Β' Εθνική - 4ος Όμιλος 2022-2023

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2378
Δημοσιεύσεις: 7018
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 20, 2022 12:25 pm

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
north12

 
Reactions: 26
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Απρ 07, 2022 12:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 06, 2022 1:37 pm

Σε αντίθεση με τους ομίλους του νότου που υπάρχει κινητικότητα και ανακοινώνονται μεταγραφές, στον 4ο όμιλο υπάρχει μια στάση αναμονής από όλους τους συλλόγους. Κάποιοι δεν έχουν ακόμη ανακοινώσει προπονητή (Ευκαρπία, Λαγκαδάς,Πολύγυρος, Γέφυρα η οποία μάλλον περιμένει να δει αν υπάρχει πιθανότητα ανόδου ως 1η επιλαχούσα κλπ).
Όλοι περιμένουν να δουν πως θα κινηθούν οι υπόλοιποι και βρίσκονται σε συζητήσεις μιας και θα είναι μάλλον μια χρονιά που θα πέσουν όσοι δεν κάνουν πορεία πρωταθλητισμού.
Ακούγεται για αρχή πως όλοι θα ρίξουν τα μπατζετ τους αλλά μάλλον όλοι περιμένουν να δουν σε τι επίπεδο θα είναι οι άλλες ομάδες για να διαμορφώσουν τα ρόστερ.

Αναλυτικά για κάθε ομάδα

Γέφυρα: αναμονή για κατηγορία, ο προπονητής Χατζηκυριακίδης έφυγε για Αίαντα Α2
Λεύκιππος Ξάνθης: έχει κλείσει προπονητικό δίδυμο : Βαχαρίδης Χρήστος και Δώδος Νίκος, ανανέωσαν Χρήστου και Τσίλογλου
Μαχητές Πεύκων Πειραματικού: προπονητής Μελετιάδης από εφηβικό, ανανέωσαν Γεωργίου Παπασάβογλου, πήρε Χαραλαμπίδη από ΑΟΚ Βέροιας
Μακεδονικός: Ανανέωσε προπονητή Γεροφώτη
Ευκαρπία: Έφυγε ο Νίκου από προπονητής
Ερμής Λαγκαδά: Έφυγε ο Κυρούδης από προπονητής
Πανσερραϊκός: καμία ενημερώση
Πολύγυρος: Έφυγε ο Τσούρμας από προπονητής
ΧΑΝΘ: έφυργε ο γενικός αρχηγός Κεραμέας, συνεχίζουν Αλτίνης, Μαργαριτόπουλος, αποχώρησε Απαζίδης
ΔΕΚΑ : καμία ενημερώση
Σταυρούπολη: προπονητής ο Νίκου από Ευκαρπία.

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 05, 2022 6:02 pm

north12 έγραψε:
Τετ Ιούλ 06, 2022 1:37 pm
Σε αντίθεση με τους ομίλους του νότου που υπάρχει κινητικότητα και ανακοινώνονται μεταγραφές, στον 4ο όμιλο υπάρχει μια στάση αναμονής από όλους τους συλλόγους.
Πώς τα βλέπεις πλέον που έχει περάσει καιρός? Περιμένουμε γνώμη για φαβορί κλπ :)

0
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 05, 2022 7:17 pm

Να κάνουμε και ένα μικρό update για ΔΕΚΑ, απέκτησε κάποιους αρκετά έμπειρους παίκτες για την κατηγορία. Καταρχήν πήρε τον Δημήτρη Σουτζόπουλο(4) από Φίλιππο Βέροιας Α2 προφανώς για την τεράστια απώλεια του Σαμοντούροφ από το ρόστερ. Επίσης πήρε τον Γιώργο Βαϊντερλή(5) από τους Μαχητές και Βαγγέλη Τουλούπη (1-2) που φέτος ήταν η μεγάλη αποκάλυψη της Ευκαρπίας στη β εθνική και δεύτερος σκόρερ της ομάδας.

Η Γέφυρα τελικά έχει οικονομικές δυσκολίες και γιαυτό αρνήθηκε και την άνοδο στην Α2, φέτος θα έχει χαμηλότερο μπάτζετ και προσπάθεια έξυπνων επιλογών για τη στελέχωση του ρόστερ. Μέχρι στιγμής ανέωση τον Χριστόφορο Κελεσίδη(1-2) και πήρε τους Νίκο Κουτουξίδη(3) πρώτο σκόρερ του Πολυγύρου πέρυσι και τον Χρήστο Φόρογλου(1-2) από την Ευκαρπία.

Ο Μακεδονικός ανανέωσε τους βασικούς Γιώργο Φλιάτη(3-4), Γιάννη Φλιάτη(4-5), Θωμά Αμπαρά(1-2) και τον νεαρό Φώτη Φωταρούδη. Πήρε τρεις έμπειρους παίκτες Ευθύμη Τσακαλέρη(4), Λευτέρη Γαλανίδη(1) και Νίκο Χατζημιχαηλίδη(1) και έναν αρκετά καλό νεαρό παίκτη από τη γ εθνική τον Δάνη Τραπεζάνογλου(3-4)

1
1 Εικόνα
north12

 
Reactions: 26
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Απρ 07, 2022 12:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 17, 2022 12:48 pm

Ακόμη το τοπίο δεν έχει ξεκαθαρίσει. Μέχρι τις 31/8 έχει ακόμη 2 εβδομάδες για μεταγραφές.
Λεύκιππος, Μακεδονικός, Πεύκα, ΧΑΝΘ έχουν ολοκληρώσει κατά 80-90% το ρόστερ τους και δείχνουν ότι θα έχουν δυνατές ομάδες.
Για τους υπόλοιπους λίγες ανακοινώσεις μέχρι στιγμής για να έχουμε μια συνολική εικόνα του ομίλου.

3
3 Εικόνα
Kavaliotis

 sophomore
Reactions: 32
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2022 9:51 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 19, 2022 11:29 am

Ο αγαπημένος μου όμιλος ως Βορειοελλαδίτης!
Μέχρι στιγμής δεν έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο και σίγουρα δεν υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί απ ότι φαίνεται. Ποιο μπροστά φαίνεται να είναι ο Λευκιππος , Μακεδονικός, Γέφυρα, Χανθ και Μαχητές Πεύκων αλλά ειλικρινά δεν ξέρω ποια πραγματικά από αυτες τις ομαδες έχει πόθο την άνοδο.
Δεν θα μου κάνει βέβαια καμία έκπληξη αν δω καμία ΔΕΚΑ στην τετράδα.
Η δικιά μου άποψη για τις ομαδες όσο έχω παρακολουθήσει μέχρι τώρα είναι η εξής:
Μακεδονικός: Ομάδα που κράτησε τον πρώτο σκόρερ της από περσυ τον Αμπραρα συν τους δυο Φλιατιδες και ενισχύθηκε σημαντικά με Χατζημιχαηλιδη, Γαλανίδη και Τσαλακερη. Πιστεύω στην τετράδα θα βρίσκεται αυτή η ομάδα. Η μόνη μου ένταση είναι κατά ποσό διοικητικά η συγκεκριμένη ομάδα θέλει να κάνει το βήμα παραπάνω.

Λευκιππος: Ακούω συνέχεια πως είναι το φαβορί αλλα εμένα μου μοιάζει αρκετά αποδυναμωμένος από περσυ καθώς έχασε δυο βασικά γρανάζια του (Μανακα και Μαυρογιαννη) και σίγουρα έκανε προσθήκες αλλα κατ εμε όχι της αξίας της περσινής. Βέβαια το γεγονός ότι είναι μια επαρχιακή ομάδα με έδρα την καθιστά σίγουρα φαβορί για τριαδα φέτος.

Γέφυρα: Περίεργη η κατάσταση εκεί, αρνήθηκαν την άνοδο αλλα βλέπω πως κάνουν ένα αρκετά δυνατό σύνολο με τις προσθήκες των Κουτουξιδη, Σιωπή αλλα και φυσικά του Χρυσοπουλου να ξεχωρίζουν.
Πιστεύω στόχο πεντάδα έχουν οι συγκεκριμένοι και πολύ πιθανόν να το πετύχουν.

Μαχητές πεύκων: Ομάδα που κράτησε κάποια παιδιά από περσυ όπως Γεωργίου , Παπασαβογλου κλπ όμως έχασε και πολλούς. Ερωτηματικό καθώς ακόμα περίμενω από αυτούς μια δυο μεταγραφές ποιότητας για να θεωρηθεί ομάδα τετράδας. Σίγουρα όμως είναι μια ομάδα με υγειή διοίκηση κι αυτό μετράει.

ΧΑΝΘ: Δυνάμωσε φέτος αρκετά σε σχέση με περσυ καθώς απέκτησε τον πολύπειρο Μπροζο αλλά και τον Βλάσιο από το Μεσολόγγι και φαίνεται να έκανε ενα ξεκαθάρισμα από το άχρηστο παιδομάζωμα που έκανε όλα αυτά τα χρόνια. Στόχος σίγουρα η άνετη παραμονή.

ΔΕΚΑ: Ομάδα του κλασικού μοντέλου συνδιασμος παικτών από τις ακαδημίες συν 2-3 έμπειρους. Θα βασιστεί στον ίδιο τρόπο λειτουργίας με περσυ με τις προσθήκες Τουλούπη και Σουτζοπουλο να ξεχωρίζουν. Περιμένουμε και από τον Λιοτοπουλο να πάρει πολύ χρόνο φέτος.

ΑΟ Πολύγυρου: Δεν με εντυπωσιάζουν οι προσθήκες πλην του Μανδαλακη που θα κουβαλήσει πάλι φέτος , με έναν προπονητή ερωτηματικό καθώς δεν το έχουμε ξαναδεί σε αυτήν την κατηγορία. Στόχος σίγουρα η παραμονη

Ευκαρπία: Ομάδα που θα βασιστεί σε ένα νεανικό σύνολο όπως φαίνεται αλλά με καλούς νέους παίκτες. Απέκτησε Μπαδη , Μουρατίδη και κράτησε και 3 παίκτες από περσυ με έναν τελείως καινούργιο στην κατηγορία προπονητή. Στόχος σίγουρα η παραμονή.

Ερμής Λαγκάδα: Μεγάλο ερωτηματικό. Δεν έχει ανακοινώσει πολλούς παίκτες και σίγουρα φέτος δεν θα είναι ο Ερμής που ξέραμε τοσα χρόνια. Στόχος η παραμονή.

Πανσερραϊκός: Πανω κάτω τα ίδια με περσυ, με την προσθήκη Μάντζιου από τα Γιάννενα στη θέση 5 να ξεχωρίζει. Ξέρει κανείς αν κράτησε τον πρώτο της περσινό σκρορερ Στεφανιδη; Δεν έχω δει κάποια ενημέρωση. Στόχος σίγουρα η παραμονή.

Σταυρουπολη: Δεν έχει ανακοινώσει ούτε μεταγραφη ούτε παραμονή μέχρι στιγμής. Με Νίκου στο τιμόνι. Δεν θα μου φανεί παράξενο αν δω τη μισή και πάνω περσινή Ευκαρπία ντυμένη στα χρώματα της Σταυρουπολης φέτος. Στόχος σίγουρα η παραμονή.

Γενικό συμπέρασμα πως απ όλες τις ομάδες περιμένουμε επιπλέον προσθήκες για να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη για το ερχόμενο πρωτάθλημα. Όμιλος με πολλά ερωτηματικά θεωρώ αλλά και πολλές εκπλήξεις μπροστά.
Ότι νεότερο έχω για μεταγραφή θα το γράφω.

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Kavaliotis

 sophomore
Reactions: 32
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2022 9:51 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 19, 2022 11:48 pm

Λαζαρου ανακοινώθηκε από Γέφυρα. Μέτρια προσθήκη περισσότερο για να γεμίσει το ρόστερ.

0
Kavaliotis

 sophomore
Reactions: 32
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2022 9:51 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 20, 2022 12:00 am

Kavaliotis έγραψε:
Παρ Αύγ 19, 2022 11:29 am
Ο αγαπημένος μου όμιλος ως Βορειοελλαδίτης!
Μέχρι στιγμής δεν έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο και σίγουρα δεν υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί απ ότι φαίνεται. Ποιο μπροστά φαίνεται να είναι ο Λευκιππος , Μακεδονικός, Γέφυρα, Χανθ και Μαχητές Πεύκων αλλά ειλικρινά δεν ξέρω ποια πραγματικά από αυτες τις ομαδες έχει πόθο την άνοδο.
Δεν θα μου κάνει βέβαια καμία έκπληξη αν δω καμία ΔΕΚΑ στην τετράδα.
Η δικιά μου άποψη για τις ομαδες όσο έχω παρακολουθήσει μέχρι τώρα είναι η εξής:

Μακεδονικός: Ομάδα που κράτησε τον πρώτο σκόρερ της από περσυ τον Αμπραρα συν τους δυο Φλιατιδες και ενισχύθηκε σημαντικά με Χατζημιχαηλιδη, Γαλανίδη και Τσαλακερη. Πιστεύω στην τετράδα θα βρίσκεται αυτή η ομάδα. Η μόνη μου ένσταση είναι κατά ποσό διοικητικά η συγκεκριμένη ομάδα θέλει να κάνει το βήμα παραπάνω.

Λευκιππος: Ακούω συνέχεια πως είναι το φαβορί αλλα εμένα μου μοιάζει αρκετά αποδυναμωμένος από περσυ καθώς έχασε δυο βασικά γρανάζια του (Μανακα και Μαυρογιαννη) και σίγουρα έκανε προσθήκες αλλα κατ εμε όχι της αξίας της περσινής. Βέβαια το γεγονός ότι είναι μια επαρχιακή ομάδα με έδρα την καθιστά σίγουρα φαβορί για τριαδα φέτος.

Γέφυρα: Περίεργη η κατάσταση εκεί, αρνήθηκαν την άνοδο αλλα βλέπω πως κάνουν ένα αρκετά δυνατό σύνολο με τις προσθήκες των Κουτουξιδη, Σιωπή αλλα και φυσικά του Χρυσοπουλου να ξεχωρίζουν.
Πιστεύω στόχο πεντάδα έχουν οι συγκεκριμένοι και πολύ πιθανόν να το πετύχουν.

Μαχητές πεύκων: Ομάδα που κράτησε κάποια παιδιά από περσυ όπως Γεωργίου , Παπασαβογλου κλπ όμως έχασε και πολλούς. Ερωτηματικό καθώς ακόμα περίμενω από αυτούς μια δυο μεταγραφές ποιότητας για να θεωρηθεί ομάδα τετράδας. Σίγουρα όμως είναι μια ομάδα με υγειή διοίκηση κι αυτό μετράει.

ΧΑΝΘ: Δυνάμωσε φέτος αρκετά σε σχέση με περσυ καθώς απέκτησε τον πολύπειρο Μπροζο αλλά και τον Βλάσιο από το Μεσολόγγι και φαίνεται να έκανε ενα ξεκαθάρισμα από το άχρηστο παιδομάζωμα που έκανε όλα αυτά τα χρόνια. Στόχος σίγουρα η άνετη παραμονή.

ΔΕΚΑ: Ομάδα του κλασικού μοντέλου συνδιασμος παικτών από τις ακαδημίες συν 2-3 έμπειρους. Θα βασιστεί στον ίδιο τρόπο λειτουργίας με περσυ με τις προσθήκες Τουλούπη και Σουτζοπουλο να ξεχωρίζουν. Περιμένουμε και από τον Λιοτοπουλο να πάρει πολύ χρόνο φέτος.

ΑΟ Πολύγυρου: Δεν με εντυπωσιάζουν οι προσθήκες πλην του Μανδαλακη που θα κουβαλήσει πάλι φέτος , με έναν προπονητή ερωτηματικό καθώς δεν το έχουμε ξαναδεί σε αυτήν την κατηγορία. Στόχος σίγουρα η παραμονη

Ευκαρπία: Ομάδα που θα βασιστεί σε ένα νεανικό σύνολο όπως φαίνεται αλλά με καλούς νέους παίκτες. Απέκτησε Μπαδη , Μουρατίδη και κράτησε και 3 παίκτες από περσυ με έναν τελείως καινούργιο στην κατηγορία προπονητή. Στόχος σίγουρα η παραμονή.

Ερμής Λαγκάδα: Μεγάλο ερωτηματικό. Δεν έχει ανακοινώσει πολλούς παίκτες και σίγουρα φέτος δεν θα είναι ο Ερμής που ξέραμε τοσα χρόνια. Στόχος η παραμονή.

Πανσερραϊκός: Πανω κάτω τα ίδια με περσυ, με την προσθήκη Μάντζιου από τα Γιάννενα στη θέση 5 να ξεχωρίζει. Ξέρει κανείς αν κράτησε τον πρώτο της περσινό σκρορερ Στεφανιδη; Δεν έχω δει κάποια ενημέρωση. Στόχος σίγουρα η παραμονή.

Σταυρουπολη: Δεν έχει ανακοινώσει ούτε μεταγραφη ούτε παραμονή μέχρι στιγμής. Με Νίκου στο τιμόνι. Δεν θα μου φανεί παράξενο αν δω τη μισή και πάνω περσινή Ευκαρπία ντυμένη στα χρώματα της Σταυρουπολης φέτος. Στόχος σίγουρα η παραμονή.

Γενικό συμπέρασμα πως απ όλες τις ομάδες περιμένουμε επιπλέον προσθήκες για να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη για το ερχόμενο πρωτάθλημα. Όμιλος με πολλά ερωτηματικά θεωρώ αλλά και πολλές εκπλήξεις μπροστά.
Ότι νεότερο έχω για μεταγραφή θα το γράφω.


0
Kavaliotis

 sophomore
Reactions: 32
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2022 9:51 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 20, 2022 10:47 am

Οκλαλιώτης στη Γέφυρα ανακοινώθηκε πριν λίγο για βάθος ρόστερ

1
1 Εικόνα
Kavaliotis

 sophomore
Reactions: 32
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2022 9:51 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 21, 2022 2:21 pm

Νικολόπουλος Ντινος ο μπόμπερ στον Πανσερραϊκό και κλείνουν και έναν πολύ καλό ξένο όπως ακούγεται. Αναθεωρώ το στόχο ο οποίος φαίνεται από εδώ και πέρα να είναι η τετράδα για τις Σέρρες

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2378
Δημοσιεύσεις: 7018
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 21, 2022 8:01 pm

Φίλε Καβαλιώτη ευχαριστούμε για την ενημέρωση για Β Ελλάδα.
Όλα ανοιχτά σε αυτόν τον όμιλο. Σέρρες σαν πόλη θα υποστήριζαν ομάδα σε Α2 με αξιώσεις.

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Kavaliotis

 sophomore
Reactions: 32
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2022 9:51 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 21, 2022 10:53 pm

SteveNashidis έγραψε:
Κυρ Αύγ 21, 2022 8:01 pm
Φίλε Καβαλιώτη ευχαριστούμε για την ενημέρωση για Β Ελλάδα.
Όλα ανοιχτά σε αυτόν τον όμιλο. Σέρρες σαν πόλη θα υποστήριζαν ομάδα σε Α2 με αξιώσεις.
Αυτοί ίσως να είναι η μόνοι που θα ηθελαν και θα επιδίωκαν καθαρά την άνοδο καθώς είναι και οι μόνοι που θα επωμιστούν το μεγάλο έξοδο του κοινοτικού παίκτη σε αυτόν τον όμιλο.
Βέβαια αν ο κοινοτικός παίκτης που θα φέρουν είναι 10% καλύτερος από το μέσο παίκτη έλληνα αυτού του ομίλου τότε δεν θα κάνει και μεγάλη διαφορά

0
Kavaliotis

 sophomore
Reactions: 32
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2022 9:51 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 21, 2022 10:56 pm

Επίσης Λογοθετης το 5αρι παραμένει Λαγκάδα δινώντας ένα μεγάλο προβάδισμα στο Λαγκάδα για σωτηρία καθώς οι μισές ομάδες αυτού του ομίλου δεν έχουν (κανονικό) πεντάρι!!

0
Kavaliotis

 sophomore
Reactions: 32
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2022 9:51 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 23, 2022 2:13 pm

Με τον Σέρβο Μιλοσεβιτς (10 πόντους μ.ο. στην Α Βοσνίας περσυ) , ο Πανσεραϊκός κάνει την έκπληξη και αποκτά μεγάλο πλεονέκτημα τετράδας πλέον

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Kavaliotis

 sophomore
Reactions: 32
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2022 9:51 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 24, 2022 12:06 pm

Άλκης Στεφανιδης στα Πεύκα που ταυτόχρονα αποδυναμώνει λίγο τον Πανσερραϊκό σε αυτή τη θέση καθώς ήταν πρώτος σκόρερ του περσυ, και ενισχύει σημαντικά τα Πεύκα

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Β Εθνική-National League 1”