2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 14, 2021 12:52 pm

berry έγραψε:
Σάβ Αύγ 14, 2021 10:42 am
Ακούγεται ότι οι Μπακς θα αποδεσμευσουν Elijah Bryant
Καλός είναι αλλά δεν γίνεται να μας κάτσει ο συμπάικτης του πέρσι; Θα μας λύσει τα χέρια και στο τρίο.

Punksnotdead

 sophomore
Reactions: 31
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 31, 2021 4:58 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Αύγ 14, 2021 2:43 pm

basket72 έγραψε:
Σάβ Αύγ 14, 2021 12:52 pm
berry έγραψε:
Σάβ Αύγ 14, 2021 10:42 am
Ακούγεται ότι οι Μπακς θα αποδεσμευσουν Elijah Bryant
Καλός είναι αλλά δεν γίνεται να μας κάτσει ο συμπάικτης του πέρσι; Θα μας λύσει τα χέρια και στο τρίο.
Πάντως έχουν περάσει δύο βδομάδες από το τουιτάρισμα του Wojnarowski και όνομα ομάδας που ενδιαφέρεται για τον Ντόρσεϊ δεν έχει ακουστεί την στιγμή που έχουν ακουστεί τουλάχιστον τρείς για τον Παπαπέτρου.

0
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 14, 2021 2:59 pm

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 14, 2021 4:30 pm

Punksnotdead έγραψε:
Σάβ Αύγ 14, 2021 2:43 pm


Πάντως έχουν περάσει δύο βδομάδες από το τουιτάρισμα του Wojnarowski και όνομα ομάδας που ενδιαφέρεται για τον Ντόρσεϊ δεν έχει ακουστεί την στιγμή που έχουν ακουστεί τουλάχιστον τρείς για τον Παπαπέτρου.
Έτσι ακριβώς. Επιπλέον, αυτό που είχα βγει τότε με το τουιτάρισμα του Α.Β το ξέραμε κάποιο καιρό ήδη. Ότι έχει γκελ σε ομάδες του ΝΒΑ. Το θέμα είναι μέχρι τι βαθμό. Ο Ντόρσεϊ ξέρει ότι παίζοντας χοντρά λεπτά στην Ευρωλίγκα και καλύτερος παίκτης θα γίνει και θα αυξήσει τις πιθανότητες για καλό συμβόλαιο στο ΝΒΑ από το να πάει εκεί και να παίρνει "σκουπιδόρχρονο¨". Συνεχίζει να συγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες το σενάριο ΝΒΑ, αλλά για να δούμε...

Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 16, 2021 8:40 am

ρε Μπαρζω ασε τα θα δουμε και δεν ξερω και αναλογα τις αναγκες κλπ και φερε μας AYTON λεμε !



ακομα ελευθερο ειναι το παλουκαρι . δεν βρισκει λεμε . δεν τον λυπασαι ; ακαρδε ε ακαρδε

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1822
Δημοσιεύσεις: 2249
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Σεπ 16, 2021 12:41 pm

berry έγραψε:
Πέμ Σεπ 16, 2021 8:40 am
ρε Μπαρζω ασε τα θα δουμε και δεν ξερω και αναλογα τις αναγκες κλπ και φερε μας AYTON λεμε !



ακομα ελευθερο ειναι το παλουκαρι . δεν βρισκει λεμε . δεν τον λυπασαι ; ακαρδε ε ακαρδε
Αν είχε λίγο καλύτερο τρίποντο...

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 16, 2021 12:55 pm

berry έγραψε:
Πέμ Σεπ 16, 2021 8:40 am
ρε Μπαρζω ασε τα θα δουμε και δεν ξερω και αναλογα τις αναγκες κλπ και φερε μας AYTON λεμε !



ακομα ελευθερο ειναι το παλουκαρι . δεν βρισκει λεμε . δεν τον λυπασαι ; ακαρδε ε ακαρδε
Πλακα θα κανεις; Το παλουκαρι ειναι για μικρομεσαια ομαδα Γερμανιας. Αστειος αμυντικος και στην επιθεση ειναι σαν τον Καλαιτζακη. Πολλες προσπαθειες για να βαλει λιγα.

0
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 16, 2021 3:00 pm

τώρα που το λες ναι ίσως εχεις δίκιο , θα τον προτείνω στο τοπικ του Κολοσσού να κάνει ομαδα ΝΒΑ να γουστάρουμε

Έχει πλάκα πως κρίνετε μερικοί και βγαζετε τοσο εύκολα άχρηστους ή ακατάλληλους τέλος παντων ,παίκτες που παίζουν στο κορυφαίο μακράν πρωτάθλημα του κόσμου με 7 ποντους και 20 λεπτα μ.ο

α ναι ειναι garbage time ξέχασα , δεν μετράει

αυτός μαζι με Τζακαρ Σαμπσον είναι οτι καλύτερο αυτη την στιγμή σε ελεύθερα forward για τα ευρωπαϊκά οικονομικά στανταρ

Εκτος αν κανει κάνα κουλό και θελει να ρθει Ευρωπη ο Χολις-Τζεφερσον ξέρω γω

Τεσπα δεν το συνεχίζω απλα παντα μου κανε εντύπωση ποσο εύκολα απαξιώνουμε παίκτες απο ΝΒΑ

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 16, 2021 5:21 pm

berry έγραψε:
Πέμ Σεπ 16, 2021 3:00 pm
τώρα που το λες ναι ίσως εχεις δίκιο , θα τον προτείνω στο τοπικ του Κολοσσού να κάνει ομαδα ΝΒΑ να γουστάρουμε

Έχει πλάκα πως κρίνετε μερικοί και βγαζετε τοσο εύκολα άχρηστους ή ακατάλληλους τέλος παντων ,παίκτες που παίζουν στο κορυφαίο μακράν πρωτάθλημα του κόσμου με 7 ποντους και 20 λεπτα μ.ο

α ναι ειναι garbage time ξέχασα , δεν μετράει

αυτός μαζι με Τζακαρ Σαμπσον είναι οτι καλύτερο αυτη την στιγμή σε ελεύθερα forward για τα ευρωπαϊκά οικονομικά στανταρ

Εκτος αν κανει κάνα κουλό και θελει να ρθει Ευρωπη ο Χολις-Τζεφερσον ξέρω γω

Τεσπα δεν το συνεχίζω απλα παντα μου κανε εντύπωση ποσο εύκολα απαξιώνουμε παίκτες απο ΝΒΑ
Παίκτης που να κάνει για ευρωλίγκα έστω και συμπληρωματικός μόνο από Αμερική μπορούμε να πάρουμε για να δούμε

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 17, 2021 11:52 am

berry έγραψε:
Πέμ Σεπ 16, 2021 3:00 pm
τώρα που το λες ναι ίσως εχεις δίκιο , θα τον προτείνω στο τοπικ του Κολοσσού να κάνει ομαδα ΝΒΑ να γουστάρουμε

Έχει πλάκα πως κρίνετε μερικοί και βγαζετε τοσο εύκολα άχρηστους ή ακατάλληλους τέλος παντων ,παίκτες που παίζουν στο κορυφαίο μακράν πρωτάθλημα του κόσμου με 7 ποντους και 20 λεπτα μ.ο

α ναι ειναι garbage time ξέχασα , δεν μετράει

αυτός μαζι με Τζακαρ Σαμπσον είναι οτι καλύτερο αυτη την στιγμή σε ελεύθερα forward για τα ευρωπαϊκά οικονομικά στανταρ

Εκτος αν κανει κάνα κουλό και θελει να ρθει Ευρωπη ο Χολις-Τζεφερσον ξέρω γω

Τεσπα δεν το συνεχίζω απλα παντα μου κανε εντύπωση ποσο εύκολα απαξιώνουμε παίκτες απο ΝΒΑ
Καμια απαξιωση φιλε μου. Ολοι οι παιχτες εχουν την αξια τους.
Οσο αφορα τον συγκεκριμενο να πω τα εξης και αν θες απαντησε μου αν λεω κατι λαθος.
Σε ολη την καριερα του NCAA και NBA εχει : κακο ποσοστο στο τριποντο (ειδικα στην τελευταια καλη χρονια του στο κολεγιο ειχε 2.6/7.1 ανα παιχνιδι 37% δλδ, ελεος σουταρε οσα διποντα και τριποντα λες και ηταν ο Καρυ !!), μετριο προς κακο στο διποντο, ανυπαρκτους αριθμους σε κοψιματα και κλεψιματα, μετριους αριθμους σε ριμπαουντ. Σε τι ακριβως θα ηταν χρησιμος στην ομαδα σου;
Τον αφησε ομαδα σε ριμπιλτινγκ η OCL (25 χρονων παιδι τοτε) περσυ ελευθερο. Πηγε στους μπακς που επαιξε ενα παιχνιδι και κοπηκε μετα σε ομαδα που εχει συμβολαιο ο Θανασης (καλος με διαβατηριο, για ξενο θα τον ηθελες;) και εδωσε συμβολαιο (νομιζω, δεν εχω καταλαβει ακομα) στον Καλαιτζακη (τον ηθελες στην ομαδα σου εστω και με ελληνικο διαβατηριο;)
Δεν εχει βρη ακομα συμβολαιο στο ΝΒΑ και δυσκολα θα βρη (παει για G League) και δεν εχει ακουστει καμια σοβαρη ομαδα στην ευρωπη να εχει ενδιαφερθει.

Τωρα περι ΝΒΑ θα μπορουσα να σου πω πολλα ονοματα αλλα θα πω ενα προσφατο και μεγαλη καριερα (χρονικα) στην αλλη πλευρα Ουεσλι Τζονσον.
Το αν καποιος εχει παιξει στο ΝΒΑ δεν σημαινει πως κανει και για το ψηλο επιπεδο της Ευρωπης. Ειδικα SF χωρις σοβαρο τριποντο και με κακη ομαδικη αμυνα (Οχι οτι ειναι καλος στην ατομικη αφου ουτε αθλητκος ειναι και ειναι και αδυνατουλης, ειδικα για PF)
Επισης στον Κολοσσο πηγε ο Λοουσον, μεγαλυτερο ονομα σαφως και επισης δεν βρηκε κανενα σοβαρο συμβολαιο στην Ευρωπη (Ο Παναθηναικος ακομα ψαχνει PG, μην πιασω και τον Μακ στην κουβεντα). Λες κι αυτο να ειναι τυχαιο; Τεσπα αυτον θα τον δουμε αυριο.
Τωρα βεβαια μπορει καποιος να τον παρει σε μια μετρια Γερμανικη ομαδα και σε 2-3 χρονια στα 28 του να ειναι πρωτο ονομα στην Ευρωπη. Αλλα για την ωρα....θα ηταν στοιχημα με πολυ μεγαλη αποδοση για ομαδα EL. Εγω που δεν μ αρεσουν και τα στοιχηματα δεν θα το επαιζα, δεν ξερω ο Μπαρτζωκας, χωρις καμια εμπειρια σε Ευρωπη του παικτη, αν το επαιζε.
Στο φιναλε ειπες την γνωμη σου και γω την δικη μου. No harm is done :)

0
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 17, 2021 12:34 pm

Hipster έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 11:52 am
Στο φιναλε ειπες την γνωμη σου και γω την δικη μου. No harm is done
ωραίος συμφωνούμε

και αφου απέτυχα άλλη μια φορα να φάω φαουλ ( :hammer: )ας συνεχίσω στο γνωστό πολιτισμένο μου ύφος

πάντα οι ΝΒΑερς θα έχουν ρίσκο . Συμφωνούμε . Εκτός αν πρόκειται για παικταραδες ντε φακτο, αλλά αυτοί δεν έρχονται πια Ευρωπη.
Αλλά είναι ρισκο που ισως αξίζει να πάρεις ,γιατι αν πιάσουν μπορεί να έχουν σαφώς μεγαλύτερο ταβάνι από τον κάθε συμπαθητικό Αμερικάνο με ευρωπαικη εμπειρια στυλ Lighty , Μπαμπ πχ

Σε αυτό που ενίσταμαι είναι οτι κρίνεις βασει του τι εκαναν ΝΒΑ . Ενας μέτριος αμερικανος για ΝΒΑ δεν ειναι απαραίτητα μέτριος και για Ευρωπη

βλέπε πχ Μικι,Ουντο,Γουαναμεικερ,Ντιλεϊνι κλπ

τεσπα οπως ειπες "Στο φινάλε ειπες την γνώμη σου και γω την δική μου" :)

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 17, 2021 3:04 pm



0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 17, 2021 3:15 pm

berry έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 12:34 pm

Σε αυτό που ενίσταμαι είναι οτι κρίνεις βασει του τι εκαναν ΝΒΑ . Ενας μέτριος αμερικανος για ΝΒΑ δεν ειναι απαραίτητα μέτριος και για Ευρωπη

βλέπε πχ Μικι,Ουντο,Γουαναμεικερ,Ντιλεϊνι κλπ

τεσπα οπως ειπες "Στο φινάλε ειπες την γνώμη σου και γω την δική μου" :)
Δεν πολυσυμφωνώ με τα παραδείγματα σου, σε παίκτες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής συνήθως κοιτάω τα στατιστικά τους ανά 36 λεπτά και όχι κάτι πιο "advanced" αφού δεν παίζουν συνήθως και με καλές πεντάδες.
Ο Ούντο αν δεις τα στατιστικά του ήταν ελίτ μπλοκέρ ακόμα και για το NBA, o Μίκυ κορυφαίος ριμπάουντερ, οι γκαρντ είναι ειδική περίπτωση θεωρώ αλλά δεν είχαν και χάλια στατιστικά σε σκοράρισμα και οργάνωση.
O Justin δεν δείχνει να ξεχωρίζει σε κάτι, ίσως δείχνει μια ικανότητα στο σκοράρισμα αλλά έχει χάλια σουτ από οτιδήποτε μακριά από την στεφάνη και ότι δεν είναι λέυ απ. Στην Ευρώπη με την κλειστή ρακέτα θα του δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα.

Γενικότερα και χωρίς να αναφέρομαι στον συγκεκριμένο έχω μια εντύπωση ότι πριν ας πούμε 20 χρόνια περίμενες ότι ένας μέτριος παίκτης με θητεία στο NBA θα ήταν γενικά σε ένα επίπεδο να ανταπεξέλθει στο υψηλότερο επίπεδο, πλέον οι πιθανότητες έχουν μειωθεί, δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει το πόσο "κλειστή" είναι η ρακέτα στην Ευρώπη, το ότι στο NBA οι σταρ περνουν όλο και μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού πάνως τους και μειώνονται τα πράγματα που καλούνται να κάνουν οι αναπληρωματικοί; Θα είχε ενδιαφέρον μια έρευνα .

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 17, 2021 5:04 pm

berry έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 12:34 pm
Hipster έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 11:52 am
Στο φιναλε ειπες την γνωμη σου και γω την δικη μου. No harm is done


Σε αυτό που ενίσταμαι είναι οτι κρίνεις βασει του τι εκαναν ΝΒΑ . Ενας μέτριος αμερικανος για ΝΒΑ δεν ειναι απαραίτητα μέτριος και για Ευρωπη

Βασικα μια παραμετρος ειναι τα στατιστικα του στο ΝΒΑ, μια αλλη η ομαδα που επαιζε εκει και ποτε επαιζε σ αυτη (ας πουμε περιοδο τανκινγκ), και μια τριτη η αντιπαραθεση των αριθμων του σε ΝΒΑ και Κολεγιο (παλι και εκει παιζει το προγραμμα- ονομα πανεπιστημιου), αλλα βασικα κοιταω τι εχει κανει σε στατιστικα στην Ευρωπη γιατι ειναι οι πιο αξιοπιστοι αριθμοι για να παρεις μια εικονα για εναν αμερικανο παιχτη. Μετα κοιτας και οτι χαιλαιτ υπαρχει για να εχεις μια ατομικη εικονα για τα χαρακτηριστικα του. Τωρα τον συγκεκριμενο τον εχω δει σε πανω απο 10 ΝΒΑ παιχνιδια ολακερα και δεν πιστευω πως ειναι το ειδος του παιχτη που μπορει ευκολα να κανει καριερα στην Ευρωπη σε ψηλο επιπεδο. Συνηθως αν βρης κατι τετοιο ή μολις εχει ερθει απο ΝΒΑ και παιρνει πολλα γκαφρα ειτε ειναι ετοιμος για να φυγει για εκει.
Για να καταλαβεις τι λεω εν κατακλειδι, καποια στιγμη εγραψα πως ο Τζαμαλ Τζοουνς μπορει ισως να βοηθησει τον Ολυμπιακο σε δευτερο ρολο SF. Λεγοντας αυτο δεν λεω πως ειναι καλυτερος παιχτης απο τον Τζαστιν Τζακσον (μαλλον δεν ειναι γι αυτο ποτε δεν πλησιασε το ΝΒΑ) , απλα πιστευα επειδη εχω δει τον παιχτη λαιβ στο ελληνικο πρωταθλημα , τις αντιδρασεις του στον παγκο, την προθερμανση του , την επικοινωνια με τους συμπαιχτες του και τα ατομικα αγωνιστικα του στοιχεια πως μπορει να βοηθησει σε καποια σημεια (ισως) τον Ολυμπιακο. Οπως βοηθησε πχ ο Πετγουει καποτε, ενω δεν βοηθησαν οι Τζαμαριο Μουν, ο Γουορικ ή ακομα και ο Παουελ που βρεθηκε σε ροστερ που πηρε Ευρωπαικο τιτλο τελικα με τον Ολυμπιακο, αλλα εχασε την θεση του στο ροτεισον απο τον Σερμαντινι στο τελος.
Το ΝΒΑ δεν ειναι πανακεια. Θυμαμε τοτε που ειχε ερθει ο πατερας του Χιγκινς στον Ολυμπιακο, ο Ροντ, και τον αλλαξαν σε 1-2 μηνες για να ερθει ο συνονοματος σου. στην θεση του. Ειχε ερθει με αρκετα λεφτα και πορεια στο ΝΒΑ, αλλα δεν ηταν παρα ενας τιμιος ρολιστας. Απο τοτε το Ευρωπαικο μπασκετ εχει κανει αλματα προοδου και το αμερικανικο εχει μια στασιμοτητα αν δεν εχει κανει και βηματα πισω.

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 17, 2021 5:29 pm

tarp7 έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 3:04 pm
Δεν ξερω αν τον εβαλες για μεταγραφη-προταση, αλλα το παιδι αυτο ειναι ψηλο γκαρντ πιο πολυ απο φοργουορντ. Προσωπικα μ αρεσει και τον θεωρω εξαιρετικα ταλαντουχο (21), αλλα ειναι προτζεκτ σε δημιουργια. Ακομα και να φυγει απο το ΝΒΑ δεν ειμαι σιγουρος πως μπορει να παιξει ρολο στην EL. Προσωπικα και τον Ποκου να μπορουσε να φερει ο Ολυμπιακος πισω (λεμε τωρα) , δεν ειμαι σιγουρος πως θα επαιζε σημαντικο ρολο στην ομαδα αυτη την στιγμη.
Αυτοι οι παιχτες ειναι για να παιζουν στην Βιλερμπαν που ειναι ομαδα προθαλαμος του ΝΒΑ και οχι σε ομαδες με στοχο την 8αδα. Και οταν λεω να παιξουν, εννοω να παιξουν πανω απο 5-10 λεπτα Μ.Ο . Λιγο περισσοτερο απ αυτο επαιζε στο Βιλνιους πριν φυγει περσυ στο Γιουροκαπ.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”