/9 διποντα.

Πολυ μεγάλο ενδιαφέρον σαν παιχτης. Ο Κριστον που λες παντως δεν με ενθουσιάζει να πω την αλήθεια, ίσως λόγω του ανοστου περάσματος του απο τη Μπασκονια.

ΥΓ. Παντως και τις προάλλες λέγαμε για καθαρό 4αρι (τον Νταουμ) , 3/4αρι και 5/4αρι (Bolomboy). Στο ίδιο μοτίβο δεν θα ήταν κακος ένας Καβαμο αντι του Νταουμ κι ενα φθηνότερο 5/4αρι.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 26, 2022 9:39 pm

JohnnyPao έγραψε:
Τρί Απρ 26, 2022 9:31 pm
[
Δεν είδα το ματς γιατί έβλεπα γιουρολιγκ σήμερα, θα το δω σε πρώτη ευκαιρία. Εξαιρετικός πράγματι, περα απο το σκορ να σημειώσω πως είχε και 7 ριμπαουντ με 2 ταπες.

Μάλιστα, δεν ειναι μονο τα νούμερα που γράφει ο Blossomgame αλλα και σε ποια ματς τα γράφει. Τωρα μιλαμε για ματς στους 8, νοκ αουτ, με το μεγαλύτερο φαβορί πλέον του γιουροκαπ. Ενω και τη προηγούμενη βδομάδα που απέκλεισε την αγαπημένη μου Μπανταλονα (η ισπανική Παρτιζαν κατεμε αυτη η ομαδα, πολυ στεναχωρηθηκα που αποκλειστηκαν) ειχε 21 ποντους με 3/5 τρίποντα και 5/9 διποντα.

Πολυ μεγάλο ενδιαφέρον σαν παιχτης. Ο Κριστον που λες παντως δεν με ενθουσιάζει να πω την αλήθεια, ίσως λόγω του ανοστου περάσματος του απο τη Μπασκονια.

ΥΓ. Παντως και τις προάλλες λέγαμε για καθαρό 4αρι (τον Νταουμ) , 3/4αρι και 5/4αρι (Bolomboy). Στο ίδιο μοτίβο δεν θα ήταν κακος ένας Καβαμο αντι του Νταουμ κι ενα φθηνότερο 5/4αρι.
Εγώ δεν πρόκαμα τίποτε σήμερα από μπάσκετ. Ούτε δευτερόλεπτο. Ότι βλέπω τώρα από στατιστικές.
Ο Κρίστον ήταν προς το καλός στην τοτινή Μπασκόνια, το θέμα ήταν ότι έπεσε σ' εποχή που είχε μείνει μισή η ομάδα, και παρέπαιε, είχε και θέματα προπονητή κλπ.

Ο Κάβανο, θα βγει ακριβός (περίπου όσο οι Μπλόσογκειμ και νΤαούμ, μαζί). Είναι παίκτης Ευρωλίγκας, έχει μια χρονιά στο ΝΒΑ αρκετά συμπαθητική κι έχει και συμβόλαιο για του χρόνου- όπερ κανά 150-200ρι για να "σπάσει" μιας κι ο μάνατζερ τους, ο Μοτεγιούνας είναι σκληρός παίκτης σε κάτι τέτοια).

JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 27, 2022 2:43 am

Ειναι ενα ζήτημα πάντως για το ροστερ της επόμενης χρονιάς το αν λύνονται τα συμβόλαια των Nedovic & Sant Roos. Αν ναι, θα τους αποχαιρετούσα και τους δυο, τον Σερβο με βαρια καρδιά για να είμαι ειλικρινής. Ωστόσο, είμαι της άποψης πως το πολυ χρήμα (για τα δεδομένα μας παντα) πρεπει να το σπρώξουμε στις θεσεις 1 και 5, ενδιάμεσους παιχτες μπορείς να βρεις πιο ευκολα απο κατώτερο επιπεδο και να σου βγουν.

Τα 800χιλ που θα έπαιρνε λογικα ο Νεντο του χρονου, θα τα έδινα σε βασικο ασο, και περισσότερα αν γίνεται. Να πάρουμε δηλαδή εναν Williams Goss ΑΝ μεινει ελεύθερος, εναν Baldwin στη τελική. Ας έχουμε ανοιχτό και το ενδεχόμενο να μεινει ο Καλαθης ελεύθερος αν δεν το σηκώσει η Μπαρτσα φετος, σε αυτή την ηλικία δεν θα ζητάει και πολλά.

Θα χουμε και τον Macon για βασικο 2αρι και με πολυ λιγα χρήματα μάλιστα. Απο πισω στα γκαρντ νομίζω θα ναι επαρκεστατοι οι Mitrou Long, Radebaugh και Καλαιτζακης.

Στο 3 πισω απο τον Παπαπέτρου θελουμε σουτ, μου κόλλησε ο Strautins αυτές τις μέρες που έρχεται με το συμβόλαιο του Κασελακη και δίνει άνετα τα 10-13 λεπτα που θα περισσεύουν απο τον Παπι.

Στο βασικο 4αρι επίσης μπορούμε να τζογαρουμε λίγο, θέλουμε σίγουρα σουτ και αθλητικοτητα, αν μεινει ελεύθερος ο Cavanaugh θα ναι ταμάμ, αλλιώς Mike Daum ή Derek Willis. Για μπακαπ 4αρι υπάρχουν πολλές επιλογές, ο Blossomgame αν θέλουμε κάποιον που να ανεβαίνει και στο 3 ή ο Kyle Alexander αν θέλουμε κάποιον να κατεβαίνει και στο 5, πιο φθηνός ο 2ος εννοείται. Ενδιαμεσος στο 3/4 ο Ματζουκας με σοβαρο ρόλο αν γίνεται.

Στο 5 πισω απο Παπαγιαννη θέλουμε δυνατό κορμί σίγουρα, ιδανικά να μπορει να παιξει και στο 4. Δηλαδή δεν θα με χαλαγε ο Nebo αλλα θα προτιμούσα τον Bolomboy ή ο Motley της Κουμπαν (που έρχονται πιστεύω με το συμβόλαιο του Okaro).

Και Καββαδας με Χουγκαζ να συμπληρώνουν τη 14αδα, τραυματισμοί θα υπάρξουν σίγουρα οποτε θα παίξουν, ο Χουγκαζ καλό είναι να παίρνει μπόλικο χρόνο στην Α1.

Το ροστερ που περιέγραψα δεν ειναι πολυ πιο ακριβο απτο φετινο μας, αντε να φτάνει στο μισό εκατ η διαφορά τους. Αν υπάρξει πιο σοβαρή αύξηση του μπάτζετ καλό θα είναι να φανεί πρώτα από όλα στην επιλογή προπονητή. Τρινκερι μάλλον τον ξεχνάμε, Σφαιροπουλο ίσως? Ειδάλλως Περασοβιτς ή Μίτροβιτς. Και Πασκουαλ θα θελα με τα χίλια, δεν ξερω αυτος αν θα μας ήθελε βέβαια...

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 28, 2022 12:09 am

basket72 έγραψε:
Τρί Απρ 26, 2022 7:57 pm
Gino_Bill έγραψε:
Τρί Απρ 26, 2022 12:54 pm


Ο αντίλογος βέβαια είναι ότι ο Ουόλτερς ήταν στα θέματα του τόπικ εδώ τα τελευταία δύο χρόνια και η πλειοψηφία ήμασταν "ναι μεν αλλά", δεν θυμάμαι κανέναν που να είχε ξετρελαθεί
Εγώ ήμουν γκρούπι του Ουόλτερς, αλλά ούτε εγώ θα τον έπαιρνα το καλοκαίρι με τα μισά ματς να κατεβαίνει τραυματίας και να ζητάει αλλαγή όταν συμπλήρωνε συνεχές πεντάλεπτο.


0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 28, 2022 12:19 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 12:09 am

Εγώ ήμουν γκρούπι του Ουόλτερς, αλλά ούτε εγώ θα τον έπαιρνα το καλοκαίρι με τα μισά ματς να κατεβαίνει τραυματίας και να ζητάει αλλαγή όταν συμπλήρωνε συνεχές πεντάλεπτο.
Σωστό κι αυτό- αλλά, ήταν τραυματισμός που τελικά δεν τον ταλαιπώρησε και τόσο. Συνήθως έχουν τρόπο οι ομάδες να τα τσεκάρουν αυτά πριν την τελική τζίφρα. Εσύ μάλιστα τον είχες δει κι από κοντά- στους ημιτελικούς του Ευρωκαπίου.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 28, 2022 12:22 am

basket72 έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 12:19 am
yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 12:09 am

Εγώ ήμουν γκρούπι του Ουόλτερς, αλλά ούτε εγώ θα τον έπαιρνα το καλοκαίρι με τα μισά ματς να κατεβαίνει τραυματίας και να ζητάει αλλαγή όταν συμπλήρωνε συνεχές πεντάλεπτο.
Σωστό κι αυτό- αλλά, ήταν τραυματισμός που τελικά δεν τον ταλαιπώρησε και τόσο. Συνήθως έχουν τρόπο οι ομάδες να τα τσεκάρουν αυτά πριν την τελική τζίφρα. Εσύ μάλιστα τον είχες δει κι από κοντά- στους ημιτελικούς του Ευρωκαπίου.
Φαντάζομαι ότι είχε καεί στο χυλό ο Πρίφτης με τον Ουόλτερς στο Καζάν και δεν ασχολήθηκε.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 28, 2022 12:25 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 12:22 am

Φαντάζομαι ότι είχε καεί στο χυλό ο Πρίφτης με τον Ουόλτερς στο Καζάν και δεν ασχολήθηκε.
Ναι, δικαιολογημένος εν πολλοίς. Θυμίζει (κατ' αναλογία) τότε που δεν κράτησε τον Χάκετ ο Σφαιρόπουλος.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 28, 2022 12:37 am

basket72 έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 12:25 am
yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 12:22 am

Φαντάζομαι ότι είχε καεί στο χυλό ο Πρίφτης με τον Ουόλτερς στο Καζάν και δεν ασχολήθηκε.
Ναι, δικαιολογημένος εν πολλοίς. Θυμίζει (κατ' αναλογία) τότε που δεν κράτησε τον Χάκετ ο Σφαιρόπουλος.
Πολύ σωστή αναλογία. Ούτε και στην περίπτωση του Σφαιρόπουλου του έχω προσάψει κάτι. Εμείς καλά τα λέμε, αλλά αυτοί παίζουν τη θέση τους. Αν τραυματιζόταν ο Ουόλτερς ξέρουμε όλοι τι θα έλεγαν οι πολλοί: τι μας τον έφερε το σακάτη, δεν το ήξερε ότι κάθε τρεις και πέντε είναι τραυματίας, πόσα να τσέπωσε από τη μίζα, κλπ. Καλά έκανε κι έψαξε άλλη λύση. Για τον Πέρι είχα πολλές ελπίδες -όπως και πολλοί εδώ μέσα- αποδείχθηκε τουλάχιστον ανεπαρκής. Για το Φέρελ, πραγματικά ανεξήγητη μη χρησιμοποίηση και αποπομπή, αυτά ναι, να του τα χρεώσω.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”