Post-Rock μουσική

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 26, 2020 8:55 am

Τα έχουμε πει και στο άλλο θρεντ, αλλά λέω να ανοίξω ένα τόπικ αυστηρά για post-rock, post-metal μουσική αφού υπάρχουν πολλά κανάλια στο Youtube και δυστυχώς δεν προλαβαίνω να τα ακούσω όλα, αλλά γενικά εκεί έξω βρίσκεται άπειρο υλικό.

Λόγω ενός αφιερώματος στη Hydra Head Records είχα κρατήσει να ακούσω τον πρώτο δίσκο των Pelican και εδώ και καιρό δεν τον είχα πιάσει καθόλου. Χθες που είχα κάτι δουλειές, είπα να βάλω να ακούω στο background, πάντα μου αρέσει να δουλεύω με instrumental post-rock. Συγκλονιστικό άκουσμα:



Πραγματικά έπαθα πλάκα. Εννοείται θα ακολουθήσουν και οι επόμενοι δίσκοι τους. Σύντομα θα παραθέσω κι ελληνικά άλμπουμ και φυσικά περιμένω προτάσεις σας, γιατί λατρεύω να ανακαλύπτω ολοκαίνουριες μουσικές.

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Fitz

 euroleague
Reactions: 223
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 10:59 pm
Τοποθεσία: Netherlands
Αγαπημένη ομάδα: Utah-Jazz
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 26, 2020 9:47 am

Εύγε για το thread! Χτυπάς σε ευαίσθητο σημείο :)

Και για μένα είναι το είδος μουσικής που βοηθάει στη συγκέντρωση στη δουλειά, αλλά και εκτός είναι ένα είδος που είναι τρομερά ενδιαφέρον μουσικά.

Ξεκινάω ελληνικά και παραθέτω έναν απίστευτα καλοδουλεμένο δίσκο, που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από αντίστοιχους διεθνείς. Must listen κατ'εμε από τους φαν του είδους:




1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 18, 2020 1:33 am

Δε μπορώ να θυμηθώ με τίποτα ποιος μου πρότεινε να ακούσω τον περσινό δίσκο των Their Methlab, αλλά πραγματικά είναι διαολεμένα υπέροχος:



1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Helen

 
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Σεπ 22, 2020 5:40 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 3:42 pm

Νομίζω εγώ πρέπει να στους ανάφερα στο άλλο μουσικό θέμα , χαίρομαι που σου άρεσε.

Συνεχίζω με ένα ακόμα post - κόλλημα, τους Yndi Halda και το άλμπουμ τους Enjoy Eternal Bliss:



0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 3:49 pm

δε περίμενα να πετύχω ποστ ροκ τόπικ σε μπασκετικό φόρουμ, ξαφνιάζομαι πολύ ευχάριστα :)

απο ελληνικά έβγαλαν καινούριο δίσκο έπειτα από άπειρα χρόνια οι 2 By Bukowski, τον οποίο δεν έχω κάτσει να ακούσω ακόμα αλλά έχω ακούσει καλά λόγια.

αυτό που έχω ξεθάψει τους τελευταίους δυο μήνες (και όταν λέω ξεθάψει εννοώ ότι δεν ακούω τίποτα άλλο :D ) είναι ο καλύτερος κατ' εμέ δίσκος των Silver Mt. Zion



austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 3:56 pm

nikolas12 έγραψε:
Δευ Οκτ 26, 2020 8:55 am
Τα έχουμε πει και στο άλλο θρεντ, αλλά λέω να ανοίξω ένα τόπικ αυστηρά για post-rock, post-metal μουσική αφού υπάρχουν πολλά κανάλια στο Youtube και δυστυχώς δεν προλαβαίνω να τα ακούσω όλα, αλλά γενικά εκεί έξω βρίσκεται άπειρο υλικό.

Λόγω ενός αφιερώματος στη Hydra Head Records είχα κρατήσει να ακούσω τον πρώτο δίσκο των Pelican και εδώ και καιρό δεν τον είχα πιάσει καθόλου. Χθες που είχα κάτι δουλειές, είπα να βάλω να ακούω στο background, πάντα μου αρέσει να δουλεύω με instrumental post-rock. Συγκλονιστικό άκουσμα:



Πραγματικά έπαθα πλάκα. Εννοείται θα ακολουθήσουν και οι επόμενοι δίσκοι τους. Σύντομα θα παραθέσω κι ελληνικά άλμπουμ και φυσικά περιμένω προτάσεις σας, γιατί λατρεύω να ανακαλύπτω ολοκαίνουριες μουσικές.
περίεργη η σχέση μου με το Australasia, θυμάμαι όταν είχε βγει πολλούς φίλους μου να παθαίνουν αμόκ, να μιλάνε για δίσκο της χρονιάς κτλ

το άκουσα άπειρες φορές, το αγόρασα κιόλας, πήρα και το επόμενο τους, τους είδα και live, γενικά τους παρακολουθούσα για χρόνια τους Pelican αλλά ποτέ δεν έφτασα στο σημείο να τους θεωρώ κορυφαία μπάντα ή το Australasia αριστούργημα, πάντα μου φαινόταν ότι κάτι τους έλειπε.

τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τους Red Sparowes.

από την άλλη, το σοκ που είχα πάθει βλέποντας τους HangedUp στο πρώτο (;) live των Godspeed στην Ελλάδα δε το έχω ξεπεράσει ακόμα. άλλη φάση βέβαια.

AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 5:10 pm

Ωραίο thread! Αγαπημένα συγκροτήματα : Mogwai, Red Sparowes , God is an Astronaut , Russian Circles. Οι πιο μυημένοι θα μπορούσαν να προτείνουν κάποιους δίσκους;

1
1 Εικόνα
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 6:02 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 5:10 pm
Ωραίο thread! Αγαπημένα συγκροτήματα : Mogwai, Red Sparowes , God is an Astronaut , Russian Circles. Οι πιο μυημένοι θα μπορούσαν να προτείνουν κάποιους δίσκους;
όχι ακριβώς σε αυτό το στυλ, αλλά αν δεν έχεις ήδη ακούσει νομίζω ότι θα σου αρέσουν οι 65daysofstatic. Ξεκίνα με "The Fall of Math" και "The Destruction of Small Ideas". το κομμάτι "Hole" είναι η χιτάρα τους.

Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 8:57 pm

austerity_blues έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 3:56 pm
περίεργη η σχέση μου με το Australasia, θυμάμαι όταν είχε βγει πολλούς φίλους μου να παθαίνουν αμόκ, να μιλάνε για δίσκο της χρονιάς κτλ

το άκουσα άπειρες φορές, το αγόρασα κιόλας, πήρα και το επόμενο τους, τους είδα και live, γενικά τους παρακολουθούσα για χρόνια τους Pelican αλλά ποτέ δεν έφτασα στο σημείο να τους θεωρώ κορυφαία μπάντα ή το Australasia αριστούργημα, πάντα μου φαινόταν ότι κάτι τους έλειπε.

τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τους Red Sparowes.

από την άλλη, το σοκ που είχα πάθει βλέποντας τους HangedUp στο πρώτο (;) live των Godspeed στην Ελλάδα δε το έχω ξεπεράσει ακόμα. άλλη φάση βέβαια.
Πλέον έχω ακούσει όλους τους δίσκους (πέρασε καιρός από όταν άνοιξα το thread), το Australasia δεν παραμένει στην κορυφή. Ο δεύτερος είναι αρκετά καλός, αλλά τα αριστουργήματα είναι City of Echoes, What We All Come to Need, Forever Becoming. Το τελευταίο τους δε με έχει ενθουσιάσει ακόμα.

Σήμερα έλιωνα God is an Astronaut και Mogwai AO DAFNIS! Αν είναι να σου προτείνω κάποιους ελληνικούς, θα σου πω Naegleria και Novelty Seekers από Movement of Static, The Last Second από Their Methlab και τους τρεις δίσκους από we own the sky (που τους έμαθα από μέλος του φόρουμ), Anassa από Message in a Cloud και από ιταλικούς ό,τι θα βρεις εδώ και εδώ.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 9:14 pm

nikolas12 έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 8:57 pm
austerity_blues έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 3:56 pm
περίεργη η σχέση μου με το Australasia, θυμάμαι όταν είχε βγει πολλούς φίλους μου να παθαίνουν αμόκ, να μιλάνε για δίσκο της χρονιάς κτλ

το άκουσα άπειρες φορές, το αγόρασα κιόλας, πήρα και το επόμενο τους, τους είδα και live, γενικά τους παρακολουθούσα για χρόνια τους Pelican αλλά ποτέ δεν έφτασα στο σημείο να τους θεωρώ κορυφαία μπάντα ή το Australasia αριστούργημα, πάντα μου φαινόταν ότι κάτι τους έλειπε.

τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τους Red Sparowes.

από την άλλη, το σοκ που είχα πάθει βλέποντας τους HangedUp στο πρώτο (;) live των Godspeed στην Ελλάδα δε το έχω ξεπεράσει ακόμα. άλλη φάση βέβαια.
Πλέον έχω ακούσει όλους τους δίσκους (πέρασε καιρός από όταν άνοιξα το thread), το Australasia δεν παραμένει στην κορυφή. Ο δεύτερος είναι αρκετά καλός, αλλά τα αριστουργήματα είναι City of Echoes, What We All Come to Need, Forever Becoming. Το τελευταίο τους δε με έχει ενθουσιάσει ακόμα.

Σήμερα έλιωνα God is an Astronaut και Mogwai AO DAFNIS! Αν είναι να σου προτείνω κάποιους ελληνικούς, θα σου πω Naegleria και Novelty Seekers από Movement of Static, The Last Second από Their Methlab και τους τρεις δίσκους από we own the sky (που τους έμαθα από μέλος του φόρουμ), Anassa από Message in a Cloud και από ιταλικούς ό,τι θα βρεις εδώ και εδώ.
Ενδιαφέρον! Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Δεν ήξερα ότι έχουμε εγχώρια σκηνή. Ευκαιρία να ακούσουμε κάτι νέο. Mogwai κ God is an astronaut τους έχω δει live και ήταν καταπληκτικοί και οι 2!

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 15, 2021 9:22 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 9:14 pm
Ενδιαφέρον! Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Δεν ήξερα ότι έχουμε εγχώρια σκηνή. Ευκαιρία να ακούσουμε κάτι νέο. Mogwai κ God is an astronaut τους έχω δει live και ήταν καταπληκτικοί και οι 2!
Αν σου αρέσει το post-rock, υπάρχουν κανάλια όπως ο WherePostRockDwells, Worldhaspostrock και ο 666MrDoom (που είναι Έλληνας και από γνωστό μου που έχει post-rock μπάντα ξέρω ότι στηρίζει όλα τα συγκροτήματα με αγορές merch στο Bandcamp και μετά ζητάει να ανεβάσει τη μουσική τους) που ανεβάζουν φουλ δίσκους post από όλο τον κόσμο. Ειδικά ο πρώτος φτιάχνει και mixes με best of, αυτό με τους God is an Astronaut το ακούω τώρα. Αυτοί έχουν ανεβάσει πάρα πολλούς ελληνικούς δίσκους και η σκηνή μας είναι από αυτές που εκτιμούν πάρα πολύ οι ξένοι. Εγώ με κάποια συγκροτήματα που αναφέρω έχω κάνει και reviews και συνεντεύξεις στο anthem.gr. Άλλα τα άκουσα, μαγεύτηκα και μετά έμαθα ότι είναι ελληνικά :D

3
3 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Helen

 
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Σεπ 22, 2020 5:40 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 06, 2021 11:08 pm



Her Name Is Calla - Pour More Oil

Όλο το άλμπουμ The Quiet Lamb είναι καταπληκτικό!

1
1 Εικόνα
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 12, 2021 3:22 pm

Eν αναμονή του νέου album των αγαπημένων Ιρλανδών . Tρία νέα κομμάτια έχουν ανέβει στο site τους

https://godisanastronaut.com/

Προσωπικά μου άρεσαν αρκετά. Ακούγονται διαφορετικά και πιο heavy από ότι μας έχουν συνηθίσει με μια πρώτη ακρόαση.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 12, 2021 3:32 pm

Εκπληκτικοί οι God is an Astronaut. Και μου αρέσει πολύ όταν γίνονται πιο heavy. Παρεμπιπτόντως εγώ σήμερα ήθελα να ανεβάσω νέο δίσκο, συγκεκριμένα ένα αριστούργημα από την Αυστραλία, post-rock ατμοσφαιρικό με ambient στοιχεία που με ταξίδεψε:



2
2 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 12, 2021 3:40 pm

nikolas12 έγραψε:
Παρ Φεβ 12, 2021 3:32 pm
Εκπληκτικοί οι God is an Astronaut. Και μου αρέσει πολύ όταν γίνονται πιο heavy.
Aν σου αρέσουν τα πιο heavy και δεν έχει τύχει να ακούσεις τσέκαρε οπωσδήποτε Russian Circles . Mια περίοδο τους έλιωνα!

Μια μικρή γεύση από live:

https://www.youtube.com/watch?v=S199EuZA2kc

2
2 Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AO DAFNIS την Παρ Φεβ 12, 2021 3:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Music”