2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 04, 2021 9:58 am

prime7 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 04, 2021 9:45 am
Βλέποντας χθες την Εθνική με Σλουκα Καλάθη λες ρε Πρόεδροι....σας ζήταγε 3 χρόνια ο Νικ συμβόλαιο και δεν τα βρήκατε επειδή εσείς θέλατε 2?? Πόσο άλλη ομάδα θα είμασταν αν είχε γίνει αυτή η κίνηση πέρσι..
ο καλάθης δεν ήρθες σε μας όχι λόγω χρημάτων και συμβολαίου άλλα γιατί η μπάρτσα είχε περισσότερες πιθανότητες να παει φ4 και λόγω τοξικότητας. Πάντως και εγώ θα τον ήθελα στην ομάδα μας.

0
AlexD

 nba
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 04, 2021 9:59 am

basket72 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 04, 2021 8:29 am
AlexD έγραψε:
Σάβ Ιούλ 03, 2021 11:53 pm


Ναι συμφωνώ και αν εξαιρέσεις το πλεονέκτημα στην συνεργασία με Φαλ και Ζαν Σαρλ, προτιμώ Χόλινς. Εδώ ίσως να διαφωνείς βέβαια :lol: Πολύ τον γουστάρω τον Χόλινς γενικά.

Υπάρχει όμως και το ενδεχόμενο να έχει αλλάξει ο σχεδιασμός αν υπάρχει κάποια ένδειξη πως δυσκολεύει του Τάιλερ και εφόσον δεν έκατσε ο Μήτογλου. Αν δεν έρθει πια ούτε ο Κώστας και προσθέσουμε Χόλινς και Κάρτερ θα έχουμε 7 ξένους. Πρώτη φορά θα είναι για Ολυμπιακό.
Αν πάρει και άλλον αντί του Ντόρσει πάει στους 8; Συλλογή κάνουμε;
Έλα βρε συ, με τι να διαφωνώ; Με τον Χόλινς; Αφού έχω φαγωθεί ότι αυτός είναι ο πιο συμβατός.
Το θέμα είναι ότι όπως λέει κι ο tarp7, ο Λαρεντζάκης έχει βελτιωθεί πολύ και είναι από τους παίκτες που προσφέρουν ποικιλότροπα σε μια ομάδα. Κι είναι κυρίως 2ρι. Όπως είναι κι ο Τάιλερ, ο Κάρτερ, ο Μακίσικ, εκ περιτροπής με το 3, ο Χόλινς, κι εκ περιτροπής με το 1 ο Γουόκαπ. Μεγάλο πρόβλημα. Δεν βλέπω άλλη λύση από το να αφήσουμε Μακίσικ. Τον Τάιλερ τον χρειαζόμαστε και για τα χαρακτηριστικά του και για το διαβατήριο του. Ακολουθεί ο Χόλινς κι έπεται ο Μακίσικ.
Τον Κώστα που γράφεις, η αίσθησή μου από την αρχή όταν δεν έπαιζε καν ο Ολυμπιακός ως ενδιαφερόμενος παρά μόνο ο Παναθηναϊκός, είναι ότι θα τον πάρουμε. Όχι μόνο για λόγους αγωνιστικούς, αλλά και για τους υπόλοιπους που τους έχουμε χιλιοπει.
Ε ναι άρα αν δεν έρθει ο Τάιλερ τελικά πιστεύω δεν θα πάρει άλλον (εκτός του Χόλινς ας πούμε) και θα πάμε απλώς με 7 ξένους και Κώστα ή Λούντζη στην Α1 μόνιμα στην 12άδα. Το ερώτημα είναι αν σε αυτό το σενάριο αφήσει Μακκίσικ στο 3 πιο πολύ και πάρει παίκτη που ακουμπάει μεν στο 3 αλλά είναι πιο πολύ 2 και σκόρερ. Για τον Μακκίσικ αν και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου νομίζω πως αποκλείεται να φύγει τώρα. Όπως έχω ξανα πει θα ήθελα Κώστα αντί Μάρτιν στην αρχή στην Α1. :D

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 04, 2021 10:12 am

AlexD έγραψε:
Κυρ Ιούλ 04, 2021 9:59 am

Ε ναι άρα αν δεν έρθει ο Τάιλερ τελικά πιστεύω δεν θα πάρει άλλον (εκτός του Χόλινς ας πούμε) και θα πάμε απλώς με 7 ξένους και Κώστα ή Λούντζη στην Α1 μόνιμα στην 12άδα. Το ερώτημα είναι αν σε αυτό το σενάριο αφήσει Μακκίσικ στο 3 πιο πολύ και πάρει παίκτη που ακουμπάει μεν στο 3 αλλά είναι πιο πολύ 2 και σκόρερ. Για τον Μακκίσικ αν και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου νομίζω πως αποκλείεται να φύγει τώρα. Όπως έχω ξανα πει θα ήθελα Κώστα αντί Μάρτιν στην αρχή στην Α1. :D
Λογικά αυτό θα γίνει. Ή Τάιλερ ή κανένας. Έχει τη λογική του, (διαβατήριο, ηλικία/κορμός)αλλά σίγουρα υπάρχει κι αντίλογος με βασικό (κι εύλογο) επιχείρημα, την έλλειψη προικισμένου σκόρερ από τα γκαρντ.
Βλέπω μια υπερφόρτωση πάντως που θα έχει νόημα αν βλέπουν τον Παπανικολάου να αργεί πολύ ή να μην εμπιστεύονται την κατάσταση που θα επιστρέψει. Η υπερφόρτωση αυτή μου θυμίζει τις εποχές με Χάκετ, Τζόνσον- Όντομ και Στρόμπερι ή με Τουπάν, Τίμα και Παπανικολάου. Και στις 2 περιπτώσεις δεν περάσαμε καν στους στους "8".
*Λούντζης, Κώστας (αν έρθει) και Λάρε, δεν πρέπει να λείπουν από αγώνα της Α1. Οι υπόλοιποι ας παίζουν κυλιόμενα, ώστε και ρυθμο να μη χάνουν και να κάνουν συντήρηση.

Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1953
Δημοσιεύσεις: 4562
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 04, 2021 10:19 am

Την κομπρα τον λαρι παντως και φετος τον αδικουμε..να δειτε που με το παθος του παλι ενα 10λεπτακι το λιγοτερο θα το παιζει..

2
2 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 04, 2021 10:21 am

shaq7 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 04, 2021 10:19 am
Την κομπρα τον λαρι παντως και φετος τον αδικουμε..να δειτε που με το παθος του παλι ενα 10λεπτακι το λιγοτερο θα το παιζει..
Ο Βαγγέλας είναι αυτός; :P στο άβαταρ σου;

Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1953
Δημοσιεύσεις: 4562
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 04, 2021 10:26 am

basket72 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 04, 2021 10:21 am
shaq7 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 04, 2021 10:19 am
Την κομπρα τον λαρι παντως και φετος τον αδικουμε..να δειτε που με το παθος του παλι ενα 10λεπτακι το λιγοτερο θα το παιζει..
Ο Βαγγέλας είναι αυτός; :P στο άβαταρ σου;
ναι ναι ειπα τωρα με την εθνικη να μπω στο κλιμα και εβαλα τον ιωαννου παπαφλεσσα :D

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1740
Δημοσιεύσεις: 2197
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Ιούλ 04, 2021 12:38 pm

shaq7 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 04, 2021 10:19 am
Την κομπρα τον λαρι παντως και φετος τον αδικουμε..να δειτε που με το παθος του παλι ενα 10λεπτακι το λιγοτερο θα το παιζει..
Χωρίς πλάκα, το παιδί είναι τιμιότατο και ικανότατο.
Και πέρυσι στην ευρωλίγκα, αλλά και χθες με την Τουρκία, το πάθος και το τσαγανό που βγάζει είναι μοναδικά.
Τον θέλω να πάρει χρόνο και στην ευρωλίγκα, όχι μόνο στην Α1.

1
1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 04, 2021 3:19 pm

lefpan έγραψε:
Κυρ Ιούλ 04, 2021 12:38 pm
shaq7 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 04, 2021 10:19 am
Την κομπρα τον λαρι παντως και φετος τον αδικουμε..να δειτε που με το παθος του παλι ενα 10λεπτακι το λιγοτερο θα το παιζει..
Χωρίς πλάκα, το παιδί είναι τιμιότατο και ικανότατο.
Και πέρυσι στην ευρωλίγκα, αλλά και χθες με την Τουρκία, το πάθος και το τσαγανό που βγάζει είναι μοναδικά.
Τον θέλω να πάρει χρόνο και στην ευρωλίγκα, όχι μόνο στην Α1.
Ένα 15λεπτο στον Θρύλο το αξίζει το παιδί, και άμυνα παίζει και 2-3 σουτάκια θα βάλει,

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 04, 2021 4:21 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 04, 2021 3:19 pm

Ένα 15λεπτο στον Θρύλο το αξίζει το παιδί, και άμυνα παίζει και 2-3 σουτάκια θα βάλει,
Να το κάνουμε 10λεπτο; :P
* Και κάνει και πλονζόν άμα λάχει. Και δίνει κι όλη του την ψυχή.
Και βοηθάει κι από τον πάγκο. ΄Πως έκανε ο Πόλυ, ο βοηθός προπονητή στη γωνιά του Ρόκυ Μπαλμπόα;

AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 04, 2021 7:15 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 04, 2021 3:19 pm
lefpan έγραψε:
Κυρ Ιούλ 04, 2021 12:38 pm

Χωρίς πλάκα, το παιδί είναι τιμιότατο και ικανότατο.
Και πέρυσι στην ευρωλίγκα, αλλά και χθες με την Τουρκία, το πάθος και το τσαγανό που βγάζει είναι μοναδικά.
Τον θέλω να πάρει χρόνο και στην ευρωλίγκα, όχι μόνο στην Α1.
Ένα 15λεπτο στον Θρύλο το αξίζει το παιδί, και άμυνα παίζει και 2-3 σουτάκια θα βάλει,
Και εγώ τον συμπαθώ και μου αρέσει το πάθος και το θράσος που δείχνει. Πέρυσι στην EL όσες ευκαιρίες του δόθηκαν τις άρπαξε από τα μαλλιά. Προτιμούσα να πάρει όλο τον χρόνο του Τζενκινς στο περσινό ρόστερ.

Αλλά εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Κακά τα ψέματα το μεγάλο του ατού είναι ότι είναι Έλληνας και όχι οι μπασκετικές του ικανότητες (ξαναλέω είναι τιμιότατος). Αν δεν υπήρχε το 7+7 δεν θα μιλάγαμε για Λάρε.

Για όσους λένε για Μακ Κίσσικ να μην ξεχνάμε ότι το slashing και το transition παιχνίδι του δεν το έχει άλλος στο ρόστερ μας. Αν βελτιώσει το σουτ του και τις αποφάσεις του θα μιλάμε για κομβικό παίχτη.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 350
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 8:39 am

Βλέποντας χθες την Εθνική και βάση των περσινών αγώνων στην Euroleague σκέφτομαι πως ο Σλουκας δεν είναι ούτε κατά διάνοια ηγέτης,δεν θα αναστήσει την ομάδα όταν αυτή πεθαίνει, δεν θα πάρει πολλές συνεχόμενες προσπάθειες να σώσει ένα "τελειωμένο ματς". Είναι ένας πολύ καλός Guard ομάδας Euroleague κάνοντας πολλά σωστά πράγματα στον παιχνίδι του και μέχρι εκεί... Πραγματικά πιστεύουν στον Ολυμπιακό ότι με μεταγραφή τύπου Lighty το ροστερ θα κλείσει?? Οπωσδήποτε 2 παίκτες με τρίποντο ,όχι έναν αλλά 2.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 9:25 am

prime7 έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 8:39 am
Βλέποντας χθες την Εθνική και βάση των περσινών αγώνων στην Euroleague σκέφτομαι πως ο Σλουκας δεν είναι ούτε κατά διάνοια ηγέτης,δεν θα αναστήσει την ομάδα όταν αυτή πεθαίνει, δεν θα πάρει πολλές συνεχόμενες προσπάθειες να σώσει ένα "τελειωμένο ματς". Είναι ένας πολύ καλός Guard ομάδας Euroleague κάνοντας πολλά σωστά πράγματα στον παιχνίδι του και μέχρι εκεί... Πραγματικά πιστεύουν στον Ολυμπιακό ότι με μεταγραφή τύπου Lighty το ροστερ θα κλείσει?? Οπωσδήποτε 2 παίκτες με τρίποντο ,όχι έναν αλλά 2.
Δεν έχεις άδικο. Δεν είναι τέτοιος παίκτης ο Σλούκας. Σαν αυτόν που περιγράφεις. Γιατί εσύ περιγράφεις τον Σπανούλη μέχρι το 2017, τον Γιουλ μέχρι τον τραυματισμό του, τον Ντόνσιτς για όσο έπαιξε.
Σπάνιες περιπτώσεις δηλαδή.

Αλλά ηγέτης είναι. Σωτήρας δεν είναι.
Μάλλον χρειαζόμαστε 2 παίκτες στο 2 και στο 3 αλλά κι έναν απο τους Μακίσικ, Κάρτερ, Λαρεντζάκη, Παπανικολάου να φύγει. :) Δεν γίνονται αυτά θα μου πει κανείς (ενδεχομένως να σκεφτούν οι περισσότεροι, να δώσουμε δανεικό τον Κάρτερ, κάτι στο οποίο εγώ είμαι αντίθετος). Αλλά είναι πάρα πολλοί οι παίκτες εκεί γύρω και μόνο αν προκύψουν οι κλασσικοί τραυματισμού που πάνε πακέτο με τον μπασκετικό Ολυμπιακό, βλέπω να ρολάρει το πράγμα. :roll:

Άβαταρ μέλους
verycoco

 junior
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 11:59 am
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Che
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 9:44 am

Σλουκας - Γουοκαπ - Λουντζης
Λαρε - ΜακΧισικ - Ταιλερ
Παπ - Χολινς(;) - Χαραλαμπο
Σασα - Πρι - Λιβιο
Χασάν - Φαλ - Κ.Α.

Καρτερ δανεικός

Ρόστερ 15 παικτών με κάρτερ 16 (δυσκολο)

Που δημιουργείται πρόβλημα εκτός ότι ίσως πρέπει να μένει λιβιο εκτός 12αδας εναλλάξ με κάποιον;

0
μαζί με την ομάδα μεγαλώνουμε και εμεις...
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 12:21 pm

verycoco έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 9:44 am
Σλουκας - Γουοκαπ - Λουντζης
Λαρε - ΜακΧισικ - Ταιλερ
Παπ - Χολινς(;) - Χαραλαμπο
Σασα - Πρι - Λιβιο
Χασάν - Φαλ - Κ.Α.

Καρτερ δανεικός

Ρόστερ 15 παικτών με κάρτερ 16 (δυσκολο)

Που δημιουργείται πρόβλημα εκτός ότι ίσως πρέπει να μένει λιβιο εκτός 12αδας εναλλάξ με κάποιον;
Για τριάρι δεν ξέρω αλλά 2άρι σκόρερ χρειαζόμαστε σίγουρα

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1740
Δημοσιεύσεις: 2197
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Ιούλ 05, 2021 1:03 pm

Δεν είναι κι εύκολη δουλειά να φτιάξεις ένα ρόστερ!!!
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το μοίρασμα του χρόνου ανάμεσα στους παίκτες.
Έτσι, λοιπόν, κάθισα κι έγραψα ένα δικό μου (!!!) ρόστερ με σημειωμένους δίπλα τους χρόνους.

Η 12άδα που θα κατεβαίνει σε κάθε αγώνα (για την EL) θα έχει 11 σίγουρους: Σλούκα-Γουόκαπ-Ντόρσεϊ-Μακίσικ- Παπανικολάου-Χόλινς (άντε ρε basket72, σου 'κανα το χατίρι!)-Βεζένκοφ-Ζαν Σαρλ-Πρίντεζη-Φαλ-Μάρτιν.
Η τελευταία θέση θα καλύπτεται διαφορετικά κάθε φορά, ανάλογα με τις ανάγκες του αγώνα, από έναν εκ των: Λούντζη, Κάρτερ-Λαρεντζάκη-Αντετοκούνμπο.

Οι δε χρόνοι κατανέμονται ως εξής:

1) Σλούκας (15-25 λ.) – Γουόκαπ (15-25 λ.) – Λούντζης (0-10 λ.)
2) Ντόρσεϊ (15-25 λ.) – Μακίσικ (10-15 λ.) – Κάρτερ (0-15 λ.) – Λαρεντζάκης (0-15 λ.)
3) Παπανικολάου (15-20 λ.) – Χόλινς (15-20 λ.) – Μακίσικ (5-10 λ.)
4) Βεζένκοφ (15-25 λ.) – Ζαν Σαρλ (10-15 λ.) – Πρίντεζης (10-15 λ.)
5) Φαλ (15-25 λ.) – Μάρτιν (15-25 λ.) – Αντετοκούνμπο (0-10 λ.)

Στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να βγάλω παραπάνω χρόνο για Κάρτερ και Λαρεντζάκη, αλλά δεν πειράζει. Υπάρχει και η Α1 και οι (μακριά από μας) τραυματισμοί.

ΥΓ: Για τρίποντο, αν δεν βρίσκουμε κανένα δολοφόνο, προτείνω να φωνάξουμε αυτόν που έχω στο avatar μου!!! :lol:

1
1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”