Κλιματική κρίση - αγώνας χρόνου που δεν διεξάγεται

Συντονιστής: Captains

AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 23, 2023 7:52 am

https://info-war.gr/i-thalassa-ston-v-a ... vrazei-ka/


Είπα, επειδή ασχολούμαι τα τελευταία χρόνια λίγο με αυτό, να ανοίξω ένα τοπικ για την κλιματική κρίση.

Καθόμαστε και συζητάμε ένα σωρό πράγματα (εκτός μπάσκετ εννοώ) και δεν μιλάμε ποτέ (και εδώ και έξω από εδώ) για ίσως το πιο σημαντικό ζήτημα. Η κλιματική κρίση γίνεται όλο και χειρότερη, ο πλανήτης αλλάζει και γίνεται επικίνδυνος για εμάς και εμείς δεν κάνουμε τίποτα στην ουσία για να το αποτρέψουμε. Και όλοι, ναι εσύ που διαβάζεις αυτές τις λέξεις, λέμε οχου ναι οκ θα πεθάνουμε όλοι μια μέρα, νεξτ; αλλά δεν έχει νεξτ. Αυτό είναι. Όντως θα πεθάνουμε όλοι, όντως θα μας προλάβει σε αυτές τις γενιές το μεγάλο πρόβλημα και όντως δεν μιλάμε για κάποτε κάτι, μιλάμε για καθημερινές τρομακτικές αλλαγές με συνέπειες σε μήνες από τώρα.

Αφήνω αυτήν την είδηση εδώ και βλέπουμε.

Καλημέρα είπαμε; :)

0
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 31, 2023 11:27 am

papp7 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 9:59 am
AlexD έγραψε:
Δευ Αύγ 28, 2023 9:02 am


Θυμάμαι από άρθρο του Χατζηστεφανου στο infowar να γράφει ότι αν παίρναμε όλα τα καλαμάκια του κόσμου και τα πετάγαμε στην θάλασσα, θα αυξανόταν η ρύπανση των θαλασσών από πλαστικά κάτι πάνω από 0,1%(!).

Το κακό είναι ότι για κάποιο λόγο τελικά καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει ρύπανση, δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή, δεν είναι στα όρια τους οι θάλασσες.

Ενώ είναι, ξεκάθαρα. Και η ανθρώπινη δραστηριότητα σίγουρα παίζει τεράστιο ρόλο, φάνηκε και στην πανδημία άλλωστε όταν σταμάτησε για λίγο διάστημα.

Στην Ελλάδα, το θέμα της 4τιας και σκοπός της κυβέρνησης που σχημάτισε το πατριωτικό κόμμα*, είναι πως θα κάνει εξόρυξη στο Αιγαίο, με ή χωρίς τον Ταγιπ.

Ήδη δεν αντέχω το εφιάλτη της εθνικιστικής κορώνας περί του γιατί ανήκει μόνο σε εμάς "το κέρδος" της εξόρυξης και όχι στους Τούρκους, ενώ στην πραγματικότητα και εμείς ως λαός και οι Τούρκοι θα πάρουμε κατεστραμενο Αιγαίο και θα έπρεπε να ζητάμε να μείνει στην θέση του το φυσικό αέριο....

* όταν βλέπεις τόσο πατριωτισμό στην βουλή, κάποια" εθνική κυριαρχία" είναι να χαθεί.

Δεν είναι αυτό το πρόβλημα στο Αιγαίο με το αν θα μοιραστείς με τους Τούρκους τον πλούτο, φτάνει και για τους 2 μας . Τα αποθέματα του Αιγαίου λύνουν τις ενεργειακές ανάγκες της Ευρώπης για τα επόμενα 200 χρόνια , κάτι που κάνει αυτομάτως Ελλάδα-Τουρκια πάμπλουτες, ενεργειακά ανεξάρτητες, ρυθμιστές και αλλάζει όλο το status quo, κάτι το οποίο δεν αρέσει αυτή την στιγμή σε κανέναν.
Επειδή εδώ είναι το δικό μου αντικείμενο. Και το Ιόνιο έχει πόρους πολύ λιγότερους μεν από ότι το Αιγαίο, αλλά έχει και σε σημείο που δεν εμπλέκεται ούτε διεκδικείται από γείτονα. Η Πίνδος επίσης έχει ορυκτό πλούτο όπως και το ανατολικό σημείο της Μακεδονίας. Συνεπώς η "διαμάχη" με τους Τούρκους είναι προπέτασμα καπνού. Οι εξορύξεις θα γίνουν όταν και αν δώσουν το οκ οι "μεγάλες δυνάμεις".

Όσον αφορά την κλιματική αλλαγή δεν είναι ότι δεν υπάρχει, αλλά το πώς την αντιλαμβάνεται ο καθένας ή την εκμεταλλεύονται τα κέντρα αποφάσεων.
Ένα απλό παράδειγμα στα χρόνια της αρχαίας Ελλάδας ο,τι γραπτό έχουμε διασώσει λέει ξεκάθαρα ότι από τον Δούναβη και πάνω είχε πάγο και δεν φύτρωνε ούτε τσουκνίδα για αυτό και δεν έχει σταθερό πληθυσμό με οργάνωση. Έχουμε 2023 και η Ουκρανία είναι ο σιτοβολώνας της Ευρώπης. Αυτό δεν είναι κλιματική αλλαγή;
Μολύνουμε τον πλανήτη; Ναι. Πρέπει να αλλάξουμε κάποιες συνήθειες; Ναι. Η κλιματική αλλαγή οφείλεται στην ανθρώπινη δραστηριότητα; Κατηγορηματικά όχι. Προφανώς και επηρεάζουμε όχι όμως στον εξωφρενικό βαθμό που λένε. Βγαίνουν και λένε για περιοχές ολόκληρες ότι θα χαθούν από την αύξηση της στάθμης της θάλασσας στα επόμενα 50-100 χρόνια και οι τράπεζες έχουν δάνεια σε αυτές τις περιοχές για τα επόμενα 200, ρε τις χαζές τις τράπεζες θα τους φάει το κύμα τα λεφτά.
Αλλά οι λύσεις δεν είναι ούτε τα χάρτινα καλαμάκια, ούτε οι Γερμανικές ανεμογεννήτριες όπου στη Γερμανία κατάλαβαν ότι δεν αξίζουν, σταμάτησαν να τις τοποθετούν και τις πουλάνε σε εμάς για να τις βάλουμε εμείς. Η Ελλάδα είναι ιδανική για φωτοβολταϊκά πάνελ ( απαγορεύεται να είσαι σε χώρα με τέτοιο ήλιο και να μην είναι πχ ο φωτισμός των δρόμων αποκλειστικά από λάμπες με φωτοβολταϊκά πάνελ), είναι ιδανική για υδροηλεκτρικές γεννήτριες καθώς έχει 100αδες βραχονησίδες ακατοίκητες ακόμη και από ζώα.

Αλλά εδώ για να γυρίσουμε στο ον τοπικ, βγαίνουν επιστήμονες, ειδικοί και λένε ότι οι πυρκαγιές στα δάση μας θα έχουν σοβαρές επιπτώσεις στο οξυγόνο :shock: . Το 80% του συνολικού οξυγόνου της γης παράγεται στους ωκεανούς, μέχρι και ένα παιδάκι το ξέρει αυτό καθώς μιλάμε για ύλη της 5ης-6ης δημοτικού στο μάθημα μελέτη περιβάλλοντος, τουλάχιστον ανήθικη η συγκεκριμένη τοποθέτηση-τρομοκρατια. Τα δάση μεταβάλλουν το μικροκλίμα της εκάστοτε περιοχής και κατ επέκταση το κλίμα της ευρύτερης ζώνης.Ναι θα υπάρξουν επιπτώσεις και άμεσα και στο μέλλον , σε καμία περίπτωση όμως στην ποσότητα - ποιότητα του οξυγόνου.

Αυτά τα λίγα ον-οφ-ενδιαμεσα τοπικ
Αγαπημένε papp7

Συμφωνώ σε πολλά από όσα λες η αλήθεια είναι, αλλά έχω και κάποιες ενστάσεις.

Συμφωνώ ας πούμε ότι αν και όταν δώσουν το οκ οι μεγάλες δυνάμεις θα γίνει η εξόρυξη στο Αιγαίο, βλέπω όμως τα τελευταία χρόνια μια σειρά από ενέργειες που "δείχνουν" ότι παίρνουμε σειρά σιγά-σιγά. Ενέργειες και δικές μας και των Τούρκων, του Ισραήλ, των ΗΠΑ.
Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το αν θα έχουμε κέρδος μόνο εμείς οι και οι Τούρκοι, αλλά κάτι μου λέει ότι θα γίνει χαμός στην χώρα με αυτό το θέμα παρόλα αυτά και μου προκαλεί πονοκέφαλο.

Το θέμα μου όμως βασικά είναι τι κόστος θα έχει για το Αιγαίο αυτή η εξόρυξη :!:

Συμφωνώ ας πούμε επίσης στο ότι η μεταβολή θερμοκρασιών συμβαίνει ανεξαρτήτως ανθρώπινου παράγοντα από την πρώτη μέρα που σχηματίστηκε ο πλανήτης μέχρι σήμερα και σίγουρα άλλα γεγονότα έχουν παίξει πολύ μεγαλύτερο ρόλο σε αυτό (ηφαίστεια/κομήτες κ.α.).

Παρολα αυτά, νομίζω ότι υποτιμάς λίγο την ανθρώπινη δραστηριότητα και την πραγματική αύξηση στον ρυθμό αύξησης της θερμοκρασίας στους πόλους τα τελευταία 30 χρόνια.

Είναι νομίζω πια αρκετά στέρεα η παρατήρηση ότι η βιομηχανία κρέατος, τα ορυκτά καύσιμα και ο γενικότερος τρόπος ζωής και κατανάλωσης σε τέτοιο βαθμό από τους λαούς της δύσης, παίζουν καταλυτικό ρόλο στο να αλλάξει η θερμοκρασία τόσο όσο χρειάζεται για να προκαλέσει ένα νέο ντόμινο εξελίξεων που από εκείνο το σημείο και μετά θα είναι πάλι ανεξάρτητο από τον ανθρώπινο παράγοντα, αλλά καταστροφικό για την ζωή στον πλανήτη παρόλα αυτά. Ειδικά για την θερμοκρασία των θαλασσών, οι (ήδη κακές) προβλέψεις βασίζονται σε στοιχεία των early 2000 και από τότε σκόρπιες μετρήσεις δείχνουν ότι οι προβλέψεις μας ήταν λάθος :!:

Θα επανέλθω σε 2ο χρόνο με λινκς και καλύτερο δέσιμο σε αυτό που λέω γιατί είναι νομίζω και το πιο σημαντικό σε σχέση με όσα λέμε.

Αυτό και οι λύσεις, που όντως δεν είναι τόσο ξεκάθαρο το ποιες είναι αυτές. Ούτε τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα είναι η λύση προς το παρόν ας πούμε. Είναι σύνθετο και αυτό, θα επανέλθω και εδώ.

Και δεν μιλάμε καν για ρύπανση πλαστικών κ.α. επιπτώσεις στο οικοσύστημα, άλλη κουβέντα αυτή.

Τώρα για επιστήμονες που υπερβάλλουν... είναι μια καινούργια τάση στην Ελλάδα γενικά αυτή, το γιατί συμβαίνει αυτό και που αποσκοπεί είναι ενδιαφέρον θέμα αλλά είναι νωρίς ακόμα. Το είδαμε όμως και με την Πανδημία και με τους σεισμολόγους.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι έτσι απαξιώνεται ολόκληρο το επιστημονικό πλαίσιο μέσα από το οποίο αντλούμε πραγματική πληροφόρηση και έτσι βρίσκουν χώρο ακόμα και οι πιο ατοπες απόψεις, αφού όλα είναι ανοιχτά και πιθανά. Το οξυγόνο δεν θα είναι πρόβλημα ας πούμε, αλλά όταν αρχίσουν οι βροχές εκεί πάνω θα γίνει χαμός. Και όταν γίνει ο χαμός, κάποιοι θα πουν "δεν ήξευρα", εγώ κοιτούσα τα επίπεδα οξυγόνου :roll:
Ακραίο παράδειγμα, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1249
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 31, 2023 4:14 pm

Papp7, παραθέτω το λινκ της Wikipedia γιατί έχει μαζεμένες πολλές αναφορές (και συνήθως είναι ευκολοδιάβαστα).
https://en.wikipedia.org/wiki/Scientifi ... ate_change

Δεν γίνεται να συμφωνούν 97-99% επιστήμονες ότι η κλιματική αλλαγή οφείλεται κυρίως σε ανθρώπινο παράγοντα και να βγαίνουμε εμείς να λέμε "κατηγορηματικά όχι". Με τι βάση;

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Αύγ 31, 2023 5:11 pm

Πάντως ρε παίδες, ας κρατήσουμε κι ένα μικρό καλάθι με τους επιστήμονες και τις αυθεντίες.
Στην υπηρεσία των ελίτ είναι. Κι όσοι δεν είναι στιγματίζονται ως ψεκασμένοι.
Ψυχραιμία λίγο.
Είδαμε και με τα εμβόλια και με μνήμη χρυσόψαρου να φτάνει σε ιστορικά ηψηλά. Να ξεχνάμε το +90% ανοσία και να καταραβαθρώνεται στο 35%.
Κι αν πεις κάτι, έτοιμη η απάντηση: Είσαι με τον Τραμπ; Με τον Πούτιν; Με τον Βελόπουλο;
Οκ, αυτό όμως δεν είναι διαλεκτική. Το εργαλείο της ανθρώπινης νοήσης να διανοίγει νέα μονοπάτια. Ακόμα κι αν περάσουμε κάποαι στιγμή σε ΜαντΜαξ-ικές δυστοπίες μετά από πυρηνικούλια.* η διαλεκτική θα είναι εκεί να θέτει επί και να εκτίθεται.
Που θα τα έχουν ρίξει οι μη ψεκασμένοι :welcome: εννοείται. Αυτοί που τα έριξαν όταν οι Σοβιετικοί τσάκιζαν το ανατολικό κομμάτι του Άξονα στη Μαντζουρία κι είπαν να κάνουνε μια επίδειξη δύναμης.

Στα πεταχτά να αφήσω το εξής: Συγκεντρώσεις του διοξειδιού του άνθρακα στο 415 ppm (περσινό αν δεν κάνω λάθος) όταν το 1820 (λίγο πριν τη τομή του Καρνώ, στη θερμοδυναμική) είχαμε 435 ppm και το 1920 (μεταίχμιο Φορντισμού και Τειλορισμού/επιστημονικής διαχείρισης στην παραγωγή) είχαμε 410 ppm .

Θα μου πείτε: και τι με αυτό;
Γίνεται κουβέντα στα πεταχτά;
Έχεις συγκεκριμένη άποψη για το αν είναι ανθρωπογενής η κλιματική αλλαγή ή όχι
;

Η απάντησή μου είναι ότι τείνω προς το αντίθετο. Με επιφύλαξη καθότι αδαής (ανεδίκεφτος όπως έχω ξαναπεί, κι ας τρώω μονάχα χορτο- κεφτέδες, μιας και κρέας γιοκ).

Επιλέγω το ρήμα "Τείνω" ως δηλωτικό της σχετικότητας που πρέπει να αντιμετωπίζουμε τέτοια ζητήματα. Ιδίως όταν πλασάρονται ως απόσταγμα αυθεντίας.

* Σχετικά χλωμό να πέσουν πυρηνικούλια. Να είμαστε σε παλιότερες εποχές με το δόγμα Siop των Πολιτειακών, να έλεγα οκ.
Ας κρατήσω και μιαν πισινή ωστόσο. Αν πέσουν θα με κυνηγάτε στην κόλαση να μου το κοπανάτεεεεε ότι έπεσα έξω. :mrgreen:

** Στην υπηρεσία των ελίτ, είναι οι επιστήμονες που διαμορφώνουν "ρεύμα" κι "¨΄αποψη". Για να μην κάνουμε την τρίχα τριχιά το λέω. :peace:
Δεν τσουβαλιάζω. Ίσα- ίσα τους θαυμάζω,

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1249
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 31, 2023 6:09 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 5:11 pm
Πάντως ρε παίδες, ας κρατήσουμε κι ένα μικρό καλάθι με τους επιστήμονες και τις αυθεντίες.
Στην υπηρεσία των ελίτ είναι. Κι όσοι δεν είναι στιγματίζονται ως ψεκασμένοι.
Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό και μου κάνει τρομερή εντύπωση που το ακούω από εσένα αυτό. Κάνει η επιστήμη λάθη; Συνέχεια. Αλλά έτσι προχωράει ο κόσμος. Παρατήρηση, υπόθεση, πείραμα. Η επιστήμη είναι ότι κοντινότερο έχουμε στην προσέγγιση της αλήθειας. Δεν γίνεται εμείς από τους καναπέδες μας με λίγο googling να μπορούμε να καταδείξουμε σε ανθρώπους που έχουν φάει τη ζωή τους μελετώντας ένα συγκεκριμένο φαινόμενο ότι ξέρουμε καλύτερα. Ακόμα και αν δεχτούμε ότι υπάρχουν ψεύτες και στρατευμένοι, αποτελούν συντριπτική μειοψηφία της μάζας.
basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 5:11 pm
Είδαμε και με τα εμβόλια και με μνήμη χρυσόψαρου να φτάνει σε ιστορικά ηψηλά. Να ξεχνάμε το +90% ανοσία και να καταραβαθρώνεται στο 35%. Κι αν πεις κάτι, έτοιμη η απάντηση: Είσαι με τον Τραμπ; Με τον Πούτιν; Με τον Βελόπουλο;
Ξέρεις φυσικά την έκφραση με το χαλασμένο ρολόι που είναι σωστό δύο φορές τη μέρα. Ε κάπως έτσι και οι ήρωες μας εδώ. Πες πες, κάτι θα πιάσουν. Και όσον αφορά στο επόμενο:
basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 5:11 pm
Οκ, αυτό όμως δεν είναι διαλεκτική. Το εργαλείο της ανθρώπινης νοήσης να διανοίγει νέα μονοπάτια.
Για να υπάρξει διαλεκτική πρέπει να υπάρχει καλή θέληση. Ο Τραμπ έτρεξε πρώτος να κάνει πειραματικές θεραπείες όταν αρρώστησε. Ο Βελοπουλος δεν λέει για τα εμβόλια γιατί ξέρει. Το λέει για άλλους λόγους και δεν υπάρχει κάτι που θα τον πείσει για το αντίθετο. Οπότε δεν μπορεί να υπάρξει ουσιώδης διαλεκτική.
basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 5:11 pm
Στα πεταχτά να αφήσω το εξής: Συγκεντρώσεις του διοξειδιού του άνθρακα στο 415 ppm (περσινό αν δεν κάνω λάθος) όταν το 1820 (λίγο πριν τη τομή του Καρνώ, στη θερμοδυναμική) είχαμε 435 ppm και το 1920 (μεταίχμιο Φορντισμού και Τειλορισμού/επιστημονικής διαχείρισης στην παραγωγή) είχαμε 410 ppm .
Το νούμερο που έχεις δεν είναι σωστό. Tην εποχή που αναφέρεις ήταν κοντά στο 280 ppm. Παραθέτω και ένα γράφημα για πολύ πρόσφατο παρελθόν.

Εικόνα

Ελπίζω να σε έπεισα για κάτι μικρό.

2
2 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 31, 2023 7:17 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 6:09 pm
basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 5:11 pm
Πάντως ρε παίδες, ας κρατήσουμε κι ένα μικρό καλάθι με τους επιστήμονες και τις αυθεντίες.
Στην υπηρεσία των ελίτ είναι. Κι όσοι δεν είναι στιγματίζονται ως ψεκασμένοι.
Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό και μου κάνει τρομερή εντύπωση που το ακούω από εσένα αυτό. Κάνει η επιστήμη λάθη; Συνέχεια. Αλλά έτσι προχωράει ο κόσμος. Παρατήρηση, υπόθεση, πείραμα. Η επιστήμη είναι ότι κοντινότερο έχουμε στην προσέγγιση της αλήθειας. Δεν γίνεται εμείς από τους καναπέδες μας με λίγο googling να μπορούμε να καταδείξουμε σε ανθρώπους που έχουν φάει τη ζωή τους μελετώντας ένα συγκεκριμένο φαινόμενο ότι ξέρουμε καλύτερα. Ακόμα και αν δεχτούμε ότι υπάρχουν ψεύτες και στρατευμένοι, αποτελούν συντριπτική μειοψηφία της μάζας.
basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 5:11 pm
Είδαμε και με τα εμβόλια και με μνήμη χρυσόψαρου να φτάνει σε ιστορικά ηψηλά. Να ξεχνάμε το +90% ανοσία και να καταραβαθρώνεται στο 35%. Κι αν πεις κάτι, έτοιμη η απάντηση: Είσαι με τον Τραμπ; Με τον Πούτιν; Με τον Βελόπουλο;
Ξέρεις φυσικά την έκφραση με το χαλασμένο ρολόι που είναι σωστό δύο φορές τη μέρα. Ε κάπως έτσι και οι ήρωες μας εδώ. Πες πες, κάτι θα πιάσουν. Και όσον αφορά στο επόμενο:
basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 5:11 pm
Οκ, αυτό όμως δεν είναι διαλεκτική. Το εργαλείο της ανθρώπινης νοήσης να διανοίγει νέα μονοπάτια.
Για να υπάρξει διαλεκτική πρέπει να υπάρχει καλή θέληση. Ο Τραμπ έτρεξε πρώτος να κάνει πειραματικές θεραπείες όταν αρρώστησε. Ο Βελοπουλος δεν λέει για τα εμβόλια γιατί ξέρει. Το λέει για άλλους λόγους και δεν υπάρχει κάτι που θα τον πείσει για το αντίθετο. Οπότε δεν μπορεί να υπάρξει ουσιώδης διαλεκτική.
basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 5:11 pm
Στα πεταχτά να αφήσω το εξής: Συγκεντρώσεις του διοξειδιού του άνθρακα στο 415 ppm (περσινό αν δεν κάνω λάθος) όταν το 1820 (λίγο πριν τη τομή του Καρνώ, στη θερμοδυναμική) είχαμε 435 ppm και το 1920 (μεταίχμιο Φορντισμού και Τειλορισμού/επιστημονικής διαχείρισης στην παραγωγή) είχαμε 410 ppm .
Το νούμερο που έχεις δεν είναι σωστό. Tην εποχή που αναφέρεις ήταν κοντά στο 280 ppm. Παραθέτω και ένα γράφημα για πολύ πρόσφατο παρελθόν.

Εικόνα

Ελπίζω να σε έπεισα για κάτι μικρό.
Για εκείνη την εποχή πως βγαίνουν τα στοιχεία, αν το ξέρεις (επειδή φαίνεται να έχεις ασχοληθεί); είναι προβολές με βάση το ιστορικό από το 58 μέχρι σήμερα, με βάση μετρήσεις που γίνονται σε μέρη που υποτίθεται κουβαλάνε "πληροφορία" για το παρελθόν ή έχουμε κάποια κανονική μέτρηση και πριν το 58;

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα, πραγματικά δεν μπορεί να τεθεί ζήτημα διαστρευλωσης με επιρροή από τα πάνω όπως το περιγράφεις basket. Και αν κάτι, προκαλούν σύγχυση και καθυστερούμε να κάνουμε αυτά που πρέπει, στο μεταξύ αγοράζουν εκτάσεις σε μέρη που θα είναι πιο φιλικά με βάση τις μέχρι τώρα έρευνες.

1
1 Εικόνα
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Αύγ 31, 2023 7:27 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 6:09 pm

Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό και μου κάνει τρομερή εντύπωση που το ακούω από εσένα αυτό. Κάνει η επιστήμη λάθη; Συνέχεια. Αλλά έτσι προχωράει ο κόσμος. Παρατήρηση, υπόθεση, πείραμα. Η επιστήμη είναι ότι κοντινότερο έχουμε στην προσέγγιση της αλήθειας. Δεν γίνεται εμείς από τους καναπέδες μας με λίγο googling να μπορούμε να καταδείξουμε σε ανθρώπους που έχουν φάει τη ζωή τους μελετώντας ένα συγκεκριμένο φαινόμενο ότι ξέρουμε καλύτερα. Ακόμα και αν δεχτούμε ότι υπάρχουν ψεύτες και στρατευμένοι, αποτελούν συντριπτική μειοψηφία της μάζας.

...
Ξέρεις φυσικά την έκφραση με το χαλασμένο ρολόι που είναι σωστό δύο φορές τη μέρα. Ε κάπως έτσι και οι ήρωες μας εδώ. Πες πες, κάτι θα πιάσουν. Και όσον αφορά στο επόμενο:
...
Για να υπάρξει διαλεκτική πρέπει να υπάρχει καλή θέληση. Ο Τραμπ έτρεξε πρώτος να κάνει πειραματικές θεραπείες όταν αρρώστησε. Ο Βελοπουλος δεν λέει για τα εμβόλια γιατί ξέρει. Το λέει για άλλους λόγους και δεν υπάρχει κάτι που θα τον πείσει για το αντίθετο. Οπότε δεν μπορεί να υπάρξει ουσιώδης διαλεκτική.

...
Ελπίζω να σε έπεισα για κάτι μικρό.
Αναφορικά με το νούμερο δεν θα επιμείνω. Εκεί είναι η ρόδος εκεί και το πήδημα. Διαδίκτυο και ψακτήρια δηλαδή.
Σημασία έχει άλλωστε το νούμερο του Καρνώ και του Φορντ-ταϊλορισμού. :)

Σχετικά με αυτά που μού παραθέτεις στην αρχή δεν απαντούν σε τίποτε απ' αυτά που είπα καλέ μου Ισάρρα.

Κι επειδή είμαι και ψυλλιασμένος, το ξεκαθάρισα και στο τέλος.


την ξέρω την έκφραση με το χαλασμένο ρολόι, αλλά επίσης δεν βλέπω γιατί πρέπει να υπερασπιστώ τους άνωθεν παρατεθειμένους από μένα. (τραμπ κλπ).

Έιπες για το χαλασμένο ρολόι που είναι σωστό 2 φορές τη μέρα .και μου θύμισες και για την κβαντική υπέρθεση επίσης. Όσο πατάει η Σρεντιγκεριανή γάτα προφανώς.


Καλά να είμαστε. Ίντερνετ εδώ- ο καθείς ότι τού κατεβάσει η κούτρα. :welcome: Περιλαμβάνει και τον εαυτό μου αυτό. Πρώτο- πρώτο.

Εγώ βέβαια είμαι με τον Ζαρατούστρα που ήθελε να τούς κάνει να ξεστρατίσουν από την αγέλη.

Και πάλι όμως, μπορεί κι αυτό να είναι αποτέλεσμα μονόλεπτης έρευνας στον Γούγλη.
Μπορεί όμως και να τα βγάζω κα ισε βιβλία τα τελευταία 20κάτι χρόνια. Κι ας είμαι ανυδί-κεφτος μπιφτέκις.

Φιλιά- επιστρέφω στον σάκο μου.

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 31, 2023 8:15 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 4:14 pm
Papp7, παραθέτω το λινκ της Wikipedia γιατί έχει μαζεμένες πολλές αναφορές (και συνήθως είναι ευκολοδιάβαστα).
https://en.wikipedia.org/wiki/Scientifi ... ate_change

Δεν γίνεται να συμφωνούν 97-99% επιστήμονες ότι η κλιματική αλλαγή οφείλεται κυρίως σε ανθρώπινο παράγοντα και να βγαίνουμε εμείς να λέμε "κατηγορηματικά όχι". Με τι βάση;

Θα σου παραθέσω μια έρευνα έτσι για να υπάρχει και η άλλη οπτική με γραφήματα και επιχειρήματα.Απλα είναι σε pdf.

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... CmXhlMZgW9

Δεν συμφωνούν το 97-99% των επιστημόνων, συμφωνούν το 97-99% των επιστημόνων που προωθούν ή τους δίνετε το βήμα , μεγάλη διαφορά.
Σε αυτούς φαντάζομαι είναι και η Γκρέτα το θυμωμένο μαρσουπιλαμί.

Υπάρχει μια οργανωμένη προσπάθεια να αλλάξουμε συγκεκριμένα πράγματα ως μάζα για να πλουτίσουν συγκεκριμένα άτομα και ασπίδα σε αυτό το εγχείρημα είναι η woke culture.
Έτσι υπάρχει μια τρέλα για την ηλεκτροκίνηση και θεοποίηση του Μάσκ, όταν η ανθρωπότητα έφτιαξε ηλεκτρικό αυτοκίνητο 50 χρόνια πριν τα αυτοκίνητα με τον κινητήρα εσωτερικής καύσης, τα βάλαμε κάτω και είδαμε ότι δεν αξίζει η ηλεκτροκίνηση στα οχήματα.
Έτσι φωνάζει ο ακτιβιστής στην Αμερική ότι του καταστρέφουμε τον πλανήτη, ενώ ο ίδιος αγοράζει συσκευασμένα φρούτα που έχουν καλλιεργηθεί στην Αργεντινή, έχουν πάει για συσκευασία- τυποποίηση στην Ταϊλάνδη και από εκεί στα ράφια των σούπερ της Αμερικής. Φοβερό ;
Έτσι οι αγελάδες έχουν βγει υπεύθυνες για την κλιματική αλλαγή γιατί λόγω των αερίων που έχουν παράγουν μεθάνιο και διοξείδιο.(δεν κάνω πλάκα ,αλήθεια το πιστεύουν) Και έτσι προωθείται η ιδέα του 3D printed κρέατος. Για εμάς τη μάζα, αυτοί θα τρώνε γουαγκιου κομπε Α5.
Έτσι ξαφνικά ο Bill Gates έγινε ο μεγαλύτερος γαιοκτήμονας στον πλανήτη και αποφάσισε να ασχοληθεί με την καλλιέργεια. Και τι καλλιεργεί; Έχει φάρμες με έντομα. Συμπτωματικά μετά από αυτό η ΕΕ επιτρέπει έντομα σε μορφή φαγητού όπως πχ το αλεύρι.

Εμένα αυτό είναι το αντικείμενο μου οι εναλλακτικές μορφές ενέργειας, περιβαλλοντική μηχανική, κλιματική αλλαγή , ανακύκλωση. Οπότε η βάση είναι η δική μου γνώση και η δική μου έρευνα.
Και από τις δικές μου διατριβές ειλικρινά αν βγάλουμε τους εμπρησμούς και τα σοβαρά ατυχήματα τύπου πετρελαιοκηλίδα στον ωκεανό, ο ανθρώπινος παράγοντας μετά βίας έχει επηρεάσει σε ποσοστό 15-20%. Αλλά επειδή γράφω ανώνυμα σε ένα φόρουμ, μπορείς να το πάρεις και ως προσωπική άποψη και να πάμε παρακάτω.

3
3 Εικόνα
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1942
Δημοσιεύσεις: 5278
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 5:41 am

papp7 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 8:15 pm
nikolas_asteri έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 4:14 pm
Papp7, παραθέτω το λινκ της Wikipedia γιατί έχει μαζεμένες πολλές αναφορές (και συνήθως είναι ευκολοδιάβαστα).
https://en.wikipedia.org/wiki/Scientifi ... ate_change

Δεν γίνεται να συμφωνούν 97-99% επιστήμονες ότι η κλιματική αλλαγή οφείλεται κυρίως σε ανθρώπινο παράγοντα και να βγαίνουμε εμείς να λέμε "κατηγορηματικά όχι". Με τι βάση;

Θα σου παραθέσω μια έρευνα έτσι για να υπάρχει και η άλλη οπτική με γραφήματα και επιχειρήματα.Απλα είναι σε pdf.

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... CmXhlMZgW9

Δεν συμφωνούν το 97-99% των επιστημόνων, συμφωνούν το 97-99% των επιστημόνων που προωθούν ή τους δίνετε το βήμα , μεγάλη διαφορά.
Σε αυτούς φαντάζομαι είναι και η Γκρέτα το θυμωμένο μαρσουπιλαμί.

Υπάρχει μια οργανωμένη προσπάθεια να αλλάξουμε συγκεκριμένα πράγματα ως μάζα για να πλουτίσουν συγκεκριμένα άτομα και ασπίδα σε αυτό το εγχείρημα είναι η woke culture.
Έτσι υπάρχει μια τρέλα για την ηλεκτροκίνηση και θεοποίηση του Μάσκ, όταν η ανθρωπότητα έφτιαξε ηλεκτρικό αυτοκίνητο 50 χρόνια πριν τα αυτοκίνητα με τον κινητήρα εσωτερικής καύσης, τα βάλαμε κάτω και είδαμε ότι δεν αξίζει η ηλεκτροκίνηση στα οχήματα.
Έτσι φωνάζει ο ακτιβιστής στην Αμερική ότι του καταστρέφουμε τον πλανήτη, ενώ ο ίδιος αγοράζει συσκευασμένα φρούτα που έχουν καλλιεργηθεί στην Αργεντινή, έχουν πάει για συσκευασία- τυποποίηση στην Ταϊλάνδη και από εκεί στα ράφια των σούπερ της Αμερικής. Φοβερό ;
Έτσι οι αγελάδες έχουν βγει υπεύθυνες για την κλιματική αλλαγή γιατί λόγω των αερίων που έχουν παράγουν μεθάνιο και διοξείδιο.(δεν κάνω πλάκα ,αλήθεια το πιστεύουν) Και έτσι προωθείται η ιδέα του 3D printed κρέατος. Για εμάς τη μάζα, αυτοί θα τρώνε γουαγκιου κομπε Α5.
Έτσι ξαφνικά ο Bill Gates έγινε ο μεγαλύτερος γαιοκτήμονας στον πλανήτη και αποφάσισε να ασχοληθεί με την καλλιέργεια. Και τι καλλιεργεί; Έχει φάρμες με έντομα. Συμπτωματικά μετά από αυτό η ΕΕ επιτρέπει έντομα σε μορφή φαγητού όπως πχ το αλεύρι.

Εμένα αυτό είναι το αντικείμενο μου οι εναλλακτικές μορφές ενέργειας, περιβαλλοντική μηχανική, κλιματική αλλαγή , ανακύκλωση. Οπότε η βάση είναι η δική μου γνώση και η δική μου έρευνα.
Και από τις δικές μου διατριβές ειλικρινά αν βγάλουμε τους εμπρησμούς και τα σοβαρά ατυχήματα τύπου πετρελαιοκηλίδα στον ωκεανό, ο ανθρώπινος παράγοντας μετά βίας έχει επηρεάσει σε ποσοστό 15-20%. Αλλά επειδή γράφω ανώνυμα σε ένα φόρουμ, μπορείς να το πάρεις και ως προσωπική άποψη και να πάμε παρακάτω.
Μπεδεύεις όμως λίγο τα πράγματα. Θέλω να πω το ότι θέλουν να προωθήσουν αλεύρι από έντομα, τεχνητό κρέας, την ηλεκτροκίνηση εκμεταλευόμενοι το γεγονός της περιβαλλοντικής κρίσης δεν σημαίνει ότι αυτή δεν υπάρχει. Το ότι τα πλαστικά καλαμάκια είναι μικρό μέρος της μόλυνσης, δεν σημαίνει ότι αυτή δεν υπάρχει κ.ο.κ. Η ένσταση μου είναι στο ότι χαράσσονται λάθος πολιτικές στην επίλυση ενός προβλήματος δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και το πρόβλημα.
Το ότι έχουμε επηρεάσει την γη και τους οργανισμούς δεν νομίζω να σηκώνει και πολύ αμφισβήτηση, έχουμε μειώσει κατά πολύ τον πληθυσμό των ψαριών, κητών και γενικότερα θαλάσσιων οργανισμών παγκοσμίων, ευθυνόμαστε για την συρρίκνωση των φυσικών βιοτόπων και έχουμε προκαλέσει την εξαφάνιση ή συρρίκνωση δεν ξέρω πόσο χιλιάδων ζώων. Καίμε επίτηδες ή υλοτομούμε παρθένα δάση, ζούγκλες, στον Αμαζόνιο, στο Βόρνεο οπουδήποτε για να χτίσουμε, φυτέψουμε. Μολύνουμε το περιβάλλον με απόβλητα, εξαντλούμε τους φυσικούς πόρους και αναγκαζόμαστε να ψάχνουμε συνεχώς για πρώτες ύλες και ερχόμαστε στα ερωτήματα για την κλιματική αλλαγή.
Κατ' αρχήν αν υπάρχει κλιματική αλλαγή, εφ' όσον υπάρχει αν είναι ανθρωπογενής σε ένα μεγάλο ποσοστό και τρίτον αν η κλιματική αλλαγή είναι βλαβερή ή όχι. Δεν ξέρω να απαντήσω με σιγουριά και στηριζόμενος σε επιστημονικά δεδομένα, βλέπω όμως όλο και ζεστότερα καλοκαίρια με καύσωνες που διαρκούν περισσότερο και όλο και ηπιότερους χειμώνες με όλο και λιγότερα χιόνια στα βουνά, αυτά στην περιοχή που μεγάλωσα, μπορεί να είναι και τοπικό αλλά η αίσθηση είναι ότι το κλίμα έχει αλλάξει και αυτό έχει γίνει πολύ γρήγορα. Δεν υπάρχει αμφισβήτηση ότι τα επίπεδα του διοξειδίου του άνθρακα έχουν αυξηθεί, ότι αυτά έχουν αυξήσει ώς ένα βαθμό την μέση θερμοκρασία του πλανήτη και πράγματι απ' ότι δείχνουν τα στοιχεία στο παρελθόν υπήρξαν γεωλογικοί περίοδοι που τα επίπεδα ήταν υψηλότερα, όπως υπήρξαν και παγετώνιες περίοδοι, το ερώτημα είναι για το τώρα, το κλίμα μπορεί να μεταβάλλεται όμως αναιρεί το γεγονός ότι για τις αλλαγές που ζούμε στα χρόνια μας ευθυνόμαστε εμείς ως άνθρωποι; Ερωτήματα θέτω κυρίως.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 8:14 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 5:41 am
papp7 έγραψε:
Πέμ Αύγ 31, 2023 8:15 pm



Θα σου παραθέσω μια έρευνα έτσι για να υπάρχει και η άλλη οπτική με γραφήματα και επιχειρήματα.Απλα είναι σε pdf.

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... CmXhlMZgW9

Δεν συμφωνούν το 97-99% των επιστημόνων, συμφωνούν το 97-99% των επιστημόνων που προωθούν ή τους δίνετε το βήμα , μεγάλη διαφορά.
Σε αυτούς φαντάζομαι είναι και η Γκρέτα το θυμωμένο μαρσουπιλαμί.

Υπάρχει μια οργανωμένη προσπάθεια να αλλάξουμε συγκεκριμένα πράγματα ως μάζα για να πλουτίσουν συγκεκριμένα άτομα και ασπίδα σε αυτό το εγχείρημα είναι η woke culture.
Έτσι υπάρχει μια τρέλα για την ηλεκτροκίνηση και θεοποίηση του Μάσκ, όταν η ανθρωπότητα έφτιαξε ηλεκτρικό αυτοκίνητο 50 χρόνια πριν τα αυτοκίνητα με τον κινητήρα εσωτερικής καύσης, τα βάλαμε κάτω και είδαμε ότι δεν αξίζει η ηλεκτροκίνηση στα οχήματα.
Έτσι φωνάζει ο ακτιβιστής στην Αμερική ότι του καταστρέφουμε τον πλανήτη, ενώ ο ίδιος αγοράζει συσκευασμένα φρούτα που έχουν καλλιεργηθεί στην Αργεντινή, έχουν πάει για συσκευασία- τυποποίηση στην Ταϊλάνδη και από εκεί στα ράφια των σούπερ της Αμερικής. Φοβερό ;
Έτσι οι αγελάδες έχουν βγει υπεύθυνες για την κλιματική αλλαγή γιατί λόγω των αερίων που έχουν παράγουν μεθάνιο και διοξείδιο.(δεν κάνω πλάκα ,αλήθεια το πιστεύουν) Και έτσι προωθείται η ιδέα του 3D printed κρέατος. Για εμάς τη μάζα, αυτοί θα τρώνε γουαγκιου κομπε Α5.
Έτσι ξαφνικά ο Bill Gates έγινε ο μεγαλύτερος γαιοκτήμονας στον πλανήτη και αποφάσισε να ασχοληθεί με την καλλιέργεια. Και τι καλλιεργεί; Έχει φάρμες με έντομα. Συμπτωματικά μετά από αυτό η ΕΕ επιτρέπει έντομα σε μορφή φαγητού όπως πχ το αλεύρι.

Εμένα αυτό είναι το αντικείμενο μου οι εναλλακτικές μορφές ενέργειας, περιβαλλοντική μηχανική, κλιματική αλλαγή , ανακύκλωση. Οπότε η βάση είναι η δική μου γνώση και η δική μου έρευνα.
Και από τις δικές μου διατριβές ειλικρινά αν βγάλουμε τους εμπρησμούς και τα σοβαρά ατυχήματα τύπου πετρελαιοκηλίδα στον ωκεανό, ο ανθρώπινος παράγοντας μετά βίας έχει επηρεάσει σε ποσοστό 15-20%. Αλλά επειδή γράφω ανώνυμα σε ένα φόρουμ, μπορείς να το πάρεις και ως προσωπική άποψη και να πάμε παρακάτω.
Μπεδεύεις όμως λίγο τα πράγματα. Θέλω να πω το ότι θέλουν να προωθήσουν αλεύρι από έντομα, τεχνητό κρέας, την ηλεκτροκίνηση εκμεταλευόμενοι το γεγονός της περιβαλλοντικής κρίσης δεν σημαίνει ότι αυτή δεν υπάρχει. Το ότι τα πλαστικά καλαμάκια είναι μικρό μέρος της μόλυνσης, δεν σημαίνει ότι αυτή δεν υπάρχει κ.ο.κ. Η ένσταση μου είναι στο ότι χαράσσονται λάθος πολιτικές στην επίλυση ενός προβλήματος δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και το πρόβλημα.
Το ότι έχουμε επηρεάσει την γη και τους οργανισμούς δεν νομίζω να σηκώνει και πολύ αμφισβήτηση, έχουμε μειώσει κατά πολύ τον πληθυσμό των ψαριών, κητών και γενικότερα θαλάσσιων οργανισμών παγκοσμίων, ευθυνόμαστε για την συρρίκνωση των φυσικών βιοτόπων και έχουμε προκαλέσει την εξαφάνιση ή συρρίκνωση δεν ξέρω πόσο χιλιάδων ζώων. Καίμε επίτηδες ή υλοτομούμε παρθένα δάση, ζούγκλες, στον Αμαζόνιο, στο Βόρνεο οπουδήποτε για να χτίσουμε, φυτέψουμε. Μολύνουμε το περιβάλλον με απόβλητα, εξαντλούμε τους φυσικούς πόρους και αναγκαζόμαστε να ψάχνουμε συνεχώς για πρώτες ύλες και ερχόμαστε στα ερωτήματα για την κλιματική αλλαγή.
Κατ' αρχήν αν υπάρχει κλιματική αλλαγή, εφ' όσον υπάρχει αν είναι ανθρωπογενής σε ένα μεγάλο ποσοστό και τρίτον αν η κλιματική αλλαγή είναι βλαβερή ή όχι. Δεν ξέρω να απαντήσω με σιγουριά και στηριζόμενος σε επιστημονικά δεδομένα, βλέπω όμως όλο και ζεστότερα καλοκαίρια με καύσωνες που διαρκούν περισσότερο και όλο και ηπιότερους χειμώνες με όλο και λιγότερα χιόνια στα βουνά, αυτά στην περιοχή που μεγάλωσα, μπορεί να είναι και τοπικό αλλά η αίσθηση είναι ότι το κλίμα έχει αλλάξει και αυτό έχει γίνει πολύ γρήγορα. Δεν υπάρχει αμφισβήτηση ότι τα επίπεδα του διοξειδίου του άνθρακα έχουν αυξηθεί, ότι αυτά έχουν αυξήσει ώς ένα βαθμό την μέση θερμοκρασία του πλανήτη και πράγματι απ' ότι δείχνουν τα στοιχεία στο παρελθόν υπήρξαν γεωλογικοί περίοδοι που τα επίπεδα ήταν υψηλότερα, όπως υπήρξαν και παγετώνιες περίοδοι, το ερώτημα είναι για το τώρα, το κλίμα μπορεί να μεταβάλλεται όμως αναιρεί το γεγονός ότι για τις αλλαγές που ζούμε στα χρόνια μας ευθυνόμαστε εμείς ως άνθρωποι; Ερωτήματα θέτω κυρίως.
Προσπαθώ περισσότερο με την σύνδεση να δείξω ότι το αφήγημα έχει κύριο στόχο να εξυπηρετήσει συμφέροντα και όχι να διορθώσει την κατάσταση.

Θα παραθέσω το εξής υπάρχει και στο YouTube για όποιον ενδιαφέρεται, βιντεάκι- ντοκιμαντέρ 8 ετών τώρα που δείχνει συσκευή υδρογόνου της ΝΑΣΑ για το πως δημιουργεί τεχνητά σύννεφα και βροχή, για το πώς τα ΗΑΕ με τα αεροπλάνα όπου χρησιμοποιούν άλας μπορούν να δημιουργήσουν βροχή και έτσι θέλησαν να λύσουν το πρόβλημα του νερού. Και φυσικά το πώς άλλαξε εντελώς ο καιρός στους ολυμπιακούς του Πεκίνου, όπου για 10 μέρες οι προβλέψεις δίναν βροχές και καταιγίδες, όλοι βρισκόταν σε πανικό για το πώς θα διεξαχθούν οι αγώνες και τελικά είχαμε ήλιο με δόντια. Συνεπώς έχουμε την τεχνολογία τουλάχιστον εδώ και μια 8ετια που μας την έκαναν γνωστή στο ευρύ κοινό (δεν μπορώ να ξέρω ποσα χρόνια την είχαμε χωρίς να το ξέρουμε, ούτε πόσες φορές χρησιμοποιήθηκε) , να αλλάζουμε τον καιρό κατά το δοκούν αλλά για την αλλαγή στο κλίμα οφείλεται ο τρόπος ζωής του μέσου ανθρώπου; Γιατί αυτό προωθείται.
Θυμάμαι πολύ καλά την δεκαετία 2000-2010 ήταν της μοδός η τρύπα του όζοντος, τι καταστροφή έχουμε κάνει και θα μεγαλώσει και οι συνέπειες θα είναι καταστροφικές.Τοτε είχαν βγει 666 τα σπρέι όπως η λακ για τα μαλλιά :roll: . Και όχι μόνο έμεινε σταθερή , κλείνει (!) αυτή την στιγμή που μιλάμε , με τις εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για πλήρη αποκατάσταση σε 43 έτη. Ε, νομίζω πως ο,τι κάναμε τη χρονική περίοδο που "άνοιξε" , συνεχίζουμε να κάνουμε (ίσως και σε μεγαλύτερο βαθμό) τώρα που "κλείνει".
Το 2008 αν έλεγες τέτοιο πράγμα πώς η τρύπα του όζοντος κάνει τον κύκλο της και θα ξανακλεισει, θα έβγαινες ψεκ, συνωμοσιολόγος, οπαδός καραφλου προέδρου που πουλά κεραλοιφες για την καράφλα κτλ. Γιατί υπήρχαν άνθρωποι που υποστήριξαν την αντίθετη γνώμη και χλευαστηκαν και λοιδορήθηκαν , είχαν δίκιο όμως. Γιατί αν δεν το πει ο Ευαγγελάτος με 3D σκηνικό είναι fake news , ο κάθε Ευαγγελάτος κάθε χώρας.

Τι θέλω να πω, είναι πολύ ισχυρός ο πλανήτης για να επηρεαστεί σε τέτοιο βαθμό από την ανθρώπινη δραστηριότητα, δεν λέω ότι δεν κάνουμε ζημιά , λέω ξεκάθαρα ότι η κλιματική αλλαγή υπάρχει, έχει ξανά γίνει 100αδες φορές πριν καν πατήσουμε το πόδι μας εδώ και θα γίνεται και αν χαθούμε αύριο. Και δεν ενστερνιζομαι την άποψη ούτε ότι έχουμε τη μεγαλύτερη επιρροή ούτε ότι έχουμε επιταχύνει την αλλαγή.
Σε αυτό που μπορώ να παραδεχτώ και να δώσω 1000% ευθύνη σε εμάς είναι η εξαφάνιση διαφόρων ειδών ζώων, η υπεραλίευση και η αποψίλωση των δασών.

2
2 Εικόνα
Μέχρι φέτος
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Σεπ 01, 2023 8:23 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 5:41 am



Μπεδεύεις όμως λίγο τα πράγματα. Θέλω να πω το ότι θέλουν να προωθήσουν αλεύρι από έντομα, τεχνητό κρέας, την ηλεκτροκίνηση εκμεταλευόμενοι το γεγονός της περιβαλλοντικής κρίσης δεν σημαίνει ότι αυτή δεν υπάρχει. Το ότι τα πλαστικά καλαμάκια είναι μικρό μέρος της μόλυνσης, δεν σημαίνει ότι αυτή δεν υπάρχει κ.ο.κ. Η ένσταση μου είναι στο ότι χαράσσονται λάθος πολιτικές στην επίλυση ενός προβλήματος δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και το πρόβλημα.
Το ότι έχουμε επηρεάσει την γη και τους οργανισμούς δεν νομίζω να σηκώνει και πολύ αμφισβήτηση, έχουμε μειώσει κατά πολύ τον πληθυσμό των ψαριών, κητών και γενικότερα θαλάσσιων οργανισμών παγκοσμίων, ευθυνόμαστε για την συρρίκνωση των φυσικών βιοτόπων και έχουμε προκαλέσει την εξαφάνιση ή συρρίκνωση δεν ξέρω πόσο χιλιάδων ζώων. Καίμε επίτηδες ή υλοτομούμε παρθένα δάση, ζούγκλες, στον Αμαζόνιο, στο Βόρνεο οπουδήποτε για να χτίσουμε, φυτέψουμε. Μολύνουμε το περιβάλλον με απόβλητα, εξαντλούμε τους φυσικούς πόρους και αναγκαζόμαστε να ψάχνουμε συνεχώς για πρώτες ύλες και ερχόμαστε στα ερωτήματα για την κλιματική αλλαγή.
Κατ' αρχήν αν υπάρχει κλιματική αλλαγή, εφ' όσον υπάρχει αν είναι ανθρωπογενής σε ένα μεγάλο ποσοστό και τρίτον αν η κλιματική αλλαγή είναι βλαβερή ή όχι. Δεν ξέρω να απαντήσω με σιγουριά και στηριζόμενος σε επιστημονικά δεδομένα, βλέπω όμως όλο και ζεστότερα καλοκαίρια με καύσωνες που διαρκούν περισσότερο και όλο και ηπιότερους χειμώνες με όλο και λιγότερα χιόνια στα βουνά, αυτά στην περιοχή που μεγάλωσα, μπορεί να είναι και τοπικό αλλά η αίσθηση είναι ότι το κλίμα έχει αλλάξει και αυτό έχει γίνει πολύ γρήγορα. Δεν υπάρχει αμφισβήτηση ότι τα επίπεδα του διοξειδίου του άνθρακα έχουν αυξηθεί, ότι αυτά έχουν αυξήσει ώς ένα βαθμό την μέση θερμοκρασία του πλανήτη και πράγματι απ' ότι δείχνουν τα στοιχεία στο παρελθόν υπήρξαν γεωλογικοί περίοδοι που τα επίπεδα ήταν υψηλότερα, όπως υπήρξαν και παγετώνιες περίοδοι, το ερώτημα είναι για το τώρα, το κλίμα μπορεί να μεταβάλλεται όμως αναιρεί το γεγονός ότι για τις αλλαγές που ζούμε στα χρόνια μας ευθυνόμαστε εμείς ως άνθρωποι; Ερωτήματα θέτω κυρίως.
Ο Παππ7 μιλάει για την την κλιματική αλλαγή ως το απαραίτητο αφήγημα προς νέους δρόμους ανάπτυξης (ήτοι καταστροφής, για όποιον δεν το έχει ανθιστεί- καλή ώρα ο Έβρος, θα αποτελέσει πεδίον δόξας λαμπρής για το συσσωρευμένο κεφάλαιο ώστε αυτό να γιγαντωθεί. Σε λίγο έρχεται κι η ώρα της Ουκρανίας)
.
¨Ετερον εκάτερον, με το αν είναι στον βαθμό που μάς λένε, ανθρωπογενής ή όχι.
Αυτοί που μας το λένε (Αλ Γκορ. Θάτσερ και Ομπάμα ως ο νομικός συντάκτης της πρώτης διακήρυξης) είναι αυτοί που παίζουν μπάλα με νέους πολέμους. Απ' αυτούς που επισπεύδουν τη ... λεγόμενη κλιματικ΄λη αλλαγή. Από την παραγωγή των όπλων/οπλικών συστημάτων ως το πεδίο εφαρμογής των.
Να' ναι καλά ο άνθρακας γι' αόλα αυτά. Α, και το σχιστολιθικό φυσ. αέριο. Αυτό που σχίζει τις πέτρες ντε. ΤΟ πλέον φιλικό στη φύση. Τι να λέμε τώρα. Σκίζει τις πέτρες λες και όλα αυτά δεν είναι σε άρρηκτη αλληλεπίδραση;
Μέσα σε όλα αυτά η Ελλαδίτσα που πρώτη έσπευσε να απο-λιγνιτοποιηθεί.( έμπαινε Μυτιληναίε, έμπαινε Χρηματιστήριο Ρύπων και λοιποί σπεκουκαλοδόροι).


ΠΟιοι είναι όλοι παίκτες της πράσινης ενέργειας;
Οι ίδιοι με την "γκρίζα". Μία απεδώ μία αποκεί. Το χρήμα δεν έχει πατρίδα δεν έχει περιβαλλοντικές ανησυχίες.
Ιν γκοντ γουι τραστ που λένε κι οι Πολιτειακοί στον- ψυχορραγούντα πλέον- πολιορκητικό τους κριό, το δολάριο τους.

Η πρωτοφανής μόλυνση του περιβάλλοντος/ απομύζηση των φυσικών πόρων τρέχει παράλληλα με την κλιματική αλλαγή και την ανθρωπογενή της φύση.
Ενιότε διασταυρώνονται, άλλοτε όχι.
Προφανώς κι είναι γεγονός και δηλωτική της απληστίας και του κοντόθωρου του τρέχοντος συστήματος παραγωγής. ΠΟυ διαλαλεί το "ζείτε σε βάρος των επόμενων γενεών¨. ΥΠοθηκεύοντας το μέλλον. Που καθιστά την Ελλαδίτα έρμαιο των χρηματιστών ενέργειας και Βαλκανικό Ντουμπάι για τους ξένους (ή και πλούσιους Έλληνες) τουρίστες. Που προωθεί την τουριστική "μονοκαλλιέργεια". Με ό. τι αυτή συνεπάγεται, για την οργάνωση της πρωτογενούς παραγωγής (την ποιααα;;;), για την πολιτιστική συνέχεια, για το περιβάλλον.

Και μέσα σε΄ολα αυτά, είχαμε και κάποιους ανθρώπους που απαίτησαν με τον παραδοσιακό τρόπο, να επιστρέψουν οι παραλίες στον λαό.
Και κάτι κατάφεραν. Να τα λέμε και να τα επιβραβεύουμε.
Αν είχαν επιλέξει τον ανέξοδο δρόμο της "νο πολίτικα" θα είχαμε κι άλλα Κάγκελα να κόβουν την πρόσβαση στο κοινό αγαθό, κι άλλους μπράβους, κι άλλα μαύρα μπλουζάκια, κι άλλη κρεατίνη, κι άλλα σπρέι πιπεριού, κι άλλα γκάνια.


Εδώ σπόρους σπέρνουμε και μόνο.
Αν περιμέναμε το διαδίκτυο προκειμένου να κινητοποιθούμε άστα βράστα.

Έξω είναι η δουλειά. Κάποιοι από εμάς έχουμε προτιμήσει το έξω. Όπου μιλάμε με ειδικούς, και βρίσκουμε μπροστά μας τεχνοκράτες σε εντεταλμένη υπηρεσία με γεμάτη τη φαρέτρα από επιστημονικά βέλη (στις υπηρεσίες των ελίτ, όπως έχουμε ξανα- ματα- πεί).


* Θα έχω τις στάνταρ ιντερνετικές απαντήσεις λογικά. Προστακτικές, απαξίωση, επίθεση. Αν γινόταν σε φυσικό επίπεδο θα είχαν ένα ενδιαφέρον μπορώ να πω. :welcome:
Εγώ ακόμα περιμένω εκείνη την κοπή πίτας του φόρουμ πάντως.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 8:30 am

basket72 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 8:23 am
Conan1982 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 5:41 am



Μπεδεύεις όμως λίγο τα πράγματα. Θέλω να πω το ότι θέλουν να προωθήσουν αλεύρι από έντομα, τεχνητό κρέας, την ηλεκτροκίνηση εκμεταλευόμενοι το γεγονός της περιβαλλοντικής κρίσης δεν σημαίνει ότι αυτή δεν υπάρχει. Το ότι τα πλαστικά καλαμάκια είναι μικρό μέρος της μόλυνσης, δεν σημαίνει ότι αυτή δεν υπάρχει κ.ο.κ. Η ένσταση μου είναι στο ότι χαράσσονται λάθος πολιτικές στην επίλυση ενός προβλήματος δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και το πρόβλημα.
Το ότι έχουμε επηρεάσει την γη και τους οργανισμούς δεν νομίζω να σηκώνει και πολύ αμφισβήτηση, έχουμε μειώσει κατά πολύ τον πληθυσμό των ψαριών, κητών και γενικότερα θαλάσσιων οργανισμών παγκοσμίων, ευθυνόμαστε για την συρρίκνωση των φυσικών βιοτόπων και έχουμε προκαλέσει την εξαφάνιση ή συρρίκνωση δεν ξέρω πόσο χιλιάδων ζώων. Καίμε επίτηδες ή υλοτομούμε παρθένα δάση, ζούγκλες, στον Αμαζόνιο, στο Βόρνεο οπουδήποτε για να χτίσουμε, φυτέψουμε. Μολύνουμε το περιβάλλον με απόβλητα, εξαντλούμε τους φυσικούς πόρους και αναγκαζόμαστε να ψάχνουμε συνεχώς για πρώτες ύλες και ερχόμαστε στα ερωτήματα για την κλιματική αλλαγή.
Κατ' αρχήν αν υπάρχει κλιματική αλλαγή, εφ' όσον υπάρχει αν είναι ανθρωπογενής σε ένα μεγάλο ποσοστό και τρίτον αν η κλιματική αλλαγή είναι βλαβερή ή όχι. Δεν ξέρω να απαντήσω με σιγουριά και στηριζόμενος σε επιστημονικά δεδομένα, βλέπω όμως όλο και ζεστότερα καλοκαίρια με καύσωνες που διαρκούν περισσότερο και όλο και ηπιότερους χειμώνες με όλο και λιγότερα χιόνια στα βουνά, αυτά στην περιοχή που μεγάλωσα, μπορεί να είναι και τοπικό αλλά η αίσθηση είναι ότι το κλίμα έχει αλλάξει και αυτό έχει γίνει πολύ γρήγορα. Δεν υπάρχει αμφισβήτηση ότι τα επίπεδα του διοξειδίου του άνθρακα έχουν αυξηθεί, ότι αυτά έχουν αυξήσει ώς ένα βαθμό την μέση θερμοκρασία του πλανήτη και πράγματι απ' ότι δείχνουν τα στοιχεία στο παρελθόν υπήρξαν γεωλογικοί περίοδοι που τα επίπεδα ήταν υψηλότερα, όπως υπήρξαν και παγετώνιες περίοδοι, το ερώτημα είναι για το τώρα, το κλίμα μπορεί να μεταβάλλεται όμως αναιρεί το γεγονός ότι για τις αλλαγές που ζούμε στα χρόνια μας ευθυνόμαστε εμείς ως άνθρωποι; Ερωτήματα θέτω κυρίως.
Ο Παππ7 μιλάει για την την κλιματική αλλαγή ως το απαραίτητο αφήγημα προς νέους δρόμους ανάπτυξης (ήτοι καταστροφής, για όποιον δεν το έχει ανθιστεί- καλή ώρα ο Έβρος, θα αποτελέσει πεδίον δόξας λαμπρής για το συσσωρευμένο κεφάλαιο ώστε αυτό να γιγαντωθεί. Σε λίγο έρχεται κι η ώρα της Ουκρανίας)
.
¨Ετερον εκάτερον, με το αν είναι στον βαθμό που μάς λένε, ανθρωπογενής ή όχι.
Αυτοί που μας το λένε (Αλ Γκορ. Θάτσερ και Ομπάμα ως ο νομικός συντάκτης της πρώτης διακήρυξης) είναι αυτοί που παίζουν μπάλα με νέους πολέμους. Απ' αυτούς που επισπεύδουν τη ... λεγόμενη κλιματικ΄λη αλλαγή. Από την παραγωγή των όπλων/οπλικών συστημάτων ως το πεδίο εφαρμογής των.
Να' ναι καλά ο άνθρακας γι' αόλα αυτά. Α, και το σχιστολιθικό φυσ. αέριο. Αυτό που σχίζει τις πέτρες ντε. ΤΟ πλέον φιλικό στη φύση. Τι να λέμε τώρα. Σκίζει τις πέτρες λες και όλα αυτά δεν είναι σε άρρηκτη αλληλεπίδραση;
Μέσα σε όλα αυτά η Ελλαδίτσα που πρώτη έσπευσε να απο-λιγνιτοποιηθεί.( έμπαινε Μυτιληναίε, έμπαινε Χρηματιστήριο Ρύπων και λοιποί σπεκουκαλοδόροι).


ΠΟιοι είναι όλοι παίκτες της πράσινης ενέργειας;
Οι ίδιοι με την "γκρίζα". Μία απεδώ μία αποκεί. Το χρήμα δεν έχει πατρίδα δεν έχει περιβαλλοντικές ανησυχίες.
Ιν γκοντ γουι τραστ που λένε κι οι Πολιτειακοί στον- ψυχορραγούντα πλέον- πολιορκητικό τους κριό, το δολάριο τους.

Η πρωτοφανής μόλυνση του περιβάλλοντος/ απομύζηση των φυσικών πόρων τρέχει παράλληλα με την κλιματική αλλαγή και την ανθρωπογενή της φύση.
Ενιότε διασταυρώνονται, άλλοτε όχι.
Προφανώς κι είναι γεγονός και δηλωτική της απληστίας και του κοντόθωρου του τρέχοντος συστήματος παραγωγής. ΠΟυ διαλαλεί το "ζείτε σε βάρος των επόμενων γενεών¨. ΥΠοθηκεύοντας το μέλλον. Που καθιστά την Ελλαδίτα έρμαιο των χρηματιστών ενέργειας και Βαλκανικό Ντουμπάι για τους ξένους (ή και πλούσιους Έλληνες) τουρίστες. Που προωθεί την τουριστική "μονοκαλλιέργεια". Με ό. τι αυτή συνεπάγεται, για την οργάνωση της πρωτογενούς παραγωγής (την ποιααα;;;), για την πολιτιστική συνέχεια, για το περιβάλλον.

Και μέσα σε΄ολα αυτά, είχαμε και κάποιους ανθρώπους που απαίτησαν με τον παραδοσιακό τρόπο, να επιστρέψουν οι παραλίες στον λαό.
Και κάτι κατάφεραν. Να τα λέμε και να τα επιβραβεύουμε.
Αν είχαν επιλέξει τον ανέξοδο δρόμο της "νο πολίτικα" θα είχαμε κι άλλα Κάγκελα να κόβουν την πρόσβαση στο κοινό αγαθό, κι άλλους μπράβους, κι άλλα μαύρα μπλουζάκια, κι άλλη κρεατίνη, κι άλλα σπρέι πιπεριού, κι άλλα γκάνια.


Εδώ σπόρους σπέρνουμε και μόνο.
Αν περιμέναμε το διαδίκτυο προκειμένου να κινητοποιθούμε άστα βράστα.

Έξω είναι η δουλειά. Κάποιοι από εμάς έχουμε προτιμήσει το έξω. Όπου μιλάμε με ειδικούς, και βρίσκουμε μπροστά μας τεχνοκράτες σε εντεταλμένη υπηρεσία με γεμάτη τη φαρέτρα από επιστημονικά βέλη.


* Θα έχω τις στάνταρ ιντερνετικές απαντήσεις λογικά. Προστακτικές, απαξίωση, επίθεση. Αν γινόταν σε φυσικό επίπεδο θα είχαν ένα ενδιαφέρον μπορώ να πω. :welcome:
Εγώ ακόμα περιμένω εκείνη την κοπή πίτας του φόρουμ πάντως.
Κάνε μου μια χάρη σε παρακαλώ , μην ξανά αποχωρήσεις από το φόρουμ έλειψαν πολύ αυτές οι τοποθετήσεις.

1
1 Εικόνα
Μέχρι φέτος
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Σεπ 01, 2023 8:34 am

papp7 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 8:30 am


Κάνε μου μια χάρη σε παρακαλώ , μην ξανά αποχωρήσεις από το φόρουμ έλειψαν πολύ αυτές οι τοποθετήσεις.
Σ' ευχαριστώ πολύ βρε συ. :)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1942
Δημοσιεύσεις: 5278
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 8:55 am

papp7 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 8:14 am


Προσπαθώ περισσότερο με την σύνδεση να δείξω ότι το αφήγημα έχει κύριο στόχο να εξυπηρετήσει συμφέροντα και όχι να διορθώσει την κατάσταση.

Θα παραθέσω το εξής υπάρχει και στο YouTube για όποιον ενδιαφέρεται, βιντεάκι- ντοκιμαντέρ 8 ετών τώρα που δείχνει συσκευή υδρογόνου της ΝΑΣΑ για το πως δημιουργεί τεχνητά σύννεφα και βροχή, για το πώς τα ΗΑΕ με τα αεροπλάνα όπου χρησιμοποιούν άλας μπορούν να δημιουργήσουν βροχή και έτσι θέλησαν να λύσουν το πρόβλημα του νερού. Και φυσικά το πώς άλλαξε εντελώς ο καιρός στους ολυμπιακούς του Πεκίνου, όπου για 10 μέρες οι προβλέψεις δίναν βροχές και καταιγίδες, όλοι βρισκόταν σε πανικό για το πώς θα διεξαχθούν οι αγώνες και τελικά είχαμε ήλιο με δόντια. Συνεπώς έχουμε την τεχνολογία τουλάχιστον εδώ και μια 8ετια που μας την έκαναν γνωστή στο ευρύ κοινό (δεν μπορώ να ξέρω ποσα χρόνια την είχαμε χωρίς να το ξέρουμε, ούτε πόσες φορές χρησιμοποιήθηκε) , να αλλάζουμε τον καιρό κατά το δοκούν αλλά για την αλλαγή στο κλίμα οφείλεται ο τρόπος ζωής του μέσου ανθρώπου; Γιατί αυτό προωθείται.
Θυμάμαι πολύ καλά την δεκαετία 2000-2010 ήταν της μοδός η τρύπα του όζοντος, τι καταστροφή έχουμε κάνει και θα μεγαλώσει και οι συνέπειες θα είναι καταστροφικές.Τοτε είχαν βγει 666 τα σπρέι όπως η λακ για τα μαλλιά :roll: . Και όχι μόνο έμεινε σταθερή , κλείνει (!) αυτή την στιγμή που μιλάμε , με τις εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για πλήρη αποκατάσταση σε 43 έτη. Ε, νομίζω πως ο,τι κάναμε τη χρονική περίοδο που "άνοιξε" , συνεχίζουμε να κάνουμε (ίσως και σε μεγαλύτερο βαθμό) τώρα που "κλείνει".
Το 2008 αν έλεγες τέτοιο πράγμα πώς η τρύπα του όζοντος κάνει τον κύκλο της και θα ξανακλεισει, θα έβγαινες ψεκ, συνωμοσιολόγος, οπαδός καραφλου προέδρου που πουλά κεραλοιφες για την καράφλα κτλ. Γιατί υπήρχαν άνθρωποι που υποστήριξαν την αντίθετη γνώμη και χλευαστηκαν και λοιδορήθηκαν , είχαν δίκιο όμως. Γιατί αν δεν το πει ο Ευαγγελάτος με 3D σκηνικό είναι fake news , ο κάθε Ευαγγελάτος κάθε χώρας.

Τι θέλω να πω, είναι πολύ ισχυρός ο πλανήτης για να επηρεαστεί σε τέτοιο βαθμό από την ανθρώπινη δραστηριότητα, δεν λέω ότι δεν κάνουμε ζημιά , λέω ξεκάθαρα ότι η κλιματική αλλαγή υπάρχει, έχει ξανά γίνει 100αδες φορές πριν καν πατήσουμε το πόδι μας εδώ και θα γίνεται και αν χαθούμε αύριο. Και δεν ενστερνιζομαι την άποψη ούτε ότι έχουμε τη μεγαλύτερη επιρροή ούτε ότι έχουμε επιταχύνει την αλλαγή.
Σε αυτό που μπορώ να παραδεχτώ και να δώσω 1000% ευθύνη σε εμάς είναι η εξαφάνιση διαφόρων ειδών ζώων, η υπεραλίευση και η αποψίλωση των δασών.
Διαφωνώ, τα συμφέροντα μπορεί να έχουν σκοπό να εκμεταλευτούν την κατάσταση για να ωφεληθούν, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει το αφήγημα.
Για την τρύπα του όζοντος ειδικά ήταν γνωστό εδώ και δεκαετίες ότι μεγάλο μέρος της ευθύνης το είχαν οι χλωροφθοράνθρακες, απαγορεύτηκαν ήδη από την δεκαετία του 80, υπήρχαν βέβαια ακόμα συσκευές που τους περιείχαν και αυτοί που έχουν διαρεύσει στην ατμόσφαιρα θέλουν αρκετά χρόνια για να αποδομηθούν. Είναι ένα καλό και από τα λίγα παραδείγματα που δράσαμε εγκαίρως και σωστά, δεν νομίζω να υπάρχουν και σοβαρές αντικρούσεις γι' αυτό και αν συνεχίσουμε έτσι θα έχουμε αντιστρέψει πλήρως μια καταστροφή.
Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να αντικρούω κάθε άποψη, είναι γεγονός ότι ο πλανήτης θα συνεχίζει να αλλάζει, ότι θα υπάρξουν αλλαγές, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούμε να παραβλέπουμε ότι έχει αυξηθεί η συγκέντρωση του διοξειδίου του άνθρακα και συνεχίζει να αυξάνεται κάθε χρόνο από ανθρώπινες δραστηριότες, ότι αυτό αποδεδειγμένα αυξάνει την θερμοκρασία του περιβάλλοντος και παρ' όλα αυτά να αρνούμαστε ότι αν δεν ευθυνόμαστε εξ' ολοκλήρου έχουμε μέρος της ευθύνης για την αλλαγή ή την επιτάχυνση της.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 01, 2023 9:13 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 8:55 am
papp7 έγραψε:
Παρ Σεπ 01, 2023 8:14 am


Προσπαθώ περισσότερο με την σύνδεση να δείξω ότι το αφήγημα έχει κύριο στόχο να εξυπηρετήσει συμφέροντα και όχι να διορθώσει την κατάσταση.

Θα παραθέσω το εξής υπάρχει και στο YouTube για όποιον ενδιαφέρεται, βιντεάκι- ντοκιμαντέρ 8 ετών τώρα που δείχνει συσκευή υδρογόνου της ΝΑΣΑ για το πως δημιουργεί τεχνητά σύννεφα και βροχή, για το πώς τα ΗΑΕ με τα αεροπλάνα όπου χρησιμοποιούν άλας μπορούν να δημιουργήσουν βροχή και έτσι θέλησαν να λύσουν το πρόβλημα του νερού. Και φυσικά το πώς άλλαξε εντελώς ο καιρός στους ολυμπιακούς του Πεκίνου, όπου για 10 μέρες οι προβλέψεις δίναν βροχές και καταιγίδες, όλοι βρισκόταν σε πανικό για το πώς θα διεξαχθούν οι αγώνες και τελικά είχαμε ήλιο με δόντια. Συνεπώς έχουμε την τεχνολογία τουλάχιστον εδώ και μια 8ετια που μας την έκαναν γνωστή στο ευρύ κοινό (δεν μπορώ να ξέρω ποσα χρόνια την είχαμε χωρίς να το ξέρουμε, ούτε πόσες φορές χρησιμοποιήθηκε) , να αλλάζουμε τον καιρό κατά το δοκούν αλλά για την αλλαγή στο κλίμα οφείλεται ο τρόπος ζωής του μέσου ανθρώπου; Γιατί αυτό προωθείται.
Θυμάμαι πολύ καλά την δεκαετία 2000-2010 ήταν της μοδός η τρύπα του όζοντος, τι καταστροφή έχουμε κάνει και θα μεγαλώσει και οι συνέπειες θα είναι καταστροφικές.Τοτε είχαν βγει 666 τα σπρέι όπως η λακ για τα μαλλιά :roll: . Και όχι μόνο έμεινε σταθερή , κλείνει (!) αυτή την στιγμή που μιλάμε , με τις εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για πλήρη αποκατάσταση σε 43 έτη. Ε, νομίζω πως ο,τι κάναμε τη χρονική περίοδο που "άνοιξε" , συνεχίζουμε να κάνουμε (ίσως και σε μεγαλύτερο βαθμό) τώρα που "κλείνει".
Το 2008 αν έλεγες τέτοιο πράγμα πώς η τρύπα του όζοντος κάνει τον κύκλο της και θα ξανακλεισει, θα έβγαινες ψεκ, συνωμοσιολόγος, οπαδός καραφλου προέδρου που πουλά κεραλοιφες για την καράφλα κτλ. Γιατί υπήρχαν άνθρωποι που υποστήριξαν την αντίθετη γνώμη και χλευαστηκαν και λοιδορήθηκαν , είχαν δίκιο όμως. Γιατί αν δεν το πει ο Ευαγγελάτος με 3D σκηνικό είναι fake news , ο κάθε Ευαγγελάτος κάθε χώρας.

Τι θέλω να πω, είναι πολύ ισχυρός ο πλανήτης για να επηρεαστεί σε τέτοιο βαθμό από την ανθρώπινη δραστηριότητα, δεν λέω ότι δεν κάνουμε ζημιά , λέω ξεκάθαρα ότι η κλιματική αλλαγή υπάρχει, έχει ξανά γίνει 100αδες φορές πριν καν πατήσουμε το πόδι μας εδώ και θα γίνεται και αν χαθούμε αύριο. Και δεν ενστερνιζομαι την άποψη ούτε ότι έχουμε τη μεγαλύτερη επιρροή ούτε ότι έχουμε επιταχύνει την αλλαγή.
Σε αυτό που μπορώ να παραδεχτώ και να δώσω 1000% ευθύνη σε εμάς είναι η εξαφάνιση διαφόρων ειδών ζώων, η υπεραλίευση και η αποψίλωση των δασών.
Διαφωνώ, τα συμφέροντα μπορεί να έχουν σκοπό να εκμεταλευτούν την κατάσταση για να ωφεληθούν, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει το αφήγημα.
Για την τρύπα του όζοντος ειδικά ήταν γνωστό εδώ και δεκαετίες ότι μεγάλο μέρος της ευθύνης το είχαν οι χλωροφθοράνθρακες, απαγορεύτηκαν ήδη από την δεκαετία του 80, υπήρχαν βέβαια ακόμα συσκευές που τους περιείχαν και αυτοί που έχουν διαρεύσει στην ατμόσφαιρα θέλουν αρκετά χρόνια για να αποδομηθούν. Είναι ένα καλό και από τα λίγα παραδείγματα που δράσαμε εγκαίρως και σωστά, δεν νομίζω να υπάρχουν και σοβαρές αντικρούσεις γι' αυτό και αν συνεχίσουμε έτσι θα έχουμε αντιστρέψει πλήρως μια καταστροφή.
Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να αντικρούω κάθε άποψη, είναι γεγονός ότι ο πλανήτης θα συνεχίζει να αλλάζει, ότι θα υπάρξουν αλλαγές, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούμε να παραβλέπουμε ότι έχει αυξηθεί η συγκέντρωση του διοξειδίου του άνθρακα και συνεχίζει να αυξάνεται κάθε χρόνο από ανθρώπινες δραστηριότες, ότι αυτό αποδεδειγμένα αυξάνει την θερμοκρασία του περιβάλλοντος και παρ' όλα αυτά να αρνούμαστε ότι αν δεν ευθυνόμαστε εξ' ολοκλήρου έχουμε μέρος της ευθύνης για την αλλαγή ή την επιτάχυνση της.
Γιατί οι ποσότητες διοξειδίου του άνθρακα που παράγει ο άνθρωπος δεν είναι ικανές για τέτοια επιτάχυνση-αλλαγη και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Και θα χρησιμοποιήσω ως επιχείρημα την κλιματική αλλαγή άλλου πλανήτη, της Αφροδίτης.
Η Αφροδίτη πριν 2.9 δισεκατομμύρια χρόνια τα μοντέλα προσομοίωσης δείχνουν ότι είχε 11 βαθμούς κελσίου , αυτή την στιγμή είναι ο θερμότερος πλανήτης με τιμή κοντά στους 470 βαθμούς κελσίου. Δεν ήταν πάντα έτσι όμως ούτε έγινε αυτή η εξωφρενική αλλαγή από ανθρώπινη δραστηριότητα.
Συνοψίζω και μένω στην αρχική μου τοποθέτηση, επηρεάζουμε τον πλανήτη και την κλιματική αλλαγή κατ επεκταση ως ένα βαθμό , όχι όμως στο σημείο που μας λένε.

2
2 Εικόνα
Μέχρι φέτος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Politics”