Play off 2021-2022. Olympiakos vs Monaco Game 2, 19:00

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 11:35 am

lefpan έγραψε:
Σάβ Απρ 23, 2022 10:42 am
Redfly έγραψε:
Παρ Απρ 22, 2022 10:49 pm
Καλά δεν έχω πρόβλημα , προφανώς τον πας τον παίκτη και προφανώς δεν τον πάω εγώ. Αν σε ικανοποιεί η απόδοσή πάω πασο. Απλά όταν στο +- έχει μηδεν , δε μπορώ να διαβάζω άλλα. Εξακολουθώ να τον θεωρώ τρύπα στην άμυνα, εγώ και πολλοί άλλοι.
Για τον Εσι πρέπει να συζητήσουμε, γιατί δεν μπορώ να τον βλέπω να πληρώνεται και να κάθεται. Μπορώ να το κάνω και εγώ αυτό και πάω και με λιγότερα. Μακάρι να τον έβαγε ο Μπαρτζώ αλλά θεωρώ ότι σοβαρός άνθρωπος δε θα την έκανε αυτή την κίνηση τώρα. Αν δεν παίξει ο Χασαν στο επόμενο ματς, και ο Πρίντεζης είναι τελείως αρνητικός, είναι το μόνο σενάριο να τον δούμε 5 λεπτά. Μιλάμε όμως για παίκτη που αν είχε πάρει παιχνίδια όταν έπρεπε, μπορούσε να βγάζει 20λεπτα τώρα.
Τεσπα, θα περάσουμε οπότε μη ξενυχτάμε.
Το θέμα δεν είναι ποιόν παίκτη πάμε ή ποιόν δεν πάμε. Δηλαδή, αν σου πω εγώ ότι δεν πάω τον Μάικλ Τζόρνταν και πως τον θεωρώ χασογκόλη στην επίθεση, τι σημαίνει αυτό;
Το θέμα είναι αντικειμενικό, άρα έχει μόνο μία προσέγγιση. Και αυτή μας την δίνουν τόσο ο ίδιος ο κόουτς με τις κατά καιρούς δηλώσεις του, όσο και διάφοροι σοβαροί μπασκετικοί αναλυτές (που σκαμπάζουν κάτι παραπάνω από εμένα κι εσένα), οι οποίοι συμφωνούν ότι ο Μάρτιν παίζει ικανοποιητικότατα τις αλλαγές στην άμυνα, δεν χάνεται, με μοναδικό του μειονέκτημα ότι λόγω ύψους δεν είναι αντιαεροπορικό S-400 (ούτε καν S-300). Αυτή είναι η πραγματικότητα.



Μα μη νομίζεις και γω απόχεις μασκετικών αναλυτών μεταφέρω. Απλά μαλλον διαβάζεις άλλους. ¨Εχω τη κρίση όμως , μετά από τόσα χρόνια, να καταλαβαίνω τι τελικά βλέπω, που προφανώς δεν είναι το ίδιο με αυτό που βλέπεις εσυ φίλε μου, οπότε καποιος έχει άδικο εδώ.
θα φτιάξω λοιιπόν ένα poll και μπορείς να μου απαντήσεις εδώ...
Τον κρατάς για τρίτη χρονιά τον χασαν? Σανν δεύτερο 5αρι βεβαια σε ρωτάω, μετά τις εμφνανίσεις του παίκτη μέχρι τώρα. Ας βγάλουμε έξω πιθανά προβλήματα τραυματισμού και ας μου απαντήσεις για τα παιχνίδια που έχει παίξει και όχι για τα πολλά παιχνίδια που δεν έχει παίξει.


0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1822
Δημοσιεύσεις: 2249
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Σάβ Απρ 23, 2022 11:57 am

Redfly έγραψε:
Σάβ Απρ 23, 2022 11:35 am
θα φτιάξω λοιιπόν ένα poll και μπορείς να μου απαντήσεις εδώ...
Τον κρατάς για τρίτη χρονιά τον χασαν? Σανν δεύτερο 5αρι βεβαια σε ρωτάω, μετά τις εμφνανίσεις του παίκτη μέχρι τώρα. Ας βγάλουμε έξω πιθανά προβλήματα τραυματισμού και ας μου απαντήσεις για τα παιχνίδια που έχει παίξει και όχι για τα πολλά παιχνίδια που δεν έχει παίξει.
Αν δεν βρω με τα ίδια ή λιγότερα λεφτά κάποιον καλύτερο (που δεν...), τότε τον κρατάω. :P :P :P
Και να προσθέσω: Η άμυνά του δεν είναι απλώς καλή. Είναι εξαιρετική.

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 12:26 pm

lefpan έγραψε:
Σάβ Απρ 23, 2022 11:57 am
Redfly έγραψε:
Σάβ Απρ 23, 2022 11:35 am
θα φτιάξω λοιιπόν ένα poll και μπορείς να μου απαντήσεις εδώ...
Τον κρατάς για τρίτη χρονιά τον χασαν? Σανν δεύτερο 5αρι βεβαια σε ρωτάω, μετά τις εμφνανίσεις του παίκτη μέχρι τώρα. Ας βγάλουμε έξω πιθανά προβλήματα τραυματισμού και ας μου απαντήσεις για τα παιχνίδια που έχει παίξει και όχι για τα πολλά παιχνίδια που δεν έχει παίξει.
Αν δεν βρω με τα ίδια ή λιγότερα λεφτά κάποιον καλύτερο (που δεν...), τότε τον κρατάω. :P :P :P
Και να προσθέσω: Η άμυνά του δεν είναι απλώς καλή. Είναι εξαιρετική.
Για πόσα λεφτά μιλάμε? Αν τα έχει πάει καλά ο παίκτης αυτα τα δύο χρόνια, λογικά η χρηματιστιριακή του αξία πρέπει να έχει εκτοξευθεί οπότε θα τον δούμε του χρόνου στη μαρτζα ή στη csca σαν αλλους που πέρασαν από την ομάδα.. Άν όχι πράγματι θα είναι ο μακροβιότερος αμερικανός center της τελευταίας μας δεκαετίας :banghead: . Πάντως αφού τον βλέπεις εξαιρετικό δεν έχει νόημα να διαφωνούμε αφού βάζεις οικονομικά κριτήρια στη συζήτηση.

0
thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Σάβ Απρ 23, 2022 2:20 pm

Αν στο προσεχες ματς δεν πιασουμε επιθετικη αποδοση επιπεδου οπως στο μιλανο δεν κερδαμε :D
Θα γενανε και τα κοκορια τους των μονεγάσκων στο επομενο ματς ειναι δεδομενο, το θεμα ειναι να τους ακολουθησουμε μεχρι το τελος και να το τσιμπησουμε το ματσακι γιατι οπως και να το κανουμε ειμαστε καλυτερη αμυντικα ομαδα.
Αν το παμε στο στυλ μονο αμυνα θα φτασουμε τους 55 60 ποντους και θα χασουμε με καμια 15αρια.
Βεβαια αυτο προϋποθέτει να τα βαζουν ολοι(ακους κωστακη?)
Ο ντορσει κοιμαται μέχρι τωρα, θα ξυπνησει αραγε?
Σασα που ειναι το χερι σου αγορι μου?
Βολές παιδια,βολες. Δεν υπαρχει 30 και 40% δεν πας πουθενα, χανεις 10 15 ποντους ευκολους.

Ας ελπισουμε να μην ξεκινησουμε καλα τα πρωτα λεπτα(του τυπου να χανουμε με 6 7 ποντους).Οταν συμβαινει αυτο συνηθως κερδιζουμε.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 3:14 pm

lefpan έγραψε:
Σάβ Απρ 23, 2022 11:57 am

Αν δεν βρω με τα ίδια ή λιγότερα λεφτά κάποιον καλύτερο (που δεν...), τότε τον κρατάω. :P :P :P
Και να προσθέσω: Η άμυνά του δεν είναι απλώς καλή. Είναι εξαιρετική.
Εγώ λέω ναι, ο παίκτης δείχνει να έχει αφήσει πίσω τους τραμαυτισμούς τους που τον ταλαιπώρησαν κοντά στον χρόνο (τέλη Δεκέμβρη πρωτοτραυματίστηκε και συνέχισε να παίζει) καθότι βαρύ κορμί. Επιπλέον, δείχνει να έχει αφήσει κι όλη την παρεξήγηση που είχε δημιουργηθεί με την ομάδα. Στον δεύτερο γύρο είναι πολύ καλός και θα είχε ένα ενδιαφέρον να δούμε τα "προχωρημένα" στατιστικά του μες το ΄22. :wink: Αφού ξαναπώ ότι με τον Μάρτιν μέσα έχει κλείσει αρκετά ζόρικα παιχνίδια και με επιτυχία μάλιστα. ΚΑι όλοι ξέρουμε τι σημαίνει η εμπιστοσύνη του προπονητή σε τέτοια χρονικά σημεία και σε κρίσιμα ματς.
Τέλος, έχει γίνει ένα με την ομάδα κι αυτό είναι ζητούμενο. Αν πλαισιωθεί με έναν ψηλό Έλληνα ανάμεσα στο 4-5 (Αγραβάνη ή Κώστας) είμαστε οκ. Και βλέπουμε τι γίνεται με Ζαν Σαρλ ή και Έισι ακόμα. ΑΛλιώς υπάρχει ένας τύπος ονόματι Αϊζαία Χικς που θα είχε ενδιαφέρον για κει γύρω στο 4μιση., :dribble:

Σχετικά με το αν θα τον θέλει καλή ευρωλιγκάτη ομάδα, όχι με τίποτε (μη λέμε κι ότι θέμε)αλλά να ξαναθυμήσω ότι ο τραυματισμός αυτός τον πήγε πολύ πίσω. Μας ενδιαφέρει να κρατήσουμε κορμό, πόσο μάλιστα όταν αποτελείται από παίκτες που τα δίνουν όλα για την ομάδα (χαστλ, το λένε στο χωριό μου, κάπου εκεί στο Κεντάκι, εκεί όπου ο μπάρμπας μου ο Μήτρος έκανε το καλύτερο το μπέρμπον.).

Συγγνώμη για το εκτός θέματος.

Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 351
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 4:50 pm

Το ποιοί θα μείνουν το καλοκαίρι έχει να κάνει πλέον με το τι θα γίνει τους επόμενους 2 μήνες. Αυτό πρέπει να το καταλάβουν και οι ίδιοι οι αθλητές που είναι επαγγελματίες, για τα συμβόλαια τους στην τελική. Αν ο Μάρτιν τώρα κάνει καταλυτικές εμφανίσεις δεν θα γίνεται καν κουβέντα για το αν τον θέλουμε ή όχι.
Δεν έχει τελειώσει τίποτα και κατα την προσωπική μου άποψη δεν φταίει κανένας Μπαρτζωκας. Να βγει μπροστά ο μπασκετικός εγωισμός τους και να δείξουν οτι διψάνε για διακρίσεις.

*Ποτέ μα ποτέ εύκολο δεν θα μας το κάνει αυτή η ο ομαδα. Πάντα με τον δύσκολο τρόπο για να γουστάρουμε στο τέλος περισσότερο 😁

0
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 23, 2022 5:44 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Σάβ Απρ 23, 2022 9:45 am
Διαφωνώ οτι είναι πολύ καλύτερη η Μονακο, αν ηταν έτσι δε θα κερδίζαμε με 17 πόντους στο πρώτο ματς, το πρόβλημα χθες ήταν πνευματικό (τρέχαμε σα τους παλαβούς βιαστικά στην επίθεση μετά το +10) και μη σταθερότητας κάποιων παικτών μας (οι οποίοι πρέπει να συνέλθουν στη Γαλλία).Είπαμε αν βγουν 3-4 φάσεις σερί στη Μονακό και δουν ότι κολλάμε στην επιθεση δύσκολα τους πιάνεις μετά....Ε αυτό έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο χθες όπου και τελείωσε το ματς.
Παναθηναϊκός είμαι και θυμάμαι κάποτε που ρίξαμε 30αρα στη Ρεάλ στον 1ο αγώνα και μετά ήρθε το 3-1. Το ότι κερδίσαμε με τόσους πόντους δεν έκανε την ομάδα μου καλύτερη ή τη Ρεάλ χειρότερη.

Το μπάσκετ είναι δίκαιο άθλημα και σε μια σειρά αγώνων η καλύτερη ομάδα θα φανεί στο γήπεδο. Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το ποια ομάδα θα προκριθεί, γιατί δνε έχω παρακολουθήσει την Μονακό καθόλου φέτος πέραν των μεταξύ μας αγώνων.

Από όσο είδα τον πρώτο αγώνα και μέχρι τα μέσα της 3ης περιόδου του 2ου, η μεγάλη απογοήτευση είναι ο Ντόρσευ. Την πρόκριση θα την δώσει η επίθεση γιατί ο στόχος των 65-70 πόντων παθητικό ίσως να αποπροσανατολίζει την ομάδα.

Και ένα τελευταίο, μπορεί να με πέσετε να με φάτε, αλλά είναι το βλέπω ως θεατής: ίσως μια δοκιμή για Acy στο 4 και με Βενζεκοφ στο 3 αποκλειστικά και μόνο για πιο ψηλό σχήμα και τον Acy να ρίχνει ξύλο κι ας κάνει 5 φάουλ στο 5λεπτο μόνο και μόνο να κόψει τον τσαμπουκά των Γάλλων σε drive.

Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα σε όλους!

EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Σάβ Απρ 23, 2022 10:26 pm

Άλλαξε σε κοντό σχήμα ο Ομπράντοβιτς.Απο εκεί που χρησιμοποίησε στο πρώτο ματς στο 4 όλο το ματς με Τόμας και τον Αυστραλό ,κατέβασε πολυ κοντό σχήμα για ένα δεκάλεπτο συνολικά στο 4.Στο πρώτο δεν χρησιμοποίησε Αντζουσιτς ,στο δεύτερο πολύ.Τους μπήκαν τα τρίποντα.Ακριβως το ίδιο κάναμε στο σεφ στο 74-81 με χαμηλό σχήμα τελευταιο δεκάλεπτο με Παπαπέτρου -Κασελακη-Παπαγιαννη η Έβανς και απίθανα τρίποντα από Νεντοβιτς.Ρισκαρε η Μονακό και της βγήκε....

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 24, 2022 8:28 am

Σωστές κι οι δυο τοποθετήσεις (κι ας είναι φαινομενικά αντίθετες) των φίλων του Παναθηναϊκού. Άλλωστε, αυτός που βλέπει τα πράγματα απόξω έχει και περισσότερες πιθανότητες να πέσει μέσα.
Εκτός κι αν ενέχει οπαδικής προσέγγισης ("αιώνιοι" κλπ) που στις περιπτώσεις αυτές δεν ισχύει όμως.

Ο Μπέικον θέλει ή Ζαν Σαρλ ή Έισι. Ο δεύτερος γενικά θα δώσει πράγματα σε μια εκτός έδρας. Κι ας γράψει 0 στατιστική. Μιλάω για ένα 5λεπτο. Από πλευράς εμπειρίας, ζύμωσης με τον σύλλογο ή φυσικής κατάστασης δεν γίνεται να έχει θέμα.
Αλλά ας το αφήσουμε το θέμα με τον ¨Εισι. Ας τον πιάσει ο Ζαν Σαρλ. Από 3ρι ξεκίνησε ο μουστακαλής μας- πέραν του ότι ο Μπέικον παίζει και 4ρι.

Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 25, 2022 2:59 pm

Αν δε του βγαίνει το ματς του Παπανικολάου ή του Μακίσικ, θα θελα κι εγω να δω για μερικά λεπτά τον Εϊσι απ το να βλέπω εναν άλλο μέτριο παίκτη στο παρκέ!Τουλάχιστον αυτός θα βγάλει σκληράδα.Ελέγχεις τον ρυθμό με Μονακό ειδικά όταν είναι κακός εκτελεστικά ο Ντόρσεϊ;Κερδίζεις....Κάνεις μαγκιές και βιάζεσαι μπροστά;Χάνεις....Μέσα στη Γαλλία, το ματς θα το δώσει η επίθεση περισσότερο κι οχι η άμυνα, αυτοί ούτως ή άλλως θα βάλουν καλάθια δε θα μείνουν στους 60 πόντους όση άμυνα κι αν παίξεις.

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 26, 2022 9:24 am

ειμαι ο μονος που πιστευει οτι αν το επιθετικο μας παιχνιδι κινηθει λιγο παραπανω προς το ζωγραφιστο θα βαλουμε δυσκολα εως πολυ δυσκολα στους Μονεγασκους? Πιστευω οτι ουτε ο μοτιεγιουνας ουτε ο χολ μπορουν να ματσαρουν τον κροκοδειλο κι αν καταφερουμε να τους φορτωσουμε με φαουλ τα πραγματα θα γινουν πολυ πιο ευκολα για εμας που ως τωρα απο μακρυα ειμαστε μετριοι ως κακοι . Η αμυνα σιγουρα ειναι το Α και Ω σε σειρα αγωνων αλλα αν μπροστα δεν μπαινει γκολ δεν γινεται τιποτα .

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 26, 2022 9:37 am

fotis vlachopoulos έγραψε:
Τρί Απρ 26, 2022 9:24 am
ειμαι ο μονος που πιστευει οτι αν το επιθετικο μας παιχνιδι κινηθει λιγο παραπανω προς το ζωγραφιστο θα βαλουμε δυσκολα εως πολυ δυσκολα στους Μονεγασκους? Πιστευω οτι ουτε ο μοτιεγιουνας ουτε ο χολ μπορουν να ματσαρουν τον κροκοδειλο κι αν καταφερουμε να τους φορτωσουμε με φαουλ τα πραγματα θα γινουν πολυ πιο ευκολα για εμας που ως τωρα απο μακρυα ειμαστε μετριοι ως κακοι . Η αμυνα σιγουρα ειναι το Α και Ω σε σειρα αγωνων αλλα αν μπροστα δεν μπαινει γκολ δεν γινεται τιποτα .
Έτσι ακριβώς, αλλά αυτό σημαίνει μεγάλη συγκέντρωση, υπομονή, αλλά κι έξτρα ενέργεια/επιθετικότητα απ' όλην την ομάδα προκειμένου να περάσει σωστά η μπάλα στον Φαλ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”