ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ 2023

Συντονιστής: Captains

tarp7

allstar
Reactions: 1400
Δημοσιεύσεις: 3561
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 05, 2023 8:05 am

Δεν ψηφίζω στη Πάτρα ούτε ΚΚΕ. Κατά τη γνώμη μου όμως τέτοιους Δημάρχους χρειαζόμαστε . Παρακαλώ πολύ όχι άλλους Μπέους


4
3 Εικόνα 1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 05, 2023 8:46 am

tarp7 έγραψε:
Πέμ Οκτ 05, 2023 8:05 am
Δεν ψηφίζω στη Πάτρα ούτε ΚΚΕ. Κατά τη γνώμη μου όμως τέτοιους Δημάρχους χρειαζόμαστε . Παρακαλώ πολύ όχι άλλους Μπέους
Πραγματικά ο Πελετιδης έχει κάνει δουλειά.
Μιλάμε για αυτονόητα πράγματα που όμως στην ελληνική πραγματικότητα είναι Άθλος το ότι τα πετυχαίνει και η σύγκριση με δημάρχους τύπου Μπέος αν μπορούσε να γίνει κανονικά και χωρίς επικοινωνιακά ντα χντιρντι είναι τέτοια που σε κάνει να ντρέπεσαι.

Ούτε εγώ ψηφίζω ή έχω ψηφίσει ποτέ ΚΚΕ αλλά αυτό δεν έχει καμία μα καμία σημασία. Και με την ΝΔ να κατέβαινε θα τον ψήφιζα για δήμαρχο της περιοχής μου.

Να σημειωθεί εδώ ότι προ καιρού, είχαν συναντηθεί σε καφέ της Πάτρας εκπρόσωποι των ΝΔ/ΠΑΣΟΚ/ΣΥΡΙΖΑ για να συζητήσουν το ενδεχόμενο να κατεβάσουν κοινό υποψήφιο απέναντι του. Δεν παρακολούθησα την συνέχεια και τι συμβαίνει τελικά, ποιοι κατεβαίνουν κτλ, αλλά η συνάντηση από μόνη της μας λέει πάρα πολλά πράγματα για το πως ο δήμαρχος όντως προσπαθεί για το κοινό καλό απέναντι σε συμφέροντα λίγων.

3
3 Εικόνα
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Οκτ 06, 2023 11:12 am

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο φόρουμ εισάγουμε πολιτικές ενότητες η θεματικές όπου οι απαντήσεις θα είναι πάλι πολιτικής χροιας!!!!Το φόρουμ είναι για να ψυχαγωγουμαστε και όχι να κονταροχτυπιωμαστε πολιτικα ,ούτε να επιλύσουμε τα πολιτικά θέματα της χώρας!!!Ο κάθε ένας έχει τις δικές του πολιτικές πεποιθήσεις και δεν έχει δικαίωμα να ειρωνευτεί η να κατηγορήσει κάποιον ο οποίος έχει διαφορετική πολιτική οπτική και τοποθέτηση!!!!!Ας κρατήσουμε τα πολιτικά για το σπίτι και τους δικούς μας ανθρώπους.

0
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 11:21 am

EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 11:12 am
Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο φόρουμ εισάγουμε πολιτικές ενότητες η θεματικές όπου οι απαντήσεις θα είναι πάλι πολιτικής χροιας!!!!Το φόρουμ είναι για να ψυχαγωγουμαστε και όχι να κονταροχτυπιωμαστε πολιτικα ,ούτε να επιλύσουμε τα πολιτικά θέματα της χώρας!!!Ο κάθε ένας έχει τις δικές του πολιτικές πεποιθήσεις και δεν έχει δικαίωμα να ειρωνευτεί η να κατηγορήσει κάποιον ο οποίος έχει διαφορετική πολιτική οπτική και τοποθέτηση!!!!!Ας κρατήσουμε τα πολιτικά για το σπίτι και τους δικούς μας ανθρώπους.
Τα φόρουμ είναι παραδοσιακά για να ανταλλάζουμε απόψεις. Δημιουργούμε θεματικές που μας ενδιαφέρουν και γράφουμε κάτι, οποίος ενδιαφέρεται για την θεματική και θέλει τα διαβάζει και αν θέλει γράφει κάτι.

Εάν ας πούμε για σένα το να μπεις στο φόρουμ έχει καθαρά ψυχαγωγικό χαρακτήρα με τρόπο που δεν χωράει κάποια συζήτηση γύρω από την πολιτική, μπορείς απλά να μην συμμετέχεις.
Όσοι θέλουμε να μιλάμε για αυτά όμως γιατί να μην μπορούμε να το κάνουμε;

Τώρα η ειρωνεία/κοροϊδία έτσι και αλλιώς δεν είναι θεμιτή πρακτική διαλόγου ανεξαρτήτως θεματικής, άλλο που όλοι το κάνουμε πότε πότε. Το να μην συζητάς όμως καν ένα θέμα είναι άλλο πράγμα.

Τέλος, δεν καταλαβαίνω που στηρίζεται η λογική τα κατεξοχήν κοινωνικά ζητήματα, "να τα κρατάμε για το σπίτι". Μου φαίνεται εξίσου άτοπο με τις εκπομπές που φέρνουν "τα του σπιτιού" στις οθόνες μας.

2
2 Εικόνα
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Οκτ 06, 2023 11:44 am

Εντάξει εγώ απλά δεν θα μετέχω .Δικαίωμα σας να συζητάτε πολιτικά.

Έτσι και αλλιώς είμαι απέναντι στην συστημική προπαγάνδα που καλλιεργείται εδώ και δεκαετίες σε ΜΜΕ ,σχολικούς και πανεπιστημιακούς χώρους και που θεωρει τον Έλληνα που αγαπά την Πατρίδα ,τους προγόνους ,την θρησκεία του και την οικογένειά του, φασίστα και ψεκασμενο.

Προσωπικά θα παρακολουθώ τις ενότητες που θα αναρτηθούν σχετικά με Σκοπιανό,ελληνοτουρκικά Κυπριακο,λαθρομεταναστευτικο,ψήφος απόδημου ελληνισμου,εξοπλιστικά ,σχέδιο έκτακτων αναγκών από θεομηνίες,ανοικοδομηση της Θεσσαλίας και αναδάσωση της Θράκης ελέω της κλιματικής αλλαγης κλπ

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1249
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 12:15 pm

EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 11:44 am
Έτσι και αλλιώς είμαι απέναντι στην συστημική προπαγάνδα που καλλιεργείται εδώ και δεκαετίες σε ΜΜΕ ,σχολικούς και πανεπιστημιακούς χώρους και που θεωρει τον Έλληνα που αγαπά την Πατρίδα ,τους προγόνους ,την θρησκεία του και την οικογένειά του, φασίστα και ψεκασμενο.
Δεν υπάρχει καμία τέτοια "προπαγάνδα" και συστημική μάλιστα. Το σύστημα θέλει να σου πουλάει πατρίδα, οικογένεια, θρησκεία γιατί έτσι μένει δυνατό.
EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 11:44 am
Εντάξει εγώ απλά δεν θα μετέχω .Δικαίωμα σας να συζητάτε πολιτικά.
.
.
.
Προσωπικά θα παρακολουθώ τις ενότητες που θα αναρτηθούν σχετικά με Σκοπιανό,ελληνοτουρκικά Κυπριακο,λαθρομεταναστευτικο,ψήφος απόδημου ελληνισμου,εξοπλιστικά ,σχέδιο έκτακτων αναγκών από θεομηνίες,ανοικοδομηση της Θεσσαλίας και αναδάσωση της Θράκης ελέω της κλιματικής αλλαγης κλπ
Άρα θα παρακολουθείς πολιτικές συζητήσεις, απλά θα είναι αυτές με τις οποίες συμφωνείς.

3
3 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Οκτ 06, 2023 12:41 pm

Φίλε Nικολα έχεις μπερδέψει τις έννοιες Πατρίδα και Κράτος.Ειναι εκ διαμέτρου αντίθετες από την στιγμή που η δεύτερη κάθε άλλο παρα υπηρετεί την πρώτη .Αν η ιστορία,οι πρόγονοι,ο πολιτισμός τους,το αίμα,η θρησκεία ,οι οικογένειες κλπ δεν είναι Πατρίδα τότε τι είναι Πατρίδα;Το χώμα που πατάς και ανήκει σε όλους τους ανθρώπους της Γης;

Συγκεκριμένα η μεγαλύτερη μερίδα των αριστερών και φιλελευθέρων θεωρεί πατρίδα το χώμα και μόνο,όπου δικαιούνται( για αυτους) να έρχονται και να ζουν όλοι οι άνθρωποι της Γης.Τους έρχεται εμετός και φαγούρα όταν βλέπουν σημαία η ακούν εθνικό ύμνο 😀και όνειρο τους είναι να κατοικήσουν εδώ όλοι οι λαοί της γης😀 και να αποκαλούν την Λέσβο" νησί αλληλεγγύης"😀Να θέλουν με το έτσι θέλω να αναλαμβάνω εγώ υποχρεώσεις έναντι λαθρομεταναστών από την κεντρική Ασία και Αφρική επειδή αυτοί το θέλουν!!!!! .Να βλέπει άλλου όταν οι αθίγγανοι παράνομουν συνεχώς εις βάρος πολιτών και να είναι μια ξεχωριστή κατηγορια πολιτών που χρήζει ιδιαίτερης μεταχείρισης.😀Σίγουρα είσαι από αυτούς που επιθυμούν υιοθέτηση παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια ,κατάργηση του στρατού και συμφωνείς ότι είμαστε αδέλφια με τους Τούρκους που είναι παγιδευμένοι στην στρατιωτική τους ηγεσία που θέλει να με κάνει πρόσφυγα το 2023😀 και δεν έχουνε τίποτα να χωρίσουμε με αυτόν τον φιλικό,γείτονα λαο 😀

Και εγώ έχω ακούσει για την καλή δημαρχεία της Πάτρας αρκετά και τα βλέπω με καλό μάτι ακομματιστα προς το συμφέρον της Πατρίδας..... αλλά άκουσα ότι το λιμάνι είναι ένα κλουβί απόθεσης λαθρομεταναστων.Δεν ξέρω αν ισχύει Να μας δώσουν τα φώτα τους οι πατρινοί μιας και το φόρουμ είναι και χώρος ανταλλαγής απόψεων πολιτικών.

Με βλέπω να αυτοδιαγραφομαι με ανακούφιση από το μπασκετικό φόρουμ της βαθυστοχαστης πολιτικής αναλυσης😂😂😂😂λόγω πατριωτικών φρονηματων😀😂😂😂😂που δεν συνάδουν με την" δημοκρατία" του φιλελευθερισμού και του σφυροδρεπανου 😀😀😀😀😂😂😂😂😂

0
tarp7

allstar
Reactions: 1400
Δημοσιεύσεις: 3561
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 12:56 pm

EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 12:41 pm
Φίλε Nικολα έχεις μπερδέψει τις έννοιες Πατρίδα και Κράτος.Ειναι εκ διαμέτρου αντίθετες από την στιγμή που η δεύτερη κάθε άλλο παρα υπηρετεί την πρώτη .Αν η ιστορία,οι πρόγονοι,ο πολιτισμός τους,το αίμα,η θρησκεία ,οι οικογένειες κλπ δεν είναι Πατρίδα τότε τι είναι Πατρίδα;Το χώμα που πατάς και ανήκει σε όλους τους ανθρώπους της Γης;

Συγκεκριμένα η μεγαλύτερη μερίδα των αριστερών και φιλελευθέρων θεωρεί πατρίδα το χώμα και μόνο,όπου δικαιούνται( για αυτους) να έρχονται και να ζουν όλοι οι άνθρωποι της Γης.Τους έρχεται εμετός και φαγούρα όταν βλέπουν σημαία η ακούν εθνικό ύμνο 😀και όνειρο τους είναι να κατοικήσουν εδώ όλοι οι λαοί της γης😀 και να αποκαλούν την Λέσβο" νησί αλληλεγγύης"😀Να θέλουν με το έτσι θέλω να αναλαμβάνω εγώ υποχρεώσεις έναντι λαθρομεταναστών από την κεντρική Ασία και Αφρική επειδή αυτοί το θέλουν!!!!! .Να βλέπει άλλου όταν οι αθίγγανοι παράνομουν συνεχώς εις βάρος πολιτών και να είναι μια ξεχωριστή κατηγορια πολιτών που χρήζει ιδιαίτερης μεταχείρισης.😀Σίγουρα είσαι από αυτούς που επιθυμούν υιοθέτηση παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια ,κατάργηση του στρατού και συμφωνείς ότι είμαστε αδέλφια με τους Τούρκους που είναι παγιδευμένοι στην στρατιωτική τους ηγεσία που θέλει να με κάνει πρόσφυγα το 2023😀 και δεν έχουνε τίποτα να χωρίσουμε με αυτόν τον φιλικό,γείτονα λαο 😀

Και εγώ έχω ακούσει για την καλή δημαρχεία της Πάτρας αρκετά και τα βλέπω με καλό μάτι ακομματιστα προς το συμφέρον της Πατρίδας..... αλλά άκουσα ότι το λιμάνι είναι ένα κλουβί απόθεσης λαθρομεταναστων.Δεν ξέρω αν ισχύει Να μας δώσουν τα φώτα τους οι πατρινοί μιας και το φόρουμ είναι και χώρος ανταλλαγής απόψεων πολιτικών.

Με βλέπω να αυτοδιαγραφομαι με ανακούφιση από το μπασκετικό φόρουμ της βαθυστοχαστης πολιτικής αναλυσης😂😂😂😂λόγω πατριωτικών φρονηματων😀😂😂😂😂που δεν συνάδουν με την" δημοκρατία" του φιλελευθερισμού και του σφυροδρεπανου 😀😀😀😀😂😂😂😂😂
Το θέμα είναι οι περισσότεροι που μιλούν για πατρίδα είναι μέχρι τη τσέπη, μόλις φτάνουν στη τσέπη ξεχνάνε και πατρίδα κι όλα. Ένα μικρό παράδειγμα https://www.alfavita.gr/politiki/428376 ... -belopoylo

1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 1:11 pm

EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 11:44 am
Εντάξει εγώ απλά δεν θα μετέχω .Δικαίωμα σας να συζητάτε πολιτικά.

Έτσι και αλλιώς είμαι απέναντι στην συστημική προπαγάνδα που καλλιεργείται εδώ και δεκαετίες σε ΜΜΕ ,σχολικούς και πανεπιστημιακούς χώρους και που θεωρει τον Έλληνα που αγαπά την Πατρίδα ,τους προγόνους ,την θρησκεία του και την οικογένειά του, φασίστα και ψεκασμενο.

Προσωπικά θα παρακολουθώ τις ενότητες που θα αναρτηθούν σχετικά με Σκοπιανό,ελληνοτουρκικά Κυπριακο,λαθρομεταναστευτικο,ψήφος απόδημου ελληνισμου,εξοπλιστικά ,σχέδιο έκτακτων αναγκών από θεομηνίες,ανοικοδομηση της Θεσσαλίας και αναδάσωση της Θράκης ελέω της κλιματικής αλλαγης κλπ
Εννοείται, όπου θέλεις θα συμμετέχεις και ό,τι θέλεις θα παρακολουθείς, αλλοίμονο.

Αν κατάλαβα καλά όμως η ένσταση σου βασικά δεν είναι γενικά οι πολιτικές συζητήσεις, αλλά η πίστη σου ότι υπάρχει ενεργή προπαγάνδα κατά "του Ελληνισμού" (αν μου επιτρέπεται να το θέσω έτσι), την οποία ενισχύουν οι συζητήσεις που κάνουμε.

Σε ευχαριστώ για την πάσα, θα ήθελα να επεκτείνω λίγο αυτό που λέει ο φίλος Αστήρ Νικολάου (χωρίς Αγίου ανάμεσα παρακαλώ) και να παραθέσω κάμποσα παραδείγματα ανθρώπων και απόψεων που "το σύστημα" μας έχει επιβάλλει τα τελευταία χρόνια, για να δείξω πως τελικά ίσως συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο από αυτό που ισχυρίζεσαι.

Έχουμε και λέμε:

Α) Αδωνης Γεωργιάδης/Ευγενία Μανωλιδου

Δεν πρέπει να έχει υπάρξει άνθρωπος στην ιστορία της τηλεόρασης που να έχει βγει παραπάνω φορές στο γυαλί. Έγινε τόσο "must" η παρουσία του που μέχρι και σε ολογράμματα βγήκε στις τελευταίες εκλογές. Μου χουν μπουκώσει τόσο Αδωνη που η εσωτερική φωνή μέσα μου έχει αρχίσει να γίνεται σαν του Ντόναλντ Ντακ.
Ψεύτικα δημοσιεύματα για Όσκαρ του παιδιού τους, άρθρα που τον εξυμνούν και εκείνον και την προσφορά του στον πολιτισμό της χώρας :roulette:

Β) Καρατζαφέρης/ΛΑΟΣ και Σία

Σκόπιμα τον έβαλα ξεχωριστά τον Γεωργιάδη παρόλο που ήρθε και αυτός από το φυτώριο του Καρατζαφέρη. Βοριδης, Βελοπουλος και διάφοροι άλλοι που προβλήθηκαν ξαφνικά σαν σοβαροί άνθρωποι και μας τους έχωσαν με το ζόρι και στην κυβέρνηση Παπαδημου.
Η δουλειά είχε γίνει ήδη και κατέληξαν πλέον οι παραπάνω να "δίνουν τον τόνο" και στην σημερινή κυβέρνηση.

Γ) Χ.Α. Μιχαλολιακος/Κασιδιαρης κ σία

Ξεχνάμε τα αφιερώματα σε συστημικες εφημερίδες στους φασίστες που "περνάνε γιαγιάδες" απέναντι; τις lifestyle εκπομπές που καταπιάστηκαν με το "σεξυ φαινόμενο Κασιδιαρης"; Ξεχνάμε ότι το σύστημα έκρυβε μεθοδικά την δράση των ταγματων εφόδου μέχρι την νύχτα που δεν έπιασε το "τον μαχαίρωσε γιατί τσακώθηκαν για το ποδόσφαιρο " και ξαφνικά το σύστημα "έπεσε από τα σύννεφα" όπως πολύ όμορφα έδειξε ο Πουλικακος; Μέχρι τότε ακόμα και για "αριστερούς" πολιτικούς του συστήματος όπως ο Λοβέρδος η Χ.Α. ήταν "η μόνη πολιτική οργάνωση μετά την μεταπολιτευση που κάνει ακτιβισμό ", με αφορμή τον "ακτιβισμό" Μπαρμπαρούση στις λαϊκές αγορές.

Δ) Όπως ανέλυσα λίγο στο ποστ μου για το ναυάγιο στην Πύλο, το σύστημα καλλιεργεί έτσι και αλλιώς φασιστικές απόψεις, οπότε όσους επηρεάζει μετά όντως έχουν και εκείνοι φασιστικές απόψεις.
Το σύστημα καθόλου δεν θεωρεί φασίστα και ψεκασμενο αυτόν που γουστάρει παρελάσεις, πηγαίνει εκκλησία και στο όνομα της προστασίας των συνόρων πυροβολεί ανθρώπους. Σαφώς και υπάρχουν άνθρωποι εντός συστήματος που έχουν φωνή και έχουν διαφορετικές αντιλήψεις σε επιμέρους ζητήματα ή και γενικά.
Ο Φώτης Σεργουλοπουλος ας πούμε είναι μια περσονα της τηλεόρασης που προωθεί το δικαίωμα στον έρωτα μεταξύ ομοφυλόφιλων, πράγμα με το οποίο ο "παραδοσιακός Έλληνας" δεν ψήνεται.

Αλλά, ας πάρουμε το παράδειγμα στον Έβρο ας πούμε και "την εισβολή" όπως παρουσιάστηκε από τα συστημικα μέσα, θα δούμε ότι όλο το σύστημα υποστήριξε ένα αφήγημα "εθνικής κρίσης" για την οποία καλλιεργησε "υψηλό εθνικό φρόνημα" με φαντάρους και πολίτες από εκείνον που μαζεύουν κομμάτια σε καρότσες να παίρνουν τα όπλα, γνωστό εφοπλιστή και καναλάρχη να στέλνει τρόφιμα και νερά για τον πόλεμο (!) και όλα τα συστημικά κόμματα να σιγονταρουν.

Τελικά, πυροβόλησαν κάποιοι κάτι γυναικόπεδα που δεν ήξεραν τι στο διάολο να κάνουν μεταξύ Τουρκίας και Ελλάδας έχοντας όπλα στην πλάτη τους και από τις δύο μεριές.

Δεν είναι λοιπόν το σύστημα που θεωρεί τον Έλληνα ψεκασμενο και φασίστα, τον σύστημα τον μετατρέπει σε ψεκασμενο και φασίστα.

Και έτσι τελικά, οποίος ΔΕΝ έχει πιο ψηλά στην ιεραρχία την χώρα, τους προγόνους, την θρησκεία και την οικογένεια από έννοιες όπως η αλληλεγγύη, η δικαιοσύνη και η ισότητα για όλους, θεωρείται επικίνδυνος και απαξιώνεται, όπως γλαφυρά αποτυπώθηκε άλλωστε στις τελευταίες εκλογές. Προσεχώς, ίσως και να διώκεται.

1
1 Εικόνα
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Οκτ 06, 2023 1:11 pm

Είμαι μέλος του φόρουμ αν θυμάμαι καλά από το 2011 η 12 ως Εξασφαιρος η κατι αλλο που δεν θυμάμαι πριν το Εξασφαιρος13 και πάντα ήταν ένας χώρος καθαρού μπασκετικού ενδιαφέροντος που με έκανε να χαίρομαι να το παρακολουθώ,να ενημερώνονται ,να μαθαίνω πράγματα για το άθλημα που μου αρέσει πάνω από οποιοδήποτε άλλο(έχοντας σιχαθει το ποδόσφαιρο,ως πρώην ερασιτέχνης ποδοσφαιριστής),να κάνουμε πλάκα και να ανυπομονούμε όλοι πότε θα έλθει η μεταγραφική περίοδος να ανταλλάξουμε απόψεις και να ξεκινήσει η σεζόν με ματς Ευρωλίγκας.Δυστηχως βλέπω μετά λύπης να μπαίνουν πολιτικά θέματα που δημιουργούν συμπάθειες και αντιπάθειες λόγω των πολιτικών πεποιθήσεων και να δημιουργούνται φιλίες η αντιπάθειες μεταξύ των μελών.
Δυστηχως με βλέπω να αυτοδιαγραφομαι μετά ανακουφησεως και μετά λυπης (γιατί παλιά το φόρουμ ήταν γαμάτο)και να ζητήσω καταφύγιο σε άλλους τοπους 😀.
Είναι κρίμα και άδικο να προσπαθεί κάποιος να επιβάλει τις πολιτικές του πεποιθήσεις στους άλλους σε μια παρακμαζουσα χώρα και κοινωνια με χίλια δυο προβληματα με τον μανδύα του ανθρωπιστη θεωρώντας τον απέναντι όχι άνθρωπο αλλά εμμεσα η άμεσα "φασισταριο" και Ορκ.Μοιραια θα προκύψουν αντιπάθειες και μίσος.

Κρίμα και πάλι κρίμα.

Τι δουλειά έχει στο μπασκετικο φόρουμ η δημαρχεία,ο λάθρο και ο φασισμός;😂😂😂😂!!!!!Κάθε λίγο και λιγάκι ορισμένοι σάν καραμελιτσα το προσθέτουν στα γραφόμενα τους χωρίς λόγο απλά για να εκφράσουν τις πολιτικές τους πεποιθήσεις!!!!!

0
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 1:35 pm

EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 1:11 pm
Είμαι μέλος του φόρουμ αν θυμάμαι καλά από το 2011 η 12 ως Εξασφαιρος η κατι αλλο που δεν θυμάμαι πριν το Εξασφαιρος13 και πάντα ήταν ένας χώρος καθαρού μπασκετικού ενδιαφέροντος που με έκανε να χαίρομαι να το παρακολουθώ,να ενημερώνονται ,να μαθαίνω πράγματα για το άθλημα που μου αρέσει πάνω από οποιοδήποτε άλλο(έχοντας σιχαθει το ποδόσφαιρο,ως πρώην ερασιτέχνης ποδοσφαιριστής),να κάνουμε πλάκα και να ανυπομονούμε όλοι πότε θα έλθει η μεταγραφική περίοδος να ανταλλάξουμε απόψεις και να ξεκινήσει η σεζόν με ματς Ευρωλίγκας.Δυστηχως βλέπω μετά λύπης να μπαίνουν πολιτικά θέματα που δημιουργούν συμπάθειες και αντιπάθειες λόγω των πολιτικών πεποιθήσεων και να δημιουργούνται φιλίες η αντιπάθειες μεταξύ των μελών.
Δυστηχως με βλέπω να αυτοδιαγραφομαι μετά ανακουφησεως και μετά λυπης (γιατί παλιά το φόρουμ ήταν γαμάτο)και να ζητήσω καταφύγιο σε άλλους τοπους 😀.
Είναι κρίμα και άδικο να προσπαθεί κάποιος να επιβάλει τις πολιτικές του πεποιθήσεις στους άλλους σε μια παρακμαζουσα χώρα και κοινωνια με χίλια δυο προβληματα με τον μανδύα του ανθρωπιστη θεωρώντας τον απέναντι όχι άνθρωπο αλλά εμμεσα η άμεσα "φασισταριο" και Ορκ.Μοιραια θα προκύψουν αντιπάθειες και μίσος.

Κρίμα και πάλι κρίμα.

Τι δουλειά έχει στο μπασκετικο φόρουμ η δημαρχεία,ο λάθρο και ο φασισμός;😂😂😂😂!!!!!Κάθε λίγο και λιγάκι ορισμένοι σάν καραμελιτσα το προσθέτουν στα γραφόμενα τους χωρίς λόγο απλά για να εκφράσουν τις πολιτικές τους πεποιθήσεις!!!!!
Κοίτα, θα συμφωνήσω στο κρίμα και πάλι κρίμα, απλώς για διαφορετικούς λόγους.

Δεν επιβάλει κανένας κάποια άποψη, συζήτηση κάνουμε. Οποίος θέλει διαβάζει, συμμετέχει, συμφωνεί ή διαφωνεί με μια άποψη.

Αντίθετα, αν τσιμπήσει κάποιος Μοντ από αυτό που λες και πει "από εδώ και πέρα απαγορευονται οι συζητήσεις για χ θέματα", εσύ θα έχεις καταφέρει να επιβάλεις την δική σου άποψη.

Όπως λέω συνέχεια, ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή είναι μια χώρα παρακμάζουσα με χίλια δυο προβλήματα, είναι απαραίτητο να μάθουμε πάλι να μιλάμε σαν άνθρωποι.

Τον χαρακτηρισμό "φασισταριο" τον έβαλες εσύ για πρώτη φορά πάντως. Από κει και πέρα υπάρχουν κάποιες απόψεις που βάση ορισμού είναι φασιστικές/ρατσιστικές/ξενοφοβικες με την ευρεία έννοια το τελευταίο, όταν εκφράζεται μια τέτοια είναι λάθος να το παραδεχτούμε την επισημάνουμε ως τέτοια, άσχετα με το τι σημαίνει αυτό για τον καθένα;

Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα ειλικρινά, θέλεις να μπορεί κάποιος να πιστεύει πως όποιος δεν είναι Ελληνας πρέπει να έχει λιγότερα δικαιώματα, αλλά να μην μπορώ να πω ότι αυτό είναι φυλετικός διαχωρισμός;

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 241
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Οκτ 06, 2023 1:54 pm

EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 1:11 pm
Είμαι μέλος του φόρουμ αν θυμάμαι καλά από το 2011 η 12 ως Εξασφαιρος η κατι αλλο που δεν θυμάμαι πριν το Εξασφαιρος13 και πάντα ήταν ένας χώρος καθαρού μπασκετικού ενδιαφέροντος που με έκανε να χαίρομαι να το παρακολουθώ,να ενημερώνονται ,να μαθαίνω πράγματα για το άθλημα που μου αρέσει πάνω από οποιοδήποτε άλλο(έχοντας σιχαθει το ποδόσφαιρο,ως πρώην ερασιτέχνης ποδοσφαιριστής),να κάνουμε πλάκα και να ανυπομονούμε όλοι πότε θα έλθει η μεταγραφική περίοδος να ανταλλάξουμε απόψεις και να ξεκινήσει η σεζόν με ματς Ευρωλίγκας.Δυστηχως βλέπω μετά λύπης να μπαίνουν πολιτικά θέματα που δημιουργούν συμπάθειες και αντιπάθειες λόγω των πολιτικών πεποιθήσεων και να δημιουργούνται φιλίες η αντιπάθειες μεταξύ των μελών.
Δυστηχως με βλέπω να αυτοδιαγραφομαι μετά ανακουφησεως και μετά λυπης (γιατί παλιά το φόρουμ ήταν γαμάτο)και να ζητήσω καταφύγιο σε άλλους τοπους 😀.
Είναι κρίμα και άδικο να προσπαθεί κάποιος να επιβάλει τις πολιτικές του πεποιθήσεις στους άλλους σε μια παρακμαζουσα χώρα και κοινωνια με χίλια δυο προβληματα με τον μανδύα του ανθρωπιστη θεωρώντας τον απέναντι όχι άνθρωπο αλλά εμμεσα η άμεσα "φασισταριο" και Ορκ.Μοιραια θα προκύψουν αντιπάθειες και μίσος.

Κρίμα και πάλι κρίμα.

Τι δουλειά έχει στο μπασκετικο φόρουμ η δημαρχεία,ο λάθρο και ο φασισμός;😂😂😂😂!!!!!Κάθε λίγο και λιγάκι ορισμένοι σάν καραμελιτσα το προσθέτουν στα γραφόμενα τους χωρίς λόγο απλά για να εκφράσουν τις πολιτικές τους πεποιθήσεις!!!!!
Θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι αυτά τα θέματα δεν έχουν θέση σε αυτό το φόρουμ, το να παίρναμε πολίτικες και κοινωνικές μας απόψεις και θέσεις (όσο και αν συμφωνώ με πολλά από αυτά) το θεωρώ πολύ παράταιρο σε ένα μπασκετικο φόρουμ!

Είναι καθαρά το φαινόμενο μια και βρήκα το ακροατήριο ας γράψω το τι μου ήρθε στο μυαλό σήμερα.

0
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 2:07 pm

N.I.2022 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 1:54 pm
EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 1:11 pm
Θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι αυτά τα θέματα δεν έχουν θέση σε αυτό το φόρουμ, το να παίρναμε πολίτικες και κοινωνικές μας απόψεις και θέσεις (όσο και αν συμφωνώ με πολλά από αυτά) το θεωρώ πολύ παράταιρο σε ένα μπασκετικο φόρουμ!

Είναι καθαρά το φαινόμενο μια και βρήκα το ακροατήριο ας γράψω το τι μου ήρθε στο μυαλό σήμερα.
Τι σημαίνει "περνάμε" (φαντάζομαι ήθελες να πεις) πολιτικές και κοινωνικές απόψεις; έτσι όπως το λες είναι σαν να γίνεται κάτι ύπουλα.

Ναι, ας γράψω ότι μου ήρθε στο μυαλό σήμερα είναι, όπως γίνεται αντίστοιχα όταν θα αποφασίσω να γράψω για κάτι μπασκετικό.
Συζήτηση θέλω να κάνω για κάτι που με ενδιαφέρει και αν βρίσκω άτομα που τα ενδιαφέρει και εκείνα ποιο είναι το πρόβλημα;

Γιατί ενοχλεί αυτό κάποιον που απλώς δεν θέλει να συμμετέχει; το μόνο που του αλλάζει είναι ότι εμφανίζεται ένα τοπικ για κάτι που δεν τον ενδιαφέρει στα θέματα.

Ίσως κάτι δεν καταλαβαίνω.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2396
Δημοσιεύσεις: 7032
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 2:12 pm

EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 1:11 pm
Είμαι μέλος του φόρουμ αν θυμάμαι καλά από το 2011 η 12 ως Εξασφαιρος η κατι αλλο που δεν θυμάμαι πριν το Εξασφαιρος13 και πάντα ήταν ένας χώρος καθαρού μπασκετικού ενδιαφέροντος που με έκανε να χαίρομαι να το παρακολουθώ,να ενημερώνονται ,να μαθαίνω πράγματα για το άθλημα που μου αρέσει πάνω από οποιοδήποτε άλλο(έχοντας σιχαθει το ποδόσφαιρο,ως πρώην ερασιτέχνης ποδοσφαιριστής),να κάνουμε πλάκα και να ανυπομονούμε όλοι πότε θα έλθει η μεταγραφική περίοδος να ανταλλάξουμε απόψεις και να ξεκινήσει η σεζόν με ματς Ευρωλίγκας.Δυστηχως βλέπω μετά λύπης να μπαίνουν πολιτικά θέματα που δημιουργούν συμπάθειες και αντιπάθειες λόγω των πολιτικών πεποιθήσεων και να δημιουργούνται φιλίες η αντιπάθειες μεταξύ των μελών.
Δυστηχως με βλέπω να αυτοδιαγραφομαι μετά ανακουφησεως και μετά λυπης (γιατί παλιά το φόρουμ ήταν γαμάτο)και να ζητήσω καταφύγιο σε άλλους τοπους 😀.
Είναι κρίμα και άδικο να προσπαθεί κάποιος να επιβάλει τις πολιτικές του πεποιθήσεις στους άλλους σε μια παρακμαζουσα χώρα και κοινωνια με χίλια δυο προβληματα με τον μανδύα του ανθρωπιστη θεωρώντας τον απέναντι όχι άνθρωπο αλλά εμμεσα η άμεσα "φασισταριο" και Ορκ.Μοιραια θα προκύψουν αντιπάθειες και μίσος.

Κρίμα και πάλι κρίμα.

Τι δουλειά έχει στο μπασκετικο φόρουμ η δημαρχεία,ο λάθρο και ο φασισμός;😂😂😂😂!!!!!Κάθε λίγο και λιγάκι ορισμένοι σάν καραμελιτσα το προσθέτουν στα γραφόμενα τους χωρίς λόγο απλά για να εκφράσουν τις πολιτικές τους πεποιθήσεις!!!!!
Δεν ξερω αν ισχύει ότι είσαι μέλος από το 2011 αλλά στο παλιό φόρουμ υπήρχε αναπτυγμένη μια τεράστια θεματολογία για κοινωνικά θέματα.
Η απόδειξη στο παρακατω λινκ
https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... l?f13.html

Απορω που δε το θυμάσαι. :)

----------------------
Υπαρχει γενικότερο πρόβλημα συντήρησης των αθλητητικών υποδομών της χώρας. Μην απορούμε γιατι δε βγαζουμε αθλητές. Το θεωρώ το νούμερο 1 πρόβλημα στη χωρα μας και μετα τις πανελλήνιες.

4
4 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1739
Δημοσιεύσεις: 3932
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 06, 2023 2:15 pm

EXASFAIROS13 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 12:41 pm
Και εγώ έχω ακούσει για την καλή δημαρχεία της Πάτρας αρκετά και τα βλέπω με καλό μάτι ακομματιστα προς το συμφέρον της Πατρίδας..... αλλά άκουσα ότι το λιμάνι είναι ένα κλουβί απόθεσης λαθρομεταναστων.Δεν ξέρω αν ισχύει Να μας δώσουν τα φώτα τους οι πατρινοί μιας και το φόρουμ είναι και χώρος ανταλλαγής απόψεων πολιτικών.
Στην Πάτρα μεγάλωσα και επέστρεψα για μόνιμη (ελπίζω) εγκατάσταση, μετά από 20ετή περιπλάνηση στην υπόλοιπη Ελλάδα και στο εξωτερικό, πριν από 2,5 περίπου χρόνια. Θα προσπαθήσω λοιπόν να σου δώσω τα φώτα μου όσον αφορά το πολιτικό πρόσωπο γύρω από το οποίο περιστρέφεται η συζήτηση.

Η δημοτική παράταξη που υποστηρίζεται από το ΚΚΕ κατέγραφε διαχρονικά μεγάλα εκλογικά ποσοστά στην Πάτρα. Αυτό δεν συνάδει με τα όσα συμβαίνουν στις εθνικές εκλογές, όπου το ΚΚΕ δεν έχει καταγράψει ποτέ αντίστοιχη εκλογική δύναμη. Άλλωστε η Πάτρα είναι μία "πράσινη" (ορθοδοξότατο ΠΑΣΟΚ) πόλη, με αρκετούς αριστεριστές επίσης.

Τη δεκαετία του 1970 ο σπουδαίος Θεόδωρος Άννινος, συνεργαζόμενος με το ΚΚΕ, εξελέγη δήμαρχος για τρεις συνεχόμενες τετραετίες. Τη δεκαετία του 1990, ο κομμουνιστής γιατρός Παναγιώτης Κοσιώνης έχανε για λίγο την είσοδο στο 2ο γύρο καταγράφοντας ποσοστά άνω του 20%. Και φτάσαμε πλέον στον Πελετίδη, επίσης γιατρό και στέλεχος του ΚΚΕ, ο οποίος φαίνεται να οδεύει ολοταχώς προς την 3η θητεία του στον δημαρχιακό θώκο.

Το εκλογικό φαινόμενο "Πελετίδης", εξηγείται, κατά τη γνώμη μου, ως εξής:

1. Πρόκειται για εντιμότατο και ακέραιο άνθρωπο
2. Δραστηριοποιείται υπερ-επιτυχημένα ως ιδιώτης γιατρός για πολλές δεκαετίες στην πόλη
3. Το ψηφοδέλτιο του ξεφεύγει από τα στενά όρια του ΚΚΕ και περιλαμβάνει πρόσωπα και από άλλους πολιτικούς χώρους. Αντίστοιχα "ανοίγματα" έκανε στο παρελθόν και ο Κοσιώνης, όπου φιλοξενούσε στο ψηφοδέλτιο του προσωπικούς φίλους του από το συντηρητικό χώρο, με τους οποίους μοιράζονταν τις ίδιες αντιλήψεις πάνω σε θέματα τοπικού ενδιαφέροντος.

Ένα παράδειγμα για το 3ο σημείο, είναι ο αρχιτέκτονας Δημήτρης Αϊβαλής, συντηρητικός προερχόμενος από την καραμανλική δεξιά, ο οποίος διετέλεσε και σύμβουλος του νυν δημάρχου σε θέματα πολεοδομικού ενδιαφέροντος:

https://www.thebest.gr/article/325210-

Για το θέμα των λαθρομεταναστών στο λιμάνι δεν γνωρίζω κάτι μιας και μένω στην αντίθετη πλευρά της πόλης. Το συγκεκριμένο ζήτημα βέβαια αφορά περισσότερο πολιτικές που εφαρμόζονται σε εθνικό επίπεδο. Το παλιό λιμάνι πάντως και η γενικότερη αξιοποίηση του παραλιακού μετώπου είναι ένα θέμα που απασχολεί την πόλη αλλά προφανώς εδώ εμπλέκονται και άλλοι φορείς εκτός από το δήμο. Στην παράταξη Πελετίδη εγώ προσωπικά πιστώνω την προώθηση της λύσης της υπογειοποίησης της νέας σιδηροδρομικής γραμμής που θα διαπερνά την πόλη, κάτι που έχει πλέον γίνει αποδεκτό, σε μεγάλο βαθμό, από την κεντρική κυβέρνηση αλλά και από άλλες δημοτικές παρατάξεις που στο παρελθόν υποστήριζαν ότι τους έλεγαν από τα κεντρικά.

Βέβαια υπάρχουν και πράγματα που δεν τα αντέχω όπως η ανέγερση μνημείου στον Μπελογιάννη και η κατασκευή προτομών καπεταναίων του ΔΣΕ σε πλατείες της πόλης εν έτει 2023 αλλά ο άνθρωπος είναι κομμουνιστής και δεν το κρύβει. Εξίσου γραφική και η κίνηση του να κατεβάσει τις σημαίες της ΕΕ από το δημαρχείο της πόλης αμέσως μετά την εκλογή του το 2015. Σήμερα βέβαια ο δήμος χρησιμοποιεί μια χαρά τα λεφτά του ΕΣΠΑ (και καλά κάνει) για να χρηματοδοτήσει έργα και δράσεις του.

Αυτά τα ολίγα για τον Πελετίδη από ένα κάτοικο της πόλης. Νομίζω πως θα εκλεγεί ξανά, μιας και τα πρόσωπα που έχει απέναντί του δεν δείχνουν να έχουν κάποια ιδιαίτερη δυναμική. Προσωπικά μου είναι προτιμότερος από τους υπόλοιπους υποψηφίους δημάρχους.

4
4 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Politics”