ΠΟΛΕΜΟΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Συντονιστής: Captains

AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 28, 2024 10:41 am

manhac έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 8:54 am

Τα όσα έγραψα δεν αφορούν τις πρόσφατες μόνο δημοσιεύσεις αλλά και προηγουμένες. Να κάτσω να σου απαντήσω σε ένα ένα όσα γράφεις μου είναι σχεδόν αδύνατο, αν διαφωνείς απλά αγνόησε τα. Συμφωνώ ότι τα όσα γράφεις είναι δομημένα αλλά ειναι και πολλά αβάσιμα, επηρεασμένα από τα πολιτικά σου πιστεύω και από προσωπικά βιώματα κάτι που μειώνει την αξία της επιχειραματιολογίας κατά τα γραφόμενα και του nikolas asteri. Το ότι θεωρίες π.χ. ότι τα δυτικά μίντια προπαγανδίζουν υπέρ του Ισραήλ επειδή η Δύση είναι με την Αμερική είναι εντελώς ανυπόστατο. Το ότι τα ΜΜΕ είναι ελεγχόμενα στη Ελλάδα δεν σημαίνει ότι το ίδιο ισχύει και στα υπόλοιπα κράτη της Ευρώπης. Αβάσιμο είναι να γράφεις ή να υπονοείς ότι το Ισραήλ είναι καλύτερο στη προπαγάνδα ή ότι αν κάποιος μπορεί να επηρεάσει τα μίντια αυτός είναι φυσικά το Ισραήλ, κατάλοιπο της αντισημιτικής κοινωνίας μέσα στη οποία έχεις μεγαλώσει, που θεωρεί ότι οι σιωνιστές Εβραίοι ελέγχουν τα πάντα. Και ναι αγγίζει τα όρια του αντισημιτισμού.Το ίδιο έκανες και όταν έγραφες για τα pushbacks του ελληνικού κράτους. Έντυσες τα γραφόμενα σου
με επιχειρηματολογία αερολόγων ανθρώπων και πληρωμένων ΜΚΟ και σαφώς επηρεασμένος από από τις αριστερές σου καταβολές (αναφέρομαι στο όσα έγραφες για τους λιμενικούς όχι φυσικά στα pushbacks).

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά και με λίγα λόγια, σαν άνθρωπος είμαι αντισημίτης και αντιλιμενικός. Ναι, το κράτος του Ισραήλ σκοτώνει παιδιά με τρελούς ρυθμούς, ναι το ελληνικό λιμενικό κάνει pushbacks, αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να αφαιρέσω τους Εβραίους και τους λιμενικούς από την εξίσωση γιατί αλλιώς είμαι αντισημίτης και ΜΚΟικός αερολογίας.

Να κάτσεις να απαντήσεις σε ένα ένα ότι γράφω όχι, αλλά όταν μου λες "έκανες Α" και σου λέω "πότε και που", πρέπει να μπορείς να βρεις το σημείο να το υποδείξεις. Δεν μπορείς να με κατηγορείς και μετά να πετάς την μπάλα στην εξέδρα.

Όπως επίσης, αν θέλεις να λες ότι κάτι είναι αβάσιμο, πρέπει να έχεις και κάποιο επιχείρημα που να πατάει κάπου. Δεν μπορείς να λες απλά "το ότι στην Ελλάδα είναι ελεγχόμενα, δεν σημαίνει ότι είναι και αλλού". Υπάρχουν άνθρωποι που αφιερώνουν την ζωή τους και κάνουν μετρήσεις αξιοπιστίας της δημοσιογραφίας και κάθε χρόνο κατατάσσουν τις χώρες ανάλογα σε κλίμακα. Προφανώς και κάνουν προπαγάνδα, όλα τα ΜΜΕ στον κόσμο κάνουν. Προφανώς έχουν κάνει και υπέρ του Ισραήλ σε αρκετές περιπτώσεις, αν είχε αντίκρισμα θα σου έβαζα ένα σωρό λινκ μόνο για τους NYT. Υπέρ της Χαμας συγκεκριμένα βέβαια δεν ξέρω αν θα έβρισκα, αλλά ποιος ξέρει.

Όσο για τις νέες κατηγορίες οκ τι να πω. Προφανώς υπάρχει αδυναμία κατανόησης κειμένου η οποία επεκτείνεται μετά σε εντελώς δικό σου σενάριο.

Με κατηγόρησαν ότι τα ΜΜΕ της δύσης που φέρνω ως πηγές κάνουν προπαγάνδα οπότε δεν έχουν αξία και απάντησα ότι αν έκαναν προπαγάνδα, σίγουρα θα ήταν υπέρ του Ισραήλ, συμμάχου των ΗΠΑ και όχι υπέρ της Χαμας.

Πως αυτό με κατατάσσει στην κατηγορία ανθρώπων που πιστεύουν ότι οι Εβραίοι ελέγχουν τον κόσμο, δεν μπορώ να το κατανοήσω.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 28, 2024 10:49 am

AlexD έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 10:41 am
Δεν μπορείς να με κατηγορείς και μετά να πετάς την μπάλα στην εξέδρα.
Είναι κλασσικός τρόπος προσέγγισης συζήτησης ειδικά online.

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 28, 2024 11:04 am

nikolas_asteri έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 10:49 am
AlexD έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 10:41 am
Δεν μπορείς να με κατηγορείς και μετά να πετάς την μπάλα στην εξέδρα.
Είναι κλασσικός τρόπος προσέγγισης συζήτησης ειδικά online.
Νοσταλγώ την εποχή που πρώτο είχαμε "μνημόνια" και παίζαμε μεταξύ σκίσιμο, απαγγίστρωσης και πίστης εφαρμογής των. Που είχε για πρώτη φορά γεμίσει με θάλασσα από Τρολ το διαδίκτυο παντού και τσακωνόμαστε με τις ώρες. Αααχ τι ωραίες εποχές. :drunk:

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 28, 2024 11:18 am

AlexD έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 11:04 am
nikolas_asteri έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 10:49 am


Είναι κλασσικός τρόπος προσέγγισης συζήτησης ειδικά online.
Νοσταλγώ την εποχή που πρώτο είχαμε "μνημόνια" και παίζαμε μεταξύ σκίσιμο, απαγγίστρωσης και πίστης εφαρμογής των. Που είχε για πρώτη φορά γεμίσει με θάλασσα από Τρολ το διαδίκτυο παντού και τσακωνόμαστε με τις ώρες. Αααχ τι ωραίες εποχές. :drunk:
Πρώτη φορά; Τι διάολο; Ποτε μπήκες στο ιντερνετ; Χθες;

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
manhac

 junior
Reactions: 135
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 18, 2013 11:21 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 28, 2024 12:15 pm

AlexD έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 10:41 am
manhac έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 8:54 am


Τα όσα έγραψα δεν αφορούν τις πρόσφατες μόνο δημοσιεύσεις αλλά και προηγουμένες. Να κάτσω να σου απαντήσω σε ένα ένα όσα γράφεις μου είναι σχεδόν αδύνατο, αν διαφωνείς απλά αγνόησε τα. Συμφωνώ ότι τα όσα γράφεις είναι δομημένα αλλά ειναι και πολλά αβάσιμα, επηρεασμένα από τα πολιτικά σου πιστεύω και από προσωπικά βιώματα κάτι που μειώνει την αξία της επιχειραματιολογίας κατά τα γραφόμενα και του nikolas asteri. Το ότι θεωρίες π.χ. ότι τα δυτικά μίντια προπαγανδίζουν υπέρ του Ισραήλ επειδή η Δύση είναι με την Αμερική είναι εντελώς ανυπόστατο. Το ότι τα ΜΜΕ είναι ελεγχόμενα στη Ελλάδα δεν σημαίνει ότι το ίδιο ισχύει και στα υπόλοιπα κράτη της Ευρώπης. Αβάσιμο είναι να γράφεις ή να υπονοείς ότι το Ισραήλ είναι καλύτερο στη προπαγάνδα ή ότι αν κάποιος μπορεί να επηρεάσει τα μίντια αυτός είναι φυσικά το Ισραήλ, κατάλοιπο της αντισημιτικής κοινωνίας μέσα στη οποία έχεις μεγαλώσει, που θεωρεί ότι οι σιωνιστές Εβραίοι ελέγχουν τα πάντα. Και ναι αγγίζει τα όρια του .Το ίδιο έκανες και όταν έγραφες για τα pushbacks του ελληνικού κράτους. Έντυσες τα γραφόμενα σου
με επιχειρηματολογία αερολόγων ανθρώπων και πληρωμένων ΜΚΟ και σαφώς επηρεασμένος από από τις αριστερές σου καταβολές (αναφέρομαι στο όσα έγραφες για τους λιμενικούς όχι φυσικά στα pushbacks).

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά και με λίγα λόγια, σαν άνθρωπος είμαι αντισημίτης και αντιλιμενικός. Ναι, το κράτος του Ισραήλ σκοτώνει παιδιά με τρελούς ρυθμούς, ναι το ελληνικό λιμενικό κάνει pushbacks, αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να αφαιρέσω τους Εβραίους και τους λιμενικούς από την εξίσωση γιατί αλλιώς είμαι αντισημίτης και ΜΚΟικός αερολογίας.
Όντως υπάρχει πρόβλημα κατανόησης. Δεν σε είπα αντισημίτη ούτε αντιλιμενικό. Έγραψα ότι αγγίζεις τα όρια του αντισημιτισμού, γιατί θεωρείς ότι αν κάποιος ελέγχει τα ΜΜΕ αυτός είναι Εβραίοι (αν δεν αντισημιτισμός αυτό τι είναι). Εσύ στο πλαίσιο της επιχειρηματολογίας σου μπορείς να γράφεις ότι θέλεις αλλά είσαι στα όρια και ναι γράφεις εμμονικά για το Ισραήλ. Επίσης η ένσταση μου δεν είναι για το αν γίνονται ή όχι pushbacks (που γίνονται), αλλά στο γεγονός ότι για να το υποστηρίξεις ανέφερες ανυπόστατες αερολογίες για τους λιμενικούς, όπως ότι τους αρπάζουν πράγματα και τους παίρνουν μηχανές πλοήγησης. Σου είχα ζητήσει και τότε να μου αναφέρεις τις πηγές σου (όχι για τους pushbacks ξαναλέω), αλλά ακόμα περιμένω. Αξιόπιστες πηγές όχι μυθεύματα που επικοινωνούνται από χρηματοδοτούμενες ΜΚΟ και επαγγελματίες ακτιβιστές Ιάσονες Αποστολόπουλους. Το εντυπωσιακό είναι ότι τόσο εσύ όσο και ο nikolas asteri όταν τα προσωπικά βιώματα εξυπηρετούν τις απόψεις και τα πιστεύω σας τα ασπάζεστε όταν όχι είναι "ένα κλασικό παράδειγμα του πως κάποιοι ερμηνεύουν τάσεις μέσα από δύο-τρία παραδείγματα που συνάντησαν και βολεύουν στο παραμύθι". Τη ίδια βαρύτητα που έχουν όσα αναφέρει ο Christofis και ο καθένας εδώ μέσα την ίδια πρέπει να έχουν και όσα διαβάζεις από ΜΚΟ και ακτιβιστές. Απλά σε εξυπηρετεί καθαρά μόνο το δεύτερο. Σου είπα ξανά ότι μπορείς να αγνοήσεις όσα σου γράφω, όπως ξαναέκανες, έτσι και αλλιώς πετάω τη μπάλα στην εξέδρα εφαρμόζοντας τον κλασσικό τρόπο προσέγγισης συζήτησης ειδικά online.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 28, 2024 12:43 pm

manhac έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 12:15 pm
Το εντυπωσιακό είναι ότι τόσο εσύ όσο και ο nikolas asteri όταν τα προσωπικά βιώματα εξυπηρετούν τις απόψεις και τα πιστεύω σας τα ασπάζεστε όταν όχι είναι "ένα κλασικό παράδειγμα του πως κάποιοι ερμηνεύουν τάσεις μέσα από δύο-τρία παραδείγματα που συνάντησαν και βολεύουν στο παραμύθι". Τη ίδια βαρύτητα που έχουν όσα αναφέρει ο Christofis και ο καθένας εδώ μέσα την ίδια πρέπει να έχουν και όσα διαβάζεις από ΜΚΟ και ακτιβιστές. Απλά σε εξυπηρετεί καθαρά μόνο το δεύτερο. Σου είπα ξανά ότι μπορείς να αγνοήσεις όσα σου γράφω, όπως ξαναέκανες, έτσι και αλλιώς πετάω τη μπάλα στην εξέδρα εφαρμόζοντας τον κλασσικό τρόπο προσέγγισης συζήτησης ειδικά online.
Το μόνο εντυπωσιακό είναι ότι συνεχίζεις να με αναφέρεις χωρίς να γράφεις τίποτα συγκεκριμένο για όσα έχω γράψει κατα καιρούς για να στηρίξεις κάπου αυτό που γράφεις. Τέσπα, αυτή η συζήτηση μυρίζει έντονα σαν μία από τις πολλές που κάνουμε εδώ όταν σταματάνε οι αγωνιστικές οπότε δεν θα συνεχίσω. Δικαίωμα σου να πιστεύεις ό,τι θέλεις. Τουλάχιστον ο τόνος σου είναι ήπιος.

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 28, 2024 3:03 pm

manhac έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 12:15 pm
AlexD έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 10:41 am



Δηλαδή αν κατάλαβα καλά και με λίγα λόγια, σαν άνθρωπος είμαι αντισημίτης και αντιλιμενικός. Ναι, το κράτος του Ισραήλ σκοτώνει παιδιά με τρελούς ρυθμούς, ναι το ελληνικό λιμενικό κάνει pushbacks, αλλά πρέπει με κάποιο τρόπο να αφαιρέσω τους Εβραίους και τους λιμενικούς από την εξίσωση γιατί αλλιώς είμαι αντισημίτης και ΜΚΟικός αερολογίας.
Όντως υπάρχει πρόβλημα κατανόησης. Δεν σε είπα αντισημίτη ούτε αντιλιμενικό. Έγραψα ότι αγγίζεις τα όρια του αντισημιτισμού, γιατί θεωρείς ότι αν κάποιος ελέγχει τα ΜΜΕ αυτός είναι Εβραίοι (αν δεν αντισημιτισμός αυτό τι είναι). Εσύ στο πλαίσιο της επιχειρηματολογίας σου μπορείς να γράφεις ότι θέλεις αλλά είσαι στα όρια και ναι γράφεις εμμονικά για το Ισραήλ. Επίσης η ένσταση μου δεν είναι για το αν γίνονται ή όχι pushbacks (που γίνονται), αλλά στο γεγονός ότι για να το υποστηρίξεις ανέφερες ανυπόστατες αερολογίες για τους λιμενικούς, όπως ότι τους αρπάζουν πράγματα και τους παίρνουν μηχανές πλοήγησης. Σου είχα ζητήσει και τότε να μου αναφέρεις τις πηγές σου (όχι για τους pushbacks ξαναλέω), αλλά ακόμα περιμένω. Αξιόπιστες πηγές όχι μυθεύματα που επικοινωνούνται από χρηματοδοτούμενες ΜΚΟ και επαγγελματίες ακτιβιστές Ιάσονες Αποστολόπουλους. Το εντυπωσιακό είναι ότι τόσο εσύ όσο και ο nikolas asteri όταν τα προσωπικά βιώματα εξυπηρετούν τις απόψεις και τα πιστεύω σας τα ασπάζεστε όταν όχι είναι "ένα κλασικό παράδειγμα του πως κάποιοι ερμηνεύουν τάσεις μέσα από δύο-τρία παραδείγματα που συνάντησαν και βολεύουν στο παραμύθι". Τη ίδια βαρύτητα που έχουν όσα αναφέρει ο Christofis και ο καθένας εδώ μέσα την ίδια πρέπει να έχουν και όσα διαβάζεις από ΜΚΟ και ακτιβιστές. Απλά σε εξυπηρετεί καθαρά μόνο το δεύτερο. Σου είπα ξανά ότι μπορείς να αγνοήσεις όσα σου γράφω, όπως ξαναέκανες, έτσι και αλλιώς πετάω τη μπάλα στην εξέδρα εφαρμόζοντας τον κλασσικό τρόπο προσέγγισης συζήτησης ειδικά online.
Προφανώς και μπορώ να σε αγνοήσω, όπως όλοι μας εδώ όπου θέλουμε απαντάμε.

Αν θέλεις να συνεχίζεις να λες άλλα από αυτά που είπα για να επαναλάβεις συμπεράσματα, ενώ θέλεις να αρνηθείς κιόλας ότι με κατηγορείς, οκ, όντως δεν έχω κάτι να προσθέσω.

Θα σου απαντήσω όμως στα καινούργια!

Δεν ξέρω αν δεν σου απάντησα κάποια στιγμή στο παρελθόν και βαριέμαι και να το ψάξω.

Σε κάθε περίπτωση, οι άνθρωποι που σώζουν πρόσφυγες στην θάλασσα σίγουρα αξίζουν περισσότερο σεβασμό και οι μαρτυρίες τους δεν είναι καθόλου ισάξιες με τις δικές μας εδώ σε ένα φόρουμ πίσω από ένα nickname.

Επειδή τυχαίνει να έχω γνωρίσει κάποιους από αυτούς προσωπικά δε, οι μαρτυρίες τους έχουν για εμένα την απαραίτητη αξιοπιστία. Άλλωστε, αυτό που αποκαλείς "σοβαρές πηγές" δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.

Να βάλουμε το άρθρο των NYT για να μην αλλάζουμε και εφημερίδα που ανέβασε βίντεο στο οποίο άνθρωποι του λιμενικού βγάζουν πρόσφυγες μέσα από ένα βαν και τους βάζουν με το ζόρι σε σχεδία που δεν έχει μηχανή;

Και αυτοί, από διασώστη που κάτω από την ομπρέλα κάποιας ΜΚΟ βρίσκεται στην περιοχή πήραν τις πληροφορίες και το βίντεο.

https://www.news247.gr/magazine/pos-eft ... is-lesvou/

Ορίστε το link που μιλάει η δημοσιογράφος για το πως ακριβώς έγινε η διαδικασία από την ώρα που της ήρθε το μήνυμα με το βίντεο μέχρι την μέρα της δημοσίευσης.

Επιβεβαιώνουν πλήρως ότι σε αυτήν την περίπτωση έγινε αυτό που έλεγε ο Αποστολοπουλος και αποκαλείς "μυθεύματα" με αρκετή αυτοπεποίθηση που είναι εντελώς άγνωστο από που πηγάζει.

0
manhac

 junior
Reactions: 135
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 18, 2013 11:21 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 28, 2024 3:46 pm

AlexD έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 3:03 pm
manhac έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 12:15 pm


Όντως υπάρχει πρόβλημα κατανόησης. Δεν σε είπα αντισημίτη ούτε αντιλιμενικό. Έγραψα ότι αγγίζεις τα όρια του αντισημιτισμού, γιατί θεωρείς ότι αν κάποιος ελέγχει τα ΜΜΕ αυτός είναι Εβραίοι (αν δεν αντισημιτισμός αυτό τι είναι). Εσύ στο πλαίσιο της επιχειρηματολογίας σου μπορείς να γράφεις ότι θέλεις αλλά είσαι στα όρια και ναι γράφεις εμμονικά για το Ισραήλ. Επίσης η ένσταση μου δεν είναι για το αν γίνονται ή όχι pushbacks (που γίνονται), αλλά στο γεγονός ότι για να το υποστηρίξεις ανέφερες ανυπόστατες αερολογίες για τους λιμενικούς, όπως ότι τους αρπάζουν πράγματα και τους παίρνουν μηχανές πλοήγησης. Σου είχα ζητήσει και τότε να μου αναφέρεις τις πηγές σου (όχι για τους pushbacks ξαναλέω), αλλά ακόμα περιμένω. Αξιόπιστες πηγές όχι μυθεύματα που επικοινωνούνται από χρηματοδοτούμενες ΜΚΟ και επαγγελματίες ακτιβιστές Ιάσονες Αποστολόπουλους. Το εντυπωσιακό είναι ότι τόσο εσύ όσο και ο nikolas asteri όταν τα προσωπικά βιώματα εξυπηρετούν τις απόψεις και τα πιστεύω σας τα ασπάζεστε όταν όχι είναι "ένα κλασικό παράδειγμα του πως κάποιοι ερμηνεύουν τάσεις μέσα από δύο-τρία παραδείγματα που συνάντησαν και βολεύουν στο παραμύθι". Τη ίδια βαρύτητα που έχουν όσα αναφέρει ο Christofis και ο καθένας εδώ μέσα την ίδια πρέπει να έχουν και όσα διαβάζεις από ΜΚΟ και ακτιβιστές. Απλά σε εξυπηρετεί καθαρά μόνο το δεύτερο. Σου είπα ξανά ότι μπορείς να αγνοήσεις όσα σου γράφω, όπως ξαναέκανες, έτσι και αλλιώς πετάω τη μπάλα στην εξέδρα εφαρμόζοντας τον κλασσικό τρόπο προσέγγισης συζήτησης ειδικά online.
Προφανώς και μπορώ να σε αγνοήσω, όπως όλοι μας εδώ όπου θέλουμε απαντάμε.

Αν θέλεις να συνεχίζεις να λες άλλα από αυτά που είπα για να επαναλάβεις συμπεράσματα, ενώ θέλεις να αρνηθείς κιόλας ότι με κατηγορείς, οκ, όντως δεν έχω κάτι να προσθέσω.

Θα σου απαντήσω όμως στα καινούργια!

Δεν ξέρω αν δεν σου απάντησα κάποια στιγμή στο παρελθόν και βαριέμαι και να το ψάξω.

Σε κάθε περίπτωση, οι άνθρωποι που σώζουν πρόσφυγες στην θάλασσα σίγουρα αξίζουν περισσότερο σεβασμό και οι μαρτυρίες τους δεν είναι καθόλου ισάξιες με τις δικές μας εδώ σε ένα φόρουμ πίσω από ένα nickname.

Επειδή τυχαίνει να έχω γνωρίσει κάποιους από αυτούς προσωπικά δε, οι μαρτυρίες τους έχουν για εμένα την απαραίτητη αξιοπιστία. Άλλωστε, αυτό που αποκαλείς "σοβαρές πηγές" δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.

Να βάλουμε το άρθρο των NYT για να μην αλλάζουμε και εφημερίδα που ανέβασε βίντεο στο οποίο άνθρωποι του λιμενικού βγάζουν πρόσφυγες μέσα από ένα βαν και τους βάζουν με το ζόρι σε σχεδία που δεν έχει μηχανή;

Και αυτοί, από διασώστη που κάτω από την ομπρέλα κάποιας ΜΚΟ βρίσκεται στην περιοχή πήραν τις πληροφορίες και το βίντεο.

https://www.news247.gr/magazine/pos-eft ... is-lesvou/

Ορίστε το link που μιλάει η δημοσιογράφος για το πως ακριβώς έγινε η διαδικασία από την ώρα που της ήρθε το μήνυμα με το βίντεο μέχρι την μέρα της δημοσίευσης.

Επιβεβαιώνουν πλήρως ότι σε αυτήν την περίπτωση έγινε αυτό που έλεγε ο Αποστολοπουλος και αποκαλείς "μυθεύματα" με αρκετή αυτοπεποίθηση που είναι εντελώς άγνωστο από που πηγάζει.
Συνεχίζεις να υπεκφεύγεις. Για τα pushbacks δεν διαφώνησα σε κανένα σημείο, για όσα καταλόγισες στους λιμενικούς είναι η η ένσταση μου (ότι τους αρπάζουν πράγματα και τους παίρνουν μηχανές πλοήγησης), που αυτά είναι μυθεύματα όλων όσων αναφέρω και δεν αποτελούν πρακτική των λιμενικών όπως τα pushbacks.

0
Christofis

senior
Reactions: 201
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 06, 2022 6:26 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 28, 2024 11:03 pm

AlexD έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 7:45 am
Christofis έγραψε:
Τετ Φεβ 28, 2024 6:12 am
Εγω εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι σε εναν πολεμο δεν φταιει παντα η μια πλευρα. Ο πολεμος ειναι ενα συμβαν τραγικο απο μονο του. Γιατι παντα θα πεθανουν αμαχοι. Μεχρι τωρα κανενας προεδρος του Ισραηλ δεν ειχε δικαιοδοσια να κανει οτι γουσταρει. Καθε επιθεση που γινοταν επρεπε να περασει ολα τα χρονια επρεπε να περασει απο την αντιστοιχη βουλη. Το οτι εδωσαν την ευχερια στον Μπιμπι και τον υπουργο αμυνας να κανει οτι θελει σε αυτο ευθυνεται η ιδια η Χαμας που εκανε εκεινα τα φρικιαστικα πραγματα.

Δεν ειναι προπαγάνδα των μιντια σε καμια περιπτωση, πεθαινουν αμαχοι και παιδια στη Γαζα. Κακως σε καθε περιπτωση αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να μην καταστρεψουν τη Γαζα ετουτη τη φορα. Και για αυτο δεν φταινε μονο οι Εβραιοι. Ο πολεμος ειναι πολεμος και αυτα θα υπαρχουν παντου. Οι αιτιες ειναι πιο βαθιες απο οτι νομιζετε και εχουν την πηγη τους στην Ιερουσαλημ σαν ιερη πολη. Δυστυχως ομως τον πολεμο αυτη τη φορα τον ξεκινησαν οι παλαιστινιοι ασχετα αν εχουν υποστει πολλα. Και οι Κυπριοι το 55-59 ξεκινησαν τον πολεμο εναντι των αγγλων δεν πηγαν να σφαζουν μικρα παιδια και ανυποψίαστους εγγλεζους στα σπιτια τους. Υπαρχει διαφορα στο πως διεκδικεις κατι και αυτο ειναι θεμα κουλτουρας, θρησκειας και πολιτισμου( και εδω εμπιπτει η ασχμη φαρα των Παλαιστινιων της Γαζας και οχι των Αραβων Ισραηλινων ή των Παλαιστινιων της Βηθλεεμ και της Ναβλους)
Για να μην γράψω πάλι πολλά, θα σου πω μόνο ότι συμφωνώ στο ότι ένας πόλεμος έχει πάντα παραπάνω από έναν που φταίει και ότι και οι δύο μεριές έχουν φανατικούς. Δυστυχώς, και στις δύο μεριές στην διοίκηση αυτήν την στιγμή βρίσκονται οι φανατικοί. Βρίσκονται πρόσωπα που κάποτε τίναξαν στον αέρα την συμφωνία του Οσλο που αναφέρθηκε γιατί δεν τους άρεσε, ήθελαν λύση 100% υπέρ της μεριάς τους με ό,τι καταλαβαίνουμε ότι σημαίνει αυτό.

Από κει και πέρα, ο λόγος που δίνω έμφαση στο Ισραήλ, είναι επειδή αυτό μπορεί και σκοτώνει/καταστρέφει σε τέτοια έκταση. Αν μπορούσε/το έκανε η Χαμας θα έγραφα ακριβώς τα ίδια από την ανάποδη.

Τέλος, άσχετα που δεν συμφωνώ έτσι και αλλιώς, μου κάνει εντύπωση που βάζεις σαν παράγοντες την Θρησκεία, τον πολιτισμό και την κουλτούρα αλλά δεν αναφέρεσαι καθόλου σε συνθήκες διαβίωσης και κοινωνική πραγματικότητα. Αν όλοι γύρω από τους συγκεκριμένους Παλαιστίνιους είναι, σχετικά έστω, πολιτισμένοι αλλά εκείνοι είναι βάρβαροι, (αν ισχύει) δεν υποψιαζόμαστε ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι ζουν σε συνθήκες αβεβαιότητας και χαμηλής ποιότητας ζωής;

Το ότι όταν το Ισραήλ ήταν πρώτο σε εμβολιασμούς, στην Γάζα δεν είχαν ούτε εμβόλια ούτε υποδομές να αντέξουν τα κρούσματα πχ δεν είναι κάτι που επηρεάζει την κατάσταση τους και τους διαμορφώνει ανάλογα;

Ο λόγος που δεν συμφωνώ, είναι γιατί φρικαλέα ακραίοι υπάρχουν και στο Ισραήλ και στις ΗΠΑ και παντού. Για αυτό και συχνά υπάρχουν συνεργασίες μεταξύ αυτών των ανθρώπων που βάζουν το κοινωνικό συμφέρον γενικά αλλά και της ίδιας της χώρας στο όνομα της οποίας διαπράττουν τα αίσχη κάτω από την επιδίωξη να συνεχιστεί ο πόλεμος μέχρι "την τελική νίκη".
Για να ληξω το θέμα απο την μερια μου. Απο την πρωτη στιγμη ξεκαθαρισα οτι ειμαι καθετος στο γεγονος οτι ολοι οι Παλαιστινιοι ειναι σευτερης κατγοριας. Ακομη και αυτοι που εχουν χρηματα και ολες τις ανεσεις δεν εχουν τα ιδια δικαιωματα με εναν ισραηλινο( αυτος που εχει ταυτοτητα - Εβραιος και Αραβας ). Αυτο ειναι ενα θεμα μεγαλο και πολυ διαφορετικο. Οι παλαιστινιοι και ο οποιοσδηποτε ανθρωπος ζει στην πατριδα του θα πρεπει να εχει τα ιδια δικαιωματα με τον γειτονα του αλλα και με τον προεδρο της δημοκρατιας.

Η γαζα ειναι μια πολυ διαφορετικη κατασταση γιατι πολυ απλα την τελευταια δεκαετια εχει καραντησει μια τεραστια στρατιωτικη βαση. Για την φτωχεια την εξαθλιωση στη Γαζα πρωτα απο ολα φταιει η ιδια η Χαμας και μετα ομτο Ισραηληνο κρατος. Οπως και η Αιγυπτος που τους εχει απομονωσει επισης.

Θεωρω οτι σεν ειναι καποια απελευθερωτικη οργανωση αλλα μια καθαρα τρομοκρατικη οργανωση που εξυπηρετει τα συμφεροντα του γυρω αραβικου κοσμου.

Αναφερω την κουλτουρα, την θρησκεια και τον πολιτισμο γιατι αυτα ειναι τα κυρια χαρακτηριστικα που ξεχωριζουν τους λαους. Η εξαθλιωση και η φτωχεια που λες ναι εγειρουν την επανασταση και τον πολεμο. Δεν ειναι ομως πολεμος να πας να σκοτωνεις αμαχο πληθυσμο σαν κοιματι στα σπιτια του αυτο ειναι τρομοκρατια.

Και παλι ομως σου λεω πηγαινε στην Βηθλεεμ, στη Ναβλους να δεις οτι μια χαρα αναπτυξη υπαρχει. Αρα η Γαζα που ειναι σε αυτη την κατασταση την αυτοσυντηρουν ταιζοντας τον καρκινο που λεγεται Χαμας

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1934
Δημοσιεύσεις: 5275
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 29, 2024 6:36 am

Εμένα με ενδιαφέρει η άποψη σου γιατί έχεις ζήσει κάποια πράγματα από κοντά.
Να δεχτώ ότι φταίει η Χαμάς αλλά μιλάμε για ένα μικρό κομμάτι γης που ζουν 2 εκατομμύρια άτομα. Αυτά τα 2 εκατομμύρια άτομα είχαν πραγματικές επιλογές αναρωτιέμαι, επέλεξαν μαζικά να στηρίξουν την Χαμάς; Και αν ναι γιατί;
Όπως έχουν τα πράγματα το Ισραήλ ήταν πράγματι υποχρεωμένο να αντιδράσει, αλλά είναι αυτό που κάνει η σωστή αντίδραση;
Υπήρξε πραγματικά ποτέ λύση που θα μπορούσε και θα έπρεπε να γίνει αποδεκτή;
Προσωπικά δεν έχω τις απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτω, μόνο τα ερωτήματα.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 241
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Φεβ 29, 2024 9:42 am

Ο μέντορας στην δημιουργία του Ισραήλ ήταν η ΕΣΣΔ του Στάλιν και η τότε καπιταλιστική Δύση με επικεφαλής τη Μεγάλη Βρετανία έκαναν τα αδύνατα δυνατά για να αποτρέψουν την ίδρυση του Ισραήλ.

Για να μην γράφουμε με το συναίσθημα ας δουμε πως ήταν η κατάσταση (πάνω-κάτω)!

Ο Πόλεμος ξεκίνησε το 1947 όταν οι Παλαιστίνιοι μαζί με την βοήθεια Αραβικών κρατών, επιτεθήκαν στο νέο ιδρυθείς κράτος του Ισραήλ κατά παραβίαση των αποφάσεων του ΟΗΕ για την ίδρυση των 2 ανεξαρτήτων κρατών Ισραήλ – Παλαιστίνης.
Για διευκρίνιση η απόφαση αυτή είχε ψηφιστεί κατά συντριπτική πολυψήφια στον ΟΗΕ και από ΕΣΣΔ, ΗΠΑ (λόγο της πολύ ισχυρής εβραϊκής κοινότητας) και Κίνα…
Παλαιστινιακό κράτος έως τότε δεν υπήρχε ποτέ ιστορικά, τα εδάφη ήταν Βρετανικά και πριν ανήκαν στην Οθωμανική αυτοκρατορία.

Οι Άραβες της Περιοχής (Παλαιστίνιοι) ήταν με το μερος των Βρετανών και μόνο οι Ισραηλινοί έποικοι είχαν προβεί ενεργά σε αγώνα εναντίων των Βρετανών για την ανεξαρτησίας της περιοχής.

Ο Διαμερισμός των εδαφίων ήτανε γενικά δίκαιος βασιζόμενος σε πληθυσμιακά κριτήρια και με την Ιερουσαλήμ να παραμένει διεθνείς πόλη υπό την εποπτεία του ΟΗΕ.

Για ενημέρωση το 100% του εξοπλισμού τους οι Ισραηλινοί τότε τον είχαν προμηθευτεί από Τσεχοσλοβακία με την διαμεσολάβηση της ΕΣΣΔ που διευκόλυνε και την μεταφορά των όπλων στη περιοχή.
Οι Δυτικοί έως τότε δεν είχαν προβεί δε καμία βοήθεια στο Ισραήλ πέρα από οικονομικούς εράνους από τους εβραίους των ΗΠΑ. Ακομα έως την αποχώριση τους οι Βρετανοί είχαν απαγορεύσει σε εβραίους έποικους να πηγαίνουνε στην περιοχή και 10αδες χιλιάδες που τους είχανε συλαβει κατά την άφιξη τους, τους είχαν φυλακίσει σε στρατόπεδα στην Κύπρο.
Το Ισραήλ κέρδισε τον πόλεμο κατέλαβε εδάφη που είχανε δώθε στην Παλαιστίνη και εκτόπισε περίπου 300.000 Παλαιστίνιους.
Ο ΟΗΕ ζήτησε από το Ισραήλ να επιστέψει τα εδάφη, αλλά αυτό ζήτησε αποζημίωση από τους Άραβες για την επίθεση που είχες δεχτεί. Τα Αραβικά κράτη δεν έδωσαν αποζημιώσεις γιατί έτσι θα το αναγνώριζαν σαν κράτος, οπότε το Ισραήλ αρνήθηκε να τα επιστρέψει.

Ο ΟΗΕ εξέδωσε καταδικαστικό ψήφισμά εναντίων του που υπερψηφίστηκε, αλλά το υπερασπίστηκε η ΕΣΣΔ με βέτο.
Βλέπεις τότε ο Στάλιν θεωρούσε το Ισραήλ σαν την ευκαιρία για διείσδυση της ΕΣΣΔ σε μια περιοχή που ως τότε δεν είχε καμία επιρροή, λόγο του συντηρητισμού των Αραβων … ΟΚ μετά αλλάξανε τα πράγματα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Πρέπει να κατανοήσουμε ότι Ισραήλ και Παλαιστίνη πάνε μαζί, γιατί είναι σίγουρό ότι αν δεν υπήρχε το θέμα του Ισραήλ μετά την αποχώριση των Βρετανών η περιοχή θα είχε διαμοιραστεί ανάμεσα σε Συρία, Ιορδανία και Λιβανό και κανένα Παλαιστινιακό κράτος δεν θα είχε γίνει! Το παλαιστινιακό ζήτημα το ξεκίνησαν τα αραβικά κράτη με την παρότρυνση των Βρετανών (και της Δύσης) όταν αρχίσαν να πηγαίνουν οι εβραίοι έποικοι, γιάτι είχαν τον φόβο ότι αν γίνει κράτος του Ισραηλ θα είναι κάτω από την επιρροή της ΕΣΣΔ..

Λοιπών και για να παμε στα πρόσφατα, οι δυο μερικές είχανε φτάσει πολύ κοντά σε συμφωνία για επιστροφή μεγάλων περιοχών από τους Ισραηλινούς και στην Ίδρυση Παλαιστινιακού κράτους, αλλά από τότε που ανέλαβε η Χαμας την διακυβέρνηση όλες αυτές οι προσπάθειες σταμάτησαν, ο θάνατος του Αραφάτ και οι άνοδος των εξτρεμιστών (και από τις δυο πλευρές) σταμάτησε κάθε διαδικασία επίλυσης.

Αυτή είναι η ιστορία, όπως βλέπεις η κατάσταση πάει πολύ πίσω και είναι μπερδεμένη…

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1934
Δημοσιεύσεις: 5275
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 29, 2024 11:38 am

Ωραίος τα έχεις ξαναγράψει μέσες άκρες και είσαι κατατοπιστικός,. Ενδιαφέρον αυτό που λες ότι χωρίς το κράτος του Ισραήλ δεν θα είχε υπάρξει ούτως ή άλλως κράτος της Παλαιστίνης.
Η κατάσταση όμως είναι αυτή που είναι τώρα και δεν έχω ιδέα τι πρέπει να γίνει ή τι μπορεί να γίνει. Θα μπορέσουν να υπάρξουν συνομιλίες ξανά μετά από αυτό; Θα μπορέσει να προχωρήσει το θέμα των 2 κρατών αν εξαρθρωθεί η Χαμάς, είναι βασικά προαπαιτούμενο αυτό να γίνει; Και το κρίσιμο τι διαφορετικό θα μπορούσε να κάνει το Ισραήλ μετά την επίθεση της Χαμάς για να μείνουμε στα πρόσφατα.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 241
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Φεβ 29, 2024 12:17 pm

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Φεβ 29, 2024 11:38 am
Ωραίος τα έχεις ξαναγράψει μέσες άκρες και είσαι κατατοπιστικός,. Ενδιαφέρον αυτό που λες ότι χωρίς το κράτος του Ισραήλ δεν θα είχε υπάρξει ούτως ή άλλως κράτος της Παλαιστίνης.
Η κατάσταση όμως είναι αυτή που είναι τώρα και δεν έχω ιδέα τι πρέπει να γίνει ή τι μπορεί να γίνει. Θα μπορέσουν να υπάρξουν συνομιλίες ξανά μετά από αυτό; Θα μπορέσει να προχωρήσει το θέμα των 2 κρατών αν εξαρθρωθεί η Χαμάς, είναι βασικά προαπαιτούμενο αυτό να γίνει; Και το κρίσιμο τι διαφορετικό θα μπορούσε να κάνει το Ισραήλ μετά την επίθεση της Χαμάς για να μείνουμε στα πρόσφατα.
Η επίθεση έγινε για να απαντήσει το Ισραήλ όπως ακριβός απαντά τώρα, για να διακοπούν οι συνομιλίες που είχε ξεκινήσει το Ισραήλ με αραβικά κράτη για αναγνώριση.
Είχε είδη εμπορικές επαφές με Ντουμπαι και επερχόμενη συμφωνία με Σαουδική Αραβία που θα άνοιγε το δρόμο και για ευρύτερη αποδοχή του και αναγνώριση από τους Άραβες.
Όλα αυτά σταμάτησαν :peace:

Σίγουρα τώρα το Ισραηλ έχει υπερβεί κατά πολύ τα όρια που θέτει ο ανθρωπισμός μας, αλλά για να σταματήσει την εισβολή στη Γάζα (κάτι που θέλει και η πλειοψηφία των Ισραηλινών) πρέπει να έχει εγγυήσεις ότι δεν θα ξανά δεχτεί επίθεσή από εκεί … αλλά δεν την έχει γιατί η Χαμας (ΙΡΑΝ) δεν το εγγυάται.

Όλο το πρόβλημα στην παρούσα φάση είναι οι “παππάδες“ του ΙΡΑΝ που έχουν για δεκαετίες μια υπέροχη χώρα με ωραίους ανθρώπους στον σκοταδισμό και με υποχείρια τους την Χαμας και την Χεσμπολαχ συντηρούνε την έντασή στην περιοχή για δικό τους γεωστρατηγικό όφελος.

Δεν πρέπει να αγνοούμαι ότι το Ισραηλ λόγο των οικονομικών διασυνδέσεων του και της επιστημονικής τεχνογνωσίας του, σε όλους τους τομείς, αν δεν είχε το υπερβολικό κόστος για την άμυνα του, λόγο που είναι πάντα σε πολεμική ετοιμότητα, θα είχε μια από της ισχυρότερες οικονομίες στον κόσμο.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2396
Δημοσιεύσεις: 7032
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 29, 2024 1:06 pm

N.I.2022 έγραψε:
Πέμ Φεβ 29, 2024 12:17 pm
Conan1982 έγραψε:
Πέμ Φεβ 29, 2024 11:38 am
Ωραίος τα έχεις ξαναγράψει μέσες άκρες και είσαι κατατοπιστικός,. Ενδιαφέρον αυτό που λες ότι χωρίς το κράτος του Ισραήλ δεν θα είχε υπάρξει ούτως ή άλλως κράτος της Παλαιστίνης.
Η κατάσταση όμως είναι αυτή που είναι τώρα και δεν έχω ιδέα τι πρέπει να γίνει ή τι μπορεί να γίνει. Θα μπορέσουν να υπάρξουν συνομιλίες ξανά μετά από αυτό; Θα μπορέσει να προχωρήσει το θέμα των 2 κρατών αν εξαρθρωθεί η Χαμάς, είναι βασικά προαπαιτούμενο αυτό να γίνει; Και το κρίσιμο τι διαφορετικό θα μπορούσε να κάνει το Ισραήλ μετά την επίθεση της Χαμάς για να μείνουμε στα πρόσφατα.
Η επίθεση έγινε για να απαντήσει το Ισραήλ όπως ακριβός απαντά τώρα, για να διακοπούν οι συνομιλίες που είχε ξεκινήσει το Ισραήλ με αραβικά κράτη για αναγνώριση.
Είχε είδη εμπορικές επαφές με Ντουμπαι και επερχόμενη συμφωνία με Σαουδική Αραβία που θα άνοιγε το δρόμο και για ευρύτερη αποδοχή του και αναγνώριση από τους Άραβες.
Όλα αυτά σταμάτησαν :peace:

Σίγουρα τώρα το Ισραηλ έχει υπερβεί κατά πολύ τα όρια που θέτει ο ανθρωπισμός μας, αλλά για να σταματήσει την εισβολή στη Γάζα (κάτι που θέλει και η πλειοψηφία των Ισραηλινών) πρέπει να έχει εγγυήσεις ότι δεν θα ξανά δεχτεί επίθεσή από εκεί … αλλά δεν την έχει γιατί η Χαμας (ΙΡΑΝ) δεν το εγγυάται.

Όλο το πρόβλημα στην παρούσα φάση είναι οι “παππάδες“ του ΙΡΑΝ που έχουν για δεκαετίες μια υπέροχη χώρα με ωραίους ανθρώπους στον σκοταδισμό και με υποχείρια τους την Χαμας και την Χεσμπολαχ συντηρούνε την έντασή στην περιοχή για δικό τους γεωστρατηγικό όφελος.

Δεν πρέπει να αγνοούμαι ότι το Ισραηλ λόγο των οικονομικών διασυνδέσεων του και της επιστημονικής τεχνογνωσίας του, σε όλους τους τομείς, αν δεν είχε το υπερβολικό κόστος για την άμυνα του, λόγο που είναι πάντα σε πολεμική ετοιμότητα, θα είχε μια από της ισχυρότερες οικονομίες στον κόσμο.
Διαβασα αναλυση πως οτι το Ισραηλ ξεκινουσε την αβαθμιση των σχεσεων με Αιγυπτο οποτε η επίθεση της Χαμάς θα είχε σημαντικό αρνητικό πρόσημο στις σχέσεις νομοτελειακά καθώς επηρρεάζεται άμεσα.
Το παιχνίδι είναι μεγάλο μιας και ο πόλεμος ξέφυγε και πήγε προς Ερυθραία με την παγκόσμια ναυσιπλοΐα να επηρεάζεται..

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1735
Δημοσιεύσεις: 3923
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 29, 2024 1:52 pm

N.I.2022 έγραψε:
Πέμ Φεβ 29, 2024 9:42 am
Ο μέντορας στην δημιουργία του Ισραήλ ήταν η ΕΣΣΔ του Στάλιν και η τότε καπιταλιστική Δύση με επικεφαλής τη Μεγάλη Βρετανία έκαναν τα αδύνατα δυνατά για να αποτρέψουν την ίδρυση του Ισραήλ.

Για να μην γράφουμε με το συναίσθημα ας δουμε πως ήταν η κατάσταση (πάνω-κάτω)!

Ο Πόλεμος ξεκίνησε το 1947 όταν οι Παλαιστίνιοι μαζί με την βοήθεια Αραβικών κρατών, επιτεθήκαν στο νέο ιδρυθείς κράτος του Ισραήλ κατά παραβίαση των αποφάσεων του ΟΗΕ για την ίδρυση των 2 ανεξαρτήτων κρατών Ισραήλ – Παλαιστίνης.
Για διευκρίνιση η απόφαση αυτή είχε ψηφιστεί κατά συντριπτική πολυψήφια στον ΟΗΕ και από ΕΣΣΔ, ΗΠΑ (λόγο της πολύ ισχυρής εβραϊκής κοινότητας) και Κίνα…
Παλαιστινιακό κράτος έως τότε δεν υπήρχε ποτέ ιστορικά, τα εδάφη ήταν Βρετανικά και πριν ανήκαν στην Οθωμανική αυτοκρατορία.

Οι Άραβες της Περιοχής (Παλαιστίνιοι) ήταν με το μερος των Βρετανών και μόνο οι Ισραηλινοί έποικοι είχαν προβεί ενεργά σε αγώνα εναντίων των Βρετανών για την ανεξαρτησίας της περιοχής.

Ο Διαμερισμός των εδαφίων ήτανε γενικά δίκαιος βασιζόμενος σε πληθυσμιακά κριτήρια και με την Ιερουσαλήμ να παραμένει διεθνείς πόλη υπό την εποπτεία του ΟΗΕ.

Για ενημέρωση το 100% του εξοπλισμού τους οι Ισραηλινοί τότε τον είχαν προμηθευτεί από Τσεχοσλοβακία με την διαμεσολάβηση της ΕΣΣΔ που διευκόλυνε και την μεταφορά των όπλων στη περιοχή.
Οι Δυτικοί έως τότε δεν είχαν προβεί δε καμία βοήθεια στο Ισραήλ πέρα από οικονομικούς εράνους από τους εβραίους των ΗΠΑ. Ακομα έως την αποχώριση τους οι Βρετανοί είχαν απαγορεύσει σε εβραίους έποικους να πηγαίνουνε στην περιοχή και 10αδες χιλιάδες που τους είχανε συλαβει κατά την άφιξη τους, τους είχαν φυλακίσει σε στρατόπεδα στην Κύπρο.
Το Ισραήλ κέρδισε τον πόλεμο κατέλαβε εδάφη που είχανε δώθε στην Παλαιστίνη και εκτόπισε περίπου 300.000 Παλαιστίνιους.
Ο ΟΗΕ ζήτησε από το Ισραήλ να επιστέψει τα εδάφη, αλλά αυτό ζήτησε αποζημίωση από τους Άραβες για την επίθεση που είχες δεχτεί. Τα Αραβικά κράτη δεν έδωσαν αποζημιώσεις γιατί έτσι θα το αναγνώριζαν σαν κράτος, οπότε το Ισραήλ αρνήθηκε να τα επιστρέψει.

Ο ΟΗΕ εξέδωσε καταδικαστικό ψήφισμά εναντίων του που υπερψηφίστηκε, αλλά το υπερασπίστηκε η ΕΣΣΔ με βέτο.
Βλέπεις τότε ο Στάλιν θεωρούσε το Ισραήλ σαν την ευκαιρία για διείσδυση της ΕΣΣΔ σε μια περιοχή που ως τότε δεν είχε καμία επιρροή, λόγο του συντηρητισμού των Αραβων … ΟΚ μετά αλλάξανε τα πράγματα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Πρέπει να κατανοήσουμε ότι Ισραήλ και Παλαιστίνη πάνε μαζί, γιατί είναι σίγουρό ότι αν δεν υπήρχε το θέμα του Ισραήλ μετά την αποχώριση των Βρετανών η περιοχή θα είχε διαμοιραστεί ανάμεσα σε Συρία, Ιορδανία και Λιβανό και κανένα Παλαιστινιακό κράτος δεν θα είχε γίνει! Το παλαιστινιακό ζήτημα το ξεκίνησαν τα αραβικά κράτη με την παρότρυνση των Βρετανών (και της Δύσης) όταν αρχίσαν να πηγαίνουν οι εβραίοι έποικοι, γιάτι είχαν τον φόβο ότι αν γίνει κράτος του Ισραηλ θα είναι κάτω από την επιρροή της ΕΣΣΔ..

Λοιπών και για να παμε στα πρόσφατα, οι δυο μερικές είχανε φτάσει πολύ κοντά σε συμφωνία για επιστροφή μεγάλων περιοχών από τους Ισραηλινούς και στην Ίδρυση Παλαιστινιακού κράτους, αλλά από τότε που ανέλαβε η Χαμας την διακυβέρνηση όλες αυτές οι προσπάθειες σταμάτησαν, ο θάνατος του Αραφάτ και οι άνοδος των εξτρεμιστών (και από τις δυο πλευρές) σταμάτησε κάθε διαδικασία επίλυσης.

Αυτή είναι η ιστορία, όπως βλέπεις η κατάσταση πάει πολύ πίσω και είναι μπερδεμένη…
Πολύ σωστά τα όσα αναφέρεις σχετικά με την υποστήριξη της ΕΣΣΔ στο νεοϊδρυθέν κράτος του Ισραήλ.

Όσον αφορά το ρόλο των δυτικών έχω κάποιες μικρές ενστάσεις σε όσα γράφεις. Δεν νομίζω πως υπήρξε κάποιο ενωμένο δυτικό μέτωπο απέναντι στην ίδρυση του κράτους του Ισραήλ. Οι ΗΠΑ δεν ήταν ποτέ αντίθετες σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Προβληματίζονταν όντως για την επιρροή που θα είχε η ΕΣΣΔ πάνω στο ισραηλίτικο κράτος αλλά αυτό δεν απέτρεψε τον Truman να αναγνωρίσει το Ισραήλ αμέσως μετά (την ίδια ημέρα) την κήρυξη της ανεξαρτησίας του. Οι σχέσεις ΗΠΑ-Βρετανίας δοκιμάστηκαν αρκετά εκείνη την εποχή. Οι Βρετανοί σαφώς δεν επιθυμούσαν την ίδρυση του Ισραήλ αλλά ούτε και την ίδρυση ανεξάρτητου παλαιστινιακού/αραβικού κράτους ήθελαν. Η επίθεση των Αράβων στο Ισραήλ περισσότερο στη δική τους αδιαλλαξία οφείλεται παρά σε παρότρυνση των Βρετανών, οι οποίοι είχαν αρχίσει ήδη να αποχωρούν από την περιοχή και είχαν ουσιαστικά παρακμάσει ως παγκόσμια υπερδύναμη.

Οι προσπάθειες για την επίλυση του ζητήματος ναυάγησαν αρκετές φορές στο παρελθόν (πχ Συμφωνίες του Όσλο), σε εποχές που η Χαμάς και το τζιχαντιστικό κίνημα γενικότερα δεν είχαν τη δυναμική που έχουν σήμερα. Είναι βολικό για ορισμένους να τα φορτώνουν όλα στη Χαμάς (χωρίς να παραβλέπω τις ευθύνες της) αλλά τον Γιτζάκ Ράμπιν δεν τον δολοφόνησε η Χαμάς. Η ιστορία του παλαιστινιακού ζητήματος φαίνεται να κάνει κύκλους, με αρνητικό πρωταγωνιστή είτε τη μία είτε την άλλη πλευρά κάθε φορά.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “News”