2021-2022-Ολυμπιακός - Mεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Leo_98

 a1greece
Reactions: 264
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 28, 2021 12:40 pm

prime7 έγραψε:
Τετ Ιούλ 28, 2021 11:01 am
Διαμαντόπουλος πριν λίγο. Μέχρι 10 Αυγούστου δεν θα γίνει καμια κίνηση από Ολυμπιακό. Οπότε καλά μπάνια παίδες και τα λέμε της Παναγίας 😁
Αναμενόμενο νομίζω, μιας και όλα θα εξαρτηθούν από τον Ντόρσεϊ.
Αν δεν έρθει λογικά θα πάμε για 3αρι από Αμερική.

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1739
Δημοσιεύσεις: 2197
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Τετ Ιούλ 28, 2021 7:47 pm

Dakotas έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 9:45 pm
Εγώ πιστεύω ότι ένα τριάρι με καλό σουτ σας χρειάζεται
Πιστευω στο δυο αξίζει το στοίχημα καρτερ
Έχετε και τον ουοκαπ εκεί αλλά και λαρε και Σακίλ...........
Ο Ολυμπιακός αν κρατήσει χαμηλά την μπάλα και δέσει πιστεύω θα κάνει πολύ καλή πορεια
Ακριβώς αυτά πιστεύω κι εγώ!
Μακάρι να στρώσετε κι εσείς, να έχουμε έναν υγιή ανταγωνισμό (???!!!), και να κάνουμε και οι δύο μιά καλή πορεία στην ευρωλίγκα.
Να ξαναγίνουμε ομάδες "αξιοσέβαστες"!

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Leo_98

 a1greece
Reactions: 264
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 31, 2021 1:54 pm

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι ο Κάρτερ θα πάρει μέρος στο summer league με το Μαϊάμι.

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 31, 2021 8:39 pm

Ναι, πριν τις 15-20 δεν θα κλείσει καπου, στις 10 λένε ότι θα απαντήσει και ο Ντορσευ, υπομονή που λέει και ο κοουτς Γιαννάκης.

Στους ψηλούς τα πράγματα είναι αρκετά πιο ξεκάθαρα.

Είτε θα μείνει ο Χρηστιδης για 6ος, είτε θα έρθει ο Κακλαμανακης.ή ο Χρυσικόπουλος, ανάλογα αν θέλει 5αρι ή 4αρι ο Μπαρτζωκας.

Όλοι οι υπόλοιποι ποιοτικοί Έλληνες έκλεισαν ήδη άλλου (Μητογλου, Αντετοκουμπο, Μπογρης, Αγραβανης, Καββαδάς, Χουγκαζ, Κουζελογλου).

Απομένουν μόνο οι Ογκαστ-Κουφός που είναι ακριβοί για τέτοιο ρόλο.

Ήταν πάντως καλός φέτος ο Χρηστιδης, παίζοντας αρκετά και στο 4, ανέβασε όλα του τα νούμερα, έβαλε και το τρίποντο στο παιχνίδι του, έχει βελτιώσει το σώμα του και μπαίνει στον τελευταίο χρόνο συμβολαίου. Μόλις έκλεισε τα 23, προπονείται καιρό τώρα με την πρώτη ομάδα, δεν είναι απιθανο να παραμείνει σαν 6ος και να παίξει στα εύκολα ματς της Α1.

Ασε που τα λεφτά του Αντετοκουμπο και του Λαιτι, λογικά φτάνουν για Τζάστιν Άντερσον :)

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1428
Δημοσιεύσεις: 6371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 01, 2021 9:09 am

Pointgod έγραψε:
Σάβ Ιούλ 31, 2021 8:39 pm
Ναι, πριν τις 15-20 δεν θα κλείσει καπου, στις 10 λένε ότι θα απαντήσει και ο Ντορσευ, υπομονή που λέει και ο κοουτς Γιαννάκης.

Στους ψηλούς τα πράγματα είναι αρκετά πιο ξεκάθαρα.

Είτε θα μείνει ο Χρηστιδης για 6ος, είτε θα έρθει ο Κακλαμανακης.ή ο Χρυσικόπουλος, ανάλογα αν θέλει 5αρι ή 4αρι ο Μπαρτζωκας.

Όλοι οι υπόλοιποι ποιοτικοί Έλληνες έκλεισαν ήδη άλλου (Μητογλου, Αντετοκουμπο, Μπογρης, Αγραβανης, Καββαδάς, Χουγκαζ, Κουζελογλου).

Απομένουν μόνο οι Ογκαστ-Κουφός που είναι ακριβοί για τέτοιο ρόλο.

Ήταν πάντως καλός φέτος ο Χρηστιδης, παίζοντας αρκετά και στο 4, ανέβασε όλα του τα νούμερα, έβαλε και το τρίποντο στο παιχνίδι του, έχει βελτιώσει το σώμα του και μπαίνει στον τελευταίο χρόνο συμβολαίου. Μόλις έκλεισε τα 23, προπονείται καιρό τώρα με την πρώτη ομάδα, δεν είναι απιθανο να παραμείνει σαν 6ος και να παίξει στα εύκολα ματς της Α1.

Ασε που τα λεφτά του Αντετοκουμπο και του Λαιτι, λογικά φτάνουν για Τζάστιν Άντερσον :)
Καλά, ο Carter δύσκολα να βρει συμβόλαιο στο ΝΒΑ, ακόμα και μη εγγυημένο. Εκτός αν στο μυαλό του έχει να ακουστεί λίγο μέσω του Summer League ώστε να βρει ομάδα στην G-League μετά, και από εκεί μέσα στην χρονιά αν παίξει καλά μήπως τον τσιμπήσει καμία ομάδα του ΝΒΑ. Πάντως εφ'οσον λογικά στον Ολυμπιακό θα έχει συμπληρωματικό ρόλο, νομίζω δεν είναι και τόσο τραγικό να τον περιμένουμε 2-3 εβδομάδες. Ακόμα κι αν δεν κλείσει, μπορούμε να βρούμε κάτι αντίστοιχο μετά. Πιο πολύ μας καίει το θέμα Dorsey μετά.

Ο Χρηστίδης έβαλε λίγο το τρίποντο στο παιχνίδι του, αλλά σουτάρει με ποσοστά γύρω στο 20-25% ακόμα. Για Α1 έχει το σώμα να παίξει στο 5 (του πάει και καλύτερα από το 4 νομίζω). Σε σχέση με Κακλαμανάκη και Χρυσικόπουλο σίγουρα είναι κατώτερος, αλλά δεν θα μας χάλαγε να μείνει.

Τώρα που έφυγε ο Χαραλαμπόπουλος πάντως, νομίζω χρειαζόμαστε σίγουρα ακόμα έναν παίκτη που να πατάει στο 3 και να έχει αξιοπρεπές και σταθερό μακρινό σουτ για να μην πονέσουν τα μάτια μας και φέτος, ακόμα και σαν δευτερεύουσα θέση. Κάτι αντίστοιχο του Lighty δηλαδή. Ο Anderson θα ήταν καλή λύση, αν ήταν καλύτερος σουτέρ. Από NBAers σχετικά προσιτές λύσεις οικονομικά θα ήταν ο Matthews των Wizards ή ο Strus των Heat.

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 01, 2021 2:07 pm

Έκλεισε ο ΒΧ στη Βενετσια, καλή τύχη στο παιδί, μακάρι να μείνει μακριά από τραυματισμούς και να παίξει επιτελους, ταλεντο έχει πολύ, από τα χέρια πολύ καλών προπονητών, συμπαικτών, γυμναστών πέρασε και έμαθε πολλά, θα του κάνει καλό το εξωτερικό να κάνει ρισταρτ στην καριέρα του και αν όλα πάνε καλά, να γυρίσει στο τοπ επίπεδο υπό άλλους όρους και ρόλο.

Πλέον με μόνο 3αρι τον Παπανικολάου που θα έχει να παίξει 8-9 μήνες, είναι ξεκάθαρο ότι απαραίτητο είναι ένα κανονικό 3αρι και όχι ο Ντορσευ, ο Χολινς κτλ που γράφουν τα ΜΜΕ.

Όταν Λαιτι-Ντομπριτς ήταν οι δυο παίκτες που ακούστηκαν πιο σοβαρά, δείχνει ότι ο Μπαρτζωκας ψάχνει 3αρι διαφορετικο από τον Παπ(όχι 3&D), που να μπορεί να παίξει και λίγο στο 2, σίγουρα καλό αμυντικό, που να δημιουργει σκορ από μόνος του, να έχει καλό χειρισμό και εμπειρία να σταθεί βασικός σε επίπεδο Ευρωλιγκας άμεσα.

Ο Μπαμπ και ο Χολλαντ που έχουν ίδιο μάνατζερ με Ντορσευ, πιο πιθανοί μοιάζουν από το να έρθει παίκτης ΝΒΑ.

0
Leo_98

 a1greece
Reactions: 264
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 01, 2021 6:23 pm

Προτάθηκε και ο Άντονι Μπράουν σύμφωνα με το άρθρο.


1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 01, 2021 9:22 pm

Leo_98 έγραψε:
Κυρ Αύγ 01, 2021 6:23 pm
Προτάθηκε και ο Άντονι Μπράουν σύμφωνα με το άρθρο.
Εμένα μου αρέσει. Τον έχω πει αρκετές φορές. Μας κάνει παίδες. Τον είδα και φέτος.
ΜΑζί με Τάιλερ αν δεν κλείσει σε ομάδα ΝΒΑ (κουνιέμαι ήδη από τη θέση μου) και Βεζέ είμαστε μπόμπα στο σουτ.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 01, 2021 10:04 pm

Βλέποντας το παιχνίδι της Σλοβενίας με την Ισπανία, συνειδητοποιώ για μια ακόμη φορά πόσο πολύ θα μας είχε ανεβάσει επίπεδο (φτάνοντάς μας ακόμη και σε πορεία σαν της φετινοπερσινής Μπάγερν) ο ερχομός το Λαντέιλ. Ανοίγοντας το γήπεδο, δίνοντας χώρο στον Μακίσικ να κάνει τα δικα΄του κλπ και παράλληλα να παλεύει μέσα στο ζωγραφιστό
Όχι ότι ο Φαλ με χαλάει. Είναι η καλύτερη μεταγραφή σε ψηλό που κάναμε τα τελευταία χρόνια. ΑΠλώς με τον Αυστραλό θα βλέπαμε κάτι από αυτό που είδαμε και σήμερα με τη Σλοβενία, με τέτοιες αποστάσεις κλπ.

Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1953
Δημοσιεύσεις: 4562
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 01, 2021 10:06 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Αύγ 01, 2021 9:22 pm
Leo_98 έγραψε:
Κυρ Αύγ 01, 2021 6:23 pm
Προτάθηκε και ο Άντονι Μπράουν σύμφωνα με το άρθρο.
Εμένα μου αρέσει. Τον έχω πει αρκετές φορές. Μας κάνει παίδες. Τον είδα και φέτος.
ΜΑζί με Τάιλερ αν δεν κλείσει σε ομάδα ΝΒΑ (κουνιέμαι ήδη από τη θέση μου) και Βεζέ είμαστε μπόμπα στο σουτ.
σαν ντουετο με ταιλερ ειμαστε κομπλε,μονος του δεν ανεβαζει επιπεδο την ομαδα.

0
rohtas

 
Reactions: 7
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 26, 2020 12:25 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 01, 2021 10:09 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Αύγ 01, 2021 9:22 pm
Leo_98 έγραψε:
Κυρ Αύγ 01, 2021 6:23 pm
Προτάθηκε και ο Άντονι Μπράουν σύμφωνα με το άρθρο.
Εμένα μου αρέσει. Τον έχω πει αρκετές φορές. Μας κάνει παίδες. Τον είδα και φέτος.
ΜΑζί με Τάιλερ αν δεν κλείσει σε ομάδα ΝΒΑ (κουνιέμαι ήδη από τη θέση μου) και Βεζέ είμαστε μπόμπα στο σουτ.
Basket72, ένας ακόμα αγαπημένος σου έμεινε ελεύθερος επίσημα....Matt Thomas 🏀🏀💣💣

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 01, 2021 10:12 pm

shaq7 έγραψε:
Κυρ Αύγ 01, 2021 10:06 pm

σαν ντουετο με ταιλερ ειμαστε κομπλε,μονος του δεν ανεβαζει επιπεδο την ομαδα.
Σωστά τα λες φύλαρχε shaq7, καθιστό αρκούδι, μίλησε. Τώρα χορό της βροχής, χορέψουμε. :P

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 01, 2021 10:15 pm

rohtas έγραψε:
Κυρ Αύγ 01, 2021 10:09 pm
[

Basket72, ένας ακόμα αγαπημένος σου έμεινε ελεύθερος επίσημα....Matt Thomas 🏀🏀💣💣
Κι εμένα αγαπημένος, φίλε μου αλλά πιο πολύ ακόμα του Yorgos.
Πάντως δεν νομίζω ότι είναι για τα δόντια μας. Και είναι κι ανοιχτό του Τάιλερ που παίζουν ακριβώς την ίδια θέση με πανομοιότυπα χαρακτηριστικά.
Αν μπορούμε να τον πάρουμε και να θυσιάσουμε τον Τάιλερ, θα το έβλεπα γιατί είναι παιχτούρα. Αλλά μετά θα θέλουμε και ξένο 3ρι και θα έχουμε θεματάρα με τις θέσεις ξένων. :roll:

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 02, 2021 6:44 am

basket72 έγραψε:
Κυρ Αύγ 01, 2021 10:15 pm
rohtas έγραψε:
Κυρ Αύγ 01, 2021 10:09 pm
[

Basket72, ένας ακόμα αγαπημένος σου έμεινε ελεύθερος επίσημα....Matt Thomas 🏀🏀💣💣
Κι εμένα αγαπημένος, φίλε μου αλλά πιο πολύ ακόμα του Yorgos.
Πάντως δεν νομίζω ότι είναι για τα δόντια μας. Και είναι κι ανοιχτό του Τάιλερ που παίζουν ακριβώς την ίδια θέση με πανομοιότυπα χαρακτηριστικά.
Αν μπορούμε να τον πάρουμε και να θυσιάσουμε τον Τάιλερ, θα το έβλεπα γιατί είναι παιχτούρα. Αλλά μετά θα θέλουμε και ξένο 3ρι και θα έχουμε θεματάρα με τις θέσεις ξένων. :roll:
Καλά εγώ πεθαίνω με Τόμας. Αλλά αν ημουν ο Λάσο θα τον είχα πάρει ήδη για αντι-Κάρολ και κατεβαίνω ως φαβορί για Ευρωλίγκα. Ο Λαντέιλ είναι τόσο καλός όσο έλεγε ο basket72 κι ακόμη παραπάνω, αλλά συμφωνώ, ο Φαλ είναι πολύ καλό φιτ και πολύ καλός στα λεφτά του, όπως και ο Ουόκαπ που εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πώς τον έχασε ο Σάρας και η Μακάμπι που τον είχε κλείσει αλλά... τσακώθηκαν οι σπόνσορες πάλι που τα έχουν κάνει ρόιδο απ'ό,τι διαβάζω, τουλάχιστον αποφάσισαν να αφήσουν το Σφαιρό να κάνει μεταγραφές κι όχι το ταγάρι το Βούιτσιτς. Κατά τα λοιπά, ο Φοντέκιο στα 750 ήταν η κλοπή του καλοκαιριού και θα ήταν το τελειότερο φιτ για τον Ολυμπιακό. Κατανοητό ότι αγαπούν το ελληνικό διαβατήριο του Ντόρσεϊ, αλλά και να τον πάρουν θα χρειαστούν τριάρι και βαρβάτο μάλιστα γιατί δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι ο Παπ. Βαρβάτο, που να σουτάρει, να έχει πλάτημ να έχει κυβικά, να κατεβάζει κανέναν ριμπάουντ, να μπορεί να πάρει 25', να μην τραυματίζεται κι ας μην είναι πρώτη ποιότητα. Κάτι σαν τον Λάιτι. Oh wait...

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 02, 2021 5:23 pm

Ωραία, φαίνεται ν' απομακρύνεται κι αυτός.
Το λέγαμε ότι το πιο πιθανό είναι να βρει την ομάδα που θέλει στο ΝΒΑ. Τ' όνομά του φιγουράρει στα τοπ της Ευρωλίγκας από τον Μάη. Είναι και στο τόπικ για την "ευρωλίγκα ως την νέα αναπτυξιακή".

Ναι, ο Ματ Τόμας είναι ως και μονόδρομος τώρα, και φαίνεται ότι έχουμε τη Βίρτους για σοβαρή ανταγωνίστρια, εκτός κι αν θελήσει να μπει η Μακάμπι ξέρω εγώ.... Η Βίρτους έχει και τον Τρ. Γκόλντεν στο ψηστήρι οπότε μπορεί να γη γλίτώσουμε.
Εκτός κι αν πάμε με Κάρτερ και 3ρι βασικό. Ένας θα μπορούσε να είναι ο Ντεκ. Με 1εκ. έρχεται (αν δεν τον κρατήσει η Οκλαχόμα ή αν δεν τον δώσει τράμπα σε άλλη ομάδα του ΝΒΑ).
Μετά πρέπει να δούμε ποιους (από 3ρια) θα αφήσει ελεύθερους το ΝΒΑ που αρχίζει σε λίγες ώρες.
Το πιο σωστό είναι να πάμε για 3ρι σουτέρ/σκόρερ βασικό και στο 2 τη βρίσκουμε την άκρη.

* 'Η άποψή μου είναι ότι πολύ καλά κάνανε και περιμένανε τον Ντόρσεϊ ως τώρα. Υπάρχει τεράστιο θέμα με τους καλούς Έλληνες και σε καλή ηλικία. Έχουν κοντά έναν μήνα να βρουν ένα καλό 3ρι. Καλό όμως. Εφόσον θέλουν να ρίξουν τις περίπου 900χιλ που θα δίνανε στον Ντόρσεϊ, μπορούν να φέρουν καλό παίκτη.
Καλύτερο από Χόλινς, Λάιτι, Χίλιαρντ, Α. Μπράουν κλπ.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”