Ελληνικό Ροκ

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4025
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 02, 2020 12:09 am

basket72 έγραψε:
Τετ Οκτ 14, 2020 7:01 pm
Και τα παιδιά από τα Γιάννενα με stone-progressive-κλαρίνα τους. Τα σέβη μου και σε αυτούς!
Εδώ σε μια διασκευή της ρεμπέτικης ασματάρας του Γιαννάκη του Ιωαννίδη.
Δεν ξέρω πως μου ξέφυγε αυτό, πρέπει να το πω: Μέγα respect στους μεγάλους Villagers of Ioannina City. Τους είδα πέρυσι μαζί με την κοπέλα μου στη Νέα Κίο σε ένα φεστιβάλ μαζί με Nightstalker, Deaf Radio, SOLARMONKEYS και Desert Monks και πρέπει να πω ότι είναι από τις κορυφαίες βραδιές που έχω περάσει. Γενικά σε όλες τις συναυλίες που πάω κάθομαι στη μέση, δεν είμαι πλέον στη φάση που ήμουν στο Λύκειο να μπαίνω στα pit (αν και κάποια στιγμή έχω πει ότι θα πάω σε συναυλία μόνο για pit και μπάχαλο, ιδανικά Lamb of God), αλλά ειδικά στους VIC πήγα και τους είδα στο κάγκελο. Αυτό το παλικάρι ο Πιστιόλης, ακούραστος. Τόση ενέργεια, τόσος χαμός, τόση πόρωση, το φεστιβάλ ήταν γεμάτο κόσμο που γούσταρε τέρμα, πραγματικά διασκέδασα με την ψυχή μου. Είχα κλείσει να πάω και σε αυτήν, αλλά ακύρωσα τελευταία στιγμή:



1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 02, 2020 9:13 am

Καλημέρες, καλόν (δύσκολο) μήνα και καλή (δύσκολη) :) βδομάδα φίλε μου.

Οι VIC νομίζω ότι μπαίνουν στη λίστα με τις κορυφαίες (κυριολεκτικά top,όμως) διαχρονικά μπάντες της χώρας μας.
Είναι για να τους μαθαίνει και κόσμος εκτός Ελλάδας. Και πολύ άνετα, κιόλας.

Peris123

 sophomore
Reactions: 24
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 3:13 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Ginobili
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 02, 2020 5:21 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Νοέμ 01, 2020 11:12 pm
Peris123 έγραψε:
Κυρ Νοέμ 01, 2020 10:42 pm
Θα προσθέσω κάτι και εγώ με τη σειρά μου. Προσωπικά αν και μου αρέσανε οι τρύπες θεωρώ ότι τα καλύτερα κομμάτια του ο Αγγελάκας τα έγραψε μετά.

https://www.youtube.com/watch?v=-Mtr1TV0Ffw
Έτσι ακριβώς και πειραματίστηκε κιόλας και στο μουσικό επίπεδο.

Εμένα με τράβηξαν πολύ και οι διάφορες συνεργασίες του, τα τελευταία χρόνια.
π.χ αυτή εδώ (φοβερή τετράδα που παίζει ρεμπέτικα του τεράστιου Μάρκου) που μας θυμίζει ποιαν Ελλάδα αγαπάμε βαθιά.

Έτσι ακριβώς. Πειραματίστηκε μουσικά και ανέβηκε και στιχουρικά πολλά (ΠΆΡΑ ΠΟΛΛΑ) επίπεδα. Όσο για τα λαιβ είναι λες και ανανεώθηκε. Γενικά έχει συνεργαστεί με πολύ κόσμο ακόμα ωστόσο δεν καταλαβαίνω γιατί κάνει λάιβ με τον Παυλίδη αλλά τι να πεις. Κανείς δεν είναι τέλειος. :banghead: :banghead:

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 02, 2021 5:11 pm

Μεγάλη μορφή της Ελληνικής Ροκ. Θοδωρής -Terry- Παπαντίνας σε μια καταπληκτική δουλειά με ένα από τα πολλά γκρουπ που έφταξε. Μεταξύ άλλων έχει παίξει με Παπάζογλου, Σιδηρόπουλο...


basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 10, 2021 5:57 pm

Ένα όχι και τόσο γνωστό συγκρότημα από τις αρχές των 80s (τότε που συνέβαιναν πράγματα στη μουσική, θέατρο, σινεμά, αντικουλτούρα εν γένει). ΙΔανική φωνή/ερμηνεία για dark wave μουσική, από την τραγουδίστρια του συγκροτήματος που δυστυχώς πέθανε σε πολύ νεαρή ηλικία.


AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 11, 2021 10:12 pm

Τι τοπικάρα είναι αυτή :shot: :shot:

Κομματάρες και καλλιτεχνάρες έχουν παρελάσει σε αυτήν εδώ την γωνία!

Ξανά!

Πω πω τι τοπικάρα είναι αυτή ρε! Απίστευτα ποστ :shot: :shot: :shot: :shot:

Να προσθέσω και το «Τι κόσμος είναι αυτός», αγαπημένο.



Και μια και αναφέρθηκε ο Κροκίδης, θυμήθηκα και την σόλο δουλειά του, είχε μερικά ωραία όλο το σι ντι, αλλά το «Θρακιώτικο» τα σπάει



αμέσως αφού είχαν κάνει τις χαμένες αγάπες με τον Β. Παπακωσταντίνου, που και αυτός έχει κάνει μερικά πολύ ωραία πράγματα, πυλώνας της Ελληνικής ροκ και πανίσχυρη φωνή. Ο Γουίλι στη συναυλία με Τερμίτες ας πούμε και Μιντζέλο στη κιθάρα (και αν και ξεφεύγω λίγο από το τόπικ και το Τρένο Γ96 και George William Allum ανάμεσα σε άλλα).

Του Τουρνά μου άρεσαν τα πρώτα του πιο πολύ, η ψυχεδέλεια του «Αστρόνειρα», όλο το σιντι μια παράνοια, αλλά και το ομώνυμο κομμάτι.



που ακολούθησε το σε στυλ ροκ όπερα «Απέραντα Χωράφια» (εντυπωσιακό για 1972)



Αν και συμφωνώ με το ότι σε νέα συγκροτήματα στο χιπ χοπ έχει γίνει ο κακός χαμός και υπάρχουν διαμαντάκια, σίγουρα υπάρχουν και καινούργια ροκ συγκροτήματα. Το θέμα βέβαια είναι ότι ακόμα και αυτό που λέμε ροκ έχει εξελιχθεί σαν ήχος, τα παντρέματα ήχων αλά VIC είναι όλο και πιο συχνά, το ροκ ή πανκ/χιπ χοπ ας πούμε παίζει πολύ. Και το μέταλ χιπ χοπ.

Σε πιο παραδοσιακό καθαρό ροκ ήχο έχω σταμπάρει 3 δουλειές.

Τρεις δουλειές που αφορούν επανεκτελέσεις πολιτικών τραγουδιών και μου αρέσουν (και) μουσικά, είναι:

Το «The revolution sessions» από «Kollektiva»



Η «Ψειριστική» από «Μεθυσμένα Ξωτικά» (που δεν είναι τόσο καινούργιοι όμως και κανονικά είναι πιο πανκ)



Και πολύ περισσότερο τους «Βραδυφλεγείς: Ανάφλεξη» που έχουν πάρει πολιτικά τραγούδια και έχουν γράψει δική τους μουσική από πάνω, και την βρίσκω πολύ ωραία





Άλλο έτσι πιο καινούργιο που με έχει εντυπωσιάσει είναι οι Bondage, πανκροκ με ξένο στίχο που θυμίζει όντως πολύ γνωστές ξένες μπάντες από τις αρχές 00'ς. Το 2ο λινκ είναι όλο το τελευταίο τους άλμπουμ που νομίζω έχει νόημα να ακούσει κανείς όπως το έβγαλαν από την αρχή ως το τέλος αντί για σπαστά κομμάτια.





Ενδιαφέρον έχει και το συγκεκριμένο κομμάτι από τους «Fingers Crossed». Αν δεν κάνω λάθος έχει διαλυθεί η μπάντα όμως.



Αυτά, και πάω να ακούσω εκείνα που προτάθηκαν προς το τέλος ως καινούργια που δεν τα ξέρω :D

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 12, 2021 9:22 pm

Μπορεί να είναι λίγο πιο "mainstream" ροκ από κάποια που έχουν αναφερθεί, αλλά την Τετάρτη έχει καλεσμένους στο "Μουσικό Κουτί" τα Υπόγεια Ρεύματα (και τον Γιάννη Κούτρα), σπανιότατα έχουμε την ευκαιρία να δούμε στην ελληνική τηλεόραση (στην κρατική μάλιστα) κάποιο τέτοιο συγκρότημα.
Μιλάμε βέβαια για την εκπομπή που νομίζω πως έθεσε πολύ υψηλά standards φέτος στο πώς πρέπει να είναι μία πραγματικά μουσική εκπομπή, και που μακάρι να συνεχιστεί του χρόνου και να πειστούν να εμφανιστούν και όσοι μπορεί να είχαν επιφυλάξεις φέτος...

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 13, 2021 9:36 am

Ωραιότατο ελληνικό progressive progressive rock με νέο άλμπουμ φετος



1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 12:02 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Οκτ 14, 2020 7:01 pm

Μιλώντας για ρεμπέτικα ( κολλάει στο topic, θα συμφωνήσετε) πάρτε και Τσιτσάνη σε προοίμιο μπλουζ, ροκ, πανκ. Σε εκτέλεση του γίγαντα, του Μπιθικώτση (με αυτόν μεγαλώσαμε ορισμένοι...).

Ε αφού το πάμε έτσι να χωρέσω και κάτι ακόμα αγαπημένο :D





0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 12:29 pm

berry έγραψε:
Κυρ Ιουν 13, 2021 9:36 am
Ωραιότατο ελληνικό progressive progressive rock με νέο άλμπουμ φετος

Δεν τους ήξερα φίλε, κι άκουγα πολύ τέτοιες μουσικές. π.χ Ozric Tentacles, Porcupine tree (τους έχω δει αμφότερους σε συναυλία όπως άλλωστε και τους Hawkwind :obey: )

Χαίρομαι να μαθαίνω γκρουπάκια (και παίκτες :P ) και δη ελληνικά.

Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 6:20 pm

basket72 ακου και αυτα





οι Overdose ειναι το κορυφαιο ελληνικο psychedelic rock κατα την γνωμη μου

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 14, 2021 9:33 pm

berry έγραψε:
Δευ Ιουν 14, 2021 6:20 pm
basket72 ακου και αυτα





οι Overdose ειναι το κορυφαιο ελληνικο psychedelic rock κατα την γνωμη μου
τι ωραίο ποστ- έκπληξη! Ευχαριστώ!
Που μου έμαθες νέο συγκρότημα ( will-o- the wisp) αλλά και νέα λέξη καθώς δεν ήξερα καν τι σημαίνει και που μου θύμισες πολύ ωραίες στιγμές και χρόνια με τους Purple overdose που είναι μέσα στα κορυφαία νέο-ψυχεδελικά γκρουπ στην Ευρώπη- μην πω και στον κόσμο. Τους θυμάμαι να είναι σε συλλογές με γκρουπάρες κι όλα αυτά πριν το ίντερνετ που θα τους είχε απογειώσει πάρα πολύ.
Τους will-o- the wisp τους έβαλα τώρα κανά 5λεπτο και είναι κι αυτοι ολοκληρωμένο γκρουπ διεθνούς επιπέδου. θα ΤΟν ακούσω όλον τον δίσκο τις επόμενες μέρες.

Με πήγες χρόνια πίσω, σε εποχές που πήγαινα μοναστηράκι στο 7+7 να πάρω δίσκους τέτοιους και garage από τον Βάιο που έπαιζε μουσική και στο θρυλικό Maze σε΄ένα στενάκι στην Πανόρμου.

Πασάρω ένα γκρουπ που έφτιαξε για λίγο καιρό ο Alex k (LAst Drive) με το όνομα, Earthbound (κι αυτους τους έχω δει σε συναυλία. Πωωω ρε συ. Έχω πολύ καιρό να πάω σε συναυλία :oops: ).



basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 20, 2021 9:49 pm

Για τα ελληνικά βουνά. Όταν το χιπ χοπ δικαιώνει την ταξική του αφετηρία:


basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 20, 2021 9:58 pm

Και Βεβηλάρας!


basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 20, 2021 10:07 pm

Και Social waste με κομματάρα από τα ταξίδια των παιδιών.


Απάντηση

Επιστροφή στο “Music”