Α1 Γυναικών - Μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 26, 2023 7:17 pm

Εδώ τα έχω μαζέψει τα περισσότερα, θα τα γράψουμε και αναλυτικά στο τέλος.. Ελπίζω όλες οι ομάδες να πάρουν ξένες και να είναι ανταγωνιστικό το πρωτάθλημα και στις πίσω θέσεις.

viewtopic.php?f=20&t=1973

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1664
Δημοσιεύσεις: 4183
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Δευ Αύγ 07, 2023 4:44 pm

Βόμβα: Συμφώνησε με τον Παναθηναϊκό η Σταμολάμπρου!

https://www.sdna.gr/mpasket/1109497_bom ... amolamproy

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 07, 2023 5:21 pm

τουλουμπα έγραψε:
Δευ Αύγ 07, 2023 4:44 pm
Βόμβα: Συμφώνησε με τον Παναθηναϊκό η Σταμολάμπρου!

https://www.sdna.gr/mpasket/1109497_bom ... amolamproy

Ήταν περίπου αναμενόμενο.
Η Σταμολάμπρου δεν είχε βρει ακόμα ομάδα στο εξωτερικό, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε αφήσει μια σαφή τρύπα στο "2" στο ρόστερ του.
Πλέον ξαναγίνεται το (θεωρητικό πάντα) φαβορί, στάτους που είχε χάσει μετά την μετακίνηση της Χριστινάκη στον Ολυμπιακό. Κλειδί βέβαια θα είναι οι ξένες, πάντως κάποια επιπέδου Γκούσταφσον δεν θα υπάρχει φέτος.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1664
Δημοσιεύσεις: 4183
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Δευ Αύγ 07, 2023 5:42 pm

benchwarmer έγραψε:
Δευ Αύγ 07, 2023 5:21 pm
τουλουμπα έγραψε:
Δευ Αύγ 07, 2023 4:44 pm
Βόμβα: Συμφώνησε με τον Παναθηναϊκό η Σταμολάμπρου!

https://www.sdna.gr/mpasket/1109497_bom ... amolamproy

Ήταν περίπου αναμενόμενο.
Η Σταμολάμπρου δεν είχε βρει ακόμα ομάδα στο εξωτερικό, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε αφήσει μια σαφή τρύπα στο "2" στο ρόστερ του.
Πλέον ξαναγίνεται το (θεωρητικό πάντα) φαβορί, στάτους που είχε χάσει μετά την μετακίνηση της Χριστινάκη στον Ολυμπιακό. Κλειδί βέβαια θα είναι οι ξένες, πάντως κάποια επιπέδου Γκούσταφσον δεν θα υπάρχει φέτος.
ουσιαστικα εγινε τραμπα σταμολαμπρου με χριστινακη
βεβαια ο οσφπ εδωσε τα διπλασια αποσα εδινε ο παο οποτε δεν γινοταν να μην παει η χριστινακη εκει

0
Άβαταρ μέλους
Gerasimos Moraitis

senior
Reactions: 326
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Κυρ Απρ 16, 2023 10:14 am
Τοποθεσία: Far West‎
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Νικ Γεωργαλής, M. Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Chicago Bulls
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 10, 2023 10:53 am

Ανανέωση συνεργασίας με την Ελένη Σύρρα

Εικόνα

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. ανακοινώνει την ανανέωση της συνεργασίας του με την Ελένη Σύρρα. Η Ελληνίδα guard υπέγραψε το νέο της συμβόλαιο και παραμένει στο ρόστερ της ομάδας μπάσκετ Γυναικών του συλλόγου.

Η δήλωση της Ελένης Σύρρα στο olympiacossfp.gr: «Νιώθω ιδιαίτερη χαρά, που θα είμαι τρίτη συνεχόμενη χρόνια στον Ολυμπιακό. Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τον προπονητή μου, αλλά και την διοίκηση, που μου έδειξαν εμπιστοσύνη. Ανυπομονώ να επιστρέψουμε στο παρκέ και να ξεκινήσουμε την ομαδική δουλειά. Θα κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ, ώστε να πετύχουμε τους στόχους μας! Προτεραιότητά μου ο Ολυμπιακός».

0
Άβαταρ μέλους
Gerasimos Moraitis

senior
Reactions: 326
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Κυρ Απρ 16, 2023 10:14 am
Τοποθεσία: Far West‎
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Νικ Γεωργαλής, M. Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Chicago Bulls
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 10, 2023 11:06 am

Στον Παναθηναϊκό η Σταμολάμπρου

Εικόνα

Ο Παναθηναϊκός Α.Ο. ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας του με την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου για την αγωνιστική σεζόν 2023-24 για το γυναικείο τμήμα μπάσκετ.

Ο Σύλλογος προχώρησε σε ακόμη μια πολύ σπουδαία μεταγραφική κίνηση με την προσθήκη της 27χρονης Άννας-Νίκης Σταμολάμπρου, που αναμφίβολα προσδίδει ακόμη μεγαλύτερη ποιότητα στο ρόστερ.

Η Θεσσαλονικιά διεθνής με την Εθνική ομάδα ξεκίνησε τη σταδιοδρομία της στον Θερμαϊκό Θέρμης και ακολούθησε η μεταγραφή της στον ΠΑΟΚ.

Στη συνέχεια, σε ηλικία 18 ετών μετακινήθηκε στις Η.Π.Α. και στο Πανεπιστήμιο Robert Morris, όπου αγωνίστηκε στο Πανεπιστημιακό πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης (NCAA).

Το 2017 μετά την αποφοίτησή της από το Κολέγιο, συμφώνησε με την ελβετική Hélios αλλά ολοκλήρωσε τη σεζόν 2017-18 στην Ισπανία στην Campus Promete.

Το καλοκαίρι του 2018 επέστρεψε στην Ελλάδα για λογαριασμό του Ολυμπιακού στον οποίο αγωνίστηκε μέχρι και τη σεζόν 2022-23.

Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου αποτελεί βασικό μέλος της Εθνικής ομάδας με πολλές συμμετοχές.

Σε δήλωσή της στο pao1908.com ανέφερε: «Όλα έγιναν πολύ γρήγορα. Ήμουν έτοιμη να υπογράψω σε ομάδα του εξωτερικού αλλά ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι με θέλει πολύ και ικανοποίησε όλες μου τις απαιτήσεις. Σημαντικό ρόλο στην απόφασή μου έπαιξε η coach Καπογιάννη και η Λολίτα Λύμουρα που μου ανέλυσαν το όραμα και τους στόχους της ομάδας και κατάλαβα ότι θα έχω ένα σημαντικό ρόλο στο πλάνο που έχουν σχεδιάσει. Είμαι εδώ για να δώσω το 100% μου και να βοηθήσω την ομάδα να πετύχει τους στόχους της».

Το βιογραφικό της:

2011-13 ΠΑΟΚ

2013-2017 Robert Morris University (Κολέγιο)

2017-18 Hélios-basket – Campus Promete

2018-23 Ολυμπιακός

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1664
Δημοσιεύσεις: 4183
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Τετ Νοέμ 08, 2023 2:24 am

Κυνηγάει τη recordwoman των ριμπάουντ, Τζίλιαν Αλέιν ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο δεν καθησυχάζεται από τη νίκη επί του Ολυμπιακού αλλά βρίσκεται στην αγορά και έχει βάλει στόχο την… miss Rebound από την πρωταθλήτρια Ισραήλ, Ζίλιαν Αλέιν που λόγω του πολέμου βρέθηκε ξαφνικά διαθέσιμη.
Το επιτελείο του «τριφυλλιού» έχει ανοιχτά τα μάτια και παρά τις τρεις συνεχόμενες καλές εμφανίσεις της Κόρτνεϊ Ρέιντζ με Αθηναϊκό, Μέχελεν, Ολυμπιακό, ψάχνει το… κάτι παραπάνω για το υπόλοιπο της πολύ δύσκολης και ανταγωνιστικής σεζόν που ακολουθεί.

Κι ο στόχος βρέθηκε στο πρόσωπο της Ζίλιαν Αλέιν που ήταν και το καλοκαίρι η Νο1 επιλογή αλλά η 29χρονη Αμερικανίδα είχε επιλέξει το γνώριμο για εκείνη περιβάλλον του Ισραήλ καθώς η πρωταθλήτρια Ράμλα τη χρύσωσε για να «κουβαλήσει» το ταλέντο της μετά τα εκπληκτικά νούμερα που έκανε πέρυσι με τη Ραμάτ Γκαν: 20 πόντους και 17 ριμπάουντ κατά μέσο όρο! Σε τρία ματς μάλιστα πέρυσι τελείωσε με 26 ριμπάουντ, κι όλα αυτά σε ένα πρωτάθλημα με ξένες παίκτριες από το υψηλότερο επίπεδο.

Η σεζόν όμως δεν ξεκίνησε ποτέ στο Ισραήλ λόγω των πολεμικών γεγονότων και ο Παναθηναϊκός όταν ενημερώθηκε για την κατάσταση της Αλέιν, ασχολήθηκε άμεσα καταθέτοντας πρόταση.




Οι επιδόσεις της εξάλλου πέρυσι κάθε άλλο παρά αποτέλεσμα μιας καλής σεζόν ήταν καθώς σε όλη την καριέρα της, είχε ως… χειρότερο μέσο όρο μιας χρονιάς τα 11,6 ριμπάουντ και 14,8 πόντους στην Πολωνία το 2021-22 με την Μπίντγκοζ.

Πρόκειται για σέντερ με ύψος 1.90μ. και τρομερή έφεση όπως δείχνουν οι αριθμοί της στο παιχνίδι μέσα στο καλάθι, με υψηλή αποτελεσματικότητα στα σουτ δύο πόντων αλλά και μυθικά ρεκόρ στα ριμπάουντ που έγραψαν ιστορία στο κολεγιακό πρωτάθλημα.



Αποφοιτώντας από το Oregon διατηρεί το δεύτερο ρεκόρ στην ιστορία του NCAA σε double-double, ενώ στην τελευταία της χρονιά που αποφοίτησε με 19,5 πόντους και 16,5 ριμπάουντ ανά αγώνα, έφτασε τα 29 συνεχόμενα double double! Νούμερα… εκτός πραγματικότητας για το μπάσκετ γυναικών και ειδικότερα στην Ελλάδα.



Σε κάθε περίπτωση ο Παναθηναϊκός δείχνει ότι κυνηγάει μεταγραφικές υπερβάσεις με στόχο τους εγχώριους τίτλους και να φτάσει όσο πιο μακριά μπορεί στην Ευρώπη. Κάθε χρόνο εξελίσσεται και δίπλα στον εξαιρετικό ελληνικό κορμό που έχει χτίσει, την Κροάτισα Τσβίτκοβιτς στο 4-5, αλλά και την πιο εντυπωσιακή ως τώρα παίκτρια του ελληνικού πρωταθλήματος, Τζάζμιν Τζόουνς, θέλει να βάλει άλλη μια παίκτρια από το πάνω ράφι, με εμπειρία και εντυπωσιακό βιογραφικό. Ο κόσμος άλλωστε που γεμίζει όλα τα γήπεδα δείχνει ότι αξίζει τέτοιες κινήσεις, τέτοιες υπερβάσεις…

https://www.sdna.gr/mpasket/1138950_kyn ... athinaikos

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1664
Δημοσιεύσεις: 4183
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Παρ Νοέμ 10, 2023 11:11 pm

Παίκτρια του Παναθηναϊκού είναι η Ζίλιαν Αλέιν, με το «τριφύλλι» να συμφωνεί με την Αμερικανίδα σέντερ, όπως αποκάλυψε η εκπομπή «Magic Euroleague».
Η... miss Rebound θα φορέσει τη φανέλα του Παναθηναϊκού, με την Ελένη Καπογιάννη να βάζει στη ρακέτα της μία κυριαρχική σέντερ, με αριθμούς που... ζαλίζουν.

Η Ζίλιαν Αλέιν την περασμένη σεζόν αγωνίστηκε στη Ραμάτ Γκαν, μετρώντας 20 πόντους και 17 ριμπάουντ μέσο όρο, επιδόσεις που τράβηξαν όπως είναι φυσικό τα βλέμματα αρκετών ομάδων.

Ανάμεσά τους ήταν και ο Παναθηναϊκός, που είχε ως βασικό στόχο την Ζιλιάν Αλέιν από το καλοκαίρι, με τις Καπογιάννη και Λύμουρα να έχουν ξεχωρίσει την περίπτωση της Αμερικανίδας σέντερ και το «τριφύλλι» να καταθέτει επίσημη πρόταση.

Η υπόθεση τότε δεν προχώρησε, αφού η Ζίλιαν Αλέιν συμφώνησε με την πρωταθλήτρια Eλιτζούρ Ράμλα, που «χρύσωσε» την 29χρονη για να την αποκτήσει, με τα όσα έχουν συμβεί ωστόσο στο Ισραήλ να αλλάζουν τα δεδομένα.

Η εμπόλεμη κατάσταση στη Γάζα, που οδήγησε στη διακοπή όλων των πρωταθλημάτων στο Ισραήλ, έφερε την Ζίλιαν Αλέιν στην αγορά των free agent, με τον Παναθηναϊκό να κινείται και πάλι άμεσα και να κάνει... ματ με την προσθήκη της Αμερικανίδας σέντερ.

Καπογιάννη και Λύμουρα, που είναι οι υπεύθυνες για τον μεταγραφικό σχεδιασμό στο «τριφύλλι», συνεχίζουν την εντυπωσιακή δουλειά, αφού μετά την Τζάζμιν Τζόουνς, την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου και την Αντριάνα Τσβίτκοβιτς, κατάφεραν να φέρουν στη Λεωφόρο και τη... miss Redound.

Το «πράσινο» δίδυμο Καπό-Λόλι δεν είχε παράπονο από την προσπάθεια της Κόρτνεϊ Ρέιντζ, αλλά ήθελαν στην ρακέτα μία άκρως κυριαρχική παίκτρια που θα κάνει τη διαφορά.

Η Ζίλιαν Αλέιν θα ανακοινωθεί τις επόμενες ώρες, ενώ αναμένεται στην Αθήνα την επόμενη βδομάδα.

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1664
Δημοσιεύσεις: 4183
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Τετ Νοέμ 15, 2023 2:10 pm

Έπεσαν οι υπογραφές, ολοκληρώθηκε η σπουδαία μεταγραφική κίνηση του Παναθηναϊκού με την ρέκορντγούμαν των ριμπάουντ Τζίλιαν Αλέιν που έρχεται τις επόμενες μέρες στην Αθήνα. Αποχωρεί η Κόρτνεϊ Ρέιντζ.
Ο Παναθηναϊκός τελείωσε και τυπικά το θέμα της Τζίλιαν Αλέιν και ο πρώτος μεταγραφικός στόχος του καλοκαιριού, έστω και μέσω Ισραήλ, θα ντυθεί στα πράσινα. Η 29χρονη Αμερικανίδα με τους 20 πόντους - 17 ριμπάουντ ανά αγώνα πέρυσι με τη Ραμάτ Γκαν αναμένεται να αφιχθεί τις επόμενες ημέρες στην Αθήνα, ενώ παρελθόν αποτελεί η Κόρτνεϊ Ρέιντζ.

Η Αμερικανίδα άφησε καλές εντυπώσεις, αλλά δεν υπήρχε χώρος στο ρόστερ δεδομένου ότι η ΕΟΚ επιτρέπει 3 ξένες στις εγχώριες διοργανώσεις κι όχι rotation όπως συνέβαινε μέχρι πέρυσι. Το ίδιο ισχύει και στο Eurocup, με τον Παναθηναϊκό να προχωρά σε αντικατάσταση σε Ελλάδα και Ευρώπη, δεδομένης της ευκαιρίας που κυνήγησε στην αγορά με την Αλέιν.

Ως εκ τούτου, θα πορευτεί πλέον με την Κροάτισα Τσβίτκοβιτς στο 4 και την Αλέιν στο 5, αλλά φυσικά και την Τζαζμίν Τζόουνς που είναι η ατραξιόν του ελληνικού πρωταθλήματος έως τώρα. Μια τριάδα ξένων που αφήνει πολλές υποσχέσεις, με τη σεζόν να είναι μεγάλη και όλα να κρίνονται τους επόμενους μήνες.

0
Άβαταρ μέλους
Gerasimos Moraitis

senior
Reactions: 326
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Κυρ Απρ 16, 2023 10:14 am
Τοποθεσία: Far West‎
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Νικ Γεωργαλής, M. Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Chicago Bulls
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 21, 2023 11:25 am

Έναρξη συνεργασίας με την Rebecca Diane Tobin

Εικόνα

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας του με την Rebecca Diane Tobin. Η Αμερικανίδα Forward-center (ημ. γέννησης 21/4/1988, 1,96μ.) υπέγραψε το νέο της συμβόλαιο και εντάσσεται στο ρόστερ της ομάδας μπάσκετ Γυναικών του συλλόγου.

Την περασμένη σεζόν, η Tobin αγωνίστηκε στη ρουμάνικη Athletic Constanța, με μέσο όρο 10,5 πόντους, 7,9 ριμπάουντ και 2,5 ασίστ, καθώς και στο Πουέρτο Ρίκο με τη φανέλα της Antenienses de Manati, μετρώντας ανά ματς 13,1 πόντους, 9,5 ριμπάουντ και 2,3 ασίστ.

Η Αμερικανίδα σέντερ έχει εμπειρία και παραστάσεις από πολλές χώρες στην Ευρώπη, αφού πέρα από τη Ρουμανία, έχει αγωνιστεί στα πρωταθλήματα της Ιταλίας, της Ουγγαρίας, της Γαλλίας, της Γερμανίας και της Λιθουανίας. Στην καριέρα της, η Tobin έχει περάσει και από την Αυστραλία, αλλά και το WNBA, ειδικότερα από τις Phoenix Mercury και Los Angeles Sparks, ενώ ξεκίνησε την καριέρα της από το Arizona State University, αγωνιζόμενη με τις Sun Devils (128 συμμετοχές).

Η δήλωση της Rebecca Diane Tobin στο olympiacossfp.gr: «Είμαι ενθουσιασμένη που θα παίξω στον Ολυμπιακό! Οι άνθρωποι του συλλόγου, το προπονητικό επιτελείο και οι νέες μου συμπαίκτριες ήταν πραγματικά εξυπηρετικοί και φιλόξενοι, κάτι που έκανε την προσαρμογή μου εδώ πιο εύκολη. Στόχος μου είναι να κάνω ό,τι χρειάζεται η ομάδα για να κερδίζει! Στόχος μου είναι οι στόχοι του Ολυμπιακού, να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα και το Κύπελλο. Ξέρω, ότι η ομάδα είναι σκληρή, με κουλτούρα νικητή, αυτή είναι η φιλοσοφία του Ολυμπιακού. Χαίρομαι, λοιπόν, που είμαι μέρος του συλλόγου. Είμαι ενθουσιασμένη, πάμε να δούμε τι μπορούμε να πετύχουμε αυτή τη σεζόν».

Προηγούμενες ομάδες:

2007-11 Arizona State University/Sun Devils (ΗΠΑ)

2011 Basket Parma (Ιταλία)

2012-13 CSU Alba Iulia (Ρουμανία)

2013-14 DVTK Miskolc (Ουγγαρία)

2014-15 Angers Basket (Γαλλία)

2016 Antenienses de Manati (Πουέρτο Ρίκο)

2016 Indias de Mayaguez (Πουέρτο Ρίκο)

2016-18 TSV 1880 Wasserburg (Γερμανία)

2018-19 Bendigo Spirit (Αυστραλία)

2019 Rutronik Stars Keltern (Γερμανία)

2020-21 ACS Sepsi-SIC (Ρουμανία)

2021-22 Beroe Stara Zagora (Βουλγαρία)

2022-23 CSM Constanta (Ρουμανία)

2023 Antenienses de Manati (Πουέρτο Ρίκο)

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Α1 Γυναικών”