2021-2022-Ολυμπιακός - Mεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 7:26 pm

lefpan έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 6:02 pm
Δεν βλέπω τον λόγο για τόση μίρλα σε σχέση με τις κινήσεις της ομάδας. Αν μη τι άλλο, βγαίνει κάποιο νόημα και δείχνουν σοβαρότητα στο σχεδιασμό (όπως δείχνουν, επίσης, και ένδεια χρημάτων, αλλά αυτό είναι κάτι που πρέπει να συνηθίσουμε -και εμείς και οι απέναντι).
Ως προς τον σχεδιασμό συμφωνώ, αλλά όταν βλέπουμε μια ακόμη χρονιά να ξεκινάμε με προσδοκίες (που καλλιεργούν οι δημοσιογράφοι βέβαια) για Λόυντ φέτος για Γκιλ πέρυσι και πάει λέγοντας και καταλήγουμε σε τριτοτέταρτες επιλογές λογικό είναι να υπάρχει μια παγωμάρα. Έχει λείψει ένας παίκτης που να παίρνει την μπάλα και να την βάζει στο καλάθι, να προσφέρει λίγο θέαμα, ένας παίκτης που να ξυπνάει ενθουσιασμό. Ο Μακκίσικ λίγο μας έφτιαξε πέρυσι με τα θεαματικά του καρφώματα αλλά δεν είναι χαρισματικός σκόρερ.
Αν ισχύει ότι είναι διατεθιμένοι να τα σκάσουν για τον Μήτογλου λογικό δεν είναι να υπάρχει και δυσαρέσκεια όταν όλοι περιμένουμε τον γκαρντ δυναμίτη. Δεν είναι ότι δεν θέλουμε Ελληνες παίκτες ή Ελληνικό κορμό, αλλά όταν οι κορυφαίοι Έλληνες πλέον είναι χειρότεροι απ' ότι ήταν παλαιότερα οι "δεύτερης" ταχύτητας Έλληνες κάπου πάυεις να βλέπεις και το νόημα, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τον Μήτογλου.

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 7:43 pm

Conan1982 έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 7:26 pm
lefpan έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 6:02 pm
Δεν βλέπω τον λόγο για τόση μίρλα σε σχέση με τις κινήσεις της ομάδας. Αν μη τι άλλο, βγαίνει κάποιο νόημα και δείχνουν σοβαρότητα στο σχεδιασμό (όπως δείχνουν, επίσης, και ένδεια χρημάτων, αλλά αυτό είναι κάτι που πρέπει να συνηθίσουμε -και εμείς και οι απέναντι).
Ως προς τον σχεδιασμό συμφωνώ, αλλά όταν βλέπουμε μια ακόμη χρονιά να ξεκινάμε με προσδοκίες (που καλλιεργούν οι δημοσιογράφοι βέβαια) για Λόυντ φέτος για Γκιλ πέρυσι και πάει λέγοντας και καταλήγουμε σε τριτοτέταρτες επιλογές λογικό είναι να υπάρχει μια παγωμάρα. Έχει λείψει ένας παίκτης που να παίρνει την μπάλα και να την βάζει στο καλάθι, να προσφέρει λίγο θέαμα, ένας παίκτης που να ξυπνάει ενθουσιασμό. Ο Μακκίσικ λίγο μας έφτιαξε πέρυσι με τα θεαματικά του καρφώματα αλλά δεν είναι χαρισματικός σκόρερ.
Αν ισχύει ότι είναι διατεθιμένοι να τα σκάσουν για τον Μήτογλου λογικό δεν είναι να υπάρχει και δυσαρέσκεια όταν όλοι περιμένουμε τον γκαρντ δυναμίτη. Δεν είναι ότι δεν θέλουμε Ελληνες παίκτες ή Ελληνικό κορμό, αλλά όταν οι κορυφαίοι Έλληνες πλέον είναι χειρότεροι απ' ότι ήταν παλαιότερα οι "δεύτερης" ταχύτητας Έλληνες κάπου πάυεις να βλέπεις και το νόημα, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τον Μήτογλου.
Αν τα σκάγανε για Μήτογλου, δεν υφίσταται ο όρος σοβαρός σχεδιασμός....Σοβαρός σχεδιασμος θα ήταν αν πήγαινες με δίδυμο Σλούκα-Γουόκαπ στο 1 και παίκτη τύπου Λόϊντ ή Ντόρσεϊ τουλάχιστον στο 2....ή έστω Χίλιαρντ βρε αδερφέ...εκει τα σκας, οχι για να πάρεις ντε και καλά παίκτη απ τον αιώνιο σε θέση που χεις ήδη 3 κορμιά.Πάρε ενα αθλητικό τεσσάρι τουλάχιστον (που λείπει) αφου θες σώνει και καλά να πάρεις!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 8:01 pm

yorgos έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 2:33 pm

Βάλε κάτι κοκκινο-μπλε σαν τις νέες σημαίες του ΠΑΜΕ, μόλις τους είδα στο Σύνταγμα, ένεκα της ημέρας.
Λύσσαξες πια με τις πορείες. :P
Παρεμπιπτόντως, δεν είναι νέο το μπλε- κόκκινο στο ΠΑΜΕ. Παίζει πολλά χρόνια. Τουλάχιστον από τα χρόνια του Συντάγματος (2010-12) αν δεν παίζει από την ίδρυση του στα τέλη της δεκαετίας του 90'.

*Για να γυρίσουμε on topic :P Έβαλα άσπρο λινό συνολάκι, δημιουργία του Γαβαλά.
Παπούτσι μαύρο Zita Hellas (με τάπες για χορτάρι) και κάλτσα ερυθρόλευκη Βαμβακούλας (κι αυτός από το Λαύριο όπως ο Κάρτερ, ξεκίνησε) μέχρι το γόνατο.
Τελικά το πήρα το τρελόχαρτο. :P

Στα δικά μας. Αν θέλουν τον Μήτογλου είναι γιατί βλέπουν τον Παναθηναϊκό στα σχοινιά (ή λίγο πριν) και έχουν ένα θεματάκι με τον Δ.Γ. Το φυσάνε και δεν κρυώνει και θέλουν "εκδίκηση". Εμένα δεν μου λέει τίποτε το έξτρα αν φοράει τη φανέλα του ΠΑναθηναϊκού ή του Λαυρίου. Πιστεύω όμως ότι κάνει και με καλύπτει πλήρως η εξήγηση του Reignman. Απλώς βαριέμαι την-τζάμπα- πόλωση. Και πολύ μάλιστα...

Να θυμίσω ότι κι εγώ έλεγα ότι ο Βεζέ δεν κάνει με τίποτε ως 3ρι αλλά, έλα που ήταν το ίδιο καλός στο 3. Μας τάπωσε όλους εμάς ο Σάσα. Τρελή πρόοδος και μπράβο σε όσους (αντίθετα με μένα) πίστευαν στον Βεζέ. Δεν θα με εκπλήξει αν πάει μέχρι και το ΝΒΑ. ΜΕ αυτόν πια είναι όλα πιθανά.

Περί Κάρτερ και αδύνατου σώματος για τη θέση του, να θυμίσω ότι ο εξίσου λιπόσαρκος, Κέβιν Πάντερ παίζει στην ίδια θέση (ενώ -σημειολογικά μιλώντας- ξεκίνησε κι αυτός από το Λαύριο. Α, ρε γίγαντα Σερέλη) και σκίζει στην ευρωλίγκα. ga

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 8:11 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 7:43 pm
[
Αν τα σκάγανε για Μήτογλου, δεν υφίσταται ο όρος σοβαρός σχεδιασμός....Σοβαρός σχεδιασμος θα ήταν αν πήγαινες με δίδυμο Σλούκα-Γουόκαπ στο 1 και παίκτη τύπου Λόϊντ ή Ντόρσεϊ τουλάχιστον στο 2....ή έστω Χίλιαρντ βρε αδερφέ...εκει τα σκας, οχι για να πάρεις ντε και καλά παίκτη απ τον αιώνιο σε θέση που χεις ήδη 3 κορμιά.Πάρε ενα αθλητικό τεσσάρι τουλάχιστον (που λείπει) αφου θες σώνει και καλά να πάρεις!
Από το μεγαλύτερο μέσο της χώρας βγήκαν σήμερα επώνυμα 2 δημοσιογράφοι ( ο ένας είναι ο διευθυντής του) κι είπαν ότι πάμε μίνιμουμ για άλλον έναν παίκτη. Τον sg μας.
Αγάντα σύντεκνε.
* Συμφωνώ για το ματαιόδοξο κι αυτοαναφορικό κίνητρο του μπασίματος για Μήτογλου. Καλύτερα να τα είχαν σκάσει στον Ντ. Γουίλιαμς π.χ στη θέση του Ζαν Σαρλ. Ή τον Νάναλι στη θέση του Λάιτι. Αλλά άντε κατέβασέ τους από το σύννεφο τους αν πάρουν παίκτη από τον Παναθηναϊκό. ΆΣε το γκελ στους ποδοσφαιρικούς οπαδούς που τους θέλουν πολύ και δεν τους πολυ-έχουν....

Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 8:25 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 8:11 pm
Jimmyrogue84 έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 7:43 pm
[
Αν τα σκάγανε για Μήτογλου, δεν υφίσταται ο όρος σοβαρός σχεδιασμός....Σοβαρός σχεδιασμος θα ήταν αν πήγαινες με δίδυμο Σλούκα-Γουόκαπ στο 1 και παίκτη τύπου Λόϊντ ή Ντόρσεϊ τουλάχιστον στο 2....ή έστω Χίλιαρντ βρε αδερφέ...εκει τα σκας, οχι για να πάρεις ντε και καλά παίκτη απ τον αιώνιο σε θέση που χεις ήδη 3 κορμιά.Πάρε ενα αθλητικό τεσσάρι τουλάχιστον (που λείπει) αφου θες σώνει και καλά να πάρεις!
Από το μεγαλύτερο μέσο της χώρας βγήκαν σήμερα επώνυμα 2 δημοσιογράφοι ( ο ένας είναι ο διευθυντής του) κι είπαν ότι πάμε μίνιμουμ για άλλον έναν παίκτη. Τον sg μας.
Αγάντα σύντεκνε.
* Συμφωνώ για το ματαιόδοξο κι αυτοαναφορικό κίνητρο του μπασίματος για Μήτογλου. Καλύτερα να τα είχαν σκάσει στον Ντ. Γουίλιαμς π.χ στη θέση του Ζαν Σαρλ. Ή τον Νάναλι στη θέση του Λάιτι. Αλλά άντε κατέβασέ τους από το σύννεφο τους αν πάρουν παίκτη από τον Παναθηναϊκό. ΆΣε το γκελ στους ποδοσφαιρικούς οπαδούς που τους θέλουν πολύ και δεν τους πολυ-έχουν....

Εχουν και μια αδυναμια στα ελληνικα διαβατηρια. Το πιστευω οτι αν ενας ξενος ζητησει 50 χιλιαρικα παραπανω δεν θα τα δωσουν , αλλα αν ενας ελληνας ζητησει 200 παραπανω , τα 150 θα του τα δωσουν σιγουρα. :hoho:

1
1 Εικόνα
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 8:35 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 8:11 pm
Jimmyrogue84 έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 7:43 pm
[
Αν τα σκάγανε για Μήτογλου, δεν υφίσταται ο όρος σοβαρός σχεδιασμός....Σοβαρός σχεδιασμος θα ήταν αν πήγαινες με δίδυμο Σλούκα-Γουόκαπ στο 1 και παίκτη τύπου Λόϊντ ή Ντόρσεϊ τουλάχιστον στο 2....ή έστω Χίλιαρντ βρε αδερφέ...εκει τα σκας, οχι για να πάρεις ντε και καλά παίκτη απ τον αιώνιο σε θέση που χεις ήδη 3 κορμιά.Πάρε ενα αθλητικό τεσσάρι τουλάχιστον (που λείπει) αφου θες σώνει και καλά να πάρεις!
Από το μεγαλύτερο μέσο της χώρας βγήκαν σήμερα επώνυμα 2 δημοσιογράφοι ( ο ένας είναι ο διευθυντής του) κι είπαν ότι πάμε μίνιμουμ για άλλον έναν παίκτη. Τον sg μας.
Αγάντα σύντεκνε.
* Συμφωνώ για το ματαιόδοξο κι αυτοαναφορικό κίνητρο του μπασίματος για Μήτογλου. Καλύτερα να τα είχαν σκάσει στον Ντ. Γουίλιαμς π.χ στη θέση του Ζαν Σαρλ. Ή τον Νάναλι στη θέση του Λάιτι. Αλλά άντε κατέβασέ τους από το σύννεφο τους αν πάρουν παίκτη από τον Παναθηναϊκό. ΆΣε το γκελ στους ποδοσφαιρικούς οπαδούς που τους θέλουν πολύ και δεν τους πολυ-έχουν....
Μακάρι φίλε μου!Αν έχουν αυτή τη πολυτέλεια να δώσουν για sg να μπομπάρει μερικά τρίποντα, θα ναι ευχάριστη έκπληξη.Και προφανώς θα μιλάμε και για ξεκάθαρη αύξηση υου μπάτζετ!

1
1 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 8:55 pm

shaq7 έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 5:51 pm
JohnnyPao έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 5:21 pm


Γενικα συμφωνώ με το σχόλιο σου να πω όμως πως ο Μητογλου ειναι σχεδόν απίθανο να ερθει στην ομαδα σας. Καταρχας οταν εμεις θέλαμε να φέρουμε τον Σασα στην ομαδα όπου υπήρχε ήδη ο Ντίνος ο ατζέντης του έλεγε πως δεν τους θελει στην ίδια ομαδα, επίσης για τον Ντίνο που ως στόχο έχει το νβα δεν εχει λογική να αφήσει τη σιγουριά του παο για να παλέψει για τη θεση με τον Βεζενκοφ απλως για 200χιλ παραπάνω. Τελος να πω πως ο ντιπιτζης δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να αφήσει τον ολυμπιακο να του παρει τον Παπαπετρου ή τον Μήτογλου. Μπορει να τους δώσει σε άλλη ομαδα δωρεάν, μπορει να τους κρατήσει με 2 εκατ τον καθένα και το υπόλοιπο ροστερ να μην βλέπεται αλλα στον ολυμπιακο ειναι σχεδόν απίθανο να τους αφήσει. Και να τους άφηνε ομως δεν θεωρώ πως για κανέναν απτους 2 αυτους παιχτες δεν ειναι ο οσφπ θελτικος προορισμός και δεν το λεω καθολου οπαδικά αυτό.
Απιθανο σιγουρα δεν ειναι..και τον γουοκαπ οι περισσοτεροι απιθανο τον λεγαν εγω επεμενα οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολο..Να εξηγησω γιατι ομως και για τον Ντινο υπαρχουν πιθανοτητες..

ΝΒΑ μπορει να το εχει ονειρο,και εγω εχω την μονικα μπελουτσι,σχεδον τις ιδιες πιθανοτητες εχουμε να τα καταφερουμε! :D

Ο ατζεντης του ηδη τον εχει προτεινει με ενα μεγαλο ποσο,σιγουρα τον θελει στον ολυμπιακο γιατι και θα παρει περισσοτερα λεφτα ο παικτης του και ο ιδιος.
Βασικο ρολο θα χει και σε μας,ισως για μια χρονια εχει λιγο μειωμενο ρολο λογω πριντεζη αλλα και παλι 20-25λεπτα θα τα εχει μιας και παιζει και 5,ενω και ο σασα στο 3.

Μπορει να μην ψηνεται να βγαινει στις τελευταιες θεσης της βαθμολογιας,αν πατε οπως περσι με τοσο χαμηλο μπατζετ εχει περισσοτερες ελπιδες να μπει 8δα με μας.

Μπορει να του προτεινατε μικροτερο συμβολαιο και να στραβωσε.

Ο ντιπιτζης το μονο που μπορει να κανει ειναι να του δωσει παρομοια η και περισσοτερα λεφτα,μετα ομως θα χετε δωσει το 1/5 του μπατζετ σας στον μητογλου..

Απο αλλες ομαδες στην ευρωπη δεν νομιζω να βρεθει κανενας να δωσει πανω απο 600χιλ.


Δεν λεω οτι θα ρθει σωνει και ντε αλλα απιθανο σιγουρα δεν ειναι, 50/50 δινω τις πιθανοτητες..
Αν πάντως είχε 900χιλ ακόμη ο οσφπ δεν εχει και πολυ λογική να το βάλει στο 4 και οχι στο 2 , καλα τα λεει ο Jimmyrogue. Εκτός αν βρήκαν οι αφοι πουθενά χρυσό και θα διπλασιαστεί το μπατζετ σας φερος. Αλλη μια μεταγραφή λογικα σας μενει καλή αλλά μέχρι εκεί, θα τα δούμε όμως σύντομα, γενικα καλα τα έχετε πάει μέχρι στιγμής - μην είστε αχάριστοι.

2
2 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 9:12 pm

JohnnyPao έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 8:55 pm

Αν πάντως είχε 900χιλ ακόμη ο οσφπ δεν εχει και πολυ λογική να το βάλει στο 4 και οχι στο 2 , καλα τα λεει ο Jimmyrogue. Εκτός αν βρήκαν οι αφοι πουθενά χρυσό και θα διπλασιαστεί το μπατζετ σας φερος. Αλλη μια μεταγραφή λογικα σας μενει καλή αλλά μέχρι εκεί, θα τα δούμε όμως σύντομα, γενικα καλα τα έχετε πάει μέχρι στιγμής - μην είστε αχάριστοι.
Την εξήγησα τη λογική μιας κίνησης για Μήτογλου ακριβώς πιο πάνω. Άσχετα αν για λόγους που έχω χιλιοπεί θα έλεγα "πάσο" για τον Μήτογλου (που μου αρέσει πολύ παικτικά) και για οποιοδήποτε παίκτη του Παναθηναϊκού.
Το μπάτζετ του Ολυμπιακού ήταν φέτος σημαντικά μεγαλύτερο από του Παναθηναϊκού. Σκέψου του χρόνου που θα παίζουμε στην Α1 στην πιο ανοιχτοχέρα της εκδοχή εδώ και πολλά χρόνια.
Είναι αρκετά τα λεφτά αν το σκεφθείς.
Έπειτα οι Αγγελόπουλοι λεφτά έχουν βρε συ. Τα υπόλοιπα που βγαίνουν είναι μάλλον τρολιές που εμπίπτουν σε όλο αυτό το μισαλλόδοξο γαϊτανάκι που αδυνατώ να το ακολουθήσω.
Στο είπα και χθες- προχθές. Έχει ο καιρός γυρίσματα. Μία θα έχετε εσείς παραπάνω μπάτζετ μία εμείς και μία κάποια άλλη ομάδα που θα ήταν και ωραίοτατη φάση για το ελληνικό το μπάσκετ.
Όλα καλά. :bball:

AlexD

 nba
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 9:17 pm

Ελπίζω να κάνετε λάθος για τον Λούντζη, γιατί υπογράφει λέει 4ετές συμβόλαιο. :hoho: :hoho: :hoho:

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1953
Δημοσιεύσεις: 4562
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 9:39 pm

JohnnyPao έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 8:55 pm
shaq7 έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 5:51 pm


Απιθανο σιγουρα δεν ειναι..και τον γουοκαπ οι περισσοτεροι απιθανο τον λεγαν εγω επεμενα οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολο..Να εξηγησω γιατι ομως και για τον Ντινο υπαρχουν πιθανοτητες..

ΝΒΑ μπορει να το εχει ονειρο,και εγω εχω την μονικα μπελουτσι,σχεδον τις ιδιες πιθανοτητες εχουμε να τα καταφερουμε! :D

Ο ατζεντης του ηδη τον εχει προτεινει με ενα μεγαλο ποσο,σιγουρα τον θελει στον ολυμπιακο γιατι και θα παρει περισσοτερα λεφτα ο παικτης του και ο ιδιος.
Βασικο ρολο θα χει και σε μας,ισως για μια χρονια εχει λιγο μειωμενο ρολο λογω πριντεζη αλλα και παλι 20-25λεπτα θα τα εχει μιας και παιζει και 5,ενω και ο σασα στο 3.

Μπορει να μην ψηνεται να βγαινει στις τελευταιες θεσης της βαθμολογιας,αν πατε οπως περσι με τοσο χαμηλο μπατζετ εχει περισσοτερες ελπιδες να μπει 8δα με μας.

Μπορει να του προτεινατε μικροτερο συμβολαιο και να στραβωσε.

Ο ντιπιτζης το μονο που μπορει να κανει ειναι να του δωσει παρομοια η και περισσοτερα λεφτα,μετα ομως θα χετε δωσει το 1/5 του μπατζετ σας στον μητογλου..

Απο αλλες ομαδες στην ευρωπη δεν νομιζω να βρεθει κανενας να δωσει πανω απο 600χιλ.


Δεν λεω οτι θα ρθει σωνει και ντε αλλα απιθανο σιγουρα δεν ειναι, 50/50 δινω τις πιθανοτητες..
Αν πάντως είχε 900χιλ ακόμη ο οσφπ δεν εχει και πολυ λογική να το βάλει στο 4 και οχι στο 2 , καλα τα λεει ο Jimmyrogue. Εκτός αν βρήκαν οι αφοι πουθενά χρυσό και θα διπλασιαστεί το μπατζετ σας φερος. Αλλη μια μεταγραφή λογικα σας μενει καλή αλλά μέχρι εκεί, θα τα δούμε όμως σύντομα, γενικα καλα τα έχετε πάει μέχρι στιγμής - μην είστε αχάριστοι.
600 πανω ειναι γιατι κανα 300ρι θα το παρει ο ζαν σαρλ φετος..Επισης ειναι Ελληνας και για αυτους δεν λογαριαζουν οι αφοι χρηματα..Αν ισχυει αυτο που λεει ο διαμαντοπουλος για ντορσει τοτε εχουν φροντισει και για το 2.Δεν νομιζω οτι ειναι πανω απο 1-1,5εκ η αυξηση ακομα και με τους 2 μαζι.Με α1 δεν θα χρειαστει να τα βαλουν απο την τσεπη τους..
Βεβαια αυτο ειναι το καλυτερο σεναριο ..μπορει και να εχουν κλεισει ηδη οι μεταγραφες.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 10:47 pm

Λύσσαξες πια με τις πορείες. :P
Είναι η αδυναμία μου, πού με χάνεις πού με βρίσκεις όλο εκεί είμαι, ειδικά τώρα που τις έχω δίπλα μου δε χάνω καμία.
Παρεμπιπτόντως, δεν είναι νέο το μπλε- κόκκινο στο ΠΑΜΕ. Παίζει πολλά χρόνια. Τουλάχιστον από τα χρόνια του Συντάγματος (2010-12) αν δεν παίζει από την ίδρυση του στα τέλη της δεκαετίας του 90'.
Όχι, στην ίδρυση είμαι σίγουρος πως ήταν το κοκκινο-μαύρο, αυτό που έχει στην οριτζιναλία logo του το https://pamehellas.gr/ . Aυτά τα ρεβιζιονιστικά πανιώνια χρώματα πρέπει να μπήκαν μετά το γκολ του Ναλιτζή :hoho:
*Για να γυρίσουμε on topic :P Έβαλα άσπρο λινό συνολάκι, δημιουργία του Γαβαλά.
Παπούτσι μαύρο Zita Hellas (με τάπες για χορτάρι) και κάλτσα ερυθρόλευκη Βαμβακούλας (κι αυτός από το Λαύριο όπως ο Κάρτερ, ξεκίνησε) μέχρι το γόνατο.
Πληρώνω ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ για τέτοια φωτό.
Τελικά το πήρα το τρελόχαρτο. :P
:obey: Καλή λευτεριά.

Βγαίνω λίγο off topic αλλά γίνετε αρκούδες μαζί μου (bear with me) θα καταλήξει μπασκετικό. Σήμερα λοιπόν στην πορεία είχε ένα κύριο με ένα πλακάτ που κάτι έλεγε για το 10ωρο και τον εργατικό μεσαίωνα κι από κάτω είχε μια σημαία της Κούβας. Ε δεν άντεξα (παρότι η κοπέλα μου με τράβαγε "μην πας και τσακωθείς πάλι" (τελευταία φορά ήταν σε μια ανοιχτή εκδήλωση του Τζήμερου, δεν κρατήθηκα κι εκεί, παραλίγο να τις φάω :oops: ) και πήγα και του έπιασα κουβέντα, γιατί με το ΠΑΜΕ κάνεις κανονικές, πολιτισμένες συζητήσεις, είναι συζητήσιμοι (δεν κάνω πλάκα) :
- Συγγνώμη κύριε, είστε υπέρ του 12ωρου; ρωτάω
- Όχι βέβαια, λέει αυτός.
- Ε τότε γιατί βάλατε τη σημαία της Κούβας; Δεν ξέρετε πως οι Κουβανοί εργάζονται 2 μέρες επί συνεχές 12ωρο και μετά έχουν 2 μέρες ρεπό;
- Αποκλείεται μου λέει αυτός, στράβωσε κάπου και το μισό χείλος, φοβήθηκα πως ένα εγκεφαλικό , μια ανακοπή, ένα ντουβρουτζά θα τον πάθαινε, αλλά τελικά ήταν ντούρος ο σύντροφος.
Συνέχισα εξηγώντας πως όχι μόνο ισχύει τουλάχιστον 30 χρόνια τώρα, αλλά είναι υποχρεωτικό (δεν έχεις δικαίωμα επιλογής), δεν πληρώνεται καμία υπερωρία κι επιπλέον ισχύει και στο δημόσιο, που έτσι κι αλλιώς είναι το 85% των θέσεων εργασίας κι ότι φυσικά δεν υπάρχει καμία αποζημίωση απόλυσης (όποτε θέλει σε απολύει είτε το Δημόσιο είτε ο ιδιώτης) ,το δε επίδομα ανεργίας για κάποιον με 25 έτη εργασίας είναι... 2 μήνες.

Πλακώσανε μετά κάτι άλλοι, δεν είχαν ιδέα περί Κούβας βέβαια οι καημένοι, αλλά ξαναλέω συζητήσαμε σε πολιτισμένο επίπεδο, μέχρι που ήρθε ένας και φώναζε ότι είμαι αφεντικό κι έχω "γαλέρα" :roofl: κι ότι είμαι εγκάθετος (αυτό νομίζω έχω να το ακούσω από τις συγκεντρώσεις του Λεβέντη επί Υπουργού Τύπου Ρέππα, εκείνες με το επικό σύνθημα "κάνε το κανάλι δορυφορικό - για να πάθει ο Ρέππας εγκεφαλικό".)
Για την ιστορία, όχι μόνο εργάζονται 12ωρο οι Κουβανοί, αλλά όποιον και να ρωτήσεις το προτιμάει (όπως κι εγώ όταν εργαζόμουν με ωράριο) διότι τα ρεπό που σου δίνει είναι απαραίτητα, ειδικά σε μια χώρα σαν την Κούβα, που χρειάζεσαι ολόκληρη μέρα για να κάνεις πολλά πχ αυτή τη στιγμή οι ουρές για αγορά κρέατος (ααααν βρεις) είναι 7-9 ώρες αναμονής στην Αβάνα, η κοπέλα μου για να πάει στη δουλειά της ήθελε 2-2,5 ώρες ωτοστόπ, για να ασχοληθείς με τα παιδιά σου είναι επιθυμητά τα πολλά ρεπό, για να κάνεις μια παράνομη σχέση, να πας στο γήπεδο να δεις την εθνική να τρώει τριαντάρες (μιλάμε για ώρες περπάτημα λόγω ανύπαρκτης συγκοινωνίας), να ψάξεις ρύζι στη μαύρη αγορά, τα απλά καθημερινά δηλαδή.
Να θυμίσω ότι κι εγώ έλεγα ότι ο Βεζέ δεν κάνει με τίποτε ως 3ρι αλλά, έλα που ήταν το ίδιο καλός στο 3. Μας τάπωσε όλους εμάς ο Σάσα. Τρελή πρόοδος και μπράβο σε όσους (αντίθετα με μένα) πίστευαν στον Βεζέ. Δεν θα με εκπλήξει αν πάει μέχρι και το ΝΒΑ. ΜΕ αυτόν πια είναι όλα πιθανά.
Αν πάει στο ΝΒΑ ως τριάρι δεσμεύομαι ότι θα πάω σε συνέδριο του Βαρουφάκη ντυμένος Ευρώ.
Περί Κάρτερ και αδύνατου σώματος για τη θέση του, να θυμίσω ότι ο εξίσου λιπόσαρκος, Κέβιν Πάντερ παίζει στην ίδια θέση (ενώ -σημειολογικά μιλώντας- ξεκίνησε κι αυτός από το Λαύριο. Α, ρε γίγαντα Σερέλη) και σκίζει στην ευρωλίγκα. ga
Καταρχήν δεν τον θυμάμαι καν στο Λαύριο αυτόν, νόμιζα ότι από το Βέλγιο τον είχαν φέρει. Μωρέ μπράβο (και στο Σερέλη και σε σένα). Κατά δεύτερον να κάνω την κωλοτούμπα μου και να πω ότι δεν τον πίστευα καθόλου από τότε που έπαιζε στην ΑΕΚ, με έχει ξεφτιλίσει εντελώς. Όχι τον νοιάζει η άποψή μου βέβαια, φαντάζομαι ότι της δίνει τόση σημασία όση και οι του ΠΑΜΕ (δε σας το είπα ότι θα το έδενα μπασκετικά; :mrgreen: )

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 11:20 pm

yorgos έγραψε:
Τετ Ιουν 16, 2021 10:47 pm


Παρεμπιπτόντως, δεν είναι νέο το μπλε- κόκκινο στο ΠΑΜΕ. Παίζει πολλά χρόνια. Τουλάχιστον από τα χρόνια του Συντάγματος (2010-12) αν δεν παίζει από την ίδρυση του στα τέλη της δεκαετίας του 90'.
Όχι, στην ίδρυση είμαι σίγουρος πως ήταν το κοκκινο-μαύρο, αυτό που έχει στην οριτζιναλία logo του το https://pamehellas.gr/ . Aυτά τα ρεβιζιονιστικά πανιώνια χρώματα πρέπει να μπήκαν μετά το γκολ του Ναλιτζή :hoho:



Βγαίνω λίγο off topic αλλά γίνετε αρκούδες μαζί μου (bear with me) θα καταλήξει μπασκετικό. Σήμερα λοιπόν στην πορεία είχε ένα κύριο με ένα πλακάτ που κάτι έλεγε για το 10ωρο και τον εργατικό μεσαίωνα κι από κάτω είχε μια σημαία της Κούβας. Ε δεν άντεξα (παρότι η κοπέλα μου με τράβαγε "μην πας και τσακωθείς πάλι" (τελευταία φορά ήταν σε μια ανοιχτή εκδήλωση του Τζήμερου, δεν κρατήθηκα κι εκεί, παραλίγο να τις φάω :oops: ) και πήγα και του έπιασα κουβέντα, γιατί με το ΠΑΜΕ κάνεις κανονικές, πολιτισμένες συζητήσεις, είναι συζητήσιμοι (δεν κάνω πλάκα) :
- Συγγνώμη κύριε, είστε υπέρ του 12ωρου; ρωτάω
- Όχι βέβαια, λέει αυτός.
- Ε τότε γιατί βάλατε τη σημαία της Κούβας; Δεν ξέρετε πως οι Κουβανοί εργάζονται 2 μέρες επί συνεχές 12ωρο και μετά έχουν 2 μέρες ρεπό;
- Αποκλείεται μου λέει αυτός, στράβωσε κάπου και το μισό χείλος, φοβήθηκα πως ένα εγκεφαλικό , μια ανακοπή, ένα ντουβρουτζά θα τον πάθαινε, αλλά τελικά ήταν ντούρος ο σύντροφος.
Συνέχισα εξηγώντας πως όχι μόνο ισχύει τουλάχιστον 30 χρόνια τώρα, αλλά είναι υποχρεωτικό (δεν έχεις δικαίωμα επιλογής), δεν πληρώνεται καμία υπερωρία κι επιπλέον ισχύει και στο δημόσιο, που έτσι κι αλλιώς είναι το 85% των θέσεων εργασίας κι ότι φυσικά δεν υπάρχει καμία αποζημίωση απόλυσης (όποτε θέλει σε απολύει είτε το Δημόσιο είτε ο ιδιώτης) ,το δε επίδομα ανεργίας για κάποιον με 25 έτη εργασίας είναι... 2 μήνες.

Πλακώσανε μετά κάτι άλλοι, δεν είχαν ιδέα περί Κούβας βέβαια οι καημένοι, αλλά ξαναλέω συζητήσαμε σε πολιτισμένο επίπεδο, μέχρι που ήρθε ένας και φώναζε ότι είμαι αφεντικό κι έχω "γαλέρα" :roofl: κι ότι είμαι εγκάθετος (αυτό νομίζω έχω να το ακούσω από τις συγκεντρώσεις του Λεβέντη επί Υπουργού Τύπου Ρέππα, εκείνες με το επικό σύνθημα "κάνε το κανάλι δορυφορικό - για να πάθει ο Ρέππας εγκεφαλικό".)
Για την ιστορία, όχι μόνο εργάζονται 12ωρο οι Κουβανοί, αλλά όποιον και να ρωτήσεις το προτιμάει (όπως κι εγώ όταν εργαζόμουν με ωράριο) διότι τα ρεπό που σου δίνει είναι απαραίτητα, ειδικά σε μια χώρα σαν την Κούβα, που χρειάζεσαι ολόκληρη μέρα για να κάνεις πολλά πχ αυτή τη στιγμή οι ουρές για αγορά κρέατος (ααααν βρεις) είναι 7-9 ώρες αναμονής στην Αβάνα, η κοπέλα μου για να πάει στη δουλειά της ήθελε 2-2,5 ώρες ωτοστόπ, για να ασχοληθείς με τα παιδιά σου είναι επιθυμητά τα πολλά ρεπό, για να κάνεις μια παράνομη σχέση, να πας στο γήπεδο να δεις την εθνική να τρώει τριαντάρες (μιλάμε για ώρες περπάτημα λόγω ανύπαρκτης συγκοινωνίας), να ψάξεις ρύζι στη μαύρη αγορά, τα απλά καθημερινά δηλαδή.

Αν πάει στο ΝΒΑ ως τριάρι δεσμεύομαι ότι θα πάω σε συνέδριο του Βαρουφάκη ντυμένος Ευρώ.


Καταρχήν δεν τον θυμάμαι καν στο Λαύριο αυτόν, νόμιζα ότι από το Βέλγιο τον είχαν φέρει. Μωρέ μπράβο (και στο Σερέλη και σε σένα). Κατά δεύτερον να κάνω την κωλοτούμπα μου και να πω ότι δεν τον πίστευα καθόλου από τότε που έπαιζε στην ΑΕΚ, με έχει ξεφτιλίσει εντελώς. Όχι τον νοιάζει η άποψή μου βέβαια, φαντάζομαι ότι της δίνει τόση σημασία όση και οι του ΠΑΜΕ (δε σας το είπα ότι θα το έδενα μπασκετικά; :mrgreen: )


- Οκ για τα ξεκινήματα του ΠΑΜΕ, γι΄αυτό το άφησα με ερωτηματικό. Πάντως τη δεκαετία την έχει μες το νερό με τα κυανέρυθρα (που λένε και στα ποδόσφαιρα).

- Έτσι θα είναι για την Κούβα (σε πιστεύουμε, δεν είσαι δα κι ο Λουίς Ποσάδα Καρίλες, ούτε καν ο Άντι Γκαρσία- ελπίζω τουλάχιστον :roll: ) αλλά είναι ένα θέμα που δεν μπαίνει σε σύγκριση. Η Κούβα είναι στην αυλή των ΗΠΑ (πιο αυλή δεν γίνεται) όπως έλεγε κι ο Μονρόε παλαιά... και βιώνει εμπάργκο και πολλά άλλα ωραία που ενταθήκαν επί του περούκα...
Είναι μια μακριά κουβέντα στην οποία πρέπει να εισάγει κανείς και πολλές και σημαντικές παραμέτρους.
΄Σε κάθε ολίσθημα των Κουβανών που περιγράφεις ας θυμόμαστε και το τι σημαίνει σύστημα υγείας, αν επέλεξαν τη ζωή των Κουβανών (αλλά κι όσων επισκέπτονται απλώς το νησί, όπου έχουν πρόσβαση δωρεάν στο σύστημα υγείας) έναντι της οικονομίας.... να αξιολογούμε δίκαια, το τι σημαίνει η ζωή των ηλικιωμένων και γενικά ανθρώπων με υποκείμενα νοσήματα στην Κούβα, τι δουλειά γίνεται στην πρόληψη (ομοιοπαθητικά κλπ). Οκ δεν έχουμε ζήσει και δεν έχουμε πάει καν στην Κούβα κι ας την είχαμε για 2 χρόνια ένα μακροβούτι (για τον Πάτρικ Ντάφι :P )μακριά. Αλλά πολλά μπορεί κανείς να μάθει κι από το σπίτι του. Όχι τώρα στις μέρες του 5g αλλά και 200 χρόνια παλιότερα.

Διαβάζοντας στ τελευταίο λοκντάουν το φιλοσοφικό αριστούργημα η ¨¨Γερμανική Ιδεολογία" θυμήθηκαα (ψάχνοντας για κάτι άλλο) ότι ο Μαρξ έμαθε ρώσικα στα 70φεύγα του. Ότι αλιέυσε τεράστιο όγκο πληροφοριών και καταγραφών της αγροτικής οικονομίας των ΗΠΑ του προπερασμένου αιώνα γράφοντας το δεύτερο τόμο του "κεφαλαίου".

Κι όπως έχουμε ξαναπεί βρίσκουμε σωρευμένη σοφία στη φράση του Κομφούκιου¨μπορεί κανείς να δει τον κόσμο, ατενίζντας απλώς, μέσα από το παράθυρό του."

Στα δικά μας.
Ο Βεζένκοφ, 3αρι (κι ως δεύτερη θέση του) στην Ευρωλίγκα, εννοώ. Δεν του το είχα (δεν του είχα ούτε το 4ρι :P ) αλλά το έκανε ο άτιμος ο Αλέξανδρος. Ούτε το ΝΒΑ του έχω (ως 4) αλλά απλώς δεν μπορώ πια να το βγάλω από την κουβέντα.

Για τον Πάντερ είχα την ίδια γνώμη κι επί Ολυμπιακού ενώ το υποκειμενικό μου φίλτρο επικράτησε κι όσο έβγαζε μάτια με τον Ε.Αστέρα αλλά και για αρκετούς μήνες στο Μιλάνο όταν επίσης έσκιζε. Μέχρι να πιάσει Μάρτης-Απρίλης, του πεταματού τον είχα. Τότε αποφάσισα να πω αλήθεια στον εαυτό μου. "Μάγκα μου πάλι την πάτησες" :P

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 11:52 pm

- Οκ για τα ξεκινήματα του ΠΑΜΕ, γι΄αυτό το άφησα με ερωτηματικό. Πάντως τη δεκαετία την έχει μες το νερό με τα κυανέρυθρα (που λένε και στα ποδόσφαιρα).
Δε σε αμφισβητώ. Προσπάθησα στο μεταξύ να γκουγκλάρω το συγκεκριμένο θέμα ("πότε άλλαξε χρωμα το ΠΑΜΕ") κι επειδή το "ΠΑΜΕ" το δέχεται όχι ως αρχικά αλλά ως το γνωστό ρήμα, μου βγαίνουν απίθανα πράγματα, από το "πότε πρέπει να πάμε στο δερματολόγο" μέχρι τους Κινέζους επιστήμονες που έγιναν μαύροι από τον κορωνοιό, με αυτό ομολογώ πως κουφάθηκα:
https://www.ethnos.gr/kosmos/101315_dra ... po-farmaka

Συζήτηση για την Κούβα δεν κάνω δημοσίως, αλλά απλά τα σημειώνω για να τα συζητήσουμε εκ του σύνεγγυς και να έχουμε παρέα και τους 20-30 Κουβανούς που μαζευόμαστε στην Αθήνα για κανά μεζέ, να τα ακούσεις καλύτερα από αυτούς.
  • ας θυμόμαστε και το τι σημαίνει σύστημα υγείας,
  • αν επέλεξαν τη ζωή των Κουβανών
  • (αλλά κι όσων επισκέπτονται απλώς το νησί, όπου έχουν πρόσβαση δωρεάν στο σύστημα υγείας)
  • έναντι της οικονομίας....
  • τι σημαίνει η ζωή των ηλικιωμένων
  • γενικά ανθρώπων με υποκείμενα νοσήματα στην Κούβα,
  • Αλλά πολλά μπορεί κανείς να μάθει κι από το σπίτι του. Όχι τώρα στις μέρες του 5g αλλά και 200 χρόνια παλιότερα.
  • αλιέυσε τεράστιο όγκο πληροφοριών και καταγραφών της αγροτικής οικονομίας των ΗΠΑ του προπερασμένου αιώνα γράφοντας το δεύτερο τόμο του "κεφαλαίου".
Με αυτά τα bulletpoints έχουμε υλικό για 10 συνάξεις. Τα κάνω bookmarks, σελιδοδείχτες που λένε και στο χωριό μου για να τα πιάσουμε ένα-ένα.
Στα δικά μας.
Ο Βεζένκοφ, 3αρι (κι ως δεύτερη θέση του) στην Ευρωλίγκα, εννοώ. Δεν του το είχα (δεν του είχα ούτε το 4ρι :P ) αλλά το έκανε ο άτιμος ο Αλέξανδρος. Ούτε το ΝΒΑ του έχω (ως 4) αλλά απλώς δεν μπορώ πια να το βγάλω από την κουβέντα.
Μαζί σου. Πάντως σε όλο αυτό το άλμα που έχει κάνει στην καριέρα του έχει μεγάλο μερίδιο ο Μπαρτζώκας και κακώς δεν του πιστώνεται.
Για τον Πάντερ είχα την ίδια γνώμη κι επί Ολυμπιακού ενώ το υποκειμενικό μου φίλτρο επικράτησε κι όσο έβγαζε μάτια με τον Ε.Αστέρα αλλά και για αρκετούς μήνες στο Μιλάνο όταν επίσης έσκιζε. Μέχρι να πιάσει Μάρτης-Απρίλης, του πεταματού τον είχα. Τότε αποφάσισα να πω αλήθεια στον εαυτό μου. "Μάγκα μου πάλι την πάτησες" :P
Μένει να έρθει ο Λαθοβιτόλα στην Πανάθα, να την πάει μόνος του Φ4 και να κάνω χαρακίρι αντίστοιχο με εκείνο που υποσχέθηκα μετά την επική δήλωση του λατρεμένου ότι σε 5 χρόνια θα παίρναμε Ευρωλίγκα με αρχηγό το ΒΧ, στην περήφανη εποχή της Ελληνοποίησης (που πρέπει να γράφεται με κεφαλαίο

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 17, 2021 2:05 pm

Ισραηλινό αθλητικό σαϊτ κάνει λόγο για πρόταση Ολυμπιακού σε Μήτογλου με τριετές συμβόλαιο :hoho: :drunk:

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1953
Δημοσιεύσεις: 4562
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 17, 2021 2:13 pm

Αρα οι πιθανοτητες ειναι οτι τα βρηκαν με Παο και θελουν να το περασουν σαν επικοινωνιακη νικη..Ο ολυμπιακος δεν παιζει να το εβγαζε προς τα εξω χωρις να εχει κλεισει το θεμα.Ξεχναμε τον μητο μας μενει ο ντορσει.

0
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”