Day 20 - Olympiacos vs ASVEL Villeurbanne

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 9:58 pm

Απίστευτα κακό μπασκέτ, μου φάνηκε πάρα πολύ κουρασμένος ο Ολυμπιακός, είναι και το ταξίδι και το ότι θες έξτρα ενέργεια να παίξεις απέναντι σε τόσο physical ομάδα, αλλά και πάλι απαράδεκτοι. Ο Σλούκας νομίζω δεν έκανε σουτ σε όλο το πρώτο ημίχρονο και τελείωσε τον αγώνα με ΔΥΟ προσπάθειες, ο Έλλις σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ριμπάουντ, άφησαν τους Γάλλους να σουτάρουν όπως έκανε ο Βόβορας στη Γαλλία, ο Χάρισον έβαζε μόνο βολές, πολλά λάθη στην άμυνα σε ΤΡΕΙΣ φάσεις βγήκε ο Φαλ με το Σπανούλη. Κι όλα αυτά απέναντι σε μια Βιλερμπάν που ήταν κακή, δεν πήρε καν τα ριμπάουντ ούτε κατάφερε να εκμεταλλευτεί την απουσία Μάρτιν και τον Φαλ, έχασε τις μισές βολές. Τέλος πάντων δε νομίζω ότι θα κριθεί η πρόκριση στην οκτάδα από αυτό το ματς συγκεκριμένα, ο Ολυπιακός θα παίξει άλλα ματς με χαρακτήρα τελικού.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 604
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 10:04 pm

austerity_blues έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 9:26 pm
δε μου φταίει (μόνο) αυτός ο κακόμοιρος σήμερα, αλλά δε θυμάμαι παίκτη με χαμηλότερο μπασκετικό IQ από τον Έλις τα τελευταία (200) χρόνια. είναι πραγματικά εντυπωσιακό, ο Όγκαστ μπροστά του μοιάζει με γκραν μετρ σκακιστή.

το άλλο εντυπωσιακό είναι πως όλοι φοβόμασταν το σημερινό αγώνα, γιατί πλέον είναι στο DNA μας ως ομάδα οι απογοητευτικές ήττες από χειρότερες ομάδες μετά από σημαντικές νίκες. δε θυμάμαι να διάβασα πουθενά από κανέναν ότι σήμερα θα κερδίζαμε αέρα, όλοι σφιγμένοι ήταν. και εννοείται πως πάλι χάσαμε. σαν να μη μπορούμε αλλιώς.
[/qu
ote]
μου διαφευγει το ονοματακι ενος ψηλου αμερικανου που ειχαμε για τριτο κι επιανε κι εκεινος το τοπι απο το κοτσανι αλλα τουλαχιστον αμα του πεταγες τη μπαλα ψηλα την επιανε και την καρφωνε , δεν εκανε προσποιηση στον εαυτο του ..τη χρονια που ειχαμε και τον μπεγκιτς νομιζω .


0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 10:07 pm

fotis vlachopoulos έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 10:04 pm
austerity_blues έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 9:26 pm
δε μου φταίει (μόνο) αυτός ο κακόμοιρος σήμερα, αλλά δε θυμάμαι παίκτη με χαμηλότερο μπασκετικό IQ από τον Έλις τα τελευταία (200) χρόνια. είναι πραγματικά εντυπωσιακό, ο Όγκαστ μπροστά του μοιάζει με γκραν μετρ σκακιστή.

το άλλο εντυπωσιακό είναι πως όλοι φοβόμασταν το σημερινό αγώνα, γιατί πλέον είναι στο DNA μας ως ομάδα οι απογοητευτικές ήττες από χειρότερες ομάδες μετά από σημαντικές νίκες. δε θυμάμαι να διάβασα πουθενά από κανέναν ότι σήμερα θα κερδίζαμε αέρα, όλοι σφιγμένοι ήταν. και εννοείται πως πάλι χάσαμε. σαν να μη μπορούμε αλλιώς.
[/qu
ote]
μου διαφευγει το ονοματακι ενος ψηλου αμερικανου που ειχαμε για τριτο κι επιανε κι εκεινος το τοπι απο το κοτσανι αλλα τουλαχιστον αμα του πεταγες τη μπαλα ψηλα την επιανε και την καρφωνε , δεν εκανε προσποιηση στον εαυτο του ..τη χρονια που ειχαμε και τον μπεγκιτς νομιζω .
Παιδιά μην το ψάχνετε, πιο χαζός από το Σίμονς δεν έχει περάσει.


0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 10:18 pm

το Σίμονς εννοεί ο φίλος όντως, ο οποίος μνημονεύεται από τους περισσότερους Ολυμπιακούς όταν γίνονται συζητήσεις για χαμηλό μπασκετικό IQ. Υπήρξε ο Βασιλιάς του Χαμηλού IQ για μια δεκαετία, αλλά πλέον νομίζω ότι έχει για πρώτη φορά σοβαρό διεκδικητή του τίτλου.

reignman

allstar
Reactions: 1109
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 10:20 pm

To ματς πρακτικα το πουλησαμε/χαρισαμε/χασαμε στην 3η περιοδο , οπου Ελις και Μακισικ κανανε διαγωνισμο μπλουπεριας.
Σε καποιο σημειο δε πρεπει να καναμε 6-7 σερι λαθη σε επιθεσεις που απλα τους χαριζαμε την μπαλα να βγαλουν αιφνιδιασμο.
Κακοποιηση του αθληματος σημερα και δραματικα κακο κοουτσαρισμα , με ελαχιστη επιρροη στο παιχνιδι της ομαδας.

0
reignman

allstar
Reactions: 1109
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 10:22 pm

austerity_blues έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 10:18 pm
το Σίμονς εννοεί ο φίλος όντως, ο οποίος μνημονεύεται από τους περισσότερους Ολυμπιακούς όταν γίνονται συζητήσεις για χαμηλό μπασκετικό IQ. Υπήρξε ο Βασιλιάς του Χαμηλού IQ για μια δεκαετία, αλλά πλέον νομίζω ότι έχει για πρώτη φορά σοβαρό διεκδικητή του τίτλου.
Αν μιλαμε για χαμηλο iq τους παταει ολους ο μακισικ. Εχει νορμαλ iq για 7.5 λεπτα , μεχρι να φτασουμε να απομενουν 2.5-3 λεπτα στο τελος της καθε περιοδου οπου αναλαμβανει μαλλον η 2η προσωπικοτητα του και κανει τα πιο βλακωδη λαθη και τις πιο κακες προσπαθειες που εχω δει απο επαγγελματια αθλητη εδω και χρονια. και ειναι γκαρντ οχι σεντερ αθλητικος οπου απλα πρεπει να πιανει την μπαλα απο το κοτσανι να ριχνει καμια ταπα και να καρφωνει.

0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 10:28 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 9:58 pm
Τέλος πάντων δε νομίζω ότι θα κριθεί η πρόκριση στην οκτάδα από αυτό το ματς συγκεκριμένα, ο Ολυπιακός θα παίξει άλλα ματς με χαρακτήρα τελικού.
και όμως, αν υποθέσουμε ότι μένουμε εκτός 8άδας, που είναι και το πιθανότερο, δε νομίζω ότι θα έχουμε πάνω από 2 νίκες διαφορά από τον 8ο.

αυτές οι δυο νίκες θα μπορούσαν να είναι Ζαλγκίρις - Βιλερμπάν μέσα στο ΣΕΦ, παιχνίδια που σε όποια κατάσταση και να είναι η ομάδα περιμένεις ότι τουλάχιστον αυτά θα τα κερδίσει.

προφανώς και υπάρχουν ματς που θα "έπρεπε" να χάσει αλλά τα κέρδισε, όπως με τη Μπαρτσελόνα, αλλά αν χάσουμε την 8άδα για δυο νίκες είναι αναπόφευκτο να σου/μας μείνει το "γαμώτο".

austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 10:34 pm

reignman έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 10:22 pm
austerity_blues έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 10:18 pm
το Σίμονς εννοεί ο φίλος όντως, ο οποίος μνημονεύεται από τους περισσότερους Ολυμπιακούς όταν γίνονται συζητήσεις για χαμηλό μπασκετικό IQ. Υπήρξε ο Βασιλιάς του Χαμηλού IQ για μια δεκαετία, αλλά πλέον νομίζω ότι έχει για πρώτη φορά σοβαρό διεκδικητή του τίτλου.
Αν μιλαμε για χαμηλο iq τους παταει ολους ο μακισικ. Εχει νορμαλ iq για 7.5 λεπτα , μεχρι να φτασουμε να απομενουν 2.5-3 λεπτα στο τελος της καθε περιοδου οπου αναλαμβανει μαλλον η 2η προσωπικοτητα του και κανει τα πιο βλακωδη λαθη και τις πιο κακες προσπαθειες που εχω δει απο επαγγελματια αθλητη εδω και χρονια. και ειναι γκαρντ οχι σεντερ αθλητικος οπου απλα πρεπει να πιανει την μπαλα απο το κοτσανι να ριχνει καμια ταπα και να καρφωνει.
συμφωνώ για τα τελευταία λεπτά, κατά τα άλλα στη διάρκεια του αγώνα βγάζει κάποιες ασίστ που δείχνουν ότι δεν είναι ακατοίκητος. ας συμφωνήσουμε ότι ο Μακίσικ 1 των πρώτων 7,5 λεπτών είναι οκ αλλά ο Μακίσικ 2 των τελευταίων 2,5 μπαίνει στην κατηγορία των μπασκετικά αναλφάβητων.

ο Έλις από την άλλη παίζει 10 λεπτά στο μάξιμουμ μπασκετικής χαζομάρας. παίζει ένα χρόνο πια στην Ευρωλίγκα και ακόμα δεν έχει μάθει να κάνει σκριν.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 10:40 pm

Ο Έλλις είναι ΑΡΓΟΣ στη σκέψη, έως πάναργος. Ο Σίμονς... ποια σκέψη ρε παιδιά;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
reignman

allstar
Reactions: 1109
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 10:40 pm

Kαλα τα σκριν ειναι το λιγοτερο , σημερα στο 70% των φασεων που συμμετειχε ηταν για να μπει στο shaqtin a fool.

0
reignman

allstar
Reactions: 1109
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 10:42 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 10:40 pm
Ο Έλλις είναι ΑΡΓΟΣ στη σκέψη, έως πάναργος. Ο Σίμονς... ποια σκέψη ρε παιδιά;
Υπαρχει μια ειδοποιος διαφορα , αρχικα ο Σιμμονς ηταν τερας αθλητικων και σωματικων προσοντων, και εν συνεχεια ηταν παιχτης 5-10 λεπτων οποτε το ποσο χαζος ηταν δεν το ελεγες και κρισιμο και πολλες φορες με τις χερουκλες του και τα αλματα του καλυπτε καποια πραγματα. Ο Ελλις και δεν ειναι ουτε κατα διανοια τοσο αθλητικος , ειναι και νωθρος στις κινησεις του , ειναι και αργος στη σκεψη και ειναι παιχτης που στη θεωρια (για την ωρα) υπολογιζεται για 20λεπτο.

0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 10:56 pm

άσχετο, αλλά από τη μία βαριέμαι αφόρητα το Μήτογλου ως παίκτη, από την άλλη σκέφτομαι πόσο θα ταίριαζε σε αυτό τον Ολυμπιακό που όποτε παίρνουμε κρίσιμο ριμπάουντ χτυπάνε χαρμόσυνες καμπάνες στον Προφήτη Ηλία στην Καστέλλα.

εξακολουθώ να μη τον θέλω στον Ολυμπιακό, αλλά λιγουρεύομαι ένα παίκτη με καλό ριμπάουντ και ο Έλις είναι ο καλύτερος μας, εκεί φτάσαμε.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 11:03 pm

reignman έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 10:42 pm
yorgos έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 10:40 pm
Ο Έλλις είναι ΑΡΓΟΣ στη σκέψη, έως πάναργος. Ο Σίμονς... ποια σκέψη ρε παιδιά;
Υπαρχει μια ειδοποιος διαφορα , αρχικα ο Σιμμονς ηταν τερας αθλητικων και σωματικων προσοντων, και εν συνεχεια ηταν παιχτης 5-10 λεπτων οποτε το ποσο χαζος ηταν δεν το ελεγες και κρισιμο και πολλες φορες με τις χερουκλες του και τα αλματα του καλυπτε καποια πραγματα. Ο Ελλις και δεν ειναι ουτε κατα διανοια τοσο αθλητικος , ειναι και νωθρος στις κινησεις του , ειναι και αργος στη σκεψη και ειναι παιχτης που στη θεωρια (για την ωρα) υπολογιζεται για 20λεπτο.
Στους 5 ψηλούς που έχει ο Ολυμπιακός και καλύπτουν το 4-5 (Πρίντεζης, Βεζένκοφ, Λιβιό, Μάρτιν, Έλλις) ο Έλλις είναι ... πέμπτος σε λεπτά κατά Μ.Ο και στους 3 σέντερ είναι ο τρίτος, με 14 λετπά ανά παιχνίδι, πολύ μακριά από τα 20. Κι αυτά επειδή τώρα τραυματίστηκε ο Μάρτιν που έχειπρόβλημα εδώ και 3 αγωνιστικές, μέχρι τότε ο Μ.Ο του ήταν χαμηλότερος (στα 4 τελευταία έχει παίξει σε όλα πάνω από 15 λεπτά), από την ώρα που εμφανίστηκε ο Λιβιό συνήθως δεν παίζει καν δεκάλεπτο.

Για 10 λεπτά μια χαρά είναι ο Έλλις που σε κάποια φάση ήταν και 3ος ριμπάουντερ ανά λεπτό συμμετοχής στην Ευρωλίγκα (κι ακόμη είναι με΄σα στη δεκάδα). Ο Σίμονς δεν υπήρχε, δεν ήξερε πού βρισκόταν, lost in space εντελώς, θυμάμαι τον προπονητή του στην Καβάλα που μου έιπε περίπου την 5η-6η αγωνιστική ότι υπολογίζει πως σωστή θέση έχει περίπου στο 25% των pnr...

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
reignman

allstar
Reactions: 1109
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 11:06 pm

Υπολογιζοταν για 14 λεπτα? Ή φαίνεται λογικό με 2 σέντερ ο ενας να παιζει 14 ο αλλος 24 και ενα power forward να το φορτωνεις στο 5 γιατι δεν βγαινει διαφορετικα? Για 1ο-2ος υπολογιζοταν αλλα δεν.

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος reignman την Παρ Ιαν 15, 2021 11:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 11:09 pm

reignman έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 11:06 pm
Υπολογιζοταν για 14 λεπτα? Ή φαίνεται λογικό με 2 σέντερ ο ενας να παιζει 14 ο αλλος 24 και ενα power forward να το φορτωνεις στο 5 γιατι δεν βγαινει διαφορετικα? Για 1ο-2ος υπολογιζοταν αλλα δεν.
Nομίζω υπολογιζόταν για λιγότερο από 14 λεπτά, κανένα 10λεπτο. Για μένα είναι ξεκάθαρο πως ήταν η τρίτη επιλογή.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2020-2021”