Ολυμπιακός - Αγωνιστικά 2023-2024 (Α1 ΕΣΑΚΕ, Κύπελλο, Φιλικά, Toυρνουά)

Συντονιστής: Captains

plo koon

 euroleague
Reactions: 290
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 1:17 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Papaloukas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 10, 2024 9:07 pm

Εγώ νομίζω ότι η σύγκριση του ΣΕΦ με το ΟΑΚΑ είναι άτοπη εκτός αν έχουμε δεδομένα με την αντικειμενική αξία του κάθε ακινήτου. Και επειδή δέχομαι ότι η αντικειμενική αξία δεν έχει κάποια συγκεκριμένη σημασία (καθώς οι ΚΑΕ δεν θα το πουλήσουν) το αμέσως επόμενο κριτήριο είναι η χωρητικότητα.

Το ΟΑΚΑ έχει 18,500 θέσεις και το ΣΕΦ έχει 15,000. Σε βάθος 40 χρονών τα 2-5 εκατομύρια που θα δώσει το δημόσιο για την ανακαίνιση του ΣΕΦ θα καλυφθούν αστραπιαία.

3500 εξτρα θέσεις → 20 sold out το χρόνο → 30Ε ΜΟ εισητηρίου → 2,1 εκατομύρια επιπλέον το χρόνο. Σε 3-4 χρόνια τα έχεις βγάλει ακόμα και με 12% επιτόκιο αναγωγής.

Εν κατακλείδη, αν το ελληνικό κράτος ερχόταν και μου έλεγε:

"Θες γήπεδο 18500 θέσεων όπως είναι ή γήπεδο 15000 θέσεων με εξτρα 5 εκ budget επισκευών?"

θα επέλεγα προφανώς την κουρτίνα 1. Τώρα όλα τα άλλα είναι πυροτεχνήματα και γίνονται μπας και λυπηθεί η κοινή γνώμη τον κατατρεγμένο από την μοίρα, τον Μπερτομέου, τον Μποντιρόγκα, τον θείο του, πατέρα του Παπαγιάννη, τον Μπαρτζώκα και προσφάτως την ΝΔ (εδώ γελάμε) και του δώσει κανα κονδύλι για το ΟΑΚΑ.

Και για να το πω και αλλίως, αν δεν ψήνεται να φτιαχτεί το ΣΕΦ, ας αναβάλει την ανακαίνιση του ΟΑΚΑ κατά ένα χρόνο, να πάει εκεί το Προ-ολυμπιακό και να έρθει σε εμάς το ΣΕΦ από τώρα. Αλλά θα το έκανε??????????

5
5 Εικόνα
:hammer: je suis jazz thrillos :hammer:
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1388
Δημοσιεύσεις: 1984
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 11, 2024 4:04 am

plo koon έγραψε:
Τετ Απρ 10, 2024 9:07 pm
Εγώ νομίζω ότι η σύγκριση του ΣΕΦ με το ΟΑΚΑ είναι άτοπη εκτός αν έχουμε δεδομένα με την αντικειμενική αξία του κάθε ακινήτου. Και επειδή δέχομαι ότι η αντικειμενική αξία δεν έχει κάποια συγκεκριμένη σημασία (καθώς οι ΚΑΕ δεν θα το πουλήσουν) το αμέσως επόμενο κριτήριο είναι η χωρητικότητα.

Το ΟΑΚΑ έχει 18,500 θέσεις και το ΣΕΦ έχει 15,000. Σε βάθος 40 χρονών τα 2-5 εκατομύρια που θα δώσει το δημόσιο για την ανακαίνιση του ΣΕΦ θα καλυφθούν αστραπιαία.

3500 εξτρα θέσεις → 20 sold out το χρόνο → 30Ε ΜΟ εισητηρίου → 2,1 εκατομύρια επιπλέον το χρόνο. Σε 3-4 χρόνια τα έχεις βγάλει ακόμα και με 12% επιτόκιο αναγωγής.

Εν κατακλείδη, αν το ελληνικό κράτος ερχόταν και μου έλεγε:

"Θες γήπεδο 18500 θέσεων όπως είναι ή γήπεδο 15000 θέσεων με εξτρα 5 εκ budget επισκευών?"

θα επέλεγα προφανώς την κουρτίνα 1. Τώρα όλα τα άλλα είναι πυροτεχνήματα και γίνονται μπας και λυπηθεί η κοινή γνώμη τον κατατρεγμένο από την μοίρα, τον Μπερτομέου, τον Μποντιρόγκα, τον θείο του, πατέρα του Παπαγιάννη, τον Μπαρτζώκα και προσφάτως την ΝΔ (εδώ γελάμε) και του δώσει κανα κονδύλι για το ΟΑΚΑ.

Και για να το πω και αλλίως, αν δεν ψήνεται να φτιαχτεί το ΣΕΦ, ας αναβάλει την ανακαίνιση του ΟΑΚΑ κατά ένα χρόνο, να πάει εκεί το Προ-ολυμπιακό και να έρθει σε εμάς το ΣΕΦ από τώρα. Αλλά θα το έκανε??????????

Με τα reactions που μάζεψες δεν ξέρω κατά πόσον θα ακουστεί αυτό το ποστ. Το θέμα είναι ότι το κράτος δεν χρωστάει χάρες σε κανέναν. Οκ έτυχε και παίζει ο ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ και υπήρχαν κάποιες προϋποθέσεις εκεί (καλύτερο γήπεδο γενικά). Ο Ολυμπιακός έτυχε να παίζει σε ένα χειρότερο γήπεδο. Γιατί οφείλει η πολιτεία να το φτιάξει πριν το δώσει; Ας έκανε προσφορά να νοίκιαζε το ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός τι να σου πω; Δηλαδή αν αύριο διάλεγε να παίζει στου Παπάγου, θα έπρεπε η πολιτεία να φροντίζει για το γήπεδο; Ας υπήρχε ένα σοβαρό ενοικιαστήριο, και όπως κάθε καλός σπιτονοικοκύρης ας έφτιαχνε το ακίνητο και ας μάζευε το νοίκι την 1η κάθε μήνα. Ή ας υπήρχαν δεσμεύσεις για επενδύσεις. Τώρα είναι απλά χάρες σε εκατομμυριούχους.

Το ΟΑΚΑ χωρίς τον Παναθηναϊκό κατά πάσα πιθανότητα θα είχε την πορεία του ΣΕΦ. Στη θεωρία, ο Παναθηναϊκός σε 50 χρόνια θα παραδώσει ένα ακίνητο πολλαπλάσιας αξίας. Τώρα τι θα κάνει το κράτος με αυτό, ένας θεός ξέρει. Θα είναι παρόμοια η συνθήκη στο ΣΕΦ; Αν ναι, έχει καλώς. Αν όχι, τότε είναι απλά δωράκι.

6
5 Εικόνα 1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
tarp7

allstar
Reactions: 1419
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 11, 2024 6:07 am

nikolas_asteri έγραψε:
Πέμ Απρ 11, 2024 4:04 am
plo koon έγραψε:
Τετ Απρ 10, 2024 9:07 pm
Εγώ νομίζω ότι η σύγκριση του ΣΕΦ με το ΟΑΚΑ είναι άτοπη εκτός αν έχουμε δεδομένα με την αντικειμενική αξία του κάθε ακινήτου. Και επειδή δέχομαι ότι η αντικειμενική αξία δεν έχει κάποια συγκεκριμένη σημασία (καθώς οι ΚΑΕ δεν θα το πουλήσουν) το αμέσως επόμενο κριτήριο είναι η χωρητικότητα.

Το ΟΑΚΑ έχει 18,500 θέσεις και το ΣΕΦ έχει 15,000. Σε βάθος 40 χρονών τα 2-5 εκατομύρια που θα δώσει το δημόσιο για την ανακαίνιση του ΣΕΦ θα καλυφθούν αστραπιαία.

3500 εξτρα θέσεις → 20 sold out το χρόνο → 30Ε ΜΟ εισητηρίου → 2,1 εκατομύρια επιπλέον το χρόνο. Σε 3-4 χρόνια τα έχεις βγάλει ακόμα και με 12% επιτόκιο αναγωγής.

Εν κατακλείδη, αν το ελληνικό κράτος ερχόταν και μου έλεγε:

"Θες γήπεδο 18500 θέσεων όπως είναι ή γήπεδο 15000 θέσεων με εξτρα 5 εκ budget επισκευών?"

θα επέλεγα προφανώς την κουρτίνα 1. Τώρα όλα τα άλλα είναι πυροτεχνήματα και γίνονται μπας και λυπηθεί η κοινή γνώμη τον κατατρεγμένο από την μοίρα, τον Μπερτομέου, τον Μποντιρόγκα, τον θείο του, πατέρα του Παπαγιάννη, τον Μπαρτζώκα και προσφάτως την ΝΔ (εδώ γελάμε) και του δώσει κανα κονδύλι για το ΟΑΚΑ.

Και για να το πω και αλλίως, αν δεν ψήνεται να φτιαχτεί το ΣΕΦ, ας αναβάλει την ανακαίνιση του ΟΑΚΑ κατά ένα χρόνο, να πάει εκεί το Προ-ολυμπιακό και να έρθει σε εμάς το ΣΕΦ από τώρα. Αλλά θα το έκανε??????????

Με τα reactions που μάζεψες δεν ξέρω κατά πόσον θα ακουστεί αυτό το ποστ. Το θέμα είναι ότι το κράτος δεν χρωστάει χάρες σε κανέναν. Οκ έτυχε και παίζει ο ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ και υπήρχαν κάποιες προϋποθέσεις εκεί (καλύτερο γήπεδο γενικά). Ο Ολυμπιακός έτυχε να παίζει σε ένα χειρότερο γήπεδο. Γιατί οφείλει η πολιτεία να το φτιάξει πριν το δώσει; Ας έκανε προσφορά να νοίκιαζε το ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός τι να σου πω; Δηλαδή αν αύριο διάλεγε να παίζει στου Παπάγου, θα έπρεπε η πολιτεία να φροντίζει για το γήπεδο; Ας υπήρχε ένα σοβαρό ενοικιαστήριο, και όπως κάθε καλός σπιτονοικοκύρης ας έφτιαχνε το ακίνητο και ας μάζευε το νοίκι την 1η κάθε μήνα. Ή ας υπήρχαν δεσμεύσεις για επενδύσεις. Τώρα είναι απλά χάρες σε εκατομμυριούχους.

Το ΟΑΚΑ χωρίς τον Παναθηναϊκό κατά πάσα πιθανότητα θα είχε την πορεία του ΣΕΦ. Στη θεωρία, ο Παναθηναϊκός σε 50 χρόνια θα παραδώσει ένα ακίνητο πολλαπλάσιας αξίας. Τώρα τι θα κάνει το κράτος με αυτό, ένας θεός ξέρει. Θα είναι παρόμοια η συνθήκη στο ΣΕΦ; Αν ναι, έχει καλώς. Αν όχι, τότε είναι απλά δωράκι.
Δεν θα είχε τη μοίρα του σεφ το ΟΑΚΑ, αν το κράτος ήθελε να το συντηρήσει σωστά, όπως και το σεφ. Το κράτος δεν έχει καμία υποχρεώσει να δωρίζει γήπεδα σε πάμπλουτους επιχειρηματίες. Στο ΟΑΚΑ θα μπορούν να γίνουν πολλές εκδηλώσεις και το ΟΑΚΑ να έχει κέρδος, βέβαια αυτό δεν θα σύμφερε άλλους επιχειρηματίες. Αφήνουμε τη δημόσια περιουσία και επιχειρήσεις να ρημάξουν και μετά να δωθούν σε ιδιωτικά συμφέροντα.

Για να θυμηθώ και κάποιες άλλες παραχωρήσεις γηπέδων τι έγινε.
Για να πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή: Το καθεστώς ιδιοκτησίας του σταδίου Καραϊσκάκη είχε καθοριστεί από συμφωνία της προηγούμενης διοίκησης του Ολυμπιακού (του Σωκράτη Κόκκαλη) και την κυβέρνηση Σημίτη, λίγο πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004. Τότε είχε συμφωνηθεί ότι το συγκεκριμένο γήπεδο, το οποίο είχε ήδη μετατραπεί από ένα στάδιο πολλαπλών χρήσεων σε αποκλειστικά ποδοσφαιρικό γήπεδο του ΟΣΦΠ, θα παραχωρούταν στον σύλλογο του Πειραιά για 49 χρόνια, τα 15 πρώτα χρόνια μάλιστα δωρεάν. Στη συνέχεια, η ΠΑΕ Ολυμπιακός θα ήταν υποχρεωμένη να καταβάλει το 15% των εισπράξεων από εισιτήρια και διαφημίσεις εντός γηπέδου, στη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού, αντί ενοικίου.
Το 2019 έφτασε και η δεκαπενταετία πέρασε, αλλά ακόμα και αυτό το σκανδαλωδώς συμβολικό συμφωνηθέν ενοίκιο δεν καταβλήθηκε ποτέ. Πρόκειται φυσικά για καραμπινάτο σκάνδαλο, αφού η ΠΑΕ Ολυμπιακός φέσωσε όλους εμάς όχι μόνο από τη μη καταβολή του ενοικίου αλλά και από την μην πληρωμή του δανείου 50 εκατομμυρίων ευρώ που δόθηκαν από τράπεζες για την ανακατασκευή του 2004. (1) Το 50% της εταιρίας «ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ», της επίσημης ιδιοκτήτριας του γηπέδου, ανήκει στον Λαυρέντη Λαυρεντιάδη, του πρώην πετυχημένου επιχειρηματία και κολλητού των Κόκκαλη και Σημίτη, που εκτίει ποινή φυλάκισης για το σκάνδαλο της τράπεζας PROTON BANK. Για την ιδιοκτησία του υπόλοιπου 50%, υπάρχει έντονη κόντρα μεταξύ Μαρινάκη και Κόκκαλη. Ο νυν πρόεδρος της ΠΑΕ αρνείται να πληρώσει το προβλεπόμενο ενοίκιο με το έτσι θέλω, κατηγορώντας τον Κόκκαλη ότι δήθεν τον εξαπάτησε, με τον τελευταίο να επιστρέφει τις κατηγορίες στον Μαρινάκη. Για εμάς τους απλούς πολίτες, μένει ο κυνισμός και των δύο, που αφού ωφελήθηκαν τα μέγιστα τόσα χρόνια από τις χαριστικές συμφωνίες δωρεάν κατασκευής του γηπέδου, τώρα αρνούνται κάθε οφειλή.
Για το γήπεδο στη λεωφόρο Αλεξάνδρας ποιος πληρώνει τον ΕΝΦΙΑ;

Αρκετά «χρωστούμενα» φαίνεται πως έχουν αρκετές ΠΑΕ και ΚΑΕ για την χρήση των εγκαταστάσεων του ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να αποτελεί τον μεγαλύτερο οφειλέτη, τόσο για τη χρήση του «κλειστού» των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, όσο και για τη χρήση του σταδίου.
Ταυτόχρονα τα χρέη της ΑΕΚ, της προ Μελισανίδη εποχής, δεν πρόκειται να καταβληθούν, από τη στιγμή που διαλύθηκε η εταιρία.

Το συγκεκριμένο ρεπορτάζ, φέρνει στο φως η εφημερίδα «Live Sport» που παρουσιάζει τα χρέη των σωματείων για τη χρήση των εγκαταστάσεων του ΟΑΚΑ.
Πιο συγκεκριμένα, τα περισσότερα φαίνεται να χρωστάει ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» χρωστούν για τη χρήση του σταδίου, περίπου 1,5 εκ. ευρώ, χρήματα που πρέπει να καταβληθούν, παρά την αποχώρηση του συλλόγου για τη «Λεωφόρο» το καλοκαίρι του 2013. Για αυτό το λόγο ο Γιάννης Αλαφούζος, έχει κάνει διακανονισμό για την αποπληρωμή των χρεών, ενώ το πρώτο εξάμηνο του 2015 έβαλε στα ταμεία του σταδίου το ποσό των 200.000 ευρώ.
Χρήματα για τη χρήση του σταδίου χρωστάει και η «παλιά» ΑΕΚ. Το ποσό του 1 εκ. ευρώ περίπου όμως, δεν πρόκειται να εισπραχθεί, μετά την διάλυση της εταιρίας και σύμφωνα με το νόμο Βενιζέλου.
Τώρα, όσον αφορά τη χρήση του «κλειστού» των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, και εκεί ο μεγαλύτερος οφειλέτης είναι ο Παναθηναϊκός, που εμφανίζεται να έχει χρέη που αγγίζουν τις 766.000 ευρώ. Σύμφωνα όμως με το δημοσίευμα της εφημερίδας, η ΚΑΕ αμφισβητεί το ποσό και βρίσκεται σε δικαστική διαμάχη με τη διοίκηση του σταδίου.

Και είναι κι άλλα πολλά για τα δωράκια στους αθλητικούς επιχειρηματίες

Όλοι αυτοί θα παραδώσουν τις αθλητικες εγκαταστάσεις που τους δώρισαν σε καλή κατάσταση steamingears.gif

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1971
Δημοσιεύσεις: 5322
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 11, 2024 6:13 am

Κι εμένα δεν μ' αρέσει όλη αυτή η συλλογιστική με τις χάρες, έκανα χθες στον Ολυμπιακό σήμερα στον Παναθηναϊκό, αύριο πάλι στον Ολυμπιακό, στην ΑΕΚ, στον ΠΑΟΚ, στον ΟΦΗ.
Συμφωνούμε κατ΄ αρχήν για το αν πρέπει να παραχωρεί το κράτος της εγκαταστάσεις του ή να τις εκμεταλεύεται το ίδιο; Αν συμφωνούμε στο πρώτο να δούμε αν οι όροι που ισχύουν για την παραχώρηση του ΟΑΚΑ ή για την, σίγουρη όπως ακούγεται, παραχώρηση του ΣΕΦ είναι χαριστικοί προς τις 2 ομάδες;

Για το ΣΕΦ το ενοίκιο ήταν το 2019 τότε που είχαν ακουστεί για τις οφειλές 420.000 ευρώ, ενώ ο Ολυμπιακός έχει δώσει μερικά εκατομμύρια για βελτιώσεις,αίθουσες. Απ' ΄τι αντιλαμβάνομαι όλα αυτά τα χρόνια η διοίκηση του ΣΕΦ σε συζητήσεις με τον Ολυμπιακό έπρεπε να κάνει κάποιες εργασίες οι οποίες δεν γινόταν κάπο εκεί στα πλαίσια της παραχώρησης θα γίνουν μαζεμένες τώρα έχω μια αίσθηση.
Το ζήτημα για μένα που προκύπτει είναι παραπλανητικό. Δεν είναι το θέμα αν θα δωθούν αυτά τα 1,7 ή τα 2 εκατομμύρια είναι με τι όρους θα γίνει η παραχώρηση.

0
WeRuleThisLand

senior
Reactions: 353
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 13, 2023 1:18 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Ολυμπιακός
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Απρ 11, 2024 6:17 am

Το Οακα έχει ήδη ανακαινιστεί 2 φορές από τότε που κατασκευάστηκε με έξοδα του κράτους προφανώς. Το Σεφ δεν έχει ανακαινιστεί ποτέ από τότε που κατασκευάστηκε και είναι και 10 χρόνια παλιότερο.

Δεν αρκούν 5.000.000 για να ανακαινιστεί το Σεφ. Χρειάζεται ριζική ανακαίνιση. Να γίνουν γκρεμίσματα σε κερκίδες και να χτίσουν αλλιώς από το 0 ξεκινοντας αμέσως μετά το παρκέ και καταργώντας τον στίβο.
Χρειάζεται να πέσουν πολλά εκατομμύρια για γίνει ένα άκρως μπασκετικό γήπεδο και να έρθει στην κατάσταση του οακα όπως είναι τώρα. Η χωρητικότητα τώρα είναι 13.000 αν γίνει όπως πρέπει μια ριζική ανακαίνιση με κατάργηση στίβου και χτίσιμο κερκίδων από την αρχή μπορεί να φτάσει 17000 ίσως και παραπάνω.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1519
Δημοσιεύσεις: 6533
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 11, 2024 6:27 am

Εγώ θα ήμουν πολύ υπέρ του να γίνει μια συζήτηση μεταξύ πολιτείας και δημοτικής αρχής, που να αφορά την ανάπλαση όλου του χώρου. Ο περιβάλλων χώρος του ΣΕΦ είναι αρκετά μεγάλος και πραγματικά φυτοζωεί, πολλά σημεία είναι βρώμικα ή γεμάτα σκουπίδια. Υπάρχει και ένα γήπεδο ποδοσφαίρου το οποίο όμως είναι μικρό. Θεωρητικά επίσης είναι στο πλάνο να φτιαχτεί και ένα νέο κολυμβητήριο εκεί για τον ερασιτέχνη Ολυμπιακό, αλλά ακόμα είναι στα χαρτιά το έργο. Εφόσον το κράτος δεν συντηρεί επαρκώς το γήπεδο, ίσως θα έπρεπε να το δώσει στον Ολυμπιακό (με κάποιο αντίτιμο βέβαια) και να το αναλάβει πλήρως ο Ολυμπιακός μετά. Και ταυτόχρονα σε συνεργασία με τον δήμο Πειραιά να φτιαχτούν κι άλλες εγκαταστάσεις στον χώρο αυτό (ένα δεύτερο, μικρότερο κλειστό, το κολυμβητήριο, βελτιώσεις στο γήπεδο ποδοσφαίρου, ίσως κι άλλο ένα γήπεδο ποδοσφαίρου με εγκαταστάσεις στίβου).
Εξάλλου ο Πειραιάς έχει πολύ λίγες αθλητικές εγκαταστάσεις αναλογικά με το μέγεθος του. Ειδικά όσον αφορά τα κλειστά, πρέπει να έχει 2 ή 3 κλειστά γυμναστήρια μόνο νομίζω για δεκάδες ομάδες μπάσκετ και βόλεϊ.

Υ.Γ. Οι πρόσφατες δημοσιεύσεις για το γηπεδικο θα μεταφερθούν στο off topic αργότερα σήμερα.

0
panpav

 junior
Reactions: 82
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 31, 2023 9:45 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: LARRY BIRD
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Αγαπημένη ομάδα: BOSTON CELTICS
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 11, 2024 7:33 am

WeRuleThisLand έγραψε:
Πέμ Απρ 11, 2024 6:17 am
Το Οακα έχει ήδη ανακαινιστεί 2 φορές από τότε που κατασκευάστηκε με έξοδα του κράτους προφανώς. Το Σεφ δεν έχει ανακαινιστεί ποτέ από τότε που κατασκευάστηκε και είναι και 10 χρόνια παλιότερο.

Δεν αρκούν 5.000.000 για να ανακαινιστεί το Σεφ. Χρειάζεται ριζική ανακαίνιση. Να γίνουν γκρεμίσματα σε κερκίδες και να χτίσουν αλλιώς από το 0 ξεκινοντας αμέσως μετά το παρκέ και καταργώντας τον στίβο.
Χρειάζεται να πέσουν πολλά εκατομμύρια για γίνει ένα άκρως μπασκετικό γήπεδο και να έρθει στην κατάσταση του οακα όπως είναι τώρα. Η χωρητικότητα τώρα είναι 13.000 αν γίνει όπως πρέπει μια ριζική ανακαίνιση με κατάργηση στίβου και χτίσιμο κερκίδων από την αρχή μπορεί να φτάσει 17000 ίσως και παραπάνω.
Για πες μας ποια ημερομηνία έγιναν αυτές οι ανακαινίσεις και ποιο το κόστος, μιας και είσαι ενήμερος.
Υπενθυμίζω πως αναφερόμαστε μόνο στο κλειστό του μπάσκετ.

0
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 893
Δημοσιεύσεις: 1574
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Απρ 11, 2024 7:48 am

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ να πω την αλήθεια νιώθω λίγο μα...ας. Ζάπλουτοι τύποι έχουν πάρει την περιουσία ΜΟΥ (γιατί είναι δικιά μου και δικιά σας φυσικά) χωρίς να πληρώσουν φράγκο και δεν φτάνει μόνο αυτό αλλά μας κουνάνε και το δάχτυλο πότε ο ένας και πότε ο άλλος. Άμα θέλει ο ΟΣΦΠ, ο ΠΑΟ, ο Γιαννακόπουλος, ο Αγγελόπουλος και δεν ξέρω και εγώ ποιος άλλος καινούριο γήπεδο να πάει να το φτιάξει με τα δικά του λεφτα που είναι και πολλά και όχι με τα δικά μου. Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα (όπως βέβαια και σε άλλες μπανανίες είναι εκ των ουκ ων ουκ άνευ).

Το ακόμα πιο αστείο βέβαια είναι που αντί να τους πάρουμε με τις πέτρες (εννοώ την κυβέρνηση που χαρίζει την περιουσία μας) καθόμαστε και τσακωνόμαστε εμείς για αυτούς ποιος πήρε περισσότερα και λιγότερα. ΠΑΡΑΝΟΙΑ

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
panpav

 junior
Reactions: 82
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 31, 2023 9:45 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: LARRY BIRD
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Αγαπημένη ομάδα: BOSTON CELTICS
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 11, 2024 7:57 am

golitog7 έγραψε:
Πέμ Απρ 11, 2024 7:48 am
Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ να πω την αλήθεια νιώθω λίγο μα...ας. Ζάπλουτοι τύποι έχουν πάρει την περιουσία ΜΟΥ (γιατί είναι δικιά μου και δικιά σας φυσικά) χωρίς να πληρώσουν φράγκο και δεν φτάνει μόνο αυτό αλλά μας κουνάνε και το δάχτυλο πότε ο ένας και πότε ο άλλος. Άμα θέλει ο ΟΣΦΠ, ο ΠΑΟ, ο Γιαννακόπουλος, ο Αγγελόπουλος και δεν ξέρω και εγώ ποιος άλλος καινούριο γήπεδο να πάει να το φτιάξει με τα δικά του λεφτα που είναι και πολλά και όχι με τα δικά μου. Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα (όπως βέβαια και σε άλλες μπανανίες είναι εκ των ουκ ων ουκ άνευ).

Το ακόμα πιο αστείο βέβαια είναι που αντί να τους πάρουμε με τις πέτρες (εννοώ την κυβέρνηση που χαρίζει την περιουσία μας) καθόμαστε και τσακωνόμαστε εμείς για αυτούς ποιος πήρε περισσότερα και λιγότερα. ΠΑΡΑΝΟΙΑ
Σωστά σε ένα οργανωμένο κράτος έτσι πρέπει να είναι.
Στο δια ταύτα, το κράτος δεν έχει να συντηρήσει τις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις και για αυτό και δίνει, έδωσε , θα δώσει τα γήπεδα μπάσκετ σε ΑΕΚ, ΟΣΦΠ, ΠΑΟ.Με τον τρόπο αυτό μειώνει τα λειτουργικά του έξοδα !

1
1 Εικόνα
Peris123

 sophomore
Reactions: 28
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 3:13 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Ginobili
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 11, 2024 8:22 am

panpav έγραψε:
Πέμ Απρ 11, 2024 7:57 am
golitog7 έγραψε:
Πέμ Απρ 11, 2024 7:48 am
Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ να πω την αλήθεια νιώθω λίγο μα...ας. Ζάπλουτοι τύποι έχουν πάρει την περιουσία ΜΟΥ (γιατί είναι δικιά μου και δικιά σας φυσικά) χωρίς να πληρώσουν φράγκο και δεν φτάνει μόνο αυτό αλλά μας κουνάνε και το δάχτυλο πότε ο ένας και πότε ο άλλος. Άμα θέλει ο ΟΣΦΠ, ο ΠΑΟ, ο Γιαννακόπουλος, ο Αγγελόπουλος και δεν ξέρω και εγώ ποιος άλλος καινούριο γήπεδο να πάει να το φτιάξει με τα δικά του λεφτα που είναι και πολλά και όχι με τα δικά μου. Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα (όπως βέβαια και σε άλλες μπανανίες είναι εκ των ουκ ων ουκ άνευ).

Το ακόμα πιο αστείο βέβαια είναι που αντί να τους πάρουμε με τις πέτρες (εννοώ την κυβέρνηση που χαρίζει την περιουσία μας) καθόμαστε και τσακωνόμαστε εμείς για αυτούς ποιος πήρε περισσότερα και λιγότερα. ΠΑΡΑΝΟΙΑ
Σωστά σε ένα οργανωμένο κράτος έτσι πρέπει να είναι.
Στο δια ταύτα, το κράτος δεν έχει να συντηρήσει τις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις και για αυτό και δίνει, έδωσε , θα δώσει τα γήπεδα μπάσκετ σε ΑΕΚ, ΟΣΦΠ, ΠΑΟ.Με τον τρόπο αυτό μειώνει τα λειτουργικά του έξοδα !
Για μένα είναι αντίστροφο, δεν πρόκειται να συντηρήσει τις εγκαταστάσεις ΓΙΑ ΝΑ τις δώσει σε ιδιώτες. Δεν είναι μόνο εδώ, είναι και σε ενα κάρο περιπτώσεις ξεπουλήματος δημόσιας περιουσίας.

Τώρα το να υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν εκτός από τα δωράκια των τζάμπα εγκαταστάσεων να τους δίνει επιπλέον χρήματα το κράτος για όλα τα άλλα, πάντα στα πλαίσια της ομάδας που υποστηρίζει ο καθένας, εντάξει με ξεπερνάει. Όπως και στο θέμα του παρκινγκ με Γιαννακό.

2
2 Εικόνα
panpav

 junior
Reactions: 82
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 31, 2023 9:45 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: LARRY BIRD
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Αγαπημένη ομάδα: BOSTON CELTICS
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 11, 2024 9:18 am

Peris123 έγραψε:
Πέμ Απρ 11, 2024 8:22 am
panpav έγραψε:
Πέμ Απρ 11, 2024 7:57 am


Σωστά σε ένα οργανωμένο κράτος έτσι πρέπει να είναι.
Στο δια ταύτα, το κράτος δεν έχει να συντηρήσει τις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις και για αυτό και δίνει, έδωσε , θα δώσει τα γήπεδα μπάσκετ σε ΑΕΚ, ΟΣΦΠ, ΠΑΟ.Με τον τρόπο αυτό μειώνει τα λειτουργικά του έξοδα !
Για μένα είναι αντίστροφο, δεν πρόκειται να συντηρήσει τις εγκαταστάσεις ΓΙΑ ΝΑ τις δώσει σε ιδιώτες. Δεν είναι μόνο εδώ, είναι και σε ενα κάρο περιπτώσεις ξεπουλήματος δημόσιας περιουσίας.

Τώρα το να υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν εκτός από τα δωράκια των τζάμπα εγκαταστάσεων να τους δίνει επιπλέον χρήματα το κράτος για όλα τα άλλα, πάντα στα πλαίσια της ομάδας που υποστηρίζει ο καθένας, εντάξει με ξεπερνάει. Όπως και στο θέμα του παρκινγκ με Γιαννακό.
Το 2004, θυμάμαι την πρόταση να ακολουθήσουμε το παράδειγμα της Αυστραλίας, που είχε κάνει πτυσσόμενες Ολυμπιακές εγκαταστάσεις, με αρκετά μικρότερο κόστος κατασκευής, οι οποίες ξηλώθηκαν και ξεμπέρδεψαν. Στην Ελλάδα φτιάξαμε κοστοβόρες μόνιμες εγκαταστάσεις που σαπίζουν ασυντήρητες, ελέω κόστους συντήρησης.
Πάνω στο πανηγυράκι ο κάθε επιχειρηματίας κοιτάει να ''τσιμπήσει'' ότι μπορεί.

1
1 Εικόνα
assistant77

 nba
Reactions: 1346
Δημοσιεύσεις: 2180
Εγγραφή: Τρί Ιουν 21, 2022 7:42 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Isiah Thomas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Απρ 18, 2024 6:21 pm

χαμουλης........απασφαλισε ο coach B.........

0
plo koon

 euroleague
Reactions: 290
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 1:17 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Papaloukas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 18, 2024 6:29 pm

assistant77 έγραψε:
Πέμ Απρ 18, 2024 6:21 pm
χαμουλης........απασφαλισε ο coach B.........
Καλά δεν είπε και κάτι. Τα απολύτως αυτονόητα. Απλά χαίρομαι που πλέον 2-3 δημοσιογράφοι παίρνουν ξεκάθαρη στάση κατά του παραλογισμού.

0
:hammer: je suis jazz thrillos :hammer:
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 474
Δημοσιεύσεις: 1696
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Απρ 18, 2024 6:55 pm

Με ένα εκατομμυριακι δεν το φτιάχνεις το γήπεδο?

0
assistant77

 nba
Reactions: 1346
Δημοσιεύσεις: 2180
Εγγραφή: Τρί Ιουν 21, 2022 7:42 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Isiah Thomas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Απρ 18, 2024 6:56 pm

plo koon έγραψε:
Πέμ Απρ 18, 2024 6:29 pm
assistant77 έγραψε:
Πέμ Απρ 18, 2024 6:21 pm
χαμουλης........απασφαλισε ο coach B.........
Καλά δεν είπε και κάτι. Τα απολύτως αυτονόητα. Απλά χαίρομαι που πλέον 2-3 δημοσιογράφοι παίρνουν ξεκάθαρη στάση κατά του παραλογισμού.
δεκα λεπτα μονολογο γι αυτα που αντιμετωπιζει στο ΟΑΚΑ και στα σοσιαλ......τι αλλο επρεπε να κανει δηλαδη;;;;;;;......ΜΑΖΙ ΤΟΥ.......

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”