Ολυμπιακός Off Topic

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 6:52 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 9:38 am
Την φετινή χρονιά του Σλούκα πώς την κρίνετε; Θα έλεγα πως εκτός από μερικές αναλαμπές ήταν μέτριος. Η αλήθεια είναι πως δεν είχε και παίχτες δίπλα του να τον στηρίξουν και να ανέβει κ αυτός. Πχ με έναν καλό pnr ψηλό που ΞΕΡΕΙ να κάνει screen και ενα αξιοπρεπές 2άρι θα ήταν πολύ καλύτερη η απόδοση του
Οι περισσοτεροι φίλοι της ομάδας δεν είναι ικανοποιημένοι με τον παίκτη. Νομίζω ότι πρέπει να ήταν και επιρρεασμένος και με τον covid που πέρασε. Έκανε κακή αρχή, μετά ανέβηκε σαφέστατα, αλλά ταυτόχρονα είδαμε και τραγικά λάθη στα τελεταία λεπτά που δε τα περίμενα. Ας μη σταθούμε σε 4-5 φάσεις δεν έχει και πολυ νόημα. Αν η ομάδα δε πάει καλά όλοι οι παίκτες υπολειτουργούν (πλην Βεζε βέβαια :mrgreen: ). Όταν έκλεισαν οι μεαγραφές, λέγαμε οτι δε βγαίνει χωρις δεύτερο οργανωτή η χρονιά. Ακούγαμε απόψεις οτι ο σλουκι είναι γυμνασμένος και προορίζεται για 30+ λεπτά, αλλά προφανώς δεν βγαίνει έτσι.
Ο Καλάθης το έχει καταφέρει αυτό για πολλά χρόνια στον Παο, αλλά στη τελική δεν είναι και ο καλύτερος σχεδιασμός. Δε χρειάζεται να κάνουμε τα ίδια λάθη.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 7:00 pm

Redoctor_33 έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 10:47 am
Γειά σου @basket_72

Νομίζω υπερεκθειαζεις τον Σλουκα. Συνολικά μέτριος ήταν. Οι Σάσα-Μακχισικ καλύτερη χρονιά κάνανε.
Έκανε ένα πολύ καλό ξεπέταγμα τον Ιανουάριο αλλά μετα:

Και με Ζαλγκιρις έχασε την μπάλα μέσα απτα χέρια του και χάσαμε.
Και με Μπαρτσελονα το ίδιο και έχασε φολοου μόνος του με το καλό χέρι ελεύθερος..!

Εκεί κατέρρευσε η ομάδα και φτάσαμε τις 7 σερί ήττες. Φυσικά και με ευθύνη Μπαρτζωκα.
Και να νικαγαμε εκεί μάλλον ταβάνι μας ήταν η 9η θέση γιατί πράγματι ήμασταν ασταθεστατοι και φάνηκε αυτό ιδιαίτερα με Βιλερμπαν.

Καλός ειναι ο Σλουκας αλλά για νο2. Και στη Φενερ πίσω από Μπογκνταν και Ντε κολο Ήταν και κατουσιαν πίσω και από Βεσελι.
(το 2017 κιόλας περισσότερο βοηθητικό ρόλο ειχε). Ειδικά στον τελικό απλώς κατεβαζε την μπάλα. Μετά πράγματι ανέβηκε επίπεδο και έγινε τοπ σαν δεύτερο γκαρντ.

Γεια σου redoctor!
Eίναι πως βλέπει κανείς τη θέση του άσσου. Φαντάζομαι ότι δεν διαφωνείς πως είναι η πλέον κομβική στο σύγχρονο μπάσκετ (αχ όχι και διαχρονικά).
Εγώ έχω στο μυαλό μου έναν άσσο που έχει κρύο αίμα στα δύσκολα, καλό σουτ, καλή επιλογή στο σουτ και προπαντών καλή πάσα κι αυτός που "βάζε騨 όσο περισσότερους συμπαίκτες του στο "παιχνίδι".

΄Φέτος έμεινε ολο-μό-να-χος στην οργάνωση του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να φάει ατελείωτη πίεση από τους αντιπάλους. Μιλάμε για εξαντλητική νον- στοπ πίεση. Δεν συγκρίνεται η πίεση κι η κούραση που τράβηξε με κανενός άλλου συμπαίκτη του και κυρίως με τον Σάσα.
Το λέω αυτό γιατί οι άλλοι 2 καλοί από τους καλούς μας παίκτες (όσο είμαστε μέσα στους στόχους μας) ο Μακίσικ κι ο Μάρτιν μάρκαραν για 2 στην άμυνα. Ήταν πάρα πολύ καλοί και του χρόνου θα είναι ακόμα καλύτεροι. Συγχαρητήρια στον κόουτς για τις επιλογές του.

Ως εκ τούτου είναι απόλυτα φυσιολογικό να κάνει λάθη στα τέλη τόσο κλειστών παιχνιδιών όπως αυτά που αναφέρεις ( και δη απέναντι σε έναν από τους 3 καλύτερους αμυντικούς γκαρντ, τον Γουόκαπ).

Πολύ λάθος ο κόουτς στον σχεδιασμό το καλοκαίρι που τον άφησε μόνο οργανωτή (και χωρίς καλό σκόρερ στο 2 ή το 3) και ακόμα μεγαλύτερο λάθος :banghead: που τον χειμώνα δεν πήρε παίκτη για πίσω του/δίπλα του. Ασυγχώρητος στην εμμονή του. Της παρωπίδας το κάγκελο από τον Μαρουσιώτη κόουτς.



Σχετικά με τον ρόλο του στη Φενέρ δεν είναι έτσι όπως τα λες. Μιλάμε για τον αναντικάταστατο άσσο ομάδας που κάθε χρόνο ήταν στον φάιναλ φορ με πεντάδες (και 7αδες) αστεριών.
Παρ΄λα αυτά στο πρώτο του μόλις φάιναλ φορ ήταν απόλυτα καθοριστικός. Τα στατιστικά του είναι πολύ εύκολο να τα βρει κανείς στη σελίδα της Ευρωλίγκας.
Στα 2 παιχνίδια στο Βερολίνο έπαιξε κοντά στα 30΄μ.ο!!! με 10 ή 12 πόντους μ.ο και 3ή 4 άσιστ μ.ο.
Στο δεύτερό του φάιναλ φορ στην έδρα τους, όντως δεν ήταν πρωταγωνιστής, ούτε και στο σκούπισμα στον Παναθηναϊκό του Τσάβι.
Είχε δίπλα του ένα από τα κορυφαία και πλέον επιδραστικά ντουέτα στην ιστορία της Ευρωλίγκας ( Μπογκντάνοβιτς- Ούντο) και έπρεπε να οργανώνει.
Παρόλα αυτά τη χρονιά εκείνη είχε κάπου 10 πόντους μ.0 και 5 ασίστ μ΄.ο με τα κλασσικά πολύ καλά ποσοστά του.

Στην πλέον μπασκετική χώρα της Ευρώπης τον θεωρούν τον καλύτερο άσσο πέρα από το διαστημικό δίδυμο της Εφές. 3 Χρόνια τώρα,είναι στις λίστες της Ρεάλ και της Μπαρτσελόνα.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 7:14 pm

Redfly έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 6:52 pm
Όταν έκλεισαν οι μεαγραφές, λέγαμε οτι δε βγαίνει χωρις δεύτερο οργανωτή η χρονιά. Ακούγαμε απόψεις οτι ο σλουκι είναι γυμνασμένος και προορίζεται για 30+ λεπτά, αλλά προφανώς δεν βγαίνει έτσι.
Ο Καλάθης το έχει καταφέρει αυτό για πολλά χρόνια στον Παο, αλλά στη τελική δεν είναι και ο καλύτερος σχεδιασμός
Όντως ο Σλούκας έχει γυμναστεί πολύ και σωστά τα τελευταία χρόνια. Που είναι το περίεργο; Δεν το βλέπεις;
Και όντως ήταν για 30 λεπτά αλλά με κάποια στήριξη. Γι΄αυτό ψέγουμε τον κόουτς.

Ο Καλάθης που αναφέρεις δεν είναι καλό παράδειγμα. Είναι πολύ περισσότερα τα ματς που στο κλείσιμό τους πήρε στον λαιμό του τον Παναθηναϊκό. :P

* Αν πάει σε μένα ο πληθυντικός με τους ¨κάποιους" να σου θυμίσω ότι έγραφα, ότι το μεγάλο ρίσκο ο Μπαρτζώκας το παίρνει στον άσσο και μετά στους ψηλούς.
Κάτι που δυστυχώς επιβεβαιώθηκε. Αλλά και να μην είχε βγει, πάλι θα το έλεγα. Είμαι της παλιάς σχολής με τις κωλοτούμπες, βλέπεις. Που όλο και σπανίζουν στό φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 351
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 7:18 pm

Παρακολουθώντας τον αγώνα ΑΕΚ-Λαύριο είδα κάτι στην ομάδα του Λαυρίου που έχω χρόνια να το δω και στην ομάδα μας !

ΥΓΕΙΑ!!!!!

Μεγάλο πράμα...

Καιι το δεύτερο που είδα είναι καλύτερους αμερικανούς από τους δικούς μας ή μου φάνηκε 🤣 Όλοι τρίποντα βάζανε...

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 7:31 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 4:13 pm
prime7 έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 12:01 pm
Υπάρχει κάποια ένδειξη ή πληροφορία ότι θα ανεβάσουν το Budget την επόμενη σεζον οι Αγγελόπουλοι?? Όλο το κόλπο εκεί είναι πλέον. Όπως σωστά λέτε όλοι τι να κρίνουμε φέτος με ομάδα 6 εκ. Ευρώ?? Ποσά στοιχήματα να βγουν ..
Δυστυχώς όχι και δεν νομίζω να συμβεί κιόλας ανεξάρτητα από τα εισιτήρια. Το φετινό παράδειγμα με το 1εκ απο Πόκου το οποίο ουσιαστικά δεν διατέθηκε για ενίσχυση με κάνει να πιστεύω ότι θα δούμε μια από τα ίδια εκτός και εάν λόγω του οτι υπάρχουν Έλληνες ελεύθεροι που θεωρητικά μπορούν να χτυπήσουν οπως Ντορσει , Μήτο τα δώσουν εκεί. Αν φαμε πόρτα από εκεί και πάμε σε ξένους νομίζω πάνω κάτω θα κινηθούν στα ιδια.

Ούτε και εγώ το νομίζω, ας μη φτάσουμε το προ διετίας μπατζετ, ας βάλουν τουλάχιστον τα 2-3 εκατομμύρια από την μείωση της φορολογίας.
Για τη τρέχουσα χρονιά, κακό σημάδι για μένα ήταν η εντυπωσιακή διαχείριση της υπόθεσης του τραυματισμού του παπ. Το πρόβλημα βρέθηκε αμέσως μετά τη λήξη των μεταγραφών. Νομίζω ότι είχαν πάρει τις αποφάσεις τους από τέλη Δεκέμβρη. Ετσι και αλλοιώς δεν είχαμε πολλές ελπίδες. Ας ελπίσουμε ότι θα αλλάξουν καποια πράγματα με τη νέα αγωνιστική χρονιά και να ανέβουμε επίπεδο.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 7:47 pm

εγω παντως ουτε θα οω οτι ο σλουκας κανει πολυ καλη χρονια ουτε οτι ειναι καλυτερος απο τον καλαθη.

βασικα ο νικ σε ολα ειναι καλυτερος εως πολυ καλυτερος απο τον σλουκα, εκτος του σουτ εννοειται, που ο σλουκας ειναι πολυ καλυτερος.

ο νικ καθε χρονο σαν ηγετης πηγαινε μετρια ροστερ (πλην 1-2 χρονων) στα πλει οφφ. και ο σλουκας δεν μπορεσε να το κανει αυτο.

παικταρα ο σλουκας, στους κορυφαιους της ευρωπης στον ασσο και φυσικα αν ειχε εναν ακομα καλο γκαρντ διπλα του και ενα κανονικο σεντερ, τοτε θα ειχε μπει πιθανοτατα πλει οφφ.

αλλα καλυτερος του νικ δεν ειναι.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 8:01 pm

basket72 έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 7:14 pm
Redfly έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 6:52 pm
Όταν έκλεισαν οι μεαγραφές, λέγαμε οτι δε βγαίνει χωρις δεύτερο οργανωτή η χρονιά. Ακούγαμε απόψεις οτι ο σλουκι είναι γυμνασμένος και προορίζεται για 30+ λεπτά, αλλά προφανώς δεν βγαίνει έτσι.
Ο Καλάθης το έχει καταφέρει αυτό για πολλά χρόνια στον Παο, αλλά στη τελική δεν είναι και ο καλύτερος σχεδιασμός
Όντως ο Σλούκας έχει γυμναστεί πολύ και σωστά τα τελευταία χρόνια. Που είναι το περίεργο; Δεν το βλέπεις;
Και όντως ήταν για 30 λεπτά αλλά με κάποια στήριξη. Γι΄αυτό ψέγουμε τον κόουτς.

Ο Καλάθης που αναφέρεις δεν είναι καλό παράδειγμα. Είναι πολύ περισσότερα τα ματς που στο κλείσιμό τους πήρε στον λαιμό του τον Παναθηναϊκό. :P


* Αν πάει σε μένα ο πληθυντικός με τους ¨κάποιους" να σου θυμίσω ότι έγραφα, ότι το μεγάλο ρίσκο ο Μπαρτζώκας το παίρνει στον άσσο και μετά στους ψηλούς.
Κάτι που δυστυχώς επιβεβαιώθηκε. Αλλά και να μην είχε βγει, πάλι θα το έλεγα. Είμαι της παλιάς σχολής με τις κωλοτούμπες, βλέπεις. Που όλο και σπανίζουν στό φόρουμ.
Φαινόταν με γυμνό ματι ότι τον καιμε τον παίκτη με τοσα λεπτά, πιστεύω να το είδες και εσυ baksket72. Σαφώς και είναι γυμνασμένος πάντως, δε θα μπορούσε διαφορετικά για να είναι στους τοπ οργανωτες. Δεν είναι μόνο τα λεπτα συμμετοχής που κουράζουν, αλλά και το τι κανεις όταν παίζεις. Ο σλούκας τα έκανε όλα χωρίς βοήθεια.

Ο Μπαρτζώκας πήρε τα ρίσκα του στο 1 και στο 5 και ατύχησε και στα δύο. Τόσο μπατζετ είχε , μέχρι εκει τα κατάφερε. Δεν έχει νόημα να συζητάμε για τα προφανή. Μπορούσε καλύτερα με το ίδιο μπατζετ? Προφανώς. Θα μπορούσε βέβαια απλά να ήταν αλλο το μπατζετ.

Το θέμα είναι τι στόχους έχει η ομάδα μας. Όλοι οι φίλοι της ομάδας έχουν απογοητευτεί όσο δε πάει και το βλέπουμε σε όλα τα φορουμ, όσοι μπαίνουμε. Βλέπω ακραίες απόψεις, βλέπω νεύρα από τους πιο φανατικούς και θεωρώ βέβαιο ότι αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά θα είναι η χρονιά της πληρους απαξίωσης της ομάδας.
Αν δε γίνει κάτι τραγικό, μόνο που θα έχουμε κάποιους παίκτες για δεύτερη χρονιά μαζί, εξ ορισμού θα πάμε καλύτερα. Μη τα γκρεμίσουν πάλι όλα γιατί προσωπικά βαρέθηκα.

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 8:15 pm

Tracy Mac έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 7:47 pm
εγω παντως ουτε θα οω οτι ο σλουκας κανει πολυ καλη χρονια ουτε οτι ειναι καλυτερος απο τον καλαθη.

βασικα ο νικ σε ολα ειναι καλυτερος εως πολυ καλυτερος απο τον σλουκα, εκτος του σουτ εννοειται, που ο σλουκας ειναι πολυ καλυτερος.

ο νικ καθε χρονο σαν ηγετης πηγαινε μετρια ροστερ (πλην 1-2 χρονων) στα πλει οφφ. και ο σλουκας δεν μπορεσε να το κανει αυτο.

παικταρα ο σλουκας, στους κορυφαιους της ευρωπης στον ασσο και φυσικα αν ειχε εναν ακομα καλο γκαρντ διπλα του και ενα κανονικο σεντερ, τοτε θα ειχε μπει πιθανοτατα πλει οφφ.

αλλα καλυτερος του νικ δεν ειναι.
Δε νομίζω ότι έγινε τέτοια σύγκριση. Ο σλούκας έχει καταφέρει αυτά που έχει καταφέρει γιατί έχει δουλέψει πάρα πολύ. Ο Καλάθης έχει έμφυτο ταλέντο στη πάσα. Δεν μπορεί κάποιος να τον φτάσει. Δεν έχει δουλέψει καθόλου το σουτ του. Αν η ομάδα μπορεί να αντέξει αυτή την έλλειψη σουτ, τότε σε όλα μα όλα τα άλλα είναι καλύτερος ο νικ και στις δύο πλευρές του παρκε.
Προσωπικά στη καριέρα ενός παίκτη, μου αρέσει να κοιτάζω και τον τρόπο προσαρμογής του στους περιορισμούς που έρχονται λόγω ηλικίας. Θα ήθελα να δώ τον Νικ τι θα μπορεί να κάνει στα 34-35. Νομίζω σε αυτό το κομμάτι θα ανταπεξέλθει καλύτερα ο σλούκας. Έχουμε ακόμα μερικά χρόνια για να τους δούμε.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 8:30 pm

Redfly έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 8:15 pm
Tracy Mac έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 7:47 pm
εγω παντως ουτε θα οω οτι ο σλουκας κανει πολυ καλη χρονια ουτε οτι ειναι καλυτερος απο τον καλαθη.

βασικα ο νικ σε ολα ειναι καλυτερος εως πολυ καλυτερος απο τον σλουκα, εκτος του σουτ εννοειται, που ο σλουκας ειναι πολυ καλυτερος.

ο νικ καθε χρονο σαν ηγετης πηγαινε μετρια ροστερ (πλην 1-2 χρονων) στα πλει οφφ. και ο σλουκας δεν μπορεσε να το κανει αυτο.

παικταρα ο σλουκας, στους κορυφαιους της ευρωπης στον ασσο και φυσικα αν ειχε εναν ακομα καλο γκαρντ διπλα του και ενα κανονικο σεντερ, τοτε θα ειχε μπει πιθανοτατα πλει οφφ.

αλλα καλυτερος του νικ δεν ειναι.
Δε νομίζω ότι έγινε τέτοια σύγκριση. Ο σλούκας έχει καταφέρει αυτά που έχει καταφέρει γιατί έχει δουλέψει πάρα πολύ. Ο Καλάθης έχει έμφυτο ταλέντο στη πάσα. Δεν μπορεί κάποιος να τον φτάσει. Δεν έχει δουλέψει καθόλου το σουτ του. Αν η ομάδα μπορεί να αντέξει αυτή την έλλειψη σουτ, τότε σε όλα μα όλα τα άλλα είναι καλύτερος ο νικ και στις δύο πλευρές του παρκε.
Προσωπικά στη καριέρα ενός παίκτη, μου αρέσει να κοιτάζω και τον τρόπο προσαρμογής του στους περιορισμούς που έρχονται λόγω ηλικίας. Θα ήθελα να δώ τον Νικ τι θα μπορεί να κάνει στα 34-35. Νομίζω σε αυτό το κομμάτι θα ανταπεξέλθει καλύτερα ο σλούκας. Έχουμε ακόμα μερικά χρόνια για να τους δούμε.
ο σλουκας απο πολυ μικρος ειχε πολυ καλο σουτ και πολυ καλη ντριμπλα. οπως επισης και μεγαλυτερο επιθετικο ταλεντο απο νικ. επισης παντα καλος πασερ ηταν.

τον σλουκα τον εβλεπα απο εφηβο και αυτο το σουτ μετα απο ντριμπλα μετα το πικ εν ρολ το ειχε σε πολυ υψηλο βαθμο απο μικρος.

ναι δουλεψε ειδικα το σωμα του, οπως και ο νικ δουλεψε παρα παρα πολυ το σουτ του. και οι δυο δουλεψαν παρα πολυ και αυτο φαινεται γιατι κυριαρχουν στην θεση τους χρονια.

ο νικ εχει δουλεψει το σουτ του και αν τον δεις να σουταρει σε προθεμανση ή κατι τετοιο θα παθεις πλακα ολα τα βαζει. το προβλημα του ειναι το release που ειναι παρα πολυ αργο και χωρις αλμα. αργει να σουταρει και ακομα και αμαρκαριστο να τον αφησεις τον προλαβαινεις να τον μαρκαρεις.

αυτο παντα ηταν το πρόβλημα του. και στις βολες δεν ηταν κακος αλλα για καποιον λογο που δεν μπορω να εξηγησω τις τελευταίες 2-3 χρονιες του σε μας δεν τις εβαζε.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 8:33 pm

Redfly έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 8:01 pm


Φαινόταν με γυμνό ματι ότι τον καιμε τον παίκτη με τοσα λεπτά, πιστεύω να το είδες και εσυ baksket72. Σαφώς και είναι γυμνασμένος πάντως, δε θα μπορούσε διαφορετικά για να είναι στους τοπ οργανωτες. Δεν είναι μόνο τα λεπτα συμμετοχής που κουράζουν, αλλά και το τι κανεις όταν παίζεις. Ο σλούκας τα έκανε όλα χωρίς βοήθεια.

Ο Μπαρτζώκας πήρε τα ρίσκα του στο 1 και στο 5 και ατύχησε και στα δύο. Τόσο μπατζετ είχε , μέχρι εκει τα κατάφερε. Δεν έχει νόημα να συζητάμε για τα προφανή. Μπορούσε καλύτερα με το ίδιο μπατζετ? Προφανώς. Θα μπορούσε βέβαια απλά να ήταν αλλο το μπατζετ.

Το θέμα είναι τι στόχους έχει η ομάδα μας. Όλοι οι φίλοι της ομάδας έχουν απογοητευτεί όσο δε πάει και το βλέπουμε σε όλα τα φορουμ, όσοι μπαίνουμε. Βλέπω ακραίες απόψεις, βλέπω νεύρα από τους πιο φανατικούς και θεωρώ βέβαιο ότι αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά θα είναι η χρονιά της πληρους απαξίωσης της ομάδας.
Αν δε γίνει κάτι τραγικό, μόνο που θα έχουμε κάποιους παίκτες για δεύτερη χρονιά μαζί, εξ ορισμού θα πάμε καλύτερα. Μη τα γκρεμίσουν πάλι όλα γιατί προσωπικά βαρέθηκα.


Η αλήθεια είναι υπάρχουν κι άλλοι τοπ, όπως ο καλύτερος όλων, ο Μίσιτς, που δεν είναι τόσο γυμνασμένος όσο ο Σλούκας. Ο Πάνγκος επίσης. Δεν είναι νομοτέλεια λοιπόν.

Πάμε παρακάτω. Ο Σλούκας στην κατάσταση που είναι και με μία μονάχα, λίγκα θα έπρεπε να παίζει τόσο όσο παίζει. Θες λίγο λιγότερο σε μια ιδανική κατάσταση; Οκ, λίγο λιγότερο (ας πούμε 2 λεπτά λιγότερο). Το ζήτημα έγκειται στη μηδαμινή στήριξη όσο είναι στο παρκέ. Είναι ολο-μό-να-χος.

Στους ψηλούς δεν είχαμε τόσο μεγάλο πρόβλημα. Το τεράστιο πρόβλημα ήταν στους κοντούς μας. Το ακόμα πιο μεγάλο το έχω γράψει τόσες φορές αυτό το 2ημέρο που έχω κουράσει και την αφεντιά μου. :D

ΓΙα το μπάτζετ έχω άλλη άποψη και την έχω τεκμηριώσει στα 5-6 ποστ μου που θα τα βρεις πιο πάνω.
Στα οποία κάνω αναφορές για τις επιλογές των προπονητών και πολλά άλλα τέτοια αντι-τουριστικά :bblove: για αρκετό κόσμο που μου θυμίζει τους ποδοσφαιρικούς Ολυμπιακούς.

Η άποψή μου είναι ότι ήταν επιλογή του Μπαρτζώκα να προχωρήσουμε έτσι. Επίσης την έχω τεκμηριώσει με τη γνωστή σε όλους μας επαγωγική μέθοδο.

Σε κάθε περίπτωση το ζήτημα φέτος δεν έχει να κάνει με ρόστερ (πρωτίστως, τουλάχιστον). Το ίδιο ρόστερ μέχρι τα μέσα Γενάρη (12 συγκεκριμένα) μας είχε στο 10-8 και 8ους. Μιλάμε για 18 παιχνίδια δηλαδή. ¨Οχι και λίγα για να τα παίρνει ένα κακό, ρόστερ, με ανύπαρκτους ψηλούς και δεν ξέρω τι άλλο.

Εκεί κάπου αρχίσαν τα ψυχ. :oops: Από το 10-8 πήγαμε στο 11- 16 κι αντίο Άνοιξη ( :) θα μπορούσε να ήταν και τίτλος σινεφίλ ταινίας, πλάκα- πλάκα)

Τα έχω ξαναγράψει και πιο πάνω.

Σχετικά με τη γνώμη του πολύ του κόσμου- όπως χαρακτηριστικά γράφεις- μπορώ να σου γράψω 2-3 πραγματάκια, αλλά θα σε κουράσουν θαρρώ.
Δεν μου λέει και πολλά, (όταν γίνεται αγέλη) ιδίως στους "σόσιαλ" καιρούς που ζούμε (modern times- που έλεγε κι μια ιδιοφυία της 7ης τέχνης σχεδόν 100 χρόνια πίσω).

Χαιρετώ και καλό μπασκετάκι να βλέπουμε.

Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 8:52 pm

Δε θυμάμαι ακριβώς το ρεκορ αλλά η ακρίβεια δεν έχει τόση σημασία.
Σε τρία ματς 1 ριμπαουντ σύνολο είχαν και οι δύο διμετροι σεντερ μας (τρομαρα τους).
Νομίζω αν γίνει pol θα βγεί άνετα ότι με έναν center επιπεδου θα πηγαίναμε καλυτερα, παρά ότι μας πλήγωσαν τα 10 λεπτά που δεν έπαιζε ο σλουκας.
Τεσ πα, και στο 1 και στο 5 τρύπα είχαμε, ομαδικό είναι το άθλημα και δε μπορώ να μετρήσω ποια τρύπα είναι μεγαλύτερη.

Στη πορεία είχαμε και το προβλημα του Παπ κάπου τον Δεκέμβρη όπου πετάξαμε λευκή πετσέτα. Κάναμε καλή αρχή αλλά όταν άρχιζε και δυσκόλευε το πρόγραμμα φάνηκαν όλα τα προβλήματα.
Ο Λάρε αδικήθηκε και ο Τζεκινς ήταν μεταγραφή χωρίς νόημα. Θέλω να δω που θα παίξει του χρόνου.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 9:14 pm

Redfly έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 8:52 pm
Δε θυμάμαι ακριβώς το ρεκορ αλλά η ακρίβεια δεν έχει τόση σημασία.
Σε ποιο ρεκόρ αναφέρεσαι; Στο ρεκόρ που σου ανέφερα παραθέτοντάς σου ημερομηνία; (12 Γενάρη το ρεκόρ μας ήταν 10-8, είναι πανεύκολο να το βρεις. Κομμάτι από κέηκ που λένε κι οι Αμερικάνοι.

Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά ασαφές όπως το θέτεις. Μπορεί π.χ ν΄αναφέρεσαι στο ρεκόρ του Μπούμπκα στο επί κοντώ που παραλίγο να στοιχειώσει. Ή της Σοφίας της Σακοράφα στο ακόντιο, με 74,20 μέτρα. Ή σε ρεκόρ κρουσμάτων covid19 στο πιο μακάβριο. :oops:


Αυτό που είναι σίγουρο, είναι ότι ακρίβεια και ρεκόρ πάνε μαζί. Χωρίς ακρίβεια δεν υπάρχει ρεκόρ. Χωρίς ακρίβεια μπορεί κανείς να ψωνίσει φέτα "γύρω στο μισό κιλό- όσο βγει, βρε αδελφέ". :)
Redfly έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 8:52 pm
Σε τρία ματς 1 ριμπαουντ σύνολο είχαν και οι δύο διμετροι σεντερ μας (τρομαρα τους).

Αν μου έλεγες τα ματς θα με βοηθούσες. Τώρα θα χρειαστεί να ψάχνω και δεν το έχω τέτοια ώρα.

Ας έχουμε πάντως υπόψη ότι η διαρκής άμυνα με αλλαγές στερεί πολλά ριμπάουντ από τα 5ρια μας και παράλληλα δίνει το πλεονέκτημα για επιθετικό ριμπάουντ. Από την άλλη κάνει τη ζωή δύσκολη στους επιθέμενους, ειδικά αν οι καλοί σου αμυντικοί πάνω στη μπάλα, είναι οι 4 μόνο ξένοι ( Τζένκινς, Μακίσικ, Μάρτιν, Ζαν Σαρλ) και σχετικά καλός (αλλά πολύ φιλότιμος) Λαρεντζάκης.

Παρεμπιπτόντως, ο Χάινς είναι 1.96 ή 1.98, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο Έλλις είναι 2.08. Δίμετρος δηλαδή συν 8 πόντους όμως. :P

Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 9:30 pm

Έχεις τόση όρεξη να γράψεις που θα το βρείς το σερί που αναφέρω. :mrgreen: Αν μου στείλεις λινκ θα ψάξω και εγώ, δε διαφωνώ ότι με τις αλλαγές πάντως δε περιμένω να γράφουν οι center νούμερα, περιμένω όμως να ξερουν να παίζουν τις αλλαγές, που δε το είδα. Πρέπει να βρούμε βασικό πεντάρι που θα παίζει 25 λεπτά και θα είναι σοβρός στην άμυνα.

Πάντως με την επαγωγική μέθοδο που βλέπω οτι σου αρέσει να τη χρησιμοποιείς για συμπεράσματα, εγώ βλέπω ότι τρία χρόνια τώρα κορυφαίοι προπονητές αποτυγχάνγουν οπότε δε μένουν και πολλά. Φταίει ο σπανούλης, φταίει ο πρίντεζης ή οι αφοι. Δε θα διαλέξω, τελειώνουν οι επιλογές και έχω υπομονή. Ίσως βέβαια μέχρι τότε βρούμε άλλη εναλλακτική.
Καληνύχτα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 9:41 pm

Redfly έγραψε:
Σάβ Απρ 03, 2021 9:30 pm
Έχεις τόση όρεξη να γράψεις που θα το βρείς το σερί που αναφέρω. :mrgreen: Αν μου στείλεις λινκ θα ψάξω
Σου έστειλα ημερομηνία (12 Γενάρη) και ακριβές ρεκόρ (10-8) την ομάδα την ξέρουμε, είναι ο Ολυμπιακός. :)
Το βάζεις στον (γνωστό) αλγόριθμο (input) και σου βγάζει αποτέλεσμα (output). Τόσο απλό που θα το έβρισκε και το ξύλινο κουτί του Άλαν Τιούριγκ. :)

* Η αλήθεια είναι πως μετά και τα όσα διαβάζω στο τόπικ του Ολυμπιακού δεν έχω και τόσο μεγάλη όρεξη να γράψω. Ούτε καν να διαβάσω- κάτι ήξερα τόσο καιρό, μου φαίνεται.

Καλό μπασκετάκι και πάλι. Δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται. Δεν είναι κι αλγόριθμος κι ολοκλήρωμα, ωστόσο. :wink:

Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 03, 2021 10:46 pm

Αχρείαστο σχόλιο....... edit mod

Οι μπάλες που έχασε στα 2 ματς παρότι πράγματι ήταν σκασμένος ήταν σημαντικά φάουλ για να θεωρηθεί ιδανικός για ηγετης. Εκεί βασικά είναι η διαφωνία μου. Δεν είναι έτοιμος για Νο1. Θέλει ένα ντε κολο ή ένα τζειμς δίπλα του. Τώρα αναγκαστικά λόγω μπάτζετ εμείς μέχρι κάνα Λόιντ/γκος φτάνουμε οπότε ο σλουκας θα είναι αναγκαστικά ο ηγέτης μας και άρα το ταβάνι μας μια οριακή πρόκριση στα πλέι οφ εκτός αν έχουμε ευθειασμο πλανητών και φτάσουμε φ4.

Στο τοπ γκαρντ Ευρώπης ο σλουκας είναι ψηλά αν και υπάρχει μια σχετική έλλειψη τοπ γκαρντ πλέον οπότε δεν είναι απόλυτο κριτήριο αυτο

1. Λαρκιν
2. Τζέιμς
3. Ντε κολο (μπλιαχ)
4. Μισιτς
5. Κανονικά Σβεντ αλλά έχει καταστραφεί στη Χιμκι οπότε κάπου δω μπαίνει ο Σλουκας με απόσταση από τους 4 πρώτους όμως.


Από κοντά: Ροντριγκεθ, Ουιλμπεκιν(πέρυσι πχ καλύτερη χρονιά από Σλουκα. Φέτος ίσως τα ίδια? δεν έχω πολυτσεκαρει κιόλας)
Επισης Μπαλντγουιν έχει μεγαλύτερο ταβάνι από Σλουκα. Βασικά πλέον απολους της λίστας εκτός Λαρκιν και ίσως Τζέιμς που όμως είναι πιο ασταθής χαρακτήρας. Και φέτος έκανε και καλύτερη χρονιά αν και θέλει ψήσιμο σε επίπεδο πλέι οφ και γενικότερα να πήξει το μυαλό του.

Το σχήμα
Σλουκας
Σκόρερ/Λοντοιδες
Μακχισικ/παπ
Σασαρος
Χασαν/ραντομ διαμαντάκι κόουτς Μπι είναι αρκετά ελπιδοφόρο.
Και νομιζω οι πρόεδροι θα δώσουν μια ακόμη ευκαιρία στον Μπι όπως συνηθίζουν.

Καζλα 2 έτη
Πινχας περίπου 2- έτη
Γιαννάκης 2+ έτη
Ντουντα 2 έτη
Μπαρτζω 2+ ετη
Σφαιρο 4- έτη
Μπλατ χωρίς το πρόβλημα υγείας θα φτάνε 2 έτη. Και χωρίς το σταμάτημα του κας φλοου μπορεί να μας έφτανε στην πόρτα και του φ4 ενώ θα μας έβγαζε και λαυρακια. Καλά ότι χάσαμε μέχρι και προπονητή από πρόβλημα υγείας είναι επίτευγμα ατυχίας.
Τώρα ο Μπαρτζω είναι ουσιαστικά στον 1ο χρόνο της επιστροφής του οπότε πιθανοτατα θα παραμεινει. Καλά του χρόνου που θα χούμε μάλλον Α1 και κύπελλο δύσκολα τα πράγματα

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”