2021-2022-Ολυμπιακός - Mεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5268
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 28, 2022 3:11 pm

Μια που πιάσαμε τους μικρούς ο Μοουσα έκανε εκπληκτική για την ηλικία του και τις παραστάσεις του εμφάνιση με την Κύπρο και με δικό του καλάθι έστειλε το ματς στην παράταση.

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1453
Δημοσιεύσεις: 3588
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Φεβ 28, 2022 3:19 pm

Hipster έγραψε:
Δευ Φεβ 28, 2022 3:00 pm
Spectator έγραψε:
Τετ Φεβ 23, 2022 11:34 am
Τελικα Hipster οτι και να γινει δεν βαζει κανενας μυαλο, τα ιδια με τον Μαντζουκα :hammer: (και προφανως οι γονεις δεν μπορουν να κανουν υπομονη, ενω οι μανατζαραιοι κερδιζουν γλυτωνοντας το Σατανα της Αμερικης :roll: ) - για να δουμε , θα τον αφησουν σε ομαδα να παιζει εστω και οπως οι Κολοβερος/Νικολαιδης η θα εχει την αντιμετωπιση των Οικονομοπουλου/Μuosa ?
(μικρη ελπιδα να ειναι μαπα η ειδηση)
Εχει ενα ακομα χρονο εφηβικο ο μικρος. Βεβαια φετος παιζει βασικος και στο ανδρικο της ΔΕΚΑ (Γ εθνικη και παει τρενο για ανοδο στην Β) πραγμα που θα του λειψει αν παει στον Ολυμπιακο μονο για το εφηβικο. Πιστευω παντως πως δεν θα υπαρξει φετος το καλοκαιρι μετακινηση του Σαμο ή ας πουμε το ελπιζω.
Παντως ο μικρος ειναι ιδιαιτερη περιπτωση. Ισως μια μετακινηση στον Ολυμπιακο να μην του κανει το κακο που πιστευω πως εκανε η μετακινηση του Μαντζουκα στον Παναθηναικο. Ο Ολυμπιακος σαν οργανισμος δειχνει πιο σταθερος απο τον Παναθηναικο αυτη την στιγμη. Δεν θα παρει τον Σαμο για μοστρα , αλλα για να τον δουλεψει.
Να επισημανω επισης την πολυ καλη αποδοση του Σπριντζιου (2005 γενν- 206 υψος) που πηρε ο Ολυμπιακος τον Δεκεμβρη απο το Λαυριο.
Κατά τη γνώμη μου, μεγαλύτερη ανάγκη να αναδείξει πάικτες έχει ο Παναθηναϊκός, παρά ο Ολυμπιακός. Και από τη στιγμή που ο Μαντζούκας δε βρίσκει πολύ χρόνο στην ομάδα μου, δύσκολα ο Σαμοντούροφ θα βρεί περισσότερο χρόνο σε μια πιο πλήρη (ποσοτικά και ποιοτικά) ομάδα. Μακάρι βέβαια να βγω ψεύτης, και το παιδί να βρεί το δρόμο του και να ξεδιπλώσει το ταλέντο του.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1381
Δημοσιεύσεις: 3542
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 28, 2022 3:20 pm

Conan1982 έγραψε:
Δευ Φεβ 28, 2022 3:11 pm
Μια που πιάσαμε τους μικρούς ο Μοουσα έκανε εκπληκτική για την ηλικία του και τις παραστάσεις του εμφάνιση με την Κύπρο και με δικό του καλάθι έστειλε το ματς στην παράταση.
Νομίζω ότι ήταν λάθος που τον κρατήσαμε, νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να τον δίναμε δανεικό σε ομάδα της α2 να πάρει αγώνες ή ας του δίναμε χρόνο συμμετοχής στην Α1

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 28, 2022 3:34 pm

BillyPao έγραψε:
Δευ Φεβ 28, 2022 3:19 pm
Hipster έγραψε:
Δευ Φεβ 28, 2022 3:00 pm


Εχει ενα ακομα χρονο εφηβικο ο μικρος. Βεβαια φετος παιζει βασικος και στο ανδρικο της ΔΕΚΑ (Γ εθνικη και παει τρενο για ανοδο στην Β) πραγμα που θα του λειψει αν παει στον Ολυμπιακο μονο για το εφηβικο. Πιστευω παντως πως δεν θα υπαρξει φετος το καλοκαιρι μετακινηση του Σαμο ή ας πουμε το ελπιζω.
Παντως ο μικρος ειναι ιδιαιτερη περιπτωση. Ισως μια μετακινηση στον Ολυμπιακο να μην του κανει το κακο που πιστευω πως εκανε η μετακινηση του Μαντζουκα στον Παναθηναικο. Ο Ολυμπιακος σαν οργανισμος δειχνει πιο σταθερος απο τον Παναθηναικο αυτη την στιγμη. Δεν θα παρει τον Σαμο για μοστρα , αλλα για να τον δουλεψει.
Να επισημανω επισης την πολυ καλη αποδοση του Σπριντζιου (2005 γενν- 206 υψος) που πηρε ο Ολυμπιακος τον Δεκεμβρη απο το Λαυριο.
Κατά τη γνώμη μου, μεγαλύτερη ανάγκη να αναδείξει πάικτες έχει ο Παναθηναϊκός, παρά ο Ολυμπιακός. Και από τη στιγμή που ο Μαντζούκας δε βρίσκει πολύ χρόνο στην ομάδα μου, δύσκολα ο Σαμοντούροφ θα βρεί περισσότερο χρόνο σε μια πιο πλήρη (ποσοτικά και ποιοτικά) ομάδα. Μακάρι βέβαια να βγω ψεύτης, και το παιδί να βρεί το δρόμο του και να ξεδιπλώσει το ταλέντο του.
Ουτε ο Σαμο ουτε ο Μαντζουκας δεν μπορουν και δεν θα μπορουν να παιξουν σε επιπεδο EL για 2-3 χρονια τουλαχιστον. Πρεπει να παρουν χρονο στο επιπεδο τους. Ο Ολυμπιακος δεν βαζει μικρους να παιζουν γιατι δεν εχει αναγκη να το κανει. Το θεμα ειναι πως περα απο την προπονητικη δουλεια που κανουν και οι δυο ομαδες καλα , να δωσουν χρονο και για να παιξουν. Ο Ολυμπιακος εδωσε Νικολαιδη, Χριστιδη και Κολοβερο να παιζουν σε ομαδες κοντα στο επιπεδο τους για να αναπτυχθουν. Το ιδιο θα κανει και του χρονου με Μοουσα και Οικονομοπουλο απ οτι ξερω. Φετος και οι δυο δουλευουν συγκεκριμενα πραγματα αθλητικα και τεχνικα.

Ο Παναθηναικος απο αναγκη τραβηξε τον Χουγκαζ σπο τον Ιωνικο για να γεμισει τον παγκο του και να κανει παρεα στον Μαντζουκα. Τεραστιο λαθος κατα την γνωμη μου.
Ελπιζω και ο Παναθηναικος του χρονου να χτισει ενα ροστερ που να μην γεμιζει με Μαντζουκα και Χουγκαζ και να τους αφησει να παρουν χρονο σε ομαδες κοντα στο σημερινο τους επιπεδο.
Δεν ειναι οπαδικο το σχολια μου, αλλα καθαρα αναπτυξικαο. Παντα βεβαια υπαρχει η περιπτωση να κανω και λαθος, αλλα την γνωμη μου την λεω και θα με κρινει ο χρονος ποσο δικαιο εχω.
ΥΓ Οποιος ειδε τους τελικους του ραιζινγκ σταρ θα ειδε επισης πως ο Αβδαλας ειναι οριακα "ηγετικος" για εφηβικο αν και παιδας. Αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ετοιμος για ανδρικο μπασκετ. Χρειαζεται υπομονη σε καποια θεματα. Δεν ειναι ολοι Ντονσιτς.

1
1 Εικόνα
BillyPao

allstar
Reactions: 1453
Δημοσιεύσεις: 3588
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Φεβ 28, 2022 3:41 pm

Hipster έγραψε:
Δευ Φεβ 28, 2022 3:34 pm
BillyPao έγραψε:
Δευ Φεβ 28, 2022 3:19 pm


Κατά τη γνώμη μου, μεγαλύτερη ανάγκη να αναδείξει πάικτες έχει ο Παναθηναϊκός, παρά ο Ολυμπιακός. Και από τη στιγμή που ο Μαντζούκας δε βρίσκει πολύ χρόνο στην ομάδα μου, δύσκολα ο Σαμοντούροφ θα βρεί περισσότερο χρόνο σε μια πιο πλήρη (ποσοτικά και ποιοτικά) ομάδα. Μακάρι βέβαια να βγω ψεύτης, και το παιδί να βρεί το δρόμο του και να ξεδιπλώσει το ταλέντο του.
Ουτε ο Σαμο ουτε ο Μαντζουκας δεν μπορουν και δεν θα μπορουν να παιξουν σε επιπεδο EL για 2-3 χρονια τουλαχιστον. Πρεπει να παρουν χρονο στο επιπεδο τους. Ο Ολυμπιακος δεν βαζει μικρους να παιζουν γιατι δεν εχει αναγκη να το κανει. Το θεμα ειναι πως περα απο την προπονητικη δουλεια που κανουν και οι δυο ομαδες καλα , να δωσουν χρονο και για να παιξουν. Ο Ολυμπιακος εδωσε Νικολαιδη, Χριστιδη και Κολοβερο να παιζουν σε ομαδες κοντα στο επιπεδο τους για να αναπτυχθουν. Το ιδιο θα κανει και του χρονου με Μοουσα και Οικονομοπουλο απ οτι ξερω. Φετος και οι δυο δουλευουν συγκεκριμενα πραγματα αθλητικα και τεχνικα.

Ο Παναθηναικος απο αναγκη τραβηξε τον Χουγκαζ σπο τον Ιωνικο για να γεμισει τον παγκο του και να κανει παρεα στον Μαντζουκα. Τεραστιο λαθος κατα την γνωμη μου.
Ελπιζω και ο Παναθηναικος του χρονου να χτισει ενα ροστερ που να μην γεμιζει με Μαντζουκα και Χουγκαζ και να τους αφησει να παρουν χρονο σε ομαδες κοντα στο σημερινο τους επιπεδο.
Δεν ειναι οπαδικο το σχολια μου, αλλα καθαρα αναπτυξικαο. Παντα βεβαια υπαρχει η περιπτωση να κανω και λαθος, αλλα την γνωμη μου την λεω και θα με κρινει ο χρονος ποσο δικαιο εχω.
ΥΓ Οποιος ειδε τους τελικους του ραιζινγκ σταρ θα ειδε επισης πως ο Αβδαλας ειναι οριακα "ηγετικος" για εφηβικο αν και παιδας. Αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ετοιμος για ανδρικο μπασκετ. Χρειαζεται υπομονη σε καποια θεματα. Δεν ειναι ολοι Ντονσιτς.
Δεν είπα ότι το σχόλιο σου είναι οπαδικό, ούτε και το δικό μου είναι άλλωστε. Απλά είπα τη γνώμη μου για το συγκεκριμένο θέμα. Πάντως φαίνεται ότι παρακολουθείς αγώνες των συγκεκριμένων ηλικιακών κατηγοριών, άρα σίγουρα ξέρεις κάτι περισσότερο από μένα.

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1381
Δημοσιεύσεις: 3542
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 28, 2022 3:43 pm

Η ΚΑΕ Ολυμπιακός ανακοίνωσε την πρόωρη επέκταση στο συμβόλαιο του Μουσταφά Φαλ, ο οποίος θα φορά τα ερυθρόλευκα μέχρι το καλοκαίρι του 2025. Νέες αυξημένες αποδοχές για τον 30χρονο σέντερ.

:banana: :banana: :banana:

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5268
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 28, 2022 3:44 pm

Για τον Χουγκαζ ήταν και παράξενη η κατάσταση στον Ιωνικό, έπαιρνε βέβαια χρόνο αλλά βελτιωμένος δεν ήταν, το αντίθετο, ίσως και ορθώς να τον πήρε πίσω.

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 28, 2022 3:48 pm

Conan1982 έγραψε:
Δευ Φεβ 28, 2022 3:44 pm
Για τον Χουγκαζ ήταν και παράξενη η κατάσταση στον Ιωνικό, έπαιρνε βέβαια χρόνο αλλά βελτιωμένος δεν ήταν, το αντίθετο, ίσως και ορθώς να τον πήρε πίσω.
Ισχυει πως ειναι παραξενη η κατασταση στον ιωνικο. Αλλα εκει επαιζε ενω στον Παναθηναικο δεν θα παιξει. Προσωπικα εχω πει πως ο Χουγκαζ δυσκολα θα φτασει καποτε σε επιπεδο Παναθηναικου ετσι κι αλλιως. Ισως ο 3-4 χρονια μικροτερος Μαντζουκας να ειναι ηδη καλυτερος απο τον Χουγκαζ. Αλλα δεν θα μαθουμε ποτε το ταβανι του Χουγκαζ αν παραμεινει παγκιτης στον Παναθηναικο.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5268
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 26, 2022 7:56 am

Πριν καν τελειώσει η σεζόν, δεν θα κάνω ψαγμένες προτάσεις, άλλοι είναι πολύ καλύτεροι από μένα στο να βρίσκουν παίκτες, αλλά 2 είναι οι προφανείς επιλογές για του χρόνου (αν ο Μήτρου-Λόνγκ μπορεί να παίξει με ελληνικό διαβατήριο).
Ο Κώστας Αντεντοκούνμπο που πιθανότατα δεν είναι ικανοποιημένος και μου φάνηκε πως χθες στις δηλώσεις του έκανε άνοιγαμ προς τον Ολυμπιακό και με τις εμφανίσεις του φέτος δεν νομίζω να έχει ευκαιρία στο ΝΒΑ, τουλάχιστον όχι ακόμα
και ο Μήτρου-Λονγκ, που μάλλον δεν μπορεί να κάνει την διαφορά σε επίπεδο Ευρωλίγκας (όπως ο Ντόρσεϋ), αλλά, δεν είναι τελείως άπειρος όπως πέρυσι και έχει καλό σουτ, ικανότητα στο σκοράρισμα, δημιουργία όχι σε ελίτ επίπεδο αλλά σε ικανοποιητικό.
Συμπληρώνουμε πάλι μια εξάδα Ελλήνων παικτών σε καλό επίπεδο Σλούκας, Μήτρου-Λονγκ, (Λούντης ή Λαρεντζάκης), Παπ, Βεζένκοφ, Κώστας, και το περιθώριο αν ο Ντόρσεϋ μας αφήσει να τον αναπληρώσουμε με κάποιον καλό ξένο γκαρντ.
Σε αυτό το σενάριο μάλλον ο Μακκίσικ μας χαιρετάει για κάποιον παίκτη που να μπορεί να σταθεί καλύτερα στο 3 και σίγουρα που θα έχει καλύτερο σουτ.

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 26, 2022 9:54 am

τον Ισμαελ Μπακο που θελαμε και τον χειμωνα αν και πολυ δυσκολο να μην τον χτυπησει καποια απο τις μεγαλες Ισπανικες πλεον. Πολυ καλος ψηλος πισω απο τον Φαλ θα ηταν και θα ταιραζε με Σλουκα που ειναι και το σημαντικο.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 26, 2022 10:06 am

Συμφωνώ και με τους 2 προλαλήσαντες.
Μήτρου- Λονγ (ακόμα δεν έχει πάρει διαβατήριο αλλά είναι πολύ πιθανό να πάρει εντός των προσεχών μηνών κι όντως είναι μεγάλο συν η εμπειρία που έχει αποκομίσει σε ανταγωνιστική ιταλική ομάδα) και Κώστας είναι πολύ καλ΄ς κινήσεις. Για τον Κώστα δεν το έβλεπα να προτιμάει την Ελλάδα(μετά τα περσινά) αλλά αν άφησε πόρτα ανοικτή όπως λέτε, είναι σημαντική υπόθεση.
Ο Μπάκο, είναι τρέλα, μακάρι. Αν ο Χασάν συνεχίσει από κει που σταμάτησε στο ταξίδι για Γαλλία, το βλέπουμε κι αυτό, ανάλογα και με τα γόνατά του.

Ο Τσ.Μονέκε για το 3-4 που ψάχναμε επίσης. Εκεί βέβαια "βρίσκει" με Μακίσικ σε χαρακτηριστικά και σχετικά συναφείς θέσεις. κι εγώ θα έβλεπα την αλλαγή του, όσο κι αν το πρόσημο για τον Σακ, είναι ξεκάθαρα, θετικό και μάλιστα με πολύ λίγα χρήματα.


Λούντζης και Λάρε για μένα πρέπει να μείνουν στην ομάδα τα επόμενα χρόνια.


Ο Ντόρσεϊ, είναι αρκετά πιθανό να θέλει απο μόνος του να κάτσει στην ομάδα, από τη στιγμή που σηκώσουμε πρωτάθλημα και πάμε καλά στους 8. Πόσο μάλλον αν περάσουμε στο Φ4. Που για μένα έχουμε 40-60 κόντρα στην Εφές. Που δεν το λες και λίγο, βέβαια.

Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1473
Δημοσιεύσεις: 6475
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 26, 2022 10:14 am

Το σημαντικό θα είναι να μείνει ο Dorsey, ακόμα και με μια αύξηση των 300-400 χιλιάδων (που είναι λογικό μάλλον κιόλας μετά την φετινή σεζόν που κάνει), ώστε να κλείσει η πεντάδα των Ελλήνων και μετά να μην ψάχνουμε δύο Έλληνες, για τους οποίους θα καταλήξουμε ίσως να πληρώσουμε και υπεραξία. Αν μείνει ο Dorsey δεν χρειάζεται να έρθει άλλος Έλληνας, μπορεί κάλλιστα ο Λούντζης να είναι ο 12ος του ρόστερ (στην θέση του Acy δηλαδή) κι αν δούμε ότι προκύψει ανάγκη, παίρνουμε και έναν 7ο ξένο αργότερα.

Για Κώστα έχω κάποιες ενστάσεις. Δεν φαίνεται να είναι καλύτερος του Μάρτιν (ίσως μόνο στην άμυνα λίγο), οπότε αν ερχόταν θα έπρεπε να πάρουμε κι ένα βαρβατο πενταρι ακόμα πίσω από τον Fall, πιθανόν κάποιον που να μπορεί να επιτεθεί σε pick n roll καταστάσεις.

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 26, 2022 10:24 am

Aν δεν κρατησει Εισι-Μαρτιν, το Μονεκε-Μπακο που παιζουν και ηδη μαζι και εχουν ταιριαξει, ειναι εξυπνες κινησεις και σχετικα φτηνες για το 2ο unit. Ειναι λιγο ασουτος και κοντος ο Μονεκε για 4αρι, ισως σε επιπεδο Ευρωλιγκας δεν μπορει να σταθει. Ο Μπακο εχει εμπειρια, εχει ξαναπαιξει με Φαλ, για να ενδιαφερομαστε σημαινει οτι εχουμε παρει και καλες πληροφοριες. Το βλοσυρο βλεμμα του Μουσταφα, οταν εχτες Λιβιο με Λαρεντζακη χαζογελουσαν στον παγκο, με κανει να τον εμπιστευομαι :D

Το πιο σημαντικο ειναι να μεινει ο Ντορσευ και να μην παει ΝΒΑ ουτε ο Βεζενκοβ με την σεζον που κανει :shot:

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 2044
Δημοσιεύσεις: 4690
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 26, 2022 11:24 am

Ο ντορσει μας καιει,αν δεν κανω λαθος του δινουμε 650χιλ που σιγουρα η προταση που θα του κανουμε θα πρεπει να ειναι κοντα στο μυριο..Εχω δει τον Στεφανου να λεει οτι παλι θα κυνηγησει το ΝΒΑ μεχρι τελους οσο και αν του αρεσει εδω..Το οτι δεν εχει ανανεωσει ακομα νομιζω το επιβεβαιωνει.

Τον αντετοκουμπο θα τον εφερνα χτες,ειδικα τωρα που ξερουμε οτι ο φαλ κανει για βασικος ειναι οτι πρεπει για πισω του.Νομιζω και ο ιδιος το χει μετανιωσει που δεν μας επελεξε,πηγε εκει για να παιζει και τελικα σε μας θα χε 20λ σιγουρα,τον σλουκα και θα εμπαινε και πλει οφ.

Λουτζη και μακισικ θα κρατουσα σιγουρα,ο λαρε αν και δειχνει οτι μπορει να σταθει στην ευρωλιγκα εχει θεμα με την αυτοπεποιθηση του..δεν γινεται να χει 20% στα τριποντα και να παιρνει πιο πολλες και πιο τραβηγμενες προσπαθειες απο τον σλουκα.Απο την αλλη εχουν κανει καλο παρεακι λογικα θα τον κρατουσα αλλα θα του εξηγουσα πρωτα οτι θα χει πιο συμπληρωματικο ρολο.

Τον μονεκε τωρα τον ειδα σε κατι βιντεακια οποτε δεν εχω αποψη,τον μακισικ μου θυμισε,εχουν και το ιδιο υψος!Θεωρω παντως οτι ο μπαρτζω παλι θα ψαχνει ευρωλιγκατους παικτες,συνταγη που κερδιζει δεν αλλαζει.
Πολυ θετικο οτι παλι 2-3 κινησεις θα κανουμε μονο,αν τυχον και μεινει ο ντορσει εγω με αντετο και εναν σιγκλετον (αν οχι τον ιδιο που ισως βαριεται να παιζει μπασκετ πλεον εναν με αυτα τα χαρακτηριστικα) θα μουν ευχαριστημενος.. αν και αυτον που πραγματικα θελω ειναι ο παπαγιαννης αλλα καταλαβαινω οτι ειναι πολυ δυσκολη περιπτωση.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 26, 2022 3:55 pm

shaq7 έγραψε:
Σάβ Μαρ 26, 2022 11:24 am
Ο ντορσει μας καιει,αν δεν κανω λαθος του δινουμε 650χιλ που σιγουρα η προταση που θα του κανουμε θα πρεπει να ειναι κοντα στο μυριο..Εχω δει τον Στεφανου να λεει οτι παλι θα κυνηγησει το ΝΒΑ μεχρι τελους οσο και αν του αρεσει εδω..Το οτι δεν εχει ανανεωσει ακομα νομιζω το επιβεβαιωνει.

Τον αντετοκουμπο θα τον εφερνα χτες,ειδικα τωρα που ξερουμε οτι ο φαλ κανει για βασικος ειναι οτι πρεπει για πισω του.Νομιζω και ο ιδιος το χει μετανιωσει που δεν μας επελεξε,πηγε εκει για να παιζει και τελικα σε μας θα χε 20λ σιγουρα,τον σλουκα και θα εμπαινε και πλει οφ.

Λουτζη και μακισικ θα κρατουσα σιγουρα,ο λαρε αν και δειχνει οτι μπορει να σταθει στην ευρωλιγκα εχει θεμα με την αυτοπεποιθηση του..δεν γινεται να χει 20% στα τριποντα και να παιρνει πιο πολλες και πιο τραβηγμενες προσπαθειες απο τον σλουκα.Απο την αλλη εχουν κανει καλο παρεακι λογικα θα τον κρατουσα αλλα θα του εξηγουσα πρωτα οτι θα χει πιο συμπληρωματικο ρολο.

Τον μονεκε τωρα τον ειδα σε κατι βιντεακια οποτε δεν εχω αποψη,τον μακισικ μου θυμισε,εχουν και το ιδιο υψος!Θεωρω παντως οτι ο μπαρτζω παλι θα ψαχνει ευρωλιγκατους παικτες,συνταγη που κερδιζει δεν αλλαζει.
Πολυ θετικο οτι παλι 2-3 κινησεις θα κανουμε μονο,αν τυχον και μεινει ο ντορσει εγω με αντετο και εναν σιγκλετον (αν οχι τον ιδιο που ισως βαριεται να παιζει μπασκετ πλεον εναν με αυτα τα χαρακτηριστικα) θα μουν ευχαριστημενος.. αν και αυτον που πραγματικα θελω ειναι ο παπαγιαννης αλλα καταλαβαινω οτι ειναι πολυ δυσκολη περιπτωση.
Γεια σου ρε Σακ7 με τα ωραία σου τα άβαταρ! :)

Ο Κώστα όντως ταιριάζει- έχεις δίκιο όπως το θέτεις. Και ναι, πιθανώς να έχει ξενερώσει με την επιλογή του που όμως ήταν η σωστή σε κείνη τη φάση, άσχετα αν δεν του βγήκε (την πρώτη χρονιά- γιατί χου νόους τι θα γίνει του χρόνου).

Ο Μήτρου Λονγκ είναι μια πολύ ωραία λύση, στο 1-2 (μπορεί και τις 2 θέσεις) το πέρασμα από το σωστό μπάσκετ της Μπρέσια, του δίνει μεγάλο πλεονέκτημα, κι ακόμα μεγαλύτερο πλεονήκτημα το γεγονός ότι ήγγικεν πια η ώρα για το ελληνικο του διαβατήριο.
Αν μπορέσουμε να τον πάρουμε και παράλληλα να κρατήσουμε τον Ντόρσεϊ έστω για +1 χρόνο (λογικά έτσι θα πάει με τον Τάιλερ) θα είναι μεγάλη κλεψιά.
Φαντάζομαι ότι ο Παναθηναϊκός θα τον έχει ήδη προσεγγίσει καθώς ειδικά για τους πράσινους είναι περίπου μονόδρομος η απόκτησή του.


Σχετικά με τον Μονέκε να πω πως παίζει και τις 2 θέσεις των φόργουορντ. Πέρσι στην Ορλεάνη έπαιζε κυρίως ή και αποκλειστικά στο 4, φέτος στη Μανρέσα με τον Μέι δίπλα του ως στρετς 4ρι, τον βλέπουμε να εκκινεί κι από το 3.
Είναι τόσο μα τόσο καλός που δεν λες όχι. Τον παίρνεις (όχι εσύ :P - τον υπογράφεις εννοώ) χθες. Το θέμα είναι ότ 3-4 τρακάρει λίγο με τα χαρακτηριστικά του Σακ που παίζει στο 2-3.
Ο Σακ έχει το αβαντάζ ότι είναι μέλος του κορμού, ότι έχει 2μιση χρονιές Ευρωλίγκα.
Ο Μονέκε όμως έχει μεγαλύτερο ταβάνι και τον προτιμώ- άσε που μας δίνει ευελιξία στο 4.

Ο κόουτς μετά το περσινό πάθημα, έβαλε μυαλό και πήγε φωτογραφικά για 3 ευρωλιγκάτους. Πολύ σωστά έκανε και του βγήκαν όλα. Αυτό το καλοκαίρι όμως, έχουμε τη δυνατότητα πια να ενσωματώσουμε κι 1-2 παίκτες από άλλες λίγκες, σε έναν παιγμένο πια κορμό με παραστάσεις από πλει οφ (μίνιμουμ) :wink: .

Για το 4, ας περιμένουμε λίγο τα πλει οφ Ευρωλίγκας και Α1. Αν ο Είσι μπει με τίμια 5-8λεπτα, και έχοντας κατά νου, ότι το καλοκαίρι θα βγάλει προετοιμασία, θα τον έβλεπα στο 4, πίσω από τα 25 του Βεζέ και τα κάποια του Μονέκε.
Θα ήταν μια πλήρως αρμονική 3αδα στο PF. Αλλά έχουμε καιρό γι΄' αυτά.

Στο μεταξύ οι Μήτρου Λονγκ και Μονέκε θα μπορούσαν να "κλείσουν" από τώρα κιόλας.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”