Play Off 2021-2022. AS Monaco vs Olympiacos Piraeus, Game 4, 22:00

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 28, 2022 3:15 pm

Τέταρτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς πριν το F4 του Βελιγραδίου που θα συναντήσουμε τον νικήτη της σειράς Αρμάνι-Εφές με τον Αταμάν να κάνει ...προκλητικές δηλώσεις για b2b κούπα. :D
Τα ζητούμενα είναι γνωστά, συγκέντρωση για 40 λεπτά, ανελέητο κυνήγι στον Τζέιμς με σκοπό να πάρει λάθος αποφάσεις και σκληρή άμυνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, πρέπει να ανταπεξέλθουμε στην πιεστική ατομική άμυνα της Μονακό στο κατέβασμα, και να αντέξουμε αντίστοιχα την δική της σκληρή άμυνα. Να δούμε αν ο Μπαρτζώκας μπορέσει να αντιμετωπίσει και καλύτερα τα κοντά σχήματα του Ομπράντοβιτς και να κρατήσει την ψυχραιμία του μένοντας μακριά από τεχνικές ποινές.
Μετά την νίκη επιβάλλεται και ένας χορός τώρα που έχει κάνει την αρχή.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 28, 2022 5:19 pm

Νομίζω πως αυτό το ματς θα πάει τουλάχιστον στο +10.
Το για ποια ομάδα δεν ξέρω :drunk:

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 28, 2022 6:12 pm

benchwarmer έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 5:19 pm
Νομίζω πως αυτό το ματς θα πάει τουλάχιστον στο +10.
Το για ποια ομάδα δεν ξέρω :drunk:
Γι αυτήν που έπαιξα στοίχημα, όπως πάντα. ΝΟΤ

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 29, 2022 8:50 am

Μπαίνουμε σήμερα να παίξουμε την μπάλα μας για το διπλό. Κοντά οι γραμμές και προσοχή στις στημένες φάσεις.

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 29, 2022 9:45 am

Πλησιάζει η ώρα του αγώνα...
Ο Μάρτιν δεν ξέρω αν σήμερα θα είναι διαθέσιμος αλλά και να είναι δεν νομίζω να αγωνιστεί ιδιαίτερα, από την regular είχε δείξει ότι δεν ματσάρει καλά με τους ψηλούς της Μονακό.
Μερικά στατιστικά
Ο Σλούκας σουτάρει με τα εξαιρετικά 76,7%, 46,5%, 90% σε δίποντο, τρίποντο, βολές! Παρ' όλη την πίεση που δέχεται σε όλο το παιχνίδι και που τον έχει οδηγήσει σε 4 λάθη μ.ο.
Ο Φαλ σουτάρει με 90% στα δίποντα! Εντάξει είναι λίγο παραπλανητικό γιατί έχει 8/9 δίποντα σε τρία παιχνίδια αλλά δείχνει πόσο σωστά διαβάζουμε το παιχνίδι.
Ο Γουοκάπ σουτάρει με το εξαιρετικό 38,5% στα τρίποντα με 5/13 συνεχίζοντας αυτό που έκανε όλη την regular (αστειεύομαι)
Ο Βεζέ σουτάρει πολύ καλά εκτός έδρας με 4/9 και 0/3 στο εντός. (όπως με συμφέρει :D )

Επιθετικά ο Ντόρσεϋ μας τα χαλάει σε σχέση με τα αναμενόμενα έχοντας 38,9%, 26,7%, 30% σε δίποντα, τρίποντα, βολές, τον έχει βγάλει νομίζω από τα νερά του το σκληρό παιχνίδι της Μονακό, όμως δεν κρύβεται, παίρνει προσπάθειες και νομίζω μας χρωστάει δύο καλά επιθετικά παιχνίδια, επειδή σήμερα θα νικήσουμε ούτως ή άλλως μπορεί να τα ..αφήσει και για το F4. :D

Ο Παπανικολάου επίσης σουτάρει φρικτά με 2/11 και επειδή είναι παίκτης ψυχολογίας δεν τον βλέπω να μπορεί στην σειρά να αλλάξει αυτό, τουλάχιστον ας τα δώσει όλα στην άμυνα όπως ξέρει.

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 29, 2022 12:05 pm

Conan1982 έγραψε:
Παρ Απρ 29, 2022 9:45 am
Πλησιάζει η ώρα του αγώνα...
Ο Μάρτιν δεν ξέρω αν σήμερα θα είναι διαθέσιμος αλλά και να είναι δεν νομίζω να αγωνιστεί ιδιαίτερα, από την regular είχε δείξει ότι δεν ματσάρει καλά με τους ψηλούς της Μονακό.
Μερικά στατιστικά
Ο Σλούκας σουτάρει με τα εξαιρετικά 76,7%, 46,5%, 90% σε δίποντο, τρίποντο, βολές! Παρ' όλη την πίεση που δέχεται σε όλο το παιχνίδι και που τον έχει οδηγήσει σε 4 λάθη μ.ο.
Ο Φαλ σουτάρει με 90% στα δίποντα! Εντάξει είναι λίγο παραπλανητικό γιατί έχει 8/9 δίποντα σε τρία παιχνίδια αλλά δείχνει πόσο σωστά διαβάζουμε το παιχνίδι.
Ο Γουοκάπ σουτάρει με το εξαιρετικό 38,5% στα τρίποντα με 5/13 συνεχίζοντας αυτό που έκανε όλη την regular (αστειεύομαι)
Ο Βεζέ σουτάρει πολύ καλά εκτός έδρας με 4/9 και 0/3 στο εντός. (όπως με συμφέρει :D )

Επιθετικά ο Ντόρσεϋ μας τα χαλάει σε σχέση με τα αναμενόμενα έχοντας 38,9%, 26,7%, 30% σε δίποντα, τρίποντα, βολές, τον έχει βγάλει νομίζω από τα νερά του το σκληρό παιχνίδι της Μονακό, όμως δεν κρύβεται, παίρνει προσπάθειες και νομίζω μας χρωστάει δύο καλά επιθετικά παιχνίδια, επειδή σήμερα θα νικήσουμε ούτως ή άλλως μπορεί να τα ..αφήσει και για το F4. :D

Ο Παπανικολάου επίσης σουτάρει φρικτά με 2/11 και επειδή είναι παίκτης ψυχολογίας δεν τον βλέπω να μπορεί στην σειρά να αλλάξει αυτό, τουλάχιστον ας τα δώσει όλα στην άμυνα όπως ξέρει.
Νομίζω ότι ο Ντόρσεϊ αν παίξει επιθετικά σύμφωνα με τα στάνταρτ του θα ναι καταλυτικός για την έκβαση του αγώνα.Κι επειδή ο Ολυμπιακός θα χρειαστεί πάλι να σκοράρει 80+ πόντους για να κερδίσει, χρειάζεται τον καλό Ντόρσεϊ περισσότερο από ποτε σε αυτό το ματς....προαίσθηση ότι ο Σλούκας δεν θα τα πάει τόσο καλά σήμερα όσο προχθές γι αυτό θέλουμε και καλό Μακίσικ να τελειώνουμε απόψε με δαύτους και να πάμε βουρ για Αταμάν....

0
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 29, 2022 12:30 pm

Όπως είπε και ο Παπ "We came here for 2 wins to go to F4" . Aπαλλαγμένοι από το μεγάλο "πρέπει" , νομίζω θα μπούμε να κάνουμε το παιχνίδι μας και εν τέλει το 1-3. Αν βρούμε βοήθειες από τον πάγκο έχουμε πολύ μεγάλες πιθανότητες , γιατί λογικά δεν θα υπάρχει μεγάλη φρεσκάδα από αυτούς που τράβηξαν το κουπί στο προηγούμενο. Πολύ σημαντική η ψυχολογική διαχείριση του προηγούμενου παιχνιδιού καθώς μετά από μεγάλες νίκες (γιατί τέτοια ήταν με τις συνθήκες που είχαν διαμορφωθεί και όπως ήρθε τελικά) , υπάρχει ένα μικρό "άδειασμα".

Περιμένω να δω λίγο περισσότερο Σακ σήμερα αλλά τακτικά δεν νομίζω να έχουμε κάποια μεγάλη έκπληξη. Η πίεση στην μπάλα της Μονακό είναι δεδομένη άρα λογικά θα δούμε σχήματα με Σλούκα - Γουόκαπ αρκετά λεπτά και σήμερα. Ίσως σημαδέψουμε λίγο περισσότερο τον Φαλ όταν θα είναι ο Μοτεγιούνας μέσα.

Ο Μάρτιν ξέρουμε αν θα είναι διαθέσιμος?

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2334
Δημοσιεύσεις: 6942
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 29, 2022 12:45 pm

O Durant θα ειναι στο Μονακο αποψε.
Επική εμφάνιση ή ρεσιταλ iso-σιδερο από τον πρώην συμπαίκτη του;
Θα ηθελα ο Kevin να ερχοταν και στο ΣΕΦ αλλά μπορεί να λήξει η σειρά 1-3.


https://www.lequipe.fr/Basket/Actualite ... ue/1330349

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Απρ 29, 2022 1:15 pm

Ολη τη χρονια φέτος η ομαδα μετα απο μεγαλες νικες κανει μεγαλες ηττες + οτι οταν υπαρχει το πρεπει σχεδον παντα κερδίζει. Υπάρχει το πρεπει σημερα? Απο τις δηλωσεις τους δειχνουν οτι υπάρχει.Μακαρι να μην γυρισει η σειρα στο σεφ.
Μπερδεμένο ματς το σημερινό, μην ξεχναμε παιδιά οτι παίζουν και οι αλλοι ε και δεν ειμαστε (ακομη τουλαχιστον) εφες η ρεαλ ξερω γω ωστε να παιρνουμε παση θυσια και με καθε τροπο οσα ματς χρειαζονται. Πρεπει να κανουμε σχεδόν το τελειο ματς για να φυγουμε νικητες σημερα.

0
Volunteer

 junior
Reactions: 120
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 8:26 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Απρ 29, 2022 1:22 pm

Από άποψη τακτικής τα κρυφά χαρτιά των δύο προπονητών μετά από τρία ματς στα πλέι-οφ και δύο στη κανονική περίοδο, έχουν βγει στη φόρα. Δεν υπάρχει κάτι καινούριο που μπορεί να αλλάξει τόσο δραστικά τις διαμορφωμένες ισορροπίες. Αντίστοιχα, από άποψη κούρασης και αντοχής οι δύο αντίπαλοι βρίσκονται στον ίδιο παρονομαστή.

Το σημερινό ματς θα το κερδίσει η ομάδα που θα αποδειχτεί πιο ικανή να αντιμετωπίσει σε πνευματικό επίπεδο το αποτέλεσμα του προχθεσινού αγώνα.

Η Μονακό το μεγάλο «πρέπει» που θα διατηρήσει ζωντανή την ελπίδα μαζί με τη φυσιολογική απογοήτευση για τη χαμένη ευκαιρία που είχε να βρεθεί σε απόσταση αναπνοής από την πρόκριση στο φάιναλ φορ, έχοντας υπόψιν και το πλεονέκτημα με την τεράστια ψυχολογική ώθηση που θα της έδινε ένας εντός έδρας αγώνας στο καπάκι σήμερα για να πετύχει το 3-1.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη έχει να παλέψει με την πιθανότητα ψυχολογικού αδειάσματος που μπορεί να επέλθει μετά το μίνιμουμ επίτευγμα της μιας νίκης στα δύο ματς που είχε να παίξει αυτή την εβδομάδα στο πριγκιπάτο και την υπονομευτική σκέψη -για την αγωνιστική του απόδοση στον σημερινό αγώνα- ότι στη χειρότερη των περιπτώσεων θα έχει μια τελική ευκαιρία να ολοκληρώσει τη δουλειά την ερχόμενη Τετάρτη μέσα σε ένα φλεγόμενο ΣΕΦ.

Όλα τα αποτελέσματα είναι πιθανά. :cool: :dribble:

0
Άβαταρ μέλους
verycoco

 junior
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 11:59 am
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Che
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 29, 2022 1:57 pm

Ειναι αίνιγμα και η διάθεση της Μονακο, το μπαρτζωκικό ραπισμα για το 2-1 με ανεκλπήρωτη ανατροπή απο πελυράς τους ίσως και να τους αδειάσει ψυχολογικά, αλλά νομίζω ότι από αυτούς θα εξαρτηθεί το σημερινό. Το πως θα αντιμετωπίσουν το Must-win

0
μαζί με την ομάδα μεγαλώνουμε και εμεις...
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 907
Δημοσιεύσεις: 4702
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 29, 2022 2:00 pm

SteveNashidis έγραψε:
Παρ Απρ 29, 2022 12:45 pm
O Durant θα ειναι στο Μονακο αποψε.
Επική εμφάνιση ή ρεσιταλ iso-σιδερο από τον πρώην συμπαίκτη του;
Θα ηθελα ο Kevin να ερχοταν και στο ΣΕΦ αλλά μπορεί να λήξει η σειρά 1-3.


https://www.lequipe.fr/Basket/Actualite ... ue/1330349
Όχι μόνο από τον Τζέιμς, αλλά απ όλους τους Αμερικανούς. Θα δούμε ποικιλίες σήμερα

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 29, 2022 3:40 pm

Πιστεύω ότι θα δούμε αρκετό ΜακΚίσικ σήμερα. Και δε νομίζω ότι θα τα πάει ιδιαίτερα καλά, ειδικά απέναντι στη Μονακό τα σωματικά του προσόντα δεν του δίνουν τόοοοσο πλεονέκτημα όσο απέναντι σε άλλους. Επίσης περιμένω πολύ καλό σκοραριστικά Τζέημς.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1953
Δημοσιεύσεις: 4562
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 29, 2022 4:06 pm

Λετε να δουμε καναν σκυλο εισι σημερα σαν εκπληξη?νομιζω απολο το ροστερ μονο αυτος και ο γουοκαπ μπορουν να τον μαρκαρουν τον μπεικον..τουλαχιστον να μπει να τον τραμπουκισει λιγο.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 29, 2022 4:24 pm

shaq7 έγραψε:
Παρ Απρ 29, 2022 4:06 pm
Λετε να δουμε καναν σκυλο εισι σημερα σαν εκπληξη?νομιζω απολο το ροστερ μονο αυτος και ο γουοκαπ μπορουν να τον μαρκαρουν τον μπεικον..τουλαχιστον να μπει να τον τραμπουκισει λιγο.
Καθόλου απίθανο.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”