2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Panos Phys

 junior
Reactions: 48
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2022 2:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Kevin Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 03, 2022 9:46 pm

τουλουμπα έγραψε:
Τετ Αύγ 03, 2022 8:28 pm
TSAKWNAS έγραψε:
Τετ Αύγ 03, 2022 7:20 am
Αν ο Μήτογλου έψαχνε για μεγάλο συμβόλαιο με το καλημέρα, καλύτερα να πήγαινε στον Ολυμπιακό.
για ποιον λογο να χρυσοπληρωσει ο οσφπ τον μητογλου οταν εχει βεζενκοφ που ειναι πολυ καλυτερος?
Γιατί του χρόνου δε θα τον έχει και ταυτόχρονα Παπανικολάου και Σλουκας θα είναι 1 χρόνο μεγαλύτεροι.

0
Respect Yourself
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 04, 2022 11:12 pm

Ξεχνατε κατι βασικο. Ο Μητογλου θα μεινει ωσπου να ανεβουν οι μετοχες του. Ειναι επαγγελματιας στο 100%. Ο ΠΑΟ χρειαζεται σταθερο κορμο. Αλλιως δεν κοντραρουμε ομαδες με σημαντικα υψηλοτερα budget. Οποτε αξιζει μονο για διετες και σημαντικα χαμηλοτερες αποδοχες την πρωτη χρονια

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 05, 2022 12:51 am

TSAKWNAS έγραψε:
Πέμ Αύγ 04, 2022 11:12 pm
Ξεχνατε κατι βασικο. Ο Μητογλου θα μεινει ωσπου να ανεβουν οι μετοχες του. Ειναι επαγγελματιας στο 100%.
Aυτό ισχύει για όλους τους παίκτες παγκοσμίως. Τι να κάνουμε; Να παίρνουμε μέτριους παίκτες μην τυχόν και ανέβουν οι μετοχές τους;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 05, 2022 4:36 pm

Νομίζω πως έχουν περάσει αρκετοί παίκτες από το τριφύλλι που με τα ίδια χρήματα και ίσως λίγα περισσότερα θα μπορούσαν να είχαν κλείσει μεταγραφή σε (θεωρητικά) μεγαλύτερο κλαμπ, ή να δοκιμάσουν την τύχη τους στο Αμέρικα. Δεν γίναμε χθες Παναθηναϊκοί.

Όταν έχεις λοιπόν επενδύσει σε έναν παίχτη, τον έχεις ανεβάσει και στη πρώτη πλήρη χρονιά του φεύγει για να πάει στην Αρμάνι Μιλάνο, όπου εκεί θα είναι ένα εργαλείο από τα πολλά, καταλαβαίνεις πως θέλει κάτι από τη καριέρα του που ο ΠΑΟ τη στιγμή αυτή δε μπορεί να προσφέρει. Και όταν αντίστοιχα, όταν τυχαίνει στραβή στον παίχτη, και καλείται ο ΠΑΟ για να ανεβάσει ξανά τις μετοχές του, είναι επίσης λογικό να χτυπά άσχημα ένα υπερβολικό για την εποχή συμβόλαιο, ή μια συμφωνία μονοετούς διάρκειας.

Για να το πω λιανά, ο κάθε παίχτης έχει δικαίωμα να κάνει ό,τι γουστάρει γιατί απλά η καριέρα είναι πρώτα δική του. Αλλα και το κλαμπ πρέπει να εισπράξει μέρος της επιτυχίας του. Ο σωστός επαγγελματισμός είναι αμφίδρομος, δεν πάει προς μια κατεύθυνση. Όποιος θεωρεί πως είμαι υπερβολικός, πάω πάσο.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 12:39 am

Όταν έχεις λοιπόν επενδύσει σε έναν παίχτη, τον έχεις ανεβάσει και στη πρώτη πλήρη χρονιά του φεύγει για να πάει στην Αρμάνι Μιλάνο,

Δεν "τον έχεις ανεβάσει", μάλλον κάτι έκανε κι αυτός για να ανέβει. Δεν του κάνεις χάρη, τον πληρώνεις για να κάνει μια δουλειά, εργαζόμενος είναι, όχι περιουσιακό στοιχείο. Σε μια ελεύθερη κοινωνία ο εργαζόμενος καθορίζει πού θα εργαστεί, όχι ο εργοδότης. Αν ο Παναθηναϊκός ήθελε να κρατήσει το Μήτογλου θα έπρεπε να του προσφέρει καλύτερες συνθήκες (αμοιβές, στόχους ομάδας, ανταγωνιστικό περιβάλλον, μη τοξικότητα και άλλα πολλά). Δεν τις προσέφερε για διάφορους λόγους, άριστα έκανε ο παίκτης κι έφυγε κι εγώ το ίδιο θα έκανα στη θέση του.
Και όταν αντίστοιχα, όταν τυχαίνει στραβή στον παίχτη, και καλείται ο ΠΑΟ για να ανεβάσει ξανά τις μετοχές του,

Δεν καλείται κανείς. Πάλι ο Παναθηναϊκός του κάνει μια προσφορά για τις υπηρεσίες του, δεν κάνει καμία χάρη η Ανώνυμος Εταιρεία Παναθηναϊκός, εργαζόμενο προσλαμβάνει, δε δίνει ελεημοσύνη.
είναι επίσης λογικό να χτυπά άσχημα ένα υπερβολικό για την εποχή συμβόλαιο, ή μια συμφωνία μονοετούς διάρκειας.
Το τι είναι υπερβολικό είναι σχετικό. Πχ ο Παναθηναϊκός φέτος έκρινε ότι το συμβόλαιο του Παπαέτρου είναι υπερβολικό, όταν σε άλλες εποχές το ίδιο συμβόλαιο στον Παππά κρινόταν από τον ιδιοκτήτη λογικό, παρά την αντίθετη γνώμη του κόουτς. Αν ο Παναθηναϊκός καταφέρει να προσελκύσει το Μήτογλου μόνο για ένα χρόνο, so be it, μάλλον για να μην υπογράφει πολυετές ο παίκτης κάποιους λόγους θα έχει. Ας δει την καμπούρα της η ΚΑΕ για να δει για ποιο λόγο ψοφάνε τα έρμα όταν στον Ολυπιακό παρακαλάει για να πάει με λιγότερα λεφτά ο κάθε Μιλουτίνοφ.
Για να το πω λιανά, ο κάθε παίχτης έχει δικαίωμα να κάνει ό,τι γουστάρει γιατί απλά η καριέρα είναι πρώτα δική του.

Συμφωνούμε απολύτως αγαπητέ.
Αλλα και το κλαμπ πρέπει να εισπράξει μέρος της επιτυχίας του
.
Αν έχει κινηθεί έξυπνα επιχειρηματικά ναι να εισπράξει, αλλά ηθική υποχρέωση δεν έχει κανένας απέναντι σε Ανώνυμη Εταιρεία, εγώ είμαι 100% με τον παίκτη πάντα σε αυτό, δηλαδή με τον εργαζόμενο. Η εταιρεία μπορεί να εισπράξει ρήτρα, από κει και πέρα η ατομική επιτυχία του παίκτη είναι δική του, δεν είναι για να τη μοιράζεται με τον κάθε ιδιοκτήτη. Ο ιδιοκτήτης έχει το δικό του μερίδιο επιτυχίας για τη διαχείρισή του μέσω των ομαδικών επιτυχιών, δε χρειάζεται να παίρνει από την επιτυχία των παικτών.

Πολύ καλά κάνει ο Μήτογλου κι αν ανέβουν οι μετοχές του αναζητά καλύτερες συνθήκες εργασίας, δε χρειάζεται να είναι ευγνώμων σε κανένα πρόεδρο.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 8:31 am

Δε μου αρέσει το οτι παραποιούνται αυτά που γράφω. Διάβασέ το ξανά παρακαλώ. Ούτε για ηθικές υποχρεώσεις λέω, ούτε για ευγνωμοσύνη σε προέδρους, και γενικά, ότι να ναι. Μάλλον είμαστε σε διαφορετικό μήκος κύματος.

Για να καταλαβεις ποσο εκτος εχεις βγει, αν τα πράγματα είναι ακριβως οπως τα λες, οι 15 ποιοτικοι ελληνες εχουν μονοπωλιο, γιατι μιλάμε μονο με ορους αγορας. Αρα αφου ειμαστε με τον εργαζομενο, καλυτερα να εχουμε 12 ξενους στην Α1. Καλυτεροι ισολογισμοι, ταλεντακια απο αμερικανικα κολλεγια, περισσοτερος κοσμος στα γηπεδα, περισσότεροι υποστηρικτικοι υπαλληλοι και λοιποι μεροκαματιαρηδες που θα βγαζουν ψωμακι. Οχι; Εμενα θα με εβρισκε φουλ συμφωνο κατι τετοιο.

TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 8:58 am

Επειδή βγήκα και εγώ εκτός θέματος, θα επιστρέψω όταν αρχίσει η σεζόν. Άλλωστε, η επικαιρότητα είναι λάδι. Δεν θα σας κρύψω πως συγχύζομαι όταν ακούω για ΑΕ και εργαζομένους και ιδιοκτήτες γιατί ολοι αυτοί δεν εχουν δουλέψει ποτέ τους. Πέτα τους ένα μήνα να δουλεύουν δεκάωρα για 600 ευρώ και μετά θα δεις αν θα δίνουν το 100% σε κάθε παιχνίδι, ή όχι.

thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Σάβ Αύγ 06, 2022 10:42 am

Εγώ πιστεύω πως ο Αγραβάνης θα καταλήξει στον Παναθηναϊκό.
Για τον μητογλου όση κουβέντα και να κάνουμε, αν δεν ανακοινωθεί η τιμωρία του τσάμπα την κάνουμε.
Η διαίσθηση μου λέει ότι θα είναι εξοντωτική.
Μακάρι όχι. Τον θέλω στον Ολυμπιακό στην θέση του σασα όταν και αν φύγει.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 11:06 am

TSAKWNAS έγραψε:
Σάβ Αύγ 06, 2022 8:58 am
Επειδή βγήκα και εγώ εκτός θέματος, θα επιστρέψω όταν αρχίσει η σεζόν. Άλλωστε, η επικαιρότητα είναι λάδι. Δεν θα σας κρύψω πως συγχύζομαι όταν ακούω για ΑΕ και εργαζομένους και ιδιοκτήτες γιατί ολοι αυτοί δεν εχουν δουλέψει ποτέ τους. Πέτα τους ένα μήνα να δουλεύουν δεκάωρα για 600 ευρώ και μετά θα δεις αν θα δίνουν το 100% σε κάθε παιχνίδι, ή όχι.
Αυτή είναι η μια πλευρά του νομίσματος.
Η άλλη είναι ότι ο αθλητής βγάζει λεφτά μέχρι τα 35 του περίπου και έχει πάρει από μικρός ένα μεγάλο ρίσκο να παρατήσει σπουδές για το μπάσκετ ή όποιο άθλημα.

Αν είναι στο 0,001% που θα βγάλει εκατομμύρια μια χαρά.
Αν όμως είναι παίκτης των 20-30-100 χιλιάδων ή ακόμα και λιγότερα βρίσκεται στα 35 του χωρίς να έχει κάτι να κάνει με τη ζωή του.

Κανένας Μήτογλου δεν το ξέρει αυτό όταν ξεκινάει.

Για να επιστρέψουμε στο θέμα, και εγώ θεωρώ ότι αν πεις στον Μήτογλου θα σου δώσω κάτι λίγα για φέτος που θα είσαι εκτός αλλά θέλω πολυετές συμβόλαιο με χρήματα που είναι σημαντικά κάτω του προ τιμωρίας κασέ του θα αρνηθεί.

Δεν έχει κάποιον σοβαρό τραυματισμό ούτε τον πήραν τα χρόνια.
Βάσιμα μπορεί να πιστεύει ότι μόλις παίξει κάποιους μήνες μπάσκετ θα επιστρέψει στο επίπεδο που ήταν ίσως και καλύτερος αν ας πούμε όλο τον καιρό της τιμωρίας του δουλεύει ατομικά να βελτιώσει κάποιο κομμάτι του παιχνιδιού του πχ σουτ.

1
1 Εικόνα
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Σάβ Αύγ 06, 2022 11:44 am

Το μη κλείσιμο ξένου 4-5αριου έχει να κάνει με την αναμονή της τιμωρίας Μιτογλου.Για Αγραβανη δεν νομίζω πλεον

0
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 2:04 pm

Pan24, το θεμα μου δεν ειναι ο μητογλου αλλα ο καθε αθλητης σε παρομοια φαση. Για παραδειγμα, ο Νεντοβιτς ηθελε περσι μονοετες και πολυ σωστα πιεσαμε για διετια. Γιατι ερχεσαι σε μια ομαδα με ιστορικο brand. Δεν ειμαστε ουτε Κολοσσος, ουτε Λαυριο που θα ερθει ενας αθλητης για να βρει σκαλοπατι για καλυτερο συμβολαιο. Ναι, το budget εχει μικρυνει. Μην υποτιμουμε ομως τη φανελα.

Κοινως, αν καποιος θελει να ερθει για ολιγομηνη προπονηση, ας παει στο eurocup.

Οσον παλι αφορα τους επαγγελματιες αθλητες, νομιζω πως οι περισσοτεροι βγαζουν αρκετα περισσοτερα χρηματα σε σχεση με τον απλο κοσμο. Το τι θα κανουν με αυτα αφου αποσυρθουν ειναι δικο τους θεμα. Αλλωστε ξερω ανθρωπους που σπουδαζουν στα 60 τους (οχι αιωνιους, προφανως). Η ζωη δεν τελειωνει στα 35

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 2:13 pm

TSAKWNAS έγραψε:
Σάβ Αύγ 06, 2022 2:04 pm
Pan24, το θεμα μου δεν ειναι ο μητογλου αλλα ο καθε αθλητης σε παρομοια φαση. Για παραδειγμα, ο Νεντοβιτς ηθελε περσι μονοετες και πολυ σωστα πιεσαμε για διετια. Γιατι ερχεσαι σε μια ομαδα με ιστορικο brand. Δεν ειμαστε ουτε Κολοσσος, ουτε Λαυριο που θα ερθει ενας αθλητης για να βρει σκαλοπατι για καλυτερο συμβολαιο. Ναι, το budget εχει μικρυνει. Μην υποτιμουμε ομως τη φανελα.

Οσον παλι αφορα τους επαγγελματιες αθλητες, νομιζω πως οι περισσοτεροι βγαζουν αρκετα περισσοτερα χρηματα σε σχεση με τον απλο κοσμο. Το τι θα κανουν με αυτα αφου αποσυρθουν ειναι δικο τους θεμα. Αλλωστε ξερω ανθρωπους που σπουδαζουν στα 60 τους (οχι αιωνιους, προφανως). Η ζωη δεν τελειωνει στα 35
Για το επίπεδο της Ευρωλιγκας είμαστε πολύ κάτω από τη μεση, οπότε ναι πολλοί παίκτες όχι μόνο μας βλέπουν σαν σκαλοπάτι, αλλά αυτό είναι που τους προσφέρουμε κιόλας και ορθώς το πλασαρουμε ως πλεονέκτημα. Είμαστε ένας σύλλογος που προσπαθεί να φτιάξει ομάδα να αναδείξει νέα παιδιά για να φτιάξει κορμό, με μικρό προς μέτριο πορτοφόλι και που θα παλέψει για μια αξιοπρεπή σεζόν, δηλαδή να μην είμαστε κάτω από τη 12η θέση περίπου. Τα περί φανέλας αφορούν τους πωλητές ρούχων, αυτή τη στιγμή η Μονακό πχ είναι για μια σειρά από λόγους πολύ πιο ελκυστικός προορισμός από τον Παναθηναικο, όπως και η Μπολόνια που μόλις ξαναμπηκε στην Ευρωλιγκα. Αν θέλουμε πολύ ένα παίκτη και μονοετές και nba out και Real out συμβόλαιο προσφέρουμε, δεν είμαστε σε θέση να επιβάλουμε όρους εδώ ο αρχηγός της ομάδας είχε euroleague out clause.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 2:27 pm

Η 4η ομαδα σε επιπεδα ενδιαφεροντος απο τηλεοπτικα συμβολαια δεν ειναι μικρη ομαδα. Αν ενας παικτης μετριας ζητησης δεν θελει με ενα λογικο συμβολαιο και το αντιστοιχο buy out, οι αλλες του επιλογες ειναι ομαδες του τυπου Αλμπα, ή παγκιτης. Γι αυτο λεω πως εχουμε κανει πολυ κακες επιλογες τα τελευταια χρονια.

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 2:42 pm

TSAKWNAS έγραψε:
Σάβ Αύγ 06, 2022 2:27 pm
Η 4η ομαδα σε επιπεδα ενδιαφεροντος απο τηλεοπτικα συμβολαια δεν ειναι μικρη ομαδα. Αν ενας παικτης μετριας ζητησης δεν θελει οι αλλες του επιλογες ειναι ομαδες του τυπου Αλμπα, ή παγκιτης. Γι αυτο λεω πως εχουμε κανει πολυ κακες επιλογες τα τελευταια χρονια.
Τον παίχτη δεν τον ενδιαφέρει το εμπορικό ενδιαφέρον της ομάδας. Αυτό καθορίζεται από τους φιλάθλους που την παρακολουθούν και ο Παναθηναϊκός αυτή την στιγμή, ενδιαφέρει μόνο τους Έλληνες φιλάθλους, που ακόμα ασχολούνται με το άθλημα πιο πολύ από τους φιλάθλους της Μονακό ή της Άλμπα.
Τον παίχτη τον ενδιαφέρει το μέγεθος του συμβόλαιου ( τα λεφτά που θα πάρει) και η προοπτική της ομάδας να φτάσει ψηλά. Αυτή την στιγμή ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να βάζει τους δικούς του όρους, παρά μόνο σε μεσαίας ικανότητας, δημοτικότητας παίχτες, γιατί δεν τηρεί κανέναν από τους δύο παραπάνω όρους. Ούτε λεφτά πολλά δίνει και ούτε είναι ομάδα προοπτικής τίτλων. Αυτό σου λέει ο yorgos και σωστά και κατά την δική μου γνώμη.
Το μέγεθος του παίχτη Μήτογλου, όταν έφυγε για Αρμάνι ήταν μεγαλύτερο από το μέγεθος της ομάδας Παναθηναϊκός εκείνη την στιγμή.
Μετά από την πιθανή τιμωρία του παίχτη, το μέγεθος του θα αλλάξει, πόσο δεν ξέρουμε, αλλά και της ομάδας είναι πιο κάτω από την χρονιά που έφυγε. Αυτά είναι λίγο αντικειμενικά θέματα, δεν είναι θέμα συμπάθειας. Μπορεί σε ένα χρόνο να έχει αλλάξει αυτό, αλλά ακόμα είναι έτσι.

2
2 Εικόνα
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 2:55 pm

Οκ, μπορει να κανω λαθος. Αλλωστε, προσωπικα, δε μου αρεσει να παρερμηνευω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”