2021-2022-Ολυμπιακός - Mεταγραφές

Συντονιστής: Captains

jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 11:33 am

Jimmyrogue84 έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 11:06 am
Ο άλλος ο ρεπόρτερ της ομαδας που έγραφε στο Χουπς πριν 2-3 χρόνια (δεν θυμάμαι επιθετο) που έχει χαθει;
Αν λες τον Βαρλά, ο οποίος είναι απο τους πιο αξιόλογους δημοσιογράφους που εμφανίστηκαν τα τελευταία χρόνια στο μπασκετ, πλέον απ' ότι ξέρω ασχολείται με υποθέσεις μπασκετικού μάνατζμεντ, με οτι αυτό μπορεί να σημαίνει.

Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 11:58 am

Ο Γκιλ και ο Πολονάρα είναι ακριβώς το είδος παικτών που θέλετε.
4αρια βασικά που σε περίεργα σχήματα ανεβοκατεβαίνουν θέσεις.

Για εμένα αν πάρετε έναν από αυτούς τους 2 και ένα καλό 5αρι* αντι του Μάρτιν χωρίς να αλλάξετε τίποτα στο 1-3 δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Μιλάμε για σαφή αναβάθμιση στους ψηλούς, στους κοντούς με Σλούκα, Γουόκαπ, Ντόρσει, Μακκίσικ ρεαλιστικά δεν έχεις και πολλά περιθώρια βελτίωσης.
Άντε Γκριγκόνις αντι Ντόρσει αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλη διαφορά για να θυσιάσεις παίκτη που δεν πιάνει θέση ξένου και έχει ήδη πιάσει στην ομάδα.


*Έχοντας ήδη τον Φαλ, ένας Χολ ταιριάζει περισσότερο από έναν Μιλουτίνοφ. Αλλά αν ο Μιλουτίνοφ με την ποιότητα και την ιστορία του θέλει να επιστρέψει δεν μπορείς να το προσπεράσεις.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 12:04 pm

pan24 έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 11:58 am
Ο Γκιλ και ο Πολονάρα είναι ακριβώς το είδος παικτών που θέλετε.
4αρια βασικά που σε περίεργα σχήματα ανεβοκατεβαίνουν θέσεις.

Για εμένα αν πάρετε έναν από αυτούς τους 2 και ένα καλό 5αρι* αντι του Μάρτιν χωρίς να αλλάξετε τίποτα στο 1-3 δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Μιλάμε για σαφή αναβάθμιση στους ψηλούς, στους κοντούς με Σλούκα, Γουόκαπ, Ντόρσει, Μακκίσικ ρεαλιστικά δεν έχεις και πολλά περιθώρια βελτίωσης.
Άντε Γκριγκόνις αντι Ντόρσει αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλη διαφορά για να θυσιάσεις παίκτη που δεν πιάνει θέση ξένου και έχει ήδη πιάσει στην ομάδα.


*Έχοντας ήδη τον Φαλ, ένας Χολ ταιριάζει περισσότερο από έναν Μιλουτίνοφ. Αλλά αν ο Μιλουτίνοφ με την ποιότητα και την ιστορία του θέλει να επιστρέψει δεν μπορείς να το προσπεράσεις.

Γκιλ και πάλι Γκιλ. :)
Από ΜΑΠ δεν μένουν και πολλοί
Πόιθρες και Ρέινολντς άντε και Νίμπο. Δατς ολ
Μότλεϊ και Χολ έχουν υπογράψει. Αυτοί ναι, θα έκαναν διαφορά.
Οι άλλοι 3; :roll: Οι 3 που αναφέρω πιο πάνω, εννοώ. Ό Μάρτιν έχει το καλό, ότι θα μέτραγε τον τρίτο χρόνο στην ομάδα. Καλό γι' αυτόν, για τον προπονητή του και για τους συμπαίκτες του. Κακό για πολλού φίλους της ομάδας. Από την άλλη θα έχουν "τσίβο εξπιατόριο" (μαθαίνουμε ξένες γλώσσες ταυτόχρονα- έλα πάμεεεεεεεεεεε :D )/

Οκ υπάρχει ένας ακόμη που μάλλον είναι πιο ¨σίγουρη¨" λύση. Ο Τζεκίρι. Και λόγω ύψους και λόγω 3 σερί χρόνων στην Ευρωλίγκα και λόγω άμυνας .

AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 12:30 pm

Μόνο για τον Μιλού αλλάζεις τον Μάρτιν, αλλιώς του κάνεις μια καλή προσφορά για να μείνει και να παίξει ακόμα καλύτερα από του χρόνου. Εκτός φυσικά και υπάρχει θέμα με τα γόνατα που δεν το ξέρω.

Και μιας και λέμε για Μιλού, πριν φύγει για την Ρωσία είχε κάνει μια επένδυση με την οποία μπορούσε να πάρει χρυσή βίζα και τα τότε δημοσεύματα έλεγαν πως έχει βάλει μπροστά την διαδικασία για ελληνική υπηκοότητα. Ξέρει κανείς τι έγινε με αυτό; Υπάρχει περίπτωση να μπορεί κάποια στιγμή να παίζει και τυπικά ως Έλληνας;

Ο Γκιλ εννοείται είναι εξαιρετική λύση.. και με ένα 3-4 και ας μην είναι ο Μπέικον αλλά ο Γ. Χάουαρντ που έχουμε πει τόσες φορές θα είναι φοβερό ρόστερ.

Το ονειρεμένο ρόστερ είναι το

Γουόκαπ, Σλούκας, Λούντζης
Ντόρσει, Μακκίσικ, Λάρι
Παπ, Μπέικον
Βέζε, Γκιλ, Χ Έλληνας
Μιλού, Φαλ

Η χειρότερη εκδοχή του είναι με Χάουαρντ αντί για Μπέικον και είναι και πάλι ροστεράρα,

Παίζει πάντα και η πιθανότητα Μήτογλου βέβαια αντί του Γκιλ και σε αυτήν την περίπτωση καλό θα ήταν ο ρολίστας να μπορεί να πάρει χρόνο μέχρι να παίξει ο Μήτο, αλλά θα μπορεί να είναι ξένος. Ζαν Σαρλ ή Κουίνσι ας πούμε.

Το μόνο που μοιάζει βέβαιο πάντως είναι πως το μπάτζετ πραγματικά θα ανέβει και θα προστεθούν από καλοί παίκτες έως παιχταράδες στο ρόστερ.

Όπως και πέρυσι που ήμουν πολύ αισιόδοξος...ανυπομονώ να δούμε και φέτος τελικά τι θα γίνει.

** Μπάσκετ72 η καψούρα μου για αυτό το καλοκαίρι παραμένει ο Βόιντμαν και δε με νοιάζει καθόλου αν είναι πανάκριβος και δεν παίζει ή/και αν μας ταιριάζει πραγματικά. Εγώ αυτόν θέλω :D

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 12:31 pm

Εγω παντως ακομα πιο δυσκολα απο Μιλου,θα προσπερναγα τον Voigtmann για τον Ολυμπιακο.Ωραια θα ηταν να τον βλεπαμε εστω στην Αρμαναρα μαζι με Davis αλλα απο οτι διαβαζουμε τον κραταει η αρκουδα....

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 1:19 pm

pan24 έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 11:58 am
Ο Γκιλ και ο Πολονάρα είναι ακριβώς το είδος παικτών που θέλετε.
4αρια βασικά που σε περίεργα σχήματα ανεβοκατεβαίνουν θέσεις.

Για εμένα αν πάρετε έναν από αυτούς τους 2 και ένα καλό 5αρι* αντι του Μάρτιν χωρίς να αλλάξετε τίποτα στο 1-3 δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Μιλάμε για σαφή αναβάθμιση στους ψηλούς, στους κοντούς με Σλούκα, Γουόκαπ, Ντόρσει, Μακκίσικ ρεαλιστικά δεν έχεις και πολλά περιθώρια βελτίωσης.
Άντε Γκριγκόνις αντι Ντόρσει αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλη διαφορά για να θυσιάσεις παίκτη που δεν πιάνει θέση ξένου και έχει ήδη πιάσει στην ομάδα.


*Έχοντας ήδη τον Φαλ, ένας Χολ ταιριάζει περισσότερο από έναν Μιλουτίνοφ. Αλλά αν ο Μιλουτίνοφ με την ποιότητα και την ιστορία του θέλει να επιστρέψει δεν μπορείς να το προσπεράσεις.
Κι ένα τριάρι έστω του 10λεπτου. Όχι άλλο Λαρετζάκη

2
2 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 10:55 pm

AlexD έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 12:30 pm
Μόνο για τον Μιλού αλλάζεις τον Μάρτιν, αλλιώς του κάνεις μια καλή προσφορά για να μείνει και να παίξει ακόμα καλύτερα από του χρόνου. Εκτός φυσικά και υπάρχει θέμα με τα γόνατα που δεν το ξέρω.

Και μιας και λέμε για Μιλού, πριν φύγει για την Ρωσία είχε κάνει μια επένδυση με την οποία μπορούσε να πάρει χρυσή βίζα και τα τότε δημοσεύματα έλεγαν πως έχει βάλει μπροστά την διαδικασία για ελληνική υπηκοότητα. Ξέρει κανείς τι έγινε με αυτό; Υπάρχει περίπτωση να μπορεί κάποια στιγμή να παίζει και τυπικά ως Έλληνας;

Ο Γκιλ εννοείται είναι εξαιρετική λύση.. και με ένα 3-4 και ας μην είναι ο Μπέικον αλλά ο Γ. Χάουαρντ που έχουμε πει τόσες φορές θα είναι φοβερό ρόστερ.

Το ονειρεμένο ρόστερ είναι το

Γουόκαπ, Σλούκας, Λούντζης
Ντόρσει, Μακκίσικ, Λάρι
Παπ, Μπέικον
Βέζε, Γκιλ, Χ Έλληνας
Μιλού, Φαλ

Η χειρότερη εκδοχή του είναι με Χάουαρντ αντί για Μπέικον και είναι και πάλι ροστεράρα,

Παίζει πάντα και η πιθανότητα Μήτογλου βέβαια αντί του Γκιλ και σε αυτήν την περίπτωση καλό θα ήταν ο ρολίστας να μπορεί να πάρει χρόνο μέχρι να παίξει ο Μήτο, αλλά θα μπορεί να είναι ξένος. Ζαν Σαρλ ή Κουίνσι ας πούμε.

Το μόνο που μοιάζει βέβαιο πάντως είναι πως το μπάτζετ πραγματικά θα ανέβει και θα προστεθούν από καλοί παίκτες έως παιχταράδες στο ρόστερ.

Όπως και πέρυσι που ήμουν πολύ αισιόδοξος...ανυπομονώ να δούμε και φέτος τελικά τι θα γίνει.

** Μπάσκετ72 η καψούρα μου για αυτό το καλοκαίρι παραμένει ο Βόιντμαν και δε με νοιάζει καθόλου αν είναι πανάκριβος και δεν παίζει ή/και αν μας ταιριάζει πραγματικά. Εγώ αυτόν θέλω :D
Και καλά κάνεις και τον θες τον Γερμανό (σου :) ).Θα ήταν ο δεύτερος σε συμμετοχή στο 4-5 πίσω από τον Βεζένκοφ. 5ρι πίσω από τον Φαλ και 4ρι πίσω από τον Βεζέ κι έναν ΜΑΠ προς το φτηνό- τύπου Κεβάριους Χέιζ. :wink: Πιθανώς θα κάνει όσα παίρνει τώρα ο Μάρτιν (που λογικά θα ανέβει ένα 200ρι).


Με Γκιλ μεταξύ 3-4 (κι άμα λάχει και 5) Βέζε 4, Φόιγκτμαν και 4 και 5, Φαλ και Χέιζ στο 5 είμαστε μπόμπα (χαρακίρι).

Μόνο που ο Φόιγκτμαν φαίνεται να μένει στη Μόσχα. Η ΤΣΣΚΑ δεν τον αφήνει. Μέχρι νεωτέρας τουλάχιστον. :roll:

* Βέβαια δεν νομίζω να πάμε σε 2 παικτούρες. Εννοώ παίκτες άνω του ενός εκ. Λόγω μπάτζετ. Δεν νομίζω ότι θα πάμε σε τόσο τρελή αύξηση, ΄όπως έχει καλλιεργηθεί.

Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 5:33 am

thory έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 11:47 pm
Εγω ρισκάρω την εξης προβλεψη, αν δεν προκυψει θεμα με μιλουτινοφ(που κατα την προσωπικη μου γνωμη δεν θα προκυψει) ο μπαρτζωκας θα κρατησει τον μαρτιν και δεν θα βγει στην αγορα για αλλο 5αρι.
Λογικά θα παει για ενα 3αρο4αρι και ενα 4αρο5ενταρι αν κρατησουμε οσους θελουμε.
Δλδ
1. Γουοκαπ Σλουκας Λουτζης
2. Ντορσει μακισικ λαρετζακης
3. Παπ μεταγραφη
4. Βεζε μεταγραφη
5. Φαλ μαρτιν
Και μαλλον εναν εκ των εισι, λιβιο. Νομιζω τον εισι για τις προπονησεις και την α1

Ουτε Ελληνα ελπιδοφορο βλεπω να παιρνουμε φετος.
Θα ηθελα τον τανουλη και το ρογκαβοπουλο του προμηθεα παντως. Ειδικα ο πρωτος δειχνει ταλεντακι.

Ουτε με μητογλου νομιζω θα ασχοληθει ο μπαρτζωκας στην παρουσα φάση. Απ του χρόνου βλεπουμε
Ναι, ο Μήτογλου κι όλας δεν είναι αυτο που θέλουμε.Αθλητικό 4άρι θέλει η ομάδα εναν που να ναι αλτικός και να βλέπεται και λίγο το σουτ του....Θα βγαζα και τον Μάρτιν εγω και θα συμπλήρωνα δίπλα "μεταγραφή".

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 8:19 am

basket72 έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 10:57 am
Jimmyrogue84 έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 10:42 am
Σύμφωνα με κλασικούς Ιταλούς μπασκετικούς ρεπόρτερ ο Ντόρσεϊ έχει προσφορά ανανέωσης συμβολαίου 2 ετών, θα απαντήσει μετά τους τελικούς!Άρα θέμα Γκριγκόνις δεν υπάρχει εφόσον ανανεώσει ο Ταϊλερ.....
Όπου κλασσικός Ιταλός, άσπρο μπλε ριγέ πουκάμισο, σολάριουμ, κομμωτήριο 2 φορές τη βδομάδα να φτιάξει φαβορίτα και γένι; :P
εεεετσι ακριβως και σκανε οι μπρουταλ Ελληναραδες και του τρωνε τις πιο ομορφες γυναικες ( αν δεν παινεψεις το σπιτι σου....)

0
Άβαταρ μέλους
Belorin

 
Reactions: 23
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2022 10:06 am
Τοποθεσία: Άρτα
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 8:30 am

Έχω κάποιες απορίες.

1) Πως γίνεται να πιστεύετε ακόμη στον Λαρεντζάκη; Ο ορισμός του underachiever. Σκληρός παίχτης με ένα καλούτσικο σουτάκι και ως εκεί. Ούτε να ανέβει στο τρία μπορεί, ούτε να κατέβει στον άσο. Σίγουρα τον σώζει το ελληνικό διαβατήριο, αλλά με τις επιλογές που έχει γενικότερα ο Μπαρτζώκας στα γκαρντ, θεωρώ ότι περισσεύει. Προσωπικά θα έδινα ευκαιρίες στον Νικολαίδη, γιατί ενώ υστερεί σε ταλέντο, έχει τη σωματοδομή και τη ταχύτητα να εξελιχθεί σε τιμιότατο combo guard. Ο Σερέλης φέτος μάλιστα του έδωσε πολλές ευθύνες.

2) Ο Μήτογλου είναι πολύ versatile forward/center. Σωματικά στην Ευρωλίγκα τον ματσάρουν ελάχιστοι και έχει βελτιωθεί πολύ στο positioning και στο spacing. Εξάλλου έχει πολλά παιχνίδια στα πόδια του και φυσικά ελληνικό διαβατήριο. Τον Γκιλ δεν τον έχω δει τελευταία, αλλά το θεωρώ απίθανο να έρθει να παίξει πίσω από τον Βεζένκοφ.

3) Αν σας περισσεύει ο Χασάν ο Μάρτιν, να μας τον χαρίσετε. :D Που θα βρείτε παίχτη πάγκου που να παίζει τόσο τέλεια το PnR και με τέτοιες απολαβές;

2
2 Εικόνα
It's like a jungle sometimes
It makes me wonder how I keep from going under
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 8:45 am

Belorin έγραψε:
Πέμ Ιουν 16, 2022 8:30 am
Έχω κάποιες απορίες.

1) Πως γίνεται να πιστεύετε ακόμη στον Λαρεντζάκη; Ο ορισμός του underachiever. Σκληρός παίχτης με ένα καλούτσικο σουτάκι και ως εκεί. Ούτε να ανέβει στο τρία μπορεί, ούτε να κατέβει στον άσο. Σίγουρα τον σώζει το ελληνικό διαβατήριο, αλλά με τις επιλογές που έχει γενικότερα ο Μπαρτζώκας στα γκαρντ, θεωρώ ότι περισσεύει. Προσωπικά θα έδινα ευκαιρίες στον Νικολαίδη, γιατί ενώ υστερεί σε ταλέντο, έχει τη σωματοδομή και τη ταχύτητα να εξελιχθεί σε τιμιότατο combo guard. Ο Σερέλης φέτος μάλιστα του έδωσε πολλές ευθύνες.

2) Ο Μήτογλου είναι πολύ versatile forward/center. Σωματικά στην Ευρωλίγκα τον ματσάρουν ελάχιστοι και έχει βελτιωθεί πολύ στο positioning και στο spacing. Εξάλλου έχει πολλά παιχνίδια στα πόδια του και φυσικά ελληνικό διαβατήριο. Τον Γκιλ δεν τον έχω δει τελευταία, αλλά το θεωρώ απίθανο να έρθει να παίξει πίσω από τον Βεζένκοφ.

3) Αν σας περισσεύει ο Χασάν ο Μάρτιν, να μας τον χαρίσετε. :D Που θα βρείτε παίχτη πάγκου που να παίζει τόσο τέλεια το PnR και με τέτοιες απολαβές;
Συμφωνω και στα 3.
Η διαφωνια μου ειναι στην σωματοδομη του Νικολαιδη (185 με τακουνι) και το μπασκετικο IQ (που δεν εχει) να σταθει στην μοναδικη θεση που μπορει να σταθει λογο υψους PG δηλαδη.
Παιχτες σαν τον Νικολαιδη (κανω την προβλεψη και μπορει και να βγω και λαθος μελλοντικα, αν και δεν το πιστευω) δεν θα φτασουν ποτε τον Λαρεντζακη που αν και μετριο γκαρντ, μεχρι και ο Πιτινο τον χρησιμοποιησε σαν βασικο γκαρντ στη εθνικη. Που βεβαια αυτο εδειχνε την ελλειψη σε γκαρντ στο ελληνικο μπασκετ την συγκεκριμενη περιοδο.
Αν θα με ζοριζαν να δωσω ευκαιριες σε εναν πιτσιρικα PG του Ολυμπιακου (αν και εχει ηδη τον Λουντζη που ειναι ακομα μικρος (24) και ταλαντουχος και με σωμα και αθλητικοτητα) θα προτιμουσα τον Κολοβερο που αν και κοντοτερος εχει το μυαλο, την ταχυτητα και την δυναμη να ανταπεξελθει καλυτερα αυτη την στιγμη απο τον φλυαρο Νικολαιδη.
Αν και πιστευω και οι δυο ειναι ή μπορουν να γινουν παιχτες κατηγοριας Μποχωριδη, που δυσκολα θα μπορουσαν να σταθουν σε υψηλο επιπεδο (γιουρολιγκ εννοω).
Πιο πολλες ελπιδες εχει ο μικροτερος Μπαζινας του Προμηθεα κατα την γνωμη μου να εξελιχθει σε κατι ενδιαφερον, αν και ειναι νωρις ακομα για να κριθει κι αυτος.
Αλλα εχει πολλα χαρακτηριστικα που εχουν και οι δυο προαναφερομενοι συν το ικανοποιητικο υψος- 1.92.

2
2 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 8:54 am

fotis vlachopoulos έγραψε:
Πέμ Ιουν 16, 2022 8:22 am

δεβν θα με χαλαγε να δω μιλου Ελληνα , ιδιαιτερα αν μπορουσε να παιξει και εθνικη ...
Σε πόσες εθνικές να παίξει κι αυτός; :P
Ούτε κι Χουάν Ραμόν Ρότσα (Μπουμπλής) δεν το κατάφερε.

Άβαταρ μέλους
Belorin

 
Reactions: 23
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2022 10:06 am
Τοποθεσία: Άρτα
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 11:09 am

Hipster έγραψε:
Πέμ Ιουν 16, 2022 8:45 am
Belorin έγραψε:
Πέμ Ιουν 16, 2022 8:30 am
Έχω κάποιες απορίες.

1) Πως γίνεται να πιστεύετε ακόμη στον Λαρεντζάκη; Ο ορισμός του underachiever. Σκληρός παίχτης με ένα καλούτσικο σουτάκι και ως εκεί. Ούτε να ανέβει στο τρία μπορεί, ούτε να κατέβει στον άσο. Σίγουρα τον σώζει το ελληνικό διαβατήριο, αλλά με τις επιλογές που έχει γενικότερα ο Μπαρτζώκας στα γκαρντ, θεωρώ ότι περισσεύει. Προσωπικά θα έδινα ευκαιρίες στον Νικολαίδη, γιατί ενώ υστερεί σε ταλέντο, έχει τη σωματοδομή και τη ταχύτητα να εξελιχθεί σε τιμιότατο combo guard. Ο Σερέλης φέτος μάλιστα του έδωσε πολλές ευθύνες.

2) Ο Μήτογλου είναι πολύ versatile forward/center. Σωματικά στην Ευρωλίγκα τον ματσάρουν ελάχιστοι και έχει βελτιωθεί πολύ στο positioning και στο spacing. Εξάλλου έχει πολλά παιχνίδια στα πόδια του και φυσικά ελληνικό διαβατήριο. Τον Γκιλ δεν τον έχω δει τελευταία, αλλά το θεωρώ απίθανο να έρθει να παίξει πίσω από τον Βεζένκοφ.

3) Αν σας περισσεύει ο Χασάν ο Μάρτιν, να μας τον χαρίσετε. :D Που θα βρείτε παίχτη πάγκου που να παίζει τόσο τέλεια το PnR και με τέτοιες απολαβές;
Συμφωνω και στα 3.
Η διαφωνια μου ειναι στην σωματοδομη του Νικολαιδη (185 με τακουνι) και το μπασκετικο IQ (που δεν εχει) να σταθει στην μοναδικη θεση που μπορει να σταθει λογο υψους PG δηλαδη.
Παιχτες σαν τον Νικολαιδη (κανω την προβλεψη και μπορει και να βγω και λαθος μελλοντικα, αν και δεν το πιστευω) δεν θα φτασουν ποτε τον Λαρεντζακη που αν και μετριο γκαρντ, μεχρι και ο Πιτινο τον χρησιμοποιησε σαν βασικο γκαρντ στη εθνικη. Που βεβαια αυτο εδειχνε την ελλειψη σε γκαρντ στο ελληνικο μπασκετ την συγκεκριμενη περιοδο.
Αν θα με ζοριζαν να δωσω ευκαιριες σε εναν πιτσιρικα PG του Ολυμπιακου (αν και εχει ηδη τον Λουντζη που ειναι ακομα μικρος (24) και ταλαντουχος και με σωμα και αθλητικοτητα) θα προτιμουσα τον Κολοβερο που αν και κοντοτερος εχει το μυαλο, την ταχυτητα και την δυναμη να ανταπεξελθει καλυτερα αυτη την στιγμη απο τον φλυαρο Νικολαιδη.
Αν και πιστευω και οι δυο ειναι ή μπορουν να γινουν παιχτες κατηγοριας Μποχωριδη, που δυσκολα θα μπορουσαν να σταθουν σε υψηλο επιπεδο (γιουρολιγκ εννοω).
Πιο πολλες ελπιδες εχει ο μικροτερος Μπαζινας του Προμηθεα κατα την γνωμη μου να εξελιχθει σε κατι ενδιαφερον, αν και ειναι νωρις ακομα για να κριθει κι αυτος.
Αλλα εχει πολλα χαρακτηριστικα που εχουν και οι δυο προαναφερομενοι συν το ικανοποιητικο υψος- 1.92.
Έχω την αίσθηση ότι ο Νικολαίδης είναι 1.90 και αρκετά μακρύς, όμως μπορεί να κάνω και λάθος. Σίγουρα είναι άγουρος, αλλά δεν θα τον ξέγραφα ακόμη.

Ο Λούντζης ήταν προσωπική μου αδυναμία, όμως οι τραυματισμοί τον άφησαν πολύ πίσω. Ούτε αυτόν ξεγράφω ακόμη γιατί ηλικιακά έχει ακόμη περιθώρια βελτίωσης.

Τον Κολοβέρο δεν τον έχω δει καθόλου!

0
It's like a jungle sometimes
It makes me wonder how I keep from going under
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 11:15 pm

Η χρυσή βιζα δεν έχει σχέση με την υπηκοότητα. Μόνιμη άδεια παραμονής βγάζεις, όχι υπηκοότητα. Μόνιμη άδεια παραμονής βγάζεις κι αν παντρευτείς Έλληνα, οι δε μπασκετμπολιστες έχουν ήδη προσωρινή, δε χρειάζονται και τέτοιο. Η Ελλάδα είναι από τις δυσκολότερες χώρες στην Ευρώπη για να πάρεις υπηκοότητα, αν δεν κάνεις παιδί με Έλληνα υπήκοο στην πράξη θες 10 χρονάκια. Στην καλύτερη.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 11:35 pm

yorgos έγραψε:
Πέμ Ιουν 16, 2022 11:15 pm
...Μόνιμη άδεια παραμονής βγάζεις κι αν παντρευτείς Έλληνα...
Πρέπει να είναι Έλληνας; Αν είναι Ελληνίδα υπάρχει θέμα;
Μπορεί ο άλλος να μην είναι τόσο ανοιχτός σαν και σένα και μένα που είχαμε κλεφτεί τότε στο Άμστερνταμ. :P :P

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”