Euroleague Round 27, Zalgiris vs Olympiacos

Συντονιστής: Captains

TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 474
Δημοσιεύσεις: 1696
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Μαρ 01, 2024 8:58 pm

Θέλω μία ήττα πριν τα πλέιοφφς, αυτή με Παρτιζάν! Δεν θέλω να το πάμε αήττητοι μέχρι τα playoffs. Γιατί μπορεί να γίνει εκεί ύπουλη ήττα. Οπότε μία ήττα με +10 από Παρτίζαν για να τσιτώσουν τα νεύρα είναι διδακτική! :mrgreen:

1
1 Εικόνα
WeRuleThisLand

senior
Reactions: 353
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 13, 2023 1:18 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Ολυμπιακός
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Μαρ 01, 2024 9:21 pm

TakeshyKurosawa1 έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2024 8:58 pm
Θέλω μία ήττα πριν τα πλέιοφφς, αυτή με Παρτιζάν! Δεν θέλω να το πάμε αήττητοι μέχρι τα playoffs. Γιατί μπορεί να γίνει εκεί ύπουλη ήττα. Οπότε μία ήττα με +10 από Παρτίζαν για να τσιτώσουν τα νεύρα είναι διδακτική! :mrgreen:
Εκεί βλέπω να χάνουμε μόνο. Στη Σερβία με Παρτιζάν και να τελειώνουμε με 22 νίκες.

0
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 474
Δημοσιεύσεις: 1696
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Μαρ 01, 2024 9:25 pm

WeRuleThisLand έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2024 9:21 pm
TakeshyKurosawa1 έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2024 8:58 pm
Θέλω μία ήττα πριν τα πλέιοφφς, αυτή με Παρτιζάν! Δεν θέλω να το πάμε αήττητοι μέχρι τα playoffs. Γιατί μπορεί να γίνει εκεί ύπουλη ήττα. Οπότε μία ήττα με +10 από Παρτίζαν για να τσιτώσουν τα νεύρα είναι διδακτική! :mrgreen:
Εκεί βλέπω να χάνουμε μόνο. Στη Σερβία με Παρτιζάν και να τελειώνουμε με 22 νίκες.
Είναι καλή ήττα. Αν καταφέρουμε να τους ρίξουμε και πάνω σε Μονακό ή ΠΑΟ θα είναι ακόμα καλύτερα χαχα

0
Άβαταρ μέλους
qspock

 nba
Reactions: 125
Δημοσιεύσεις: 2834
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2005 1:14 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 01, 2024 9:32 pm

Καιι οι 2 ελληνικες ομαδες τη δεδομενη χρονικη στιγμη παιζουν σαν να ειναι πρωτα φαβορι για τον τελικο Ευρωλιγκας.

Εγω λεω: Καμια ηττα και οι 2 μεχρι τελους της κανονικης περιοδου. Με μονον μια απολυτως σιγουρη...

0
assistant77

 nba
Reactions: 1346
Δημοσιεύσεις: 2180
Εγγραφή: Τρί Ιουν 21, 2022 7:42 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Isiah Thomas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Μαρ 01, 2024 9:53 pm

Με την εικονα που εχουμε τον τελευταιο εναμιση μηνα δε φοβαμαι τιποτα.....θα κανουμε 6 ή 7 νικες στα τελευταια εφτα με μονο πιθανο στραβοπατημα το παιχνιδι με την Παρτιζαν.....οπως ειχα πει και σε εναν φιλο για να μην αγχωνεται τελη Νοεμβρη-αρχες Δεκεμβρη το ρεκορ μας θα ειναι 21-13 ή 22-12 και θα εχουμε το πλεονεκτημα εδρας......δε θυμαμαι σε ποιον το ειχα γραψει και δε θυμαμαι αν το θυμαται και ο ιδιος(ειχε ομως βαλει νομιζω μια καρδουλα σ εκεινο το ποσταρισμα μου)........ΜΕΤΑΝΝΟΕΙΤΕ.........

0
assistant77

 nba
Reactions: 1346
Δημοσιεύσεις: 2180
Εγγραφή: Τρί Ιουν 21, 2022 7:42 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Isiah Thomas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Μαρ 01, 2024 10:03 pm

Μετα τα αποτελεσματα αυτης της εβδομαδας βαλαμε εναν ακομα αντιπαλο οριστικα απο κατω .....η Μπασκονια δεν μπορει να κανει 2 περισσοτερες νικες απο μας στα εφτα εναπομειναντα αρα η χειροτερη θεση για μας στη ρεγκιουλαρ θα ειναι η εβδομη......βημα-βημα παμε τωρα να βαλουμε απο κατω τη σκληροτραχηλη Βιρτους.....

0
Leo_98

 a1greece
Reactions: 279
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 01, 2024 10:09 pm

Απολαυστική η ομάδα σήμερα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο! Γουόκαπ και ΜακΚίσικ σε καταπληκτική βραδιά!

Νομίζω ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος δεν περίμενε τόσο άνετη επικράτηση σε αυτή την έδρα και με τόσες απουσίες.

Μπορεί να έγιναν αρκετά λάθη στον καλοκαιρινό σχεδιασμό και να υπάρχουν πάρα πολλές δυσκολίες με τους τραυματισμούς, όμως ο Μπαρτζώκας βρήκε και πάλι τις λύσεις ώστε η ομάδα δείχνει και πάλι έτοιμη για όλα! :obey:

0
WeRuleThisLand

senior
Reactions: 353
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 13, 2023 1:18 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Ολυμπιακός
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Μαρ 01, 2024 10:42 pm

Leo_98 έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2024 10:09 pm
Απολαυστική η ομάδα σήμερα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο! Γουόκαπ και ΜακΚίσικ σε καταπληκτική βραδιά!

Νομίζω ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος δεν περίμενε τόσο άνετη επικράτηση σε αυτή την έδρα και με τόσες απουσίες.

Μπορεί να έγιναν αρκετά λάθη στον καλοκαιρινό σχεδιασμό και να υπάρχουν πάρα πολλές δυσκολίες με τους τραυματισμούς, όμως ο Μπαρτζώκας βρήκε και πάλι τις λύσεις ώστε η ομάδα δείχνει και πάλι έτοιμη για όλα! :obey:
Μάλλον είναι αυτό που έλεγε ο Μπαρτζώκας. Δεν κάναμε προετοιμασία και λόγω τραυματισμών δεν μπορούσαμε να κάνουμε ποιοτικές προπονήσεις. Οι προσθήκες και οι επιστροφές τραυματιών γέμισαν το ρόστερ και έτσι μπόρεσαν κάποια στιγμή να δουλέψουν σωστά στις προπονήσεις.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
georbap

senior
Reactions: 283
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 05, 2023 11:13 am
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 01, 2024 10:42 pm

Χαμηλά η μπάλα παιδιά.
Η Βίρτους έχει αποδείξει ότι είναι η έκπληξη της σεζόν που όλο περιμένουμε να ξεφουσκώσει και όλο βρίσκει τρόπο και κρατιέται ψηλά ενώ τα ντέρμπι με ΠΑΟ είναι πάντα ειδικών συνθηκών.

Δεν θέλω να είμαι ο μίζερος της παρέας αλλά έχω δει πόσο γρήγορα έρχεται η αμφισβήτηση στον κόσμο του Ολυμπιακού .

Προσωπικά δεν την φοβάμαι την ομάδα και από την αρχή της χρονιάς φωνάζω ότι χρειάζεται πίστη σε αυτό το πρότζεκτ που έχει χτιστεί με ιδρώτα.
Ψύχραιμα και στήριξη χρειάζεται αυτή τη στιγμή από τον κόσμο , τα υπόλοιπα τα έχει κανονίσει ο coach.

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sokos

 euroleague
Reactions: 270
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2008 2:24 am
Αγαπημένος παίκτης: Vince Carter
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 01, 2024 10:55 pm

Πολλά μπράβο στην ομάδα για τη νίκη και την επιβλητική εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου. Δεν περίμενα τόσο εμφατική επικράτηση.

Φοβεροί Walkup & McKissic, ενώ κι ο Peters ήταν αθόρυβα πολύτιμος. Κλειδί για μένα πως τα σουτ που έδωσε η άμυνα της Zalgiris στους δυο πρώτους μπήκαν. Ειδικά αυτά του Θωμά ήταν καθοριστικά για την πορεία του αγώνα.

Ο Wright πρέπει να είναι από τους πιο value for money παίκτες της διοργάνωσης. Το πως επηρεάζει όλη τη λειτουργία της ομάδας είναι καθοριστικό για την τόσο βελτιωμένη εικόνα που βλέπουμε.

Επιστρέφουμε τώρα από το γήπεδο στολίδι στο γήπεδο αχούρι για ένα ματς κόντρα στην σκληρή Virtus που αν συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό νομίζω θα κερδίσουμε χωρίς να μας βγει το λάδι.

0
Άβαταρ μέλους
qspock

 nba
Reactions: 125
Δημοσιεύσεις: 2834
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2005 1:14 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 02, 2024 6:28 am

TakeshyKurosawa1 έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2024 8:27 pm
Ο Μιλουτίνοφ πότε υπολογίζεται να γυρίσει?
Ποιος τον περιμενει? :mrgreen:

0
Ilias7

 euroleague
Reactions: 131
Δημοσιεύσεις: 1569
Εγγραφή: Παρ Μαρ 23, 2007 4:26 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 02, 2024 7:32 am

Καλημέρα σε όλους,

Το σημαντικό που κρατάμε από το χθεσινό αγώνα είναι περισσότερο η εικόνα που παρουσίασε η ομάδα μετά τη διακοπή και τη κατάκτηση ενός τίτλου. Νομίζω συνέχισε καλύτερα απ’ ότι την αφήσαμε στα Ευρωπαϊκά παιχνίδια. Η Ζαλγκίρις μπορεί να μην είναι Βαλένθια αλλά έχει αποδείξει ότι μπορεί να κάνει ζημιές.

Όταν η ομάδα αρχίζει να παίζει εξαιρετική άμυνα λύνετε και στην επίθεση σε συνδυασμό πάντα ότι κάποιοι παίχτες έχουν προσαρμοστεί καλύτερα και κάποιοι άλλοι βρίσκονται σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Η τελική ευθεία μόνο εύκολη δε θα είναι και αναμένετε συναρπαστική. Η ομάδα θα έλεγα πως έχει ήδη πλεονέκτημα έδρας με την έννοια πως έχει Βίρτους, ΠΑΟ, Φενέρ εντός. Δηλαδή τους βασικούς της αντίπαλους για μια θέση στη τετράδα κι αν εκμεταλλευτεί το ΣΕΦ τότε πολύ πιθανό να έχουμε πλεονέκτημα και στα play off.

Με τέτοιο Γουόκαπ και με επιστροφή Γκος το ταβάνι μεγαλώνει.

Ο υγειής ΜακΚίσικ όλοι μας ξέρουμε τι μπορεί να προσφέρει και εύχομαι να παραμείνει σε αυτή τη κατάσταση.

Φαλ, Πίτερς, Κάνααν αποτελούν σταθερές της ομάδας πλέον. Ακόμα και όταν δεν είναι στη μέρα του δεν είναι αρνητικοί για την ομάδα. Το αντίθετο θα έλεγα.

Ο Ράιτ αυτή τη στιγμή πρέπει να είναι το πιο επιδραστικό 5αρι της Ευρωλίγκα στο χρόνο που παίζει. Αμυντικά θα γίνετε όλο και καλύτερος όσο περνάει ο καιρός αφού φαίνετε αρκετές φορές πως χάνετε λίγο. Επιθετικά όμως μεγάλο ταλέντο ο τύπος. Με σωστή δουλειά έχουμε να δούμε μεγάλα πράγματα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
georbap

senior
Reactions: 283
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 05, 2023 11:13 am
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 02, 2024 8:11 am

Κάτι άσχετο για το χθεσινό παιχνίδι.

Παρατήρησε κανείς ότι ο Γουόκαπ έχει "στεγνώσει" υπερβολικά;
Πάντα φαινόταν τρομερά αθλητικό κορμί, αλλά τον τελευταίο καιρό φαίνεται να πέταξε από πάνω του κάποια περιττά ίσως κιλά-όγκο και ειδικά εχθές μου έκανε πολύ εντύπωση.
Μπορεί να είναι και ιδέα μου βέβαια.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1971
Δημοσιεύσεις: 5322
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 02, 2024 8:23 am

Εμένα δεν μ' αρέσει η όλη αισιοδοξία για μόνο νίκες ως το τέλος, σίγουρα πλεονεκτήματα κλπ. Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να χάσουμε και από Μπολόνια και Παναθηναϊκό που θα μας βγάλει εκτός πλεονεκτήματος ή να κρίνεται στην τελευταία αγωνιστική το πλεονέκτημα και να χάσουμε από την Φενέρ και κάθε άλλο σενάριο.
Για μένα δεν είναι και κριτήριο του αν η ομάδα είναι πετυχημένη τι θα γίνει σε ένα-δυο παιχνίδια. Η αλήθεια είναι ότι εδώ και πόσο καιρό η ομάδα βγάζει υγεία, έχει βάθος, έχει ποικιλία στο παιχνίδι της, παίζει εξαιρετική άμυνα και έχει περιορίσει στο ελάχιστο τα νεκρά επιθετικά διαστήματα. Φαίνεται να μπορεί να νικήσει οποιαδήποτε ομάδα την δεδομένη στιγμή και δεν φοβάμαι είτε βγούμε με πλεονέκτημα, είτε όχι.
Η ομάδα βρίσκει λύσεις, έχει ανεβάσει τον ρυθμό της, την αποτελεσματικότητα της και έχει ξεπεράσει το ντεφορμάρισμα (κούραση;) που είχαν οι περισσότεροι παίκτες. Ο Μπαρτζώκας αισθάνεται σίγουρος, τόσο που να ξεκουράσει τον Φαλ σε μια δύσκολη περίοδο, ίσως και ο Γκος να έμεινε εκτός ενώ υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσε να παίξει. Με το μπάσκετ που παίζει έχει σταματήσει η γκρίνια και για μένα δεν πρέπει να αρχίσει ξανά αν χάσουμε μερικούς αγώνες στην συνέχεια, ας παίξουμε το μπάσκετ μας και βλέπουμε.
Υ.Γ που από την Μπολόνια δεν βλέπω να χάνουμε, οκ, δεν έχει ξεφουσκώσει, μας έχει διαψεύσει, αλλά από τον φορμαρισμένο Ολυμπιακό στο ΣΕΦ δεν θα περάσει.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sharp Shooter

senior
Reactions: 438
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2018 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 02, 2024 9:07 am

Πολύ σημαντική νίκη που ήρθε με εμφατικό τρόπο. Η ομάδα δείχνει να βρίσκει τα πατήματά της και να φορμαριζεται την κατάλληλη στιγμή. Αν άρχιζαν αύριο τα πλέι οφς δεν θα πόνταρα εναντίον του Ολυμπιακού με οποιονδήποτε κι αν έπαιζε.

Θεωρώ πως με νίκες στο ΣΕΦ εναντίον Βιρτους, Παο και Φενερ είμαστε σίγουρα πεντάδα. Για πλεονέκτημα έδρας πρέπει να κάνουμε και δυο διπλά σε Αστέρα, Εφες, Παρτιζαν.

0
“Maybe now you could say I didn't play a second, but in five years, you guys are going to forget. In ten years I'll still be a champion. In 20 years I'll tell my kids I probably started, and in 30 years I'll probably tell them I got the MVP.”
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”