Ελληνικό Ροκ

Συντονιστής: Captains

AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 12, 2023 9:10 pm

Η τελευταία κοπέλα που είχα δεν μπορούσε να χωνέψει με τίποτα ότι ακούω ΚΑΙ αυτήν την μουσική, της φαινόταν εξωπραγματικό και μου έλεγε ότι δεν με είχε για να ακούω τόσο απλοϊκά, εμπορικά και τιποτένια πράγματα, οπότε η δική σου τοποθέτηση ξυπνάει κάποια αντανακλαστικα μεν, είναι εντελώς ήπια τοποθετημένη από την άλλη και νομίζω καθόλου με διάθεση να προσβάλλει.

Εντάξει πέρα από πλάκα θα συμφωνήσω στο κομμάτι του ότι υπάρχει κάτι επιτηδευμένο γύρω από την όλη φάση, ένα κομμάτι αυτού έρχεται μέσα και από το κοινό και το πως ξεκίνησε η όλη φάση, την ανάγκη του κοινού να διαχωριστεί από τα λαϊκά και το σκυλάδικο, εμπορικά δηλαδή το μήνυμα που περνούσαν οι δισκογραφικές ήταν ότι εδώ πουλάμε ποιότητα που δεν είναι και για όλους. Τρίχες στην ουσία, αλλά η ανάγκη υπήρχε και το έντεχνο (αυθεντικοί και μη) την κάλυψε.
Είχε "ύφος" το κοινό, υιοθέτησαν το "ύφος" και κάποιοι από τους καλλιτέχνες (άλλοι άγρια, άλλοι πιο ήπια).

Όπως σε κάθε είδος υπάρχει και εδώ ένας κώδικας συμπεριφοράς/ντυσίματος/στησίματος/ομιλίας που περνάει από γενιά σε γενιά και από καλλιτέχνη σε καλλιτέχνη λίγο αυτόματα, οπότε απ' έξω πιθανόν να φαίνονται απλά όλοι με ύφος ψευτοδιανοούμενου.
Η εικόνα σε μερικά "στην υγεία μας" ας πούμε ήταν όντως για να κλαις και να γελάς, ακόμα και όταν υπήρχαν άνθρωποι στο πλατό που είναι πιστοποιημένα και γαμω τα παιδιά.

Κατά την γνώμη μου, σαν είδος έχει όντως μια ξεχωριστή αξία (όπως όλα τα είδη) λίγο πιο συνθέτη και που πηγαίνει λίγο πιο βαθιά από κάμποσες απόψεις. Μόνο και μόνο που χιλιάδες άνθρωποι πρώτα άκουσαν και μετά μπήκαν στην διαδικασία να διαβάσουν (και άλλους) στίχους σημαντικών ποιητών ή που άκουσαν νέους ήχους που τους έφεραν πιο κοντά και σε άλλα είδη μουσικής, δεν μπορεί παρά να είναι πραγματικό κέρδος.

Σε πολλές περιπτώσεις όντως μουσικά/τεχνικά, από όσο μου λένε φίλοι μου που παίζουν ή/και έχουν σπουδάσει/ασχοληθεί ώρες, δεν είναι τόσο περίτεχνα τα παιξίματα στα όργανα, σε σχέση με άλλα είδη μουσικής.
Αλλά από την άλλη, δεν είναι και το βασικό κριτήριο για το συγκεκριμένο είδος μουσικής (ούτε η "καλή" φωνή απαραίτητα), πιο μεγάλη σημασία έχει συνήθως να γίνεται σωστά το πάντρεμα μουσικής/εξιστόρησης και να παρακινεί συναισθήματα. Να πηγαίνει και λίγο κόντρα (χωρίς πάντα να είναι αυτοσκοπός) σε κεντρικά αφηγήματα για να δημιουργεί και να ανακατεύει, να αναγκάζει τον έμπορα να πουλάει κάτι με το οποίο δεν αισθάνεται απόλυτα άνετα.

Εννοείται ότι υπάρχουν και αυτοί που το σκίζουν ή φωνές που μαγεύουν ακόμα και όταν λένε απλά το όνομα τους, όταν αυτά έρχονται και ταυτόχρονα με τα παραπάνω το αποτέλεσμα είναι πολύ γευστικό. Η φωνή του Βασίλη σε πούμε εμένα προσωπικά με ανατριχιάζει, οι μουσικοί που παίζουν με τον Θανάση από την άλλη ώρες ώρες κάνουν παπάδες.

Τέλος πάντων, τα λέω όλα αυτά πιο πολύ για να δείξω ότι σε όλα τα είδη υπάρχουν φελλοί που προβάλλονται δυσανάλογα σε σχέση με καλλιτέχνες που κάνουν πιο δύσκολα/ωραία πράγματα, αλλά σαν είδος δεν είναι από αυτά που αξίζει απλά να προσπεράσεις, έχει ωραία και αυθεντικά πράγματα μέσα.

1
1 Εικόνα
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Σεπ 12, 2023 9:24 pm

Ο Αρντάν- Ζωή - και Κίνηση, Ζορζ Πιλαλί για το ροκ εν ρολ:


1
1 Εικόνα
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Σεπ 12, 2023 9:37 pm

Εδώ τα λέει (και τα παίζει) ακόμα πιο καλά ο Ζορζ. Κάπου στο 10΄λέει "πιο ροκ;" :P



1
1 Εικόνα
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 418
Δημοσιεύσεις: 701
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 12, 2023 10:01 pm

AlexD έγραψε:
Τρί Σεπ 12, 2023 9:10 pm

Μόνο και μόνο που χιλιάδες άνθρωποι πρώτα άκουσαν και μετά μπήκαν στην διαδικασία να διαβάσουν (και άλλους) στίχους σημαντικών ποιητών ή που άκουσαν νέους ήχους που τους έφεραν πιο κοντά και σε άλλα είδη μουσικής, δεν μπορεί παρά να είναι πραγματικό κέρδος.
Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα γιατί και εγώ κάποτε τραγουδούσα κάτι ακαταλαβίστικους στίχους από μια κασέτα που μου είχε γράψει ένας φίλος «Μωρά στην Φωτια»

« Στο ταβάνι βλέπω τους γύψους.
Μαίανδροι στο χορό τους με τραβάνε.
Η ευτυχία μου, σκέπτομαι, θα ’ναι
ζήτημα ύψους.»

Αργότερα ανακάλυψα τον Καρυωτάκη ..

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με την κοπέλα σου 😂 (joke)



1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 12, 2023 10:29 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Τρί Σεπ 12, 2023 10:01 pm
AlexD έγραψε:
Τρί Σεπ 12, 2023 9:10 pm

Μόνο και μόνο που χιλιάδες άνθρωποι πρώτα άκουσαν και μετά μπήκαν στην διαδικασία να διαβάσουν (και άλλους) στίχους σημαντικών ποιητών ή που άκουσαν νέους ήχους που τους έφεραν πιο κοντά και σε άλλα είδη μουσικής, δεν μπορεί παρά να είναι πραγματικό κέρδος.


Στα υπόλοιπα συμφωνώ με την κοπέλα σου 😂 (joke)
Πρώην κοπέλα είπε ότι είναι και φαίνεται καλή περίπτωση. Μήπως να το ξανασκεφτείς;

Δωστης-κι άλλη- ευ-και-ρία.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 12, 2023 10:30 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Τρί Σεπ 12, 2023 10:01 pm
AlexD έγραψε:
Τρί Σεπ 12, 2023 9:10 pm

Μόνο και μόνο που χιλιάδες άνθρωποι πρώτα άκουσαν και μετά μπήκαν στην διαδικασία να διαβάσουν (και άλλους) στίχους σημαντικών ποιητών ή που άκουσαν νέους ήχους που τους έφεραν πιο κοντά και σε άλλα είδη μουσικής, δεν μπορεί παρά να είναι πραγματικό κέρδος.
Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα γιατί και εγώ κάποτε τραγουδούσα κάτι ακαταλαβίστικους στίχους από μια κασέτα που μου είχε γράψει ένας φίλος «Μωρά στην Φωτια»

« Στο ταβάνι βλέπω τους γύψους.
Μαίανδροι στο χορό τους με τραβάνε.
Η ευτυχία μου, σκέπτομαι, θα ’ναι
ζήτημα ύψους.»

Αργότερα ανακάλυψα τον Καρυωτάκη ..

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με την κοπέλα σου 😂 (joke)

Πρώην κοπέλα μου, παρακαλώ. :)

Όχι yorgos, το ξανά σκέφτηκα ήδη μια φορά, τώρα ακούω μέχρι και Αλκίνοο Ιωαννιδη αμέριμνος :roll:

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 12, 2023 10:55 pm

AlexD έγραψε:
Τρί Σεπ 12, 2023 10:30 pm
AO DAFNIS έγραψε:
Τρί Σεπ 12, 2023 10:01 pm


Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα γιατί και εγώ κάποτε τραγουδούσα κάτι ακαταλαβίστικους στίχους από μια κασέτα που μου είχε γράψει ένας φίλος «Μωρά στην Φωτια»

« Στο ταβάνι βλέπω τους γύψους.
Μαίανδροι στο χορό τους με τραβάνε.
Η ευτυχία μου, σκέπτομαι, θα ’ναι
ζήτημα ύψους.»

Αργότερα ανακάλυψα τον Καρυωτάκη ..

Στα υπόλοιπα συμφωνώ με την κοπέλα σου 😂 (joke)

Πρώην κοπέλα μου, παρακαλώ. :)

Όχι yorgos, το ξανά σκέφτηκα ήδη μια φορά, τώρα ακούω μέχρι και Αλκίνοο Ιωαννιδη αμέριμνος :roll:
A εγώ για τον Αλκίνοο έχω κάνει εξαίρεση εδω και δεκαετίες. Και θα ήθελα να τον δω στο κλουβί με τον Μπέο. (οπ, λάθος τόπικ)

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Σεπ 13, 2023 7:47 am

yorgos έγραψε:
Τρί Σεπ 12, 2023 10:55 pm

A εγώ για τον Αλκίνοο έχω κάνει εξαίρεση εδω και δεκαετίες. Και θα ήθελα να τον δω στο κλουβί με τον Μπέο. (οπ, λάθος τόπικ)
Πάντως ο Αλκίνοος (δάσκαλος Αϊκίντο* να ενημερώσω) όπως κι ο υπόλοιπος κόσμος στου Σταγιάτες τον αντιμετωπίζει όπως πρέπει τον Μπέο. Από κοντά.
Δεν πάει μόνος του ο Μπέος στους Σταγιάτες. ¨Εχει την ομάδα του συν τους ένστολους.

Ενημερωιτκά χθες τον έδιωξαν από ένα ακόμη σώου που πήγε να δώσει.
https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia/40 ... -toy-boloy

* Χαλαρή, και συγγενική με τις εσωτερικές πολ. τέχνες, το Αϊκίντο, αλλά για όποιον δεν έχει πατήσει σε τατάμι και την παίρνει στο δούλεμα, θα του πρότεινα να κάνει και μια βόλτα. Πόσο μάλλον αν κάποιος είναι δάσκαλος.... Απλώς το αφήνω εδώ...

0
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Σεπ 24, 2023 8:32 pm

Αφιερωμένο στον Μπέρι.

Καταλαβαίνω εγώ από ντέρτια. :P



2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 25, 2023 11:17 am

basket72 έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 7:47 am
* Χαλαρή, και συγγενική με τις εσωτερικές πολ. τέχνες, το Αϊκίντο,
Σορι για το οφφτοπικ αλλά τι σημαίνει "εσωτερικές"; Είναι με την έννοια του esoteric, του internal, ή του...indoors? :D

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 25, 2023 12:37 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Σεπ 24, 2023 8:32 pm
Αφιερωμένο στον Μπέρι.

Καταλαβαίνω εγώ από ντέρτια. :P
ti have mercy ρε

για mercy seat ειμαστε (μα 30% τριποντο ? 30 ?!!!!)

0
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Σεπ 25, 2023 5:52 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Δευ Σεπ 25, 2023 11:17 am
basket72 έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 7:47 am
* Χαλαρή, και συγγενική με τις εσωτερικές πολ. τέχνες, το Αϊκίντο,
Σορι για το οφφτοπικ αλλά τι σημαίνει "εσωτερικές"; Είναι με την έννοια του esoteric, του internal, ή του...indoors? :D
Εσωτερικές με την έννοια της ισορροπίας ανάμεσα σε νου και σώμα μ' έμμφαση στον αυτοέλεγχο, τη συγκέντρωση, την όξυνση της αντίληψης, την αταραξία.
Με την αταραξία την κινέζικη (νέιτσαν αν δεν απατώμαι στα μανδαρίνικα οι εσωτερικές πολ.τέχνες όπως το Τάι τσι τσοάν, το Πάκουα, το Σσι Τσίν ) πάρε και πάλι ολίγη από Χάιντεγκερ μέσω της ερμηνευτικής του φαινομενολογίας. :D :D Πήγαινες γυρεύοντας για Μάρτιν.

Επέλεξα να στα πω στη μητρική μας και να αφήσω το internal :) .

Το Αϊκίντο είναι οριακά εσωτερική τέχνη αλλά προς τα εκεί το ταξινομώ.

Παρεμπιπτόντως το Τ'αι Τσι Τσουάν, έχει και πολύ ενδιαφέρον παλαιστικό κομμάτι με καλή προπόνηση.
Αν το κάνεις στη Χενάν της Κίνας.

1
1 Εικόνα
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Σεπ 25, 2023 6:40 pm

Ο αλγόριθμος από το "¨κάνε λιγάκι υπομονή¨με πέταξε στο λατρεμένο ¨μη μου ξαναφύγεις πια".
Για τα είδη τα έχουμε πει. Και πανκ και ροκ η Σωτηρία.


0
polykos

 euroleague
Reactions: 488
Δημοσιεύσεις: 1711
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 13, 2024 8:31 am



0
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Φεβ 05, 2024 9:11 pm

Πουλικάκος και Εξαδάκτυλος από το 1976



1
1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Απάντηση

Επιστροφή στο “Music”