EL Game 8, FC Bayern Munich vs Olympiacos Piraeus

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 17, 2022 11:56 pm

Επειδή λόγω δουλειάς έχω χάσει πολλά ματς του φετινού Ολυμπιακού καταλαβαίνω απ τα γραφόμενα εδω, ότι μια συγκεκριμένη 5άδα που βάζει ο κόουτς δε μπορεί ακόμα να συνεργαστεί στο παρκέ....Λογικό απ τη μια γιατί φαντάζομαι μιλάμε για νέους παίκτες στο ρόστερ, αρνητικό απ την άλλη γιατι φαντάζομαι ότι πρέπει να "ανακατευτούν" αλλιώς οι 5άδες απ ότι καταλαβαίνω σωστά;
Θεωρώ δεδομένο ότι ο Πίτερς θα πρεπε να παίζει και στο 3 μαζί με Βεζέ στο 4 ή ακόμα και Μπολομπόϊ στο 4.Ο Μπολομπόϊ ξεκίνησε καλά αλλά βλέπω απ τα στατιστικά του ότι έχει "κρεμάσει" τελευταία, ο λόγος ποιος είναι αν μπορεί να εξηγήσει κάποιος;
Για Κάνααν περίμενα ότι θα παίζει περισσότερο στο παρκέ αλλά οι εμφανίσεις του ως τώρα δε δικαιολογούν κάτι τέτοιο....Ο καλός Λάρι αντισταθμίζει το πρόβλημα αυτό, δε πειράζει.Από Μπολομπόϊ και Πίτερς πρέπει να πάρει περισσότερα ο κόουτς.

0
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 18, 2022 6:58 am

BillyPao έγραψε:
Πέμ Νοέμ 17, 2022 10:26 pm
Κοίτα, όντως η Μακάμπι είναι μια ομάδα ενστίκτου και ατομικού ταλέντου. Από την άλλη όμως, μερικές φορές αυτό το μπάσκετ είναι που φέρνει νίκες έναντι καλύτερα δομημένων ομάδων, αλλά με λιγότερο επιθετικό ταλέντο (όπως είναι η Μπάγερν). Όσον αφορά εμάς, ότι ''ψαχνόμαστε'' ακόμη, το θεωρώ φυσιολογικό και δε με προβληματίζει. Το περίεργο θα ήταν να είχαμε αυτοματισμούς ομάδας με παίκτες που παίζουν ήδη 2-3 χρόνια μαζί.
Η μακαμπι εχει πλουσιο ατομικο ταλεντο. Αλλα αυτες οι ομαδες συνηθως αποτυγχανουν οταν η μπαλα "καιει" απεναντι σε αντπαλους που και τηρουν αρχες στο παιχνιδι τους, και εχουν παιχτες καμικαζι να τους βγαλουν απ τη δυσκολη θεση. Στο μπασκετ χρειαζονται και τα δυο για να ανεβεις παραπανω γι αυτο και προσωπικα θεωρω πως η Μακαμπι θα μεινει εκτος οκταδας. Εκτος και αν αλλαξει πραγματα

Πρεπει ομως να σκεφτουμε ποσο ισχυει οτι οι ομαδες θελουν χρονο να δεσουν. Ειναι λιγοι οι προπονητες που θετουν αρχες στο παιχνιδι με το καλημερα (πχ Πασκουαλ). Ισως η Μακαμπι να δειξει αλλα πραγματα στο δευτερο μισο της σεζον, ισως να γινει αλλαγη προπονητη. Το δευτερο το θεωρω πιο δυσκολο γιατι εχουν δειξει πως θελουν να στηριζουν τους δικους τους ανθρωπους

tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3473
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 18, 2022 8:34 am



0
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 778
Δημοσιεύσεις: 1491
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Νοέμ 18, 2022 8:34 am

Zoys έγραψε:
Πέμ Νοέμ 17, 2022 9:33 pm
Dedalos έγραψε:
Πέμ Νοέμ 17, 2022 9:27 pm

Φίλε μου τα κόλπα αυτά με την Μπάγερν περνάνε και τη γλυτώνεις. Με καλύτερες ομάδες όχι(Μονακό,Βαλένθια)
Άσε και που σήμερα ,αφού τους ξαναβάλαμε στο παιχνίδι, το παλέψανε μέχρι τελουε
Η απάντηση για το ότι "περνάνε τα κόλπα" παρά τη φτωχή second unit είναι Γιώργος Μπαρτζώκας. Με καλύτερες ομάδες όπως εκτός με Real, Barcelona πέρασαν επίσης...
Αποστομοτικός! Πήγαινε γυρεύοντας όμως και ο φίλος :D :D :D
Η γκρίνια και ο αρνητισμός μερικών ανθρώπων είναι πραγματικά εξοργιστικός.
Τεσπα, κατάλαβε κανένας γιατί μανούριασε στο τέλος ο Τρινκιέρι με τον σκακιστή? Ήμουν αρκετά κοντά τους και προσπάθησα να καταλάβω αλλά δεν έβγαλα άκρη. Ίσως να τα πήρε ο ιταλός με την έντονη διαμαρτυρία του Μπαρτζώκα για τεχνική ποινή στον πάγκο της Μπάγερν μία φάση πριν. Αυτό συμπέρανα δλδ από τις κινήσεις που έκανε.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3473
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 18, 2022 8:41 am

Σε μια από τις απολαυστικές ιστορίες του, ο Κώστας Μπογατσιώτης, διηγείται μια σκηνή, από τις ηρωικές μέρες του ελληνικού μπάσκετ, όταν οι παράγοντες της ομάδας για να γλιτώσουν δέκα και είκοσι δραχμές, παράγγελναν για τους βασικούς παίκτες μπριζόλες ή φιλέτα και στους αναπληρωματικούς λαδερά. Μπάμιες και φασολάκια.
Εκείνη την εποχή η διαφορά μεταξύ βασικών και αναπληρωματικών έμοιαζε χαώδης, συνήθως το ροτέισον των προπονητών ήταν μια πεντάδα και μία ή δυο αλλαγές. Οι υπόλοιποι συνήθως έβλεπαν (άρα δεν είχαν ανάγκη από μπριζόλα και βολεύονταν με τις μπάμιες).
Μάλλον έφαγαν μπάμιες για μεσημεριανό οι αναπληρωματικοί μας χτες :roofl: :roofl:

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2334
Δημοσιεύσεις: 6942
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 18, 2022 8:52 am

Παίξαμε όσο έπρεπε να παίξουμε σε μια δυσκολη έδρα. Δε περίμενα την διαφορά να τη μεγαλώσουμε γιατί ξέρουμε ότι η euroleague είναι απρόβλεπτη και οι διαφορές πλασματικές, ειδικά όταν οι παίκτες έχουν και άλλα παιχνίδια στην ίδια εβδομάδα.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η μη χρησιμοποίηση canaan ειδικά στα διαστήματα που κολλάμε επιθετικά και αμυντικά δεν καταφέρνουμε κάτι ,θα προκαλέσει εκνευρισμό στον παίκτη .

Πχ το ελεύθερο του Λαρε να σουτάρει στο τέταρτο δεκάλεπτο μπορούμε να το δούμε και από τον Κανααν

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 599
Δημοσιεύσεις: 1323
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 18, 2022 8:54 am

pisto-linas έγραψε:
Πέμ Νοέμ 17, 2022 8:17 pm
Για πλάκα έπεσε η διαφορά η ομάδα πρέπει να ξυπνήσει το κάνανε ντέρμπι.
πρεπει να ανακατεψει την τραπουλα ο κοουτς η "καλη πενταδα " παιζει μπασκεταρα ,τρεχει και παιζει καλη εως εξαιρετικη αμυνα ακομα και ο κανναν χτες στο ξεκινημα ηταν εξαιρετικος με 7 ποντους στο δεκαλεπτο ,μετα αρχισε να πινει νερο οπως και ολη η δευτερη πενταδα που μπηκε μεσα αγχωμενη λες και επρεπε οι παικτες να αποδειξουν κατι ... πιστευω οτι πρεπει να αλλαξει τα σχηματα λιγο ο κοουτς και να βαλει "παλιους" με" νεους " μαζι κι οχι να παιζει μια διαφορετικη πενταδα στο καθε δεκαλεπτο ... αυτα βεβαια ειναι απλες σκεψεις και τα λεω εγω που ειμαι πολυ λιγος για να κρινω τις αποψεις και τις αποφασεις του κορυφαιου κοουτς της ευρωλιγκας (δεν το λεω εγω , οι υπολοιποι κοουτς το λενε)

0
Άβαταρ μέλους
pisto-linas

 a1greece
Reactions: 398
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 12:08 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: mj,d-rose.span,law iv
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 18, 2022 9:07 am

Δε διαφωνώ σε κάτι και εγώ έχω πει ότι αν δεν είναι ο καλύτερος (για εμένα είναι,δε βάζουμε εξίσωση Ζέλικο έτσι?) είναι μες τους δυο τρεις καλύτερους.Δε ξέρω αν είμαι ανυπόμονος αλλά έχω αρχίσει και εκνευρίζομαι που οι μεταγραφές έχουνε τόσο χαμηλή συγκομιδή στα πρώτα 8 παιχνίδια.Δε γίνεται να έχεις τέτοιο upgrade από περισυ λιβιο,εισι,Μάρτιν,37χρονο Γιώργο και να έχουν τέτοια εικόνα μέχρι τώρα,η λογική λέει ότι θα ανέβουν αρκετά.Δε γίνεται να μην σου πιάσουν λες και είναι λαυράκια η πανερατοι.Βεβαια ποτέ δε ξέρεις με τις μεταγραφές αλλά θα πρόκειται για αυτοκτονία.

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 599
Δημοσιεύσεις: 1323
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 18, 2022 9:32 am

thory έγραψε:
Πέμ Νοέμ 17, 2022 9:06 pm
Εντωμεταξυ ο bonga είναι 23 χρονών... :D
ο bonga φυσιογνωμικα ειναι σαν να εκανε παιδι ο clyde drexler με το Ρον χαρπερ :mrgreen:

1
1 Εικόνα
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 599
Δημοσιεύσεις: 1323
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 18, 2022 9:34 am

tarp7 έγραψε:
Παρ Νοέμ 18, 2022 8:34 am
τι πρωτοτυπο ! χεχεχε μου εχει βαλει τα γυαλια που γκρινιαζα καποτε αλλα εχει ριξει και τρελλη δουλεια

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3473
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 18, 2022 9:38 am

Επειδή βλέπω μεγάλη φασαρία για τους χρόνους συμμετοχής των παικτών μας στους 30 π΄ρωτους σε χρόνο συμμετοχής μόνο ο βεζένκοφ παίζει 30 λεπτά και είναι 7ος σε χρόνο συμμετοχής και μετά ο σλούκας 25 λεπτά, οι υπόλοιποι δεν έχουν και κανένα τρελό χρόνο συμμετοχής και δεν έχουμε και κανένα σοβαρό πρωτάθλημα και με μεγάλες αποστάσεις όπως ισπανία-γαλλια -γερμανία
W. CLYBURN EFS 8 6 36:07
V. MICIC EFS 8 8 35:00
M. LESSORT PAR 7 6 34:10
Z. LEDAY PAR 7 6 32:09
M. JAMES ASM 7 7 32:04
L. BROWN MTA 7 7 31:00
S. VEZENKOV OLY 8 8 30:49
K. PUNTER PAR 7 4 30:00
D. WILLIAMS PAO 7 7 29:59
D. HALL EA7 7 4 29:23
E. ULANOVAS ZAL 7 7 28:12
V. LUCIC BAY 8 8 28:00
K. PANGOS EA7 7 7 27:54
W. BALDWIN IV MTA 7 7 27:31
D. LIGHTY ASV 8 7 27:30
N. HAYES-DAVIS FBB 7 7 27:18
G. DECK RMB 8 8 27:17
J. LOYD ASM 7 7 26:45
N. WEILER-BABB BAY 8 6 26:42
N. CALATHES FBB 7 7 26:32
N. MELLI EA7 7 7 26:11
A. POYTHRESS MTA 26:09
D. THOMPSON BKN 26:07
J. MICKEY VIR 8 8 25:51
T. BLATT BER 8 7 25:50
L. SIKMA BER 7 7 25:47
K. EVANS ZAL 7 7 25:41
K. SLOUKAS OLY 8 0 25:39
R. GIEDRAITIS 25:29
M. PONITKA PAO 25:27

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 599
Δημοσιεύσεις: 1323
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 18, 2022 9:58 am

Dedalos έγραψε:
Πέμ Νοέμ 17, 2022 8:17 pm
Η απώλεια της διαφοράς έχει ονοματεπώνυμο. Γιώργος Μπαρτζώκας. Φώναζε η ομάδα ότι η πεντάδα της δεύτερης περιόδου δεν είναι λειτουργική, ακόμα κι όταν κρατούσε τους 16 , και δεν έκανε τίποτα. Τώρα πάει πάλι από το 0.
Το ίδιο έργο με Μονακό και βαλενθια
σου απαντησα κι αλλη φορα σε παρομοιο σχολιο οτι δεν γινεται να βγαλει τη χρονια με ροτεισον 7 παικτων , καποια στιγμη θα πρεπει να μπουν και να παιξουν ολοι , τι να κανει δηλαδη ο κοουτς περισσοτερο απο αυτο που εκανε χτες που ειπε οτι αν δεν δω hustle παιχνιδι θα φατε παγκο? οσο για τη φραση με το ονοματεπωνυμο θα σου πω οτι και το οτι ειμαστε αηττητοι εκτος εδρας και μαλιστα με δυσκολο προγραμμα ,εχει κι αυτο ονοματεπωνυμο ...κι αυτο γιωργος μπαρτζωκας ειναι

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 599
Δημοσιεύσεις: 1323
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 18, 2022 10:14 am

lefpan έγραψε:
Πέμ Νοέμ 17, 2022 9:18 pm
Ο Σάσα PIR 43 !!!
θα βγαλουνε κανενα τζεημς mvp και θα γελαμε ...

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 18, 2022 11:10 am

Αν συνεχίσει έτσι ο Σάσα επιθετικά κάνει κάτι αντίστοιχο με αυτά που έκανε ο Λάρκιν το 2019-2020, τα ποσοστά του είναι εξωπραγματικά ενώ έχει πιθανότητες να βγει πρώτος σε πόντους και ριμπάουντ που δεν θυμάμαι να το έχει κάνει κάποιος άλλος στο παρελθόν στην Ευρωλίγκα. (ας μας διαφωτίσει κάποιος αν μπορεί να το βρει).
Στην Α1 όταν ήταν πολύ πιο ισχυρή θυμάμαι να είχε βγει πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ ο Μπέρυ αλλά δεν νομίζω να ήταν την χρονιά που έπαιζε στον Ολυμπιακό. Η αλήθεια είναι, λοιπόν, ότι ο Πίτερς δυσκολεύεται να βρει χρόνο και ρόλο ενώ δεν είναι εύκολο να δουλέψουν σχήματα που είναι και οι 2 μέσα, πρέπει να το αποδεχτεί ο Πίτερς και να αποδίδει καλύτερα στον χρόνο που είναι μέσα.
Ο Μπολομπόι καλά παέι επίσης νομίζω, για τον χρόνο που παίζει αποδίδει μια χαρά, σε pir ανά λεπτό έχει ψηλότερο από το Φαλ ας πούμε, και αυτός δεν μπορεί να βρει μεγάλο χρόνο λόγο του Φαλ και του ότι πρέπει να παίρνει και κάποιον χρόνο ο Μπλακ αλλά έχει συνηθίσει από την ΤΣΣΚΑ, ενώ έχει δείξει ότι μπορεί να ανταπεξέλθει όταν πρέπει, στα 3 δυσκολότερα πιθανότατα παιχνίδια με Μπάρτσα, Ρεάλ, Μονακό ήταν παραπάνω από θετικός.
Για τον Καναάν να πω την αλήθεια έχω αρχίσει να απογοητεύομαι, πόσο μπορεί να ανέβει η απόδοση του, πόσο να αρχίσει να προσαρμόζεται, ο Ντόρσεϋ πάντως 1 παιχνίδι έχει παίξει ως τώρα στο NBA και τα υπόλοιπα στην G-League....

1
1 Εικόνα
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 599
Δημοσιεύσεις: 1323
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 18, 2022 11:53 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Νοέμ 18, 2022 11:10 am
Αν συνεχίσει έτσι ο Σάσα επιθετικά κάνει κάτι αντίστοιχο με αυτά που έκανε ο Λάρκιν το 2019-2020, τα ποσοστά του είναι εξωπραγματικά ενώ έχει πιθανότητες να βγει πρώτος σε πόντους και ριμπάουντ που δεν θυμάμαι να το έχει κάνει κάποιος άλλος στο παρελθόν στην Ευρωλίγκα. (ας μας διαφωτίσει κάποιος αν μπορεί να το βρει).
Στην Α1 όταν ήταν πολύ πιο ισχυρή θυμάμαι να είχε βγει πρώτος σκόρερ και ριμπάουντερ ο Μπέρυ αλλά δεν νομίζω να ήταν την χρονιά που έπαιζε στον Ολυμπιακό. Η αλήθεια είναι, λοιπόν, ότι ο Πίτερς δυσκολεύεται να βρει χρόνο και ρόλο ενώ δεν είναι εύκολο να δουλέψουν σχήματα που είναι και οι 2 μέσα, πρέπει να το αποδεχτεί ο Πίτερς και να αποδίδει καλύτερα στον χρόνο που είναι μέσα.
Ο Μπολομπόι καλά παέι επίσης νομίζω, για τον χρόνο που παίζει αποδίδει μια χαρά, σε pir ανά λεπτό έχει ψηλότερο από το Φαλ ας πούμε, και αυτός δεν μπορεί να βρει μεγάλο χρόνο λόγο του Φαλ και του ότι πρέπει να παίρνει και κάποιον χρόνο ο Μπλακ αλλά έχει συνηθίσει από την ΤΣΣΚΑ, ενώ έχει δείξει ότι μπορεί να ανταπεξέλθει όταν πρέπει, στα 3 δυσκολότερα πιθανότατα παιχνίδια με Μπάρτσα, Ρεάλ, Μονακό ήταν παραπάνω από θετικός.
Για τον Καναάν να πω την αλήθεια έχω αρχίσει να απογοητεύομαι, πόσο μπορεί να ανέβει η απόδοση του, πόσο να αρχίσει να προσαρμόζεται, ο Ντόρσεϋ πάντως 1 παιχνίδι έχει παίξει ως τώρα στο NBA και τα υπόλοιπα στην G-League....
χτες παντως ο κανναν ξεκινησε με 7 ποντους στο πρωτο δεκαλεπτο , μετα μπηκε εισεπραξε 2 στοπ (οκ το ενα ηταν ψιλοφαουλ) βγηκε και δεν ξανεπαιξε , κατι αντιστοιχο εγινε με μπλακ πηρε τη μπαλα σε μια φαση εβαλε καλαθι εβγαλε 2 αμυνες ,εκανε 2 φαουλ κι εμεινε στον παγκο ως το τελος λες και φοβηθηκαμε μην χαθει το παιχνιδι αν ηταν fouled out ο τριτος ψηλος μας , ο πητερς πηρε ολο κι ολο ενα σουτ (που εβαλε ) και παλεψε σε 3-4 επιθετικα ριμπς πηρε ενα αναγκασε σε λαθος τον αντιπαλο σε αλλα 2 και εχασε ενα , λιγα πραγματα δηλαδη , ο μακκισσικ ειχε ενα λευαπ δοκαρι κι ενα καλαθι απο ομολογουμενως πολυ ωραια κινηση δικη του και πασα συμπαικτη του που τον βρηκε μονο του κατω απο το καλαθι κι ο μπολομποι προσφερε μια σσιστ στον σλουκα για τριποντο κι ενα χουκ απο το κεντρο της ρακετας κι αυτο ηταν ολο . με λιγα λογια το θεμα μας λοιπον δεν ειναι τοσο οτι με την "δευτερη " πενταδα φαγαμε 23 ποντους, ειναι οτι σκοραραμε με αιτηση και χαρτοσημο , γιατι αν οι προερχομενοι απο τον παγκο δεχονταν 23 αλλα εβαζαν 24 οχι μονο δεν θα χανοταν η διαφορα αλλα θα μεγαλωνε κι ολας ,εστω και οριακα .πρεπει να βρει ο κοουτς τροπο να ενεργοποιησει την δευτερη γραμμη παικτων στο θεμα της επιθεσης και δη στην αποτελεσματικοτητα αυτης γιατι μεχρι τωρα δεν βγαζουμε καλο προσωπο σε αυτο το θεμα , κια ςειναι το μεχρι τωρα ρεκορ μας εντυπωσιακο .

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2022-2023”