Ολυμπιακός Off Topic

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 04, 2021 8:28 am

Redoctor_33 έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 10:46 pm
@basket_72 σεχει χτυπήσει η μπασκετοφορουμικη καραντίνα. Προσέξτε κορίτσια όταν ανοίξουν τα μπαρ!
Κόκκινεγιατρέ, λίγο κρύο/άγαρμπο το αστείο σου εν είδει μάλιστα διάγνωσης. Με κάτι τέτοια σχόλια δικαίωνεται η επιλογή για αποχή (κι όχι καραντίνα- μην το παραξηλώνουμε με τους τρέχοντες όρους).
Από τις κακές στιγμές σου στο φόρουμ.

Πάμε παρακάτω και στα υπόλοιπα που γράφεις, μην τα πεις σε μπασκετικούς. Άκου, μεγαλύτερο ταβάνι ο Μπόλντγουιν από τον Σλούκα.

Επιπλέον ο Τζέιμς με τον Ντε Κολό είναι εντελώς διαφορετικοί παίκτες. Ο Τζέιμς παίζει άσσος με την μπάλα σ-υ-ν-ε-χ-ώ-ς στα χέρια του.
Ο Σβεντ επίσης.

Αν μπορεί να συγκριθεί με κάποιους (παικτικά) είναι με τον κόμπο Μίσιτς και με τον Καλάθη. Ακόμα κι ο πρώην άσσος Λάρκιν, έχει εξελιχθεί σ' ένα- ιδιότυπο- 2αρι (μπράβο στον Αταμάν που πάντρεψε, έτσι 2 άσσους).

Μάλλον βλέπουμε διαφορετικά το μπάσκετ. Εσύ περισσότερο στέκεσαι στο θέαμα/νούμερα, εγώ στην ουσία. Στο ίδιο μήκος κύματος με μένα και κορυφαία κλαμπ/προπονητές στην Ευρώπη που και το περασμένο καλοκαίρι τον Σλούκα θέλανε ως πρώτο στόχο. Κάτι Γουίλμπεκιν κλπ. έπονται στις λίστες τους, καθώς και στις λίστες των (μπασκετικών) φίλων των Ρεάλ, Μπαρτσελόνα.

Χαιρετώ- το εξαντλήσαμε, θαρρώ.

* Πραγματικά, εντελώς έξω από το πνεύμα του αρχικού φόρουμ, το σχόλιο σου που "παντρεύει" την επιλογή μου για αποχή από το φόρουμ με σεξουαλική αποχή.
Στο κρεβάτι μου έχεις βάλει κάμερα; Που ξέρεις εσύ τι κάνω εγώ; Αν πάω με κορίτσια ή αν πάω με αγόρια; Με ποιο δικαίωμα πετάς τέτοια αρλούμπα εδώ;
Με ξέρεις τόσο καλά, άραγε;

AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 04, 2021 1:17 pm

Ο Μπαλντγουιν έχει τρομερά σωματικά προσόντα για PG euroleague και είναι μέσα στους πιο βελτιωμένους παίχτες της σεζόν και σίγουρα έχει τα φόντα να εξελιχθεί ακόμα περισσότερο. Μέχρι εκεί. Δεν έχει νομίζω σε καμία περίπτωση το ταλέντο και αντίληψη του Σλούκα. Ο Σλούκας έχει αποδείξει πως μπορεί να "τρέξει" μια τοπ ομάδα που στόχος της είναι η κατάκτηση του τίτλου. Φυσικά με την αντίστοιχη στελέχωση. Ο μοναδικός που μπορούσε να πάρει μια ομάδα από το χέρι και να την πάει στην κορυφή ήταν ο Σπανούλης και το έχει αποδείξει , οπότε από τον Σλούκα δεν μπορούμε να έχουμε τέτοια απαίτηση χωρίς να πλαισιωθεί σωστά. Δυσκολεύομαι να σκεφτώ άλλον top euroleague παίχτη που θα μπορούσε να καταφέρει κάτι τέτοιο με ένα ροστερ αντίστοιχο του Ολυμπιακού το '12. Και δεν αναφέρομαι σε μπασκετικά προσόντα μόνο καθώς σίγουρα υπάρχουν παίχτες ανώτεροι αλλά και σε leadership και mental χαρακτηριστικά.

1
1 Εικόνα
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 06, 2021 3:21 pm

Όσο και να μου λείπουν οι τελικοί με Παναθηναϊκό στην Α1 δε μπορώ παρά να αναγνωρίσω ότι καθόλου δε με έχουν χαλάσει τα τελευταία δυο χρόνια που απέχουμε. έχω βρει την υγειά μου να βρίζω τον Μπαρτζώκα, τον Κεμζούρα, τον Μπλατ, τον Έλις, τον φροντιστή, το cube στο ΣΕΦ, το πάρκο σκύλων έξω από το ΣΕΦ (οκ αυτό όχι), γενικά να ασχολούμαι με μπασκετάκι. Μεταγραφές, ροστεράκια, προβλέψεις, τα πράγματα με τα οποία είναι ωραίο να ασχολείται κανείς.

Διαβάζω εδώ και 2-3 μέρες αυτά που γίνονται με τις εκλογές της ΕΟΚ και αρρωσταίνω πάλι. Ας έχει δίκιο όποιος θέλει, δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου. Το πρόβλημα μου είναι που χωρίς καν να έχει τεθεί ακόμα θέμα επιστροφής μας στην Α1, και μόνο που τα συζητάμε όλα αυτά έχει επιστρέψει και η σκατ*λα στο μυαλό μας.

Να ασχολούμαστε από του χρόνου πάλι με παράγκες του Βασιλακόπουλου ή του Φασούλα, αν ο Λιόλιος ελέγχει την ΚΕΔ, αν θα μπουν ξένοι διαιτητές, αν θα ποστάρει κάτι ο παρορμητικός, αν αν αν... άστο καλύτερα, μακριά και αγαπημένοι.

(θα έπρεπε να ξεκινήσω το ποστ με "αγαπητό ημερολόγιο...") :D

Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 06, 2021 3:52 pm

austerity_blues έγραψε:
Τρί Απρ 06, 2021 3:21 pm
Όσο και να μου λείπουν οι τελικοί με Παναθηναϊκό στην Α1 δε μπορώ παρά να αναγνωρίσω ότι καθόλου δε με έχουν χαλάσει τα τελευταία δυο χρόνια που απέχουμε. έχω βρει την υγειά μου να βρίζω τον Μπαρτζώκα, τον Κεμζούρα, τον Μπλατ, τον Έλις, τον φροντιστή, το cube στο ΣΕΦ, το πάρκο σκύλων έξω από το ΣΕΦ (οκ αυτό όχι), γενικά να ασχολούμαι με μπασκετάκι. Μεταγραφές, ροστεράκια, προβλέψεις, τα πράγματα με τα οποία είναι ωραίο να ασχολείται κανείς.

Διαβάζω εδώ και 2-3 μέρες αυτά που γίνονται με τις εκλογές της ΕΟΚ και αρρωσταίνω πάλι. Ας έχει δίκιο όποιος θέλει, δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου. Το πρόβλημα μου είναι που χωρίς καν να έχει τεθεί ακόμα θέμα επιστροφής μας στην Α1, και μόνο που τα συζητάμε όλα αυτά έχει επιστρέψει και η σκατ*λα στο μυαλό μας.

Να ασχολούμαστε από του χρόνου πάλι με παράγκες του Βασιλακόπουλου ή του Φασούλα, αν ο Λιόλιος ελέγχει την ΚΕΔ, αν θα μπουν ξένοι διαιτητές, αν θα ποστάρει κάτι ο παρορμητικός, αν αν αν... άστο καλύτερα, μακριά και αγαπημένοι.

(θα έπρεπε να ξεκινήσω το ποστ με "αγαπητό ημερολόγιο...") :D
Αυτα που λες ειναι το δεντρο.
Το δασος ειναι οτι ο παρορμητικος εκβιαζει ανοιχτα μεσω του ινσταγκραμ του και των ιστιοσελιδων του, οι εκβιαζομενοι ενδιδουν στον εκβιασμο (αλλαζουν τις ψηφους), ο παρορμητικος πανηγυριζει τη "νικη του", και δεν ανοιγει μυτη. Τι δουλεια εχει ο Ολυμπιακος να παιζει το παιχνιδι του συγκεκριμενου ατομου που απ οτι φαινεται χαιρει απολυτης ασυλιας στην Ελλαδα ;

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 06, 2021 4:14 pm

ακριβώς αυτό λέω, να μη παίξει κανένα παιχνίδι κανενός. μακριά και αγαπημένοι.

αν οι υπόλοιποι είναι ευχαριστημένοι με αυτά που βλέπουν στο ελληνικό μπάσκετ ας πάρουν τις αποφάσεις που θέλουν.

Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 06, 2021 4:31 pm

εντωμεταξυ βλεπω μια τρελη χαρα απο οπαδους του παο(ευτυχως οχι εδω μεσα) που πηρε τον ΄΄νομο΄΄ στα χερια του αυτος που βριζανε μεχρι χτες σε φαση ''μπραβο προεδρε τους εκανες τους ερανες κτλ''.. Να δω του χρονου που τα μπατζετ μας θα πεσουν και αλλο και που θα γελαει ολη η ευρωπη με τα χαλια μας τι θα λενε..
Ολυμπιακος στην Α2 σημαινει διαλυση ολου του ελληνικου μπασκετ ειδικα σε θεμα οικονομικο..

Θα παμε παλι του χρονου με 4-5εκ μπατζετ και οι 2,ο ενας δεν θα χει πλει μεικερ ο αλλος δεν θα χει σεντερ και παει λεγοντας..Καλα μην πω για αεκ και τις αλλες ομαδες τι εχει γινει..

2
2 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3516
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 06, 2021 7:24 pm

austerity_blues έγραψε:
Τρί Απρ 06, 2021 4:14 pm
ακριβώς αυτό λέω, να μη παίξει κανένα παιχνίδι κανενός. μακριά και αγαπημένοι.

αν οι υπόλοιποι είναι ευχαριστημένοι με αυτά που βλέπουν στο ελληνικό μπάσκετ ας πάρουν τις αποφάσεις που θέλουν.
Συμφωνώ δεν υπάρχει κανένας λόγος να συμμετέχουμε σ αυτό το τσίρκο, δεν μου ΄χει λείψει καθόλου η καφρίλα των περασμένων χρόνων. Κρίμα όμως για το ελληνικό μπάσκετ να διοικήται από τον βασιλακόπουλο και τον γαλατσόπουλο και τον γνωστό φίλαθλο με τις βλακείες του καταλαβαίνει κανείς που έχει ξεπέσει το ελληνικό μπάσκετ

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 828
Δημοσιεύσεις: 1517
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Απρ 07, 2021 7:19 am

shaq7 έγραψε:
Τρί Απρ 06, 2021 4:31 pm
εντωμεταξυ βλεπω μια τρελη χαρα απο οπαδους του παο(ευτυχως οχι εδω μεσα) που πηρε τον ΄΄νομο΄΄ στα χερια του αυτος που βριζανε μεχρι χτες σε φαση ''μπραβο προεδρε τους εκανες τους ερανες κτλ''.. Να δω του χρονου που τα μπατζετ μας θα πεσουν και αλλο και που θα γελαει ολη η ευρωπη με τα χαλια μας τι θα λενε..
Ολυμπιακος στην Α2 σημαινει διαλυση ολου του ελληνικου μπασκετ ειδικα σε θεμα οικονομικο..

Θα παμε παλι του χρονου με 4-5εκ μπατζετ και οι 2,ο ενας δεν θα χει πλει μεικερ ο αλλος δεν θα χει σεντερ και παει λεγοντας..Καλα μην πω για αεκ και τις αλλες ομαδες τι εχει γινει..
Αυτούς που εννοείς όμως δεν τους ενδιαφέρει αυτό. Πρωτάθλημα να παίρνει ο ΠΑΟ και να κερδίζει τον Οσφπ και άγιος ο θεός. Ας ξεφτιλιζόμαστε στην ευρώπη, τι μας νοιάζει. Προσωπικά δεν θα με πείραζε καθόλου αυτό, αρκεί να μην ήταν τόσοι πολλοί αυτοί. Διότι ακριβώς αυτό είναι που δίνει δύναμη στον ινσταγκράμερ, στον Μαρινάκη, στον Σαββίδη κτλ. Είναι γενικότερο το πρόβλημα. Και για να το πάω ακόμα πιο πέρα, το ίδιο πράγμα γίνεται και στην πολιτική. Είναι δηλαδή τόσα πολλά τα κομματόσκυλα που αρκούν στη ΝΔ και στον ΣΥΡΙΖΑ, εγγυώνται τον δικοματισμό και κάνουν όλους τους υπόλοιπους να υποφέρουν.
Συγγνώμη για το off topic

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 07, 2021 8:31 am

golitog7 έγραψε:
Τετ Απρ 07, 2021 7:19 am
....Είναι δηλαδή τόσα πολλά τα κομματόσκυλα που αρκούν στη ΝΔ και στον ΣΥΡΙΖΑ, εγγυώνται τον δικοματισμό και κάνουν όλους τους υπόλοιπους να υποφέρουν.
Συγγνώμη για το off topic
Δεν είμαι Σύριζα φίλε μου, αλλά νομίζω ότι είναι κάπως υπερβολική η σύγκριση των 2 αυτών μεγεθών. Το ένα είναι εντελώς φρέσκο και το άλλο έχει ρίζες από την ΕΡΕ ακόμα.
Ας ασχοληθούμε (όταν ασχολούμαστε) με την κυβέρνηση που έχει πρωτόφαντη στήριξη από τον εσμό των ΜΜΕ σε μια κοσμοιστορική συγκυρία για τους πολίτες αυτής της χώρας. Έλληνες και ξένους.
Με σειρά από εγκληματικές αμέλειες και ιστορίες προκλητικής πια διαφθοράς κι αλαζονείας με πιο πρόσφατη την βγαλμένη από σουρεάλ ταινία, ιστορία του γνωστού παρουσιαστή που από κάπου κρατάει αυτήν την κυβέρνηση και την κάνει ότι θέλει. Στέλνει και υπουργούς άμα λάχει. Κι επειδή ξέρουμε από που κρατάει η σκούφια του (μάνατζερ κοριτσιών) μπορούμε να βάλουμε στο μυαλό μας, από που τους κρατάει. ΙΣτορίες νυκτός κι ότι ήθελε προκύψει....


Συγγνώμη κι εγώ για το off topic στο off topic. Χαλάλι και το φάουλ αν το φάω, αλλά δεν γίνεται να μην μιλάμε και για αυτά :mutombo: . Έχουν ξεφύγει οι άνθρωποι.

AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 07, 2021 12:27 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Απρ 07, 2021 8:31 am
golitog7 έγραψε:
Τετ Απρ 07, 2021 7:19 am
....Είναι δηλαδή τόσα πολλά τα κομματόσκυλα που αρκούν στη ΝΔ και στον ΣΥΡΙΖΑ, εγγυώνται τον δικοματισμό και κάνουν όλους τους υπόλοιπους να υποφέρουν.
Συγγνώμη για το off topic
Δεν είμαι Σύριζα φίλε μου, αλλά νομίζω ότι είναι κάπως υπερβολική η σύγκριση των 2 αυτών μεγεθών. Το ένα είναι εντελώς φρέσκο και το άλλο έχει ρίζες από την ΕΡΕ ακόμα.
Ας ασχοληθούμε (όταν ασχολούμαστε) με την κυβέρνηση που έχει πρωτόφαντη στήριξη από τον εσμό των ΜΜΕ σε μια κοσμοιστορική συγκυρία για τους πολίτες αυτής της χώρας. Έλληνες και ξένους.
Με σειρά από εγκληματικές αμέλειες και ιστορίες προκλητικής πια διαφθοράς κι αλαζονείας με πιο πρόσφατη την βγαλμένη από σουρεάλ ταινία, ιστορία του γνωστού παρουσιαστή που από κάπου κρατάει αυτήν την κυβέρνηση και την κάνει ότι θέλει. Στέλνει και υπουργούς άμα λάχει. Κι επειδή ξέρουμε από που κρατάει η σκούφια του (μάνατζερ κοριτσιών) μπορούμε να βάλουμε στο μυαλό μας, από που τους κρατάει. ΙΣτορίες νυκτός κι ότι ήθελε προκύψει....


Συγγνώμη κι εγώ για το off topic στο off topic. Χαλάλι και το φάουλ αν το φάω, αλλά δεν γίνεται να μην μιλάμε και για αυτά :mutombo: . Έχουν ξεφύγει οι άνθρωποι.
Χωρίς να διαφωνώ ούτε στο ελάχιστο σε όσα (και λίγα) λες, νομίζω πως πιο πολύ το νόημα του ήταν στον τρόπο με τον οποίο ασκείται η πολιτική σε όλες τις βαθμίδες, είτε είναι σε κοινοβουλευτικό επίπεδο, είτε σε συντεχνιακό, ομονσπονδία κτλ, παρά μια σύγκριση μεταξύ ΝΔ και Σύριζα που συμφωνώ δεν βγάζει και πολύ νόημα. Και για να το γυρίσουμε στο θέμα μας μπας και γλυτώσουμε και τα φάουλ όλοι μαζί, ο φόβος πως στην καλύτερη περίπτωση θα γίνει εν μέσω κραυγών, ξύλου κτλ αλλαγή σκυτάλης στην παράγκα υπάρχει. Και πως η κουλτούρα του Έλληνα (πολίτη) οπαδού είναι είτε να παίξει το παιχνίδι με τις κραυγές, είτε το πολύ πολύ να απέχει, είναι και αυτό γεγονός. Θα δείξει όμως. Μιας και βγήκαμε από την μπασκετική φούσκα στην οποία και το ίδιο το μπάσκετ ανήκει, φαντάζομαι για όλα αυτά τα -μπασκετικά και μη- θέματα διαφθοράς θα δείξει ο επόμενος καιρός και πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, ποια θα είναι τα αντανακλαστικά κτλ.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 07, 2021 1:10 pm

AlexD έγραψε:
Τετ Απρ 07, 2021 12:27 pm

Χωρίς να διαφωνώ ούτε στο ελάχιστο σε όσα (και λίγα) λες, νομίζω πως πιο πολύ το νόημα του ήταν στον τρόπο με τον οποίο ασκείται η πολιτική σε όλες τις βαθμίδες, είτε είναι σε κοινοβουλευτικό επίπεδο, είτε σε συντεχνιακό, ομονσπονδία κτλ, παρά μια σύγκριση μεταξύ ΝΔ και Σύριζα που συμφωνώ δεν βγάζει και πολύ νόημα. Και για να το γυρίσουμε στο θέμα μας μπας και γλυτώσουμε και τα φάουλ όλοι μαζί, ο φόβος πως στην καλύτερη περίπτωση θα γίνει εν μέσω κραυγών, ξύλου κτλ αλλαγή σκυτάλης στην παράγκα υπάρχει. Και πως η κουλτούρα του Έλληνα (πολίτη) οπαδού είναι είτε να παίξει το παιχνίδι με τις κραυγές, είτε το πολύ πολύ να απέχει, είναι και αυτό γεγονός. Θα δείξει όμως. Μιας και βγήκαμε από την μπασκετική φούσκα στην οποία και το ίδιο το μπάσκετ ανήκει, φαντάζομαι για όλα αυτά τα -μπασκετικά και μη- θέματα διαφθοράς θα δείξει ο επόμενος καιρός και πως θα εξελιχθούν τα πράγματα, ποια θα είναι τα αντανακλαστικά κτλ.
Συμφωνούμε φίλε μου.
Σαν πάσα το είδα το ποστ του golitog7.
Ήταν πιο πολύ ευκαιρία να πω 2 πραγματάκια ("ίσα που"- όπως λες κι εσύ) κι όχι να διορθώσω τον "Βαυαρό" του φόρουμ. :) Έναν τον έχουμε, να μας λέει κάνα μυστικό του Τρινκιέρι και να μας στέλνει συνταγές για τα σωστά μπραβουρστ και καρτόφελ ζαλάτ. :) Να μας ταξιδεύει στην πανέμορφη (και συντηρητική) Βαυαρία.
Με αυτά και με αυτά θυμήθηκα και την Ελένα, :roll: μια σερβιτόρα στο Μόναχο- σαν την Ούμαν Θέρμαν (μόνο που μετά τη δουλειά, έτρωγε ωμό σκόρδο κι ήταν κάπως η αναπνοή της :oops: ).


Κι όλα αυτά με την ανοχή των διαιτητών.Ε, εννοούσα των διαχειριστών. :) Βεβαίως, βεβαίως.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 09, 2021 11:01 pm

Μόλις είδα την εκπομπή Βλαχόπουλου-Διαμαντόπουλου με καλεσμένο τον τεράστιο Γιαννάκη και με συνέντευξη Παπανικολάου στην απουσία του οποίου στάθηκε ο Μπαρτζώκας ξανά.

Περαστικά στον Κώστα, δεν ήξερα τι τραυματισμό είχε το παληκάρι-τον επηρέασε όλη τη χρονιά. Τον θέλουμε γερό στο ελληνικό μπάσκετ. Ακούει πολλά -κακώς- κι ας επιμένω ότι δεν πρέπει να ξεκινάμε με τον Κώστα βασικό άλλά να πάρουμε ένα παίκτη στυλ Μπρόκχοφ.
Με υγιή Παπανικολάου πάντως θα έχουμε πολλά συν στο παιχνίδι μας. Αρκεί να έρχεται από τον πάγκο. Και στην Εθνική χωράει. Αν εξαιρέσει κανείς μια κακιά και κατακριτέα στιγμή πάνω στην ένταση ενός ντέρμπι, με το μπουκέτο πάνω στον Σίνγκλετον, πρόκειται για ένα παιδί΄που έχει δώσει πολύ καλά δείγματα ως αθλητής. Για μένα αυτό μετράει διπλά και τριπλά.
Σιδερένιος και πάλι.

Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5419
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 13, 2021 6:14 pm

eddiedimitris έγραψε:
Τρί Απρ 13, 2021 5:04 pm
Παντως αν ισχυει αυτο που γραφουν οτι τον πιτσιρικα τον Βουκσεβιτς δεν φροντισαμε να τον κρατησουμε τοτε ξηλωνεις αυριο τη δηθεν ακαδημια της ομαδας...Αν δεν εκμεταλλευεσαι και τετοιες περιπτωσεις τι να λεμε για μεταγραφες κλπ
Δεν ισχύει ότι δεν τον προσέξαμε. Η Ρεάλ ήθελε να τον πάρει και δυο χρόνια νωρίτερα όπως είπε ο πατέρας του σε συνέντευξη. Ο παίκτης ήθελε να φύγει και έφυγε, δεν μπορούσαμε να τον κρατήσουμε με το ζόρι. Πήραμε ένα ποσό. Η Ρεάλ έχει ανώτερο πρόγραμμα και είχε βγάλει και έναν Ντόντσιτς τα τελευταία χρόνια. Και εγώ στη θέση του το ίδιο θα έκανα.

0
Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 27, 2021 12:00 pm

Θα έχουμε άλλη μια εβδομάδα γκρίνιας για παίκτες του Ολυμπιακού που διακρίνονται σε άλλες ομάδες. Επειδή όμως πολλοί ισχυριζονται ότι ο Μπλατ δικαιώθηκε με τις επιλογές του σε ξένους. Μπορεί κάποιος να πει ότι είχε μάτι σε κάποιες περιπτώσεις. Εγώ όμως βλέπω ότι όπως έχτισε τις ομάδες όχι μόνο δεν βοήθησε τους ξένους του, αλλά εν μέρει τους χαντάκωσε.

Ο Γκος για παράδειγμα λόγω της σοφτ περιφέρειας φάνηκαν περισσότερο οι αμυντικές αδυναμίες του. Οι Λεντέι και Ρούμπιτ αποδείχτηκε ότι έπρεπε να χρησιμοποιηθούν περισσότερο στο 4 και όχι στο 5 όπως προοριζόταν και είδαμε και στην πράξη. Η υπερσυσσώρευση φοργουορντ και τις 2 χρονιές Μπλατ θύμισε Ολυμπιακό του 2003-04 απλά τότε ήταν γκαρντ. Το δεύτερο μεγαλύτερο κεφάλαιο του Ολυμπιακού σήμερα Βεζένκοβ ήταν παροπλισμένος επι Μπλατ. Και η δόμηση της περιφέρειας του Ολυμπιακού με Πάντερ Σπανούλη και Μπολντγουιν που όλοι ήθελαν μπάλα θύμιζε συγκρουόμενα τρενάκια.

Κάτι που φάνηκε όταν ο Μπολντγουιν έκανε πιο ανεκτές εμφανίσεις με παραγκωνισμένο Πάντερ, τραυματισμένο Σπανούλη και μετά αφού είχε φύγει ο Πάντερ. Και ακόμη περισσότερο στο ότι ο Μπολντγουιν έκανε μεγάλη χρονιά φέτος με όλη την ομάδα να χτίζεται σε τέτοιο βαθμό γύρω του. Που μέχρι και ο Σίλι που έφερε ο Τρινκιέρι μεσούσης της σαιζόν για να προσφέρει σκορ είχε χαμηλό usage με κάτω τις 20 της εκατό την ώρα που γράφω αυτό το κείμενο.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 27, 2021 12:39 pm

Weekendman έγραψε:
Τρί Απρ 27, 2021 12:00 pm
Θα έχουμε άλλη μια εβδομάδα γκρίνιας για παίκτες του Ολυμπιακού που διακρίνονται σε άλλες ομάδες. Επειδή όμως πολλοί ισχυριζονται ότι ο Μπλατ δικαιώθηκε με τις επιλογές του σε ξένους. Μπορεί κάποιος να πει ότι είχε μάτι σε κάποιες περιπτώσεις. Εγώ όμως βλέπω ότι όπως έχτισε τις ομάδες όχι μόνο δεν βοήθησε τους ξένους του, αλλά εν μέρει τους χαντάκωσε.

Ο Γκος για παράδειγμα λόγω της σοφτ περιφέρειας φάνηκαν περισσότερο οι αμυντικές αδυναμίες του. Οι Λεντέι και Ρούμπιτ αποδείχτηκε ότι έπρεπε να χρησιμοποιηθούν περισσότερο στο 4 και όχι στο 5 όπως προοριζόταν και είδαμε και στην πράξη. Η υπερσυσσώρευση φοργουορντ και τις 2 χρονιές Μπλατ θύμισε Ολυμπιακό του 2003-04 απλά τότε ήταν γκαρντ. Το δεύτερο μεγαλύτερο κεφάλαιο του Ολυμπιακού σήμερα Βεζένκοβ ήταν παροπλισμένος επι Μπλατ. Και η δόμηση της περιφέρειας του Ολυμπιακού με Πάντερ Σπανούλη και Μπολντγουιν που όλοι ήθελαν μπάλα θύμιζε συγκρουόμενα τρενάκια.

Κάτι που φάνηκε όταν ο Μπολντγουιν έκανε πιο ανεκτές εμφανίσεις με παραγκωνισμένο Πάντερ, τραυματισμένο Σπανούλη και μετά αφού είχε φύγει ο Πάντερ. Και ακόμη περισσότερο στο ότι ο Μπολντγουιν έκανε μεγάλη χρονιά φέτος με όλη την ομάδα να χτίζεται σε τέτοιο βαθμό γύρω του. Που μέχρι και ο Σίλι που έφερε ο Τρινκιέρι μεσούσης της σαιζόν για να προσφέρει σκορ είχε χαμηλό usage με κάτω τις 20 της εκατό την ώρα που γράφω αυτό το κείμενο.

Πολύ εύστοχο ποστ!
Έχουμε ξαναπεί ότι οι ομάδες δεν χτίζονται έχοντας κατά νου να προσθέσουμε όσο γίνεται περισσότερους καλούς παίκτες αλλά έχοντας υπόψη ποιοι παίκτες ταιριάζουν/λείπουν από το Χ ρόστερ.
Δεν είναι αρθροιστικό το ζήτημα αλλά οργανικό υπό μία έννοια.

Κατά τ΄άλλα το "μάτι¨του Μπλατ δεν τίθεται σε αμφισβήτηση.
Κλάιμπερν, Γουίλμπεκιν (από ΑΕΚ) Ζίζιτς (πιτσιρικάς τότε) Σαντ Ρόος (από την Τσεχία, τότε) Ράις (από την Μπάγερν που δεν έπαιζε Ευρωλίγκα τότε) στα πολύ πρόχειρα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”