2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 23, 2021 7:00 am

RipCity έγραψε:
Πέμ Σεπ 23, 2021 6:26 am
Ο προπέρσινος Παπανικολάου μια χαρά μου αρκεί προσωπικά, ο περσινός όμως όχι. Εκεί ουσιαστικά είναι που εγώ προσωπικά ανησυχώ. Δεν είπα φυσικά να μη του δοθεί χρόνος, αλλά να υπάρχει και πλαν Β κι όχι απλά να πάμε έτσι θεωρώντας δεδομένο πως θα γίνει πάλι αυτός που ήταν πριν το 2020.
Δε γίνεται να παίρνει ο παίκτης 800κ με 1Μ και να είμαστε ευχαριστημένοι με 5 πόντους/2 ριμπάουντ και 2 ασίστ με άθλια ποσοστά και αν πει κάποιος κακή κουβέντα η απάντηση να είναι αερολογίες. Δεν ήταν αυτός ο Παπανικολάου, πέρυσι έγινε έτσι. Προφανώς όταν στην άμυνα υπάρχει μεγάλο θέμα ο ένας καλός αμυντικός είναι ακόμη πιο κομβικός, αλλά δε γίνεται να δημιουργούμε πάντα δικαιολογίες για να πειστούμε πως αυτό είναι οκ. Στην τελική δε μιλάμε για τον Λαρεντζάκη, αλλά για τον παίκτη που προοριζόταν ως επόμενος αρχηγός του Ολυμπιακού και κάποια στιγμή θεωρούνταν τοπ3 τριάρι στην Euroleague και σίγουρα είχε το potential για All Euroleague selection.
Σύμφωνοι, και για την περυσινή απόδοση και ότι δεν δικαίωσε ποτέ τις προσδοκίες. Κι εγώ θα ήθελα ένα τριάρι, στην αρχή του καλοκαιριού άλλωστε συζητούσαμε για τον (τότε) Μπρόκχοφ και άλλα ονόματα κα μέχρι τώρα έχουν προταθεί εδώ στο φόρουμ ένα σωρό παίκτες από 2-3άρια έως 3-4άρια.
Απλώς θεωρώ δεδομένο πως το Plan Β είναι ότι για όσο χρειαστεί θα καλύφθεί η θέση 3 από Βεζέ, Μακκίσικ κυρίως αν ο Παπ δεν επανέλθει και αφού του δωθεί χρόνος και μόνο τότε. Είναι λίγο απίθανο τόσο καιρό να μην έχουμε βρει παίκτη είτε ρολίστα, είτε πρώτο όνομα, σίγουρα υπάρχουν παίκτες υπόψιν ή και ψάχνουμε αλλά δεν πρόκειται να κάνουμε κίνηση άμεσα,.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 23, 2021 8:39 am

Και να συμπληρώσω σε όσα σωστά λέγονται για τη θέση του SF, ότι μιλάμε για τη θέση που είναι σίγουρα η πιο εύκολη να βρεις έναν αμερικάνο να σου "κάνει τη δουλειά".

Εκείνος ο Μάλκολμ Χιλ που να γυρνάει;
Τον θυμάμαι στην Αστάνα να σκοράρει όπως θέλει. Οκ, είναι ψηλό2ρι/swingman αλλά νομίζω ότι και ως 3 στέκεται, πόσο μάλιστα με τα ψηλά 4ρια που έχουμε αλλά και με τα ψηλά/δυνατά 2ρια (Ντόρσεϊ, Σακ, Λάρε, Γουόκαπ) δίπλα του.
Προτιμώ κανονικό φόργουορντ αλλά κι ο Μάλκολμ έχει στοιχεία καλά, ξέρει μπάσκετ, σουτάρει, παίζει άμυνα.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 23, 2021 11:23 pm

Συνεχίζοντας με τα 2-3ρια, θα προτείνω έναν παίκτη που έρχεται από καλή χρονιά, και στα γρήγορα τον υπέγραψε η Σάσαρι που φημίζεται για το ¨μάτι¨της. Ο λόγος για τον Τάιους Μπατλ, που οκ κι αυτός 1.96 με 1.97 να είναι αλλά είναι δύναμη της φύσης αλά Μακίσικ με καλύτερο σουτ (το βελτιώνει σταθερά και στη Ρωσία πέρσι σούταρε με 43.5% αλλά κι ένα τρίποντο για 4-5 δίποντα.) Το ζήτημα είναι ότι έχει καλό μηχανισμό, παίρνει σουτ από μέση απόσταση, πηδάει πολύ καλά για τα ριμπάουντ, κι έχει μέλλον αλλά και κάποιο αξιόλογο παρόν θα έλεγα.
Μαζί με Τζέιλιν Χάρις της Κρεμόνα που θα είχε ενδιαφέρον να τον τσεκάραμε για του χρόνου στην αποφράδα περίπτωση που μας τήν κάνει για αλλού ο Ντόρσεϊ (χτυπάω ξύλο) και Κρ.Μεκογούλου (παρέα στην Σάσαρι με τον Τάιους Μπατλ) λογικά θα κλέψουν τις εντυπώσεις στο σπαγγετο- πρωτάθλημα.
Χωρίς να ξεχνάμε και τους Τ.Αλεξάντερ, Κ.Χέρβεϊ, Μ.Zαιτέ από Βίρτους, Μ.Νταούμ από Τοντόνα(τον κουβεντιάζουμε από τον πρώτο του χρόνο στην Όμπρα, ως ρολίστα) και Γκραντ από Αρμάνι.



Άβαταρ μέλους
verycoco

 junior
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 11:59 am
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Che
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 24, 2021 9:12 am

Καλημέρες! Δεν ξερω αν εχει αναφερθεί -λόγω φόρτου δουλειάς δεν τα έχω τσεκαρει όλα- αλλά ο πολυπόθητος Κοτυ Κλαρκ έκλεισε σε ομάδα της Τζαπάν. Βλέπω εν τελει να μην παίρνουμε τον combo forward που ονειρευτήκαμε

0
μαζί με την ομάδα μεγαλώνουμε και εμεις...
Άβαταρ μέλους
Zoys

Moderator
Reactions: 388
Δημοσιεύσεις: 5305
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 09, 2010 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 25, 2021 1:19 pm

O Zoran Dragic πρέπει να είναι ελεύθερος ακόμα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 25, 2021 1:36 pm

verycoco έγραψε:
Παρ Σεπ 24, 2021 9:12 am
Καλημέρες! Δεν ξερω αν εχει αναφερθεί -λόγω φόρτου δουλειάς δεν τα έχω τσεκαρει όλα- αλλά ο πολυπόθητος Κοτυ Κλαρκ έκλεισε σε ομάδα της Τζαπάν. Βλέπω εν τελει να μην παίρνουμε τον combo forward που ονειρευτήκαμε
Το είχε αναφέρει πριν μερικές βδομάδες ο Ssoulis σ΄ ένα ποστ του περί των παικτών που έχουν φύγει για την Ασία.
Εγώ μάλιστα, έχοντας διαβάσει (εδώ;;) ότι ήταν να κλείσει στην Μπαχτσεσεχίρ, τον ρώτησα αν είναι σίγουρος και μου παρέθεσε το σάιτ της ομάδας (καρχαρίες ¨κάτι¨ :roll: )
Καλός θα ήταν όντως.
Για να δούμε. Μάλλον θα πέσει μέσα ο Hipster που έλεγε ότι μπορεί να πάρει και καιρό η συγκεκριμένη μεταγραφή.

*@Zoys, ωραίος παίκτης ο Ζόραν, αλλά δεν έχει σουτ και χρειαζόμαστε έστω ένα 37-38% απέξω. Αν το είχε θα με έψηνε κι ας είναι ψηλό γκαρντ κι αυτός.

Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Σεπ 27, 2021 8:12 am

Ελεύθερος ο Μπράιαντ απ τους μπακς.. Θα ναι μια εξαιρετική επιλογή αν τον κοιτάξουμε..

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 27, 2021 8:18 am

Agio96 έγραψε:
Δευ Σεπ 27, 2021 8:12 am
Ελεύθερος ο Μπράιαντ απ τους μπακς.. Θα ναι μια εξαιρετική επιλογή αν τον κοιτάξουμε..
Πάνω που θα έγραφα το ίδιο.
Κι αυτός ψηλός γκαρντ, αλλά έπαιζε το 3 στη Μακάμπι δίπλα στο επίσης ψηλό/αθλητικό γκαρντ. Ντόρσεϊ που η-σχεδόν- διετής συνύπαρξή τους θα είναι ένα ακόμη συν για την απόκτησή του.
Μακάρι να κινηθούμε γρήγορα, γιατί ο Μπράιαντ "μετράει¨για την Ευρωλίγκα κι είναι επιλογή από το πάνω ράφι που λένε.
* Αν δεν βρει ομάδα στο ΝΒΑ. εννοείται.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 27, 2021 9:01 am

Ο Μπράιαντ ήταν από τους παίκτες που έχω ξεχωρίσει από την Ευρωλίγκα πέρσι και πρόπερσι. Χαλάλι ότι είναι 2ρι πιο πολύ από 3ρι.

Ένας παίκτης όμως που θα προτιμούσα να παίρναμε από τη σχεδόν αδυναμία μου Μπράιαντ, είναι ο διεθνής Βραζιλιάνος της Φουένλα, ο Λέο Μέιντλ. Κάθησα κι είδα ACB το ΣΚ και ο παίκτης αυτός φέτος φαίνεται καλύτερος του Φοντέκιο (που έχει μπει αναιμικά όπως κι ο έτερος από BBL,ο Μπάλντγουιν αλλά βγήκα έκτος θέματος πάλι :P ). Φόργουορντ που μπαίνει στη ρακέτα, πηδάει για ριμπς-κοψίματα, βάζει χέρια στην άμυνα, καλά πόδια, και πολύ βελτιωμένος στο σουτ. 3 παιχνίδια θα μου πει κανείς και σε μια ηλικία που δεν τον λες και μικρό. Οκ το έχουμε δει και με τον Λοτζέσκι, δεν είναι ο κανόνας, αλλά ο ΒΡαζιλιάνος είναι πια ένας ολοκληρωμένος φόργουορντ κι έτοιμος για μεγάλη ομάδα. Ήδη στην Ισπανία τον ορέγονται μεγάλοι.
Όποιος προλάβει, σκάει 300 κατοστάρικα στη Φουένλα, 500 σε αυτόν, 2ετές συμβόλαιο κι είναι οκ. Και παίζει και το 4 ως ελαφρύ 4ρι.


Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 351
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 27, 2021 9:28 am

Σε επίπεδο Ελλήνων καθώς πλέον ελάχιστοι καλοί βρίσκονται στην αγορά και με δεδομένο ότι ο Πρι του χρόνου τελειώνει νομίζω θα έπρεπε να κοιτάξουμε Ρογκαβόπουλο. Δείχνει να έχει ανέβει πολύ και να δουλεύει. Φέτος θα έχει και γεμάτη χρόνια στον Προμηθέα. Νικολαΐδης πιστεύω θέλει 2 χρονιές τουλάχιστον στο Λαύριο με λεπτά για να πάρει τα πάνω του .

0
Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Σεπ 27, 2021 9:32 am

basket72 έγραψε:
Δευ Σεπ 27, 2021 9:01 am
Ο Μπράιαντ ήταν από τους παίκτες που έχω ξεχωρίσει από την Ευρωλίγκα πέρσι και πρόπερσι. Χαλάλι ότι είναι 2ρι πιο πολύ από 3ρι.

Ένας παίκτης όμως που θα προτιμούσα να παίρναμε από τη σχεδόν αδυναμία μου Μπράιαντ, είναι ο διεθνής Βραζιλιάνος της Φουένλα, ο Λέο Μέιντλ. Κάθησα κι είδα ACB το ΣΚ και ο παίκτης αυτός φέτος φαίνεται καλύτερος του Φοντέκιο (που έχει μπει αναιμικά όπως κι ο έτερος από BBL,ο Μπάλντγουιν αλλά βγήκα έκτος θέματος πάλι :P ). Φόργουορντ που μπαίνει στη ρακέτα, πηδάει για ριμπς-κοψίματα, βάζει χέρια στην άμυνα, καλά πόδια, και πολύ βελτιωμένος στο σουτ. 3 παιχνίδια θα μου πει κανείς και σε μια ηλικία που δεν τον λες και μικρό. Οκ το έχουμε δει και με τον Λοτζέσκι, δεν είναι ο κανόνας, αλλά ο ΒΡαζιλιάνος είναι πια ένας ολοκληρωμένος φόργουορντ κι έτοιμος για μεγάλη ομάδα. Ήδη στην Ισπανία τον ορέγονται μεγάλοι.
Όποιος προλάβει, σκάει 300 κατοστάρικα στη Φουένλα, 500 σε αυτόν, 2ετές συμβόλαιο κι είναι οκ. Και παίζει και το 4 ως ελαφρύ 4ρι.

Για δώσε καμία παραπάνω πληροφορία για τον βραζιλιάνο;; τώρα πήγε acb;
Επίσης όσον αφορά το Μπράιαντ, θεωρώ ότι καλύτερα να πάρουμε παίχτη που να παίζει κ 4 σε κοντά σχήματα, αλλά απ τη στιγμή που δεν υπάρχουν πολλές διαθέσιμες ποιοτικές επιλογές, τον θεωρώ μια τέλεια περίπτωση για το 3 έστω κ αν παίζει κ 2 που δε το έχουμε τόσο ανάγκη.. Είναι κ κορμί ο ελτζαια, οπότε ματσαρει πολλά 3αρια στην ευρωλιγκα.. Το μόνο θέμα είναι ότι δε παίζει 4 και δε ξέρω για κάποιο λόγο με ανησυχεί η ρακέτα μας φέτος, παρόλο που έχει ποιοτικούς παίχτες.. Θεωρώ στο 5 θέλουμε έναν ξυλοκοπο που να μπαίνει μέσα κ απλά να βαράει

0
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 27, 2021 10:07 am

Agio96 έγραψε:
Δευ Σεπ 27, 2021 8:12 am
Ελεύθερος ο Μπράιαντ απ τους μπακς.. Θα ναι μια εξαιρετική επιλογή αν τον κοιτάξουμε..
Δεκτός μόνο αν έχει αλλάξει κούρεμα

Έχουν ίδιο ύψος και μαλλί με Ντορσι και με μπερδεύουν (ιδίως μετά από πίτσα μπιρες)

2
2 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 27, 2021 10:07 am

Agio96 έγραψε:
Δευ Σεπ 27, 2021 9:32 am



Για δώσε καμία παραπάνω πληροφορία για τον βραζιλιάνο;; τώρα πήγε acb;
Επίσης όσον αφορά το Μπράιαντ, θεωρώ ότι καλύτερα να πάρουμε παίχτη που να παίζει κ 4 σε κοντά σχήματα, αλλά απ τη στιγμή που δεν υπάρχουν πολλές διαθέσιμες ποιοτικές επιλογές, τον θεωρώ μια τέλεια περίπτωση για το 3 έστω κ αν παίζει κ 2 που δε το έχουμε τόσο ανάγκη.. Είναι κ κορμί ο ελτζαια, οπότε ματσαρει πολλά 3αρια στην ευρωλιγκα.. Το μόνο θέμα είναι ότι δε παίζει 4 και δε ξέρω για κάποιο λόγο με ανησυχεί η ρακέτα μας φέτος, παρόλο που έχει ποιοτικούς παίχτες.. Θεωρώ στο 5 θέλουμε έναν ξυλοκοπο που να μπαίνει μέσα κ απλά να βαράει
Ο Μέιντ(ε)λ άργησε σχετικά να έρθει στην Ευρώπη, χρειάστηκε μια σούπερ χρονιά με τους "παουλίστας" για να τραβήξει τα βλέμματα της Φουένλα.
Είναι δύναμη της φύσης (θυμίζει κάπως Ντεκ με μεγάλες πλάτες από φυσικού τους που χωρίς να είνα "τούμπανοι¨ και γυμναστηριακοί, είναι σαφές ότι είναι πολύ μα πολύ δυνατοί και στο πάνω κορμί και στον κορμό- πόδια). ΈΧει μακρά χέρια, που σε συνδυασμό με τη δύναμή του, τού δίνουν τη δυνατότητα να μαρκάρει πιο ψηλούς, να πηδάει για ριμπάουντς και τάπες και ξέρει πολύ μπάσκετ. Κατευθείαν για Ευρωλίγκα του χρόνου. Αν τον τσιμπάγαμε με 200 η 300 ως ρήτρα, το καλοκαίρι θα τον πουλάγαμε με 500-600 σε κάποια Ευρωλιγκάτη ισπανική. Καλύτερα βέβαια να τον κρατάγαμε...


Συμφωνώ με όσα λες για Μπράιαντ. Καλύτερα ένα 3-4ρι, αλλά είναι τόσο καλός ο Μπράιανττ( σε συνδυασμό με τό ότι έχει παίξει Ευρωλίγκα κοντά 2 χρόνια αλλά και το ότι γνωρίζεται πολύ καλά με τον Ντόρσεϊ αλλά και με το ότι έχει παίξει κάτω από τις οδηγίες του Σφαιρόπουλου) που.... απλά δεν τον αφήνεις.


@prime7 όντως ο Ρογκαβόπουλος θα μπορούσε άνετα να χωρέσει στο ρόστερ της επόμενης χρονιάς. Το καίριο ζητούμενο γι' αυτόν (και το δόλιο το ελληνικό μπάσκετ που τού λείπουν παίκτες με τα χαρακτηριστκά του Ρογκαβόπουλου) είναι ν' αρπάξει από τα μαλλιά την ευκαιρία που του δίνεται με το να παίξει στον Προμηθέα που τα τελευταία χρόνια βοηθάει πολύ τους Έλληνες παίκτες ενώ με τον Κασιμίρο στο τιμόνι, τα πράγματα γίνονται ακόμη καλύτερα σε αυτόν τον τομέα. Δείχνει να πηγαίνει καλά, σταυρώνουμε δάκτυλα για να συνεχίσει με αυτόν το ρυθμό και με αυτά τα μυαλά....

AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 27, 2021 10:51 am

Bryant πολύ καλή περίπτωση , με εμπειρία από EL αλλά δεν μου κολλάει στο φετινό ρόστερ. Θα μου ταίριαζε πολύ αν ερχόταν σαν αντικαταστάτης του Σακ , αλλά για αυτό που ψάχνουμε νομίζω δεν κάνει. Βέβαια αν μπορούσες να τον κλείσεις για 2 χρόνια ή να βάλεις NBA out τότε ίσως αξίζει να γίνει κίνηση . Επίσης λογικά είναι αρκετά "αλμυρός" οικονομικά .

Noμίζω ότι θέλουμε εναν στυλ Gabriel Deck (όχι τον ίδιο γτ λογικά συνεχίζει στους Thunder) , αλλά ένας παίχτης με παρόμοια στοιχεία θα ταίριαζε απόλυτα.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 27, 2021 11:17 am

Παικταρας ο ελαιτζα αλλα πιο πολυ 2ρι μου κανει..αναλογως βεβαια,αν δεν μπορουμε να βρουμε καποιον ποιοτικο 3-4ρο καλυτερα αυτον..

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”