Play off 2021-2022. Olympiakos vs Monaco Game 2, 19:00

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 6:19 am

Διαβάζω για τον Έϊσι πως πρέπει να παίξει, να πάρει ενεργό ρόλο κλπ κλπ...Παίκτης Έϊσι αγωνιστικά δεν υπάρχει.Ψυχολογικά μόνο είναι εκει, δεν μπορεί να σταθεί σε τέτοιο επίπεδο, για τα playoff της Α1 οκ, μπορεί να πάρει λεπτά και μέχρι εκει!Επιμένω, όση άμυνα κι αν παίξει ο Ολυμπιακός εκει αυτοί έστω καμιά 70αριά λίγω κάτω λίγο πάνω, θα τους βάλουν.Άρα πρέπει να ξυπνήσουν επιθετικά στο σκοράρισμα οι Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ και να δούμε τον συνήθη Μακίσικ....Δεν είμαστε πια το φαβορί εμείς!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 8:03 am

Jimmyrogue84 έγραψε:
Σάβ Απρ 23, 2022 6:19 am
.Δεν είμαστε πια το φαβορί εμείς!
Μα όλα γι' αυτό γίνονται. :P

Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 820
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Απρ 23, 2022 8:09 am

Δυσκόλεψε πολύ η πρόκριση. Θεωρώ ότι είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά των ομάδων δυστυχώς για μας. Κάναμε ένα τέλειο παιχνίδι στο Game 1 και τους κερδίσαμε σχετικά δύσκολα. Στο δεύτερο ματς που απελευθερώθηκαν δεν τους είδαμε καν. Ούτε καν πλησιάσαμε κάπως να τους αγχώσουμε έστω. Τίποτα κανανε ότι θελανε.

0
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 351
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 8:30 am

Οπως είπε και ο Παπανικολάου (τραγικός και στα 2 ματς) αν μας κερδίσουν 3 ματς συνεχόμενα τότε αξίζει να περάσουν.


Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ να μην βγάλει αντίδραση ο Ολυμπιακός!!!

Βεζε-Tyler τώρα γράφεται η ιστορία,Ξυπνήστε!!!!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 8:45 am

golitog7 έγραψε:
Σάβ Απρ 23, 2022 8:09 am
Δυσκόλεψε πολύ η πρόκριση. Θεωρώ ότι είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά των ομάδων δυστυχώς για μας. Κάναμε ένα τέλειο παιχνίδι στο Game 1 και τους κερδίσαμε σχετικά δύσκολα. Στο δεύτερο ματς που απελευθερώθηκαν δεν τους είδαμε καν. Ούτε καν πλησιάσαμε κάπως να τους αγχώσουμε έστω. Τίποτα κανανε ότι θελανε.
Γκούτεν ταγκ. :)
Είσαι στεναχωρημένος και τα βλέπεις πολύ χειρότερα από 'ο.τι είναι στην πραγματικότητα.
Στο πρώτο παιχνίδι τους κερδίσαμε άνετα, κλείνοντας το ημίχρονο με 7 πόντους διαφορά και την τρίτη περίοδο με 14 πόντους διαφορά. Τελική διαφορά στους 17. ΠΟλύ άνετα λέγεται αυτό κι όχι σχετικά δύσκολα.
Αναφορικά με το τέλειο παιχνίδι που λες, ναι, όντως κάναμε ένα πολύ καλό αμυντικά παιχνίδι.
Αλλά στην επίθεση σουτάραμε με 29% απο΄το τρίποντο! Και μιλάμε για παίκτες που σουτάρουν με 40% μες τη χρονιά αλλά και σε όλην του τη μέχρι τώρα καριέρα.
Κοντολογίς, μπορούμε να παίξουμε καλύτερα απ΄αυτό που παίξαμε στο πρώτο παιχνίδι. Μιλάω για φέτος, όχι για του χρόνου κλπ.


Στο δεύτερο παιχνίδι τους αφήσαμε εμείς να "απελευθερωθούν" φορώντας ένα κουστούμι που δεν είναι δικό μας ή τουλάχιστον δεν ήταν της στιγμής.
Ανεπίτρεπτο, και το μεγαλύτερο μέρος της χθεσινής εμφάνισης το χρεώνεται ο κόουτς όπως αντίστοιχα του πιστώνεται και το μεγαλύτερος μέρος της πολύ καλής χρονιάς. Γιατί αναντίρρητα, ο Ολυμπιακός είναι ομάδα προπονητή.

Θα πάμε στους φοροαπαλλαγμένους με τις ροζ/φούξια ζωές τους και θα τους δείξουμε τι εστί βαλκάνιο μπάσκετ.
Ουγκ. :dribble:

*Πέραν της πνευματικής ετοιμότητας και της ψυχολογιής προετοιμασίας, περιμένουμε τον Μάρτιν ο οποίος στον δεύτερο γύρο είναι σημαντικά βελτιωμένος (κι αδυνατισμένος) και περιμένουμε και στο τεχνικό κομμάτι ένα- δυο, έξτρα πραγματάκια.
Και να ματσάρουμε τη δύναμη στα φόργουορντ τους. Είτε με μάκρος από το 3 είτε με δύναμη από το 4.

Αν, το είχε φέρει η τύχη (ήταν καλύτερη η Ολύμπια Μιλάνο στο τέλος) και είχαμε αντίπαλο την Εφές, θα είχαμε δυσκολότερο έργο. Με αυτήν την Εφές κι όχι την περσινο-προπέρσινη κλπ.
Από την άλλη, θα είχαμε παίξει και σημαντικά καλύτερα.
Στα 2 αυτά παιχνίδια, ο Ντόρσεϊ έχει 2/10 τριπ. κι ο Βεζένκοφ 2/7. Και να μου έλεγε κανείς ότι η Μονακό είναι μια αμυντική μηχανή τύπου Αρμάνι ή Μπαρτσελόνα ή και Ρεάλ ακόμα να το καταλάβω. ΑΛλά απέναντι στους πριγκιπικούς που παίζουν φουλ επίθεση, αυτό λέει πολλά για το πως έχουμε μπει και τι περιθώρια έχουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Σάβ Απρ 23, 2022 8:58 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
passer

senior
Reactions: 69
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Παρ Μαρ 30, 2012 9:05 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 8:53 am

Πάντως ένα ακόμα θέμα που θεωρώ πρέπει να δει ο κοουτς είναι ότι όταν παίζουν Τζέιμς-Λι μαζί η περιφέρειά τους κονταινει πολύ, επομένως μπορούμε να τους χτυπήσουμε στο ποστ.

Ο Γουοκαπ μπορεί να ποσταρει (όχι απαραίτητα να τελειώσει τη φάση, να δημιουργήσει όμως ανισορροπία τουλάχιστον).

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 9:18 am

Στο μεταξύ αύριο παίζουν και ματς απέναντι στη Φο Προβάνς στην έδρα τους. Πανηγύρια - φιέστες (διάβασα σχόλια για "κούπα") από τη μία- κούραση από την άλλη, γιατί τη νίκη τη θέλουν, κι ας έχουν απέναντί τους την προτελευταία.

Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 820
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Απρ 23, 2022 9:25 am

basket72 έγραψε:
Σάβ Απρ 23, 2022 8:45 am
golitog7 έγραψε:
Σάβ Απρ 23, 2022 8:09 am
Δυσκόλεψε πολύ η πρόκριση. Θεωρώ ότι είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά των ομάδων δυστυχώς για μας. Κάναμε ένα τέλειο παιχνίδι στο Game 1 και τους κερδίσαμε σχετικά δύσκολα. Στο δεύτερο ματς που απελευθερώθηκαν δεν τους είδαμε καν. Ούτε καν πλησιάσαμε κάπως να τους αγχώσουμε έστω. Τίποτα κανανε ότι θελανε.
Γκούτεν ταγκ. :)
Είσαι στεναχωρημένος και τα βλέπεις πολύ χειρότερα από 'ο.τι είναι στην πραγματικότητα.
Στο πρώτο παιχνίδι τους κερδίσαμε άνετα, κλείνοντας το ημίχρονο με 7 πόντους διαφορά και την τρίτη περίοδο με 14 πόντους διαφορά. Τελική διαφορά στους 17. ΠΟλύ άνετα λέγεται αυτό κι όχι σχετικά δύσκολα.
Αναφορικά με το τέλειο παιχνίδι που λες, ναι, όντως κάναμε ένα πολύ καλό αμυντικά παιχνίδι.
Αλλά στην επίθεση σουτάραμε με 29% απο΄το τρίποντο! Και μιλάμε για παίκτες που σουτάρουν με 40% μες τη χρονιά αλλά και σε όλην του τη μέχρι τώρα καριέρα.
Κοντολογίς, μπορούμε να παίξουμε καλύτερα απ΄αυτό που παίξαμε στο πρώτο παιχνίδι. Μιλάω για φέτος, όχι για του χρόνου κλπ.


Στο δεύτερο παιχνίδι τους αφήσαμε εμείς να "απελευθερωθούν" φορώντας ένα κουστούμι που δεν είναι δικό μας ή τουλάχιστον δεν ήταν της στιγμής.
Ανεπίτρεπτο, και το μεγαλύτερο μέρος της χθεσινής εμφάνισης το χρεώνεται ο κόουτς όπως αντίστοιχα του πιστώνεται και το μεγαλύτερος μέρος της πολύ καλής χρονιάς. Γιατί αναντίρρητα, ο Ολυμπιακός είναι ομάδα προπονητή.

Θα πάμε στους φοροαπαλλαγμένους με τις ροζ/φούξια ζωές τους και θα τους δείξουμε τι εστί βαλκάνιο μπάσκετ.
Ουγκ. :dribble:

*Πέραν της πνευματικής ετοιμότητας και της ψυχολογιής προετοιμασίας, περιμένουμε τον Μάρτιν ο οποίος στον δεύτερο γύρο είναι σημαντικά βελτιωμένος (κι αδυνατισμένος) και περιμένουμε και στο τεχνικό κομμάτι ένα- δυο, έξτρα πραγματάκια.
Και να ματσάρουμε τη δύναμη στα φόργουορντ τους. Είτε με μάκρος από το 3 είτε με δύναμη από το 4.

Αν, το είχε φέρει η τύχη (ήταν καλύτερη η Ολύμπια Μιλάνο στο τέλος) και είχαμε αντίπαλο την Εφές, θα είχαμε δυσκολότερο έργο. Με αυτήν την Εφές κι όχι την περσινο-προπέρσινη κλπ.
Από την άλλη, θα είχαμε παίξει και σημαντικά καλύτερα.
Στα 2 αυτά παιχνίδια, ο Ντόρσεϊ έχει 2/10 τριπ. κι ο Βεζένκοφ 2/7. Και να μου έλεγε κανείς ότι η Μονακό είναι μια αμυντική μηχανή τύπου Αρμάνι ή Μπαρτσελόνα ή και Ρεάλ ακόμα να το καταλάβω. ΑΛλά απέναντι στους πριγκιπικούς που παίζουν φουλ επίθεση, αυτό λέει πολλά για το πως έχουμε μπει και τι περιθώρια έχουμε.
Ίσως να το υπερβάλω λιγο γιατί προσωπικά με πόνεσε πολύ γ συγκεκριμένη ήττα. Τη βάζω στην ίδια κατηγορία με την περσινή από τη Ζαλγκίρις. Μακάρι να βγάλουμε αντίδραση και να πάρουμε έστω ένα ματς εκεί απλά κάπως δεν μου κολλάει καλα το συγκεκριμένο ταίριασμα. Μου φαίνεται ότι μας έχουν. Επίσης ενώ έχουμε καλή ομάδα δεν θυμάμαι να κάναμε καμία σοβαρή ανατροπή φέτος. Εννοώ δεν δείξαμε πουθενά ότι έχουμε μέταλλο, τουλάχιστον όχι ακόμα. Κερδίσαμε πολλά παιχνίδια με δύσκολους αντιπάλους δε λεω αλλα ήταν ματς που μας πήγαν καλα από την αρχή η ήμασταν κοντα και τα καθαρίσαμε στο τέλος. Ανατροπή όμως δεν κάναμε.

0
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 9:41 am

Tο να περνάγαμε με 3-1 ή 3-0 δεν είναι στη refuse to lose νοοτροπία μας.

Πρεπει να το πάμε The golgothas way.
Οι περισσότεροι πιστέψαμε ότι τους έχουμε και εύκολα ήρθε η κατραπακια.

Το 12 αουτσάιντερ ήμασταν με Σιένα
Το 13 με εφες χάναμε 10 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο
Το 15 με μπράτσα αουτσάιντερ κατά βάση
Το 17 χρειάστηκε break στο break

Ιδου η Ρόδος.
Ναι έχουμε και τους αποκλεισμούς από υποδεέστερος αντιπάλους όπως το 11 και το 18
Αλλα το 11 ήμασταν ακόμα νεοπλουτοι και το 18 είχαμε καρέ τραυματισμών και είχε αρχίσει το οικονομικό κραχ

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 9:45 am

Διαφωνώ οτι είναι πολύ καλύτερη η Μονακο, αν ηταν έτσι δε θα κερδίζαμε με 17 πόντους στο πρώτο ματς, το πρόβλημα χθες ήταν πνευματικό (τρέχαμε σα τους παλαβούς βιαστικά στην επίθεση μετά το +10) και μη σταθερότητας κάποιων παικτών μας (οι οποίοι πρέπει να συνέλθουν στη Γαλλία).Είπαμε αν βγουν 3-4 φάσεις σερί στη Μονακό και δουν ότι κολλάμε στην επιθεση δύσκολα τους πιάνεις μετά....Ε αυτό έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο χθες όπου και τελείωσε το ματς.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 9:49 am

golitog7 έγραψε:
Σάβ Απρ 23, 2022 9:25 am

Ίσως να το υπερβάλω λιγο γιατί προσωπικά με πόνεσε πολύ γ συγκεκριμένη ήττα. Τη βάζω στην ίδια κατηγορία με την περσινή από τη Ζαλγκίρις. Μακάρι να βγάλουμε αντίδραση και να πάρουμε έστω ένα ματς εκεί απλά κάπως δεν μου κολλάει καλα το συγκεκριμένο ταίριασμα. Μου φαίνεται ότι μας έχουν. Επίσης ενώ έχουμε καλή ομάδα δεν θυμάμαι να κάναμε καμία σοβαρή ανατροπή φέτος. Εννοώ δεν δείξαμε πουθενά ότι έχουμε μέταλλο, τουλάχιστον όχι ακόμα. Κερδίσαμε πολλά παιχνίδια με δύσκολους αντιπάλους δε λεω αλλα ήταν ματς που μας πήγαν καλα από την αρχή η ήμασταν κοντα και τα καθαρίσαμε στο τέλος. Ανατροπή όμως δεν κάναμε.
Ναι φίλε μου καταλαβαίνω. Ήταν "τράτζικ" το χθεσινό και καταλαβαίνω ότι δεν χωνεύεται κιόλας.
Ο Ολυμπιακός αυτός έχει ακόμα θέματα να λύσει τα οποιά θα λυθούν εν πολλοίς με μια είσοδο στο μπιπ που θα γίνει στη Βαλκανική πόλη και με την κατάκτηση του πρωταθλ΄ματος.
Ερχόμαστε από μια πολύ πονεμένη/απαξιωμένη 3ετιά και βάλε η οποία ήταν πιο δύσκολη ίσως κι από τα πέτρινα χρόνια μιας κι αυτά δεν είχαν Α2 στο μενού, ούτε τη χρονιά με τους 3 προπονητές και τους 10 ξένους.

Βάλε και το ότι ο κόουτς είναι άρρωστος Ολυμπιακός και δεν είναι τόσο αποστασιοποιημένος στις νίκες ή στις ήττες όσο θα έπρεπε κι όσο συνάδει με το μέγεθος και την αξία του ως προπονητής. Που τα 2 τελευταία αυτά, είναι πέραν από κάθε αμφιβολία.

Μια ανατροπή που κάναμε και ήταν εξόχως κομβική για τη συνέχεια, ήταν αυτή στο Ηράκλειο όπου πήραμε τον πρώτο μας τίτλο μετά από πολλά χρόνια. Έγινε δουλειά εκείνη τη νύχτα να ξέρεις.

Και με την Μπαρτσελόνα στο τελευταία παιχνίδι στο ΣΕΦ είχε τέτοια στοιχεία και το είχαμε επισημάνει.

Η Μονακό δεν μας ταιριάζει στα ψηλά και δυνατά κορμιά που έχει στο 3-4. Εκεί είμαστε γυμνοί και το λέμε από το καλοκαίρι.
Μπορούμε όμως να το αντιπαλέψουμε και θα το κάνουμε.

Μιλώντας για τέλειο παιχνίδι πάντως αλλά και για τύχη, κάποιος μπορεί να σταθεί στον μικρο τραυματισμό του Ντιαλό που ανάνγκασε τον προπονητή τους να θυμηθεί τον συμπατριώτη του, Άντζουσιτς που εσχάτως σκούριαζε στον πάγκο κι αυτός με τη σειρά του να βάλει την τζίφρα σε αυτό που είχε ξεκινήσει ο Μπέικον. Γιατί το ματς κάπου εκεί τελείωσε. Στο 20-0 της Μονακό. Ήταν τόσο στην κοσμάρα της η ομάδα μας, που νόμιζε ότι θα είναι συνέχεια μπροστά ή έστω κοντά. Και δεν είχε ούτε πλαν μπι, ούτε πλαν σι. Φιεστο- κατάσταση στο ΣΕΦ με κόουστ του κόουστ λες και παίζαμε φιλικό.
Μπορεί να θυμηθεί κάποιος τη λόμπα του Λι να γράφει καλάθι, το 33% του Τζέιμς να εκτοξεύεται σε 53% και ο Μπέικον να εκτελεί από τα 5.5 μέτρα με παίκτη κρεμασμένο πάνω του λες κι είναι ο Ντουράντ.

Ο Ολυμπιακός μόνο με σκληράδα, ομαδικότητα/αυταπάτνηση και υπομονή, μπορεί να νικάει σε τέτοια παιχνίδια. Δεν έχουμε ρόστερ φαιναφοράτο. Ομάδα τέτοια έχουμε και την περιμένουμε στη ροζ. φούξια έδρα τους.

Άβαταρ μέλους
Zoys

Moderator
Reactions: 388
Δημοσιεύσεις: 5305
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 09, 2010 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 9:55 am

Πολύ κακή πνευματική προσέγγιση του παιχνιδιού συμφωνώ. Φαινόταν από τις εκφράσεις του Παπανικολάου όταν χάθηκε το παιχνίδι πόσο χαζά αντιμετωπίσαμε το διάστημα που προσπαθούσαμε να επιστρέψουμε. Ακόμα και κάποια αλαζονεία που βγάλαμε στα μοναδικά αξιοπρεπή μας λεπτά στο ξεκίνημα π.χ. με μια έκφραση του Βεζένκοφ όταν απλώς κέρδισε ένα φάουλ.

Αυτό που χρειάζεται είναι να γυρίσει ο διακόπτης συνολικά και επιμένω στην επίθεση για να δούμε τον καλό Ολυμπιακό που κέρδισε το πλεονέκτημα έδρας γιατί χθες μάλλον είδαμε αυτόν που έχασε σε κάτι Άλμπες. Βέβαια το μόνιμο attitude "βλέμμα αγελάδας" του κατά τεκμήριο πιο ταλαντούχου ατομικά γκαρντ μας δεν βοηθάει στο να μπει στο κλίμα μιας σειράς playoff, αλλά έχω αρχίσει να αποδέχομαι ότι αυτός είναι ο Dorsey και όταν παίζει καλά η ομάδα μπορεί να κάνει και αυτός με τη σειρά του τη διαφορά με την ατομική φάση, κομμάτι στο οποίο ξεκάθαρα δεν είμαστε καλύτεροι παίκτης προς παίκτη με τη Monaco. Στην υπομονή στην επίθεση θα πρέπει να βασιστεί ο Ολυμπιακός μπροστά να κάνει το παιχνίδι του γιατί στους 70 πόντους μια φορά θα τους κερδίσεις, δεν μπορείς να ελπίζεις ότι θα επαναλάβει η Monaco ένα τόσο κακό ματς όσο το πρώτο για να ποντάρεις στα σχήματα του αντιμπάσκετ με Λαρεντζάκηδες.

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1808
Δημοσιεύσεις: 2242
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Σάβ Απρ 23, 2022 10:42 am

Redfly έγραψε:
Παρ Απρ 22, 2022 10:49 pm
Καλά δεν έχω πρόβλημα , προφανώς τον πας τον παίκτη και προφανώς δεν τον πάω εγώ. Αν σε ικανοποιεί η απόδοσή πάω πασο. Απλά όταν στο +- έχει μηδεν , δε μπορώ να διαβάζω άλλα. Εξακολουθώ να τον θεωρώ τρύπα στην άμυνα, εγώ και πολλοί άλλοι.
Για τον Εσι πρέπει να συζητήσουμε, γιατί δεν μπορώ να τον βλέπω να πληρώνεται και να κάθεται. Μπορώ να το κάνω και εγώ αυτό και πάω και με λιγότερα. Μακάρι να τον έβαγε ο Μπαρτζώ αλλά θεωρώ ότι σοβαρός άνθρωπος δε θα την έκανε αυτή την κίνηση τώρα. Αν δεν παίξει ο Χασαν στο επόμενο ματς, και ο Πρίντεζης είναι τελείως αρνητικός, είναι το μόνο σενάριο να τον δούμε 5 λεπτά. Μιλάμε όμως για παίκτη που αν είχε πάρει παιχνίδια όταν έπρεπε, μπορούσε να βγάζει 20λεπτα τώρα.
Τεσπα, θα περάσουμε οπότε μη ξενυχτάμε.
Το θέμα δεν είναι ποιόν παίκτη πάμε ή ποιόν δεν πάμε. Δηλαδή, αν σου πω εγώ ότι δεν πάω τον Μάικλ Τζόρνταν και πως τον θεωρώ χασογκόλη στην επίθεση, τι σημαίνει αυτό;
Το θέμα είναι αντικειμενικό, άρα έχει μόνο μία προσέγγιση. Και αυτή μας την δίνουν τόσο ο ίδιος ο κόουτς με τις κατά καιρούς δηλώσεις του, όσο και διάφοροι σοβαροί μπασκετικοί αναλυτές (που σκαμπάζουν κάτι παραπάνω από εμένα κι εσένα), οι οποίοι συμφωνούν ότι ο Μάρτιν παίζει ικανοποιητικότατα τις αλλαγές στην άμυνα, δεν χάνεται, με μοναδικό του μειονέκτημα ότι λόγω ύψους δεν είναι αντιαεροπορικό S-400 (ούτε καν S-300). Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Για τον Έισι, εμένα δεν με πειράζει που κάθεται και πληρώνεται, γιατί δεν τον πληρώνω εγώ. Με προβληματίζει το γιατί δεν έχει χρησιμοποιηθεί φέτος, αφού δείχνει ότι από φυσική κατάσταση είναι σχεδόν fit. Δεν προσπαθώ να κάνω εικασίες, ούτε να καταφύγω σε καφετζούδες για να μου πουν τι παίζει ακριβώς, οπότε έχω εμπιστοσύνη στην κρίση του κόουτς, συνεκτιμώντας ταυτόχρονα και τη ψυχική διάθεση του παίκτη, που κάνει σαν παιδάκι που ο νονός του τού έδωσε μεγάλο χαρτζιλίκι. Δεν είναι μπλαζέ, δεν είναι αδιάφορος, δεν είναι στην κοσμάρα του. Θα δείξει...

Για το ότι θα περάσουμε, εδώ συμφωνούμε απόλυτα (και μακάρι να δικαιωθούμε).
Στην αρχική μου πρόβλεψη, σε άλλο τόπικ, είχα πει ότι τη σειρά τη βλέπω να πηγαίνει με μπρέικ στο γήπεδό μας και με αντίστροφο μπρέικ στο Μονακό, και να περνάμε με 3-2. Επομένως, μέχρι στιγμής εγώ πάω βάσει σχεδίου. Απλώς, το μπρέικ το φοβόμουνα στο πρώτο παιχνίδι, οπότε μετά την άνετη νίκη μας εκεί, θεώρησα ότι θα πάρουμε και το δεύτερο, για να κλείσουμε από τώρα την υπόθεση πρόκριση. Λογάριασα χωρίς τον ξενοδόχο, δηλαδή ότι η ομάδα στο δεύτερο κατέβηκε χωρίς plan B για την περίπτωση που βρεθεί να κυνηγάει στο σκορ (άμυνα, υπομονή κτλ). Βάλαμε τον αυτόματο πιλότο και γκρεμοτσακιστήκαμε (με τις υγείες μας).

Αν, παρ' ελπίδα, η Μονακό καταφέρει να μας νικήσει δυό φορές στο πριγκηπάτο, τότε με γειά τους με χαρά τους, μάγκες Μονεγάσκοι, και καλή τους τύχη στο F4, που (αν τύχει και πάνε) βλέπω να τους ξεφλουδίζουν σαν βρασμένη πατάτα.

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 10:52 am

basket72 έγραψε:
Παρ Απρ 22, 2022 10:46 pm
Quincy έγραψε:
Παρ Απρ 22, 2022 10:32 pm
Ο Quincy δεν μπορεί να σταθεί καλά καλά στην Α1, πως περιμένετε να το κάνει στα playoffs της euro league; Ο Livio έδειξε στο πρώτο παιχνίδι πως μπορεί να προσφέρει, αν εμφανιστεί στο άλλο παιχνίδι ο Martin ίσως τους δούμε μαζί.
Μιλάς για την αφεντιά σου; Ή για τον Έισι; Μας μπέρδεψες με τα μικρά. :P

Λοιπόν, έχεις δίκιο, μιας και το λογικό να συμβεί είναι αυτό που περιγράφεις.
Όμως υπάρχει και το εξής παράδοξο: ο Έισι μήνες τώρα είναι στην άκρη του πάγκου και πανυγυρίζει ως μέλος της ομάδας. Δυο τα τινά: Ή του έχει πει ότι κάποια στιγμή θα μπει στα ζόρικα (λόγω εμπειρίας κλπ) ή του έχει πει ότι άσχετα με ότι γίνει φέτος ( ακόμα και να μην παίξει καθόλου) θα του δώσει θέση στο ρόστερ της επόμενης χρονιάς, για να ξεκινήσει προετοιμασία με την ομάδα κλπ. Μπορεί να παίζουν και τα 2. ΚΑι να πάρει χρόνο τώρα και να είναι και στην επόμενη χρονιά.
Αλλά το να κάθεται στην άκρη του πάγκου, ένας παίκτης με τόσα παιχνίδια στο ΝΒΑ και να κάνει σαν μέλος της ομάδας για χρόνια κι από την άλλη ο προπονητής του να τον διατηρεί εντός ομάδας από τη στιγμή που βλέπει ότι δεν....μου κάνει εντελώς εκτός λογικής.

Τες πα, θα δείξει. Εγώ έτσι κι αλλιώς είμαι ανάμεσα σε αυτούς που δεν το περιμέναν με τίποτε το αποψινό, και γενικά τη σειρά την έχω από την αρχή για 3-1 κι υπό προϋποθέσεις 3-0 κι ακολούθως 3-2.
Δεν δείχνει να επιβεβαιώνει την αξιολόγηση που είχα κάνει. Υπερτίμησα την πνευματική ετοιμότητα του κόουτς στο συγκεκριμένο. Πριν λίγο, διάβασα τις δηλώσεις του και το είπε κι ο όδιος.
Όπως και να έχει, αυτή την ομάδα, δεν την ξεγράφουμε, μας έχει δείξει φέτος (περίτρανα κιόλας) ότι μετά από "φάπα" εμφανίζεται πιο δυνατή και καθηλώνει τους αντιπάλους της. :bball:


Καλά ούτε εγώ μπορώ να σταθώ στην Α1, αλλά αναφερόμουν στον Acy :drunk:

Το να υπολογίζεται για του χρόνου ειναι πιθανότερο. Βέβαια δεν ξέρω τι μπορεί να περιμένει κανείς για του χρόνου από έναν παίκτη που 4-5 μήνες τώρα δεν μπορεί να πατήσει παρκέ. Είναι σίγουρα περίεργη περίπτωση, εγώ δεν θυμάμαι κάποια παρόμοια.

Ένα στοίχημα για τον Ολυμπιακό είναι αν μπορεί να κάνει νίτζα-ταλιμπάν εμφάνιση στο Μονακό :secret:
Ένα στοίχημα για την Μονακό είναι αν μπορεί να διαχειριστεί την πίεση της πρόκρισης είδικά αν κάνει το 2-1

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1990
Δημοσιεύσεις: 4628
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 11:34 am

basket72 έγραψε:
Σάβ Απρ 23, 2022 8:45 am

Στα 2 αυτά παιχνίδια, ο Ντόρσεϊ έχει 2/10 τριπ. κι ο Βεζένκοφ 2/7. Και να μου έλεγε κανείς ότι η Μονακό είναι μια αμυντική μηχανή τύπου Αρμάνι ή Μπαρτσελόνα ή και Ρεάλ ακόμα να το καταλάβω. ΑΛλά απέναντι στους πριγκιπικούς που παίζουν φουλ επίθεση, αυτό λέει πολλά για το πως έχουμε μπει και τι περιθώρια έχουμε.
Αυτο ακριβως!Δεν ειναι οτι μας παιζει καμια τρελη αμυνα η μονακο,βρηκαν τα κουμπια μας η κατι τετοιο..Δεν μπορουμε να βαλουμε βολες,χαμενα λει απ κατω απο το καλαθι ,ατομιστιες πολλες απο ντορσει μακισικ..δειγμα αγχους και πειραγμενου μυαλου..Αν δει καποιος τις ηττες μας απο αλμπα μονακο και τις υπολοιπες στην κανονικη περιοδο ειναι καρμπον..Εμεις απο την αλλη δειξαμε οτι μπορουμε να τους δυσκολεψουμε πολυ και να βγαλουμε και τον τζειμς εκτος εξισωσης..Αν βρουμε 1-2 παικτες να κουβαλησουν στην επιθεση δεν εχει ελπιδα η μονακο.. Για μενα ο ντορσει ειναι το κλειδι,ετσι οπως παιζει χαλαει την ομαδα..με το που πιασει την μπαλα στο μυαλο του εχει να παρει την προσπαθεια υπο οποια συνθηκη..γιαυτο και ειναι και αστοχος..αν κυκλοφορουσε την μπαλα καλυτερα θα ερχοταν σε αυτον παλι σε σημειο παρε βαλε.

Στην τελικη παμε σε ΄΄ευκολη΄΄ εδρα δεν ειναι ουτε της μακαμπι ουτε του ερυθρου ζαλγκιρις κτλ..με απειρη ομαδα που δειχνει οτι τα χανει ευκολα υπο πιεση..υποτιμουμε πολυ τον φετινο ολυμπιακο αν λεμε οτι δεν θα κανει μια νικη εκει μεσα..

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”