EL Game 7, Olympiacos Piraeus vs Partizan Belgrade

Συντονιστής: Captains

BillyPao

allstar
Reactions: 1333
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τετ Νοέμ 09, 2022 6:39 pm

yorgos έγραψε:
Τετ Νοέμ 09, 2022 6:23 pm
BillyPao έγραψε:
Τετ Νοέμ 09, 2022 5:58 pm


Το νόημα έχει σημασία, ας μην κολλάμε στις λέξεις.
To νόημα είναι ότι ο μόνος τρόπος να πει ψεμματα η στατιστική είναι να μην ξέρεις να τη διαβάσεις. Ακόμη κι αν πει μισή αλήθεια ένας δείκτης (πχ δε λάβεις υπόψη τις κατοχές), ε συνυπολογίζεις κι άλλους δείκτες κι έχεις ολόκληρη την εικόνα, ψέμματα δε γίνεται να πει, ένας παίκτης που σουτάρει 79% στις βολές τόσο σουτάρει και μια ομάδα που δέχεται 114π ανά 100 κατοχές ε τόσους τρώει, τι να κάνουμε.
Αν 2 άνθρωποι καθίσουν σε ένα τραπέζι και πάρουν ένα κοτόπουλο να φάνε, αλλά μόνο ο ένας τρώει και ο άλλος κάθεται και τον κοιτάει, η στατιστική θα πει ότι ο καθένας έφαγε μισό κοτόπουλο ή ότι στον καθένα αντιστοιχούσε μισό κοτόπουλο. Έλα όμως που δεν είναι αυτή η αλήθεια. Και ο Καλάθης φέτος σουτάρει με 52,9% στα τρίποντα, αλλά αυτό το ποσοστό δεν αποτυπώνει την ικανότητα του συγκεκριμένου παίκτη στο σουτ. Επομένως όχι, η στατιστική λέει την αλήθεια τις περισσότερες φορές, αλλά όχι πάντα.

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1739
Δημοσιεύσεις: 2197
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Τετ Νοέμ 09, 2022 8:45 pm

Φαντάζομαι πως αν υπάρχει ένας μαθηματικός στην παρέα μας, θα έχει σκάσει στα γέλια.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 09, 2022 9:02 pm

Τα μαθηματικα ειναι απολυτα. Η στατιστικη ποτε.

Συμφωνα με τη στατιστικη, ο Αντριους ειναι ο καλυτερος παιχτης του ΠΑΟ. Γι' αυτο τον τρωει ο παγκος...

AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 09, 2022 10:06 pm

Η στατιστική είναι επιστήμη και κάποιοι επιχειρηματολογούν με κοτόπουλα και γαλοπούλες…

Καλό βράδυ να έχετε , ο καθένας έχει την άποψη του.

2
2 Εικόνα
HackerBaby

 a1greece
Reactions: 430
Δημοσιεύσεις: 927
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2012 4:51 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Doncic
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Νοέμ 09, 2022 10:11 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Τετ Νοέμ 09, 2022 10:06 pm
Η στατιστική είναι επιστήμη και κάποιοι επιχειρηματολογούν με κοτόπουλα και γαλοπούλες…

Καλό βράδυ να έχετε , ο καθένας έχει την άποψη του.
Σωστο , σημασία πάντα έχει το δείγμα , όσον το μεγαλύτερο δείγμα τόσο πιο "σίγουρο" αποτέλεσμα . Το παράδειγμα του Andrews πιο πάνω δεν έχει νόημα γιατί το έχουμε σε λίγα παιχνίδια και γενικά μέχρι τωρα έχουν γινει λιγα παιχνιδια στην ευρωλιγκα , οπότε δεν εχει και ιδιαιτερη βαρυτητα η στατιστική, δειχνει βεβαια καποιες τασεις

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1333
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τετ Νοέμ 09, 2022 10:21 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Τετ Νοέμ 09, 2022 10:06 pm
Η στατιστική είναι επιστήμη και κάποιοι επιχειρηματολογούν με κοτόπουλα και γαλοπούλες…

Καλό βράδυ να έχετε , ο καθένας έχει την άποψη του.
Επειδή άρχισες τις ειρωνείες, σε πληροφορώ ότι το παράδειγμα αυτό δεν είναι καν δικό μου, απλά το έχω ακούσει και το μετέφερα. Μια χαρά ξέρω τι είναι η στατιστική, δεν περιμένω από σένα να μου το μάθεις.

0
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 09, 2022 10:35 pm

BillyPao έγραψε:
Τετ Νοέμ 09, 2022 10:21 pm
AO DAFNIS έγραψε:
Τετ Νοέμ 09, 2022 10:06 pm
Η στατιστική είναι επιστήμη και κάποιοι επιχειρηματολογούν με κοτόπουλα και γαλοπούλες…

Καλό βράδυ να έχετε , ο καθένας έχει την άποψη του.
Επειδή άρχισες τις ειρωνείες, σε πληροφορώ ότι το παράδειγμα αυτό δεν είναι καν δικό μου, απλά το έχω ακούσει και το μετέφερα. Μια χαρά ξέρω τι είναι η στατιστική, δεν περιμένω από σένα να μου το μάθεις.
Ούτε ειρωνεύομαι , ούτε έχω την γνώση ή την θέληση να κάνω μάθημα σε κανένα. Δεν έχει σημασία ποιος είναι ο εμπνευστής του παραδείγματος , για να το αναφέρεις σημαίνει ότι συμφωνείς. Κατά την γνώμη μου είναι άστοχο και δεν έχει καμία σχέση με την στατιστική.

Σταματάω εδώ το οφ τόπικ.

Καλό σου βράδυ.

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1333
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τετ Νοέμ 09, 2022 10:48 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Τετ Νοέμ 09, 2022 10:35 pm
BillyPao έγραψε:
Τετ Νοέμ 09, 2022 10:21 pm


Επειδή άρχισες τις ειρωνείες, σε πληροφορώ ότι το παράδειγμα αυτό δεν είναι καν δικό μου, απλά το έχω ακούσει και το μετέφερα. Μια χαρά ξέρω τι είναι η στατιστική, δεν περιμένω από σένα να μου το μάθεις.
Ούτε ειρωνεύομαι , ούτε έχω την γνώση ή την θέληση να κάνω μάθημα σε κανένα. Δεν έχει σημασία ποιος είναι ο εμπνευστής του παραδείγματος , για να το αναφέρεις σημαίνει ότι συμφωνείς. Κατά την γνώμη μου είναι άστοχο και δεν έχει καμία σχέση με την στατιστική.

Σταματάω εδώ το οφ τόπικ.

Καλό σου βράδυ.
Άποψη σου και σεβαστή, απόψεις ανταλλάσσουμε άλλωστε. Καλό βράδυ και σε σένα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 09, 2022 11:31 pm

BillyPao έγραψε:
Τετ Νοέμ 09, 2022 6:39 pm
yorgos έγραψε:
Τετ Νοέμ 09, 2022 6:23 pm


To νόημα είναι ότι ο μόνος τρόπος να πει ψεμματα η στατιστική είναι να μην ξέρεις να τη διαβάσεις. Ακόμη κι αν πει μισή αλήθεια ένας δείκτης (πχ δε λάβεις υπόψη τις κατοχές), ε συνυπολογίζεις κι άλλους δείκτες κι έχεις ολόκληρη την εικόνα, ψέμματα δε γίνεται να πει, ένας παίκτης που σουτάρει 79% στις βολές τόσο σουτάρει και μια ομάδα που δέχεται 114π ανά 100 κατοχές ε τόσους τρώει, τι να κάνουμε.
Αν 2 άνθρωποι καθίσουν σε ένα τραπέζι και πάρουν ένα κοτόπουλο να φάνε, αλλά μόνο ο ένας τρώει και ο άλλος κάθεται και τον κοιτάει, η στατιστική θα πει ότι ο καθένας έφαγε μισό κοτόπουλο ή ότι στον καθένα αντιστοιχούσε μισό κοτόπουλο. Έλα όμως που δεν είναι αυτή η αλήθεια. Και ο Καλάθης φέτος σουτάρει με 52,9% στα τρίποντα, αλλά αυτό το ποσοστό δεν αποτυπώνει την ικανότητα του συγκεκριμένου παίκτη στο σουτ. Επομένως όχι, η στατιστική λέει την αλήθεια τις περισσότερες φορές, αλλά όχι πάντα.

Εχεις δωσει πολυ αστοχο παραδειγμα με τον Καλαθη. Η στατιστικη που διαβαζεις αναφερεται σε ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα (6 αγωνες ) και συγκεκριμενο αριθμο προσπαθειων (17), αυτο σου λεει οτι σε αυτα τα 6 παινχιδια σουταρει με ενα χ ποσοστο, δεν σου λεει αν εχει ικανοτητα στο σουτ. Την ικανοτητα του παικτη στο σουτ στην αποκαλυπτει το ποσοστο καριερας του.

Η στατιστικη λεει την αληθεια αρκει να ξερεις να την διαβαζεις, ειναι αλλο πραγμα να ανοιξεις την σελιδα της Euroleague και να δεις απλα τα ποσοστα και ειναι αλλο πραγμα να δεις advanced stats ανα 100 κατοχες ή true shooting percentage κτλ.

1
1 Εικόνα
Μέχρι φέτος
BillyPao

allstar
Reactions: 1333
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Νοέμ 10, 2022 12:54 am

papp7 έγραψε:
Τετ Νοέμ 09, 2022 11:31 pm
BillyPao έγραψε:
Τετ Νοέμ 09, 2022 6:39 pm


Αν 2 άνθρωποι καθίσουν σε ένα τραπέζι και πάρουν ένα κοτόπουλο να φάνε, αλλά μόνο ο ένας τρώει και ο άλλος κάθεται και τον κοιτάει, η στατιστική θα πει ότι ο καθένας έφαγε μισό κοτόπουλο ή ότι στον καθένα αντιστοιχούσε μισό κοτόπουλο. Έλα όμως που δεν είναι αυτή η αλήθεια. Και ο Καλάθης φέτος σουτάρει με 52,9% στα τρίποντα, αλλά αυτό το ποσοστό δεν αποτυπώνει την ικανότητα του συγκεκριμένου παίκτη στο σουτ. Επομένως όχι, η στατιστική λέει την αλήθεια τις περισσότερες φορές, αλλά όχι πάντα.

Εχεις δωσει πολυ αστοχο παραδειγμα με τον Καλαθη. Η στατιστικη που διαβαζεις αναφερεται σε ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα (6 αγωνες ) και συγκεκριμενο αριθμο προσπαθειων (17), αυτο σου λεει οτι σε αυτα τα 6 παινχιδια σουταρει με ενα χ ποσοστο, δεν σου λεει αν εχει ικανοτητα στο σουτ. Την ικανοτητα του παικτη στο σουτ στην αποκαλυπτει το ποσοστο καριερας του.

Η στατιστικη λεει την αληθεια αρκει να ξερεις να την διαβαζεις, ειναι αλλο πραγμα να ανοιξεις την σελιδα της Euroleague και να δεις απλα τα ποσοστα και ειναι αλλο πραγμα να δεις advanced stats ανα 100 κατοχες ή true shooting percentage κτλ.
Στο παράδειγμα με τον Καλάθη, προφανώς αναφέρομαι στην περίπτωση που κάποιος δει μόνο το φετινό του ποσοστό στα τρίποντα. Αν δει τα στατιστικά καριέρας του, προφανώς θα έχει μια πολύ πιο σωστή εικόνα για την ικανότητα του στο συγκεκριμένο είδος σουτ, γιατί η στατιστική θα έχει αποτυπώσει την αλήθεια. Δηλαδή η μεμονωμένη στατιστική ενός παίκτη π.χ. η στατιστική μερικών αγώνων ή μιας σεζόν, μπορεί να δώσει μια εσφαλμένη εικόνα για τις πραγματικές δυνατότητες του παίκτη σε ένα συγκεκριμένο τομέα π.χ. στο σουτ. Ε, αυτό θέλω να δείξω με το παράδειγμα του Καλάθη.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 10, 2022 6:49 am

Νομίζω ότι γίνεται μια παρανόηση όταν χρησιμοποιούμε τον όρο στατιστική στην περίπτωση μας, δεν θέλουμε να προβλέψουμε κάτι αλλά να δούμε τι έχει γίνει στις 7 πρώτες αγωνιστικές της Euroleague. Χρησιμοποιούμε κάποιους δείκτες οι πόντοι ανά κατοχοί σε άμυνα και επίθεση και οι κατοχές μας δείχνουν αν είμαστε καλοί ή όχι σε σχέση με τις άλλες ομάδες. Πράγματι μπορεί να μην μας λένε όλη την αλήθεια γιατί κάθε ομάδα έχει παίξει με διαφορετικές, μας δείχνουν όμως μια εικόνα, δεν την εξηγούν όμως (απαραίτητα), στο synergy ή ότι πρόγραμμα χρησιμοποιούν τους δίνει και επιπλέον πληροφορίες που ούτε να φανταστούμε δεν μπορούμε ώστε να μπορέσουν να εντοπίσουν και να δουλέψουν πάνω στις αδυναμίες. Το ζήτημα όμως είναι ότι η εικόνα που μπορεί να έχουμε εμείς δεν συμβαδίζει πάντα με τα νούμερα, γι' αυτό θέλει προσοχή στην ερμηνεία τους. Από τους τύπους που δεν συμπαθώ ιδιαίτερα π.χ. είναι το +/- ενός παίκτη που τείνει στον μ.ο όσο περισσότερο παίζει ένας παίκτης και να παίρνει ακραίες τιμές όταν παίζει λίγο, ενώ επηρεάζεται προφανώς και από τις πεντάδες που παίζει.

0
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 10, 2022 2:07 pm

Έχει ήδη πολλές απουσίες η Παρτιζάν και βλέπω ότι είναι αμφίβολος και ο Παπαπέτρου. Ήταν που ήταν κλειστό το rotation της Παρτιζάν , βλέπω να παίζουν με 6 παίχτες σήμερα και να χτυπάνε 35+ λεπτά.

Είναι ευκαιρία να κάνουμε μια μεγάλη σε εύρος νίκη σήμερα και για λόγους ψυχολογίας.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1953
Δημοσιεύσεις: 4562
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 10, 2022 2:21 pm

η λογικη λεει οτι θα κερδισουμε και σχετικα ευκολα..αν οχι τοτε θα εχουμε κανει πολυ κακο ξεκινημα και σιγα σιγα να ξεχναμε για πρωτη 4δα..

για να τα κοιτανε τοσο πολυ οι προπονητες τα στατιστικα κατι ξερουν..αλλα αυτοι ξερουν και να τα διαβαζουν(καποιοι τουλαχιστον δηλαδη :lol: ) . Τωρα σε μας ειναι μικρο δειγμα για να κρινουμε την αμυνα πχ γιατι εχουμε παιξει με 4 ισπανικες! σημερα που θα παιξουμε με τους σερβους θα βελτιωθει η φαση λογικα.. οσο περναει ο καιρος και θα δειχνουν περισσοτερα πραγματα.

ο καλαθης εντωμεταξυ συνηθως ξεκιναει με πολυ καλο ποσοστο για καποιο λογο..απλα παντα μεχρι το τελος το ριχνει στο 25-30%.

0
Weekendman

 champion
Reactions: 407
Δημοσιεύσεις: 5755
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 10, 2022 3:10 pm

Δημιουργεί περίεργη αίσθηση να παίζει ο Ολυμπιακός με ομάδα του Ζοτς, και να μην είναι ο Ολυμπιακός αυτός με τα προβλήματα απουσιών. Οπως και ότι σε σύνολο Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν υπάρχει πλει-μεικερ κλάσης, και πρέπει να την βγάλει μέχρι στιγμής με off the ball παιχνίδι, και 1 εναντίον 1.

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1739
Δημοσιεύσεις: 2197
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Νοέμ 10, 2022 7:18 pm

Ο Κάναν παίζει αξιοπρεπέστατη άμυνα.

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2022-2023”