Ολυμπιακός - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

reignman

allstar
Reactions: 1109
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 24, 2021 6:28 pm

Οτι ειπε καποιος στον Walkup , αραξε την πετσα σου εσυ, θα παιρνει στο σχεδον μισο χρονο απο εσενα περισσοτερες προσπαθειες ο Λαρετσακιτσαν?

0
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 24, 2021 7:05 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Οκτ 24, 2021 5:30 pm
jazz thrilos έγραψε:
Κυρ Οκτ 24, 2021 5:00 pm


Καινούργιο είναι πάλι αυτό;; Ο Μπαρτζώκας δεν αφήνει να ξετιλυχθει το επιθετικό ταλέντο του Γουόκαπ;; Απο που προκυπτει αυτο;;

Κατα τα άλλα συμφωνώ. Είναι παίχτης ομάδας, μαχητής και κομάντο σε ειδικές αμυντικές αποστολές.

Αλλα όχι να αρχίσουμε να κατηγορούμε τον κόουτς ρε παιδιά για τις μέτριες επιθετικες ικανοτητες του παίχτη ή για την διστακτικότητα του λογω της αμυντικής κυριως μπασκετικής "ιδιοσυγκρασίας" που εχει. Μην τρελαθούμε κιόλας, ο Γουόκαπ είναι οχι ο Ντιλέινι.
Jazzthrylos μου καλέ μου, δεν τον πολυ- ήξερες τον Γουόκαπ πριν έρθει. Δεν τον είχε πάρει το μάτι σου. Εμένα μου τυχαίνει με άλλους παίκτες, εσένα σου έτυχε με τον Γουόκαπ. Όλα καλά.

Ο παίκτης αυτός σκόραρε και στο κολλέγιο του και στη Μπαρόκ-κωμόπολη που αναλογικά με το μέγεθός της είναι η μεγαλύτερη μπασκετούπολη στην Ευρώπη (ή μία από τις μεγαλύτερες) και με τη Ζαλγκίρις.

Η αναφορά μου στον Τζένκινς δεν είναι τυχαία. Ένας παίκτης που από τότε που πήγε στη Χίμκι έγινε σποτ σουτέρ και αμυντικός εξολοθρευτής.
Δεν ήταν τέτοιος πριν. Ο Γουόκαπ, ακόμα περισσότερο.

Ο Μπαρτζώκας έχει κάποια θέματα, που εγώ θα τα λέω, άσχετα αν τον εκτιμώ πολύ και τον υπερασπίζομαι και θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος προπονητής που μπορούμε να έχουμε μετά το μάθημα που -τελικά- πήρε, από την περασμένη μπερδεμένη σεζόν.
Εν τω μεταξύ αυτό με τον Jenkins είναι τραγικό το πώς κατάντησε. Παίκτης που είχε πλήρες πακέτο επιθετικά, όχι μόνο καλό στατικό σουτ. Είχε σουτ μετά από ντρίμπλα πολύ καλό.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 24, 2021 7:44 pm

RipCity έγραψε:
Κυρ Οκτ 24, 2021 7:05 pm

Εν τω μεταξύ αυτό με τον Jenkins είναι τραγικό το πώς κατάντησε. Παίκτης που είχε πλήρες πακέτο επιθετικά, όχι μόνο καλό στατικό σουτ. Είχε σουτ μετά από ντρίμπλα πολύ καλό.
Έτσι, ακριβώς ! Και σχετικά καλό ντράιβ είχε ενώ τον βοήθαγε και το σώμα του να παίρνει κανάν παραμάζωμα. Χωρίς να είναι ούτε Μάντζαρης, ούτε Λαρεντζάκης σε τεχνική. Ενώ στα τρίποντα παρέμενει εκεί στο ποσοστό καριέρας στην Ευρωλίγκα. Μεταξύ 40 και 50%. Κρίμα να μην παίρνει παραπάνω προσπάθειες.

Ενώ ο Γουόκαπ επίσης έχει μια χαρά ντράιβ, είτε να το πάει μέχρι το καλάθι είτε με φλότερ κλπ. Κι ένα αξιοπρεπέστατο ποσοστό από μέση και μακρινή.

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι ο Μπαρτζώκας (που έχει εμμονές ο κόουτς, κι ας τα πάει καλύτερα φέτος) τους βάζει σε καλούπια.

Τώρα η αναφορά του @reignman στον Λάρε είναι ακριβώς το αντίθετο απ΄΄ αυτό που ήθελε να πετύχει (χρησιμοποιώντας και κάπως αδόκιμες, για το φόρουμ μας, εκφράσεις τύπου " άραζω πέτσα"). Ο Λάρε έχει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που έχουν οι Τζένκινς και Γουόκαπ. Περίσσιο θράσος. Καλά κάνει ο άνθρωπος γιατί έτσι (και μαζί με την πολλή δουλειά και την ψυχάρα που βάζει) καλύπτει εγγενείς μπασκετικές του αδυναμίες.
Ε, θα ήθελα από τον Γουόκαπ να πάρει λίγο από το θράσος του Λάρε.
Ακόμα κι ο προπονητής του (συμβαίνει τακτικά ο προπονητής κι όχι "κάποιος, γενικά κι αόριστα" να δίνει συγκεκριμένους ρόλους :) ) να μην τον έχει βάλει σε αυτήν την κατεύθυνση (λογικά αυτό συμβαίνει γιατί σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να ισχύει ως τέτοια-βλ. Τζένκινς από τη Χίμκι και μετά) οφείλει να τον πιάσει και τον κάνει να καταλάβει ότι μπορεί και πρέπει να έχει αναβαθμισμένο ρόλο μπροστά. Για να μην κλατάρουν οι Σλούκας, Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ.

Ε, σε αυτά ο Σάρας τού ρίχνει στ' αυτιά. Είδαμε τι μπάσκετ έχουν παίξει όλοι οι κοντοί σε Ζαλγκίρις και Μπαρτσελόνα. Όλοι όμως. Από τον Νέιτ Γουόλτερς, τον Μίτσιτς, τον Πάνγκος, τον Βέστερμαν, τον Λέκα μέχρι τον Μπολμάρο πέρσι (ΝΒΑ φέτος) και τους Λάπρο- Γιοκουμπάιτις φέτος. Τον Καλάθη τον αφήνω απέξω γιατί ερχόταν από γεμάτες και σταθερές χρονιές.

Τ

Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1815
Δημοσιεύσεις: 2248
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Οκτ 24, 2021 7:59 pm

Δυό λόγια για το παιχνίδι με τον Ηρακλή:

1) Το να μην κάνουμε φάουλ νωρίς στο τέλος του 4ου δεκάλεπτου ήταν ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ λάθος, που ευτυχώς δεν μας στοίχισε. Οι διαιτητές κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν δώσει φάουλ του Γουόκαπ μετά το σουτ του Παπαδάκη, οπότε θα γλυτώναμε την κούραση της παράστασης, απλά γιατί ...θα χάναμε.

2) Η έλλειψη δεύτερου κανονικού τριαριού (προσοχή: όχι κριαριού, γιατί κριάρι έχουμε... τον Μακίσικ) φάνηκε μεγαλοπρεπέστατα στο σημερινό παιχνίδι, που μας φόρτωσε με τόσους πόντους ο (συμπαθής και ταλαντούχος) Αγραβάνης. Δηλαδή, τα μπαρουτοκαπνισμένα τριάρια της EL τι θα κάνουν;

3) Χωρίς τον Παπανικολάου ο Ολυμπιακός είναι άλλη ομάδα.

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1994
Δημοσιεύσεις: 4634
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 24, 2021 9:04 pm

Εγω παντως δεν μπορω να βλεπω τον ολυμπιακο χωρις εναν κυριαρχικο ψηλο..ο μαρτιν ειναι ολο τραυματιας απο περσι και ο φαλ δεν ταιριαζει ετσι οπως παιζει ο μπαρτσωκας..Λες και πηραμε αλλον παικτη απο αυτον της βιλερμπαν..αμα ο ζαν σαρλ ειναι ο καλυτερος μας κατι παει λαθος..Εναν ταρικ μπλακ να ισιωσουμε παρακαλω :)
Θελουμε και 3αρι εντωμεταξυ οπωσδηποτε οποτε δεν ξερω αν παιζουν φραγκα για 2... Δεν βγαινει παντως με τοσο μικρο ροστερ τα χουμε πει..

Ας ελπισουμε να ειναι καλα ο παπ γιατι τον εδειξε να βαραει μπουνιες την φυσουνα αρα δεν πρεπει να ειναι κατι απλο..

0
jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 24, 2021 9:12 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Οκτ 24, 2021 5:30 pm


Jazzthrylos μου καλέ μου, δεν τον πολυ- ήξερες τον Γουόκαπ πριν έρθει. Δεν τον είχε πάρει το μάτι σου. Εμένα μου τυχαίνει με άλλους παίκτες, εσένα σου έτυχε με τον Γουόκαπ. Όλα καλά.

Ο παίκτης αυτός σκόραρε και στο κολλέγιο του και στη Μπαρόκ-κωμόπολη που αναλογικά με το μέγεθός της είναι η μεγαλύτερη μπασκετούπολη στην Ευρώπη (ή μία από τις μεγαλύτερες) και με τη Ζαλγκίρις.

Πραγματικά χωρίς ίχνος ειρωνίας σου λέω οτι δεν έχω ιδέα τι εννοείς με το παραπάνω. Τι θα πει δεν τον πολυ-ήξερα; Τον είχα δει δυο χρονιές στην Ζαλγκίρις. Προφανώς και δεν τον παρακολουθούσα στο κολεγιακό. Αλλά βάσει της παρουσίας του τρια χρόνια στην Λιθουανία έγραφα στο φόρουμ το καλοκαίρι πριν τον πάρουμε οτι είναι ένα καλό back up ποιντ γκαρντ με δυνατό σημείο την αθλητικότητα και την άμυνα και επίσης μέτριες δημιουργικές και εκτελεστικές ικανότητες. Όπως επίσης είχα εκφράσει την επιθυμία μου για την απόκτηση ενός ποιντ γκαρντ πιο χαρισματικού στην επίθεση και την δημιουργία και όχι του Γουόκαπ.

Δηλαδή τι παραπάνω να ξέρω για τον παίχτη εκτός απο την άποψη που έχω σχηματίσει με τα μάτια μου και το λίγο μπάσκετ που κατανοώ; Τι θα πει οτι δε τον είχε πάρει το μάτι μου;

Κι επειδή όπως είπα έγραφα απο το καλοκαίρι την άποψη μου για τις εκτελεστικές του ικανότητες, γι' αυτό λοιπόν δεν μπορώ να συμφωνήσω με τίποτα σε μια εκτίμηση που λέει οτι τον ευνουχίζει ο κόουτς ενώ σε αντίθετη περίπτωση θα μάτωνε τα διχτάκια.

Κατά τα άλλα, και για να κλείσω το θέμα απο την μεριά μου, ο παίχτης έχει δέσει μια χαρά με την ομάδα, είναι πολύ θετικός σε όσα προσφέρει και πιστεύω οτι θα πάει ακόμα καλύτερα στα καθήκοντα του γιατί είναι σοβαρός και πειθαρχημένος.

Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1994
Δημοσιεύσεις: 4634
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 24, 2021 9:48 pm



0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 24, 2021 10:11 pm

jazz thrilos έγραψε:
Κυρ Οκτ 24, 2021 9:12 pm

Πραγματικά χωρίς ίχνος ειρωνίας σου λέω οτι δεν έχω ιδέα τι εννοείς με το παραπάνω. Τι θα πει δεν τον πολυ-ήξερα; Τον είχα δει δυο χρονιές στην Ζαλγκίρις. Προφανώς και δεν τον παρακολουθούσα στο κολεγιακό. Αλλά βάσει της παρουσίας του τρια χρόνια στην Λιθουανία έγραφα στο φόρουμ το καλοκαίρι πριν τον πάρουμε οτι είναι ένα καλό back up ποιντ γκαρντ με δυνατό σημείο την αθλητικότητα και την άμυνα και επίσης μέτριες δημιουργικές και εκτελεστικές ικανότητες. Όπως επίσης είχα εκφράσει την επιθυμία μου για την απόκτηση ενός ποιντ γκαρντ πιο χαρισματικού στην επίθεση και την δημιουργία και όχι του Γουόκαπ.

Δηλαδή τι παραπάνω να ξέρω για τον παίχτη εκτός απο την άποψη που έχω σχηματίσει με τα μάτια μου και το λίγο μπάσκετ που κατανοώ; Τι θα πει οτι δε τον είχε πάρει το μάτι μου;

Κι επειδή όπως είπα έγραφα απο το καλοκαίρι την άποψη μου για τις εκτελεστικές του ικανότητες, γι' αυτό λοιπόν δεν μπορώ να συμφωνήσω με τίποτα σε μια εκτίμηση που λέει οτι τον ευνουχίζει ο κόουτς ενώ σε αντίθετη περίπτωση θα μάτωνε τα διχτάκια.

Κατά τα άλλα, και για να κλείσω το θέμα απο την μεριά μου, ο παίχτης έχει δέσει μια χαρά με την ομάδα, είναι πολύ θετικός σε όσα προσφέρει και πιστεύω οτι θα πάει ακόμα καλύτερα στα καθήκοντα του γιατί είναι σοβαρός και πειθαρχημένος.
Δεν είπε κανείς να ματώνει τα διχτάκια.
Αλήθεια σου λέω. Κανείς δεν το έχει πει και σίγουρα όχι εγώ.

Να παίρνει περισσότερες προσπάθειες λέμε.

Δεν υπάρχει κανά θέμα να κλείσουμε βρε καλέ μου jazztrylos. Για το μπασκετάκι κουβεντιάζουμε πάνω σε πραγματικά γενονότα.

Καλό βράδυ κι αν θες καμιά φορά να ψάξεις δημοσιεύματα για τον Γουόκαπ της Λούντβικσμπουρκ ή της Ζαλγκίρις, θα βρεις αρκετά και στα αγγλικά και στα ελληνικά. Όπως και βιντεάκια, όπως και στατιστικά. :bball:

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 24, 2021 10:27 pm

shaq7 έγραψε:
Κυρ Οκτ 24, 2021 9:48 pm
Καλό νέο, το δίχως άλλο.
Βέβαια και σε 1-2 παιχνίδια να λείψει ο Παπ, το πρόβλημα είναι μεγάλο μιας και δεν παίζει άλλος φόργουορντ στην ομάδα που να τρέξει κλπ (απίστευτο κι όμως αληθινό) και παίζει να έχουμε τζάμπα ήττα.
Με προσευχές και με σταυρωμένα δάχτυλα θα πηγαίναμε, τα λέμε καιρό.
* Φαντάζομαι θα δούμε Βεζένκοφ να χτυπάει 35λεπτα ανάμεσα στο 3 και το 4. Το οποίο όμως μεταφράζεται κι ως εξής:
α) Ο Σάσα δεν παίζει στο 3 το ίδιο καλά όσο στο 4 (που κι εκεί δεν έχει μπει καθόλου καλά στο τρίποντο- άχρηστος κι αυτός όπως ο Γουόκαπ :P κατ' αναλογία). Θα λείψει η αθλητικότητα του Παπ από το 3. Η όποια αθλητικότητα έχει ο Παπ, που σε κάθε περίπτωση είναι περισσότερη από του Σάσα (κι ας στέγνωσε όντως). Όπως και το μαχητικό/αμυντικό ένστικτο του Παπ σε σχέση με του Βεζένκοφ που το παλεύει με αξιοπρέπεια, αλλά ως εκεί.

β) Πολύ επιβάρυνση για τον Βεζένκοφ με συνεχόμενα 30΄+ σε Α1 και Ευρωλίγκα. Κι όπως ξαναείπαμε. οκ, στέγνωσε μεν ο Σάσα, αλλά δεν έγινε και Κάλινιτς π.χ να μην μασάει μία.

γ) το 4 φτωχαίνει επικίνδυνα με τον Σάσα να παίρνει τα χοντρά λεπτά στο 3. ΠΕριμένουμε το ένα καλό παιχνίδι του Ζαν Σαρλ στα τόσα (μπροστά και από το 3π κυρίως) ενώ στο 5 επίσης θα έχουμε θέμα, όσο ο Μάρτιν δείχνει να έχει θέμα, μένοντας περίπου μόνος του ο Φαλ.

Αυτές είναι οι αλυσιδωτές συνέπειες για τις οποίες μιλάγαμε για την ανάγκη για ένα κόμπο φόργουορντ.

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1912
Δημοσιεύσεις: 5212
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 25, 2021 5:58 am

Παιδιά η σύγκριση του Γουόκαπ με τον Τζενγκινς και τον επιθετικό ευνουχισμού του τελευταίου είναι νομίζω λάθος.
Ο Τζένγκινς αποδεδειγμένα απέφευγε να παίρνει προσπάθειες, η πτώση στα νούμερα του ήταν τραγική.
Ο Γουοκάπ δεν κρύβεται, δεν είναι ο παίκτης που θα του δωθεί η προσπάθεια και θα δώσει την μπάλα για να αποφύγει την ευθύνη αν έχει καλές προϋποθέσεις, αλλά δεν είναι και ο παίκτης που θα εκβιάσει προσπάθειες.
Στα τρίποντα έχει ξεκινήσει λίγο τραγικά και λογικό είναι να διστάζει να παίρνει προσπάθειες, μόλις πάρει λίγο ψυχολογία θα σουτάρει και παραπάνω.
Στα δίποντα λίγο ο διαφορετικός του ρόλος, λίγο ο μειωμένος χρόνος (ψιλοαμελητέο το τελευταίο), λίγο ότι είναι ο τρίτος γκαρντ επιθετικά πίσω από Ντόρσεύ-Σλούκα σε ένα περιβάλλον με πιο ελεύθερο μπάσκετ και περισσότερα 1 vs 1 σε σχέση με την Ζαλκγίρις τον έχουν κάνει να μπαίνει λίγο λιγότερο προς το καλάθι.
Επίσης κερδίζει 3,2 φάουλ μέσα στο παιχνίδι, περισσότερα από κάθε άλλη χρονιά στην καριέρα του.
Επίσης παρ' όλο που υποτίθεται ο Σλούκας είναι ο κύριος οργανωτής μας, ο Γουοκάπ είναι και σ' εμάς πρώτος σε ασσίστ.
Οπότε μάλλον Ο Γουοκάπ πρέπει να είναι η τελευταία από τις ανησυχίες μας, ούτε σαν τον Τζένγκινς θα γίνει, ούτε θα κρυφεί.
Ευτυχώς ο Παπ την γλύτωσε.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 25, 2021 7:06 am

Conan1982 έγραψε:
Δευ Οκτ 25, 2021 5:58 am
Παιδιά η σύγκριση του Γουόκαπ με τον Τζενγκινς και τον επιθετικό ευνουχισμού του τελευταίου είναι νομίζω λάθος.
Ο Τζένγκινς αποδεδειγμένα απέφευγε να παίρνει προσπάθειες, η πτώση στα νούμερα του ήταν τραγική.
Ο Γουοκάπ δεν κρύβεται, δεν είναι ο παίκτης που θα του δωθεί η προσπάθεια και θα δώσει την μπάλα για να αποφύγει την ευθύνη αν έχει καλές προϋποθέσεις, αλλά δεν είναι και ο παίκτης που θα εκβιάσει προσπάθειες.
Στα τρίποντα έχει ξεκινήσει λίγο τραγικά και λογικό είναι να διστάζει να παίρνει προσπάθειες, μόλις πάρει λίγο ψυχολογία θα σουτάρει και παραπάνω.
Στα δίποντα λίγο ο διαφορετικός του ρόλος, λίγο ο μειωμένος χρόνος (ψιλοαμελητέο το τελευταίο), λίγο ότι είναι ο τρίτος γκαρντ επιθετικά πίσω από Ντόρσεύ-Σλούκα σε ένα περιβάλλον με πιο ελεύθερο μπάσκετ και περισσότερα 1 vs 1 σε σχέση με την Ζαλκγίρις τον έχουν κάνει να μπαίνει λίγο λιγότερο προς το καλάθι.
Επίσης κερδίζει 3,2 φάουλ μέσα στο παιχνίδι, περισσότερα από κάθε άλλη χρονιά στην καριέρα του.
Επίσης παρ' όλο που υποτίθεται ο Σλούκας είναι ο κύριος οργανωτής μας, ο Γουοκάπ είναι και σ' εμάς πρώτος σε ασσίστ.
Οπότε μάλλον Ο Γουοκάπ πρέπει να είναι η τελευταία από τις ανησυχίες μας, ούτε σαν τον Τζένγκινς θα γίνει, ούτε θα κρυφεί.
Ευτυχώς ο Παπ την γλύτωσε.
Ξέρεις τι γίνεται βρε συ;
¨Οτι κρίνουμε τους παίκτες με βάση την πολύ κοντινή εικόνα.
Μερικοί από εμάς τους θυμόμαστε από παλιότερα.
Ας τα δούμε με ηρεμία και χαρά. :D
Τον Γουόκαπ από τη χρονιά που με τη Λούντβικσμπουρκ είχε έρθει στην Αθήνα ή τον Γουόκαπ της πρώτης του χρονιάς στη Ζαλγκίρις όπου έπαιζε 2ρι και 3ρι. *
Τον Γουόκαπ που μέχρι και πριν λίγους μήνες έπαιρνε περισσότερα δίποντα από τρίποντα.
Τον ίδιο παίκτη που πέρσι που όντως το γύρισε σε ακόμα περισσότερη δημιουργία έχοντας δίπλα του ίσως το πιο καυτό 2-3ρι της λίγκας, τον Γκριγκόνις, αλλά και τους καλούς σκόρερς, Χέιζ, Ρούμπιτ και Λοβέρν (συν τα κλασσικά πυροβόλα όπλα, Μιλάκνις, Λέκα αλλά και τον Γιόκου) και παρόλα αυτά είχε διπλάσιες προσπάθεις για σουτ.
Δεν είπε κανείς ότι κρύβεται. Δεν είναι ο τύπος του. Απλώς είναι ψαρωμένος στο να κάνει ένα συγκεκριμένο ρόλο που τον κάνει και πολύ καλά. Να είναι παίκτης οικονομίας μπροστά, να γυρνάει σωστά την μπάλα, και πίσω να μπορεί να παίξει άμυνα από το 1 ως το 4.

Ξεκίνησα τη σύγκριση με τον Τζένκινς καθόλου τυχαία. Δεν μίλησα για τον Τζένκινς του Ολυμπιακού. Μίλησα για τον Τζένκινς της Χίμκι. Όπου εκεί είχε τον Μπαρτζώκα να τον επιλέγει για να παίζει άμυνα για τον Σβεντ και να παίρνει από τα πλάγια την έξτρα πάσα όταν δεν έβγαιναν οι ποικιλίες στον Αλεξέι.
Κι από εκεί που τα δίποντά του ήταν πάντα περισσότερα από τα τρίποντά του (είχε ντράιβ, είχε σουτ μέσης μετά από ντρίπλα) έγινε το αντίθετο. Ένας σποτ σουτέρ. Το ίδιο που πάει να γίνει φέτος με τον Γουόκαπ. Που από εκεί όπου τα δίποντά του ήταν πάντα σημαντικά περισσότερα από τα τρίποντά του, τώρα είναι ελάχιστα περισσότερα (13 δίποντα έναντι 10 τριπ.) και αν πάει έτσι στο τέλος θα έχει περισσότερα τρίποντα από δίποντα. :bball:

Για όλα αυτά που λέω, υπάρχουν στατιστικά όπου εύκολα κανείς μπορεί να ανατρέξει.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο κόουτς μας αγχώνεται μη χάσει τις ισορροπίες. Πέρσι το είδαμε να συμβαίνει κανονικά και με τον νόμο και φέτος το αποφεύγει όπως ο διάβολος( Σκουντής σπίκινγκ :P ) το λιβάνι. Εδώ δεν πήραμε 6ο ξένο (πρωτοφανές) για να μη χαλάσουν οι λεγάμενες.... Οι ισορροπίες, ντε. :P
Και μείναμε με έναν (1) :shock: φόργουορντ που έρχεται κι από χειρουργείο μετά από εξαιρετικά ασυνήθιστη πάθηση.
Φαντάζομαι ότι στο μυαλό του έχει το εξής: Σλούκας, Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ (τη σειρά τη βάζει ο καθένας όπως του αρέσει) και μετά οι ποικιλίες των Λάρε και Σακίλ ...που τα παιδιά είναι και λίγο ατιθάσευτα- μην του χάσουμε κι αυτούς.
Ο Γουόκαπ μπορεί να πάρει πολύ περισσότερες προσπάθειες κι έχει την τεχνική, την εμπειρία για να το κάνει. Να μην βλέπουμε τον Ντόρσεϊ, τον ΣΛούκα και τον Βεζένφκο να τα φτύνουν, γιατί ας μην ξεχνάμε ότι από τους ίδιους ζητάμε να παίζουν και καλή άμυνα (για τα δεδομένα του ο καθένας).

Είμαι απ΄αυτούς που χαρακτηρίζω τον Μπαρτζώκα τον κύριο υπαίτιο γι΄αυτό που βλέπουμε φέτος και το οποίο είναι πολύ ωραίο. :bball: Αλλά ακροβατεί και παίζει με την τύχη του και με "δανεικό χρόνο".

*Την πρώτη του χρονιά στο Κάουνας (και πρώτη του στην Ευρωλίγκα) έπαιρνε λίγες λιγότερες προσπάθειες από αυτές που παίρνει φέτος. Αλλά μιλάμε για παίκτη που ερχόταν από την BBL και το τσάμπιονς, με μόλις δυο επαγγελματικές χρονιές, με την πρώτη μάλιστα να είναι στην αναπτυξιακή του ΝΒΑ. Στο Κάουνας είχε αλματώδη και σταθερή ανάπτυξη κι από 2-3ρι έγινε ένας από τους καλύτερους άσσους.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 25, 2021 8:05 am

tarp7 έγραψε:
Κυρ Οκτ 24, 2021 6:08 pm
Δεν νομίζω ότι θα παίρναμε και ντορσευ και χιλιαρντ και λαιτι.
ΚΑι τους 3 με τίποτε. Θα θύμιζε αλόγιστη σπατάλη και κακή στελέχωση τύπου παλιάς Αρμάνι, παλιάς Έφες ή και Μακάμπι ενίοτε.

Αλλά τους 2 σίγουρα, αν είχαν αφήσει τον Λάιτι απο τη Βιλερμπάν ή αν ο Χίλιαρντ είδε δεχθεί την πρόταση του Ολυμπιακού. Για τον Ντόρσεϊ δεν το συζητάμε καν. Τα λέμε πριν κλείσει κι όταν εδώ στο φόρουμ κυριαρχούσε ένα κλίμα χαβαλέ :wink: ("πάλι μας δουλεύουν" κλπ). Εννοείται ότι αυτός φέτος ήταν ο βασικός στόχος και δεν υπήρχε ούτε μία στο εκατομμύριο να τον άφηνε ο Ολυμπιακός εφόσον δεν του καθόταν το ΝΒΑ. Όπως κι έγινε τελικά.

Αν πάρουμε αθλητικό 3-4ρι και γρήγορα, ίσως μας βγουν σε καλό οι "πόρτες" που φάγαμε από Βιλερμπάν και Χίλιαρντ.

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1912
Δημοσιεύσεις: 5212
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 25, 2021 8:26 am

basket72 έγραψε:
Δευ Οκτ 25, 2021 7:06 am

Κι από εκεί που τα δίποντά του ήταν πάντα περισσότερα από τα τρίποντά του (είχε ντράιβ, είχε σουτ μέσης μετά από ντρίπλα) έγινε το αντίθετο. Ένας σποτ σουτέρ. Το ίδιο που πάει να γίνει φέτος με τον Γουόκαπ. Που από εκεί όπου τα δίποντά του ήταν πάντα σημαντικά περισσότερα από τα τρίποντά του, τώρα είναι ελάχιστα περισσότερα (13 δίποντα έναντι 10 τριπ.) και αν πάει έτσι στο τέλος θα έχει περισσότερα τρίποντα από δίποντα. :bball:
Να σημειώσω μόνο ότι τις 3 τελευταίες χρονιές πριν έρθει σ' εμάς η Ζαλγκίρις ήταν από τις ομάδες που σούταραν τα λιγότερα τρίποντα ανά παιχνίδι και από εκείνες που το έκαναν με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Εμείς μέχρι τώρα σουτάρουμε αρκετά τρίποντα και θα συνεχίσουμε έτσι ξέρωντας τον Μπαρτζώκα οπότε λογικά και η αναλογία του Γουοκάπ θα είναι μεγαλύτερη ως προς τα τρίποντα. Αλλά 5η αγωνιστική είμαστε ακόμα θα δούμε και πως θα εξελιχθεί.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 25, 2021 8:46 am

Conan1982 έγραψε:
Δευ Οκτ 25, 2021 8:26 am
Να σημειώσω μόνο ότι τις 3 τελευταίες χρονιές πριν έρθει σ' εμάς η Ζαλγκίρις ήταν από τις ομάδες που σούταραν τα λιγότερα τρίποντα ανά παιχνίδι και από εκείνες που το έκαναν με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Εμείς μέχρι τώρα σουτάρουμε αρκετά τρίποντα και θα συνεχίσουμε έτσι ξέρωντας τον Μπαρτζώκα οπότε λογικά και η αναλογία του Γουοκάπ θα είναι μεγαλύτερη ως προς τα τρίποντα. Αλλά 5η αγωνιστική είμαστε ακόμα θα δούμε και πως θα εξελιχθεί.
Δες τα δίποντά του σε όλην την μπασκετική του καριέρα.
Επιπλέον, αν παίρνεις παίκτες που έχουν ένα συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού (το οποίο το κάνουν με επιτυχία, μάλιστα) και τους αλλάζει ρόλο, ε ρισκάρεις και πολύ μάλιστα.

Αν τώρα είσαι ο Παναθηναϊκός του Ζοτς κι έχεις την πολυτέλεια τον Χατζηβρέττα να τον κάνεις ρολίστα ή ο η Ρεάλ του Λάσο κι έχεις την αντίστοιχη πολύτελεια τον Τέιλορ να τον κάνεις ρολίστα και αμυντικό εξολοθρευτή, τότε πάσο από μένα.
Αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχει τέτοιο ρόστερ. Ούτε κατά διάννοια.
Και πρέπει κι αυτός να προσαρμόζεται στις ικάνότητες των παίκτών κι όχι μόνο οι παίχτες στα ¨θέλω" της ομάδας. Το βλέπουμε και με τον Φαλ αυτό.

Και για να μην έχουμε πάλι υπερβολές τύπου ¨ αν περιμένουμε να μας βγει Ντιλέινι ο Γουόκαπ" ή ¨να ματώνει τα διχτάκια" κατ' αναλογία μιλάω πάντα. Όπως κατ΄αναλογία είναι οι συγκρίσεις των Χατζηβρέττα και Τέιλορ που από αρχισκόρερ γίνανε ρολίστες. Ε, ο Γουόκαπ από παίκτης των 8-9 προσπαθειών (κι αυτές πιο πολύ με δίποντο) γίνεται παίκτης των 4 προσπαθειών.
Στο συγκεκριμένο ρόστερ, δεν έχουμε αυτήν την πολυτέλεια. Εξού και το "κατ΄αναλογία" που γράφω.

Επίσης, δεν μου απάντησες καθόλου περί Τζένκινς. Ενώ στο πρώτο σου ποστ έγραφες να μην συγκρίνουμε τον Τζένκινς που δεν έπαιρνε καθόλου προσπάθειες κι εγώ κάθησα αναλυτικά και πυκνά να σου εξηγήσω με δεδομένα, ότι δεν ισχύει αυτό με τον Τζένκινς της Χίμκι τον οποίο είχα αναφέρει στο αρχικό μου ποστ.

Καλό είναι να απαντάμε σε όλα.

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1912
Δημοσιεύσεις: 5212
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 25, 2021 9:10 am

Για τον Τζένγκινς της Κίμκι δεν έχω εικόνα, δεν την παρακολουθούσα, βλέποντας τα στατιστικά του θα συμφωνήσω μαζί του, αλλά (από τα στατιστικά και μόνο επίσης) ούτε στην Αρμάνι που είχε και χρονο συμμετοχής έπαιρνε πολλές προσπάθειες ούτε στην τραγική χρονιά που είχε με τον Ερυθρό.
Για μένα είναι ένα μυστήριο γιατί και καλό σουτ είχε και το σώμα για να μπαίνει μέσα.
Η σύγκριση μου εμένα αφορά καθαρά τον Γουοκάπ που βλέπω φέτος στον Ολυμπιακό και τον Τζένκινς που είδα στον Ολυμπιακό πέρυσι.
Βλέπω, λοιπόν, ένα Γουοκάπ που βγαίνει μπροστά, μοιράζει την μπάλα, κερδίζει φάουλ, δεν κρύβεται και τον αντιπαραβάλλω με τον Τζένκινς που όσο παιρνούσε η χρονιά γινόταν όλο και περισσότερο παθητικός στην επίθεση της ομάδας, δεν έπαιρνε προσπάθειες, δεν κέρδιζε φάουλ. Δεν πιστεύω ποτέ ότι απ' τον Γουοκάπ θα δούμε κάτι τέτοιο, αντιθέτως πιστεύω ότι όσο περνάει ο καιρός θα τον δούμε και πιο επιθετικό.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”