Κορυφαίος Έλληνας guard όλων των εποχών

Συντονιστής: Captains

Ποιος είναι ο κορυφαίος Έλληνας guard στην ιστορία;

Παναγιώτης Γιαννάκης
28
18%
Νίκος Γκάλης
46
29%
Δημήτρης Διαμαντίδης
28
18%
Νίκος Ζήσης
1
1%
Νικ Καλάθης
2
1%
Άγγελος Κορωνιός
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Θοδωρής Παπαλουκάς
16
10%
Γιώργος Σιγάλας
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κώστας Σλούκας
1
1%
Βασίλης Σπανούλης
36
23%
Νίκος Χατζηβρέττας
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
άλλος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 158
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 25, 2020 8:32 am

Γκάλη-Σπανούλη-Παπαλουκά.

Για τον Γκάλη δεν χρειάζεται εξήγηση
Ο Σπανούλης με όσα έχει πετύχει δύσκολο να απουσιάζει.
Ο Παπαλουκάς είναι ο αγαπημένος μου με τρομερή μπασκετική ευφυία, στο πικ του τον θεωρώ καλύτερο από τον Διαμαντίδη.
Αμφιταλαντεύτηκα μεταξύ Γιαννάκη και Διαμαντίδη και αποφάσισα ότι δεν ...μπορώ να αποφασίσω. Οπότε 3 ψήφοι μόνο.

0
Volunteer

 junior
Reactions: 120
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 8:26 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιουν 25, 2020 9:01 am

1. Γκάλης
2.
3.
4. Διαμαντίδης, Σπανούλης
5. Γιαννάκης
6.
7.
8. Παπαλουκάς
9. Καλάθης, Σλούκας
10. Κορωνιός

Ο Σιγάλας είναι γκαρντ/φόργουορντ. Πάει μαζί με Αλβέρτη, Παπανικολάου (Δημητράκη) και λοιπούς.
Χατζηβρέττας, Ζήσης κορυφαίοι ρολίστες.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1953
Δημοσιεύσεις: 4562
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 25, 2020 9:32 am

Γκαλης-σπανουλης-γιαννακης-διαμαντιδης

Ο πρωτος ειναι ο μυθος και ο λογος που βλεπουμε εμεις τωρα μπασκετ

Ο Σπαν εχει κανει ασυλληπτα πραγματα,μονο ο γκαλης θα μπορουσε να ειναι απο πανω του,ειναι τρελος για δεσιμο ακομα και στα 38 του βαζει 31 ποντους στην ευρωλιγκα..

Ο Γιαννακης γιατι παροτι παιχταρας εβαλε κατω το εγω για την ομαδα,μαζι με γκαλη καναν το τελειο διδυμο.

Ο Διαμαντιδης ηταν πολυεργαλειο,ταναλια στην αμυνα,μοιραζε και εφτιαχνε παιχνιδι για ολη την ομαδα και ειχε φτιαξει και ωραιο τριποντακι..ο λογος παντως που τον ψηφισα ηταν γιατι εβγαζε μια σιγουρια οταν ειχε την μπαλα στα χερια..Το αρνητικο οτι παρατησε γρηγορα την εθνικη και γενικα ηταν λιγα τα χρονια που επαιξε τρομερο μπασκετ.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 25, 2020 9:37 am

το θεμα σε ολα αυτα δεν ειναι να πουμε τι εκανε ο καθε ενας στην εποχη του. ειναι δυσκολο να συγκρινεις εποχες. π.χ ο γκαλης στο τωρινο μπασκετ μπορει να μην εβαζε ουτε καν 20αρες, ενω αλλα γκαρντ που δεν σκοραρουν ουτε τωρα, το μπασκετ του τοτε (που ηθελε σκορερς) μπορει να ηταν ρολιστες του 5λεπτου.

εγω το πιο σωστο που μπορω να κανω ειναι να πω ποιον απο ολους αυτους θα τον ηθελα ωστε να ξεκιναει η ομαδα μου απο αυτον? ποιος ειναι μοναδικος και αν δεν τον εχω τοτε κανενας παικτης δεν μπορει να ειναι σαν και αυτον.

για αυτον ακριβως τον λογο διαλεγω διαμαντιδη. τεραστιους σκορερ ευκολα ή δυσκολα μπορεις να βρεις οπως ο γκαλης ή σπανουλης, ενω το ιδιο μπορει να γινει και με παικτες με τρομερη πασα, ασιστ κλπ οπως ο παπαλουκας.

εναν ομως ο οποιος να ειναι μακραν ο καλυτερος στην αμυνα(σε ολους τους τομεις!), ο καλυτερος ισως σε οργανωση-δημιουργια-ληψη αποφασεων κλπ κλπ και με μειωμενα νουμερα γιατι απλως επαιζε για την ομαδα(αλλιως θα ηταν πολυ πιο υψηλα!) και με το υψηλοτερο μπασκετικο iq και ολα αυτα ταυτοχρονα να μην υστερει στην επιθεση ενω ηταν και τρομερος στο κλεισιμο των παιχνιδιων(οχι μονο στο να βαλει το σουτ αλλα και στο να βγαλει την αμυνα το οποιο ειναι υποτιμημενο, θυμηθειτε ταπα ακερ). μονο ο ΔΔ αυτα.

ευκολα ή δυσκολα εναν μεγαλο σκορερ τον εβρισκες. ή εναν κορυφαιο ψηλο. αλλωστε και ο ΔΔ ειχε τοσους διπλα του. παικτη που να κανει ολα τα αλλα και κερδιζει τιτλους απο αυτα δεν εχει ξαναυπαρξει και αυτο τον καθιστα μοναδικο, γιατι πολυ απλα κανενας αλλος δεν τα εκανε αυτα.

βεβαια ολα αυτα ειναι υποκειμενικα, γιατι ο καθε ενας βλεπει διαφορετικα το μπασκετ και ο καθε ενας χτιζει την ομαδα του με διαφορετικη φιλοσοφια. δεν μπορεις να πεις ο ΔΔ ειναι καλυτερος απο τον σπανουλη και ο γκαλης καλυτερος απο ολους. το μονο που μπορεις να πεις ειναι το ποιος σου αρεσει περισσοτερο σαν παικτης ή σαν προπονητης αν ειχες την δυνατοτητα να παρεις εναν απο ολους αυτους ποιον θα επαιρνες? εγω θα διαλεγα ΔΔ.

ΥΓ οσον αφορα το ποιος ηταν ο πρωτοπορος δεν το συζητω. αυτος που εβαλε το μπασκετ στην καθημερινοτητα μας. σαφως και ηταν ο γκαλης. απλως εδω καλυτερα ειναι να μην την βαζουμε αυτην την παραμετρο γιατι οπως ειπαμε ηταν αλλες εποχες. και ο σπανουλης π.χ θα μπορουσε αν επαιζε τοτε να βαζε 30αρες και να ηταν αυτος που θα εβαζε το μπασκετ στην ελλαδα. εδω καλυτερα ειναι να συγκρινουμε και να πουμε ποιον θα διαλεγε ο καθε ενας τον παικτη που θα ηθελε για να ξεκινησει να χτιζει απο αυτον το ροστερ του.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 25, 2020 9:48 am

Γκάλης μια κατηγορία μόνος του. Από κει και έπειτα θεωρώ ότι ο Γιαννάκης ήταν στο ίδιο επίπεδο με τον Σπανούλη. Ήταν καλαθομηχανή (ειδικά πριν πάει στον Άρη) και φοβερά εγκεφαλικός παίκτης. Πληρέστερος όλων ο Διαμαντίδης (πραγματικά δεν υστερούσε σε κανένα τομέα - ούτε στο αθλητικό κομμάτι όταν ήταν στα prime του) και καλύτερος playmaker ο Παπαλουκάς.

Υ.Γ. κάντε και ένα poll με τους Forward!

0
Giannis_98

 
Reactions: 6
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 10:56 am
Αγαπημένη θέση: PF, C
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 25, 2020 11:15 am

Για Γκάλη και Γιαννάκη ό,τι και να γράψω είναι λίγο.Σίγουρα οι δύο κορυφαίοι. Ύστερα επέλεξα τον Παπαλουκά,γιατί είχε τρομερή ευφυΐα στο παιχνίδι του και σε εκείνη την εθνική ήταν ο αγαπημένος μου γκαρντ. Τέταρτο δεν μπορώ επιλέξω,Διαμαντίδης και Σπανούλης είναι ισάξιοι στα μάτι μου,αν και είχαν διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 25, 2020 12:54 pm

Αρχικά μια φιλική παρατήρηση προς τον benchwarmer. Νομίζω πως έχεις ξεχάσει τον Αμερικάνο της ΑΕΚ. Ειδικά από εκείνη την ομάδα που έφερε πρώτη ευρωπαϊκό τίτλο, ήταν ο σκορερ της, το αστέρι της. Βέβαια κάποιοι λένε ότι έπαιζε F. Μπορεί, δεν έχω εικόνα αλλά νομίζω πως ήταν το "δυάρι" εκείνης της ΑΕΚ. :)

Ο Γκάλης θύμιζε χορευτή μέσα στο ματς. Καποιοι ισχυρίζονται πως επειδή αρχικά ήταν μποξέρ είχε τη χάρη ενός μποξέρ και κινούταν όπως ο Mohammed Ali στα ρινγκ. Τρομερός αθλητής, σούπερ επαγγελματίας, σκόρερ και όχι σουτέρ, leader, Γκαλόσημο κλπ είναι μόνο μερικά από τα χαρακτηριστικά του εντός και εκτός παρκέ. Ακόμα όταν το μπάσκετ έγινε σκληρό εώς και αντιαθλητικό (αρχές του '90) ο "γκανγκστερ" συνέχιζε να φορτώνει τα καλάθια με 30άρες και ας πάταγε τα 35+. Δυστυχώς δεν μπορέσαμενα δούμε ποτέ το ξεχωριστό χάρισμα που είχε στην πάσα. Όπως έχει πει ο Ιωαννίδης αργότερα " Ο Νικ σαν πασέρ ήταν εκπληκτικός". Έχει το ρεκόρ με τις 23 ασσιστ σε ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Ο Γιαννάκης είναι ο κορυφαίος 'Ελληνας μπασκετμπολίστας που έβγαλε η χώρα, το τοτέμ. Κάποιοι του είχαν πει ότι χωρίς γόνατα μπάσκετ δεν παίζεις (εκεί στη Βοστώνη μεριά), αλλά ο "Δράκος" όχι μόνο έπαιξε αλλά προσέφερε τα πάντα στο μπάσκετ. Πάντα έδινε και κάτι παραπάνω από την ψυχή του για να κερδίσει. Μεγάλος σκόρερ, υποδειγματικός προσωπικός αμυντικός, εξαιρετικός πασέρ. Ήταν παρορμητικός αρκετές φορές στο παιχνίδι (χαρακτηριστικό παράδειγμα ο ημιτερικός με τα μπουνίδια με τον McGee της Maccabi) αλλά του το συγχωρούμε νομίζω. :D

Ο Κορωνιός ήταν ο δικός μας Jasikevicius. Μάλλον γεννήθηκε σε λάθος εποχή. Αν ηταν τώρα θα κόστιζε έαν τσουβάλι λεφτά. Τρομερός πασέρ, εκπληκτικός σουτέρ (πάντα βγάζαμε σουτέρ). Έβαλε το Περιστέρι στον μπασκετικό χάρτη τη δεκαετία του '90. Πλήρωσε το κόλλημα του Δενδρινού να τον αποκλείει συνεχώς από την εθνική (και μαζί το πλήρωσε και η εθνική μας).

Για τους τρεις μεταγενέστερους, θα πω τούτο. Είναι πολλοί σπουδαίοι και οι τρεις. Όμως τι είναι πιο δύσκολο και αξιοθαύμαστο για τον καθένα μας στη ζωή μας; Να πετύχαίνεις σε ένα ασφαλές περιβάλλον; Να φεύγεις από εκεί και να ξαναπετυχαίνεις στο ανταγωνιστικό/εχθρικό περιβάλλον; Να φεύγεις από τη χώρα σου (σαν αποδιοπομπάιος τράγος) και να πετυχαίνεις στο εξωτερικό; Ο καθένας μπορεί να δώσει την απάντηση που του αρέσει. Εγώ θα επέλεγα την κουρτίνα 3. :D

1
1 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 25, 2020 1:48 pm

Ενταξει νομίζω κι εγώ πως οντως ο Γκάλης αν και ως νεοτερος δεν το πρόλαβα στα καλά του πρεπει να βγει εκτός κουβέντας. Πρωτος με διαφορα από τον 2ο , οχι μονο λογω του εξωπραγματικου ταλέντου του αλλα κυρίως επειδή μας έμαθε ολους μπασκετ , εκείνος εφερε το μπασκετ στην Ελλάδα και εξαιτίας του τωρα μπορουμε να λεμε αν είναι καλυτερος ο Σπανουλης ή ο Διαμαντιδης , ο Παπαλουκάς, ο Ζησης ο Αντετοκουμπο... Χωρις τον Γκαλη μπορει οι παραπάνω να μην είχαν καν ασχοληθεί με το σπορ.

Ο Γιαννάκης ειναι ο ορισμος του ελληνικού μπασκετ , τοσο παιχτικα οσο και προπονητικα . Απίστευτο μπασκετικο μυαλό , απιστευτος παιχτης. Όπως και ο Παπαλουκάς που ηταν τρομερη ταλενταρα και εκπληκτικά ευφυής . Από θεμα ταλέντου νομίζω ότι ο Παπαλουκας είναι ένα επίπεδο πάνω απο Γιαννάκη αλλα θα τον βάλω απο κατω επειδη ειναι ο Γιαννακης...

Μεταξύ Γκαλη και Παπαλουκα/Γιαννάκη θα πω πως είναι οι Διαμαντιδης και Σπανουλης που πραγματικά δεν μπορώ να επιλέξω μεταξυ τους...

Ο Σπαν ειναι ο καλύτερος Έλληνας σκορερ μετά τον Γκαλη , εβερ. Με τρομερη πορεία στην ευρωλιγκα και με πολυ ιντριγκαδορικη ιστορία , το σηκωσε στον παο και μετα πήγε στον αιώνιο αντίπαλο οπου παρεα με κάτι πιτσιρίκια σηκωσε 2 κούπες. Κλατς , με μπαμπα μενταλιτι που λεμε , επληκτικός...

Ο Διαμαντιδης απτην άλλη ήταν πολυ πιο all around . Νομιζω δεν υπήρχε τομέας του παιχνιδιού στον οποίο έπασχε. Ο καλύτερος Ευρωπαίος πασερ στο σετ παιχνίδι για μενα για όσο επαιζε. Πολυ μακρυς , τρομερός αμυντικος και με τοπ μπασκετικο iq , απο τοτε που έβαλε και το τριποντο στο παιχνίδι του μπηκε στους τοπ της ευρωλιγκας ξεκάθαρα. Πρώτα από όλα θυμαμαι το τριποντο στη Γαλλία και μετα ολα τα αλλα με τον παναθηναικο. Πιστός (loyal) και απίστευτα ταπεινός..


Θα λεγα λοιπον Νουμερο 1. Γκαλης (με διαφορα) , Νουμερο 2. Σπανουλης/Διαμαντιδης , Νουμερο 3. Γιαννακης/Παπαλουκας

0
Άβαταρ μέλους
Rated: (en)joy

 a1greece
Reactions: 36
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: Πέμ Απρ 18, 2013 9:47 pm
Τοποθεσία: From Here To Nowhere
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 25, 2020 4:55 pm

Από την στιγμή που η ερώτηση του post είναι για τον κορυφαίο Έλληνα θα ψηφίσω τον Νίκο Γκάλη και μόνο. Δεν αγνοώ τα επιτεύγματα της σύγχρονης big-3 -όπως πρωτοχαρακτηρίστηκε από κάποιους δημοσιογράφους στο δεύτερο μισό των 00's- των ελληνικών guard (Διαμαντίδης, Παπαλουκάς, Σπανούλης), ούτε -θέλω να πιστεύω- διακατέχομαι από άκρατη παρελθοντολαγνεία ωστόσο imo μόνο ο Γκάλης κοίταζε στα μάτια με την απόδοσή του κορυφαίους Ευρωπαίους παίκτες της τότε εποχής βλ. Σαμπόνις, Πέτροβιτς, Κούκοτς. Αντίθετα όλοι οι προαναφερθέντες θεωρώ ότι παικτικά υπολείπονταν σε σχέση με τους πραγματικά κορυφαίους Ευρωπαίους εκείνης της περιόδου όπως π.χ. ο Νοβίτσκι ή ο Γκασόλ.

1
1 Εικόνα
"A team will always appreciate a great individual if he's willing to sacrifice for the group."
"The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."
germany96

 euroleague
Reactions: 99
Δημοσιεύσεις: 1091
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 7:55 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 25, 2020 10:39 pm

Tracy Mac έγραψε:
Πέμ Ιουν 25, 2020 9:37 am
...

ΥΓ οσον αφορα το ποιος ηταν ο πρωτοπορος δεν το συζητω. αυτος που εβαλε το μπασκετ στην καθημερινοτητα μας. σαφως και ηταν ο γκαλης. απλως εδω καλυτερα ειναι να μην την βαζουμε αυτην την παραμετρο γιατι οπως ειπαμε ηταν αλλες εποχες. και ο σπανουλης π.χ θα μπορουσε αν επαιζε τοτε να βαζε 30αρες και να ηταν αυτος που θα εβαζε το μπασκετ στην ελλαδα. εδω καλυτερα ειναι να συγκρινουμε και να πουμε ποιον θα διαλεγε ο καθε ενας τον παικτη που θα ηθελε για να ξεκινησει να χτιζει απο αυτον το ροστερ του.
Έχεις ως ένα βαθμό τα δίκια σου αλλά το παράδειγμα με τον Σπανούλη είναι ατυχές.

Συμφωνούμε πως η επίδραση του Γκαλή στο ελληνικό μπάσκετ είναι τέτοιου μεγέθους που είναι αδύνατο να επαναληφθεί, ο Γιάννης ακόμα και 5 σερί τίτλους στο ΝΒΑ να κατακτήσει με ισάριθμα MVP, ούτε που θα πλησιάσει στην σημασία που είχε για το άθλημα στην χώρα μας ο Γκάλης. Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που διαφωνούν με το γεγονός ότι ο Γιάννης όταν ολοκληρώσει την καριέρα του θα είναι σαφώς ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής ομαδικού αθλήματος όλων των εποχών, ο πιο επιδραστικός σαφέστερα όμως θα παραμένει ο Γκάλης, μέχρι τουλάχιστον ένα μοναδικό ταλέντο στο μέλλον να κάνει όλη την χώρα να ερωτευτεί ξαφνικά το χάντμπολ ας πούμε.

Σε αυτό που διαφωνούμε εντελώς τελείως είναι στο ότι κάθε τι θα πρέπει να κρίνεται στο ιστορικό πλαίσιο της εποχής του. Όταν ξεφεύγουμε από αυτό το πλαίσιο προκύπτουν στρεβλώσεις διαφόρων ειδών. Όπως αναφέρει και ο Rated: (en)joy αν ο Σπανούλης σε οποιοδήποτε στάδιο της καριέρας του δήλωνε ως κορυφαίος ευρωπαίος μπασκετμπολίστας θα γέλαγε και η τελευταία πέτρα του Würzburg, κάμποσες στην Ισπανία και μερικές ακόμα στην Σλοβενία και την Γαλλία. Για τον Γκάλη αυτές οι δηλώσεις υπεροχής δεν ήταν αστεία αλλά τις ξεστομίζανε τα αδέρφια των άμεσων "ανταγωνιστών" του.


Στα του θέματος, μετά τον Γκάλη και για μένα ακολουθεί το δίδυμο Διαμαντίδη Σπανούλη που κυριάρχησε στην Euroleague για σειρά ετών. Για τα guards η άμυνα είναι πάντα κάτι nice to have αλλά σπάνια είναι καταλυτικής σημασίας εν συγκρίσει με την αμυντική επίδραση της frontcourt. Με τον Διαμαντίδη αυτός ο κανόνας πήγε περίπατο, στο αμυντικό του prime βραχυκύκλωνε όλες τις επιθέσεις της Ευρώπης και σαν help defender ήταν ασύγκριτος (αν ο Kirilenko περνούσε τα καλά του χρόνια στας Ευρώπας, μόνο τότε θα είχε ανταγωνιστή σε αυτό το κομμάτι ο Δημήτρης).

Ο Παπαλουκάς παρ’ ότι είχε τρομερά υψηλό peak, τα χρόνια που παρέμεινε σε τόσο μεγάλο υψόμετρο ήταν περιορισμένα, οπότε σαν body of work τον κατατάσσω χαμηλότερα από τον Γιαννάκη. Ο Καλάθης με τον Σλούκα έχουν ακόμα ενεργά χρόνια μπροστά τους για να μπορέσουν να χωθούν και αυτοί στην συζήτηση αλλά προς το παρόν φαντάζει πολύ δύσκολο να σπάσει η πεντάδα που προηγείται.


ΥΓ: Ευχαριστώ τα παιδιά που μπήκαν στον κόπο και επανέφεραν τον προηγούμενο λογαριασμό μου.

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 11:29 am

Νομίζω ότι υποτιμάται πολύ ο Γιαννάκης στο συγκεκριμένο πολ, μάλλον επειδή δεν τον ειδαν πολλοί να παίζει κι επειδή ο ίδιος θυσίασε το παιχνίδι του για το ομαδικό καλό σε όλες τις ομάδες που έπαιξε, πλην Ιωνικου. Τρομερή διάρκεια και σταθερότητα, φοβερός σκόρερ και μέσα στους 2-3 καλύτερους αμυντικούς της εποχής του. Σαν πακέτο σίγουρα πιο πάνω από το Σπανούλη, μάλλον πιο πάνω και από το Διαμαντιδη, δεδομένης και της διάρκειας.

Ο Γκάλης είναι μέσα στους 3 καλύτερους πασερ που έχω δει στην Ευρώπη, απίστευτα πράγματα όταν ήθελε. Στο ΝΒΑ θα μπορούσε να διαπρέψει ως άσος κι εύκολα. Τον έχω δει νακανει no look με τέσσερις προσποιησεις στην ίδια φάση. Επίσης υποτιμάται η ικανότητά του στο κλέψιμο στις πάσες ανάμεσα στα γκαρντ της αντίπαλης ομάδας, εν πολλοίς λόγω της κατά τ άλλα υποτονικης του άμυνας. Κρίμα που δεν υπάρχουν στατιστικά για τα κλεψιματα της εποχής.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 26, 2020 12:33 pm

Ο Γιώργος ο Σιγάλας είναι δίκαια στους κορυφαίους SG που βγάλαμε, αν και ο σωματότυπος του ήταν πιο πολύ για F. Ξεκίνησε σαν σκόρερ μέχρι που τον πήρε ο Ιωαννίδης και τον έκανε έναν εξαιρετικό αμυντικό. Ίσως να ήταν ο κορυφαίος περιφεριακός αμυντικός (on-ball και off-ball) που βγάλαμε. Πήρε τίτλους, ευτύχησε να έχει δίπλα του παικταράδες (Zarko, Tarpley, Γιαννάκης, Φάνης, Φασούλας). Η αληθεια είναι πως έφυγε λίγο άκομψα από τον Ολυμπιακό.

Με την εθνική όσο μεγάλωνε έπαιζε και καλύτερα. Χαρακτηριστικό είναι το πολύ μεγάλο τουρνουά του 2001 (14 πόντους Μ.Ο.). Στον αγώνα χιαστί με τη Γερμανία, με τις χαμένες βολές του Παπαλουκά, ήταν τρομερός σε απόδοση αλλά πολύ μόνος. Στο επόμενο Eurobasket πάλι στον χαμένο προημιτελικό ήταν ο καλύτερος της ομάδας μας. Γενικά η περδικούλα του το έλεγε παρότι πολλοί τον έλεγαν άμπαλο και αμυντικό-εξολοθρευτή μόνο. Το highlight είναι το μπουκάλι στο Τρεβίζο από τον "Ξανθό" και η φράση "το πρώτο" μόλις σήκωνε το κύπελλο Ελλάδος το 1997.





0
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 767
Δημοσιεύσεις: 2801
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 15, 2020 3:52 pm

Δεν ήθελα να ψηφίσω Γκάλη , δεν τον έζησα δυστυχώς και γενικά δεν χρειάζεσαι να προσθέσω κάτι για αυτόν . Είναι ο Goat

Οπότε

Σπανούλης ο του ΟΣΦΠ GOAT και ο κορυφαίος για μένα της δεκαετίας που πέρασε στην Ευρώπης

Αυτά που έχω δει και ζήσει με τον Σπανούλη δεν ξέρω αν θα τα ξαναζήσω ποτέ ως οπαδός του Ολυμπιακού ( αλλά και 3 τουρνουά Εθνικής ) . Θα συντροφεύει για πάντα τις πιο ωραίες μπασκετικές μου μνήμες


Γιαννάκης - Διαμαντίδης - Παπαλουκάς που πάντα τον λάτρευα μπασκετικά

0
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
Gerasimos Moraitis

senior
Reactions: 326
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Κυρ Απρ 16, 2023 10:14 am
Τοποθεσία: Far West‎
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Νικ Γεωργαλής, M. Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Chicago Bulls
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 29, 2023 8:26 pm

Ο θεός διάλεξε...Εικόνα
Μονοκούκι... "The Gangster" :shot:

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1619
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Σάβ Απρ 29, 2023 9:09 pm

προφανως ο γκαλης
οχι μονο γιατι ηταν παιχταρας αλλα κυριως επειδη εκανε το μπασκετ εθνικο αθλημα σε μια χωρα

μετα το γκαλη γιαννακης διαμαντιδης σπανουλης

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Retro Ιστορίες Εθνικής”