2019-2023-Αγωνιστικά Θέματα

Συντονιστής: Captains

Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 20, 2020 9:59 pm

RipCity έγραψε:
Κυρ Δεκ 20, 2020 9:01 pm
Weekendman έγραψε:
Κυρ Δεκ 20, 2020 8:51 pm


Ο Μπαρτζώκας στην πρώτη χρονιά του στον Ολυμπιακό παρουσιάστηκε υπέρ του δέοντος διστακτικός στο να κάνει αλλαγές ουσιαστικά ήταν μόνο ο Περπέρογλου αντί του Κέσελ, και θα του ήταν εύκολο να διώξει 2 από τους βασικούς στυλοβάτες της προηγούμενης σαιζόν το 2011-12; Χωρίς να ξέραμε αν κάνει για Ολυμπιακό; ή μήπως το καλοκαίρι του 2013 είχε άνεση να χάσει και τον Λο μετά τους Χαινς και Παπανικολάου;
Το θέμα είναι πως χωρίς λόγο τα βάζεις με τον κόσμο στο συγκεκριμένο. Αναίτια, αφού κανεις απλά μια υπόθεση μάλλον ανυπόστατη. Εν τω μεταξύ αυτό έλειπε αν το 13 μετά τον τελικό που του καθαρισε ήθελε να διώξει τον Λο.

Ο κόσμος πολλούς δεν ήθελε να χάσει και τους έχασε, τελικά οι περισσότεροι αντικαταστάθηκαν με χειρότερους. Όποτε συμφέρει θα κατηγορουμε για την πίεση που ασκεί; Πίεση άσκησε και για Χαινς, Χαντερ, Χακετ κτλ.

Δε μιλάμε για τον κόσμο του παρκιν εκτός αν για σενα αυτο αντιπροσωπεύει την πλειοψηφία οπότε δεν υπάρχει και λόγος να συνεχίσουμε.
Ο Κόσμος μπορεί να επηρεάσει σε κάποιες περιπτώσεις όμως σε κάποιες ότι και να κάνει δεν μπορεί να αλλάξει τα πράγματα όχι μόνο γιατί δεν εργάζεται στην ΚΑΕ Ολυμπιακός, αλλά πολύ απλά γιατί όλες οι περιπτώσεις δεν είναι οι ίδιες. Ο Άντιτς δεν πήγαινε καλά ως άνθρωπος με τον Μπαρτζώκα, ο Χάκετ ήταν τραυματίας και είχαμε φρέσκια την περίπτωση Γιανγκ που δεν επανήλθε όπως ήταν πριν την μοιραία σύγκρουση με τον Ντάνστον, και πολλές από τις αποχωρήσεις ήταν παίκτες σαν τους Σλούκα, Χαινς, Ντανστον, Χάντερ, Παπανικολάου που απλά έφυγαν για καλύτερες οικονομικές απολαβές.

Θεωρώ υγιή την αυτοκριτική χωρίς να χρειάζεται να φορτώσω την κύρια ευθύνη στον κόσμο για τις συνολικές ενέργειες της μπασκετικής ομάδας του Ολυμπιακού ή να του καταλογίσω κακιά πρόθεση. Επειδή π.χ ήθελα τον Λο το καλοκαίρι του 2013 πρέπει να αυτομαστιγωθώ; Όχι προφανώς αλλά θα παραδεχτώ πως έκανα λάθος. Για αυτά που λες για ανυπόστατα, κάνω πολύ συγκεκριμένες υποθέσεις, όχι θεωρίες συνομωσίας. Απλά δεν ξέρουμε το πόσο πραγματικά επηρέασε η περιρρέουσα ατμόσφαιρα για να αξιολογηθούν ως ορθές ή λανθασμένες εφόσον δεν ήμασταν μέσα στην ομάδα.

Μάλλον όμως έχουμε βγει off topic εδώ.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Δεκ 21, 2020 6:46 am

Για το σουτ το ξέραμε και λέγαμε τις ανησυχίες μας από το καλοκαίρι, και ο Μπαρτζώκας το ίδιο φαντάζομαι. Αλλά δεν είναι εφικτό με χαμηλό μπάτζετ να τα συνδυάζεις όλα. Θεωρητικά έχουμε σουτέρ πάντως, Σλούκας, Χάρισον, Τζένγκις, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, το ζήτημα είναι να παίρνουν και σουτ με καλές προϋποθέσεις για να είνσι πιο αποτελεσματικοί. Μ' αρέσουν και τα γραφήματα που δείχνουν πόσο σταθερός σουτέρ είναι κάποιος,
Στα παρακάτω όσο πιο συγκεντρωμένα είναι κάπου τόσο πιο σταθερός είναι κάποιος:
Για το 2019:
Παπανικολάου: http://www.overbasket.com/rsplayers.php ... 255&cmp=EL
Βεζένκοφ: http://www.overbasket.com/rsplayers.php ... 469&cmp=EL
Λάρκιν: http://www.overbasket.com/rsplayers.php ... 200&cmp=EL
Γιούλ: http://www.overbasket.com/rsplayers.php ... TGB&cmp=EL
Χίγκινς: http://www.overbasket.com/rsplayers.php ... 450&cmp=EL
Γουίλμπεκιν: http://www.overbasket.com/rsplayers.php ... 661&cmp=EL
Τζέιμς: http://www.overbasket.com/rsplayers.php ... 985&cmp=EL

Για το θέαμα πάντως εμένα μου είχε λείψει ένας Μακκίσικ, ένας Πετγουέι, ένας Γουντ, αν πάμε 1-2 θέσεις κάτω δεν με πειράζει πραγματικά και το ξεχνώ από τις φορές που φέτος εκεί που είμαι ήρεμος στον καναπέ έχω πεταχτεί από τα καρφώματα του.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6462
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 30, 2020 10:33 am

Θυμάμαι το καλοκαίρι όταν η ανανέωση του Σάσα ήταν υπό συζήτηση και όταν ζήτησε αυξημένο ρόλο και συμβόλαιο, μεγάλη μερίδα του φόρουμ δεν το δέχτηκε και τόσο ευχάριστα. Μάλιστα θυμάμαι να συζητείται αν δεν κάνω λάθος να τον αφήσουμε να φύγει και να φέρουμε πίσω τον... Αγραβάνη. Τελικά ο Σάσα μια χαρά αποτελεσματικός είναι και με το παραπάνω και με διαφορά ο πιο σταθερός μας παίκτης, ενώ δείχνει να παίζει με αυτοπεποίθηση και να βάζει και καινούρια στοιχεία στο παιχνίδι του. Άλλωστε δεν βρίσκεις εύκολα 4αρι σε τέτοια ηλικία και κασέ που να σουτάρει με 40-45% από το τρίποντο, πολύ καλά ποσοστά σε δίποντο και βολές επίσης και να μην κάνει λάθη. Δεν ξέρω αν σε 2-3 χρόνια από τώρα θα φτάσει σε επίπεδα Πρίντεζη όταν ήταν στην ακμή του, αλλά αν βελτιώσει κι άλλο την άμυνα του νομίζω για βασικό 4αρι της ομάδας ή έστω παίκτης για να παίζει 15-20 λεπτά, θα είναι πολύ καλή λύση.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 30, 2020 10:58 am

kojito έγραψε:
Τετ Δεκ 30, 2020 10:33 am
Θυμάμαι το καλοκαίρι όταν η ανανέωση του Σάσα ήταν υπό συζήτηση και όταν ζήτησε αυξημένο ρόλο και συμβόλαιο, μεγάλη μερίδα του φόρουμ δεν το δέχτηκε και τόσο ευχάριστα. Μάλιστα θυμάμαι να συζητείται αν δεν κάνω λάθος να τον αφήσουμε να φύγει και να φέρουμε πίσω τον... Αγραβάνη. Τελικά ο Σάσα μια χαρά αποτελεσματικός είναι και με το παραπάνω και με διαφορά ο πιο σταθερός μας παίκτης, ενώ δείχνει να παίζει με αυτοπεποίθηση και να βάζει και καινούρια στοιχεία στο παιχνίδι του. Άλλωστε δεν βρίσκεις εύκολα 4αρι σε τέτοια ηλικία και κασέ που να σουτάρει με 40-45% από το τρίποντο, πολύ καλά ποσοστά σε δίποντο και βολές επίσης και να μην κάνει λάθη. Δεν ξέρω αν σε 2-3 χρόνια από τώρα θα φτάσει σε επίπεδα Πρίντεζη όταν ήταν στην ακμή του, αλλά αν βελτιώσει κι άλλο την άμυνα του νομίζω για βασικό 4αρι της ομάδας ή έστω παίκτης για να παίζει 15-20 λεπτά, θα είναι πολύ καλή λύση.
Είναι εξαιρετικά φιλότιμη (έως ανέλπιστη) η προσπάθεια που κάνει στην άμυνα. Η αλήθεια είναι ότι ο Μπαρτζώκας πάντα τον πίστευε, με άλλο κόουτς δε θα είχε ίσως τέτοια εμπιστοσύνη και άρα αυτοπεποίθηση εκ μέρους του.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Ilias7

 euroleague
Reactions: 131
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Μαρ 23, 2007 4:26 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 03, 2021 2:34 pm

Αν και εκκρεμεί ακόμα ένα παιχνίδι ακόμα εναντίον της Βιλερμπάν ουσιαστικά ο πρώτος γύρος της φετινής Ευρωλίγκα ολοκληρώθηκε.

1. Η πορεία της ομάδα έως τώρα ήταν αυτή που περιμένατε;
2. Είστε ευχαριστημένοι με το κοουτσάρισμα του Μπαρτζώκα;
3. Ποιον παίχτη θα ξεχωρίζατε με τη μέχρι τώρα πορεία του;
4. Ποιος παίχτης είναι αυτός που θα σας έχει απογοητεύσει με τις εμφανίσεις του;
5. Πιστεύετε χρειάζεται προσθήκες το ρόστερ και αν ναι πιστεύετε πως θα γίνουν;
6. Σε τι θέση πιστεύετε πως θα τερματίσει τελικά η ομάδα;

Απαντήσεις
1. Κάπου εκεί περίμενα πως θα ήμασταν βαθμολογικά.Βέβαια δε περίμενα πως θα είχαμε κάνει νίκες όπως στη Βαρκελώνη αλλά και ήττες όπως με τη Ζαλγκίρις και Βαλένθια.Γενικά δεν θα έλεγα πως έχουμε σταθερή απόδοση και αυτό ίσως το πληρώσουμε στο τέλος.
2. Θα περίμενα να έχει μεγαλύτερη επίδραση στο παιχνίδι όταν κάτι δε πάει καλά.Μερικές φορές φαίνεται πως αφήνει τα πράγματα στη τύχη τους.Επίσης αρκετές είναι οι φορές που οι αλλαγές γίνονται με το ρολόι.Έχει την εμπειρία όμως να κάνει ένα καλύτερο δεύτερο γύρο η ομάδα αν και δε θα είναι εύκολο.
3. Θα έλεγα πως ο Βεζένκοβ μας εκπλήσσει ευχάριστα.Έχει δουλέψει και φαίνεται στο γήπεδο.
4. Μετά τις περσινές του εμφανίσεις θα περιμέναμε κάτι καλύτερο φέτος και αναφέρομαι στον Έλλις.
5. Πιστεύω με δυο προσθήκες θα είχαμε πολύ καλές πιθανότητες για την 8αδα.Ένα combo guard και ένα center.Αν όμως γίνει κάποια προσθήκη θεωρώ πως θα αργήσει και θα είναι στο 5.
6. Θα δώσουμε μάχη για την 8αδα και συγκεκριμένα για την 8η θέση θα έλεγα.Μας βλέπω να καταλήγουμε κάπου μεταξύ 8-10.

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!!

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 03, 2021 2:54 pm

Ilias7 έγραψε:
Κυρ Ιαν 03, 2021 2:34 pm
Αν και εκκρεμεί ακόμα ένα παιχνίδι ακόμα εναντίον της Βιλερμπάν ουσιαστικά ο πρώτος γύρος της φετινής Ευρωλίγκα ολοκληρώθηκε.

1. Η πορεία της ομάδα έως τώρα ήταν αυτή που περιμένατε;
2. Είστε ευχαριστημένοι με το κοουτσάρισμα του Μπαρτζώκα;
3. Ποιον παίχτη θα ξεχωρίζατε με τη μέχρι τώρα πορεία του;
4. Ποιος παίχτης είναι αυτός που θα σας έχει απογοητεύσει με τις εμφανίσεις του;
5. Πιστεύετε χρειάζεται προσθήκες το ρόστερ και αν ναι πιστεύετε πως θα γίνουν;
6. Σε τι θέση πιστεύετε πως θα τερματίσει τελικά η ομάδα;

Απαντήσεις
1. Κάπου εκεί περίμενα πως θα ήμασταν βαθμολογικά.Βέβαια δε περίμενα πως θα είχαμε κάνει νίκες όπως στη Βαρκελώνη αλλά και ήττες όπως με τη Ζαλγκίρις και Βαλένθια.Γενικά δεν θα έλεγα πως έχουμε σταθερή απόδοση και αυτό ίσως το πληρώσουμε στο τέλος.
2. Θα περίμενα να έχει μεγαλύτερη επίδραση στο παιχνίδι όταν κάτι δε πάει καλά.Μερικές φορές φαίνεται πως αφήνει τα πράγματα στη τύχη τους.Επίσης αρκετές είναι οι φορές που οι αλλαγές γίνονται με το ρολόι.Έχει την εμπειρία όμως να κάνει ένα καλύτερο δεύτερο γύρο η ομάδα αν και δε θα είναι εύκολο.
3. Θα έλεγα πως ο Βεζένκοβ μας εκπλήσσει ευχάριστα.Έχει δουλέψει και φαίνεται στο γήπεδο.
4. Μετά τις περσινές του εμφανίσεις θα περιμέναμε κάτι καλύτερο φέτος και αναφέρομαι στον Έλλις.
5. Πιστεύω με δυο προσθήκες θα είχαμε πολύ καλές πιθανότητες για την 8αδα.Ένα combo guard και ένα center.Αν όμως γίνει κάποια προσθήκη θεωρώ πως θα αργήσει και θα είναι στο 5.
6. Θα δώσουμε μάχη για την 8αδα και συγκεκριμένα για την 8η θέση θα έλεγα.Μας βλέπω να καταλήγουμε κάπου μεταξύ 8-10.

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!!
1. Ναι, αλλα οχι αυτη που ηλπιζα. Ο Ολυμπιακος δεν ειναι ομαδα για να ναι 10η-11η. Αυτα ειναι για τον Ερυθρο Αστερα και την Αλμπα.
2. Οχι, καθολου. Ειμαι φαν του και ηθελα πολυ να γυρισει, αλλα οι αλλαγες με το ρολοϊ με εκνευριζουν τρομερα. Παιζουμε 1 ματς τη βδομαδα, θεμα κουρασης δεν υφισταται, ας μου πει καποιος εναν λογο γιατι να μην παιζουν 30λεπτα οσοι ειναι σε καλη μερα.
3. Βεζενκοφ και Ζαν Σαρλ. Ο Βεζενκοφ εχει εξελιχθει σε 1ο βιολι και εχει το στοιχειο που εχει αναγκη πανω απ ολα ο Ολυμπιακος, το 3ποντο, απ τον Ζαν Σαρλ δεν περιμενα τιποτα και δινει αρκετα, αρα ειναι ευχαριστη εκπληξη.
4. Ελις διοτι μοιαζει ανικανος να τα βαλει με το 90% των σεντερ της διοργανωσης.
5. Ενα 5αρι 2.10 που να αναγκαζει τους αντιπαλους να κλεινουν πανω του και να ανοιγουν ετσι χωρους για ελευθερα σουτ του Βεζενκοφ ή του Χαρισον.
6. Η Μιλανο θα κλαταρει, η Εφες θα χωθει 8αδα, η Ζενιτ δε θα συνεχισει να κανει πορεια 4αδας αλλα ειναι αρκετα μπροστα. Η Βαλενθια λογω κακου προπονητη λεω θα μεινει 9η, η Ζαλγκιρις δυσκολο να παει πανω απο 7η οσο δουλεμενη και να ναι, θα ρισκαρω να πω 7η θεση (και 8η και 9η και 10η εξισου πιθανες μου φαινονται, αλλα ας ειμαι αισιοδοξος).

1
1 Εικόνα
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 03, 2021 4:48 pm

Ilias7 έγραψε:
Κυρ Ιαν 03, 2021 2:34 pm
1. Η πορεία της ομάδα έως τώρα ήταν αυτή που περιμένατε;
2. Είστε ευχαριστημένοι με το κοουτσάρισμα του Μπαρτζώκα;
3. Ποιον παίχτη θα ξεχωρίζατε με τη μέχρι τώρα πορεία του;
4. Ποιος παίχτης είναι αυτός που θα σας έχει απογοητεύσει με τις εμφανίσεις του;
5. Πιστεύετε χρειάζεται προσθήκες το ρόστερ και αν ναι πιστεύετε πως θα γίνουν;
6. Σε τι θέση πιστεύετε πως θα τερματίσει τελικά η ομάδα;
Απαντήσεις
1. Ήλπιζα σε κάτι καλύτερο, κάτι που να θυμίζει το παρελθόν με refuse to lose υπερβάσεις και τέτοια, αλλά ρεαλιστικά μιλώντας δε με σοκάρει η πορεία της ομάδας και βρισκόμαστε στη θέση που μας αξίζει.
2. Καθόλου. Ειδικά στο θέμα της διαχείρισης του ρόστερ μου φαίνεται ασυνάρτητος και ώρες ώρες νομίζω ότι λειτουργεί έως και εκδικητικά απέναντι σε κάποιους παίκτες (π.χ. Σπανούλης με Φενέρ), σε βάρος της ομάδας. Επίσης δε περίμενα με τίποτα να είμαστε τόσο ασταθείς βρισκόμενοι στο μέσο της σαιζόν. Έχουμε παίξει 16 επίσημους αγώνες και ακόμα δε νομίζω ότι υπάρχουν ξεκάθαροι ρόλοι στην ομάδα.
3. Ο Βεζένκοφ είναι με διαφορά ο πιο βελτιωμένος παίκτης μας.
4. Η προφανής απάντηση είναι ο Έλλις, όχι γιατί περίμενα να κάνει θαύματα, αλλά γιατί δε τον περίμενα τόσο κακό και αγχωμένο. Αλλά επιλέγω Χάρισον, γιατί περίμενα να έχει μεγαλύτερη επίδραση στο παιχνίδι. Σε πολλούς αγώνες μου θυμίζει τύπους που κάθεστε στην ίδια παρέα αλλά είναι τόσο ήσυχοι που μια βδομάδα μετά έχεις ξεχάσει ότι ήταν εκεί.
5. Σε ένα ιδανικό κόσμο θα φέρναμε ψηλό 5άρι και υπερσκόρερ γκαρντ, στην πραγματική ζωή πιστεύω ότι σε κάνα μήνα θα πάρουμε κάποιο πανεράτο πεντάρι να ξεγελάσουμε την πείνα μας.
6. Πρέπει να έχουμε εντυπωσιακή βελτίωση και σταθερότητα στο δεύτερο γύρο για να μπούμε 8άδα, πιο πιθανή θέση βλέπω 10-11η .

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 04, 2021 7:48 am

Ilias7 έγραψε:
Κυρ Ιαν 03, 2021 2:34 pm
Αν και εκκρεμεί ακόμα ένα παιχνίδι ακόμα εναντίον της Βιλερμπάν ουσιαστικά ο πρώτος γύρος της φετινής Ευρωλίγκα ολοκληρώθηκε.

1. Η πορεία της ομάδα έως τώρα ήταν αυτή που περιμένατε;
2. Είστε ευχαριστημένοι με το κοουτσάρισμα του Μπαρτζώκα;
3. Ποιον παίχτη θα ξεχωρίζατε με τη μέχρι τώρα πορεία του;
4. Ποιος παίχτης είναι αυτός που θα σας έχει απογοητεύσει με τις εμφανίσεις του;
5. Πιστεύετε χρειάζεται προσθήκες το ρόστερ και αν ναι πιστεύετε πως θα γίνουν;
6. Σε τι θέση πιστεύετε πως θα τερματίσει τελικά η ομάδα;
1. Η πορεία της ομάδα έως τώρα ήταν αυτή που περιμένατε; Για την 8άδα θέλαμε να παλέψουμε, για την 8άδα παλεύουμε, νομίζω η πορεία της ομάδας πάνω κάτω αυτή θα ήταν.

2. Είστε ευχαριστημένοι με το κοουτσάρισμα του Μπαρτζώκα; Για τα ίδια θυμάμαι να τον κατηγορούσα(με) την προηγούμενη φορά ειδικά για τις αλλαγές με το ρολόι, (Δείτε και την συνέντευξη του στο basketballguru που το σχολιάζει), αυτός είναι, δεν ξέρω αν περιμένατε κάτι άλλο, αυτή είναι η φιλοσοφία του. Θα κριθεί για την στελέχωση, για το πως θα παίζει η ομάδα που νομίζω ότι είναι πρόωρο φέτος να καταλήξουμε, για το πόσο θα κυνηγήσει τους στόχους. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος, με περιορισμένο μπάτζετ έχει πετύχει παίκτες, έχει κάνει την ομάδα ανταγωνιστική, έχει κρατήσει τους περισσότερους παίκτες σε ρυθμό.

3. Ποιον παίχτη θα ξεχωρίζατε με τη μέχρι τώρα πορεία του; Βέζένκοφ σίγουρα, αλλά και ο Ζαν Σαρλ με έχει έως και εντυπωσιάσει με την αντίληψη του.

4. Ποιος παίχτης είναι αυτός που θα σας έχει απογοητεύσει με τις εμφανίσεις του; Έλις χωρίς ανταγωνισμό

5. Πιστεύετε χρειάζεται προσθήκες το ρόστερ και αν ναι πιστεύετε πως θα γίνουν; Οι ελλείψεις είναι φανερές, νομίζω όμως σέντερ είναι ευκολότερο να βρεθεί και να προσαρμοστεί ώστε να βοηθήσει, δεδομένου πάντα ότι δεν υπάρχουν και χρήματα.

6. Σε τι θέση πιστεύετε πως θα τερματίσει τελικά η ομάδα; Όπως είναι τα πράγματα η 8η θέση θα είναι η υπέρβαση, και η 9η-10η θέση ένα πιθανό σενάριο.

1
1 Εικόνα
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 04, 2021 11:07 am

1. Η πορεία της ομάδα έως τώρα ήταν αυτή που περιμένατε; - Ο ρεαλιστικός στόχος νομίζω ήταν να παλέψουμε για την 8άδα , οπότε βαθμολογικά κάπου εκεί την περίμενα.

2. Είστε ευχαριστημένοι με το κοουτσάρισμα του Μπαρτζώκα; Σε γενικές γραμμές ναι. Έχουμε ένα ρόστερ το οποίο έχει ποσοότητα , ειδικά στα guard αλλά υστερεί σε ποιότητα σε κάποιες θέσεις. Νομίζω ότι ο coach προσπαθεί να τους έχει ετοιμοπόλεμους όλους ανά πάσα στιγμή κάτι που με το κοουτσάρισμα του έχει βγει μέχρι στιγμής σε ένα βαθμό. πχ είδαμε σε παιχνίδια όπως με τον Ερυθρό να βγαίνουν μπροστά παίχτες όπως ο Λάρε.

3. Ποιον παίχτη θα ξεχωρίζατε με τη μέχρι τώρα πορεία του; Ο Βεζένκοφ σίγουρα φαίνεται ότι έχει κάνει step up. Eπίσης δεν περίμενα να είναι τόσο καλός ο Μάρτιν δεδομένου ότι είναι και EL rookie. Πολύ θετικός επίσης ο Ζαν Σαρλ. Ένα σχόλιο για Τζένκινς ο οποίος ναι μεν δεν μπορείς να πεις ότι είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά νομίζω ότι κάνει αυτό για το οποίο αποκτήθηκε. Ένας παίχτης οικονομίας , πολύ καλή πίεση πάνω στην άμυνα ο οποίος ειδικά στην αρχή βοήθησε πολύ με το spot 3π. Για μένα νομίζω είναι άδικο να περιμένουμε κάτι περισσότερο από αυτόν (το αν χρειαζόταν η ομάδα αυτά τα στοιχεία είναι άλλη κουβέντα).

4. Ποιος παίχτης είναι αυτός που θα σας έχει απογοητεύσει με τις εμφανίσεις του; Για τον Έλλις θα έλεγα πως οι πραγματικές δυνατότητες του είναι οι φετινές και μάλλον πέρυσι ήταν overachiever. Προσωπικά είμαι απογοητευμένος από Χάρισσον δεδομένου ότι πίστευα πως θα έχει μεγαλύτερο impact στο επιθετικό μας παιχνίδι. Έχω την αίσθηση ότι είναι non factor στα περισσότερα παιχνίδια.

5. Πιστεύετε χρειάζεται προσθήκες το ρόστερ και αν ναι πιστεύετε πως θα γίνουν; Center και scoring guard. Noμίζω μόνο στο 5 ίσως γίνει κάποια προσθήκη/αλλαγή.

6. Σε τι θέση πιστεύετε πως θα τερματίσει τελικά η ομάδα; Θα παλέψουμε μέχρι τέλους για την 8η αλλά νομίζω είμαστε outsider σε σχέση και με τους υπόλοιπους διεκδικητές ειδικά αν παρουσιάσουμε την ίδια αστάθεια και στο 2ο μισό.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 04, 2021 12:21 pm

1. Η πορεία της ομάδα έως τώρα ήταν αυτή που περιμένατε;

Η συγκομιδή νικών ναι. Το είδος του μπάσκετ που παίζει, όχι.

2. Είστε ευχαριστημένοι με το κοουτσάρισμα του Μπαρτζώκα;

Όχι, για μένα είναι αρνητική έκπληξη γιατί τον πιστεύω πολύ σαν κόουτς. Πολύ περίεργα σχήματα, περίεργη διαχείριση του Σπανούλη είτε θετικά είτε αρνητικά, περίεργο ροτέισιον, περιέργα πράγματα στην επίθεση και τη χρήση του Σλούκα.

3. Ποιον παίχτη θα ξεχωρίζατε με τη μέχρι τώρα πορεία του;

Το Μάρτιν. Τον περίμενα πολύ καλό, αλλά έχει ξεπεράσει τις προσδοκίες, λογικά θα πάει αλλού του χρόνου. Τα τελειώματά του είναι φοβερά φέτος, δε σκοράρει με κάρφωμα το παιδί, κάνει πολλά πράγματα, αριστερό χέρι, χουκ, ταμπλό, περνάει κάτω από το καλάθι, παίζει πλάτη, ενώ και στην άμυνα είναι ξεκάθαρα επιπέδου Ευρωλίγκας και παίρνει όσα ο Όγκαστ.

Θα ξεχώριζα και το Βεζένκοφ που στην επίθεση τον περίμενα, αλλά στην άμυνα είναι συγκινητικός, μπράβο του. Τέλος, ο Λαρεντζάκης που τον πίστευα για τα 5-7 λεπτά που μπορεί να δώσει είναι συνεπέστατος.

4. Ποιος παίχτης είναι αυτός που θα σας έχει απογοητεύσει με τις εμφανίσεις του;

Ο Σλούκας, αν βγάλουμε τις 2 τελευταίες εμφανίσεις έχει κάνει πολύ υποτονικό πρώτο γύρο, άφαντος σε πολλά ματς, παρότι του πήραν δυάρι με σουτ που δεν κρατάει μπάλα και δεν επιζητά πολλές προσπάθειες. Έχει ανέβει τελευταία, αλλά στα περισσότερα ματς μέχρι τώρα αυτός ήταν η απογοήτευση. Χώμα βλέπω και τον Παπανικολάου, που είναι πολύ σημαντικός παίκτης για την ομάδα, πολύ κακή χρονιά και χωρίς λόγο, σιγά τον ανταγωνισμό που έχει για τη θέση και είναι και υγιέστατος.

5. Πιστεύετε χρειάζεται προσθήκες το ρόστερ και αν ναι πιστεύετε πως θα γίνουν;

Δεύτερο πεντάρι μπροστά από τον Έλλις μάλλον χρειάζεται, όπως και σκόρερ slasher, αλλά το δεύτερο δε νομίζω πως θα γίνει για λόγους πολιτικής.

6. Σε τι θέση πιστεύετε πως θα τερματίσει τελικά η ομάδα;
Θα εξαρτηθεί από την εικόνα των άλλων, πόσο θα ξεφουσκώσουν, πόσους τραυματισμούς θα έχουν. Κανονικά πάει ο Ολυμπιακός, κάπου ανάμεσα στο 8 και το 11, με υπερτατο ταβάνι
το 7 και μπύθυουλα το 12, αλλά σχεδόν σίγουρα θα είναι στο 8-10. Κλίνω προς το 9, αλλά κανείς δεν ξέρει τι επιφυλάσσουν τραυματισμοί κλπ. Πχ η Άλμπα έχασε άλλους 2 παίκτες χθές, κάνοντας δωράκι στους 3 επόμενους αντιπάλους της και μιλάμε για ομάδα που έχει κάνει αρκετές ζημιές.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3225
Δημοσιεύσεις: 6043
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 04, 2021 12:35 pm

Ilias7 έγραψε:
Κυρ Ιαν 03, 2021 2:34 pm
Αν και εκκρεμεί ακόμα ένα παιχνίδι ακόμα εναντίον της Βιλερμπάν ουσιαστικά ο πρώτος γύρος της φετινής Ευρωλίγκα ολοκληρώθηκε.

1. Η πορεία της ομάδα έως τώρα ήταν αυτή που περιμένατε;
2. Είστε ευχαριστημένοι με το κοουτσάρισμα του Μπαρτζώκα;
3. Ποιον παίχτη θα ξεχωρίζατε με τη μέχρι τώρα πορεία του;
4. Ποιος παίχτης είναι αυτός που θα σας έχει απογοητεύσει με τις εμφανίσεις του;
5. Πιστεύετε χρειάζεται προσθήκες το ρόστερ και αν ναι πιστεύετε πως θα γίνουν;
6. Σε τι θέση πιστεύετε πως θα τερματίσει τελικά η ομάδα;

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!!
Ωραίος!! :banana:

1. Περίπου ναι.
2. Ο Μπαρτζώκας δεν αλλάζει, πάντα έτσι ήταν απλά έχει μέτριο ρόστερ να διαχειριστεί και δεν του έχουν βγει οι σταθερές του.
3. Τον Vezenkov. Ποιοτικός παίκτης, καλός ριμπάουντερ, τα καλυτερα χρόνια είναι μπροστά του.
4. Τον Παπανικολάου :P :D . Αυτός όμως έχει πάψει να είναι έστω και μέτριος άρα το μπαλάκι πάει στον Harrison, που δείχνει να μην μπορεί να παίξει σε καλύτερο επίπεδο.
5. Δεν φαίνεται να υπάρχουν λεφτά για προσθήκες.
6. Πιο χαμήλα από ότι είναι τώρα (11-13).

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 04, 2021 1:56 pm

1. Η πορεία της ομάδα έως τώρα ήταν αυτή που περιμένατε;

Πάνω κάτω ναι, θεωρώ πως ήταν λίγο υπερβολικό να απαιτούμε οχτάδα με αυτό το ρόστερ.

2. Είστε ευχαριστημένοι με το κοουτσάρισμα του Μπαρτζώκα;

Όχι ιδιαίτερα, θεωρώ πως η επίθεση είναι μονότονη και κερδίζουμε αν μας βγει το πλάνο, δεν υπάρχει φαντασία ή κάτι διαφορετικό.

3. Ποιον παίχτη θα ξεχωρίζατε με τη μέχρι τώρα πορεία του;

Τον Martin σίγουρα, αποτελεί μεγάλη έκπληξη και είναι ένας ΜΑΠ με πλαστικότητα στις κινήσεις στο ποστ και όχι τυπικός ξυλοκόπος ΜΑΠ. Επίσης εξαιρετικά βελτιωμένος ο Βεζένκοφ.

4. Ποιος παίχτης είναι αυτός που θα σας έχει απογοητεύσει με τις εμφανίσεις του;

Ο Ellis γιατί πέρυσι έδειξε να υπάρχει potential, λες και με την αλλαγή κουρέματος ξέχασε το μπάσκετ που ήξερε :D

5. Πιστεύετε χρειάζεται προσθήκες το ρόστερ και αν ναι πιστεύετε πως θα γίνουν;

Ναι, ένα δεύτερο πεντάρι στη θέση του Ellis και ένα δημιουργικό γκαρντ πίσω από το Σλούκα που θα μπορεί να κάνει παραπάνω πράγματα από Jenkins. Θεωρώ πως δε θα γίνουν πάνω από μία προσθήκες.

6. Σε τι θέση πιστεύετε πως θα τερματίσει τελικά η ομάδα;

Θεωρώ πως θα είναι εκτός playoffs, μάλλον 10η-11η.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 04, 2021 6:29 pm

Ilias7 έγραψε:
Κυρ Ιαν 03, 2021 2:34 pm
Αν και εκκρεμεί ακόμα ένα παιχνίδι ακόμα εναντίον της Βιλερμπάν ουσιαστικά ο πρώτος γύρος της φετινής Ευρωλίγκα ολοκληρώθηκε.

1. Η πορεία της ομάδα έως τώρα ήταν αυτή που περιμένατε;
2. Είστε ευχαριστημένοι με το κοουτσάρισμα του Μπαρτζώκα;
3. Ποιον παίχτη θα ξεχωρίζατε με τη μέχρι τώρα πορεία του;
4. Ποιος παίχτης είναι αυτός που θα σας έχει απογοητεύσει με τις εμφανίσεις του;
5. Πιστεύετε χρειάζεται προσθήκες το ρόστερ και αν ναι πιστεύετε πως θα γίνουν;
6. Σε τι θέση πιστεύετε πως θα τερματίσει τελικά η ομάδα;

Απαντήσεις
1. Κάπου εκεί περίμενα πως θα ήμασταν βαθμολογικά.Βέβαια δε περίμενα πως θα είχαμε κάνει νίκες όπως στη Βαρκελώνη αλλά και ήττες όπως με τη Ζαλγκίρις και Βαλένθια.Γενικά δεν θα έλεγα πως έχουμε σταθερή απόδοση και αυτό ίσως το πληρώσουμε στο τέλος.
2. Θα περίμενα να έχει μεγαλύτερη επίδραση στο παιχνίδι όταν κάτι δε πάει καλά.Μερικές φορές φαίνεται πως αφήνει τα πράγματα στη τύχη τους.Επίσης αρκετές είναι οι φορές που οι αλλαγές γίνονται με το ρολόι.Έχει την εμπειρία όμως να κάνει ένα καλύτερο δεύτερο γύρο η ομάδα αν και δε θα είναι εύκολο.
3. Θα έλεγα πως ο Βεζένκοβ μας εκπλήσσει ευχάριστα.Έχει δουλέψει και φαίνεται στο γήπεδο.
4. Μετά τις περσινές του εμφανίσεις θα περιμέναμε κάτι καλύτερο φέτος και αναφέρομαι στον Έλλις.
5. Πιστεύω με δυο προσθήκες θα είχαμε πολύ καλές πιθανότητες για την 8αδα.Ένα combo guard και ένα center.Αν όμως γίνει κάποια προσθήκη θεωρώ πως θα αργήσει και θα είναι στο 5.
6. Θα δώσουμε μάχη για την 8αδα και συγκεκριμένα για την 8η θέση θα έλεγα.Μας βλέπω να καταλήγουμε κάπου μεταξύ 8-10.

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!!
1)περίμενα ότι θα είμαστε καλύτεροι περίμενα ότι θα είχαμε 2 με 3 νίκες παραπάνω μάλλον ήμουν πολύ αισιόδοξος.
2)πάνω κάτω αυτό περίμενα. Στο τέλος των παιχνιδιών δεν είμαι ευχαριστημένος με τη διαχείριση.
3)Τον μάρτιν και ο βεζένκοφ είναι πολύ καλός αλλα ο μάρτιν έχει μεγαλύτερη επίδραση στο παιχνίδι μας.
4) ο ελλις μεγάλη απογοήτευση. και από τον χαρισσον περίμενα περισσότερα
5) χρειαζόμαστε οπωσδήποτε 2ο σέντερ . με εναν σέντερ που θα παίζει και με πλάτη θα γίνει πιο εύκολη και η ζωή των σουτέρ μας
6)δύσκολη πρόβλεψη από 7 έως 10η

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sokos

 euroleague
Reactions: 262
Δημοσιεύσεις: 1202
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2008 2:24 am
Αγαπημένος παίκτης: Vince Carter
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 04, 2021 7:06 pm

Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και τύχη.

1. Η πορεία της ομάδα έως τώρα ήταν αυτή που περιμένατε;

Στο περίπου ναι. Περιμένω να είμαστε στο δεύτερο μισό της βαθμολογίας, οπότε δεν με εκπλήσσει. Απλά περίμενα άλλες νίκες-ήττες.

2. Είστε ευχαριστημένοι με το κοουτσάρισμα του Μπαρτζώκα;

Θα έλεγα όχι. Περίμενα περισσότερα. Βλέποντας τι έχει φτιάξει ο εθνικός μας σταρ στην Γερμανία απογοητεύομαι γιατί δεν θα έλεγα ότι η Bayern είναι πιο ακριβή ομάδα. Προβληματική διαχείριση Σπανούλη-Σλούκα. Μονότονη και προβλέψιμη επίθεση, ευάλωτη άμυνα και λάθη στην στελέχωση. Τραγική προετοιμασία σε ορισμένα ματς, ιδίως ψυχολογικά.

3. Ποιον παίχτη θα ξεχωρίζατε με τη μέχρι τώρα πορεία του;

Τον Martin που φαίνεται λαχείο και φοβάμαι ότι θα κλείσει αλλού άμεσα (και καλά θα κάνει). Τον Vesenkov που δεν πίστευα ότι θα έχει βελτίωση και με έχει εκπλήξει πολύ ευχάριστα.

4. Ποιος παίχτης είναι αυτός που θα σας έχει απογοητεύσει με τις εμφανίσεις του;

Ο Ellis επειδή σε σχέση με πέρυσι είναι άλλος παίκτης. Harrison & Σλούκας επειδή είχα υψηλότερες προσδοκίες.

5. Πιστεύετε χρειάζεται προσθήκες το ρόστερ και αν ναι πιστεύετε πως θα γίνουν;

Χρειάζεται κάποιος να μπορεί να ποστάρει και κάποιος να μπορεί να οργανώσει και να σκοράρει χωρίς να είναι μαύρη τρύπα πίσω. Προσθήκη στους ψηλούς πιστεύω θα γίνει αλλά το κενό δεν θα καλυφθεί. Στα guard νομίζω δεν θα γίνει κάτι πριν το καλοκαίρι (που και τότε θα εξαρτηθεί περισσότερο από την επιθυμία του Σπανούλη παρά του Μπαρτζώκα).

6. Σε τι θέση πιστεύετε πως θα τερματίσει τελικά η ομάδα;

10η-12η εκτός αν οι αντίπαλοι έχουν πολλούς τραυματισμούς ή απώλειες λόγω Covid. H 8αδα με την τωρινή εικόνα μου φαίνεται θαύμα.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6462
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 05, 2021 10:18 am

Ilias7 έγραψε:
Κυρ Ιαν 03, 2021 2:34 pm
Αν και εκκρεμεί ακόμα ένα παιχνίδι ακόμα εναντίον της Βιλερμπάν ουσιαστικά ο πρώτος γύρος της φετινής Ευρωλίγκα ολοκληρώθηκε.

1. Η πορεία της ομάδα έως τώρα ήταν αυτή που περιμένατε;
2. Είστε ευχαριστημένοι με το κοουτσάρισμα του Μπαρτζώκα;
3. Ποιον παίχτη θα ξεχωρίζατε με τη μέχρι τώρα πορεία του;
4. Ποιος παίχτης είναι αυτός που θα σας έχει απογοητεύσει με τις εμφανίσεις του;
5. Πιστεύετε χρειάζεται προσθήκες το ρόστερ και αν ναι πιστεύετε πως θα γίνουν;
6. Σε τι θέση πιστεύετε πως θα τερματίσει τελικά η ομάδα;
1. Αν κερδίσουμε το εξ'αναβολής με την Βιλερμπάν, βαθμολογικά μάλλον ναι. Γύρω στις 18-19 νίκες θεωρούσα ότι χρειάζονται στην αρχή της σεζόν για να είμαστε σίγουρα στην οκτάδα, αν κερδίσουμε θα φτάσουμε ήδη τις μισές από το τέλος του πρώτου γύρου. Αγωνιστικά μάλλον λίγο κάτω από την βάση, κυρίως λόγω της κακής εικόνας που δείχνουμε με ομάδες του επιπέδου μας ή και λίγο χειρότερες.

2. Όχι τόσο. Έχει κάνει βήματα μπροστά σε σχέση με την πρώτη θητεία του και φαίνεται τακτικά να έχει βάλει κάποια καινούρια πράγματα, όμως οι αλλαγές με το ρολόι και το γεγονός ότι κάποιοι παίκτες θα μείνουν στο παρκέ 30 λεπτά και άλλοι 10 ανεξαρτήτως της κατάστασης (καλής ή κακής) που βρίσκονται εκείνη την μέρα, το πληρώνουμε ήδη.

3. Μάλλον ο Σάσα που έχει εξελιχθεί στον πιο σταθερό μας παίκτης και νομίζω αν συνεχίσει έτσι, του χρόνου θα είναι το βασικό μας 4αρι. Οριακά πίσω του ο Martin που ήρθε για δεύτερο 5αρι και με αρκετές αμφιβολίες και έχει δείξει πάρα πολύ καλά στοιχεία και ότι δεν είναι ένας απλός ΜΑΠ. Ίσως και ο Λαρεντζάκης, αν και αυτά τα σκόρπια πεντάλεπτα-δεκάλεπτα είναι μικρό (αλλά θετικό) δείγμα.

4. Θα έλεγα τον Ellis, αν και νομίζω ότι οι προσδοκίες δεν ήταν τόσο τεράστιες από εκείνον, παρ'οτι πέρσι όσο πρόλαβε να παίξει ήταν πολύ καλός. Τον Σλούκα δεν θα τον έβαζα, γιατί θεωρώ ότι γίνεται και λάθος διαχείριση του. Οπότε μάλλον προς Harrison, δεδομένου ότι χωρίς να είναι αρνητικός, στα περισσότερα ματς δείχνει ότι επιθετικά πέρα από 2-3 σουτ δεν μπορεί να προσφέρει πολλά, και σίγουρα όχι τόσα όσα περιμέναμε.

5. Σίγουρα έναν 7-footer που να είναι δυνατός στο καλάθι αμυντικά (ας είναι και μέτριος επιθετικά), και έναν combo guard που να απειλεί και από το τρίποντο. Θεωρώ ότι θα πάρουμε έναν από τους δύο μόνο (μάλλον τον ψηλό αν φύγει ο Ellis), εκτός κι αν κάποιο guard τραυματιστεί για τουλάχιστον έναν μήνα οπότε τότε μόνο θα πάρουμε και guard.

6. Αν συνεχίσει χωρίς αλλαγές και με την τρέχουσα απόδοση, μεταξύ 8ης και 10ης θέσης. Αν βελτιωθεί θα πάει παραπάνω, αλλά δύσκολα κάτι περισσότερο από 7η.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”