2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 10:21 pm

pk13 έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 8:33 am
Ως εξωτερικός παρατηρητής είναι πολύ ενδιαφέρον τι θα επιλέξει ο Μπαρτζωκας για το 5 σαν λογική. Θα πάει στο να πάρει τον καλύτερο διαθέσιμο παίκτη και σε προσιτή τιμή (Μιλουτινοφ) που ενδεχομένως να μην είναι ιδανικό φιτ ή κάποιον που απ' ότι μας έχει συνηθίσει θα είναι πιο καλό φιτ στο δικό του μπάσκετ και ας μην είναι επιπέδου Μιλουτινοφ;( Νεμπο π.χ)

Στο 2 θεωρώ πως θα κρατήσετε τον Ντορσι που εκανε πολύ καλή χρονιά και ταίριαξε και γάντι στον Μπαρτζωκα.

Στο 3 νομίζω χρειάζεται παίκτης που να έχει καλό σουτ και προσωπική φάση για να μοιραστεί και τη θέση με τον Παπανικολάου. Μπέικον θα ήταν ονειρικη κίνηση αλλά νομίζω πως θα θέλει πολύ μεγάλο συμβόλαιο και ίσως ψαχτεί για nba.

Στο δεύτερο 4αρι ο Σινγκλετον θα ήταν πολύ καλό φιτ. Μπορει να πατήσει και στο 5 σε χαμηλά σχήματα.Εμπειρία σε τοπ επίπεδο, προσωπικοτητα, καλός αμυντικός, μπορεί να σουτάρει αν και πέρσι δεν ξέρω γιατί ήταν πολύ κακός σε αυτό το κομμάτι. Ότι πρέπει. Λογικά θα έχει και πεσμένο κασε, οπότε με τα λεφτά Πριντεζη και Ζαν Σαρλ θα μπορούσατε να τον πάρετε.



Έχει βάση το σχόλιο σου (άσε που καμιά φορά είναι καλύτεροι οι "εξωτερικοί παρατηρητές¨).

Για μένα καλύτερη κίνηση είναι Γκιλ. Ακολουθεί ο Κάλινιτς. Και έπεται ο Μπέικον. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Μπέικον είναι χειρότερος παίκτης.

Το καλύτερο σενάριο (από τα εφικτά) θα ήταν 3 μεταγραφές. Στο 3-4 ο Χάουαρντ, στο 4-5 ο Γκιλ (κι αν χρειαστεί και 3) και στο 5, ο Μπάκο.

Το δεύτερο καλύτερο σενάριο θα ήταν: Κάλινιτς στο 3-4, Π. Κορνελί στο 4-5 και Αλφά Καμπά στο 5.

Τζεκίρι, Μονέκε, Πολονάρα, Σίνγκλετον και βεβαίως οι γνωστοί Μιλουτίνοβ και Μπέικον επίσης είναι καλοδεχούμενοι. :dribble:

Dakotas

 junior
Reactions: 91
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 21, 2017 1:14 pm
Τοποθεσία: Θεσπρωτια
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 10:38 pm

Εγώ σε σας στο 5 θα ήθελα να δω τον χολ

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 10:44 pm

Dakotas έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 10:38 pm
Εγώ σε σας στο 5 θα ήθελα να δω τον χολ
Κι εγώ, αλλά έχει κλέισει (ανανεώσει) στη Μονακό. :roll:

Πάντως κι ο Μπακό είναι πολύ καλή περίπτωση κι εσχάτως τον είχα ξεχάσει. Μαζί με τον Κορνελί τον θυμήθηκα κι αυτόν.... :dribble:
Και χάιλαϊτς από τη φετινή ομαδάρα της Μανρέσα. Με Μπακό, θα συνεχίζαμε και την παράδοση που θέλει τον Μπαρτζώκα κάθε χρόνο να υπογράφει παίκτη από τη Βιλερμπάν. Έστω και με μια στάση. Το ίδιο και με τον Τζεκίρι, κι εννοείται με τον .Γ Χάουαρντ. Εγώ μεταξύ Τζεκίρι και Μπάκο ίσως κατέληγα στον Μπακό που είναι 1-2 χρόνια μικρότερος, κι έχει πιθανώς μεγαλύτερο ταβάνι, μικρότερο κασέ (έχει βέβαια συμβόλαιο με την καταλανική ομάδα, αλλά πάνω από 200 χιλ δεν πιστεύω να ζητήσουν).


Dakotas

 junior
Reactions: 91
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 21, 2017 1:14 pm
Τοποθεσία: Θεσπρωτια
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 11:02 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 10:44 pm
Dakotas έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 10:38 pm
Εγώ σε σας στο 5 θα ήθελα να δω τον χολ
Κι εγώ, αλλά έχει κλέισει (ανανεώσει) στη Μονακό. :roll:

Πάντως κι ο Μπακό είναι πολύ καλή περίπτωση κι εσχάτως τον είχα ξεχάσει. Μαζί με τον Κορνελί τον θυμήθηκα κι αυτόν.... :dribble:
Και χάιλαϊτς από τη φετινή ομαδάρα της Μανρέσα. Με Μπακό, θα συνεχίζαμε και την παράδοση που θέλει τον Μπαρτζώκα κάθε χρόνο να υπογράφει παίκτη από τη Βιλερμπάν. Έστω και με μια στάση. Το ίδιο και με τον Τζεκίρι, κι εννοείται με τον .Γ Χάουαρντ. Εγώ μεταξύ Τζεκίρι και Μπάκο ίσως κατέληγα στον Μπακό που είναι 1-2 χρόνια μικρότερος, κι έχει πιθανώς μεγαλύτερο ταβάνι, μικρότερο κασέ (έχει βέβαια συμβόλαιο με την καταλανική ομάδα, αλλά πάνω από 200 χιλ δεν πιστεύω να ζητήσουν).
Το ξέρω απλά το έθεσα λαθος
Ένας σαν αυτον ήθελα να πω
Ο τζεκιρι σωματικά υπερτερεί κατά κράτος, αλλ μου φαίνεται λίγο μονοκόμματος
Αλλά ο μπακο πιστεύω μπορεί να δώσει πιο πολλα
Ειδικά αν αποκτήσετε και έναν δυνατό ψηλο πίσω από τον βεζενκοφ

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 11:06 pm

Dakotas έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 11:02 pm

Το ξέρω απλά το έθεσα λαθος
Ένας σαν αυτον ήθελα να πω
Ο τζεκιρι σωματικά υπερτερεί κατά κράτος, αλλ μου φαίνεται λίγο μονοκόμματος
Αλλά ο μπακο πιστεύω μπορεί να δώσει πιο πολλα
Ειδικά αν αποκτήσετε και έναν δυνατό ψηλο πίσω από τον βεζενκοφ
Κι εγώ έτσι τα βλέπω.
Τους 2 αποψινούς (Μπακό- Κορνελί) τους είχα ξεχάσει κάποιον καιρό παρότι τους έχω κατά νου από πέρσι.
Μπακό με Γκιλ ή Κορνελί θα ήταν κάτσε καλά αλλάγες πίσω από Φαλ και Βεζένκοφ.
Εννοείται ότι είναι παίκτες που είναι σούπερ και για εσάς. :bball:
*Κι ο Καμπόκλο στην ίδια κουβέντα. Μιλάμε για παίκτες που ξέχωρα την ομάδα θα ήθελα να τους δω στην Α1 και την Ευρωλίγκα. Σύγχρονοι παίκτες με περιθώρια περαιτέρω εξέλιξης.

Dakotas

 junior
Reactions: 91
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 21, 2017 1:14 pm
Τοποθεσία: Θεσπρωτια
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 11:21 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 11:06 pm
Dakotas έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 11:02 pm

Το ξέρω απλά το έθεσα λαθος
Ένας σαν αυτον ήθελα να πω
Ο τζεκιρι σωματικά υπερτερεί κατά κράτος, αλλ μου φαίνεται λίγο μονοκόμματος
Αλλά ο μπακο πιστεύω μπορεί να δώσει πιο πολλα
Ειδικά αν αποκτήσετε και έναν δυνατό ψηλο πίσω από τον βεζενκοφ
Κι εγώ έτσι τα βλέπω.
Τους 2 αποψινούς (Μπακό- Κορνελί) τους είχα ξεχάσει κάποιον καιρό παρότι τους έχω κατά νου από πέρσι.
Μπακό με Γκιλ ή Κορνελί θα ήταν κάτσε καλά αλλάγες πίσω από Φαλ και Βεζένκοφ.
Εννοείται ότι είναι παίκτες που είναι σούπερ και για εσάς. :bball:
*Κι ο Καμπόκλο στην ίδια κουβέντα. Μιλάμε για παίκτες που ξέχωρα την ομάδα θα ήθελα να τους δω στην Α1 και την Ευρωλίγκα. Σύγχρονοι παίκτες με περιθώρια περαιτέρω εξέλιξης.
Καμποκλο και κορνελι βλέπω να πηγαίνουν τίποτα Βιλερμπάν η Ζαλγκίρις και να κοπανιόμαστε πάλι
Ο μπακο είναι ελεύθερος;;;

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 23, 2022 11:30 pm

Dakotas έγραψε:
Πέμ Ιουν 23, 2022 11:21 pm
ς.

Καμποκλο και κορνελι βλέπω να πηγαίνουν τίποτα Βιλερμπάν η Ζαλγκίρις και να κοπανιόμαστε πάλι
Ο μπακο είναι ελεύθερος;;;
Αν θέλουν να κάτσουν στην Ευρωλίγκα και να βγάλουν εδώ το το ψωμί τους, τους βλέπω και τους 2 τους να γίνονται μες τα καλύτερα 4-5 της λίγκας. Θα τους πάρει λίγο χρόνο γιατί δεν έχουν την εμπειρία από Ευρωλίγκα, αλλά μέσα σε λίγους μήνες θα είναι οκ.
Ο Μπακό είναι με 2ετές. Αλλά Μανρέσα είναι αυτή. Της αγοράζει κανείς, παίκτη, πιστεύω.

thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Ιουν 24, 2022 12:15 am

Πο τι φλασια έφαγα τώρα, θυμάται κανείς τον
Zoran Erceg;; Σεζόν 2010/11 αν δεν κάνω λάθος

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 24, 2022 8:12 am

Επειδή δεν είναι καθόλου εύκολη η μεταπήδηση Κάλινιτς στην Μπαρτσελόνα (που δεν είναι τόσο άνετη όπως την έχουμε συνηθίσει) μιας και με τη συμμετοχή της Βαλένσια στην Ευρωλίγκα το βλέπω απίθανο να μην μπλοκάρει τη μεταγραφή του Σέρβου στην αντίπαλο. Δεν θα μπει έτσι για τη συμμετοχή η "πορτοκαλί" ομάδα. Θα θελήσει να είναι ανταγωνιστική και να μην ενισχύει τους αντιπάλους της.
Το έχει ξανακάνει με Ντε Κολό (τον ήθελε η Ρεάλ )και τον ανάγκασε να πάει στη Φενέρ.

Αν θέλει να φύγει τόσο πολύ ο Κάλινιτς από το Βελιγράδι και την αγαπημένη ομάδα του ( το καθήκον του το έκανε και με το παραπάνω, τής έδωσε το πιο δύσκολο πρωτάθλημα των τελευταίων χρόνων και τεράστια χαρά στους οπαδούς του και τους βοήθησε να είναι τιμιότατοι φέτος στην Ευρωλίγκα) και ο Ολυμπιακός μπορεί να καλύψει το 1 με 1.2 εκ που πήρε φέτος τότε θα ήταν σούπερ το εξής:
Κάλινιτς στο 3-4, Κορνελί στο 4-5 και Μπακό στο 5.
Γύρω στο 1.3 (με τη ρήτρα στον Ερυθρό) ο Σέρβος, στα 800 ο Κορνελί, και στα 700 (με τη ρήτρα στη Μανρέσα) ο Μπακό. 2.8 το σύνολο*. Αν βλέπουν ότι το σκέφτεται σοβαρά για του χρόνου ο Βεζέ, παίρνουν με τη ρήτρα του ( 700χιλ δεν είναι;) τον Μήτογλου και τον πληρώνουν για να προπονείται. Και του χρόνου έχουμε Μήτογλου, Κορνελί, Φαλ,. Μπακό.

Εκτός κι αν πάμε για Κώστα Αντ. ως συμπληρωματικό.

Χαιρετώ.

* Φαντάζομαι ότι Πρίντεζης, Ζαν Σαρλ. Έισι και Μάρτιν έφταναν μίνιμουμ στο 1.3. Οπότε μιλάμε για +1.5εκ σε σχέση με φέτος. Σημαντική αύξηση για τα δεδομένα μας, αλλά σε λογικά πλαίσια, νομίζω.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 27, 2022 11:13 pm

Για λίγες εμφανίσεις, και λίγο μπάσκετ (μιας που είδα τον @Γουίκεντμαν να επιστρέφει δριμύτερος με Γούλιαμ Χάουαρντ και γαλλικούς τελικούς).

Πρώτη τριάδα: Γ. Χάουαρντ στο 3-4. Α. Γκιλ στο 4-5 (μπορεί και στο τρίο, απέναντι σε ψηλούς/δυνατούς) Μπακό ( να μην ξεχνιόμαστε, εγώ μόνο με τον Μότλει κι ίσως τον Τζεκίρι, τον άλλαζα).

Δεύτερη τριάδα: Κάλινιτς στο 3-4, Μπαρτέλ ή Λαϊμπερί στο 4-5 και Τόμπι στο 5.

Τρίτη τριάδα : Μονέκε στο 3-4, Ρούμπιτ στο 4-5 (θα μπορούσε να είναι κι αυτός, ο πρώην παίκτης του Μπαρτζώκα που έλεγε ο Χουπφέλας) και Αλφά Καμπά στο 5.

Τέταρτη δεν έχει. Αλλά έχει πολλές στην Κίνα.

* Ο Κώστας Αντ. επίσης θα κόλλαγε σε αυτές τις κινέζικες τριάδες, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνουν τα... γουάν.

Άβαταρ μέλους
CptHarlock

 
Reactions: 14
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 29, 2021 12:45 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 28, 2022 5:29 am

thory έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 12:15 am
Πο τι φλασια έφαγα τώρα, θυμάται κανείς τον
Zoran Erceg;; Σεζόν 2010/11 αν δεν κάνω λάθος
E  καλά, δεν είναι και τόσο παλιά ιστορία ο Ερτσεγκ, ούτε και τόσο obscure για να τον έχουμε ξεχάσει. Πιο πολύ βέβαια θα μείνει στην μνήμη για αυτό το τρίποντο που έδωσε την νίκη στο εκτός έδρας ματς στην σειρά με την Ρεάλ.

Άλλη μια μεταγραφή της εποχής των παχιών αγελάδων των αφων Αγγελόπουλων, που είχαν πληρώσει τρελή υπεραξία για τον συμπαθή Ζόραν, δεν δικαίωσε όμως ποτέ τα χρήματα που δαπανήθηκαν γι'αυτόν.

Όχι ότι ήταν κακός παίκτης βέβαια, νομίζω ότι είχε δοθεί δανεικός μια χρονιά στην Ελλάδα (στον Πανιώνιο;) και είχε κάνει καλή χρονιά, και σε μια τούρκικη που πήγε μετά πάλι καλά τα είχε πάει. Στον Ολυμπιακό πάντως δεν έπιασε και απ'ότι θυμάμαι είχε μέτρια νούμερα, καλό ύψος, καλό σουτ, αλλά πολύ σοφτ ρε παιδί μου... Πρέπει να σταμάτησε και το μπάσκετ νωρίς, έχω χρόνια να ακούσω νέα του.

0
Leo_98

 a1greece
Reactions: 271
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 28, 2022 3:57 pm

Τον - 36χρονο - Οθέλο Χάντερ θα τον θέλατε για δεύτερο σέντερ;
Καθαρά θεωρητικά ρωτάω μιας και ο Μπαρτζώκας λογικά θα πάει για παίκτη με προοπτική, αλλά προσωπικά ο Χάντερ για μία σεζόν δεν θα με χάλαγε καθόλου.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 28, 2022 5:00 pm

Leo_98 έγραψε:
Τρί Ιουν 28, 2022 3:57 pm
Τον - 36χρονο - Οθέλο Χάντερ θα τον θέλατε για δεύτερο σέντερ;
Καθαρά θεωρητικά ρωτάω μιας και ο Μπαρτζώκας λογικά θα πάει για παίκτη με προοπτική, αλλά προσωπικά ο Χάντερ για μία σεζόν δεν θα με χάλαγε καθόλου.
O χασαν είναι καλύτερος από οθέλο που είναι και για σύνταξη

0
Phys87

 euroleague
Reactions: 566
Δημοσιεύσεις: 1792
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 4:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Ιουν 28, 2022 5:01 pm

https://www.sport24.gr/basket/vezenkov- ... 80302.html

Αυτό δεν μοιάζει καλό, σαν να το σκέφτεται απο τώρα για να φύγει

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 28, 2022 5:10 pm

Phys87 έγραψε:
Τρί Ιουν 28, 2022 5:01 pm
https://www.sport24.gr/basket/vezenkov- ... 80302.html

Αυτό δεν μοιάζει καλό, σαν να το σκέφτεται απο τώρα για να φύγει
Αν τον θέλουν και τα σκάσουν τα λεφτά αυτά, είναι ελεύθερος να φύγει αν θέλει!Έτσι είναι αυτά....

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”