3η Αγωνιστική Basket League (Season 2021-2022)

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1801
Δημοσιεύσεις: 12027
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 2:53 pm

Είναι δύσκολη η χρυσή τομή σε αυτό.
Από την μία γιατί να έχεις όριο, μην βάλεις κανένα όριο ξένων και αν αξίζουν θα παίξουν.
Όμως αν δεν έχεις όριο δεν θα παίξουν ποτέ για να βελτιωθούν και να μπορούν να διεκδικήσουν θέση

Από την άλλη αν βάλεις αυστηρά όρια η πιο ακραία πράγματα όπως μερικά χρόνια πριν οι Τούρκοι που έλεγαν υποχρεωτικά 2 Τούρκοι στην 5αδα δεν θα έχουν κίνητρο να εξελιχθούν αφού θα εχουν εγγυημένη θέση.

Οπότε για εμένα, ας μπορούν να εχουν δηλωμένους 7-8 για να καλύπτονται και όσοι παίζουν Ευρώπη αλλά στην 12αδα να μην επιτρέπονται πάνω από 4 άντε το πολύ 5 ξένοι.

Έτσι ο άλλος θα έχει την δυνατότητα να ξεκουράζει παίκτες και να κάνει ροτέισον αν έχει πάνω απο 4-5 ξένους αλλά θα είναι υποχρεωμένος να δίνει πολύ χρόνο σε Έλληνες στην Α1 έστω.
Γιατί πχ χτες ο Ολυμπιακός κέρδισε 30 πόντους αλλά ο Λούντζης έπαιξε 5 λεπτά.

Κυρίως όμως οι μικροί που δεν παίζουν Ευρώπη και δεν θα πλήρωναν ξένο για να παίζει ένα παιχνίδι κάθε 2-3 εβδομάδες, θα έδιναν χρόνο σε Έλληνες.
Το οποίο και ποιοτική αναβάθμιση θα μπορούσε να φέρει αφού αν την θέση του 5ου και 6ου ξένου την έπαιρναν μικροί τα λεφτά τους θα μπορούσαν να πάνε για να είναι καλύτεροι οι άλλοι 4 και όχι παίκτες των 30 χιλιάδων.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 3:01 pm

pan24 έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 2:53 pm
Είναι δύσκολη η χρυσή τομή σε αυτό.
Από την μία γιατί να έχεις όριο, μην βάλεις κανένα όριο ξένων και αν αξίζουν θα παίξουν.
Όμως αν δεν έχεις όριο δεν θα παίξουν ποτέ για να βελτιωθούν και να μπορούν να διεκδικήσουν θέση

Από την άλλη αν βάλεις αυστηρά όρια η πιο ακραία πράγματα όπως μερικά χρόνια πριν οι Τούρκοι που έλεγαν υποχρεωτικά 2 Τούρκοι στην 5αδα δεν θα έχουν κίνητρο να εξελιχθούν αφού θα εχουν εγγυημένη θέση.

Οπότε για εμένα, ας μπορούν να εχουν δηλωμένους 7-8 για να καλύπτονται και όσοι παίζουν Ευρώπη αλλά στην 12αδα να μην επιτρέπονται πάνω από 4 άντε το πολύ 5 ξένοι.

Έτσι ο άλλος θα έχει την δυνατότητα να ξεκουράζει παίκτες και να κάνει ροτέισον αν έχει πάνω απο 4-5 ξένους αλλά θα είναι υποχρεωμένος να δίνει πολύ χρόνο σε Έλληνες στην Α1 έστω.
Γιατί πχ χτες ο Ολυμπιακός κέρδισε 30 πόντους αλλά ο Λούντζης έπαιξε 5 λεπτά.

Κυρίως όμως οι μικροί που δεν παίζουν Ευρώπη και δεν θα πλήρωναν ξένο για να παίζει ένα παιχνίδι κάθε 2-3 εβδομάδες, θα έδιναν χρόνο σε Έλληνες.
Το οποίο και ποιοτική αναβάθμιση θα μπορούσε να φέρει αφού αν την θέση του 5ου και 6ου ξένου την έπαιρναν μικροί τα λεφτά τους θα μπορούσαν να πάνε για να είναι καλύτεροι οι άλλοι 4 και όχι παίκτες των 30 χιλιάδων.
Εγώ σε αυτό θα ακούσω τους Έλληνες παίκτες που το θέμα το ξέρουν (το βιώνουν στο πετσί τους) καλύτερα απ' όλους. Αυτοί προτείναν 5 ξένους (αν δεν κάνω λάθος).
Ξέρεις τι γίνεται με τους μάξιμουμ ανα παίχνίδι ξένους αλλά απεριόριστους στο ρόστερ αλά Τουρκία;

Η ομάδα έχει μαξιλαράκι και δεν έχει λόγο να επενδύσει στον μικρό Τούρκο.

΄Κάτι άσχετο, επίσης. Η διαφορά στους 30 πήγε με Λούντζη μέσα. Πριν μπει ήμασταν κάπου στους 20 μάξιμουμ. Με το που μπήκε (σχεδόν) αρχίσαν τα σερί τρίποντα. Από τους 91 πόντους που είμασταν κολλημένοι, πήγαμε 108. Βέβαια ακόμα ψήνεται η ομάδα, και δη ο Γουόκαπ, οπότε θέλει χρόνο μέσα. Σιγά- σιγά ο Λούντζης θα παίρνει παραπάνω χρόνο. Δεν νομίζω ότι ο Μπαρτζώκας τον πήρε για 5λεπτα. Θα πάει σε 10'+ μ.ο.

BillyPao

allstar
Reactions: 1472
Δημοσιεύσεις: 3609
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Οκτ 18, 2021 3:10 pm

Hipster έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 2:23 pm
BillyPao έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 1:01 pm
Αρχικά να ζητήσω συγγνώμη για το εκτός θέματος. Διάβασα με ενδιαφέρον τα προηγούμενα ποστ, και είπα να τοποθετηθώ για το θέμα των Ελλήνων και των ξένων που αγωνίζονται στις ομάδες του πρωταθλήματος, και κυρίως στις μικρομεσαίες. Κατά τη γνώμη μου, δεν φταίνε οι ξένοι που παίζουν περισσότερο και ούτε η λύση είναι να μειωθούν, η πλειοψηφία των Ελλήνων παικτών που αγωνίζονται στις μικρομεσαίες ομάδες του πρωταθλήματος είναι πολύ χαμηλού επιπέδου, εντελώς ατάλαντοι, συχνά αγύμναστοι, και απλά βρίσκουν συμβόλαια λόγω του 6+6. Βλέπεις παίκτες όπως π.χ. ο Γερομιχαλός ή ο Τσαϊρέλης, να υστερούν τόσο στα βασικά του μπάσκετ, να μην μπορούν να βάλουν ούτε βολές, δε νομίζω ότι φταίνε οι ξένοι για αυτή την εικόνα. Ας κοιτάξουν λοιπόν να δουλέψουν και να βελτιωθούν, και μετά ασχολούμαστε και με τους ξένους. Στο πρωτάθλημα πρέπει να παίζουν οι καλύτεροι, αν οι ξένοι είναι καλύτεροι να παίζουν αυτοί, αν οι Έλληνες είναι καλύτεροι να παίζουν εκείνοι. Αυτό που ίσως θα μπορούσε να γίνει είναι να μειωθούν οι ξένοι που βρίσκονται στη 12άδα σε κάθε αγώνα σε 5 (αλλά κάθε ομάδα να μπορεί να έχει όσους θέλει και με δικαίωμα αλλαγής/ών από αγώνα σε αγώνα, όπως στην Τουρκία), με την προϋπόθεση οι ομάδες να επενδύουν σε καλύτερους και ποιοτικότερους ξένους. Βέβαια δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, αναφερόμενος στο 2ο σκέλος της πρότασης μου.
Βεβαια ειναι τυχαιο πως αυτη ειναι και η επιθυμια του Παναθηναικου που εχει αυτη την στιγμη 8 ξενους, ετσι; Απο κει και περα η αποψη σου για του ελληνες παιχτες και μαλιστα με αναφορα σε 2 ονοματα που εχουν για χρονια αξιοπρεπεστατη παρουσια στην Α1 ειναι εντελως λανθασμενη και αδικη, ειδικα οταν εχουν περασει διαφοροι ξενοι που δεν συμπληρωσαν ουτε ενα μηνα στο ελληνικο πρωταθλημα λογο της μικρης αγωνιστικης τους αξιας.
Στα θεματα των φουσκωμενων συμβολαιων, δεν τα πληρωνονται καν τις περισσοτερες φορες, οποτε καλα κανουν και ζητανε περισσοτερα λεφτα απ αυτα που ισως αξιζουν ελπιζοντας να παρουν ενα μερος απ αυτα.
Εν κατακλειδι δεν καταλαβαινω την αναγκη να υπαρχει ελληνικο πρωταθλημα χωρις ελληνες. Ειδικα για τους 2 μεγαλους, θα μπορουσαν να συμμετεχουν στην ευρωπαικη λιγκα και να συμμετεχουν στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ λιγκα με λιγοτερους ξενους και αρκετους ελληνες (και μικρους σε ηλικα και ταλαντουχους) αν θα μπορουσαν εστω και για λιγο να φυγουν απο την οπαδικη κοντρα που καταδυναστευει το ελληνικο μπασκετ, ειδικα τα τελευταια 20-30 χρονια που πρασινοι και κοκκινοι ειναι οι δυο μεγαλες δυναμεις.
Οταν μιλαμε για ελληυνικο μπασκετ εμεις που δεν ημαστε στο αρμα των δυο, εννοουμε τους ελληνες παιχτες και οχι τις πολυεθνικες ΚΑΕ που συμμετεχουν στην Γιουρολιγκ.
Αν δεν τους αρσει να μην συμμετεχουν σ αυτην και οχι να προσπαθουν να την προσαρμοσουν στις δικες τους αναγκες και επιθυμιες. Το ελληνικο μπασκετ σε μαγλο βαθμο το εχουν φερει εδω που ειναι οι κινησεις των δυο μεγαλων.
Ειδικα σε περιοδο παρατεταμενης οικονομικης κρισης η λυση ειναι , η γνωμη μου, η εληνικη λιγκα να γινει ημιεπαγγελματικη με λιγοτερους ξενους.
Και ας λειτουργησει αυτο που λες με τους 6 ξενους παιχτες και με μονο 3 να εχουν δικαιωμα συμμετοχης στην δωδεκαδα σε καθε αγωνα (εξυπηρετηση στους 2 μεγαλους ή οσους θελουν να συμμετεχουν και σε αλλες ευρωπαικες λιγκες). Ετσι και οι φτωχοτερες ομαδες θα μπορουσαν να εχουν 3 καλυτερους ξενους αντι να μοιρασουν το μπατζετ τους σε 6 απο τους οποιους οι μισοι δεν ειναι σιγουρα καλυτεροι απο τους ελληνες, απλα ειναι φτηνοτεροι γιατι απλα ειναι περστικοι απο το ελληνικο μπασκετ. Ερχονται παιζουν ενα μηνα και μετα αν ειναι καλοι φευγουν για αλλου με καλυτερα συμβολαια ή τους αλλαζουν για να μην υποχρεωθουν να τους πληρωνουν εφοσων δεν κανουν πραγματικα την διαφορα.
Ξενο με 2 μηνα συμβολαια ολοι μπορουν να παρουν ,αλλα ελληνες οχι.
Σχετικά με την αναφορά μου στον Γερομιχαλό και τον Τσαιρέλη, τους έφερα ως παραδείγματα για να τονίσω ότι δυστυχώς το ελληνικό μπάσκετ βγάζει κυρίως ρολίστες με ειδικότητα στην άμυνα και το ''ξύλο'', οι οποίοι όμως υστερούν στα βασικά του αθλήματος. Ούτε έθιξα την καριέρα τους, ούτε τους ίδιους, δεν ήταν αυτός ο στόχος μου. Επιπλέον πουθενά δεν ανέφερα ότι θέλω ένα πρωτάθλημα χωρίς Έλληνες, απλά είπα ότι θέλω να βλέπω τους καλύτερους να αγωνίζονται. Τέλος, οι ξένοι είναι φθηνότεροι όχι γιατί είναι περαστικοί, αλλά γιατί δεν πληρώνονται υπεραξία, σε αντίθεση με τους Έλληνες, επειδή είναι λίγοι και οι ομάδες αναγκαστικά τους χρειάζονται λόγω του 6+6.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1396
Δημοσιεύσεις: 3558
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 5:51 pm

Ο ιωνικός στέκεται πολύ καλά και με 4 έλληνες παίκτες στη πεντάδα. Τον Γόντικα γιατί τον έδιωξε η ΑΕΚ ; Ο παο στην επίθεση μόνο ατομικές ενέργειες σύστημα μηδέν

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1488
Δημοσιεύσεις: 6488
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 6:08 pm

Ο Ιωνικός δεν μου άρεσε τόσο στην Πάτρα, αλλά στην συνέχεια είναι αρκετά καλός για 3ο σερί παιχνίδι. Και παίζοντας με 2 ξένους ουσιαστικά απόψε και 4 μέχρι τώρα. Ο German αν και rookie φαίνεται καλή περίπτωση, ο Χουγκάζ ακόμα πιο βελτιωμένος ενώ και ο Κολοβέρος αν και μου άρεσε από τον Ολυμπιακό Β', δεν περίμενα ότι θα ήταν ήδη σε θέση να σταθεί 20-25 λεπτά σε τέτοιο επίπεδο. Όταν μπουν κι ο Kingsley με τον Βουγιούκα θα ανέβει κι άλλο. Δεν αποκλείεται να μπει κι εξάδα φέτος με την εικόνα που έχουν ΑΕΚ και Περιστέρι.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 6:28 pm

BillyPao έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 3:10 pm
Hipster έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 2:23 pm


Βεβαια ειναι τυχαιο πως αυτη ειναι και η επιθυμια του Παναθηναικου που εχει αυτη την στιγμη 8 ξενους, ετσι; Απο κει και περα η αποψη σου για του ελληνες παιχτες και μαλιστα με αναφορα σε 2 ονοματα που εχουν για χρονια αξιοπρεπεστατη παρουσια στην Α1 ειναι εντελως λανθασμενη και αδικη, ειδικα οταν εχουν περασει διαφοροι ξενοι που δεν συμπληρωσαν ουτε ενα μηνα στο ελληνικο πρωταθλημα λογο της μικρης αγωνιστικης τους αξιας.
Στα θεματα των φουσκωμενων συμβολαιων, δεν τα πληρωνονται καν τις περισσοτερες φορες, οποτε καλα κανουν και ζητανε περισσοτερα λεφτα απ αυτα που ισως αξιζουν ελπιζοντας να παρουν ενα μερος απ αυτα.
Εν κατακλειδι δεν καταλαβαινω την αναγκη να υπαρχει ελληνικο πρωταθλημα χωρις ελληνες. Ειδικα για τους 2 μεγαλους, θα μπορουσαν να συμμετεχουν στην ευρωπαικη λιγκα και να συμμετεχουν στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ λιγκα με λιγοτερους ξενους και αρκετους ελληνες (και μικρους σε ηλικα και ταλαντουχους) αν θα μπορουσαν εστω και για λιγο να φυγουν απο την οπαδικη κοντρα που καταδυναστευει το ελληνικο μπασκετ, ειδικα τα τελευταια 20-30 χρονια που πρασινοι και κοκκινοι ειναι οι δυο μεγαλες δυναμεις.
Οταν μιλαμε για ελληυνικο μπασκετ εμεις που δεν ημαστε στο αρμα των δυο, εννοουμε τους ελληνες παιχτες και οχι τις πολυεθνικες ΚΑΕ που συμμετεχουν στην Γιουρολιγκ.
Αν δεν τους αρσει να μην συμμετεχουν σ αυτην και οχι να προσπαθουν να την προσαρμοσουν στις δικες τους αναγκες και επιθυμιες. Το ελληνικο μπασκετ σε μαγλο βαθμο το εχουν φερει εδω που ειναι οι κινησεις των δυο μεγαλων.
Ειδικα σε περιοδο παρατεταμενης οικονομικης κρισης η λυση ειναι , η γνωμη μου, η εληνικη λιγκα να γινει ημιεπαγγελματικη με λιγοτερους ξενους.
Και ας λειτουργησει αυτο που λες με τους 6 ξενους παιχτες και με μονο 3 να εχουν δικαιωμα συμμετοχης στην δωδεκαδα σε καθε αγωνα (εξυπηρετηση στους 2 μεγαλους ή οσους θελουν να συμμετεχουν και σε αλλες ευρωπαικες λιγκες). Ετσι και οι φτωχοτερες ομαδες θα μπορουσαν να εχουν 3 καλυτερους ξενους αντι να μοιρασουν το μπατζετ τους σε 6 απο τους οποιους οι μισοι δεν ειναι σιγουρα καλυτεροι απο τους ελληνες, απλα ειναι φτηνοτεροι γιατι απλα ειναι περστικοι απο το ελληνικο μπασκετ. Ερχονται παιζουν ενα μηνα και μετα αν ειναι καλοι φευγουν για αλλου με καλυτερα συμβολαια ή τους αλλαζουν για να μην υποχρεωθουν να τους πληρωνουν εφοσων δεν κανουν πραγματικα την διαφορα.
Ξενο με 2 μηνα συμβολαια ολοι μπορουν να παρουν ,αλλα ελληνες οχι.
Σχετικά με την αναφορά μου στον Γερομιχαλό και τον Τσαιρέλη, τους έφερα ως παραδείγματα για να τονίσω ότι δυστυχώς το ελληνικό μπάσκετ βγάζει κυρίως ρολίστες με ειδικότητα στην άμυνα και το ''ξύλο'', οι οποίοι όμως υστερούν στα βασικά του αθλήματος. Ούτε έθιξα την καριέρα τους, ούτε τους ίδιους, δεν ήταν αυτός ο στόχος μου. Επιπλέον πουθενά δεν ανέφερα ότι θέλω ένα πρωτάθλημα χωρίς Έλληνες, απλά είπα ότι θέλω να βλέπω τους καλύτερους να αγωνίζονται. Τέλος, οι ξένοι είναι φθηνότεροι όχι γιατί είναι περαστικοί, αλλά γιατί δεν πληρώνονται υπεραξία, σε αντίθεση με τους Έλληνες, επειδή είναι λίγοι και οι ομάδες αναγκαστικά τους χρειάζονται λόγω του 6+6.
O Γερομιχαλός ειδικά μόνο ξυλοκόπος δεν είναι, πολύ καλή τεχνική κι αίσθηση του παιχνιδιού.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
tarp7

allstar
Reactions: 1396
Δημοσιεύσεις: 3558
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 6:29 pm

Αν και είναι ακόμη νωρίς μετά από πολλά χρόνια φέτος 3-4 παίκτες δείχνουν ότι έχουν και το επιθετικό ταλέντο να κάνουν καριέρα δίπλαρος, κολοβέρος, ρογκαβόπουλος, χουγκάζ.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3247
Δημοσιεύσεις: 6067
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 6:44 pm

Μπράβο στο Segura που δίνει χρόνο σε Κωλοβερό και Αρσενόπουλο. Έπρεπε να έρθουν δύο Ισπανοί μπας και δούμε μικρούς να παίζουν στη ροή του αγώνα και όχι garbage time που λένε και στο Αμέρικα.

Ο German νομίζω είναι ένας λιγότερο αθλητικός-περισσότερο μπασκετικός Carter. Αν συνεχίσει τη σεζόν έτσι και βελτιώσει λίγο τις αποφάσεις του (3 ασίστ σε 3 παιχνίδια) τότε θα αξίζει περαιτέρω προσοχής.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 7:02 pm

Με ομικρον ειναι οχι ωμεγα βρε ssouliss :roofl: (φοβερο το κομματι για τους Ιαπωνες παρεπιπτοντως)- blame the autocorrect :mrgreen:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3247
Δημοσιεύσεις: 6067
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 7:07 pm

Spectator έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 7:02 pm
Με ομικρον ειναι οχι ωμεγα βρε ssouliss :roofl: (φοβερο το κομματι για τους Ιαπωνες παρεπιπτοντως)- blame the autocorrect :mrgreen:
Είδες τι κάνει η δύναμη της συνήθειας φίλε μου; :banana: :roofl: (σε ευχαριστώ :) )

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 12:28 am

BillyPao έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 3:10 pm
Hipster έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 2:23 pm


Βεβαια ειναι τυχαιο πως αυτη ειναι και η επιθυμια του Παναθηναικου που εχει αυτη την στιγμη 8 ξενους, ετσι; Απο κει και περα η αποψη σου για του ελληνες παιχτες και μαλιστα με αναφορα σε 2 ονοματα που εχουν για χρονια αξιοπρεπεστατη παρουσια στην Α1 ειναι εντελως λανθασμενη και αδικη, ειδικα οταν εχουν περασει διαφοροι ξενοι που δεν συμπληρωσαν ουτε ενα μηνα στο ελληνικο πρωταθλημα λογο της μικρης αγωνιστικης τους αξιας.
Στα θεματα των φουσκωμενων συμβολαιων, δεν τα πληρωνονται καν τις περισσοτερες φορες, οποτε καλα κανουν και ζητανε περισσοτερα λεφτα απ αυτα που ισως αξιζουν ελπιζοντας να παρουν ενα μερος απ αυτα.
Εν κατακλειδι δεν καταλαβαινω την αναγκη να υπαρχει ελληνικο πρωταθλημα χωρις ελληνες. Ειδικα για τους 2 μεγαλους, θα μπορουσαν να συμμετεχουν στην ευρωπαικη λιγκα και να συμμετεχουν στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ λιγκα με λιγοτερους ξενους και αρκετους ελληνες (και μικρους σε ηλικα και ταλαντουχους) αν θα μπορουσαν εστω και για λιγο να φυγουν απο την οπαδικη κοντρα που καταδυναστευει το ελληνικο μπασκετ, ειδικα τα τελευταια 20-30 χρονια που πρασινοι και κοκκινοι ειναι οι δυο μεγαλες δυναμεις.
Οταν μιλαμε για ελληυνικο μπασκετ εμεις που δεν ημαστε στο αρμα των δυο, εννοουμε τους ελληνες παιχτες και οχι τις πολυεθνικες ΚΑΕ που συμμετεχουν στην Γιουρολιγκ.
Αν δεν τους αρσει να μην συμμετεχουν σ αυτην και οχι να προσπαθουν να την προσαρμοσουν στις δικες τους αναγκες και επιθυμιες. Το ελληνικο μπασκετ σε μαγλο βαθμο το εχουν φερει εδω που ειναι οι κινησεις των δυο μεγαλων.
Ειδικα σε περιοδο παρατεταμενης οικονομικης κρισης η λυση ειναι , η γνωμη μου, η εληνικη λιγκα να γινει ημιεπαγγελματικη με λιγοτερους ξενους.
Και ας λειτουργησει αυτο που λες με τους 6 ξενους παιχτες και με μονο 3 να εχουν δικαιωμα συμμετοχης στην δωδεκαδα σε καθε αγωνα (εξυπηρετηση στους 2 μεγαλους ή οσους θελουν να συμμετεχουν και σε αλλες ευρωπαικες λιγκες). Ετσι και οι φτωχοτερες ομαδες θα μπορουσαν να εχουν 3 καλυτερους ξενους αντι να μοιρασουν το μπατζετ τους σε 6 απο τους οποιους οι μισοι δεν ειναι σιγουρα καλυτεροι απο τους ελληνες, απλα ειναι φτηνοτεροι γιατι απλα ειναι περστικοι απο το ελληνικο μπασκετ. Ερχονται παιζουν ενα μηνα και μετα αν ειναι καλοι φευγουν για αλλου με καλυτερα συμβολαια ή τους αλλαζουν για να μην υποχρεωθουν να τους πληρωνουν εφοσων δεν κανουν πραγματικα την διαφορα.
Ξενο με 2 μηνα συμβολαια ολοι μπορουν να παρουν ,αλλα ελληνες οχι.
Σχετικά με την αναφορά μου στον Γερομιχαλό και τον Τσαιρέλη, τους έφερα ως παραδείγματα για να τονίσω ότι δυστυχώς το ελληνικό μπάσκετ βγάζει κυρίως ρολίστες με ειδικότητα στην άμυνα και το ''ξύλο'', οι οποίοι όμως υστερούν στα βασικά του αθλήματος. Ούτε έθιξα την καριέρα τους, ούτε τους ίδιους, δεν ήταν αυτός ο στόχος μου. Επιπλέον πουθενά δεν ανέφερα ότι θέλω ένα πρωτάθλημα χωρίς Έλληνες, απλά είπα ότι θέλω να βλέπω τους καλύτερους να αγωνίζονται. Τέλος, οι ξένοι είναι φθηνότεροι όχι γιατί είναι περαστικοί, αλλά γιατί δεν πληρώνονται υπεραξία, σε αντίθεση με τους Έλληνες, επειδή είναι λίγοι και οι ομάδες αναγκαστικά τους χρειάζονται λόγω του 6+6.
Και Γερομιχαλος και Τσαιρελης δεν ηταν ποτε αμυντικοι παιχτες. Θα ελεγα πως ειναι μαλλον μετριοι αμυντικοι. Κανενας απο τους δυο δεν υστερει στα βασικα. Ο Γερομιχαλος υστερει σε ταχυτητα και αθλητικοτητα, αλλα εχει πασα, σουτ, κορτ βιου, και βασικα αντιληψη του παιχνιδιου πανω απο ολους τους αμερικανους του Λαυριου.
Ο Τσαιρελης ειναι 33 χρονων. Πριν 7-8 χρονια στον ΠΑΟΚ στα 25 του, πριν φυγει για Ισπανια και μετα παει Ολυμπιακο ηταν ο πρωτος σκορερ του ΠΑΟΚ, μπροστα και απ τον D.J Cooper που περασε και μια χρονια απ την ομαδα σου. Τοτε βεβαια ο ΠΑΟΚ ειχε 3 ξενους και οχι 6.
Πρωταθλημα με πανω απο 6 ξενους ειναι πρωταθλημα χωρις ελληνες ή αν θες με λιγοτερους ελληνες απο ξενους. Δηλαδη αμα μια ομαδα εχει 8 ξενους που μπορουν να αλλαζουν καθε αγωνιστικη και να παιζουν οι 6 , ποσοι ελληνες θα υπαρχουν απο πισω; Αλλοι 7-8 ; Ξερεις καμια ομαδα στην Ελλαδα να μπορει να συντηρει 15-16 συμβολαια, γιατι εγω δεν ξερω; Ο Ολυμπιακος αυτη την στιγμη εχει πχ 13 παιχτες και δυο μικρους και εχει και εναν ξενο λιγοτερο. Για τον Παναθηναικο μην πιασουμε ποσους ελληνες εχει και ποσοι παιζουν γιατι θα μας πιασει θλιψη. Σημερα με τον Ιωνικο σε συνολο 200 λεπτων οι Ελληνες επαιξαν 68 και αυτο γιατι ο Παπαπετρου ηταν κοντα στα 30.
Αυτο που λες για υπεραξια εχει να κανει με την ομαδα σου και τον Ολυμπιακο ισως. Στις αλλες ομαδες οι ελληνες παιχτες εχουν μικρα συμβολαια και δεν πληρωνονται κιολας το συνολο των συμβολαιων τους. Ξεκολα λιγο απο την ομαδα σου και καταλαβε πως το ελληνικο μπασκετ δεν ειναι μονο Ολυμπιακος και Παναθηναικος. Σορυ για το ξεκολα , δεν το λεω προσβλητικα, αλλα πως αλλιως να το πω οταν μου γραφεις παλι τα ιδια χωρις καμια τεκμηριωση. Αντε να ρωτησεις ενα Ελληνα παιχτη ποσα του φαγανε και απο ποσες ομαδες και θα καταλαβεις τι εννοω. Και σου ξαναγραφω, οι ξενοι ερχονται και με συμβολαια ενος ή δυο μηνων. Για ρωτα, ποσες ομαδες μπορει ενας ελληνας να αλλαξει την σεζον. Τον ελληνε πρεπει να τον πληρωνεις 8 μηνες , οχι ενα και δυο. Γι αυτο οι ξενοι ειναι πιο φτηνοι συνολικα και οχι στον μηνα.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 12:57 am

pan24 έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 2:53 pm

Από την μία γιατί να έχεις όριο, μην βάλεις κανένα όριο ξένων και αν αξίζουν θα παίξουν.
Όμως αν δεν έχεις όριο δεν θα παίξουν ποτέ για να βελτιωθούν και να μπορούν να διεκδικήσουν θέση
Μα αν εχεις οσους θες δεν θα μαθεις ποτε αν αξιζουν. Η ευκολη λυση ειναι να παρεις εναν ξενο στην Α1 ή εναν Γκαγκαλουδη στην Α2 και εναν Μιχαλο στην Β ή εναν Λιακοπουλο στην Γ και οχι να δωσεις χρονο στους μικρους. Ειδες τον Κολοβερο σημερα; Πιστευε κανενας πως μπορει να σταθει απεναντι στον Παναθηναικο αν δεν βρισκοταν ενας τυπος να τον βαλει να παιξει;
pan24 έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 2:53 pm

Οπότε για εμένα, ας μπορούν να εχουν δηλωμένους 7-8 για να καλύπτονται και όσοι παίζουν Ευρώπη αλλά στην 12αδα να μην επιτρέπονται πάνω από 4 άντε το πολύ 5 ξένοι.
Και γιατι να εχει 4-5 και οχι 3-4 ; Στο εναν θα τα χαλασουμε θα μου πεις; Ας πουμε λοιπον να εχουν 4. Να εχουν εναν Ελληνα βασικο εστω σε μια θεση της πενταδας.


pan24 έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 2:53 pm

Γιατί πχ χτες ο Ολυμπιακός κέρδισε 30 πόντους αλλά ο Λούντζης έπαιξε 5 λεπτά.
Ναι αλλα ο Ολυμπιακος στα 200 λεπτα ειχε 116 απο ελληνες παιχτες, ενω ο Παναθηναικος σημερα ειχε 68 (με 28 τον Παπαπετρου) ο δε Ιωνικος 159 λεπτα. Η σημερινη περιπτωση του Παναθηναικου ειναι το προβλημα, η χθεσινη του Ολυμπιακου ειναι μια καλουτσικη σχετικα αναλογια λογο Βεζενκοφ και Ντορσευ βεβαια, αλλα η σημερινη του Ιωνικου ειναι κοντα στην λυση.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5273
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 5:49 am

Hipster έγραψε:
Τρί Οκτ 19, 2021 12:28 am
. Και σου ξαναγραφω, οι ξενοι ερχονται και με συμβολαια ενος ή δυο μηνων. Για ρωτα, ποσες ομαδες μπορει ενας ελληνας να αλλαξει την σεζον. Τον ελληνε πρεπει να τον πληρωνεις 8 μηνες , οχι ενα και δυο. Γι αυτο οι ξενοι ειναι πιο φτηνοι συνολικα και οχι στον μηνα.
Βασικά τα συμβόλαια για μια εβδομάδα, ένα μήνα, 2 μήνες, τρία τέρμινα είναι από μόνα τους πρόβλημα. Το έχω πει και στο τόπικ της Ευρωλίγκα μια ομάδα πρέπει να τελειώνει με αυτούς που ξεκινάει με περιορισμένο αριθμό διορθωτικών κινήσεων. Τακτικές παίρνω παίκτη για να αποφύγω τον υποβιβασμό και μετά τον διώχνω μόλις τα καταφέρνω ή το περυσινό χάλι του Προμηθέα για μένα πλήττουν σοβαρά την αξιοπιστία του πρωταθλήματος.
Δεν νομίζω ποτέ βέβαια να επιστρέψουμε στις εποχές των 2 ξένων και όλοι οι άλλοι Έλληνες (Νάκιτς, Τόμις, Ζουρπένκο κλπ :dribble: ) αλλά όπως και άλλες λίγκες έχουν περιορισμούς έτσι θα πρέπει να βάλουμε κι εμείς, ας πέσουμε στους 5 την επόμενη χρονιά και στους 4 την μεθεπόμενη. Με 4 ξένους διασφαλίζεται ότι θα παίρνουν χρόνο και οι γηγενείς παίκτες.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 8:04 am

Ο Νάκιτς κακώς μπαίνει στην κατηγορία με τις υπόλοιπες ελληνοποιήσεις.
Ενώ Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ καλώς παίζουν ως Έλληνες.

Και οι 3 περιπτώσεις εμπίπτουν στο γράμμα του νόμου και θα ίσχυε το ίδιο, αν ήταν ταχυδρόμοι, ή ξυλοκόποι. Δεν θα χρειαζόταν να παίζουν σε κοτζάμ Ολυμπιακό, όπως έχει συμβεί με τόσους άλλους παίκτες σε μπάλα και μπάσκετ,

Κατά τ'άλλα, οι Έλληνες παίκτες δεν θα βελτιωθούν ποτέ αν κάποιος δεν τους βάλει να παίξουν.
Δεν φτάνει βέβαια μόνο αυτό- αλλά ας ξεκινήσουμε απ' αυτό.

Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 352
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 8:20 am

Ο καθένας έχει την άποψη του . Προσωπικά δεν συμμερίζομαι την ανάγκη να πάμε στους 4 ξένους και 8 Έλληνες. Το 6-6 μια χαρά μου φαίνεται. Δεν είναι κακο να αναφέρουμε πως και ο Έλληνας παίκτης σε πολλές περιπτώσεις είναι τεμπέλαρος. Βλέπε Χαραλαμποπουλος,Σχορτσιανιτης,Μαντζαρης και πόσοι άλλοι που είναι αργοί και μη γυμνασμένοι.
Σε μια συνέντευξη ο Φάνης Χριστοδούλου είχε πει ότι εμείς παλιά είχαμε ταλέντο ενώ οι σημερινοί αθλητές είναι bodybuilders. Έτσι το βλέπουν και οι Έλληνες τα τελευταία χρόνια , εμείς παίζουμε με μυαλό και ξέρουμε μπάσκετ και έρχεται ο Αμερικανάς με μουσκουλα που τον βλέπει σαν παιδάκι και τον καταπίνει. Η κάθε ομάδα θα κοιτάξει να φτιάξει το καλύτερο ροστερ. Το Λαύριο πέρσι με ποιους έκανε την έκπληξη? Με Έλληνες?? Ο Άρης στην 1η αγωνιστική πως νίκησε τον Παναθηναϊκό?
Παρόλα Αυτά οι πιτσιρικάδες τύπου Νικολαιδη,Ματζουκα νομίζω το χουν πιάσει το τι χρειάζεται ο σημερινός αθλητής και δουλεύουν αντίστοιχα. Ίσως η νέα γενιά να κάνει την διαφορά και οι προπονητές - ομάδες να τους δουν τους Έλληνες τα επόμενα χρόνια πιο σοβαρά.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”