Ολυμπιακός Off Topic

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 1:51 pm

Νομίζω πλέον μπορούμε να τη φωνάζουμε ΣλουκιΛούκαινα.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 9:58 pm

Παντως και εγω θα τον φιλουσα τον Σλουκα αν με πήγαινε σε ζαχαροπλαστείο 23.40 το βράδυ...

Τώρα την βγάζουμε με παγωμένα caprice

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 17, 2020 11:57 am

Απόσπασμα από τη συνέντευξη Ελληνιάδη στο sport24:
"Αποκαλύπτω ότι ήμουν στη φιέστα με τον Ντέταρι, παρέα με τον Μπαρτζώκα, που 'χε κατέβει από το Μαρούσι με 2-3 φίλους του! ".


Ήξερα ότι είναι Ολυμπιακός ο κόουτς αλλά δεν του το είχα για τη φιέστα. Για όποιον τη θυμάται, ήταν κοσμοιστορικό γεγονός με πτυχές Μπανανίας βεβαίως βεβαίως. Όχι για τα νεαρά παιδιά που πήγαν (όπως ο Μπαρτζώκα), αλλά για όσους τη διοργάνωσαν με επικεφαλής τον Κοσκωτά και τους γύρω του. Ε, ρε τι έχουμε ζήσει και τι έπεται, :P

Φαντάζομαι ότι πολλοί δεν θα ξέρετε ούτε τον Ντέταρι ούτε ενδεχομένως τον Κοσκωτά (εκτός αν τον έχετε ακούσει σε τίποτε γηπεδικά πηγαδάκια). :roll:

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 17, 2020 1:39 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Σεπ 17, 2020 11:57 am
Απόσπασμα από τη συνέντευξη Ελληνιάδη στο sport24:
"Αποκαλύπτω ότι ήμουν στη φιέστα με τον Ντέταρι, παρέα με τον Μπαρτζώκα, που 'χε κατέβει από το Μαρούσι με 2-3 φίλους του! ".


Ήξερα ότι είναι Ολυμπιακός ο κόουτς αλλά δεν του το είχα για τη φιέστα. Για όποιον τη θυμάται, ήταν κοσμοιστορικό γεγονός με πτυχές Μπανανίας βεβαίως βεβαίως. Όχι για τα νεαρά παιδιά που πήγαν (όπως ο Μπαρτζώκα), αλλά για όσους τη διοργάνωσαν με επικεφαλής τον Κοσκωτά και τους γύρω του. Ε, ρε τι έχουμε ζήσει και τι έπεται, :P

Φαντάζομαι ότι πολλοί δεν θα ξέρετε ούτε τον Ντέταρι ούτε ενδεχομένως τον Κοσκωτά (εκτός αν τον έχετε ακούσει σε τίποτε γηπεδικά πηγαδάκια). :roll:
:wave:
Αγαπάμε καλτιλα

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 17, 2020 2:38 pm

Ας βάλουμε και ολόκληρη τη συνέντευξη, έστω και αν δεν αφορά αποκλειστικά τον Ολυμπιακό

https://www.contra.gr/synentefxeis/i-mp ... 26659.html

0
Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 30, 2020 10:12 am

Ρότζερ Μέισον ο μόνος πραγματικά αξιόλογος παίκτης από την σαιζόν 2004-05 ,που θα ήταν ικανός να παίξει σε μεταγενέστερες ομάδες του Ολυμπιακού.

https://www.youtube.com/watch?v=fQhxqvGf5cI

0
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 13, 2020 10:11 pm

Τελικα, ηταν και anti-covid το μεχρι τελους. Μπραβο αφοι!

0
Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 14, 2020 11:59 am

Redoctor_33 έγραψε:
Τρί Οκτ 13, 2020 10:11 pm
Τελικα, ηταν και anti-covid το μεχρι τελους. Μπραβο αφοι!
100 χρόνια μπροστά αυτοί και ο Βασίλης Δανιήλ. Προσωπικά η μεγαλύτερη μέχρι τώρα συνεισφορά του μέχρι τέλους, ήταν ότι ο Γιαννακόπουλος δεν μπορούσε πια στους Ελληνικούς τελικούς να σώσει τις εντυπώσεις από τις ευρωπαϊκές αποτυχίες, δεν είχε ακόμα την δυνατότητα να μεταφέρει εσωστρέφεια στον Ολυμπιακό. Και επειδή και ο ίδιος είναι περισσότερο αντι-Ολυμπιακός παρά Παναθηναϊκός δεν είχε νόημα ύπαρξης δίχως Ολυμπιακό στην Basket League και είμασταν θεατές ενός μικρού εμφυλίου μέσα στον Παναθηναϊκό. Ξέροντας όμως καλά τη τάση του να αλλάζει γνώμη εύκολα φαντάζομαι θα επιστρέψει στον Παναθηναϊκό, αν δεν έχει παραμείνει σε αφανή ρόλο την στιγμή που μιλάμε.

Για να επιστρέψουμε σε πιο σχετικά πράγματα με αυτό το τόπικ, καλό είναι που έχουμε σαν εξτρα λύσεις 2 από τους Λαρεντζάκη, Χαραλαμπόπουλο, Κόνιαρη εκτός δωδεκάδας μαζί με τον Νικολάιδη από την δεύτερη ομάδα, ο όποιος με το θράσος Σέρβου που διαθέτει δείχνει ικανός να βοηθήσει αν χρειαστεί την πρώτη ομάδα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 18, 2020 1:26 pm



Δεν τον είχα τόσο χαβαλέ τον Βεζένκοφ :D Γενικότερα είμαι εθισμένος σε αυτά τα βιντεάκια του Κατσίκη από τη media day, τα παρακολουθώ κάθε χρόνο ευλαβικά.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 24, 2020 6:50 am

Weekendman έγραψε:
Παρ Οκτ 23, 2020 7:42 am

Στα του παιχνιδιού τα παρακάτω που γράφω θα τα έχω και στο Pre Game που θα ανεβεί στο Red Point Guard που αρθρογραφώ και το προτείνω ανεπιφύλακτα για μπασκετικούς Ολυμπιακούς, θα τα γράψω όμως και εδώ.
Ωραία η ιστοσελίδα σας, την παρακολουθούσα αλλά ακολουθεί δυστυχώς την "τάση" και άλλων ωραίων ελληνικών και όχι μόνο σελίδων. Εκεί που έχει ωραία άρθρα και αναλύσεις και μπαίνεις και το ευχαριστιέσαι σιγά σιγά τα άρθρα σπανίζουν και αυξάνονται τα βίντεο.
Προσωπικά μ' αρέσει να μπαίνω και να διαβάζω ενώ σπάνια παρακολουθώ τα βίντεο, δεν ξέρω αν εκπροσωπώ την πλειοψηφία ή είμαι μειοψηφία. Μην το πάρεις σαν μομφή. Απλώς μια που σε βρήκα σου λέω την γνώμη μου.

1
1 Εικόνα
Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 24, 2020 10:39 am

Conan1982 έγραψε:
Σάβ Οκτ 24, 2020 6:50 am
Weekendman έγραψε:
Παρ Οκτ 23, 2020 7:42 am

Στα του παιχνιδιού τα παρακάτω που γράφω θα τα έχω και στο Pre Game που θα ανεβεί στο Red Point Guard που αρθρογραφώ και το προτείνω ανεπιφύλακτα για μπασκετικούς Ολυμπιακούς, θα τα γράψω όμως και εδώ.
Ωραία η ιστοσελίδα σας, την παρακολουθούσα αλλά ακολουθεί δυστυχώς την "τάση" και άλλων ωραίων ελληνικών και όχι μόνο σελίδων. Εκεί που έχει ωραία άρθρα και αναλύσεις και μπαίνεις και το ευχαριστιέσαι σιγά σιγά τα άρθρα σπανίζουν και αυξάνονται τα βίντεο.
Προσωπικά μ' αρέσει να μπαίνω και να διαβάζω ενώ σπάνια παρακολουθώ τα βίντεο, δεν ξέρω αν εκπροσωπώ την πλειοψηφία ή είμαι μειοψηφία. Μην το πάρεις σαν μομφή. Απλώς μια που σε βρήκα σου λέω την γνώμη μου.
Δεν υπάρχει θέμα ίσα-ίσα είναι χρήσιμο το feedback από τους αναγνώστες.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 03, 2020 12:34 am

Για έναν (τουλάχιστον :roll: ) μήνα. πάνε κάποιες (μας) δουλειές πίσω. Καλή ώρα δεν ξυπνάω νωρίς αύριο κι έπιασα να ψάχνω τους καλύτερους αμερικάνους που πέρασαν από την Ισπανία από το 85' και μετά.
Και σε ποιον πέφτω;

Στον Έλμερ Μπένετ.
Και μου έσκασε μια άτυπη πεντάδα με what if που μπορεί να είχαν προσφέρει και καμιά -δυο παραπάνω κούπες στον Ολυμπιακό.

1: Έλμερ Μπένετ. Τραυματίστηκε νωρίς- νωρίς και χάσαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε ίσως τον καλύτερο ξένο άσσο που θα είχε περάσει από την ομάδα μας. Τον διαδέχθηκε ο ¨λίγος¨Χόκινς σε μια χρονιά που δεν καταφέραμε να κάνουμε το back2back.
2. Είσι Λο. Τραυμαστίστηκε πριν από τους τελικούς της Α1 κόντρα στον Παναθηναϊκό (μια -δυο βδομάδες μετά τη μεγαλειώδη παράσταση στο Λονδίνο που μας έφερε το back2back- που έλεγα και πιο πάνω).
Έκτοτε δεν γύρισε ποτέ στην κατάσταστη που τον θυμόμαστε.
3. Άρβιντας Ματσιγιάουσκας. Οκ, δεν είναι 3ρι, αλλά πες ότι την έπαιζε τη θέση σε κοντά σχήματα. Μετά τον τραυματισμό του σε κείνο το ματς στην Ιταλία, δεν επέστρεψε στα γνώριμά του στάνταρ.
Απουσία που μας στέρησε πιθανά κάποια κούπα (ελληνική ή και ευρωπαϊκή, ακόμα) και σίγουρα υπέροχο μπασκετικό θέαμα, για όσους θυμούνται τα όργια του με την Ταουγκρές (την τότε Μπασκόνια).
4. Παναγιώτης Βασιλόπουλος. Δεν είναι στο επίπεδο των υπολοίπων, αλλά έσπασε κάθε ρεκόρ ατυχίας με τους σερί τραυματισμούς του. Σίγουρα θα είχε συνεισφέρει καθοριστικά, τόσο στον Ολυμπιακό όσο και στην τότε Εθνική.
5. Ράσο Νεστέροβιτς. Τι καταπληκτικό 5ρι ήταν αυτό και πόσο μας έλλειψε τη χρονιά εκείνη. Σεμινάρια διαρκείας για το πως παίζεται η θέση.

Μπόνους νούμερο ένα, ο Πάτρικ Γιανγκ. Μακράν ο πιο αθλητικός σέντερ που έχει περάσει από την Ευρώπη τα τελευταία 5 (τουλάχιστον) χρόνια. Απόλυτα κυριάρχος στις 4 αγωνιστικές που πρόλαβε να αγωνιστεί πριν την αποφράδα νύκτα στο γήπεδο της Εφές. Δεν μπόρεσε ούτε κατά διάνοια να ξαναπιάσει τα επίπεδα πριν τον τραυματισμό του. Αγνώριστος στο παρκέ κι αναζητά την τύχη του σε δεύτερο-τρίτες καταστάσεις.

Μπόνους νούμερο δύο, ο Ντέιβιντ Χάκετ. Όσο κι αν δεν τον πίστευε ο Σφαιρόπουλος κι προτιμούσε τον Μάντζαρη :banghead: δεν παύει ακόμα και με αυτόν τον λειψό χρόνο/ρόλο που έπαιρνε, να ήταν τεράστια η απουσία του για τον Ολυμπιακό που έφτασε μέχρι και τον τελικό της διοργάνωσης. Έλειιψε πολύ ο Ντανιέλος.

Μπόνους νούμερο τρία, ο τραυματισμός του Ντράγκαν Τάρλατς, αρχές της δεύτερης σεζόν του στον Ολυμπιακό του Ιωαννίδη. Του έκοψε σε ταχύτητα/έκρηξη καθώς και διάρκεια από την μπασκετική του καριέρα. Ήταν για ακόμα ψηλότερα (από τα ψηλά που έφτασε) ο "Τάκης¨.

Σημειωτέον, ότι οι περισσότεροι από τους τραυματισμούς που αναφέρω, έγιναν αρχές σεζόν. :

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 03, 2020 10:19 am

basket72 έγραψε:
Τρί Νοέμ 03, 2020 12:34 am

Και μου έσκασε μια άτυπη πεντάδα με what if που μπορεί να είχαν προσφέρει και καμιά -δυο παραπάνω κούπες στον Ολυμπιακό.
Να προσθέσω κι εγώ ένα μπόνους;
Ο αγαπημένος μου Ρόι αν δεν είχε φροντίσει να τσακωθεί παραμονές τελικού (και όχι μόνο τσακωθεί) με την Μπανταλόνα και να κατεβάσει ότι ποτό υπήρχε διαθέσιμο πριν ρίξει άλλο έναν καυγά με τον Ιωαννίδη. 60 πόντους θα τους είχαμε βάλει δεν μπορεί.

0
Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 03, 2020 11:51 am

Conan1982 έγραψε:
Τρί Νοέμ 03, 2020 10:19 am
basket72 έγραψε:
Τρί Νοέμ 03, 2020 12:34 am

Και μου έσκασε μια άτυπη πεντάδα με what if που μπορεί να είχαν προσφέρει και καμιά -δυο παραπάνω κούπες στον Ολυμπιακό.
Να προσθέσω κι εγώ ένα μπόνους;
Ο αγαπημένος μου Ρόι αν δεν είχε φροντίσει να τσακωθεί παραμονές τελικού (και όχι μόνο τσακωθεί) με την Μπανταλόνα και να κατεβάσει ότι ποτό υπήρχε διαθέσιμο πριν ρίξει άλλο έναν καυγά με τον Ιωαννίδη. 60 πόντους θα τους είχαμε βάλει δεν μπορεί.
Ο Τάρπλεϊ ήταν ένα λελογισμένο ρίσκο λόγω του χαρακτήρα του. Ο Ιωαννίδης κατάφερε σε γενικές γραμμές να τον διαχειριστεί πολύ καλά, αν λάβουμε υπόψη ότι ήταν ένας αυστηρός προπονητής και εν μέρει τοξικός άνθρωπος. Ακόμα όμως και στα 2 χρόνια ακμής του Τάρπλεϊ στην Ελλάδα σε Άρη και Ολυμπιακό, εκτός από το περιστατικό παραμονές του τελικού με την Μπανταλόνα, δεν είχε παρουσιάσει εικόνα επαγγελματία στον Τελικό Κυπέλλου με τον Ηρακλή την ίδια χρονιά. Και στον Άρη άρχισε να ρίχνει την απόδοση του ενώ είχε ξεκινήσει εκπληκτικά επειδή άργησαν να τον πληρώσουν, και άφησε την ομάδα στα κρύα του λουτρού πριν τον τελικό Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 03, 2020 12:25 pm

Παίδες κι εγώ τον σκέφθηκα τον Ρόι (που μου άρεσε ως παίκτης από τότε που έπαιζε στους] Μάβερικς- παρέα με τον Ντόναλτσον στο 5, πλάκα- πλάκα περάσαν κι οι 2 τους από τον Ηρακλή!!!)
αλλά όπως λέει κι ο weekendman ήταν ρίσκο εξ' αρχής.

Από τον Ρόι θα κρατήσω την καλύτερη κανονική περίοδο που έχω δει από ελληνική ομάδα. Δεν αναφέρομαι σε αποτελέσματα όσο σε θέαμα. Εκείνος ο Ολυμπιακός με καλύτερο παίκτη τον Ρόι, ήταν χάρμα.
Και για να συμπληρώσω τα ρετρό μας (ενόψει λοκντάουν :oops: ) να θυμίσω ότι τον τσακωμό τον έριξε κυρίως με τον Μπάμπη " Πόρτα" Παπαδάκη. :)

Σίγουρα πάντως έχει δίκιο ο Conan1982 που λέει ότι με τον Ρόι σε κανονική φάση θα τους είχαμε πάρει άνετα.
Να θυμίσω επίσης ότι ο Κορνήλιους ( άγαλμα του έχουν στήσει οι απανταχού "αντι-Ολυμπιακοί" :D ¨) ήταν παικταράς ολκής.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”