Άρης - Αγωνιστικά

Συντονιστής: Captains

arianara_g3

 junior
Reactions: 13
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2011 12:06 pm
Αγαπημένος παίκτης: ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΛΗΣ
Αγαπημένη ομάδα: Aris
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 24, 2020 9:44 pm

Δυστυχώς η ομάδα ειναι με το 1μιση πόδι στην Α2, δεν βλέπω πως μπορεί να σωθεί το καράβι..ίσως με 2πλο στην Ρόδο το σάββατο αναπτερωθούν οι ελπίδες αλλά και πάλι θα μαστε στα σχοινιά... :fire: :banghead:

0
Evanik32

 
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 2:23 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 26, 2020 7:40 pm

https://www.sdna.gr/mpasket/705233_zest ... n-kae-aris

Δυσκολο εως απιθανο να αφησει καποιος μια ομαδα μαζεμενη που ξερει μεχρι που φτανει το χερι της,για μια ομαδα που κανενας δεν μπορει να υπολογισει το ανοιγμα της σαν ΚΑΕ.
Οσο και δυνατο brand name να εχει η ομαδα.
Περιμενουμε εξελιξεις.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 24, 2020 9:11 pm

Πολύ κρίμα για την εικόνα που παρουσιάζει ο Άρης, αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή να αντιμετωπίσουν την πραγματικότητα, που λέει ότι ο σύλλογος δυστυχώς έχει "μικρύνει" πάρα πολύ τελευταία.
Για τα καθαρά αγωνιστικά, ισχύει αυτό που πιστεύω από πέρυσι. Κάνει μπαμ η έλλειψη ενός αθλητικού ψηλού, πιο μπαμ δεν γίνεται.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2372
Δημοσιεύσεις: 7000
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 10, 2020 5:31 pm

Τρελή ανατροπή για τον Άρη επί του Ηρακλή ο οποιος έπαιξε πιο ψυχωμένα στο 2ο ημίχρονο και ειδικότερα στο 4ο δεκαλεπτο, κανοντας 20-9 επι μέρους σκορ.

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1101
Δημοσιεύσεις: 11170
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 10, 2020 8:01 pm

SteveNashidis έγραψε:
Τρί Νοέμ 10, 2020 5:31 pm
Τρελή ανατροπή για τον Άρη επί του Ηρακλή ο οποιος έπαιξε πιο ψυχωμένα στο 2ο ημίχρονο και ειδικότερα στο 4ο δεκαλεπτο, κανοντας 20-9 επι μέρους σκορ.
H χαιλαιτ 3πονταρα του Σλαφτσακη στη ληξη της 3ης περιοδου αλλαξε την ψυχολογια.Ο Καμπεριδης παρκαρε στον παγκο τους τσιμεντενιους Ντραγκισεβιτς-Μιλοσεβιτς που θυμιζαν παιχτες εργασιακου και γυρισε το ματσακι με παθιασμενους MVP Κουζελογλου-Σλαφτσακη που επαιξαν με Ελληνικη ψυχη και αθλητικα προσοντα Αμερικανων!!Σπουδαιο παιχνιδι απο Ντεκοζι αλλα και απο Χαριτογλου στο 1ο ημιχρονο.Συνετος οργανωτικα ο Φλιωνης.

Ο Ηρακλης ισως θεωρησε οτι εληξε το παιχνιδι στο 49-61 και με τον Αρη να δειχνει θολωμενος,χωρις δυναμεις κ ψυχολογια σε εκεινο το σημειο.Κορυφαιος ο Καββαδας,βρηκε ρυθμο στο 2ο ημιχρονο ο Χανλαν,εξαιρετικα στοιχεια εδειξε ο ρουκι Τσιλντρες.

0
Άβαταρ μέλους
hagi

 nba
Reactions: 1
Δημοσιεύσεις: 2133
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2005 2:06 pm
Τοποθεσία: Δραπετσώνα-Κερατσίνι
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Aris
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 11, 2020 7:59 am

Σπουδαία νίκη. Εφόσον μπορέσουν να έρθουν σε καλή κατάσταση ο Νταγκίσεβιτς ,ο Τσάλμερς και ο Μιλόσεβιτς θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα αν η ομάδα παίζει με το χθεσινό πάθος.Δε θεωρώ ότι η ηλικία είναι πρόβλημα αν είσαι σε καλή κατάσταση . Μπράβο στα παιδιά που έβγαλαν πολύ ενέργεια.Ο Ηρακλής είναι πολύ καλή ομάδα και θα φανεί στη συνέχεια . Ας ελπίσουμε σε εμφανίσεις ακόμη καλύτερες χωρίς μεγάλη κοιλιά.

1
1 Εικόνα
BILL79

 a1greece
Reactions: 9
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2007 4:02 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Toni Kukoc
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 09, 2021 11:20 pm

Σύμφωνα με δημοσιεύματα ο Τσάλμερς την κάνει για G-League. Αν όντως ισχύει θα είναι μεγάλη απώλεια.

https://basketballaris.gr/%CF%85%CF%80% ... -chalmers/

1
1 Εικόνα
BILL79

 a1greece
Reactions: 9
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2007 4:02 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Toni Kukoc
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 10, 2021 2:02 pm

Σύμφωνα με δημοσιεύματα εκτός Άρη ο Σούλερ. Για να προχωράει σε μια τέτοια κίνηση θα πρέπει να έχει βρει ήδη τον αντικαταστάτη. Αν και δεν ξέρω πόσες επιλογές έχει ο Άρης λογω και των περιορισμών.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 10, 2021 7:33 pm

Να λοιπόν που φαίνεται να ξεκολλάει λίγο ο Άρης με δύο συνεχόμενες μεγάλες σε διαφορά νίκες με Λάρισα και Ηρακλή. Το ρόστερ του βέβαια εξακολουθεί να είναι μέτριο, ενώ και τα γενικότερα προβλήματα στο σωματείο δεν αφήνουν πολλά περιθώρια αισιοδοξίας για το μέλλον προς το παρόν, αλλά τουλάχιστον πλέον βρίσκεται 2 νίκες πάνω από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, και ακόμη και αν υποβιβαστεί τελικά κάποιος φέτος (που δεν νομίζω), δεν φαίνεται να είναι αυτός.



0
tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 6:30 pm

ο ομηρος νετζιπογλου το παιδί αν και 19χρ. στέκεται μια χαρά. Του εύχομαι να συνεχίσει έτσι

0
Άβαταρ μέλους
PeristeriBCfan

 a1greece
Reactions: 432
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:07 pm
Τοποθεσία: Περιστερι
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant-Kawhi Leonard
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 7:02 pm

Τρομερή εμφάνιση του Αρη με τρομακτικό Χανλαν. Θετικότατος κι ο Ομηρος Νετζηπογλου, ο οποίος θα έχει λαμπρό μέλλον καθώς έχει φοβερή προοπτική κ εξαιρετική αντίληψη για την ηλικία του

1
1 Εικόνα
Favorite players: Kobe Bean Bryant
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 8:09 pm

Μας θύμισε παλιές εποχές η νίκη που πέτυχε ο Άρης.
Χάρηκα και για τον μικρό τον Νετζηπόγλου (καλά το είπα; όντως δεν τον ήξερα τον παλίκαρο :oops: ).
Μπράβο και στον Χάνλαν που έκανε εμφάνιση που μας παρέπεμπε σε ξένους παικταράδες των 90s. Ας πούμε στον Τόνυ Γουάιτ, τον Σόλομον, τον Καστλ, τον Σμ. Πάρκερ κ.α.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6036
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 8:21 pm

Ο Άρης στο β'ημίχρονο είχε από στατιστική οπτική:

57 πόντους
17/23 δίποντα (τα περισσότερα από το ζωγραφιστό)
4/9 τρίποντα (δύο όταν "έκαιγε" η μπάλα)
11/16 βολές
19 (14-5) ριμπάουντ δηλαδή στα 11 άστοχα σουτ που είχε, διεκδήκησε και πήρε τα πέντε ριμπάουντ, δηλαδή σχεδόν τις μισές κατοχές. :shock:
11 ασίστ
2 λάθη και
5 κλεψίματα.

Το λες και τέλειο δεύτερο ημίχρονο. Δεν είμαι πρόχειρος αλλά νομίζω ότι είχε τουλάχιστον 10-12 κατοχές παραπάνω από τον Παναθηναϊκό, κάτι που είναι εκπληκτικό για ομάδα χαμηλότερης δυναμικότητας σε συνδυασμό με το -19 του ημιχρόνου. Πάντως το ρόστερ του δεν είναι για πολύ μεγάλα πράγματα, ωστόσο τέτοιες νίκες μπορεί να φέρουν ξανά τον κόσμο στο γήπεδο. :bball:
basket72 έγραψε:
Κυρ Οκτ 03, 2021 8:09 pm
Μας θύμισε παλιές εποχές η νίκη που πέτυχε ο Άρης.
Χάρηκα και για τον μικρό τον Νετζηπόγλου (καλά το είπα; όντως δεν τον ήξερα τον παλίκαρο :oops: ).
Μπράβο και στον Χάνλαν που έκανε εμφάνιση που μας παρέπεμπε σε ξένους παικταράδες των 90s. Ας πούμε στον Τόνυ Γουάιτ, τον Σόλομον, τον Καστλ, τον Σμ. Πάρκερ κ.α.
Ξέχασες τον Harold τον Ellis :P με το επικό σύνθημα που δονούσε το Αλεξάνδρειο και το οποίο δεν μπορώ να γράψω γιατί θα με κόψουν για ένα χρόνο (με αναστολή βεβαίως-βεβαίως :P :lol: ).

Το Sackleford-Ortiz ήταν μακράν το καλύτερο δίδυμο ξένων που έφερε ο Άρης, πίσω από τον Tarpley (που είχε όμως τον συμπαθητικά καλούτσικο JJ Anderson για παρτενέρ).

2
2 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 8:43 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Οκτ 03, 2021 8:21 pm

Ξέχασες τον Harold τον Ellis :P με το επικό σύνθημα που δονούσε το Αλεξάνδρειο και το οποίο δεν μπορώ να γράψω γιατί θα με κόψουν για ένα χρόνο (με αναστολή βεβαίως-βεβαίως :P :lol: ).

Το Sackleford-Ortiz ήταν μακράν το καλύτερο δίδυμο ξένων που έφερε ο Άρης, πίσω από τον Tarpley (που είχε όμως τον συμπαθητικά καλούτσικο JJ Anderson για παρτενέρ).
Ομολογώ ότι μόνο τον Χάνλαν ήξερα. Οι υπόλοιποι καλοί για το επίπεδο μού φάνηκαν, αλλά ήταν η βραδιά τέτοια. ΆΣε που σε εμπιστεύομαι- για να το λες.
Μακάρι να τραβήξει ο Όμηρος έστω και γενικα΄τον θέλουμε τον Άρη, δυνατό με την ωραία του έδρα και το μπασκετικό ( μάλλον και μπασκετικό, γιατί αμιγώς μπασκετικό κοινό στην Ελλάδα ουδέποτε υπήρξε για τις μεγάλες ομάδες. Εκτός κι αν πάμε παλιότερα σε τίποτε Πανελλήνιους, ξέρω εγώ :roll: ).

Σχετικά με τους ξένους δεν τους ξέχασα τους παικταράδες που αναφέρεις, αλλά είπα να παραθέσω κοντούς λόγω Χάνλαν. Ξέχασα όμως τον Κινγκ που επίσης μου άρεσε με τον Άρη εκείνα τα χρόνια. Τον Σοκ δεν τον βάζω (ορισμός του άσσου για μένα) γιατί είπα να πιάσω τους αμερικάνους κοντούς.

Καλά για τους ξένους, έχω τρέλα με τον μπασκετικό Άρη, αλλά και Παοκ (και με Πανιώνιο, όμως).

Το δίδυμο Τάρπλεϊ- Τζέι Τζέι ήταν σούπερ. Μόνο που δεν ήταν δίδυμο, αλλά τριπλέτα :P μιας και ο τοτινός Τάρπλεϊ έπαιζε για 2 ξένους παικταράδες μαζί, ενώ ο Άντερσον ήταν καλός παίκτης που τώρα μια χαρά θα έκανε στον φιλόδοξο ευρωλιγκάτο Ολυμπιακό.
Σούπερ και το δίδυμο Σακλεφορντ- Πικουλίν,(που αμφότεροι πέρασαν κι από τον αντίπαλο Παοκ) αλλά εμένα μου άρεσε πολύ και κείνο του Πικουλίν με τον Ζάρκο (που αν θυμάμαι καλά εκείνη τη χρονιά ξαναβρήκε τις βολές) και από δίπλα τον τρελό- Μπόνι (που παρεμπιπτόντως, έπαιζε μέχρι τα 40φεύγα :!: ).

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6036
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 9:44 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Οκτ 03, 2021 8:43 pm
Ομολογώ ότι μόνο τον Χάνλαν ήξερα. Οι υπόλοιποι καλοί για το επίπεδο μού φάνηκαν, αλλά ήταν η βραδιά τέτοια. ΆΣε που σε εμπιστεύομαι- για να το λες.
Μακάρι να τραβήξει ο Όμηρος έστω και γενικα΄τον θέλουμε τον Άρη, δυνατό με την ωραία του έδρα και το μπασκετικό ( μάλλον και μπασκετικό, γιατί αμιγώς μπασκετικό κοινό στην Ελλάδα ουδέποτε υπήρξε για τις μεγάλες ομάδες. Εκτός κι αν πάμε παλιότερα σε τίποτε Πανελλήνιους, ξέρω εγώ :roll: ).

Σχετικά με τους ξένους δεν τους ξέχασα τους παικταράδες που αναφέρεις, αλλά είπα να παραθέσω κοντούς λόγω Χάνλαν. Ξέχασα όμως τον Κινγκ που επίσης μου άρεσε με τον Άρη εκείνα τα χρόνια. Τον Σοκ δεν τον βάζω (ορισμός του άσσου για μένα) γιατί είπα να πιάσω τους αμερικάνους κοντούς.

Καλά για τους ξένους, έχω τρέλα με τον μπασκετικό Άρη, αλλά και Παοκ (και με Πανιώνιο, όμως).

Το δίδυμο Τάρπλεϊ- Τζέι Τζέι ήταν σούπερ. Μόνο που δεν ήταν δίδυμο, αλλά τριπλέτα :P μιας και ο τοτινός Τάρπλεϊ έπαιζε για 2 ξένους παικταράδες μαζί, ενώ ο Άντερσον ήταν καλός παίκτης που τώρα μια χαρά θα έκανε στον φιλόδοξο ευρωλιγκάτο Ολυμπιακό.
Σούπερ και το δίδυμο Σακλεφορντ- Πικουλίν,(που αμφότεροι πέρασαν κι από τον αντίπαλο Παοκ) αλλά εμένα μου άρεσε πολύ και κείνο του Πικουλίν με τον Ζάρκο (που αν θυμάμαι καλά εκείνη τη χρονιά ξαναβρήκε τις βολές) και από δίπλα τον τρελό- Μπόνι (που παρεμπιπτόντως, έπαιζε μέχρι τα 40φεύγα :!: ).
Έπεσε το ιντερνετ και χάθηκε η απάντηση :banana:

Εν τάχει λοιπόν, από το τέλος ξεκινώ (κάνει και ρίμα :P ).

Ο τρελό-Mario συνέπεσε και με τα δύο δίδυμα αλλά αποχώρησε από την ομάδα αμέσως μετά τον τελικό κυπέλλου. Την ίδια κατάληξη είχε και ο Ortiz αν θυμάμαι καλά ενώ ο Paspalj νομίζω πως έμεινε έως το τέλος. Πάντως ναι ήταν το πιο κλάσσατο και μεγάλο δίδυμο ξένων που είχε ο Άρης.

Η ομάδα του 1997 που είχε ο Άρης ήταν για πρωτάθλημα. Πήρε το Korac, κέρδισε μέσα-έξω τον Παναθηναϊκό (με "πρωταγωνιστή" στο ΟΑΚΑ τον Πρετεντέρη :P ) και ηττήθηκε με buzzer-beater του Tarlac στο ΣΕΦ (σε ματς "αυτοκτονία" για τον Άρη). Δυστυχώς πέραν τον οικονομικών προβλημάτων του Σαμολαδα ηττήθηκε από τους "μικρούς", με αποκορύφωμα την ήττα από τον Πειρραϊκό, που αν δεν κάνε λάθος είχε ήδη πέσει κατηγορία. Τελικά τερμάτησε πέμπτος ενώ θα μπορούσε να είχε βγει άνετα δευτερο-τρίτος και να έπαιζε τελικούς με τον Ολυμπιακό τότε. Ήταν η τελευταία χαμένη ευκαιρία για τον Άρη, δεν έκατσε και από τότε ζει με αναλαμπές.

Ο Anderson ήταν παιχτούρι απλά στον Άρη αφενώς δεν έπιασε, αφετέρου με τον "διπλό" Tarpley που να φανείς (είχε καλύτερη σεζόν ατομικά από ότι στον Ολυμπιακό την επόμενη χρονιά). Τον δε King δεν τον θυμάμαι στον Άρη (στον ΠΑΟΚ ναι, ίσως στον Πανιώνιο) αλλά σε εμπιστεύομαι και μάλλον έτσι θα είναι (άλλωστε είσαι "λίγο μεγαλύτερος" και θυμάσαι καλύτερα :P :P :D ).

Στα σοβαρά, τώρα. Ο μικρός του Άρη θέλω να πιστεύω ότι θα εξελιχθεί μπασκετικά, δουλεύοντας γιατί στην Ελλάδα δεν περισσεύουν τα ταλέντα. Επίσης ο συγκεκριμμένος δείχνει να έχει εκτός από ταλέντο και τσαγανό (το κράτάμε για την συνέχεια).

Ελπίζω στη νέα ΕΟΚ να μην ακουστούν σκοταδιστικές-θεοκρατικές απόψεις και το παιδί να πάρει αυτό που του αξίζει όταν και εφόσον το κερδίσει μέσα στο γήπεδο. Εύχομαι να μην βγει μελλοντικά κανάς Άνθιμος (με "πιάνεις" εσύ) ή τίποτα άλλοι περίεργοι που κυκλοφορούν τελευταία και μαυρίσουν την ψυχούλα αυτού του παιδιού. :sorry:

Προς το παρόν ο Άρης δείχνει να το χειρίζεται σωστά, μακάρι να συνεχιστεί έτσι. :bball: :)

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άρης”