2019-2021-Ολυμπιακός - Μεταγραφικά νέα 2019-2021

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 26, 2021 6:43 pm

Υπάρχουν φήμες πως θέλουμε το καλοκαίρι να πάρουμε τον Τάιλερ Ντόρσεϊ.

ΠΗΓΗ

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4638
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 26, 2021 7:29 pm

Το εγραψε καποιος ξενος δημοσιογραφος στο τουιτερ σημερα αυτο για τον ντορσει(εγω πρωτη φορα τον εβλεπα αλλα εγραφε οτι ειναι ρεπορτερ) απο εκει πρεπει να το πηραν..Καλα το θεωρω αδιανοητο να μην ειναι ο βασικος μας στοχος για το 2 μιας και εχει ελληνικο διαβατηριο..Σιγουρα θα ζητησει υπεραξια αλλα πιστευω με 1.2 δεν θα κοιταξει καν να γυρισει νβα..Για να δουμε αν οι αφοι δινουν μεγαλο συμβολαιο και σε ομογενεις η θελουν μονο βερους ελληνες :P

Καλο θα ειναι να ψαχνουμε και καλο 3ρι γιατι αποτι ειδα η ζημια που εχει παθει ο Παπ ειναι πολυ ζορικη και μην εχουμε τα κακα του βασιλοπουλου..Μακαρι να το ξεπερασει γρηγορα και ευκολα ο Κωσταρας .

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 26, 2021 7:52 pm

O Dorsey θα είναι εξαιρετική κίνηση, θα έλεγα must, αν τον πάρει ο Ολυμπιακός θα έχει κάνει εξαιρετική επιλογή

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 26, 2021 8:15 pm

shaq7 έγραψε:
Παρ Φεβ 26, 2021 7:29 pm
Το εγραψε καποιος ξενος δημοσιογραφος στο τουιτερ σημερα αυτο για τον ντορσει(εγω πρωτη φορα τον εβλεπα αλλα εγραφε οτι ειναι ρεπορτερ) απο εκει πρεπει να το πηραν..
Δεν γίνεται αυτό γιατί είναι χθεσινό το άρθρο :P

0
jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 26, 2021 8:25 pm

Ντορσει-Σλούκας ειναι δυνατή δυάδα. Ας ερθει και ο Μήτρου Λονγκ και μαζι με Λαρεντζάκη ειναι μια καλή βαση στα γκαρντ. Κανα δυο λαχεια σουτερ ακόμα και κάτι ισως κάνουμε του χρόνου.

Άβαταρ μέλους
Sokos

 euroleague
Reactions: 262
Δημοσιεύσεις: 1202
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2008 2:24 am
Αγαπημένος παίκτης: Vince Carter
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 26, 2021 8:31 pm

Μαζί με εμάς βέβαια θα τον θέλουν κι άλλες 5-6 ομάδες. Και φαντάζομαι αρκετές από αυτές με πιο μεγάλη τσέπη.

Πέρα από το διαβατήριο δεν νομίζω να έχει κάτι άλλο να τον συνδέει με Ελλάδα κιολας (απ όσο ξέρω έχει γεννηθεί και μεγαλώσει Αμερική), οπότε θα είναι ζόρικο. Αν δώσαμε 800 για τον Harrison βέβαια όπως άκουσα πάλι σήμερα, σίγουρα πρέπει να δώσουμε παραπάνω για τον Dorsey.

Και για τον Καλαθη υποτίθεται τα σκάγαμε που έχει γεννηθεί και μεγαλώσει έξω...

Το πρόβλημα του Παπανικολάου νομίζω δεν αντιμετωπίζεται ριζικά αν δεν χειρουργηθεί και αν το πάει συντηρητικά ενδέχεται να επανέρχεται κατά καιρούς.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 26, 2021 8:51 pm

Sokos έγραψε:
Παρ Φεβ 26, 2021 8:31 pm
Μαζί με εμάς βέβαια θα τον θέλουν κι άλλες 5-6 ομάδες. Και φαντάζομαι αρκετές από αυτές με πιο μεγάλη τσέπη.

Πέρα από το διαβατήριο δεν νομίζω να έχει κάτι άλλο να τον συνδέει με Ελλάδα κιολας (απ όσο ξέρω έχει γεννηθεί και μεγαλώσει Αμερική), οπότε θα είναι ζόρικο. Αν δώσαμε 800 για τον Harrison βέβαια όπως άκουσα πάλι σήμερα, σίγουρα πρέπει να δώσουμε παραπάνω για τον Dorsey.

Και για τον Καλαθη υποτίθεται τα σκάγαμε που έχει γεννηθεί και μεγαλώσει έξω...

Το πρόβλημα του Παπανικολάου νομίζω δεν αντιμετωπίζεται ριζικά αν δεν χειρουργηθεί και αν το πάει συντηρητικά ενδέχεται να επανέρχεται κατά καιρούς.
δεν υπαρχει περιπτωση ο χαρισσον να πηρε 800 και εχω ξαναγραψει γιατι. ενας ελληνας με ιδια στατιστικα και σε θεση που δινεις περισσοτερα, πηρε 350, πως ο χαρισον πηρε 800?

εδω ο ντορσει μετα απο καλη χρονια στη μακαμπι και μικρος που ειναι πηρε μαξ 700, πως να πηρε ο ααρον 800?

συμφωνω οτι θα τον θελουν και αλλοι αλλα λογο διαβατηριου ισως του δωσουν λιγα λιγοτερα. με 800+900 ερχεται για 2 χρονια πιστευω.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4638
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 26, 2021 8:58 pm

Tracy Mac έγραψε:
Παρ Φεβ 26, 2021 8:51 pm
Sokos έγραψε:
Παρ Φεβ 26, 2021 8:31 pm
Μαζί με εμάς βέβαια θα τον θέλουν κι άλλες 5-6 ομάδες. Και φαντάζομαι αρκετές από αυτές με πιο μεγάλη τσέπη.

Πέρα από το διαβατήριο δεν νομίζω να έχει κάτι άλλο να τον συνδέει με Ελλάδα κιολας (απ όσο ξέρω έχει γεννηθεί και μεγαλώσει Αμερική), οπότε θα είναι ζόρικο. Αν δώσαμε 800 για τον Harrison βέβαια όπως άκουσα πάλι σήμερα, σίγουρα πρέπει να δώσουμε παραπάνω για τον Dorsey.

Και για τον Καλαθη υποτίθεται τα σκάγαμε που έχει γεννηθεί και μεγαλώσει έξω...

Το πρόβλημα του Παπανικολάου νομίζω δεν αντιμετωπίζεται ριζικά αν δεν χειρουργηθεί και αν το πάει συντηρητικά ενδέχεται να επανέρχεται κατά καιρούς.
δεν υπαρχει περιπτωση ο χαρισσον να πηρε 800 και εχω ξαναγραψει γιατι. ενας ελληνας με ιδια στατιστικα και σε θεση που δινεις περισσοτερα, πηρε 350, πως ο χαρισον πηρε 800?

εδω ο ντορσει μετα απο καλη χρονια στη μακαμπι και μικρος που ειναι πηρε μαξ 700, πως να πηρε ο ααρον 800?

συμφωνω οτι θα τον θελουν και αλλοι αλλα λογο διαβατηριου ισως του δωσουν λιγα λιγοτερα. με 800+900 ερχεται για 2 χρονια πιστευω.
800χιλ πιστευω θα του δινουν πολλες ομαδες..επισης δεν ειναι ποσο να τον κανει να μην περιμενει το ΝΒΑ..Βαση αριθμων φετος 1μυριο σε ντολαρς θα τα βρει χαλαρα λογικα οποτε θα πρεπει να του δωσουμε κατι παραπανω ..Δεν πιστευω ο μανατζερ του να μην εκμεταλλευτει το διαβατηριο..

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 26, 2021 10:30 pm

shaq7 έγραψε:
Παρ Φεβ 26, 2021 8:58 pm
Tracy Mac έγραψε:
Παρ Φεβ 26, 2021 8:51 pm


δεν υπαρχει περιπτωση ο χαρισσον να πηρε 800 και εχω ξαναγραψει γιατι. ενας ελληνας με ιδια στατιστικα και σε θεση που δινεις περισσοτερα, πηρε 350, πως ο χαρισον πηρε 800?

εδω ο ντορσει μετα απο καλη χρονια στη μακαμπι και μικρος που ειναι πηρε μαξ 700, πως να πηρε ο ααρον 800?

συμφωνω οτι θα τον θελουν και αλλοι αλλα λογο διαβατηριου ισως του δωσουν λιγα λιγοτερα. με 800+900 ερχεται για 2 χρονια πιστευω.
800χιλ πιστευω θα του δινουν πολλες ομαδες..επισης δεν ειναι ποσο να τον κανει να μην περιμενει το ΝΒΑ..Βαση αριθμων φετος 1μυριο σε ντολαρς θα τα βρει χαλαρα λογικα οποτε θα πρεπει να του δωσουμε κατι παραπανω ..Δεν πιστευω ο μανατζερ του να μην εκμεταλλευτει το διαβατηριο..
Kαλά , πολλά μπορεί να εκμεταλλευτεί. Για παράδειγμα πολλοί δεν ξέρουν ότι είναι εβραϊκής καταγωγής (η μαμά του είναι Ελληνίδα μεν, αλλά από Έλληνα πατέρα και Ισραηλινή μητέρα) κι επειδή στους Εβραίους η καταγωγή περνάει μόνο από μητέρα, όποτε θέλει παίρνει και ισραηλίτικο διαβατήριο και μάλιστα η Μακάμπι έχει παίξει το εβραϊκό χαρτί όταν ήταν να τον υπογράψει, όπως κάνει με πάρα πολλούς αμερικανοεβραίους κατά καιρούς. Δεν ξέρω πώς τα περνάει στο Τελ Αβίβ, αλλά επειδή είναι και σούπερ πόλη, με τα Αγγλικά ζεις μια χαρά και η Μακάμπι χρήμα έχει και η λίγκα τους δεν είναι χειρότερη της ελληνικής (σιγουρα όχι οργανωτικά κι από πλευράς πολιτισμού), μάλλον πιο πιθανό είναι να μείνει στο Ισραήλ, ειδικά αν του υποχεθούν ακόμη μεγαλύτερο ρόλο. Κι αν χρειαστεί να πληρωθεί και μια υπεραξία, το κάνουν και οι Ισραηλινοί, ειδικά για παίκτες εβραϊκής καταγωγής και κάνει και μεγάλο κλικ στο κοινό και τους σπόνσορες στο Ισραήλ αυτό (περίπτωση Στάνταμαϊρ μια από τις ΠΟΛΛΕΣ, o Τζόρνταν Φάρμαρ επίσης δήλωνε πως έπαιξε σημαντικό ρόλο η θρησκεία του στο να παίξει στο Ισραήλ κι ΄΄επαιζε ως Ισραηλινός, αλλά γενικά είναι πολλοί, ο Τάιους για παράδειγμα, ο ΝτιΜπαρτολομέο έχει Ρωσοεβραία μητέρα , είναι τεράστια η λίστα). Να θυμίσω ότι στο Ισραήλ επιτρέπονται μόνο 5 ξενοι, δηλαδή λιγότεροι από ό,τι στην Ελλάδα και το ισραηλιτικό διαβατήριο (που αποκτάς ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ αν η μητέρα σου είναι Εβραία) χρυσοπληρώνεται.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4638
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 26, 2021 11:32 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Φεβ 26, 2021 10:30 pm
shaq7 έγραψε:
Παρ Φεβ 26, 2021 8:58 pm


800χιλ πιστευω θα του δινουν πολλες ομαδες..επισης δεν ειναι ποσο να τον κανει να μην περιμενει το ΝΒΑ..Βαση αριθμων φετος 1μυριο σε ντολαρς θα τα βρει χαλαρα λογικα οποτε θα πρεπει να του δωσουμε κατι παραπανω ..Δεν πιστευω ο μανατζερ του να μην εκμεταλλευτει το διαβατηριο..
Kαλά , πολλά μπορεί να εκμεταλλευτεί. Για παράδειγμα πολλοί δεν ξέρουν ότι είναι εβραϊκής καταγωγής (η μαμά του είναι Ελληνίδα μεν, αλλά από Έλληνα πατέρα και Ισραηλινή μητέρα) κι επειδή στους Εβραίους η καταγωγή περνάει μόνο από μητέρα, όποτε θέλει παίρνει και ισραηλίτικο διαβατήριο και μάλιστα η Μακάμπι έχει παίξει το εβραϊκό χαρτί όταν ήταν να τον υπογράψει, όπως κάνει με πάρα πολλούς αμερικανοεβραίους κατά καιρούς. Δεν ξέρω πώς τα περνάει στο Τελ Αβίβ, αλλά επειδή είναι και σούπερ πόλη, με τα Αγγλικά ζεις μια χαρά και η Μακάμπι χρήμα έχει και η λίγκα τους δεν είναι χειρότερη της ελληνικής (σιγουρα όχι οργανωτικά κι από πλευράς πολιτισμού), μάλλον πιο πιθανό είναι να μείνει στο Ισραήλ, ειδικά αν του υποχεθούν ακόμη μεγαλύτερο ρόλο. Κι αν χρειαστεί να πληρωθεί και μια υπεραξία, το κάνουν και οι Ισραηλινοί, ειδικά για παίκτες εβραϊκής καταγωγής και κάνει και μεγάλο κλικ στο κοινό και τους σπόνσορες στο Ισραήλ αυτό (περίπτωση Στάνταμαϊρ μια από τις ΠΟΛΛΕΣ, o Τζόρνταν Φάρμαρ επίσης δήλωνε πως έπαιξε σημαντικό ρόλο η θρησκεία του στο να παίξει στο Ισραήλ κι ΄΄επαιζε ως Ισραηλινός, αλλά γενικά είναι πολλοί, ο Τάιους για παράδειγμα, ο ΝτιΜπαρτολομέο έχει Ρωσοεβραία μητέρα , είναι τεράστια η λίστα). Να θυμίσω ότι στο Ισραήλ επιτρέπονται μόνο 5 ξενοι, δηλαδή λιγότεροι από ό,τι στην Ελλάδα και το ισραηλιτικό διαβατήριο (που αποκτάς ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ αν η μητέρα σου είναι Εβραία) χρυσοπληρώνεται.
Δεν το γνωριζα αυτο που λες,περιεργο τοτε που δεν τον εχουν ανανεωσει ηδη!Εκει πρεπει να βαρεσουμε εμεις (μιας και πεταμε χαρταετο και ειμαστε ηδη εκτος για φετος) να του σκασουμε μια γενναιοδωρη προταση και οτι θα παρει την θεση του σπανουλη μπας και τσιμπησει..

0
Άβαταρ μέλους
Neondreamer

 a1greece
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:01 pm
Τοποθεσία: Ν. Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Big Al
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 27, 2021 4:49 pm

Έχει ανανεώσει ως το 2022 νομίζω ο Dorsey από πέρυσι

Δυάρια σκόρερ βρίσκονται, το θέμα είναι να φέρει κανα C και καναν άσσο της προκοπής εφέτος και ν' αφήσει κατά μέρους τα πείσματα

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 27, 2021 8:02 pm

Neondreamer έγραψε:
Σάβ Φεβ 27, 2021 4:49 pm
Έχει ανανεώσει ως το 2022 νομίζω ο Dorsey από πέρυσι
Το είχε γράψει ο Βαρλάς αλλά η Μακάμπι μέχρι σήμερα δεν το είχε επιβεβαιώσει με ανακοίνωση.

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1730
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 02, 2021 8:08 am

yorgos έγραψε:
Παρ Φεβ 26, 2021 10:30 pm
shaq7 έγραψε:
Παρ Φεβ 26, 2021 8:58 pm

800χιλ πιστευω θα του δινουν πολλες ομαδες..επισης δεν ειναι ποσο να τον κανει να μην περιμενει το ΝΒΑ..Βαση αριθμων φετος 1μυριο σε ντολαρς θα τα βρει χαλαρα λογικα οποτε θα πρεπει να του δωσουμε κατι παραπανω ..Δεν πιστευω ο μανατζερ του να μην εκμεταλλευτει το διαβατηριο..
Kαλά , πολλά μπορεί να εκμεταλλευτεί. Για παράδειγμα πολλοί δεν ξέρουν ότι είναι εβραϊκής καταγωγής (η μαμά του είναι Ελληνίδα μεν, αλλά από Έλληνα πατέρα και Ισραηλινή μητέρα) κι επειδή στους Εβραίους η καταγωγή περνάει μόνο από μητέρα, όποτε θέλει παίρνει και ισραηλίτικο διαβατήριο και μάλιστα η Μακάμπι έχει παίξει το εβραϊκό χαρτί όταν ήταν να τον υπογράψει, όπως κάνει με πάρα πολλούς αμερικανοεβραίους κατά καιρούς. Δεν ξέρω πώς τα περνάει στο Τελ Αβίβ, αλλά επειδή είναι και σούπερ πόλη, με τα Αγγλικά ζεις μια χαρά και η Μακάμπι χρήμα έχει και η λίγκα τους δεν είναι χειρότερη της ελληνικής (σιγουρα όχι οργανωτικά κι από πλευράς πολιτισμού), μάλλον πιο πιθανό είναι να μείνει στο Ισραήλ, ειδικά αν του υποχεθούν ακόμη μεγαλύτερο ρόλο. Κι αν χρειαστεί να πληρωθεί και μια υπεραξία, το κάνουν και οι Ισραηλινοί, ειδικά για παίκτες εβραϊκής καταγωγής και κάνει και μεγάλο κλικ στο κοινό και τους σπόνσορες στο Ισραήλ αυτό (περίπτωση Στάνταμαϊρ μια από τις ΠΟΛΛΕΣ, o Τζόρνταν Φάρμαρ επίσης δήλωνε πως έπαιξε σημαντικό ρόλο η θρησκεία του στο να παίξει στο Ισραήλ κι ΄΄επαιζε ως Ισραηλινός, αλλά γενικά είναι πολλοί, ο Τάιους για παράδειγμα, ο ΝτιΜπαρτολομέο έχει Ρωσοεβραία μητέρα , είναι τεράστια η λίστα). Να θυμίσω ότι στο Ισραήλ επιτρέπονται μόνο 5 ξενοι, δηλαδή λιγότεροι από ό,τι στην Ελλάδα και το ισραηλιτικό διαβατήριο (που αποκτάς ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ αν η μητέρα σου είναι Εβραία) χρυσοπληρώνεται.
Αν θυμάμαι καλά, όταν η Μακάμπι υπέγραψε τον Dorsey προσπάθησε να προχωρήσει το θέμα της απόκτησης ισραηλινής υπηκοότητας από τον παίκτη αλλά ο ίδιος αρνήθηκε.

Και ο λόγος ήταν πως η νομοθεσία δεν επιτρέπει ένας ισραηλινός πολίτης να έχει τριπλή υπηκοότητα. Ο Dorsey θα έπρεπε να αποποιηθεί είτε το αμερικανικό είτε το ελληνικό του διαβατήριο. Αν θυμάμαι καλά ο ίδιος δεν θέλει να χάσει την ελληνική του υπηκοότητα, προφανώς για λόγους που σχετίζονται με την μεταγραφική αγορά. Το ελληνικό διαβατήριο είναι ισχυρότερο του ισραηλινού.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 02, 2021 8:23 am


Αν θυμάμαι καλά, όταν η Μακάμπι υπέγραψε τον Dorsey προσπάθησε να προχωρήσει το θέμα της απόκτησης ισραηλινής υπηκοότητας από τον παίκτη αλλά ο ίδιος αρνήθηκε.

Και ο λόγος ήταν πως η νομοθεσία δεν επιτρέπει ένας ισραηλινός πολίτης να έχει τριπλή υπηκοότητα. Ο Dorsey θα έπρεπε να αποποιηθεί είτε το αμερικανικό είτε το ελληνικό του διαβατήριο. Αν θυμάμαι καλά ο ίδιος δεν θέλει να χάσει την ελληνική του υπηκοότητα, προφανώς για λόγους που σχετίζονται με την μεταγραφική αγορά. Το ελληνικό διαβατήριο είναι ισχυρότερο του ισραηλινού.
Ο Dorsey δηλώθηκε τελευταία στιγμή στο ισραηλινό πρωτάθλημα και για να προλάβει το ντέρμπι με τη Χαποέλ Ιερουσαλήμ δεν περίμεναν το πιστοποιητικό της μητέρας του γιατί βιάζονταν να τον χρησιμοποιήσουν κι ως εκ τούτου στο ντεμπούτο του δηλώθηκε ως αλλοδαπός. Σύμφωνα με την αθλητική νομοθεσία, θα έπρεπε να περιμένει ένα χρόνο για να δηλωθεί ως Ισραηλινός, δε γίνεται στην ίδια χρονιά να έχεις δηλωθεί και γηγενής και αλλοδαπός (περίπτωση Τάιους)
https://sportsrabbi.com/en/maccabi-comm ... jerusalem/

Το Ισραήλ επιτρέπει πολλαπλές ιθαγένειες, έχω φίλο με 3 διαβατήρια και δικαιούται και 4ο αλλά δεν ασχολήθηκε γιατί είναι από τα πιο άχρηστα στον κόσμο (κουβανικό). Δεν μπορείς να έχεις διπλή/πολλαπλή υπηκοότητα μόνο αν γίνεις Ισραηλινός by naturalization, που δεν είναι η περίπτωση του Dorsey, αυτός εμπίπτει στο νόμο περί εκ γενετής απόκτησης ιθαγένειας, αφού θεωρείται πως γεννήθηκε Εβραίος λόγω της θρησκείας της μητέρας του (η οποία γεννήθηκε κι έζησε στο Ισραήλ μέχρι τα 8 της και μιλάει εβραϊκά κανονικότατα).

https://www.mfa.gov.il/mfa/aboutisrael/ ... ality.aspx
https://www.athina984.gr/en/2019/10/03/ ... i-elladas/ (εδώ λέει ότι ξέρει πως υπάρχουν παίκτες με 3 διαβατήρια, σωστά)

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1730
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 02, 2021 1:13 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Μαρ 02, 2021 8:23 am
Το Ισραήλ επιτρέπει πολλαπλές ιθαγένειες, έχω φίλο με 3 διαβατήρια και δικαιούται και 4ο αλλά δεν ασχολήθηκε γιατί είναι από τα πιο άχρηστα στον κόσμο (κουβανικό). Δεν μπορείς να έχεις διπλή/πολλαπλή υπηκοότητα μόνο αν γίνεις Ισραηλινός by naturalization, που δεν είναι η περίπτωση του Dorsey, αυτός εμπίπτει στο νόμο περί εκ γενετής απόκτησης ιθαγένειας, αφού θεωρείται πως γεννήθηκε Εβραίος λόγω της θρησκείας της μητέρας του (η οποία γεννήθηκε κι έζησε στο Ισραήλ μέχρι τα 8 της και μιλάει εβραϊκά κανονικότατα).

https://www.mfa.gov.il/mfa/aboutisrael/ ... ality.aspx
https://www.athina984.gr/en/2019/10/03/ ... i-elladas/ (εδώ λέει ότι ξέρει πως υπάρχουν παίκτες με 3 διαβατήρια, σωστά)
Ωραίος, ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Αυτές τις δηλώσεις του Dorsey θυμόμουν και εγώ αλλά είχα την εντύπωση πως είχε πει ότι πρέπει να ακυρώσει το ελληνικό του διαβατήριο για να αποκτήσει ισραηλινό. Αυτό όμως φαίνεται πως δεν ισχύει, επομένως έχεις δίκιο σε αυτό που έγραψες.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”