Kορυφαίος ξένος pg στην ιστορία της Α1

Συντονιστής: Captains

Ποιος είναι ο κορυφαίος ξένος pg στην ιστορία της Α1?

Roderick Blakney
5
5%
Terrel Castle
1
1%
KeeKee Clark
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Byron Dinkins
7
6%
Tyus Edney
1
1%
Shane Heal
1
1%
JR Holden
4
4%
Sarunas Jasikevicius
28
26%
Billy Keys
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Frankie King
1
1%
Jaka Lakovic
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Acie Law
5
5%
Damir Mulaomerovic
2
2%
David Rivers
28
26%
Will Solomon
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Milos Teodosic
7
6%
Tony White
1
1%
Jure Zdovc
16
15%
άλλος
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 108
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 2:40 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Μαρ 08, 2020 2:03 pm
Tracy Mac έγραψε:
Σάβ Μαρ 07, 2020 4:06 pm


αφου λεει ξενος pg :D

αν ελεγε γκαρντ γενικα θα ειχαμε ΔΔ-σπαν-παπαλουκα-γιαννακη-ζηση κλπ

νταξει παικταρα ο κορωνιος αλλα ποτε δεν εφτασε σαρας.
Επ, σε τσιμπήσαμε :smile: . Σιγά μην είναι και pf ο Σπαν . Για pg μιλάμε εδώ. Κατανοητό ότι δεν χάνεις ευκαιρία να τονίσεις ότι ο ΔΔ είναι καλύτερος του Σπαν ;) , αλλά σε άλλη θεματική. Εδώ να ψηφίζουμε τους καλύτερους κι όχι βάσει φανέλας. Εγώ ψήφισα τον Ρίβερς γιατί το μπάσκετ που έπαιξε ήταν από άλλον πλανήτη και συνδυάστηκε με το πρώτο τρεμπλ στην Ελλάδα. Με χειρότερους συμπαίκτες από αυτούς που είχε ο Σάρας, παρόλα αυτά θα θεωρήσω δίκαιο να βγει ο Σάρας που ως παίκτης σε συνολική πορεία εννοείται ότι είναι σαφώς καλύτερος του Ρίβερς.
ωπ δεν με τσιμπησατε ομως.

ο σπαν στην παναθα επαιζε καθαρος ασσος, και οταν ηρθε σε εσας εγινε 2αρι. οχι ακριβως 2αρι απλως δεν κατεβαζε την μπαλα γιατι ολα τα αλλα τα εκανε και ως pg.

επισης δεν τα εγραψα με την σειρα αλλα κατα τυχη τα ονοματα :D

αν και θεωρω τον ΔΔ καλυτερο παικτη συνολικα απο σπαν. μονο και μονο που ειναι ο μακραν καλυτερος αμυντικος που περασε απο ευρωπη τα λεει ολα για το impact αυτου του παικτη, ασε που ειναι και απο τους πολυ λιγους, ισως και μοναδικος, που δεν χρειαζεται να εχει τρελα νουμερα για να κανει την ομαδα του να κερδιζει. μονο την αποφαση να παρει και την σωστη επιλογη που την επαιρνε σχεδον παντα σωστα.

για ριβερς αλλες εποχες. ηταν παναργο το μπασκετ τοτε και ο ριβερς απο τους μοναδικους που ηταν 3 ταχυτητες πανω απο ολους τοτε. επισης μια χρονια εκανε ο ριβερς. η διαρκεια μετραει οταν ψηφιζουμε τους καλυτερους αλλιως μπορουμε να βαλουμε απειρους παικτες ακομα με μια καλη χρονια.

μου λες εμενα οτι ψηφιζω με βαση την φανελα και μου ψηφισες τον ριβερς με μια χρονια :D :D :D

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 2:48 pm

Tracy Mac έγραψε:
Κυρ Μαρ 08, 2020 2:40 pm
Tracy Mac έγραψε:
Σάβ Μαρ 07, 2020 4:06 pm



ωπ δεν με τσιμπησατε ομως.

ο σπαν στην παναθα επαιζε καθαρος ασσος, και οταν ηρθε σε εσας εγινε 2αρι. οχι ακριβως 2αρι απλως δεν κατεβαζε την μπαλα γιατι ολα τα αλλα τα εκανε και ως pg.

επισης δεν τα εγραψα με την σειρα αλλα κατα τυχη τα ονοματα :D

αν και θεωρω τον ΔΔ καλυτερο παικτη συνολικα απο σπαν. μονο και μονο που ειναι ο μακραν καλυτερος αμυντικος που περασε απο ευρωπη τα λεει ολα για το impact αυτου του παικτη, ασε που ειναι και απο τους πολυ λιγους, ισως και μοναδικος, που δεν χρειαζεται να εχει τρελα νουμερα για να κανει την ομαδα του να κερδιζει. μονο την αποφαση να παρει και την σωστη επιλογη που την επαιρνε σχεδον παντα σωστα.

για ριβερς αλλες εποχες. ηταν παναργο το μπασκετ τοτε και ο ριβερς απο τους μοναδικους που ηταν 3 ταχυτητες πανω απο ολους τοτε. επισης μια χρονια εκανε ο ριβερς. η διαρκεια μετραει οταν ψηφιζουμε τους καλυτερους αλλιως μπορουμε να βαλουμε απειρους παικτες ακομα με μια καλη χρονια.

μου λες εμενα οτι ψηφιζω με βαση την φανελα και μου ψηφισες τον ριβερς με μια χρονια :D :D :D

Μια χρονιά μαγεία με το πρώτο τρεμπλ στην Ελλάδα και με μια από τις 3-4 καλύτερες εμφανίσεις παίκτη σε τελικό Ευρωλίγκας.
Εσύ ψήφισε τον Σάρας. Και παντού πράσινους. Όλα πράσινα. :smile:

Στα υπόλοιπα σε τσιμπήσαμε κανονικά. Δεν τα διάβασα καν όσα γράφεις για τον ΔΔ. Εδώ για ξένους μιλάμε.
Αν είναι να μιλήσουμε για έλληνες, τότε όλα αρχίζουν και τελειώνουν στον Νίκο Γκάλη. Σε άλλη θεματική όμως.

* Ο Σπανούλης είναι καθαρό sg κι όλη η Ευρώπη έτσι τον ξέρει. Πάμε παρακάτω όμως. Κανέναν ξένο pg θα κουβεντιάσουμε;


Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 2:57 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Μαρ 08, 2020 2:34 pm
Εγώ νομίζω ότι η λίστα που παρέθεσε ο benchwarmer: είναι πλήρης. Σκάιλς, ναι αν είχε παίξει ΄έστω ολόκληρη χρονιά, αμέσως- αμέσως παίκτης- προπονητής έγινε, όπως ο χαρακτήρας στο κόμικ ΑΓΟΡΙ για τους παλιούς....Ο Κολντεμπέλα όχι, όμως, αν και δικαίωσε και με το παραπάνω τις προσδοκίες που υπήρχαν για αυτόν. Ως ρολίστας περισσότερο, ωστόσο κι όχι ως πρωταγωνιστής.

Ενδεχομένως να χωρούσαν 2 άσσοι πέρασαν από τον ΑΡΗ: Σμους Πάρκερ και Γκάρι Γκραντ.
Τι λέτε κι εσείς;
Ο Parker δυάριζε αρκετά. Οδήγησε και τον Άρη στο κύπελλο. Ο Grant ήταν παιχτούρα, αλλά και αυτός τραυματίστηκε πριν το f4 του κυπέλλου και έχασε ο Άρης το τρόπαιο. Καλή επιλογή.

Τώρα μόλις θυμήθηκα το Γιάριτς; Δεν χώραγε άραγε; Για αυτόν ψήφισα άλλος. :D

Η δεκαετία του 90 είχε υπερπαίκτες ξένους. Ακόμη και σε ομάδες που υποβιβάστηκαν. Θυμήθηκα πως ο Αλεξανδρής είχε φέρει τον Ορτιθ για να αλλάξει τον Μπρεντ Σκοτ στη Λάρισα(που πήγε μετά στη Ρεάλ) και σωθήκανε. Στον ΒΑΟ είχε έρθει ο Jeff Malone.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 3:08 pm

Δεκτό για τον Σμους, αλλά ως pg έπαιζε κι ως αντικαταστάτης του Γκολντγουάι ήρθε. Ενίοτε έπαιζε και στο 2 με τον μίστερ ασίστ, Βετούλα δίπλα του και τον αλτικό Μπέιλι στο 3. Ομαδάρα ο Αρης τότε!

Κι ο Γιάριτς έκανε παπάδες στο ΠΕριστέρι, πιστεύω ότι θα χωρούσε.

Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 3:17 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Μαρ 08, 2020 2:57 pm
Τώρα μόλις θυμήθηκα το Γιάριτς; Δεν χώραγε άραγε; Για αυτόν ψήφισα άλλος. :D
Για Γιάριτς αποφάσισα να μην βάλω όσους αγωνίστηκαν ως Έλληνες... Γι' αυτό και δεν θα δείτε ούτε Πρέλεβιτς ούτε Στογιάκοβιτς πχ στα επόμενα...

Αλλά και πάλι, πρόλαβε ο Γιάριτς να κάνει στα 2 χρόνια του στο Περιστέρι (από 18 χρονών ως 20 ήταν τότε) όσα αυτοί της λίστας (ή και άλλοι που έκοψα)? Μέσο όρο 4.1 πόντους στην Α1 στην καριέρα του έχει ;)

Για τον Σμους, αποφάσισα να καλύψω τον Άρη εκείνων γενικά των χρονιών με τον Solomon. Γενικά ήθελα η shortlist να είναι και όσο γίνεται περισσότερο "απλωμένη" χρονικά, παραλίγο πχ να βάλω και τον Frankamp, που θα βγει πρώτος σκόρερ φέτος (έστω και σε αυτήν την Α1 που έχουμε και δεν θυμίζει σε τίποτα αυτή των 90s).
Επίσης ήθελα να είναι ισορροπημένη μεταξύ "ρολίστων" μεγάλων ομάδων (πχ Law) και "αστέρων" μικρότερων ομάδων (πχ Shane Heal).
Όπως και να 'χει, ιδιαίτερη σημασία δεν έχει αν πχ για μένα κάποιος είναι 12ος στη λίστα και για άλλον είναι 20ος ή τούμπαλιν, δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ όλοι. Αλλά στους πρώτους 6-7 νομίζω ότι συμφωνούμε.

For the record, ψήφισα Rivers, Saras, Zdovc και Mula (ο μοναδικός που έχει βγει την ίδια χρονιά πρώτος σκόρερ και πασέρ της Α1).
Θα μπορούσα βέβαια αν μου το επέτρεπα ( :P ) να ψηφίσω και Ντίνκινς και Μίλος και Μούμου...

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 3:26 pm

Κι εγώ οριακά δεν έβαλα ως τέταρτο, τον Μούλα, αντί του Τεόντοσιτς, απ΄την άλλη πως να μην δώσεις ψήφο σε έναν από τους καλύτερους pg του ευρωπαΊκού μπάσκετ, που στον Ολυμπιακό χάρισε Κύπελλο απέναντι στον πανίσχυρο Παναθηναϊκό (ως mvp) κι ήταν κι mvp κανονικής περιόδου στην ευρωλίγκα την ίδια χρονιά αν δεν με απατά η μνήμη μου.
Ντίνκινς επίσης αδυναμία. Όσο και δύσκολη κι αν ήταν η κατάρτιση της λίστας( που ήταν, το δίχως άλλο) νομίζω ότι τα πιο δύσκολα έπονται και είναι στις θέσεις 3 και 4 κυρίως. Μόνο τους ξένους που πέρασαν από Απόλλωνα Πάτρας και Μαρούσι να πάρουμε, καταλαβαίνει κανείς τι γίνεται.
Ερώτηση: Στις λίστες θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν και 3-4 εκπληκτικοί παίκτες που πέρασαν ως ξένοι, μόνο για τα κύπελλα Ευρώπης;

Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 3:33 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Μαρ 08, 2020 3:26 pm
Ερώτηση: Στις λίστες θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν και 3-4 εκπληκτικοί παίκτες που πέρασαν ως ξένοι, μόνο για τα κύπελλα Ευρώπης;
Χωρούσε λες Delaney Rudd εδώ? :P
Δεν το σκέφτηκα καν ως πιθανότητα, ξεκίνησα ξεδιαλέγοντας μόνο από λίστες Α1...

Γενικά είναι πολύ δύσκολη η σύγκριση παικτών από διαφορετικές εποχές και διαφορετικές δυναμικότητες ομάδων...
Πώς να συγκρίνεις πχ τον Tony White που είχε 25 πόντους μέσο όρο με την μέτρια ΑΕΚ στην Α1 των 90s, με τον Acie Law που είχε 8 πόντους μέσο όρο στον Ολυμπιακό που πήρε όμως 2 σερί Ευρωλίγκες..

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 4:44 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Μαρ 08, 2020 2:48 pm
Tracy Mac έγραψε:
Κυρ Μαρ 08, 2020 2:40 pm
Tracy Mac έγραψε:
Σάβ Μαρ 07, 2020 4:06 pm



ωπ δεν με τσιμπησατε ομως.

ο σπαν στην παναθα επαιζε καθαρος ασσος, και οταν ηρθε σε εσας εγινε 2αρι. οχι ακριβως 2αρι απλως δεν κατεβαζε την μπαλα γιατι ολα τα αλλα τα εκανε και ως pg.

επισης δεν τα εγραψα με την σειρα αλλα κατα τυχη τα ονοματα :D

αν και θεωρω τον ΔΔ καλυτερο παικτη συνολικα απο σπαν. μονο και μονο που ειναι ο μακραν καλυτερος αμυντικος που περασε απο ευρωπη τα λεει ολα για το impact αυτου του παικτη, ασε που ειναι και απο τους πολυ λιγους, ισως και μοναδικος, που δεν χρειαζεται να εχει τρελα νουμερα για να κανει την ομαδα του να κερδιζει. μονο την αποφαση να παρει και την σωστη επιλογη που την επαιρνε σχεδον παντα σωστα.

για ριβερς αλλες εποχες. ηταν παναργο το μπασκετ τοτε και ο ριβερς απο τους μοναδικους που ηταν 3 ταχυτητες πανω απο ολους τοτε. επισης μια χρονια εκανε ο ριβερς. η διαρκεια μετραει οταν ψηφιζουμε τους καλυτερους αλλιως μπορουμε να βαλουμε απειρους παικτες ακομα με μια καλη χρονια.

μου λες εμενα οτι ψηφιζω με βαση την φανελα και μου ψηφισες τον ριβερς με μια χρονια :D :D :D

Μια χρονιά μαγεία με το πρώτο τρεμπλ στην Ελλάδα και με μια από τις 3-4 καλύτερες εμφανίσεις παίκτη σε τελικό Ευρωλίγκας.
Εσύ ψήφισε τον Σάρας. Και παντού πράσινους. Όλα πράσινα. :smile:

Στα υπόλοιπα σε τσιμπήσαμε κανονικά. Δεν τα διάβασα καν όσα γράφεις για τον ΔΔ. Εδώ για ξένους μιλάμε.
Αν είναι να μιλήσουμε για έλληνες, τότε όλα αρχίζουν και τελειώνουν στον Νίκο Γκάλη. Σε άλλη θεματική όμως.

* Ο Σπανούλης είναι καθαρό sg κι όλη η Ευρώπη έτσι τον ξέρει. Πάμε παρακάτω όμως. Κανέναν ξένο pg θα κουβεντιάσουμε;
ε αφου τα ξερεις ολα τι να λεμε τωρα...

εγω ψηφισα τον καλυτερο οπως και ολοι που αυτος ειναι ο σαρας, εσυ που δεν εχεις οπαδικα γυαλια ψηφισε ριβερς με μια χρονια...

ερωτηση: πες μου τι θεση επαιζε ο σπανουλης στον παναθηναικο επι ζοτς?

και αν θες να ειμαστε ακριβεις, ο σπαν δεν ειναι ουτε pg ουτε sg. ειναι combo guard...

τελος, αν ειναι ετσι και παικτες οπως ο ραις με την μακαμπι με μια χρονια να τον βαλουμε παιδια, τρεμπλ εκανε και τοτε...


0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 5:00 pm

Καλά, και στην πρώτη "κακή" χρονιά του Ρίβερς, 15 πόντους μέσο όρο είχε και πήρε το πρωτάθλημα απέναντι στον Παναθηναϊκό που είχε κατακτήσει την Ευρωλίγκα.

Από ότι μπορώ να θυμηθώ στο παλιό poll, πάλι το ντέρμπι ήταν μεταξύ αυτών των 2 με κάπου 40-50 ψήφους έκαστος, ενώ οι επόμενοι ήταν πάλι νομίζω Zdovc και Dinkins κλπ με κάτω από 20. Κοινώς, μία δεκαετία μετά δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα η ιστορία της θέσης, ούτε στη μνήμη των φιλάθλων αλλά ούτε και από κάποιο new entry :D

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 5:21 pm

Ας κατανοήσουμε ότι οι κάτω των 35 δεν έχουν μνήμες και εικόνες από το επίπεδο των ξένων τη δεκαετία του 90. Αντίθετα έχουν από την επόμενη (και δώθε) δεκαετία που συνέπεσε και με τα 4 ευρωπαϊκά του Παναθηναϊκού. Και μου φαίνεται λογικό να υπάρχει μια ροπή στο να ψηφίζουν τους παίκτες αυτής της δεκαετίας. Εγώ πιστεύω ότι οι παλιοί ήταν ένα επίπεδο πάνω. Ο φίλος tracy πιστεύει το ανάποδο. Όλα καλά. Δε θα βγάλουμε άκρη όσα επιχειρήματα και να παραθέσει η μία ή ή άλλη πλευρά.

Το πρωτάθλημα μετά το 2002 έγινε χειρότερο γιατί οι μικροί έγιναν μικρότεροι και το επίπεδο των ξένων έπεσε. Αυτό που θέλω να πω κυρίως στους φίλους του Παναθηναϊκού είναι ότι δεν γίνεται ποτέ να είναι στο ίδιο επίπεδο ο Ντομινικ, ο Σκοτ, ο Ντέγιαν και ο Ράτζα με τον Μπατίστ , τον Σάρας, τον Νίκολας ή τον Πέκοβιτς. Το ίδιο και στον Ολυμπιακό. Άλλο επίπεδο ο Τάρπλει, ο Βολκόφ, ο Ρίβερς, ο Φορντ και ο Ζάρκο και άλλο επίπεδο ο Λο, ο Χάκετ, Κλέιζα και ο Τσίλντρες. :smile:

Υ.Γ. Ίσως το poll θα έπρεπε να λέει ο κορυφαίος ταδε που έχουμε δει. :D. Θα μαλώναμε λιγότερο. :argument:

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 5:23 pm

Tracy Mac έγραψε:
Κυρ Μαρ 08, 2020 4:44 pm


..και αν θες να ειμαστε ακριβεις, ο σπαν δεν ειναι ουτε pg ουτε sg. ειναι combo guard...

τελος, αν ειναι ετσι και παικτες οπως ο ραις με την μακαμπι με μια χρονια να τον βαλουμε παιδια, τρεμπλ εκανε και τοτε...
O Σπανούλης παίζει μπάσκετ είναι παντρεμένος και πολύτεκνος και ψηφίστηκε και το καλύτερο sg στην ιστορία της Ευρωλίγκας. Έχουμε για πρωθυπουργό, τύπο, που τον ξέρουμε με το χαϊδευτικό του, Κούλης. Και τώρα που σου γράφω είναι 19.15 κι έχει ήδη σκοτεινιάσει. Υπάρχουν πράγματα που δεν μπορούν να αμφισβητηθούν. Κάτι σα διαφήμιση του Τζόνι Γουόκερ. ;)

Κατά τα άλλα κι ο Τσιμίκας στην ομάδα του στας Σέρρας, εξτρέμ έπαιζε. Κι ο Νικοπολίδης χαφ.


Τέλος, καμία σχέση δεν υπάρχει ανάμεσα σε αυτά που κάνει ο Ράις με τον Παναθηναϊκό κι αυτά που έκανε ο Ρίβερς με τον Ολυμπιακό στη μία κυρίως, από τις 2 του χρονιές. Σόρρυ, αλλά πορτοκάλια με καρπούζια που μας έλεγαν και στο δημοτικό.

Έβαλες μια εντελώς άκαιρη/άτοπη παράθεση μόνο και μόνο για να πρασινίσεις περισσότερο το poll.. Δεν έκανες και έγκλημα. Όλα καλά.

Δεν θα απαντήσω ξανά, επί του συγκεκριμένου. Εδώ μιλάμε για τον καλύτερο ξένο pg. Ούτε για τον Σπανούλης vs Διαμαντίδης ούτε για το Καρέζη vs Βουγιουκλάκη ούτε για το Βαν Νταμ vs Σιγκάλ. :P

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 5:32 pm

benchwarmer έγραψε:
Κυρ Μαρ 08, 2020 3:33 pm
basket72 έγραψε:
Κυρ Μαρ 08, 2020 3:26 pm
Ερώτηση: Στις λίστες θα μπορούσαν να συμπεριληφθούν και 3-4 εκπληκτικοί παίκτες που πέρασαν ως ξένοι, μόνο για τα κύπελλα Ευρώπης;
Χωρούσε λες Delaney Rudd εδώ? :P
Δεν το σκέφτηκα καν ως πιθανότητα, ξεκίνησα ξεδιαλέγοντας μόνο από λίστες Α1...

Γενικά είναι πολύ δύσκολη η σύγκριση παικτών από διαφορετικές εποχές και διαφορετικές δυναμικότητες ομάδων...
Πώς να συγκρίνεις πχ τον Tony White που είχε 25 πόντους μέσο όρο με την μέτρια ΑΕΚ στην Α1 των 90s, με τον Acie Law που είχε 8 πόντους μέσο όρο στον Ολυμπιακό που πήρε όμως 2 σερί Ευρωλίγκες..
Είσαι ωραίος, αυτον σκέφθηκα! Αν και μάλλον sg ήταν, χωρίς να παίρνω όρκο. Πιο μετά θα ψάξω να βρω κάνα βίντεο του. ΉΤαν ο πρώτος κοντός που κάρφωνε τόσο συχνά. Είχα πάθει πλάκα.
Σχετικά με τη σύγκριση ανάμεσα στις διαφορετικές εποχές, νομίζω ότι μπορούμε να έχουμε ένα μέτρο από το πόσο κυριαρχούσαν απέναντι στους σύγχρονους τους. Η ΑΕΚ η τότε που λες, δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν χειροτερη από την τωρινή, δεν κουβεντιάζω για την ΑΕΚ πριν λίγα χρόνια, καν.
Ο Τόνι Γουάιτ πάντως τώρα, θα έπαιζε Ευρωλίγκα (με την ανάλογη προπόνηση κλπ).

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 6:48 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Μαρ 08, 2020 5:23 pm
Tracy Mac έγραψε:
Κυρ Μαρ 08, 2020 4:44 pm


..και αν θες να ειμαστε ακριβεις, ο σπαν δεν ειναι ουτε pg ουτε sg. ειναι combo guard...

τελος, αν ειναι ετσι και παικτες οπως ο ραις με την μακαμπι με μια χρονια να τον βαλουμε παιδια, τρεμπλ εκανε και τοτε...
O Σπανούλης παίζει μπάσκετ είναι παντρεμένος και πολύτεκνος και ψηφίστηκε και το καλύτερο sg στην ιστορία της Ευρωλίγκας. Έχουμε για πρωθυπουργό, τύπο, που τον ξέρουμε με το χαϊδευτικό του, Κούλης. Και τώρα που σου γράφω είναι 19.15 κι έχει ήδη σκοτεινιάσει. Υπάρχουν πράγματα που δεν μπορούν να αμφισβητηθούν. Κάτι σα διαφήμιση του Τζόνι Γουόκερ. ;)

Κατά τα άλλα κι ο Τσιμίκας στην ομάδα του στας Σέρρας, εξτρέμ έπαιζε. Κι ο Νικοπολίδης χαφ.


Τέλος, καμία σχέση δεν υπάρχει ανάμεσα σε αυτά που κάνει ο Ράις με τον Παναθηναϊκό κι αυτά που έκανε ο Ρίβερς με τον Ολυμπιακό στη μία κυρίως, από τις 2 του χρονιές. Σόρρυ, αλλά πορτοκάλια με καρπούζια που μας έλεγαν και στο δημοτικό.

Έβαλες μια εντελώς άκαιρη/άτοπη παράθεση μόνο και μόνο για να πρασινίσεις περισσότερο το poll.. Δεν έκανες και έγκλημα. Όλα καλά.

Δεν θα απαντήσω ξανά, επί του συγκεκριμένου. Εδώ μιλάμε για τον καλύτερο ξένο pg. Ούτε για τον Σπανούλης vs Διαμαντίδης ούτε για το Καρέζη vs Βουγιουκλάκη ούτε για το Βαν Νταμ vs Σιγκάλ. :P
ε ναι γιατι ως γνωστόν ο παναθηναικος του 2009 ειναι πανσεραικος και αναγεννηση αρτας οπως τσιμικας και νικοπολιδης, για να λεμε τι θεση επαιζαν... να σου θυμισω οτι ο σπαν βγηκε mvp final 4 ως βασικο pg σε μας, στην καλυτερη ομαδα της ευρωπης εβερ(ισως με γιουγκοπλαστικα, μεγαλη συζητηση)

και φυσικα για να πεις την εξυπναδα σου πηρες ενα ποστ που δεν εγραψα τιποτα για να το κανω πιο πρασινο, μονο και μονο για να δειξεις ποσο κακοι ειναι καποιοι και θελουν να τα βλεπουν ολα πρασινα, ενω εγραψα απλως καποια ονοματα χωρις συγκεκριμενη σειρα.

και ταυτοχρονα εγω κανω πρασινο το φορουμ επειδη ψηφισα τον πραγματικα καλυτερο ξενο pg, αλλα εσενα δεν μπορουμε να σε κατηγορησουμε ως καποιον που τα βλεπει κοκκινα παρολο που ψηφισες τον ριβερς για μια χρονια...

1) θα μου πεις ποιον θεωρεις καλυτερο ξενο pg τωρα?

2) θα μου πεις τι θεση επαιζε ο σπαν σε μας και που τον εβαζε ζοτς?

3) διαφωνεις οτι η πραγματικη θεση που ανηκει ο σπαν ειναι στο pg-sg, δηλαδη combo guard?

ΥΓ σορρυ για το οφφ τοπικ, θα μπορουσαμε να φτιαξουμε και αλλο poll με σπαν-ΔΔ και φυσικα και με αλλους παιχταραδες και να λεει ο καθε ενας την γνωμη του. στους κορυφαιους δεν χωρανε γυαλια και φυσικα για καθε ειναι υποκειμενικο το ποιος ειναι καλυτερος ή οχι μεταξυ 2.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 08, 2020 7:05 pm

Το επόμενο off-topic θα διαγραφεί :smile:

* Μπορεί ο καθένας να ανοίξει και το Σπανούλης vs Διαμαντίδης ή ότι άλλο επιθυμεί, αλλά ειδικά το συγκεκριμένο αυτή τη στιγμή δεν νομίζω πως θα εξελιχθεί σε κάτι ουσιώδες παρά σε ένα Ολυμπιακός vs Παναθηναϊκός. Γενικά πάντως έχω έναν προγραμματισμό στο κεφάλι μου για διάφορα polls σταδιακά τις προσεχείς εβδομάδες/μήνες.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 09, 2020 11:46 am

Πολυ δύσκολο και απόλυτα υποκειμενικό ερώτημα. Μετα απο σκέψη καταλήγω σε Σαρας και Ριβερς παρόλο που πέρασαν παρα πολλοί αξιόλογοι.

Ο Σαρας υπήρξε ο καλύτερος ευρωπαίος play maker κατα την ταπεινή μου άποψη. Τρομερός πασερ, τρομερός σουτερ, τρομερός στο διαβασμα του παιχνιδιού, τρομερός ηγέτης. Δυσκολα βρίσκεται τέτοιο πακέτο σε έναν παίκτη. Στο μονο που υστερούσε ήταν η αθλητικοτητα αλλα στην εποχή του δεν ήταν τόσο σημαντικό

Ο Ριβερς απο την άλλη ήταν ο πρώτος που έδειξε πως θα είναι τα κομπο γκαρντ στο μέλλον. Εκανε τρομερές εμφανίσεις με απίστευτα νούμερα και οδήγησε τον Ολυμπιακό στον πρώτο του ευρωπαικο τίτλο

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”