2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3516
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 17, 2021 8:35 pm

Hipster έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 5:29 pm
tarp7 έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 3:04 pm
Δεν ξερω αν τον εβαλες για μεταγραφη-προταση, αλλα το παιδι αυτο ειναι ψηλο γκαρντ πιο πολυ απο φοργουορντ. Προσωπικα μ αρεσει και τον θεωρω εξαιρετικα ταλαντουχο (21), αλλα ειναι προτζεκτ σε δημιουργια. Ακομα και να φυγει απο το ΝΒΑ δεν ειμαι σιγουρος πως μπορει να παιξει ρολο στην EL. Προσωπικα και τον Ποκου να μπορουσε να φερει ο Ολυμπιακος πισω (λεμε τωρα) , δεν ειμαι σιγουρος πως θα επαιζε σημαντικο ρολο στην ομαδα αυτη την στιγμη.
Αυτοι οι παιχτες ειναι για να παιζουν στην Βιλερμπαν που ειναι ομαδα προθαλαμος του ΝΒΑ και οχι σε ομαδες με στοχο την 8αδα. Και οταν λεω να παιξουν, εννοω να παιξουν πανω απο 5-10 λεπτα Μ.Ο . Λιγο περισσοτερο απ αυτο επαιζε στο Βιλνιους πριν φυγει περσυ στο Γιουροκαπ.
Με το ύψος που έχει στην ευρωλίγκα μπορεί να παίξει άνετα στο 3 σαφώς δεν είναι 3--4. Απ ότι διαβάζω ψάχνουμε για συμπληρωματικό παίκτη πιστεύω 10-15 λεπτά μπορεί να τα παίξει και σε μας και έχουμε και έναν παίκτη με μέλλον

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 17, 2021 9:18 pm

Hipster έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 5:29 pm


Δεν ξερω αν τον εβαλες για μεταγραφη-προταση, αλλα το παιδι αυτο ειναι ψηλο γκαρντ πιο πολυ απο φοργουορντ. Προσωπικα μ αρεσει και τον θεωρω εξαιρετικα ταλαντουχο (21), αλλα ειναι προτζεκτ σε δημιουργια. Ακομα και να φυγει απο το ΝΒΑ δεν ειμαι σιγουρος πως μπορει να παιξει ρολο στην EL. Προσωπικα και τον Ποκου να μπορουσε να φερει ο Ολυμπιακος πισω (λεμε τωρα) , δεν ειμαι σιγουρος πως θα επαιζε σημαντικο ρολο στην ομαδα αυτη την στιγμη.
Αυτοι οι παιχτες ειναι για να παιζουν στην Βιλερμπαν που ειναι ομαδα προθαλαμος του ΝΒΑ και οχι σε ομαδες με στοχο την 8αδα. Και οταν λεω να παιξουν, εννοω να παιξουν πανω απο 5-10 λεπτα Μ.Ο . Λιγο περισσοτερο απ αυτο επαιζε στο Βιλνιους πριν φυγει περσυ στο Γιουροκαπ.
Ε, γιατί άλλο να τον έβαλε σε τέτοιο topic; :P Για την ωραία του κόμη;

Επιπλέον, τόσοι και τόσοι παίζουν με ψηλά γκαρντ στο 3 και για ώρα. Τρανό παράδειγμα ο Χίγκινς της ΤΣΣΚΑ (κυρίως) και της Μπαρτσελόνα-ς.

Δεν τον ξέρω καθόλου τον παίκτη και φαίνονται λογικά όσα λες.
Έτσι κι αλλιώς σε όποιαν θέση κι αν πάρουμε παίκτη (είτε 3ρι, είτε 3-4ρι, είτε 4ρι, είτε τρίτο πεντάρι- αν ο Σάσα λύσει το θέμα στο 3-4) θα πρέπει να είναι έτοιμος παίκτης να μπαίνει μέσα στον χρόνο που τού δίνεται και να μην πελαγώνει. Οπότε ναι, δεν θέλουμε μικρούς κι ανώριμους. Να πάνε στις Παρτίζαν αυτού του κόσμου. :dribble:

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 1:19 am

basket72 έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 9:18 pm
Hipster έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 5:29 pm


Δεν ξερω αν τον εβαλες για μεταγραφη-προταση, αλλα το παιδι αυτο ειναι ψηλο γκαρντ πιο πολυ απο φοργουορντ. Προσωπικα μ αρεσει και τον θεωρω εξαιρετικα ταλαντουχο (21), αλλα ειναι προτζεκτ σε δημιουργια. Ακομα και να φυγει απο το ΝΒΑ δεν ειμαι σιγουρος πως μπορει να παιξει ρολο στην EL. Προσωπικα και τον Ποκου να μπορουσε να φερει ο Ολυμπιακος πισω (λεμε τωρα) , δεν ειμαι σιγουρος πως θα επαιζε σημαντικο ρολο στην ομαδα αυτη την στιγμη.
Αυτοι οι παιχτες ειναι για να παιζουν στην Βιλερμπαν που ειναι ομαδα προθαλαμος του ΝΒΑ και οχι σε ομαδες με στοχο την 8αδα. Και οταν λεω να παιξουν, εννοω να παιξουν πανω απο 5-10 λεπτα Μ.Ο . Λιγο περισσοτερο απ αυτο επαιζε στο Βιλνιους πριν φυγει περσυ στο Γιουροκαπ.
Ε, γιατί άλλο να τον έβαλε σε τέτοιο topic; :P Για την ωραία του κόμη;

Επιπλέον, τόσοι και τόσοι παίζουν με ψηλά γκαρντ στο 3 και για ώρα. Τρανό παράδειγμα ο Χίγκινς της ΤΣΣΚΑ (κυρίως) και της Μπαρτσελόνα-ς.

Δεν τον ξέρω καθόλου τον παίκτη και φαίνονται λογικά όσα λες.
Έτσι κι αλλιώς σε όποιαν θέση κι αν πάρουμε παίκτη (είτε 3ρι, είτε 3-4ρι, είτε 4ρι, είτε τρίτο πεντάρι- αν ο Σάσα λύσει το θέμα στο 3-4) θα πρέπει να είναι έτοιμος παίκτης να μπαίνει μέσα στον χρόνο που τού δίνεται και να μην πελαγώνει. Οπότε ναι, δεν θέλουμε μικρούς κι ανώριμους. Να πάνε στις Παρτίζαν αυτού του κόσμου. :dribble:
Ηταν ρητορικο το ερωτημα βρε χριστιανε μου.
Περι Χιγκινς τωρα. Σιγα μην παιζει SF ο Χιγκινς που δεν ειναι καν ψηλο δυαρι. Ισα με τον Λαρεντζακη ειναι. Στα δυο χρονια επαιζε φτερο στην ΤΣΣΚΑ αλλα και τοτε ακομα αμα ηταν να φυλαξουν κανα τριαρι βαρβατο το αναλαμβανε ο Κουρμπανοφ. Την τριτη χρονια πηραν τον Κλαιμπερν για 3 και βρηκαν την υγεια τους.
Στην Μπαρτσα την βρωμοδουλεια την επαιρναν (δυνατα και ψηλα SF) Κλαβερ, Σμιτς και ο Χαγκα στην αναγκη.
Για τα αλλα συμφωνω. Αμα θες προκοπη στην Γιουρολιγκα παιρνεις παιχτες που μπαινουν και παιζουν. Αν θες να προωθησεις μικρους, βαζεις κανα ελληνα. Να παρεις τον Λιθουανο, να τον στρωσεις και μετα να σου φυγει για ΝΒΑ παλι. Τι κερδιζεις;
Παντως αμα βολευεσε στο 3 με Χιγκινς σου κανει και ο Μακισικ και ο Λαρεντζακης (δεν μιλαω σε αξια, αλλα στο τι μπορει να προσφερει στην θεση), δεν θες αλλο παιχτη. Το ζητημα ειναι να μπορει να βοηθησει και στο 4.
Τελος σιγα μην παιξει 3 o Βεζενκοφ. Να εχεις το καλυτερο στρετς 4 στην Ευρωπη και να τον βαζεις στο 3 που ειναι μετριος για την θεση, βασικα λογο αμυνας ,ειναι τρελλο για μενα.
Εγω δεν πιστευω πως θελει 5αρι ο Ολυμπιακος. Εχει 2 σεντερ και αλλους δυο (ναι βαζω και τον Πριντεζη σ αυτη την κατηγορια) που μπορουν να παιξουν στην θεση.
Αλλωστε ο Πριντεζης ειναι ο καλυτερος στην επιθεση με πλατη απο τους ψηλους στον Ολυμπιακο, εμπειρος ειναι , δυνατος ειναι, ειναι και μεγαλουτσικος βεβαια, αλλα τον θες για την ωρα αναγκης, οχι για μονιμο. Παντως 5 με 4 στον Λιβιο μια χαρα ειναι. Ειναι και ψηλοτερος απο Μαρτιν.
Δεν μπορει ομαδα να χωρεσει ευκολα 6 ψηλους σε μια 12 αδα (μονο αν βαλεις Βεζενκοφ στο 3, αλλα ειπα παραπανω την αποψη μου γι αυτο) .
Παντως εγω σας ειπα απο αρχες Αυγουστου και για Μοουσα και για Οικονομοπουλο μαζι με Χρηστιδη (και στηριζω και την επιλογη αναπτυξιακα, μπραβο στον Μπαρτζωκα).
Ψυχανεμιζομαι πως η επιλογη του 6 ξενου θα αργησει ακομα πανω απο μηνα, αλλα αργα ή γρηγορα θα γινει και θα ειναι 3-4 και οχι 2-3.
Θα εβαζα ενα μπετ, αλλα ειπαμε δεν το χω το σπορ. :dribble:

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3516
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 6:01 am

basket72 έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 9:18 pm
Hipster έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 5:29 pm


Δεν ξερω αν τον εβαλες για μεταγραφη-προταση, αλλα το παιδι αυτο ειναι ψηλο γκαρντ πιο πολυ απο φοργουορντ. Προσωπικα μ αρεσει και τον θεωρω εξαιρετικα ταλαντουχο (21), αλλα ειναι προτζεκτ σε δημιουργια. Ακομα και να φυγει απο το ΝΒΑ δεν ειμαι σιγουρος πως μπορει να παιξει ρολο στην EL. Προσωπικα και τον Ποκου να μπορουσε να φερει ο Ολυμπιακος πισω (λεμε τωρα) , δεν ειμαι σιγουρος πως θα επαιζε σημαντικο ρολο στην ομαδα αυτη την στιγμη.
Αυτοι οι παιχτες ειναι για να παιζουν στην Βιλερμπαν που ειναι ομαδα προθαλαμος του ΝΒΑ και οχι σε ομαδες με στοχο την 8αδα. Και οταν λεω να παιξουν, εννοω να παιξουν πανω απο 5-10 λεπτα Μ.Ο . Λιγο περισσοτερο απ αυτο επαιζε στο Βιλνιους πριν φυγει περσυ στο Γιουροκαπ.
Ε, γιατί άλλο να τον έβαλε σε τέτοιο topic; :P Για την ωραία του κόμη;

Επιπλέον, τόσοι και τόσοι παίζουν με ψηλά γκαρντ στο 3 και για ώρα. Τρανό παράδειγμα ο Χίγκινς της ΤΣΣΚΑ (κυρίως) και της Μπαρτσελόνα-ς.

Δεν τον ξέρω καθόλου τον παίκτη και φαίνονται λογικά όσα λες.
Έτσι κι αλλιώς σε όποιαν θέση κι αν πάρουμε παίκτη (είτε 3ρι, είτε 3-4ρι, είτε 4ρι, είτε τρίτο πεντάρι- αν ο Σάσα λύσει το θέμα στο 3-4) θα πρέπει να είναι έτοιμος παίκτης να μπαίνει μέσα στον χρόνο που τού δίνεται και να μην πελαγώνει. Οπότε ναι, δεν θέλουμε μικρούς κι ανώριμους. Να πάνε στις Παρτίζαν αυτού του κόσμου. :dribble:
2.03 είναι το παιδί μια χαρά παίζει στο 3 στην ευρώπη και σωματικά έχει δυναμώσει . Ε ναι άμα δεν είσαι πάνω από 23 χρ σε ελληνικές ομάδες δεν παίζεις

0
tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3516
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 6:30 am

Hipster έγραψε:
Σάβ Σεπ 18, 2021 1:19 am
basket72 έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 9:18 pm


Ε, γιατί άλλο να τον έβαλε σε τέτοιο topic; :P Για την ωραία του κόμη;

Επιπλέον, τόσοι και τόσοι παίζουν με ψηλά γκαρντ στο 3 και για ώρα. Τρανό παράδειγμα ο Χίγκινς της ΤΣΣΚΑ (κυρίως) και της Μπαρτσελόνα-ς.

Δεν τον ξέρω καθόλου τον παίκτη και φαίνονται λογικά όσα λες.
Έτσι κι αλλιώς σε όποιαν θέση κι αν πάρουμε παίκτη (είτε 3ρι, είτε 3-4ρι, είτε 4ρι, είτε τρίτο πεντάρι- αν ο Σάσα λύσει το θέμα στο 3-4) θα πρέπει να είναι έτοιμος παίκτης να μπαίνει μέσα στον χρόνο που τού δίνεται και να μην πελαγώνει. Οπότε ναι, δεν θέλουμε μικρούς κι ανώριμους. Να πάνε στις Παρτίζαν αυτού του κόσμου. :dribble:
Ηταν ρητορικο το ερωτημα βρε χριστιανε μου.
Περι Χιγκινς τωρα. Σιγα μην παιζει SF ο Χιγκινς που δεν ειναι καν ψηλο δυαρι. Ισα με τον Λαρεντζακη ειναι. Στα δυο χρονια επαιζε φτερο στην ΤΣΣΚΑ αλλα και τοτε ακομα αμα ηταν να φυλαξουν κανα τριαρι βαρβατο το αναλαμβανε ο Κουρμπανοφ. Την τριτη χρονια πηραν τον Κλαιμπερν για 3 και βρηκαν την υγεια τους.
Στην Μπαρτσα την βρωμοδουλεια την επαιρναν (δυνατα και ψηλα SF) Κλαβερ, Σμιτς και ο Χαγκα στην αναγκη.
Για τα αλλα συμφωνω. Αμα θες προκοπη στην Γιουρολιγκα παιρνεις παιχτες που μπαινουν και παιζουν. Αν θες να προωθησεις μικρους, βαζεις κανα ελληνα. Να παρεις τον Λιθουανο, να τον στρωσεις και μετα να σου φυγει για ΝΒΑ παλι. Τι κερδιζεις;
Παντως αμα βολευεσε στο 3 με Χιγκινς σου κανει και ο Μακισικ και ο Λαρεντζακης (δεν μιλαω σε αξια, αλλα στο τι μπορει να προσφερει στην θεση), δεν θες αλλο παιχτη. Το ζητημα ειναι να μπορει να βοηθησει και στο 4.
Τελος σιγα μην παιξει 3 o Βεζενκοφ. Να εχεις το καλυτερο στρετς 4 στην Ευρωπη και να τον βαζεις στο 3 που ειναι μετριος για την θεση, βασικα λογο αμυνας ,ειναι τρελλο για μενα.
Εγω δεν πιστευω πως θελει 5αρι ο Ολυμπιακος. Εχει 2 σεντερ και αλλους δυο (ναι βαζω και τον Πριντεζη σ αυτη την κατηγορια) που μπορουν να παιξουν στην θεση.
Αλλωστε ο Πριντεζης ειναι ο καλυτερος στην επιθεση με πλατη απο τους ψηλους στον Ολυμπιακο, εμπειρος ειναι , δυνατος ειναι, ειναι και μεγαλουτσικος βεβαια, αλλα τον θες για την ωρα αναγκης, οχι για μονιμο. Παντως 5 με 4 στον Λιβιο μια χαρα ειναι. Ειναι και ψηλοτερος απο Μαρτιν.
Δεν μπορει ομαδα να χωρεσει ευκολα 6 ψηλους σε μια 12 αδα (μονο αν βαλεις Βεζενκοφ στο 3, αλλα ειπα παραπανω την αποψη μου γι αυτο) .
Παντως εγω σας ειπα απο αρχες Αυγουστου και για Μοουσα και για Οικονομοπουλο μαζι με Χρηστιδη (και στηριζω και την επιλογη αναπτυξιακα, μπραβο στον Μπαρτζωκα).
Ψυχανεμιζομαι πως η επιλογη του 6 ξενου θα αργησει ακομα πανω απο μηνα, αλλα αργα ή γρηγορα θα γινει και θα ειναι 3-4 και οχι 2-3.
Θα εβαζα ενα μπετ, αλλα ειπαμε δεν το χω το σπορ. :dribble:
Αν έχεις τραυματισμούς στο 3 και 4 που όλες οι ομάδες έχουν τραυματισμούς ποιον θα βάλεις μετά. Θα βάλει το μούσα στο 3; είναι και ποσοτικό το θέμα

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1912
Δημοσιεύσεις: 5214
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 8:17 am

Δεν μας πολυπάνε βέβαια τα τελευταία χρόνια οι μεταγραφές Λιθουανών παικτών αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν βγάζουν βέβαια καλούς παίκτες.
Εμένα πολύ μ' αρέσει. 21 χρονών, ψηλός για γκαρντ, καλό σουτ, πολύ καλό σουτ βασικά, αντίληψη και δεν είναι και πολύ αθλητικός για το NBA κάτι που το κάνει λίγο απίθανο να ξαναδοκιμάσει άμεσα. Εγώ νομίζω ότι θα βρει λεπτά και ρόλο στην ομάδα αν έχει δυναμώσει λίγο αυτόν τον χρόνο που δοκίμασε στο NBA, αν μπορούσαμε να τον δέσουμε με΄ένα 3ετές συμβόλαιο π.χ γιατί όχι.
Να προσθέσω ότι ο Λούντζης δεν πρόκειται να βρει χρόνο στον φετινό Ολυμπιακό στην Ευρώπη, τουλάχιστον όχι άμεσα, αρκεί να δούμε τον χρόνο που πήρε στα φιλικά με την Ζενίτ (που ήταν και πιο εύκολο) και με την ΤΣΣΚΑ.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 8:58 am

Hipster έγραψε:
Σάβ Σεπ 18, 2021 1:19 am


Ηταν ρητορικο το ερωτημα βρε χριστιανε μου.
Περι Χιγκινς τωρα. Σιγα μην παιζει SF ο Χιγκινς που δεν ειναι καν ψηλο δυαρι. Ισα με τον Λαρεντζακη ειναι. Στα δυο χρονια επαιζε φτερο στην ΤΣΣΚΑ αλλα και τοτε ακομα αμα ηταν να φυλαξουν κανα τριαρι βαρβατο το αναλαμβανε ο Κουρμπανοφ. Την τριτη χρονια πηραν τον Κλαιμπερν για 3 και βρηκαν την υγεια τους.
Στην Μπαρτσα την βρωμοδουλεια την επαιρναν (δυνατα και ψηλα SF) Κλαβερ, Σμιτς και ο Χαγκα στην αναγκη.
Για τα αλλα συμφωνω. Αμα θες προκοπη στην Γιουρολιγκα παιρνεις παιχτες που μπαινουν και παιζουν. Αν θες να προωθησεις μικρους, βαζεις κανα ελληνα. Να παρεις τον Λιθουανο, να τον στρωσεις και μετα να σου φυγει για ΝΒΑ παλι. Τι κερδιζεις;
Παντως αμα βολευεσε στο 3 με Χιγκινς σου κανει και ο Μακισικ και ο Λαρεντζακης (δεν μιλαω σε αξια, αλλα στο τι μπορει να προσφερει στην θεση), δεν θες αλλο παιχτη. Το ζητημα ειναι να μπορει να βοηθησει και στο 4.
Τελος σιγα μην παιξει 3 o Βεζενκοφ. Να εχεις το καλυτερο στρετς 4 στην Ευρωπη και να τον βαζεις στο 3 που ειναι μετριος για την θεση, βασικα λογο αμυνας ,ειναι τρελλο για μενα.
Εγω δεν πιστευω πως θελει 5αρι ο Ολυμπιακος. Εχει 2 σεντερ και αλλους δυο (ναι βαζω και τον Πριντεζη σ αυτη την κατηγορια) που μπορουν να παιξουν στην θεση.
Αλλωστε ο Πριντεζης ειναι ο καλυτερος στην επιθεση με πλατη απο τους ψηλους στον Ολυμπιακο, εμπειρος ειναι , δυνατος ειναι, ειναι και μεγαλουτσικος βεβαια, αλλα τον θες για την ωρα αναγκης, οχι για μονιμο. Παντως 5 με 4 στον Λιβιο μια χαρα ειναι. Ειναι και ψηλοτερος απο Μαρτιν.
Δεν μπορει ομαδα να χωρεσει ευκολα 6 ψηλους σε μια 12 αδα (μονο αν βαλεις Βεζενκοφ στο 3, αλλα ειπα παραπανω την αποψη μου γι αυτο) .
Παντως εγω σας ειπα απο αρχες Αυγουστου και για Μοουσα και για Οικονομοπουλο μαζι με Χρηστιδη (και στηριζω και την επιλογη αναπτυξιακα, μπραβο στον Μπαρτζωκα).
Ψυχανεμιζομαι πως η επιλογη του 6 ξενου θα αργησει ακομα πανω απο μηνα, αλλα αργα ή γρηγορα θα γινει και θα ειναι 3-4 και οχι 2-3.
Θα εβαζα ενα μπετ, αλλα ειπαμε δεν το χω το σπορ. :dribble:
Κατ'αρχάς Χριστιανός, είσαι και φαίνεσαι. :P
Για το ρητορικό του ερωτήματος το κατάλαβα (προφανώς) αλλά δεν μπορούσα να μη σε πειράξω.
Έτσι που το είπες, φάνηκε σαν να :) τον παίρνεις από τα μούτρα τον άλλοτε παίκτη των Ντάλας Μάβερικς ( δίπλα στον Τζέιμς Ντόναλτσον).

Ο Χίγκινς έπαιζε βασικά και στο 2 και στο 3 ( για σένα όμως θα τον βάλω και στο 4, γιατί ...έτσι μας αρέσει :P ) μιας και στο 1-2 έπαιρναν πολύ χρόνο( 20-25') οι Τσάτσο, Ντε Κολό (αλλά και Χάκετ έπαιρνε 15-20 ΄στη χρονιά που σηκώσαν τον τελευταίο τους ευρωπαϊκό στη Βιτόρια) με αποτέλεσμα ο Κλάιμπερν να κατεβαίνει μέχρι και το 4.
Στην Μπαρτσελόνα έπαιξε τον πρώτο χρόνο κάποια παιχνίδια και στο 3. Την περασμένη χρονιά ανέβηκε ο χρόνος του Αμπρίνες, ο Χάνγκα δεν είχε λόγο πια να παίρνει χρόνο στον άσσο όπως επί Πέσιτς ενώ κι ο Κλαβέρ ήταν καλά στην υγεία του. Ο Σμιτς έπαιξε το 90% (και βάλε) του χρόνου του, στο 4. Βρήκες τοίχο στα θέματα της Μπαρτσελόνα-ς. Τα ξέρω καλύτερα κι από του Ολυμπιακού.

ΆΛλος τέτοιος παίκτης είναι ο Σιμόν στην Έφες.
Πλάκα- πλάκα σου είπα τις τελευταίες πρωταθλήτριες Ευρώπης :) οι οποίες έφτασαν μέχρι την κορυφή δίνοντας κοντά 20΄ σε γκαρντ για τη θέση "3".


Σχετικά με τον Βεζένκοφ, ούτε εγώ τον έβλεπα ως 3ρι, αλλά να που τον βάζει. ΚΑι πέρσι και φέτος. Και σε συνδυασμό με τις πολυ πρόσφατες δηλώσεις του Μπαρτζώκα " να δούμε σε ποιες θέσεις έχουμε ανάγκη" είναι μια απολύτως λογική σκέψη. Δια της επαγωγικής μεθόδου κλπ.

Ο Ζαν Σαρλ είναι όντως ψηλότερος του Μάρτιν. Κι ο Βεζένκοφ είναι. Που να δεις τον Ντάρντεν στην κωμόπολη πως σαρώνει λίγο πριν κλείσει τα 40....
Γυρνώντας στον Ζαν Σαρλ, είναι 4-5ρι σε κορμί 3ριου. Χμμ. Και με κακό σουτ και με θέμα συγκέντρωσης στα δύσκολο. ΑΚόμα θυμάμαι εκείνο το χαμένο λέι απ του μόνος του που θα έφερνε στον πόντο το ματς στο Μεδιολάνο και καπάκι φάγαμε τρίποντο από τον συνδικαλιστή Ντιλέινι και πήγαμε στους 6 κι αντίο ζωή.
Μακάρι πάντως η λύση να είναι στο 3-4. Είναι το πιο λογικό.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 9:06 am

Επειδή είμαστε αισίως στο τελευταίο 10ήμερο του Σετέμπρε, καλό θα ήταν σιγά- σιγά να κλείναμε και την τελευταία τρούπα.
Κι επειδή δεν ξέρω κάτα πόσο είναι συνετό να φέρεις Οκτωβριάτικα Αμερικάνο που δεν έχει ξαναπεράσει τον βούρκο και θα είναι σαν το ψάρι έξω από τα νερά του, εγώ θα ξαναγυρίσω στις ανοιξιάτικες μου προτάσεις (ανοιξιάτικη κολεξιόν σα να λέμε) και θα προτείνω ξανά- μανά τον Ντ. Χόμες.
3ρι που 4ρίζει, σουτέρης και σκορέρης μαζί και ριμπαουντίστας (που λέγαμε παλιά). Καθότι νέο παιδί θα ακούσει και 2 κουβέντες από τον κόουτς να παίξει άμυνα, θα κατεβάσει κεφάλι και θα κάνει και την απαραίτητη υπομονή κί έχει ήδη πάρει την κρυάδα να ζει έκτος ΗΠΑ και δη στη μεσόγειο (όσο μπορεί κανείς να χαρακτηρίσει μεσογειακό μέρος τη Λομβαρδία...).

Χόμες λοιπόν για να μπαίνει παρέα με τον Ζαν Σαρλ ή με τον Παπ σε πιο χαμηλά σχήματα.
Και το απαραίτητο βίντεο (πανηγυριτζίδικο :P ) με μουσική υπόκρουση από Σιάτλ μεριά.


* Μόλις τώρα πρόσεξα ότι υπέγραψε με τη Ν. Ορλεάνη. Θεούλης είμαι, γελάστε ελεύθερα. :P
Κι αυτός που πάει; Δεν του έχουνε πει για τους τυφώνες; :roll:

Αφού πιάσαμε την ανοιξιάτικη κολεξίον ας γυρίσουμε σε ένα άλλο παλτό :P από αυτά που αρέσκομαι να προτείνω. Τον Ά. Μπράουν. Από το το όλοτελα άλλωστε καλή κι η Παναγιώταινα. Για να τα λέει ο σοφός :?: :roll: ελληνικός λαός κάτι θα ξέρει.

rohtas

 
Reactions: 7
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 26, 2020 12:25 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 8:25 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 9:06 am
Επειδή είμαστε αισίως στο τελευταίο 10ήμερο του Σετέμπρε, καλό θα ήταν σιγά- σιγά να κλείναμε και την τελευταία τρούπα.
Κι επειδή δεν ξέρω κάτα πόσο είναι συνετό να φέρεις Οκτωβριάτικα Αμερικάνο που δεν έχει ξαναπεράσει τον βούρκο και θα είναι σαν το ψάρι έξω από τα νερά του, εγώ θα ξαναγυρίσω στις ανοιξιάτικες μου προτάσεις (ανοιξιάτικη κολεξιόν σα να λέμε) και θα προτείνω ξανά- μανά τον Ντ. Χόμες.
3ρι που 4ρίζει, σουτέρης και σκορέρης μαζί και ριμπαουντίστας (που λέγαμε παλιά). Καθότι νέο παιδί θα ακούσει και 2 κουβέντες από τον κόουτς να παίξει άμυνα, θα κατεβάσει κεφάλι και θα κάνει και την απαραίτητη υπομονή κί έχει ήδη πάρει την κρυάδα να ζει έκτος ΗΠΑ και δη στη μεσόγειο (όσο μπορεί κανείς να χαρακτηρίσει μεσογειακό μέρος τη Λομβαρδία...).

Χόμες λοιπόν για να μπαίνει παρέα με τον Ζαν Σαρλ ή με τον Παπ σε πιο χαμηλά σχήματα.
Και το απαραίτητο βίντεο (πανηγυριτζίδικο :P ) με μουσική υπόκρουση από Σιάτλ μεριά.


* Μόλις τώρα πρόσεξα ότι υπέγραψε με τη Ν. Ορλεάνη. Θεούλης είμαι, γελάστε ελεύθερα. :P
Κι αυτός που πάει; Δεν του έχουνε πει για τους τυφώνες; :roll:

Αφού πιάσαμε την ανοιξιάτικη κολεξίον ας γυρίσουμε σε ένα άλλο παλτό :P από αυτά που αρέσκομαι να προτείνω. Τον Ά. Μπράουν. Από το το όλοτελα άλλωστε καλή κι η Παναγιώταινα. Για να τα λέει ο σοφός :?: :roll: ελληνικός λαός κάτι θα ξέρει.
Μια χαρά ειναι ο Α.Μπραουν, μακάρι να έρθει.
Ίσως ο κοουτς την ψάχνει και με Ντ.Μιλερ? Στα καλά του αυτός ίσως ειναι και πολυτέλεια.
Η ομάδα χρειάζεται παίχτη όχι μόνο ποιοτικά αλλά και ποσοτικά...έχουμε και Α1 φέτος, δε θα τελειώσει η χρονιά από Μάρτιο όπως και να έχει. Και επίσης Ολυμπιακός είμαστε...μην ξεχνάμε ότι παραδοσιακά έχουμε φουλ ατυχίες με τραυματισμούς.... :hammer:

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 8:53 pm

rohtas έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 8:25 pm


Μια χαρά ειναι ο Α.Μπραουν, μακάρι να έρθει.
Ίσως ο κοουτς την ψάχνει και με Ντ.Μιλερ? Στα καλά του αυτός ίσως ειναι και πολυτέλεια.
Η ομάδα χρειάζεται παίχτη όχι μόνο ποιοτικά αλλά και ποσοτικά...έχουμε και Α1 φέτος, δε θα τελειώσει η χρονιά από Μάρτιο όπως και να έχει. Και επίσης Ολυμπιακός είμαστε...μην ξεχνάμε ότι παραδοσιακά έχουμε φουλ ατυχίες με τραυματισμούς.... :hammer:
Πολύ σωστα τα λες, το θέμα στους φόργουορντ είναι και ποσοτικό και ποιοτικό γι΄αυτό κι είμαι σίγουρος ότι θα πάρει παίκτη, :wink: αλλά αυτός θα προς το ρολίστας. Όπως ο Τ. Τζόουνς που πρωτακούστηκε (δύσκολο πια να είναι αυτός μιας και είναι σε ομάδα που τέτοια εποχή δεν θα θέλει να τον αφήσει και με το δίκιο της).

Leo_98

 a1greece
Reactions: 270
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 9:04 pm

Τι φάση; :drunk:


1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 351
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 9:53 pm

Leo_98 έγραψε:
Τετ Σεπ 22, 2021 9:04 pm
Τι φάση; :drunk:
Όντως το έχουν στο eurobasket.com σαν παικτη του Ολυμπιακού!?!? Περίεργα πράματα.

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 11:53 pm

Brandon Knight case.
Κατ αρχην ο παιχτης ειναι 1-2 (πιο πολυ PG εχει παιξει στο ΝΒΑ) , σε μια θεση που ο Ολυμπιακος ειναι φορτωμενος οσο δεν παει. Κανενας σοβαρος οργανισμος δεν θα επαιρνε παιχτη σε μια θεση που εχει Σλουκα, Ουοκαπ ή Ντορσευ (με συμπληρωμα Λαρεντζακη αλλα και Μακισικ, Λουντζη). Θα ηταν μια διαχειρηση χρονου αδυνατη απο τον προπονητη.
Μετα απ αυτο ο τρομερα ταλαντουχος γκαρντ (ειχε σεζον στους Σανς με 19 ποντους και 5 ασιστ) ειχε την ατυχια να εχει μεγαλα προβληματα τραυματισμων. Ειχε συνεχεις τραυματισμους στα γονατα του. Εχει αλλωστε να παιξει μπασκετ πανω απο ενα χρονο.
Το καλοκαιρι επαιξε με τους Nets στο Summer League για να αποδειξει πως τα γονατα του ηταν παλι σε κατασταση τετοια ωστε να αναζητησει καποιο συμβολαιο. Δεν εκανε και τιποτα τρομακτικες εμφανισεις, λογικο μετα απο 1 και πλεον χρονο απουσιας. Για την ωρα καμια ομαδα δεν ρισκαρει να του προσφερει συμβολαιο.
Αν τελικα αποφασισει να περασει στην απο δω πλευρα και αν ειναι σιγουρος πως θα περασει τις ιατρικες εξετασεις (δεν υπαρχουν ινδιανοι στην Ευρωπη πλεον και δεν εχουν και περαση οι χαντρες) δεν θα το κανει με συμβολαιο κατω απο 7 ψηφια.
Τελος το μεσο που εχει στο ροστερ του Ολυμπιακου τον παιχτη, μεσα τελη Αυγουστου ειχε στο ροστερ του Ολυμπιακου ακομα τον Χαρισον αν και ειχε ηδη βρη ομαδα ενα μηνα πριν. Και αλλον εναν παιχτη (Τσερυ ή κατι τετοιο τρελλο τελος παντων) τον οποιον δεν θυμαμε τωρα. Θελω να πω πως δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο σε τετοια ζητηματα.
Οσο αφορα τον Ολυμπιακο τωρα και την μεταγραφη του εκτου ξενου. Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι αμεσα. Αν θα γινει κατι, πιστευω πως θα γινει τελη του επομενου με αρχες του μεθεπομενου μηνα και θα ειναι στην θεση SF-PF. Δεν θα ναι επιθετικογενης παιχτης, δεν θα εχει μεγαλο συμβολαιο και ενας απο τους λογους πως θα υπογραψει συμβολαιο τοσο νωρις ο Βεζενκοφ, ειναι επειδη εχει διαβεβαιωση πως θα παρει χρονο και στην θεση 3 στον Ολυμπιακο φετος.
Εδω θα μαστε και θα τα λεμε.
Και με την ευκαιρια γιατι διαβαζω διαφορα και πιστευω πως δεν υπαρχει απο τους φιλαθλους της ομαδας σας ο σεβασμος που αξιζει σε εναν παιχτη σαν τον Παπανικολαου, να πω μια προσωπικη γνωμη και αν εχετε και καποιον γνωστο που δεν ασχολειτε με το μπασκετ σαν χομπυ μπορειτε να ρωτησετε να σας το επιβεβαιωσει.
Εργοφυσιολογο, γυμναστη, προπονητη, οτιδηποτε τελος παντων. Παιχτες με τον σωματοτυπο του Παπανικολαου και στην ηλικια του, θελουν καποιο χρονο να φορμαριστουν και ειδικα μετα απο κοντα 7 μηνες απουσιας. Απο υγειονομικης αποψης ο Παπανικολαου ειναι μια χαρα, αλλα απο ρυθμο ειναι σιγουρα κατω απο το 50%.
Θα παιξει κανονικα, θα ειναι μια χαρα, θα ειναι και παλι κομβικος για την αμυνα της ομαδας του κοντα σε ενα μηνα απο τωρα. Ισως και νωριτερα, οσο ο προπονητης του δινει τον χρονο που χρειαζεται να επιστρεψει και την αναλογη εμπιστοσυνη.
Το ροστερ της ομαδας ειναι καλο και ισσοροπημενο με τα μπατζετ που ειναι διαθεσιμο. Εχει 15 παιχτες και σε λιγο 16, και δεν υπαρχει περιπτωση αν δεν υπαρξουν τραυματισμοι και νεες εκτακτες προσθηκες να τελειωσουν την σεζον με 12 παιχτες που να εχουν Μ.Ο σε χρονο συμμετοχης πανω απο 10 λεπτα. Οσους παιχτες και να παρει ακομα η ομαδας σας.
Τρομαζω με την ιδεα τι θα ακουγαμε αν ειχε βγη το αναλογο του Football Manager και στο μπασκετ. Γιατι ειναι αλλο πραγμα ο Virtual αθλητισμος και αλλο αυτος με κανονικους ανθρωπους- παιχτες. :bblove:

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1912
Δημοσιεύσεις: 5214
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 23, 2021 5:58 am

Hipster έγραψε:
Τετ Σεπ 22, 2021 11:53 pm
να πω μια προσωπικη γνωμη και αν εχετε και καποιον γνωστο που δεν ασχολειτε με το μπασκετ σαν χομπυ μπορειτε να ρωτησετε να σας το επιβεβαιωσει.
Εργοφυσιολογο, γυμναστη, προπονητη, οτιδηποτε τελος παντων. Παιχτες με τον σωματοτυπο του Παπανικολαου και στην ηλικια του, θελουν καποιο χρονο να φορμαριστουν και ειδικα μετα απο κοντα 7 μηνες απουσιας. Απο υγειονομικης αποψης ο Παπανικολαου ειναι μια χαρα, αλλα απο ρυθμο ειναι σιγουρα κατω απο το 50%.
Αν ισχύει το τελευταίο, δηλαδή ότι δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα υγείας συμφωνώ, θέλει τον χρόνο του ο Παπανικολάου, πόσο μάλλον που η απόδοση του συγκεκριμενου ανεβαίνει κατακόρυφα όσο ανεβαίνει και η ψυχολογία του.

Η αμυντική του επίδραση νομίζω κι εγώ πως δεν γίνεται πλήρω κατανοητή, καμία σχέση με τον Μάντζαρη που πριν τον τραυματισμό του ήταν πολύ καλός στην ατομική άμυνα και μετά απλώς ποτέ δεν επανήλθε. Για εκείνη την ανεπανάληπτη χρονιά του 2012-2013 σούταρε με ποσοστά πάνω από το 50% στο τρίποντο, ναι επιθετικά δεν εξελίχθηκε από τότε, έχει ένα αξιοπρεπές τρίποντο, αλλά δεν εξελίχθηκε σε ελίτ σουτέρ, δεν νομίζω εκείνη η χρονιά να μπορεί να επαναληφθεί.

Πρέπει να ξέρουμε τι να περιμένουμε απ' αυτόν, δεν θα τραβήξει την ομάδα με το σκοράρισμα του, θα την δέσει όμως αμυντικά. Ότι υπάρχει προβληματισμός προφανώς υπάρχει. Όμως είναι δεδομένο (πλέον) ότι πιστεύουν ότι θα ανέβαι και θα το ρισκάρουν διαφορετικά κάποιον παίκτη θα τον είχαν ήδη πάρει.

0
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 23, 2021 6:26 am

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Σεπ 23, 2021 5:58 am
Hipster έγραψε:
Τετ Σεπ 22, 2021 11:53 pm
να πω μια προσωπικη γνωμη και αν εχετε και καποιον γνωστο που δεν ασχολειτε με το μπασκετ σαν χομπυ μπορειτε να ρωτησετε να σας το επιβεβαιωσει.
Εργοφυσιολογο, γυμναστη, προπονητη, οτιδηποτε τελος παντων. Παιχτες με τον σωματοτυπο του Παπανικολαου και στην ηλικια του, θελουν καποιο χρονο να φορμαριστουν και ειδικα μετα απο κοντα 7 μηνες απουσιας. Απο υγειονομικης αποψης ο Παπανικολαου ειναι μια χαρα, αλλα απο ρυθμο ειναι σιγουρα κατω απο το 50%.
Αν ισχύει το τελευταίο, δηλαδή ότι δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα υγείας συμφωνώ, θέλει τον χρόνο του ο Παπανικολάου, πόσο μάλλον που η απόδοση του συγκεκριμενου ανεβαίνει κατακόρυφα όσο ανεβαίνει και η ψυχολογία του.

Η αμυντική του επίδραση νομίζω κι εγώ πως δεν γίνεται πλήρω κατανοητή, καμία σχέση με τον Μάντζαρη που πριν τον τραυματισμό του ήταν πολύ καλός στην ατομική άμυνα και μετά απλώς ποτέ δεν επανήλθε. Για εκείνη την ανεπανάληπτη χρονιά του 2012-2013 σούταρε με ποσοστά πάνω από το 50% στο τρίποντο, ναι επιθετικά δεν εξελίχθηκε από τότε, έχει ένα αξιοπρεπές τρίποντο, αλλά δεν εξελίχθηκε σε ελίτ σουτέρ, δεν νομίζω εκείνη η χρονιά να μπορεί να επαναληφθεί.

Πρέπει να ξέρουμε τι να περιμένουμε απ' αυτόν, δεν θα τραβήξει την ομάδα με το σκοράρισμα του, θα την δέσει όμως αμυντικά. Ότι υπάρχει προβληματισμός προφανώς υπάρχει. Όμως είναι δεδομένο (πλέον) ότι πιστεύουν ότι θα ανέβαι και θα το ρισκάρουν διαφορετικά κάποιον παίκτη θα τον είχαν ήδη πάρει.
Ο προπέρσινος Παπανικολάου μια χαρά μου αρκεί προσωπικά, ο περσινός όμως όχι. Εκεί ουσιαστικά είναι που εγώ προσωπικά ανησυχώ. Δεν είπα φυσικά να μη του δοθεί χρόνος, αλλά να υπάρχει και πλαν Β κι όχι απλά να πάμε έτσι θεωρώντας δεδομένο πως θα γίνει πάλι αυτός που ήταν πριν το 2020.
Δε γίνεται να παίρνει ο παίκτης 800κ με 1Μ και να είμαστε ευχαριστημένοι με 5 πόντους/2 ριμπάουντ και 2 ασίστ με άθλια ποσοστά και αν πει κάποιος κακή κουβέντα η απάντηση να είναι αερολογίες. Δεν ήταν αυτός ο Παπανικολάου, πέρυσι έγινε έτσι. Προφανώς όταν στην άμυνα υπάρχει μεγάλο θέμα ο ένας καλός αμυντικός είναι ακόμη πιο κομβικός, αλλά δε γίνεται να δημιουργούμε πάντα δικαιολογίες για να πειστούμε πως αυτό είναι οκ. Στην τελική δε μιλάμε για τον Λαρεντζάκη, αλλά για τον παίκτη που προοριζόταν ως επόμενος αρχηγός του Ολυμπιακού και κάποια στιγμή θεωρούνταν τοπ3 τριάρι στην Euroleague και σίγουρα είχε το potential για All Euroleague selection.

Μου άρεσε ένα σχόλιο που διάβασα χθες για τον Dorsey. Πόσο ωραίο είναι αυτός που έχει ελληνικό διαβατήριο να κάνει και τα μεγάλα πράγματα που φαίνονται στην στατιστική.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”