Euroleague Round 28- Bayern Panathinaikos

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 05, 2021 9:35 am

Χωρις να εχω δει το ματς, δεν θα σχολιάσω ουτε τις βολές ουτε τα λάθη. Ούτως η άλλως δεν φαντάζομαι καποιο πολυ διαφορετικό παιχνίδι από αυτό που κάναμε τη τριτη. Οπως και να χει όμως με Παπαγιαννη και Μήτογλου με 3 ριμπάουντ συνολικά δεν παίρνουμε παιχνίδι με αυτό το ροστερ. Το γράφω γιατί δεν εχει θιχτεί απο κανέναν.
Τα πήρε ο Μπέντιλ, ο Παπαγιάννης ήταν εκτός ρακέτας, αυτοί μας πήραν 6 επιθετικά ριμπάουντ, εμείς τα διπλάσια παρά ένα. Δεν ήταν το ριμπάουντ το πρόβλημα, ούτε καν το σκορ. Ήταν τα χαζά λάθη που έγιναν εύκολοι πόντοι σε μια κατά τα άλλα πολύ καλή άμυνα και οι χαμένες βολές που ήταν πραγματικά αμαρτία. Εκείνο το 10-0 που φάγαμε με Μακ και Καλαϊτζάκη να μην είχαμε φάει και το είχαμε το ματσάκι, ακόμη και με το Μπόλντγουιν να μας κάνει πλάκα. Ήμασταν πολύ σωστοί πάνω στο Ρέινολντς και στους πλάγιους.
ΥΓ. Στο sdna ειπαν οτι κοιτάει ο οσφπ Λουτζη ως αντι-Τζενκινς , εμενα μαρεσει πολυ ο παιχτης ελπιζω να μην μας τον πάρουν.
Είναι μια κάποια λύσις δε λέω, αλλά αφού έχουμε ψηλούς με ελληνικά διαβατήρια, περιθώρια για ξένους κοντούς υπάρχουν.
Πιθανά βέβαια να ήταν μονόδρομος καθώς με εξαίρεση τον Σαντ Ρόος δεν υπάρχει άλλο γκάρντ να ακολουθήσει στα πόδια τον Μπόλντουιν
.

Για τα δεδομένα της Ευρώπη ο Μπόλντγουιν είναι Φουέστμπρουκ. Φοβερό μήκος, διαστημικός διασκελισμός και πολύ καλό ballhandling, στον εγκέφαλο έχει θέμα μόνο, αλλιώς θα ήταν απέναντι. Θέλω να πω ότι ούτε ο Σαντ Ροος μπορεί να τον μαρκάρει, δεν έχει τα απαραίτητα πόδια, μόνο η αντίληψη και το μήκος δεν αρκεί. Στην Ευρωλίγκα μπορούν να τον σταματήσουν ο Τέιλορ, ο Μπαλμπάι, ο Κλάιμπερν, πιθανώς ο Χάνγκα με το Χένρι κι ίσως να σταθούν αξιοπρεπώς απέναντί του κανένας Παπανικολάου, μιλάμε για μετρημένους στα δάχτυλα παίκτες. Τώρα αν πάθει κοκομπλόκο και κάνει την μια κοτσάνα πάνω στην άλλη κυρίως έχει να κάνει με το decision making του που είναι συχνά προβληματικό (ειδικά στο transition) κι όχι με το τι άμυνα επέλεξες να τον παίξεις, ορθώς για μένα επικεντρώσαμε στο Ρέινολντς.
Ο Λούσιτς είναι μπασκετικός έρωτας. Απορώ με τις μεγάλες ομάδες που τόσα χρόνια δεν τον έχουν πάρει από το Μόναχο και απορώ ακόμα περισσότερο με τις δικές μας


Κι ο Τσίπσερ είναι παιχτούρα, ενώ κι ο Τζέντοβιτς που έχασε ουσιαστικά τη σαιζόν με 2 άσχημους τραυματισμούς είναι πολύ χρήσιμος ρολίστας. Προσωπικα΄μου αρέσει πολύ ο Weiler Babb, πολύ έξυπνος παίκτης, αμυντικάρα, μικρός ακόμη και η πρώτη του χρονιά ήταν πολύ ελπιδοφόρα στη διοργάνωση. Πιστεύω του χρόνου θα είναι στους 8-9π με πάνω από 37% στο τρίποντο και στην τριάδα των κλεφτών (φέτος είναι έκτος). Πολύ καλή μετάβαση από σκόρερ στη Λούντιβχσμπουργκ σε ουσιαστικό ρολίστα ομάδας που χτυπάει 4δα Ευρωλίγκας (αν και με το πρόγραμμα που έχει, στόχος της Μπάγερν η οκτάδα είναι και ήδη είναι overachiever, θυμίζω ότι παιζόταν από τις στοιχηματικές στις 10.5 νίκες φέτος και θα κάνει περίπου τις διπλές :shock: ).

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 05, 2021 9:36 am

old boy έγραψε:
Παρ Μαρ 05, 2021 9:11 am
yorgos έγραψε:
Παρ Μαρ 05, 2021 8:28 am

Ωραία να μη βάλει το Μακ, με ποιον θα βγάλει τον άσο; Ο ΛεΜπο είναι ο καλύτερος που έχουμε αλλά δεν είναι για 40', ο Ρος άσος δεν είναι και χθες έκανε το χειρότερο παιχνίδι του με 5 λάθη, ο Καλαϊτζάχαχαχαχα.
Με τον Διπλαρο (να δοκιμασει τουλαχιστον).
Το Δίπλαρο δεν τον έχω δει σχεδόν καθόλου, δεν ξέρω καν αν δυαρίζει περισσότερο. Πάντως οι καλύτεροι είναι πάντα αυτοί που δεν παίζουν.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
old boy

 junior
Reactions: 152
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2020 4:22 pm
Αγαπημένος παίκτης: MJ, Saras, DerrickRose
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 05, 2021 11:09 am

yorgos έγραψε:
Παρ Μαρ 05, 2021 9:36 am
old boy έγραψε:
Παρ Μαρ 05, 2021 9:11 am


Με τον Διπλαρο (να δοκιμασει τουλαχιστον).
Το Δίπλαρο δεν τον έχω δει σχεδόν καθόλου, δεν ξέρω καν αν δυαρίζει περισσότερο. Πάντως οι καλύτεροι είναι πάντα αυτοί που δεν παίζουν.
Συμφωνω με το τελευταιο - γι'αυτο και ο poker face επρεπε να τους δοκιμασει τουλαχιστον ωστε να το διαψευσει.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2020-2021”