ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 25, 2023 8:21 pm

Ειρηνική πορεία-συγκεντρωση-διαδηλωση δεν αλλάζει κάτι και δεν ξέρω τι νέα μόδα είναι αυτή. Κάθε φορά διαλύεται με νερό και χημικά και από το 2010 με τους αγανακτισμένους που στηνανε αντίσκηνα στο Σύνταγμα , δεν νομίζω να άλλαξε κάτι.
Στο Σικάγο που κατέβηκαν διατεθειμένοι πραγματικά να αλλάξουν κάτι και κατοχύρωσαν το 8ωρο πλημμύρισαν στο αίμα , είμαστε έτοιμοι για αυτό ; Δεν νομίζω. Η τελευταία μαχητική πορεία που είχε αποτέλεσμα στην Ελλάδα ήταν αυτή των οικοδόμων την 5ετια 1975-1980 που πραγματικά σπασανε όλη την Αθήνα.
Συγκεντρώσεις με συνθηματακια, τραγουδάκια, χορούς που καπηλευονται συγκεκριμένα άτομα για προσωπικά συμφέροντα, ευχαριστώ πολύ να μου λείπουν. Το λέει και το τραγούδι "ένα το χελιδόνι και η άνοιξη ακριβή" , τα μητσιέσαι γαμιωτακη δεν είναι λύσεις , είναι βαλβίδες εκτόνωσης.

Όσον αφορά τις φωτιές όλα είναι θέμα διάθεσης και οργάνωσης, κυρίως στο κομμάτι της πρόληψης πρώτα . Και προσωπικό λείπει και εξοπλισμός και έλεγχος. Χρειάζονται και οι δασοφύλακες, χρειάζονται και τα drones να ελέγχουν τις δύσβατες δασικές εκτάσεις μέρα-νυχτα όταν είμαστε σε περίοδο με υψηλό κίνδυνο πυρκαγιών και πολλά άλλα. Τι να σχολιάσουμε για τις πυρκαγιές; Μόνο στον Ασπρόπυργο Αττικής μόνο από τον Μάιο μέχρι σήμερα έχουν μπει 450+ φωτιές. Το θέμα είναι να μην μπουν οι φωτιές και για να μην μπουν θες συγκεκριμένο πλάνο, εξειδίκευση, προσωπικό κτλ.
Εδώ καίγονται δάση και τσουπ ξεπετάγεται μια ανεμογεννήτρια στην καμένη περιοχή.

Αλλά βρήκαμε την καραμέλα περί κλιματικής αλλαγής , πάλι καλά που έχω όντας συλλέκτης εφημερίδες από το 1960 και βλέπω τους 46,5 βαθμούς κελσίου που είχε η Λαμία στις 19 Ιουλίου του 1973, τους 47,5 που είχε η Νέα Φιλαδέλφεια και ο Ασπρόπυργος στις 26 Ιουνίου του 2007, τους 48 που είχε Ελευσίνα και το Τατόι στις 10 Ιουλίου του 1977 ,το καυτό καλοκαίρι του 1987 με τους 1300 επίσημα νεκρούς από θερμοπληξία που έγραψε η εφημερίδα Δροσιά και την παραμόρφωση των γραμμών του ηλεκτρικού , σε εποχές που ο νονός τρόπος ψύξης ήταν ένας ανεμιστήρας του πισινού,γιατί με την πλύση εγκεφάλου για τις φετινες εξωφρενικές θερμοκρασίες θα είχα χαζεψει.

4
3 Εικόνα 1 Εικόνα
Μέχρι φέτος
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Αύγ 25, 2023 8:37 pm

papp7 έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:21 pm
Ειρηνική πορεία-συγκεντρωση-διαδηλωση δεν αλλάζει κάτι και δεν ξέρω τι νέα μόδα είναι αυτή. Κάθε φορά διαλύεται με νερό και χημικά και από το 2010 με τους αγανακτισμένους που στηνανε αντίσκηνα στο Σύνταγμα , δεν νομίζω να άλλαξε κάτι.
Στο Σικάγο που κατέβηκαν διατεθειμένοι πραγματικά να αλλάξουν κάτι και κατοχύρωσαν το 8ωρο πλημμύρισαν στο αίμα , είμαστε έτοιμοι για αυτό ; Δεν νομίζω. Η τελευταία μαχητική πορεία που είχε αποτέλεσμα στην Ελλάδα ήταν αυτή των οικοδόμων την 5ετια 1975-1980 που πραγματικά σπασανε όλη την Αθήνα.
Συγκεντρώσεις με συνθηματακια, τραγουδάκια, χορούς που καπηλευονται συγκεκριμένα άτομα για προσωπικά συμφέροντα, ευχαριστώ πολύ να μου λείπουν. Το λέει και το τραγούδι "ένα το χελιδόνι και η άνοιξη ακριβή" , τα μητσιέσαι γαμιωτακη δεν είναι λύσεις , είναι βαλβίδες εκτόνωσης.

Όσον αφορά τις φωτιές όλα είναι θέμα διάθεσης και οργάνωσης, κυρίως στο κομμάτι της πρόληψης πρώτα . Και προσωπικό λείπει και εξοπλισμός και έλεγχος. Χρειάζονται και οι δασοφύλακες, χρειάζονται και τα drones να ελέγχουν τις δύσβατες δασικές εκτάσεις μέρα-νυχτα όταν είμαστε σε περίοδο με υψηλό κίνδυνο πυρκαγιών και πολλά άλλα. Τι να σχολιάσουμε για τις πυρκαγιές; Μόνο στον Ασπρόπυργο Αττικής μόνο από τον Μάιο μέχρι σήμερα έχουν μπει 450+ φωτιές. Το θέμα είναι να μην μπουν οι φωτιές και για να μην μπουν θες συγκεκριμένο πλάνο, εξειδίκευση, προσωπικό κτλ.
Εδώ καίγονται δάση και τσουπ ξεπετάγεται μια ανεμογεννήτρια στην καμένη περιοχή.

Αλλά βρήκαμε την καραμέλα περί κλιματικής αλλαγής , πάλι καλά που έχω όντας συλλέκτης εφημερίδες από το 1960 και βλέπω τους 46,5 βαθμούς κελσίου που είχε η Λαμία στις 19 Ιουλίου του 1973, τους 47,5 που είχε η Νέα Φιλαδέλφεια και ο Ασπρόπυργος στις 26 Ιουνίου του 2007, τους 48 που είχε Ελευσίνα και το Τατόι στις 10 Ιουλίου του 1977 ,το καυτό καλοκαίρι του 1987 με τους 1300 επίσημα νεκρούς από θερμοπληξία που έγραψε η εφημερίδα Δροσιά και την παραμόρφωση των γραμμών του ηλεκτρικού , σε εποχές που ο νονός τρόπος ψύξης ήταν ένας ανεμιστήρας του πισινού,γιατί με την πλύση εγκεφάλου για τις φετινες εξωφρενικές θερμοκρασίες θα είχα χαζεψει.
Έχω ψάξει αρκετά τα γεγονότα στο Περοκέ κι όχι μόνο εκεί. Ως οικοδόμος, έχω νταραβεριστεί με οικοδόμους που ήταν.
Παράλληλα ετοιμάζεται και ντοκυμαντέρ για όσα κουβεντιοάζουμε εμείς οι 2 από το ασφαλές διαδίκτυο.

2-3 παρατηρήσεις στα πεταχτούλια: Στο μεταξύ έχουν μεσολαβήσει 4 δεκαετίες επελαύνοντος καταναλωτισμού ( ο Μαρκούζε τον χαρακτήριζε ως το τελευταίο στάδιο του καπιταλισμού σε αντίθεση με τη Λενινιστική βερσίον περί Ιμπεριαλισμού- εγώ με το φτωχό μου το μυαλό τους "ακούω¨και τους δυο όντας πάντα της θέσης- αντίθεσης- σύνθεσης). Αποτέλεσμα; Ο κόσμος έχει μαλακώσει για να μην το αναλύσουμε τέτοια ώρα- τέτοια λόγια.

Επιπλέον, η καταστσολή έχει περάσει σε άλλο στάδιο πολύ πιο αποτελεσματικό. Κάμερες, ντρόνια ( απ΄αυτά που δεν έχουμε για τις πυρκαγιές, ντεεε) παρακολουθήσεις, καταχώρηση των πάντων, και ρόμποκοπ στη θέση ΜΕΑ της δεκαετίας του 70'.

Τέλος, για να πάμε στις δυναμικές κινητοποιήσεις πρέπει να περάσουμε κι από ένα μπόλιασμα. Σκαλί- σκαλί.

Στα υπόλοιπα συμφωνάμε.
Εντάξει, για την κλιματική αλλαγή όχι ακριβώς. Υπάρχει, αλλά τρέχα γύρευε για τον ανθρώπινο παράγοντα ως καταλύτη.

Πέραν τούτου, όμως υπάρχει θέμα με την κλιματική αλλαγή του Αλ Γκορ, της Θάτσερ, του Ομπάμα, των ανά τη γή Μυτιληναίων και λοιπών ενεργειακών παικτών. Από τη φτωχοποίηση της Ελλαδίτσας με το περίσσευμα Λιγνίτη στη δήθεν πράσινη ενέργεια των αιολικών.

Κι όλα αυτά, όταν σε κάποια λίγα χρόνια θα τραβάνε από το Αιγαίο το πεντακάθαρο :P φυσικό αέριο. Είτε με συνεκμετάλλευση (με όλα όσα αυτό συνεπάγεται) είτε χωρίς.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 25, 2023 8:44 pm

Πέραν από κλιματολογικές συνθήκες, αμέλειες, συμφέροντα, εγώ θα σταθώ και στο προφίλ των εμπρηστών. Πέρυσι είχα κάνει μια συλλογή από άρθρα που βαριέμαι να κάτσω να ψάξω σήμερα. Διάβαζε κανείς απίστευτα πράγματα για τους καταδικασθέντες εμπρηστές, όλοι εκ των οποίων ήταν ελέυθεροι. Ένας πχ ήταν υπαίτιος για πάνω από 150 εμπρησμούς (!) αλλά κυκλοφορούσε ελεύθερος επειδή είχε δηλώσει ψυχικά ασταθής. Δηλαδή έχουμε έναν ψυχικά ασταθή ο οποίος βάζει φωτιές κι εμείς τον αφήνουμε ελεύθερο καλοκαιριάτικα με μποφόρ και θερμοκρασίες ρεκόρ και περιμένουμε ότι δε θα ξαναβάλει φωτιές, ότι θα γίνει ξαφνικά ψυχικά σταθερός;;

Άλλος έκανε τον εθελοντή πυροσβέστη (πολύ συνηθισμένο στο προφίλ των εμπρηστών) κι έβαζε φωτιές γιατί "του άρεσε να τον χειροκροτούν οι περίοικοι". Ο ίδιος δήλωσε πως είχε πρωταγωνιστικό ρόλο στις παλιότερες φωτιές στην Ηλεία, αλλά δεν εξέτισε ούτε μια μέρα.

Άλλος έβαζε φωτιές γιατί του άρεσε να βλέπει πανικό και να ακούει τις σειρήνες. Δυνατός κι αυτός, σεσημασμένος με φωτιές σε πάνω από 10 καλοκαίρια ήταν σπάνια περίπτωση περιπλανώμενου εμπρηστή (οι περισσότεροι δρουν στο νομό τους), που εξέτισε... 4 μήνες φυλάκισης, δηλαδή το επόμενο καλοκαίρι ήταν πάλι έξω οπότε και ξανασυνελήφθη και ξαναομολόγησε.

Αφήνω απέξω κάποιους που έλεγαν πως "άκουγαν φωνές" και τελειώνω με τον αγαπημένο μου 33χρονο από την Εύβοια που συνελήφθη την προηγούμενη χρονιά για εμπρησμό, αφέθηκε ελεύθερος, την επόμενη χρονιά έβαλε επιτυχέστερα φωτιά στο ίδιο ακριβώς σημείο και όταν συνελήφθη με εμπρηστικό μηχανισμό στο χέρι ισχυρίστηκε πως είχε πάει για να ...βρει τον περσινό μηχανισμό για συναισθηματικούς λόγους. Έκανε κάθειρξη 7 μηνών επειδή δήλωσε λέει πυρομανής.

Κάπου πρέπει να υπάρχουν ευθύνες και στο νομοθέτη και στους δικαστές, δε νοείται οι ίδιοι άνθρωποι να διαπράττουν τα ίδια εγκλήματα στο ίδιο μέρος και να τους αφήνουμε ελεέυθερους επειδή ...χειμώνιασε.

4
1 Εικόνα 3 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2601
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 25, 2023 8:48 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:06 pm
shtarkws έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 4:57 pm
Διαχρονικα στην χωρα οι περισσοτερες συγκεντρωσεις εξυπηρετουν το οποιο πολιτικο αφηγημα του καθε κομματος ή της καθε εργασιακής κάστας παρα εχουν σαν στοχο την ουσιαστικη λυση ενος προβληματος
Δεν μ΄επλήσσει το σχόλιο σου.
Αντικατοπτρίζει το "νο πολίτικα" που είναι η κυρίαρχη πλέον τάση.
Τα ξέρω εκ των έσω μιας και κατεβαίνω δεκαετίες στον δρόμο.
Ούτε εμένα εκπλήσσει το δικό σου σχόλιο, αντικατοπτρίζει την απόλυτη σιγουριά των ιδεοληπτικών για την μοναδική τους αλήθεια.

3
3 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 25, 2023 8:56 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:37 pm
papp7 έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:21 pm
Ειρηνική πορεία-συγκεντρωση-διαδηλωση δεν αλλάζει κάτι και δεν ξέρω τι νέα μόδα είναι αυτή. Κάθε φορά διαλύεται με νερό και χημικά και από το 2010 με τους αγανακτισμένους που στηνανε αντίσκηνα στο Σύνταγμα , δεν νομίζω να άλλαξε κάτι.
Στο Σικάγο που κατέβηκαν διατεθειμένοι πραγματικά να αλλάξουν κάτι και κατοχύρωσαν το 8ωρο πλημμύρισαν στο αίμα , είμαστε έτοιμοι για αυτό ; Δεν νομίζω. Η τελευταία μαχητική πορεία που είχε αποτέλεσμα στην Ελλάδα ήταν αυτή των οικοδόμων την 5ετια 1975-1980 που πραγματικά σπασανε όλη την Αθήνα.
Συγκεντρώσεις με συνθηματακια, τραγουδάκια, χορούς που καπηλευονται συγκεκριμένα άτομα για προσωπικά συμφέροντα, ευχαριστώ πολύ να μου λείπουν. Το λέει και το τραγούδι "ένα το χελιδόνι και η άνοιξη ακριβή" , τα μητσιέσαι γαμιωτακη δεν είναι λύσεις , είναι βαλβίδες εκτόνωσης.

Όσον αφορά τις φωτιές όλα είναι θέμα διάθεσης και οργάνωσης, κυρίως στο κομμάτι της πρόληψης πρώτα . Και προσωπικό λείπει και εξοπλισμός και έλεγχος. Χρειάζονται και οι δασοφύλακες, χρειάζονται και τα drones να ελέγχουν τις δύσβατες δασικές εκτάσεις μέρα-νυχτα όταν είμαστε σε περίοδο με υψηλό κίνδυνο πυρκαγιών και πολλά άλλα. Τι να σχολιάσουμε για τις πυρκαγιές; Μόνο στον Ασπρόπυργο Αττικής μόνο από τον Μάιο μέχρι σήμερα έχουν μπει 450+ φωτιές. Το θέμα είναι να μην μπουν οι φωτιές και για να μην μπουν θες συγκεκριμένο πλάνο, εξειδίκευση, προσωπικό κτλ.
Εδώ καίγονται δάση και τσουπ ξεπετάγεται μια ανεμογεννήτρια στην καμένη περιοχή.

Αλλά βρήκαμε την καραμέλα περί κλιματικής αλλαγής , πάλι καλά που έχω όντας συλλέκτης εφημερίδες από το 1960 και βλέπω τους 46,5 βαθμούς κελσίου που είχε η Λαμία στις 19 Ιουλίου του 1973, τους 47,5 που είχε η Νέα Φιλαδέλφεια και ο Ασπρόπυργος στις 26 Ιουνίου του 2007, τους 48 που είχε Ελευσίνα και το Τατόι στις 10 Ιουλίου του 1977 ,το καυτό καλοκαίρι του 1987 με τους 1300 επίσημα νεκρούς από θερμοπληξία που έγραψε η εφημερίδα Δροσιά και την παραμόρφωση των γραμμών του ηλεκτρικού , σε εποχές που ο νονός τρόπος ψύξης ήταν ένας ανεμιστήρας του πισινού,γιατί με την πλύση εγκεφάλου για τις φετινες εξωφρενικές θερμοκρασίες θα είχα χαζεψει.
Έχω ψάξει αρκετά τα γεγονότα στο Περοκέ κι όχι μόνο εκεί. Ως οικοδόμος, έχω νταραβεριστεί με οικοδόμους που ήταν.
Παράλληλα ετοιμάζεται και ντοκυμαντέρ για όσα κουβεντιοάζουμε εμείς οι 2 από το ασφαλές διαδίκτυο.

2-3 παρατηρήσεις στα πεταχτούλια: Στο μεταξύ έχουν μεσολαβήσει 4 δεκαετίες επελαύνοντος καταναλωτισμού ( ο Μαρκούζε τον χαρακτήριζε ως το τελευταίο στάδιο του καπιταλισμού σε αντίθεση με τη Λενινιστική βερσίον περί Ιμπεριαλισμού- εγώ με το φτωχό μου το μυαλό τους "ακούω¨και τους δυο όντας πάντα της θέσης- αντίθεσης- σύνθεσης). Αποτέλεσμα; Ο κόσμος έχει μαλακώσει για να μην το αναλύσουμε τέτοια ώρα- τέτοια λόγια.

Επιπλέον, η καταστσολή έχει περάσει σε άλλο στάδιο πολύ πιο αποτελεσματικό. Κάμερες, ντρόνια ( απ΄αυτά που δεν έχουμε για τις πυρκαγιές, ντεεε) παρακολουθήσεις, καταχώρηση των πάντων, και ρόμποκοπ στη θέση ΜΕΑ της δεκαετίας του 70'.

Τέλος, για να πάμε στις δυναμικές κινητοποιήσεις πρέπει να περάσουμε κι από ένα μπόλιασμα. Σκαλί- σκαλί.

Στα υπόλοιπα συμφωνάμε.
Εντάξει, για την κλιματική αλλαγή όχι ακριβώς. Υπάρχει, αλλά τρέχα γύρευε για τον ανθρώπινο παράγοντα ως καταλύτη.

Πέραν τούτου, όμως υπάρχει θέμα με την κλιματική αλλαγή του Αλ Γκορ, της Θάτσερ, του Ομπάμα, των ανά τη γή Μυτιληναίων και λοιπών ενεργειακών παικτών. Από τη φτωχοποίηση της Ελλαδίτσας με το περίσσευμα Λιγνίτη στη δήθεν πράσινη ενέργεια των αιολικών.

Κι όλα αυτά, όταν σε κάποια λίγα χρόνια θα τραβάνε από το Αιγαίο το πεντακάθαρο :P φυσικό αέριο. Είτε με συνεκμετάλλευση (με όλα όσα αυτό συνεπάγεται) είτε χωρίς.
Welcome back, σωστές οι παρατηρήσεις- συμπληρώσεις , ζούμε σε " Οργουελικές εποχές" το 1984 και η φάρμα των ζώων παίρνουν σάρκα και οστά. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να πάμε σιγά-σιγά, σκαλί -σκαλί , είναι μαραθώνιος αλλά αργήσαμε στην εκκίνηση και έχουμε να καλύψουμε δρόμο.
Μπααα είμαι σίγουρος ότι έχουμε πιο πολλά κοινά σημεία στο θέμα της κλιματικής αλλαγής και το πόσες φορές το έχει βιώσει ο πλανήτης πριν καν εμφανιστεί ο άνθρωπος , παρά διαφορές. Δεν είναι το θέμα δεν είναι αν υπάρχει η κλιματική αλλαγή αλλά το πώς χρησιμοποιείται και για ποια συμφέροντα, όντως μεγάλο θέμα που θέλει ολόκληρη θεματική ενότητα.
Το πρόβλημα των πυρκαγιών αλλά και του 98% των προβλημάτων για να λυθεί θέλει ένα πράγμα , μόνο ένα. Ενότητα γύρω από ένα κοινό σκοπό, αλλά εμείς (ναι μιλάω για τους Έλληνες, πρώτα κοιτάμε την καμπούρα μας και μετά των άλλων ) έχουμε μάστερ στη διχόνοια, ούτε με τα ίδια μας τα σωθικά δεν τα πάμε καλά.

0
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 25, 2023 8:59 pm

shtarkws έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:48 pm
basket72 έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:06 pm


Δεν μ΄επλήσσει το σχόλιο σου.
Αντικατοπτρίζει το "νο πολίτικα" που είναι η κυρίαρχη πλέον τάση.
Τα ξέρω εκ των έσω μιας και κατεβαίνω δεκαετίες στον δρόμο.
Ούτε εμένα εκπλήσσει το δικό σου σχόλιο, αντικατοπτρίζει την απόλυτη σιγουριά των ιδεοληπτικών για την μοναδική τους αλήθεια.
Μπορεί να ήταν λίγο απότομοντπναχολιο του μπάσκετ έχει όμως μια αλήθεια την οποία στοιχειοθετεί και ακολουθεί. Ο ισαποστακισμος είναι πολιτική μη-θέση και ευνοεί τους ήδη έχοντες.

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3249
Δημοσιεύσεις: 6069
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 25, 2023 9:01 pm

Η παρακάτω πρόγκα δεν πάει στον φίλτατο yorgos, πάει γενικά στην πορεία που έχουμε πάρει εδώ και 5-6 χρόνια (δυστυχώς φοβάμαι ότι έχουμε μέλλον).
yorgos έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:44 pm
Διάβαζε κανείς απίστευτα πράγματα για τους καταδικασθέντες εμπρηστές, όλοι εκ των οποίων ήταν ελέυθεροι. Ένας πχ ήταν υπαίτιος για πάνω από 150 εμπρησμούς (!) αλλά κυκλοφορούσε ελεύθερος επειδή είχε δηλώσει ψυχικά ασταθής. Δηλαδή έχουμε έναν ψυχικά ασταθή ο οποίος βάζει φωτιές κι εμείς τον αφήνουμε ελεύθερο καλοκαιριάτικα με μποφόρ και θερμοκρασίες ρεκόρ και περιμένουμε ότι δε θα ξαναβάλει φωτιές, ότι θα γίνει ξαφνικά ψυχικά σταθερός;;
Τον ψυχικά ασταθή τον αντιμετωπίζεις με πρόνοια και ιατρική περίθαλψη. Αν όμως σε κυβερνάει τι κάνεις;
yorgos έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:44 pm
Άλλος έκανε τον εθελοντή πυροσβέστη (πολύ συνηθισμένο στο προφίλ των εμπρηστών) κι έβαζε φωτιές γιατί "του άρεσε να τον χειροκροτούν οι περίοικοι". Ο ίδιος δήλωσε πως είχε πρωταγωνιστικό ρόλο στις παλιότερες φωτιές στην Ηλεία, αλλά δεν εξέτισε ούτε μια μέρα.
Να δεις ποιος άλλος του αρέσει να τον χειροκροτούν, φίλε yorgos με το αντίθετο θυμώνει!
yorgos έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:44 pm
Άλλος έβαζε φωτιές γιατί του άρεσε να βλέπει πανικό και να ακούει τις σειρήνες. Δυνατός κι αυτός, σεσημασμένος με φωτιές σε πάνω από 10 καλοκαίρια ήταν σπάνια περίπτωση περιπλανώμενου εμπρηστή (οι περισσότεροι δρουν στο νομό τους), που εξέτισε... 4 μήνες φυλάκισης, δηλαδή το επόμενο καλοκαίρι ήταν πάλι έξω οπότε και ξανασυνελήφθη και ξαναομολόγησε.
Και αυτός που π.χ. εν μέσω πανδημίας ή π.χ. πυρκαγιών αγοράζει περιπολικά γιατί του αρέσουν αυτές οι σειρήνες να ακούει, τι είναι; Περιπλανώμενος πρωθυπουργός, μάλλον.
yorgos έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:44 pm
Αφήνω απέξω κάποιους που έλεγαν πως "άκουγαν φωνές" και τελειώνω με τον αγαπημένο μου 33χρονο από την Εύβοια που συνελήφθη την προηγούμενη χρονιά για εμπρησμό, αφέθηκε ελεύθερος, την επόμενη χρονιά έβαλε επιτυχέστερα φωτιά στο ίδιο ακριβώς σημείο και όταν συνελήφθη με εμπρηστικό μηχανισμό στο χέρι ισχυρίστηκε πως είχε πάει για να ...βρει τον περσινό μηχανισμό για συναισθηματικούς λόγους. Έκανε κάθειρξη 7 μηνών επειδή δήλωσε λέει πυρομανής.
Άλλος ακούει φωνές και βάζει πυρκαγιές και άλλος δήλωσε από το βήμα της βουλής ότι μιλάει με εξωγήινους και δηλώνει "κυβερνήτης" της χώρας, σιγά τη διαφορά!
yorgos έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:44 pm
Κάπου πρέπει να υπάρχουν ευθύνες και στο νομοθέτη και στους δικαστές, δε νοείται οι ίδιοι άνθρωποι να διαπράττουν τα ίδια εγκλήματα στο ίδιο μέρος και να τους αφήνουμε ελεέυθερους επειδή ...χειμώνιασε.
Σε αυτό νομίζω συμφωνούμε! Siemens, ομόλογα, πυρκαγιές, χρηματηστήριο και η νέα βερσιόν λέει υποκλοπές, Novartis, πυρκαγιές ξανά κλπ.

Επιστροφή στα του Μουντομπάσκετ για εμένα! :D

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2601
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 25, 2023 9:07 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:59 pm
shtarkws έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:48 pm


Ούτε εμένα εκπλήσσει το δικό σου σχόλιο, αντικατοπτρίζει την απόλυτη σιγουριά των ιδεοληπτικών για την μοναδική τους αλήθεια.
Μπορεί να ήταν λίγο απότομοντπναχολιο του μπάσκετ έχει όμως μια αλήθεια την οποία στοιχειοθετεί και ακολουθεί. Ο ισαποστακισμος είναι πολιτική μη-θέση και ευνοεί τους ήδη έχοντες.
Προσωπικά όταν δεν συμφωνώ με μια άποψη την προσπερνώ, με ενοχλεί όταν κάποιος επειδή δεν συμφωνεί με μια άποψη την χλευαζει για να την απαξιώσει αλλά μετά κατεβαίνει σε μια πορεία υπέρ της ελευθερίας του λόγου.

Βλέπεις την ειρωνεία ή την υποκρισία φαντάζομαι.

Και ναι, κάποιος μπορεί να μην συμφωνεί με καμιά άποψη, δικαίωμα του, αντί να τον κατηγορούμε για ισαποστακισμο και να προσπαθούμε να αναγκάσουμε να την δεχθεί, μπορούμε να αλλάξουμε την πρόταση. Αυτό βέβαια προϋποθέτει να μην υπάρχει ιδεοληψία και κομματική γραμμή.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Αύγ 25, 2023 9:08 pm

papp7 έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:56 pm

Welcome back, σωστές οι παρατηρήσεις- συμπληρώσεις , ζούμε σε " Οργουελικές εποχές" το 1984 και η φάρμα των ζώων παίρνουν σάρκα και οστά. Δεν έχουμε την πολυτέλεια να πάμε σιγά-σιγά, σκαλί -σκαλί , είναι μαραθώνιος αλλά αργήσαμε στην εκκίνηση και έχουμε να καλύψουμε δρόμο.
Μπααα είμαι σίγουρος ότι έχουμε πιο πολλά κοινά σημεία στο θέμα της κλιματικής αλλαγής και το πόσες φορές το έχει βιώσει ο πλανήτης πριν καν εμφανιστεί ο άνθρωπος , παρά διαφορές. Δεν είναι το θέμα δεν είναι αν υπάρχει η κλιματική αλλαγή αλλά το πώς χρησιμοποιείται και για ποια συμφέροντα, όντως μεγάλο θέμα που θέλει ολόκληρη θεματική ενότητα.
Το πρόβλημα των πυρκαγιών αλλά και του 98% των προβλημάτων για να λυθεί θέλει ένα πράγμα , μόνο ένα. Ενότητα γύρω από ένα κοινό σκοπό, αλλά εμείς (ναι μιλάω για τους Έλληνες, πρώτα κοιτάμε την καμπούρα μας και μετά των άλλων ) έχουμε μάστερ στη διχόνοια, ούτε με τα ίδια μας τα σωθικά δεν τα πάμε καλά.
Nα, σαι καλά φίλε μου, πάντα χαίρομαι να τα λέω μαζί σου.
Προκύπτει η περιβόητη σύν- θε- ση. :wink:

1
1 Εικόνα
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Αύγ 25, 2023 9:31 pm

shtarkws έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:48 pm

Ούτε εμένα εκπλήσσει το δικό σου σχόλιο, αντικατοπτρίζει την απόλυτη σιγουριά των ιδεοληπτικών για την μοναδική τους αλήθεια.
Κι έλεγα κι εγώ ότι θα δικαιώσεις τ' όνομά σου με το θαρραλέο "εν οίδα ότι ουδέν οίδα¨. :) (ας δεχθούμε τον κοινό τόπο, ότι το είπε αυτός, αν και δεν είναι στανταράκι). :)

Και να σου είχα μιλήσει για ιδεολογίες ή θέσεις άντε και να το άκουγα το "ιδεοληπτικός".
Εγώ για πράξεις, και γεγονότα που συντάραξαν τον κόσμο ολάκερο τα τελευταία 200 χρόνια, μίλησα. Είπα ότι ο "δρόμος" έκανε τα κεκτημένα αυτονόητα. Όχι η προσωπική στάση, ούτε η μεγαλοθυμία των ελίτ (από τον Μπίσμαρκ και τον Στολίπιν μέχρι τον Κούλη μετά τα Τέμπη και τα όσα τραγικά συνέβησαν).

Παρεμπιπτόντως, μια πορεία δεν έρχεται έτσι αυθόρμητα μεταξύ τυρού κι αχλαδίου.

Προϋποθέτει, οργάνωση, συνέπεια, δηλαδή, συνελεύσεις, (μετά τη δουλειά, αντί γι' άραγμα- καφεδόποτάκι), μελέτη, συγκεντρώσεις, μικροφωνικές, ξόδεμα από τα λίγα ως ελάχιστα που έχουμε (εμείς οι ρομαντικοί όπως μας λες, όρος που εγώ προτιμώ για το συναισθηματικό κομμάτι και τη φιλία ή τον έρωτα) προκειμένου να τυπώσουμε, να προπαγανδίσουμε.
Για να μην μιλήσουμε για τα ανοιγμένα κεφάλια/ χέρια, τις προσαγωγές ή και χειρότερα, για τον πανικό όταν πέφτουν στα πόδια σου και τη μούρη σου (κυριολεκτικά) τα εξελιγμένα χημικά των ΜΑΤ κι είσαι εσύ ανάμεσα στο μπούγιο και τα κάγκελα των πεζοδρομίων στους μεγάλους δρόμους της Αθήνας. Κι από πίσω τ΄ αλαλόζοντα ΜΑΤ.


Μοναδική αλήθεια; Στέρηση της λήθης (α- λήθεια) σα να λέμε εμείς οι Χαιντεγκεριανοί.

Τόσο ιδεοληπτικός είμαι, που οι 3 αγαπημένοι μου διανοητές είναι ο Χάιντεγκερ (έκανε την πάπια με τους ΝΑζί και πήγε μαζί τους) ο Κονδύλης (αρνήθηκε στο βου μισό της ζωής του, τον Κομμουνισμό) κι ο Καντ (ας τον πούμε εντελώς ιδεοληπτικά και ξύλινα, απολογητής της Αστικής Τάξης).

Καλό βράδυ. Δεν θα επανέλθω με πολιτικά.
Μόνο μπάσκετ.

'Αντε και καμιά μουσική με τον Τρουθ.

Καλά να είμαστε.

0
polykos

 euroleague
Reactions: 488
Δημοσιεύσεις: 1711
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 25, 2023 11:38 pm

αν συγκρίνετε τα 2 δελτια τυπου της ΠΥ
https://www.fireservice.gr/el_GR/-/enem ... 24-08-2023
https://www.fireservice.gr/el_GR/-/enem ... 25-08-2023
και δειτε τον χάρτη των κεραυνων του ΜΕΤΕΟ για το διάστημα αναμεσα στις 2 ανακοιν´λωσεις
https://www.meteo.gr/thunders.cfm
Τότε πιστεύω σα νοημονες άνθρωποι θα πέσετε απο το σύννεφο του ισοποστακισμού και δεν θα ψάχνετε για υπάνθρωπους που θέλουν να μας καταστρέψουν.
Δεν ξεχνώ τους εμπρηστές, δεν ξεχνώ το κακοσυντηρημένο δίκτυο αλλά υποκλινομαι στην δύναμη του θεού Δία, που όπως λέει το ΜΕΤΕΟ(που αγνοεί επιδεικτικά και κομματικά η κυβέρνηση απο το 2020) η φωτιά στον Εβρο ξεκίνησε απο κεραυνό. Οπως το 2020 στο ίδιο δάσος(Λευκίμμη) απο στρατιωτικό πεδίο βολής.
Το θέμα με τη δασική πυρκαγιά είναι η αρχή, η αντίδραση και το μετά.

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 26, 2023 1:56 am

basket72 έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 9:31 pm
Τόσο ιδεοληπτικός είμαι, που οι 3 αγαπημένοι μου διανοητές είναι ο Χάιντεγκερ (έκανε την πάπια με τους ΝΑζί και πήγε μαζί τους)
Δώσε υπαρξισμό στα πλήθη άρχοντα!

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Atenejin

 
Reactions: 15
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 11:59 pm
Τοποθεσία: Ιαπωνία
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 26, 2023 3:19 am

Πάντως απ'όλες τις πυρκαγιές φέτος, αυτή στο Δάσος της Δαδιάς είναι η χειρότερη καθώς μιλάμε για απίστευτη φυσική καταστροφή που στο συγκεκριμένο βιότοπο δεν αναπληρωνεται δυστυχώς (όχι δεν είναι όλα τα δάση ίδια). Αλλιώς είναι να καεί μια πλάγια στους πρόποδες του Κιθαιρωνα με λίγα πεύκα, χωράφια και θάμνους και αλλιώς είναι να καεί πάνω από το 50% της έκτασης ενός από τους σπανιοτερους βιότοπους της Ευρώπης με πλήθος προστευομενων ειδών πτηνών.

Η ειρωνεία είναι ότι το δάσος είχε καεί και πέρσι...

Έπεσε το μάτι μου σε αυτό το άρθρο που δημοσιεύτηκε πριν δύο μήνες και δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω....

Ευτυχώς που υπήρχε "ετοιμότητα"...

https://www.grtimes.gr/themata-grtimes/ ... mWKk9ctJ5U

"Σε φάση αποτίμησης των επιπτώσεων της καταστροφικής πυρκαγιάς αλλά και ετοιμότητας ώστε να μη ζωντανέψει πάλι ο πύρινος «εφιάλτης» του περασμένου Ιουλίου στο Εθνικό Πάρκο βρίσκονται οι Αρχές στη Δαδιάς"

«Υπάρχει διαρκής συνεργασία με τον δήμο, όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες και την Πυροσβεστική ώστε να γίνονται οι απαραίτητες περιπολίες ενώ κομβικό ρόλο παίζει και η επιστημονική παρακολούθηση που βρίσκεται μέσα στο δάσος και συμβάλλει στην αντιπυρική προστασία»

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1934
Δημοσιεύσεις: 5275
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 26, 2023 6:52 am

polykos έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 11:38 pm
αν συγκρίνετε τα 2 δελτια τυπου της ΠΥ
https://www.fireservice.gr/el_GR/-/enem ... 24-08-2023
https://www.fireservice.gr/el_GR/-/enem ... 25-08-2023
και δειτε τον χάρτη των κεραυνων του ΜΕΤΕΟ για το διάστημα αναμεσα στις 2 ανακοιν´λωσεις
https://www.meteo.gr/thunders.cfm
Τότε πιστεύω σα νοημονες άνθρωποι θα πέσετε απο το σύννεφο του ισοποστακισμού και δεν θα ψάχνετε για υπάνθρωπους που θέλουν να μας καταστρέψουν.
Δεν ξεχνώ τους εμπρηστές, δεν ξεχνώ το κακοσυντηρημένο δίκτυο αλλά υποκλινομαι στην δύναμη του θεού Δία, που όπως λέει το ΜΕΤΕΟ(που αγνοεί επιδεικτικά και κομματικά η κυβέρνηση απο το 2020) η φωτιά στον Εβρο ξεκίνησε απο κεραυνό. Οπως το 2020 στο ίδιο δάσος(Λευκίμμη) απο στρατιωτικό πεδίο βολής.
Το θέμα με τη δασική πυρκαγιά είναι η αρχή, η αντίδραση και το μετά.
Ένα ποσοστό πυρκαγιών έχει φυσική αιτία, ένα ανθρώπινο λάθος/αμέλεια και ένα ποσοστό γίνεται με πρόθεση. Δεν αλλάζει κάτι. Το σημαντικό είναι να έχει γίνει προετοιμάσια με καθαρισμούς, μονοπάτια και αντιπυρικές ζώνες, το επόμενο βήμα να υπάρχουν περιπολίες πεζοπόρες ή μη, συστήματα εντοπισμού και το επόμενο η κατάσβεση. Δυστυχώς τα 2 πρώτα πάσχουν. Υπάρχει ο θεσμός του εθελοντή πυροσβέστη αλλά δεν αρκεί και δεν αφορά τα 2 πρώτα τόσο.

1
1 Εικόνα
Peris123

 sophomore
Reactions: 26
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 3:13 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Ginobili
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 26, 2023 6:18 pm

shtarkws έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:48 pm
basket72 έγραψε:
Παρ Αύγ 25, 2023 8:06 pm


Δεν μ΄επλήσσει το σχόλιο σου.
Αντικατοπτρίζει το "νο πολίτικα" που είναι η κυρίαρχη πλέον τάση.
Τα ξέρω εκ των έσω μιας και κατεβαίνω δεκαετίες στον δρόμο.
Ούτε εμένα εκπλήσσει το δικό σου σχόλιο, αντικατοπτρίζει την απόλυτη σιγουριά των ιδεοληπτικών για την μοναδική τους αλήθεια.
Ερώτηση κρίσεως τα πολιτικά ζητήματα όπως είναι πχ η χρηματοδότηση της πυροσβεστικής, η αλλαγή χρήσης γης μετά από φωτιές , η παντελή έλλειψη συντονισμού, σχεδίου κλπ πώς αντιμετωπίζεται ατομικά;

Ιδεοληψία είναι να πιστεύεις ότι η δική σου θέση είναι η μόνη αληθινή και όλα τα υπόλοιπα είναι " ιστορίες αντίστοιχες του Αϊ Βασίλη". Κανενα περιθώριο διαλόγου δεν αφήνει. Επίσης, η ίδια η ιστορία έχει αποδείξει τη δυναμική της συλλογικής δράσης.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “News”