Ελληνικό Hip-hop, Rap & Low Bap

Συντονιστής: Captains

AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 02, 2023 7:19 pm

Είπα να ανοίξω και ένα topic για το ελληνικό hip hop που εχει πια ανθίσει για τα καλά.

Ας ξεκινήσω με το συγκρότημα που μάλλον επηρέασε περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο το είδος στην Ελλάδα, όντας από την αρχή του μέχρι σήμερα αρκετά ενεργό μέλος, όπως λέει άλλωστε και ο τίτλος του.















Και το βίντεο που συνδέει την μουσική με το basket :D

Έβαλα μερικά από τα όχι τόσο γνωστά που μου αρέσουν μήπως βρει και κάποιος κάτι καινούργιο.

4
2 Εικόνα 2 Εικόνα
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 418
Δημοσιεύσεις: 701
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 02, 2023 10:03 pm

Πάντα είχαμε εγχώρια σκηνή αλλά τα τελευταία χρόνια έχει εκτιναχθεί θα έλεγα. Πλέον γεμίζουν στάδια με ελάχιστη προώθηση.

Στο πάνθεον για μένα FF.C από κοντά και Active Member την εποχή που ήταν ακόμα ο X-ray στο σχήμα.

Αν και στα «άγρια» νιάτα μου 🤣, ήμουν πιο πολύ με την άλλη μεριά με ZΝ και ΑΓ. Φαρδιά homeboy , μπλούζες fubu , τσουλούφια , bmx και στο walkman κασέτες από μοναστηράκι. Άλλα χρόνια , πιο ωραία πιο αληθινά.

Γενικότερα έχουμε βγάλει πολύ αξιόλογα σχήματα. Εκτός από τα παραπάνω αγαπημένα (κάποια ήταν - κάποια είναι ακόμα) : TXC , Razastarr , ΝΕΒΜΑ (πριν γελοιοποιηθούν στο family) , Βαβυλώνα, Στίχοιμα που τους θεωρώ κορυφή, Ψυχοδράμα - και οι solo δουλειές Άυλου , ΔΠΘ (RIP) , ΤΑΦ Λάθος , Άγνωστου Χειμώνα - Giants , ΒΠΕΙΣ και πολλούς που ξεχνάω .

Από νεότερα σχήματα δυνατοί είναι οι Λόγος Τιμής και μου άρεσε αρκετά και ο Εθισμός τον οποίο τον είδα στο live των wu tang clan μετά από σχεδόν 20 χρόνια καθώς τύχαινε να τον γνωρίζω από την παιδική ηλικία.

Κάτι παλιό:



Κάτι αγαπημένο:



Κάτι από τα νεότερα:



3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 02, 2023 11:26 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Σάβ Σεπ 02, 2023 10:03 pm
Πάντα είχαμε εγχώρια σκηνή αλλά τα τελευταία χρόνια έχει εκτιναχθεί θα έλεγα. Πλέον γεμίζουν στάδια με ελάχιστη προώθηση.

Στο πάνθεον για μένα FF.C από κοντά και Active Member την εποχή που ήταν ακόμα ο X-ray στο σχήμα.

Αν και στα «άγρια» νιάτα μου 🤣, ήμουν πιο πολύ με την άλλη μεριά με ZΝ και ΑΓ. Φαρδιά homeboy , μπλούζες fubu , τσουλούφια , bmx και στο walkman κασέτες από μοναστηράκι. Άλλα χρόνια , πιο ωραία πιο αληθινά.

Γενικότερα έχουμε βγάλει πολύ αξιόλογα σχήματα. Εκτός από τα παραπάνω αγαπημένα (κάποια ήταν - κάποια είναι ακόμα) : TXC , Razastarr , ΝΕΒΜΑ (πριν γελοιοποιηθούν στο family) , Βαβυλώνα, Στίχοιμα που τους θεωρώ κορυφή, Ψυχοδράμα - και οι solo δουλειές Άυλου , ΔΠΘ (RIP) , ΤΑΦ Λάθος , Άγνωστου Χειμώνα - Giants , ΒΠΕΙΣ και πολλούς που ξεχνάω .

Από νεότερα σχήματα δυνατοί είναι οι Λόγος Τιμής και μου άρεσε αρκετά και ο Εθισμός τον οποίο τον είδα στο live των wu tang clan μετά από σχεδόν 20 χρόνια καθώς τύχαινε να τον γνωρίζω από την παιδική ηλικία.

Κάτι παλιό:



Κάτι αγαπημένο:



Κάτι από τα νεότερα:

Ναιιιιιιιιι ρε φίλε!!

Ε εντάξει δεν ήμουν ποτέ σε αυτήν την φάση και Τακι Τσαν πχ δεν αντέχω ιδιαίτερα, αλλά ήταν και αυτοί μεγάλο κομμάτι του πρώτου ελληνικού χιπ χοπ και έβαλε το χέρι του να μεγαλώσει η κοινότητα.

Από την άλλη, έχω ευχαριστηθεί μια περίοδο να ακούω Stavento, τι μπορώ να πω εγώ σε άνθρωπο για το οτιδήποτε; :D

Ένα καλτ βίντεο από εκπομπή Φερεντινου να ρωτάει τον Τακι Τσαν τι κάνει και μετά τι είναι χιπ χοπ.




Μαζί και οι Ανάφλεξη & παρεμβολές στο πρώτο κύμα που προφήτεψε και τους μετέπειτα Κοινούς Θνητούς.



Και ένα με Τακι Τσαν και FFC



Από τους πρώτους και τα ημισκουμπρια που έκαναν κάτι μοναδικό όπως και να το δει κανείς.
Και οι τύποι που έκαναν την μουσική για το 10' κήρυγμα :D

Sifu Versus από πάντα στα rap battles και πίσω από άπειρες παραγωγές.





Από Θεσσαλονίκη τα ανάποδα καπέλα, Μικρός Κλέφτης και ΛΕΞ, με την αυτόνομη πορεία του δεύτερου να έχει πλέον ξεφύγει, λίγο αργότερα αν όχι ταυτόχρονα και 12ος Πίθηκος.

Ένα κλασσικό, παλιό, άθλιας ποιότητας βίντεο με συνάντηση σε freestyle των Μικρός Κλέφτης, Φορτσατος (από Βήτα πεις), Τακι τσαν και Εισβολέας με καταπληκτικό freestyle από τον ΜΚ.



Λίγο αργότερα, την εποχή των Ψυχοδραμα :fire: είχαν ξεπεταχτει οι Μουσικοί Ισοβιτες και οι Ladose. Ο ΡΦ και ο Λόγος απειλή έχουν κάνει αρκετή δουλειά και αργότερα, ο Κριτής επίσης σαν Dj.

Μας χάρισαν μεταξύ άλλων το κλασσικό και ανεπανάληπτο Στους δρόμους με εξαιρετικό (RIP) ΔΠΘ για συμπλήρωμα.



Κάπου εκεί έκανε και ο X-ray τις Ρόδες





Μετά έκανε και τους Moriginal κ.α. αξιόλογα.

Ελάχιστα μετά εμφανίστηκαν και οι Taburo Bota που είναι και αυτοί πανίσχυροι (Το Σπίρτα σε πυρομανή είναι φοβερή δουλειά).

Λίγο αργότερα ήρθαν οι αγαπημένοι social waste



Και οι ακόμα πιο αγαπημένοι Κοινοί Θνητοί






Πλέον γίνεται χαμός και υπάρχει άπειρο υλικό.

Σαν κάτι λίγο διαφορετικό θα έβαζα τους Βίοι Παράλληλοι, με τον Ιωσήφ Πριντεζη που ήταν παλιά και στους Νέα Τάξη Πραγμάτων και τον ογδόντα4 που έχει δουλέψει και αυτός με πολύ κόσμο. Το "κήποι κρεμαστοί" έχει κάποια ωραία κομμάτια με ενδιαφέρον.





Και με μπουζούκι



Αυτό που επίσης έχει μεγαλώσει πολύ είναι το fem Rap και γενικότερα έχουν μπει επιτέλους και ακούγονται γυναίκες στην σκηνή (μόνο την dogmother θυμάμαι από παλιά).

Ενδεικτικά:

Η Χαρά από τα Dozen Sessions



Η EXPE



Ή γνωστή από ρεμπέτικο και άλλα Σεμέλη



Εδώ ένα Φεμ ραπ αλληλεγγύης:



Με ραπς της Λου, η Λόλα



Οι m0stra





Και πολλά ακόμα που θα έχω ξεχάσει από παλιά ή δεν θα γνωρίζω. Όποιος θέλει ας συμπληρώσει :D

Υγ: Ο Εθισμός είναι απλά υπέροχος (και ο golden child του φτιάχνει beatαρες!

1
1 Εικόνα
thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Κυρ Σεπ 03, 2023 7:38 am

AlexD έγραψε:
Σάβ Σεπ 02, 2023 7:19 pm
Είπα να ανοίξω και ένα topic για το ελληνικό hip hop που εχει πια ανθίσει για τα καλά.

Ας ξεκινήσω με το συγκρότημα που μάλλον επηρέασε περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο το είδος στην Ελλάδα, όντας από την αρχή του μέχρι σήμερα αρκετά ενεργό μέλος, όπως λέει άλλωστε και ο τίτλος του.















Και το βίντεο που συνδέει την μουσική με το basket :D

Έβαλα μερικά από τα όχι τόσο γνωστά που μου αρέσουν μήπως βρει και κάποιος κάτι καινούργιο.
Σε πήγαινα έτσι κι αλλιώς αλλά αν γουστάρεις και active member (παρεπιπτόντως κοσμούν 2 τατού τα μπράτσα μου απ τα 17) τότε είσαι αδερφός :)

2
2 Εικόνα
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Σεπ 03, 2023 8:13 am

Μπασκετικό-φάση οπότε δεν μπορεί να λείπει Ρον Αρτέστ.



Ούτε όμως κι οι ΤXC στα πρώτα τους με τον ύμνο:



ΖΝ επίσης, με Τάκι Τσαν μορφή του Χιπ Χοπ και τρελό ρημαδόρο. ΚΑι με άρρωστη φανκιά να συνοδεύει στο συγκεκριμένο:


Έτσι, για τις ρίζες.

Κατά τ' άλλα εγώ με Θανάση είμαι. Γνωστό ως Βέβηλο.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 03, 2023 9:06 am

basket72 έγραψε:
Κυρ Σεπ 03, 2023 8:13 am
Μπασκετικό-φάση οπότε δεν μπορεί να λείπει Ρον Αρτέστ.



Ούτε όμως κι οι ΤXC στα πρώτα τους με τον ύμνο:



ΖΝ επίσης, με Τάκι Τσαν μορφή του Χιπ Χοπ και τρελό ρημαδόρο. ΚΑι με άρρωστη φανκιά να συνοδεύει στο συγκεκριμένο:


Έτσι, για τις ρίζες.

Κατά τ' άλλα εγώ με Θανάση είμαι. Γνωστό ως Βέβηλο.
Πολύ σωστός, το κράταγα για ξεχωριστό ποστ του Αρτεστ :D

Από TXC (πριν να αρχίσουν να ψάχνουν την εθνική τους ταυτότητα :roll:), ξεχωρίζω και την Κομπόστα.



Και ο Μαραθώνιος που έκαναν αργότερα με τους Βήτα Πεις, σε μια σπάνια στιγμή ραπ για το Dj Smartie.



Και ένα μικρό από Ladose που δεν έβαλα πριν



1
1 Εικόνα
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 03, 2023 9:42 am

Ωραιο topic! Το ελληνικο χιπ χοπ ειναι πλεον στα καλυτερα του, με συναυλιες πλεον με 10-15 χιλ να ειναι κατι δεδομενο πλεον ακομα και για επαρχια. Κλασικα συγκροτηματα πλεον, καποια που ποσταρατε ηδη (στιχοιμα, social waste κλπ) συν καποιους που ηταν ηδη για πολλα χρονια αλλα εγιναν γνωστοι τα τελευταια 4-5 χρονια (λεξ, τζαμαλ, ΜΚ), μαζι με την νεα σχετικα σκηνη που ειναι τοπ οπως Λογος Τιμης, Bloody Hawk κλπ, καθιστουν μια παρα πολυ δυνατη ομαδα που χωρις καμια απολυτως προωθηση και διαφημιση και με μονο οπλο τους τον στιχο, γεμιζουν χαλαρα σταδια και κανουν συναυλιες που ουτε καν εχουν φανταστει ολοι οι διαφημισμενοι του συστηματος!


Θα το αλλαξουμε εμεις!
https://www.youtube.com/watch?v=oufYaX84sY8

ΥΓ Πως βαζουμε βιντεο απο Youtube οπως στα προηγουμενα ποστ και οχι μονο το λινκ?

1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 03, 2023 9:51 am

Tracy Mac έγραψε:
Κυρ Σεπ 03, 2023 9:42 am
Ωραιο topic! Το ελληνικο χιπ χοπ ειναι πλεον στα καλυτερα του, με συναυλιες πλεον με 10-15 χιλ να ειναι κατι δεδομενο πλεον ακομα και για επαρχια. Κλασικα συγκροτηματα πλεον, καποια που ποσταρατε ηδη (στιχοιμα, social waste κλπ) συν καποιους που ηταν ηδη για πολλα χρονια αλλα εγιναν γνωστοι τα τελευταια 4-5 χρονια (λεξ, τζαμαλ, ΜΚ), μαζι με την νεα σχετικα σκηνη που ειναι τοπ οπως Λογος Τιμης, Bloody Hawk κλπ, καθιστουν μια παρα πολυ δυνατη ομαδα που χωρις καμια απολυτως προωθηση και διαφημιση και με μονο οπλο τους τον στιχο, γεμιζουν χαλαρα σταδια και κανουν συναυλιες που ουτε καν εχουν φανταστει ολοι οι διαφημισμενοι του συστηματος!


Θα το αλλαξουμε εμεις!
https://www.youtube.com/watch?v=oufYaX84sY8

ΥΓ Πως βαζουμε βιντεο απο Youtube οπως στα προηγουμενα ποστ και οχι μονο το λινκ?
Δεν έχω ιδέα, απλά βάζω το λινκ.
Μήπως αν δοκιμάσεις να αφήσεις κενό από την τελευταία πρόταση με το λινκ;

Αυτό είναι το ωραίο με το hip hop στην Ελλάδα, ότι υπάρχει ένα τεράστιο κύμα που ανατροφοδοτείται με τις ρίμες του και κινείται παράλληλα με το "εμπορικό", τις νέες τάσεις (τραπ πχ) σε παρόμοιους ήχους αλλά ποτέ στίχους :mutombo:

1
1 Εικόνα
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 03, 2023 10:10 am

Πολυ δυνατος ο Bloody!



ΥΓ Το βρηκα πως ανεβαινει το βιντεο

1
1 Εικόνα
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 04, 2023 7:10 pm



1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 04, 2023 10:22 pm



1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 04, 2023 10:44 pm

Εγώ του χιπ-χοπ δεν πολύ-είμαι αλλά θα θυμάμαι πάντα με αγάπη τους FFC που τους έμαθε η κοπέλα μου στην τριτη λυκείου. Επίσης από όλες τις προσπάθειες που έχουν κάνει οι φίλοι μου, μου έχει μείνει το «Μηχανές» των Στίχοιμα. Τον θεωρώ απίστευτο δίσκο, ο μοναδικός ίσως χιπχοπ δίσκος που ακούω τόσο συχνά και από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν ξέρω γιατί μου τα έσκασε έτσι :P

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 05, 2023 6:27 am

nikolas_asteri έγραψε:
Δευ Σεπ 04, 2023 10:44 pm
Εγώ του χιπ-χοπ δεν πολύ-είμαι αλλά θα θυμάμαι πάντα με αγάπη τους FFC που τους έμαθε η κοπέλα μου στην τριτη λυκείου. Επίσης από όλες τις προσπάθειες που έχουν κάνει οι φίλοι μου, μου έχει μείνει το «Μηχανές» των Στίχοιμα. Τον θεωρώ απίστευτο δίσκο, ο μοναδικός ίσως χιπχοπ δίσκος που ακούω τόσο συχνά και από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν ξέρω γιατί μου τα έσκασε έτσι :P
Ισως ο κορυφαιος δισκος χιπ-χοπ στην Ελλαδα οι Μηχανες, οποτε δεν σε αδικω :lol:

1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 05, 2023 7:50 am

nikolas_asteri έγραψε:
Δευ Σεπ 04, 2023 10:44 pm
Εγώ του χιπ-χοπ δεν πολύ-είμαι αλλά θα θυμάμαι πάντα με αγάπη τους FFC που τους έμαθε η κοπέλα μου στην τριτη λυκείου. Επίσης από όλες τις προσπάθειες που έχουν κάνει οι φίλοι μου, μου έχει μείνει το «Μηχανές» των Στίχοιμα. Τον θεωρώ απίστευτο δίσκο, ο μοναδικός ίσως χιπχοπ δίσκος που ακούω τόσο συχνά και από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν ξέρω γιατί μου τα έσκασε έτσι :P
Ε είναι όντως υπέρ δίσκος για αυτό :D
Για μένα οι Στίχοιμα είναι φοβεροί, αλλά στον συγκεκριμένο δίσκο ανέβασαν τουλάχιστον ένα λεβελ σε όλα.

Θα σου βάζω λοιπόν ένα τραγούδι την ημέρα και αν τα ακούς, σιγά σιγά πριν το καταλάβεις θα σου αρέσει το χιπ χοπ περισσότερο :D



Αυτό είναι το σημερινό, κάτι μου λέει ότι θα σου αρέσει :roll:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 05, 2023 3:25 pm

Κάπως εντελώς άκυρα είχε φτάσει και αυτό στα αυτιά μου πριν πολλά χρόνια και μου άρεσε:



ΥΓ Νομίζω ότι με τα τόσα Youtube previews το κινητό μου αδυνατεί να ανοίξει αυτό το thread χωρίς να κολλήσει.

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Απάντηση

Επιστροφή στο “Music”