Ιταλική μουσική

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1249
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 14, 2023 2:12 am

Απ'ότι βλέπω δεν ταιριάζει πολύ στα προηγούμενα ακούσματα αλλά όποιος είναι fan της ska-punk έχω να προτείνω αυτή τη μπάντα που μου πρότεινε το Spotify σχεδόν 10 χρόνια πριν και από τότε κόλλησα.



<3 <3

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Αύγ 14, 2023 5:52 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Δευ Αύγ 14, 2023 2:12 am
Απ'ότι βλέπω δεν ταιριάζει πολύ στα προηγούμενα ακούσματα αλλά όποιος είναι fan της ska-punk έχω να προτείνω αυτή τη μπάντα που μου πρότεινε το Spotify σχεδόν 10 χρόνια πριν και από τότε κόλλησα.



<3 <3
"Ελα, βρε, είναι ωραία ιστορία που μαζεύονται διαφορετικές μουσικές με συνδετικό κρίκο την ιταλική (καλή ώρα).
Στο λέω εγώ που έχω ζήσει τη ska- punk (και συγγενικά τους είδη, όπως το hip- hop + hardcore punk) ενός σημαντικού τμήματος της Μεσογείου (Ισπανία, Γαλλία, Ιταλία) από αρκετά κοντά.

Τους Talco τους είχε βάλει ένας συμφορουμίτης και του είχα δώσει συχαρίκια, προσθέτοντας τις δικές μου προτιμήσεις από το γκρουπ.

Οι πρωτομάστορες είναι οι CCCP και κατόπιν οι Βanda Bassotti που το γυρίσαν από πανκ σε σκα- πανκ, ακολουθώντας το ρεύμα της Ιβηρικής και δη της Χώρας των Βάσκων και Καταλωνίας.

Στο μεταξύ σου πασάρω και τούτο εδώ το οποίο έχει διασκευαστεί κι από Έλληνες (λες να ήταν Σπαρτιάτες;;; :P ).



1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1249
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 14, 2023 6:01 pm

basket72 (meros 2) έγραψε:
Δευ Αύγ 14, 2023 5:52 pm
Τους Talco τους είχε βάλει ένας συμφορουμίτης και του είχα δώσει συχαρίκια, προσθέτοντας τις δικές μου προτιμήσεις από το γκρουπ.

Οι πρωτομάστορες είναι οι CCCP και κατόπιν οι Βanda Bassotti που το γυρίσαν από πανκ σε σκα- πανκ, ακολουθώντας το ρεύμα της Ιβηρικής και δη της Χώρας των Βάσκων και Καταλωνίας.

Στο μεταξύ σου πασάρω και τούτο εδώ το οποίο έχει διασκευαστεί κι από Έλληνες (λες να ήταν Σπαρτιάτες;;; :P ).

Α σόρι, δεν είδα αν κάποιος είχε ποστάρει κάτι. Πήγα λίγο πίσω στις σελίδες αλλά δεν βρήκα κάτι. Έχω υπάρξει πολύ τυχερός σε αυτό το κομμάτι διότι όταν έμενα στο ηρωικό Bushwick στο Brooklyn, ο συγκάτοικός μου ήταν ένας Βάσκος που έπαιζε μπάσο σε πανκ μπάντα (με τον οποίο γνωριστήκαμε τυχαία σε συναυλία Rancid). Αυτός μου έμαθε τους Banda Bassotti όταν του είχα πρωτοπεί για τους Talco και με μύησε στον πανέμορφο κόσμο της πανκ μουσικής σκηνής στο Μπιλμπάο.

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Αύγ 14, 2023 6:02 pm

Κι ένα ακόμα για τον Νικόλα.


1
1 Εικόνα
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Αύγ 14, 2023 6:07 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Δευ Αύγ 14, 2023 6:01 pm


Α σόρι, δεν είδα αν κάποιος είχε ποστάρει κάτι. Πήγα λίγο πίσω στις σελίδες αλλά δεν βρήκα κάτι. Έχω υπάρξει πολύ τυχερός σε αυτό το κομμάτι διότι όταν έμενα στο ηρωικό Bushwick στο Brooklyn, ο συγκάτοικός μου ήταν ένας Βάσκος που έπαιζε μπάσο σε πανκ μπάντα (με τον οποίο γνωριστήκαμε τυχαία σε συναυλία Rancid). Αυτός μου έμαθε τους Banda Bassotti όταν του είχα πρωτοπεί για τους Talco και με μύησε στον πανέμορφο κόσμο της πανκ μουσικής σκηνής στο Μπιλμπάο.
Και Rancid και Μπιλμπάο (|Μπίλμπο στην Ευσκάρα) στο ίδιο ποστ.
Μιλάμε για αγάπες. :wink:

1
1 Εικόνα
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Σεπ 11, 2023 9:57 pm

Τα παιδιά από τη Μόντενα (με τον "Σίσκο" τότε μπροστάρη) τραγουδάνε στη μνήμη του Τζουζέπε "Πεπίνο" Ιμπαστάτο που δολοφονήθηκε από τη Μαφία στα 30 του. Ο Πεπίνο ήξερε καλά κατά που βάδιζε όταν αποκάλυπτε τι εστί Μαφία, αλλά δεν διανοήθηκε να σταματήσει τον αγώνα του.



Κι ένα ακόμα από την ιταλική αντίσταση (στη ρομανιόλο):


Κι ένα για τη Λ. Αμερική με δανεικό όνομαστον τίτλο, από το αγαπημένο τους αριστούργημα του Μάρκες "100 χρόνια μοναξιά¨.


1
1 Εικόνα
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 612
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 12, 2023 5:07 am

basket72 έγραψε:
Δευ Σεπ 11, 2023 9:57 pm
Τα παιδιά από τη Μόντενα (με τον "Σίσκο" τότε μπροστάρη) τραγουδάνε στη μνήμη του Τζουζέπε "Πεπίνο" Ιμπαστάτο που δολοφονήθηκε από τη Μαφία στα 30 του. Ο Πεπίνο ήξερε καλά κατά που βάδιζε όταν αποκάλυπτε τι εστί Μαφία, αλλά δεν διανοήθηκε να σταματήσει τον αγώνα του.



Κι ένα ακόμα από την ιταλική αντίσταση (στη ρομανιόλο):


Κι ένα για τη Λ. Αμερική με δανεικό όνομαστον τίτλο, από το αγαπημένο τους αριστούργημα του Μάρκες "100 χρόνια μοναξιά¨.
εχοντας ζησει στη Σικελια , κι εχοντας σιτσιλιανα συζυγο δεν μπορω να μην βαλω like φιλε . η Ιστορια του Ιμπαστατο ειναι τρανο παραδειγμα αντιστασης σε οποιοδηποτε μορφη καταπιεσης απο σεκτες , οργανωσεις κτλ κτλ . δεν του πηγε και τοσο καλα του πεπεινο βεβαια αλλα η ληθεις ειναι οτι εχει αφησει το στιγμα του ιδιαιτερα στο παλερμα αλλα και στην υπολοιπη σικελια .

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Music”