Σειρές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 15, 2021 9:42 am

Johnzaro έγραψε:
Σάβ Μαρ 13, 2021 11:12 am
Ακόμα μια σειρά που συνιστώ είναι το "Designated Survivor"(το έχει και το netflix). Πολύ ωραία υπόθεση, με πολιτικά, μυστήριο, δολοφονίες, αλλά όπως οι περισσότερες σειρές το χαλάνε στο τέλος. Όποιος αποφασίσει να το δει, για να σας βγάλω από τον κόπο να δει μόνο τις 2 πρώτες σεζόν, οι οποίες είναι τρομερές και τις συνιστώ ανεπιφύλακτα. Μην κάνετε το τεράστιο λάθος να δείτε την 3 σεζόν, μόνο τον χρόνο σας θα χάσετε.
Ωραίος! Την ξεκίνησα και μάλιστα αρέσει και στην σύζυγο! Κάτι σπάνιο να συμπλέουμε σε τέτοιου είδους σειρές.
Έχω δει τα 5 πρώτα επεισόδια και μπορώ να πω ότι παρ' όλο που έχω δει και πιο καλογραμμένες σειρές μου κρατάει το ενδιαφέρον, το μοναδικό που με χαλάει είναι που καθε σεζόν έχει 20 επεισόδια.

0
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 12, 2021 9:14 am

Έπειτα από πολλές αναβολές, είδα το Έτερος Εγώ: Κάθαρσις.

Πολύ όμορφα σκηνοθετημένο (αν και με κάποια "αθώα" λαθάκια που επουδενί δεν επηρρεάζουν το αποτέλεσμα), το σενάριο άπλωσε πολύ και μαζεύτηκε (δυστυχώς) άρον άρον, αλλά και χρήματα έπεσαν στην παραγωγή και ωραίες ερμηνείες και αναπάντεχο τέλος και ωραία φωτογραφία και περιμένουμε το 3ο και τελικό μέρος της τρλογίας (Νέμεσις).

Αν και η σειρά παρουσιάζεται ως αστυνομική, στο τέλος θα διαπιστώσετε πως δεν εστιάζει στο να βρεθεί ο δολοφόνος, ο κακός κλπ, αλλά στις πράξεις των ηρώων και τα αποτελέσματα που φέρνουν, σαν μια αρχαία τραγωδία (ο Τσαφούλιας ποτέ δεν έκρυψε την αγάπη του για την Ελληνική μυθολογία και σχεδόν σε κάθε έργο του αποτελεί τη βάση του σεναρίου).

Όσοι δεν την έχετε δει, δώστε μια ευκαιρία.

ΥΓ: Για να παρακολουθήσεις την σεζόν, πρέπει να έχεις δει την ταινία, αλλιώς δεν θα καταλάβεις και πολλά.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 10, 2021 9:54 pm

Οκ δεν είναι τι βι σειρά, αλλά έχει επεισόδια κι αυτό. Πρόκειται για το Alternatino. Εδώ ένα που ξεχωρίζω.
Και με ελάχιστα ισπανικά, νομίζω ότι θα βγει άκρη. Αρκεί να παίζουν τα αγγλικά, προφανώς.
Ο πρωταγωνιστής είναι περσόνα- όχι αστεία.


Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 17, 2021 9:39 pm

vforvendetta85 έγραψε:
Δευ Απρ 12, 2021 9:14 am
Έπειτα από πολλές αναβολές, είδα το Έτερος Εγώ: Κάθαρσις.

Πολύ όμορφα σκηνοθετημένο (αν και με κάποια "αθώα" λαθάκια που επουδενί δεν επηρρεάζουν το αποτέλεσμα), το σενάριο άπλωσε πολύ και μαζεύτηκε (δυστυχώς) άρον άρον, αλλά και χρήματα έπεσαν στην παραγωγή και ωραίες ερμηνείες και αναπάντεχο τέλος και ωραία φωτογραφία και περιμένουμε το 3ο και τελικό μέρος της τρλογίας (Νέμεσις).

Αν και η σειρά παρουσιάζεται ως αστυνομική, στο τέλος θα διαπιστώσετε πως δεν εστιάζει στο να βρεθεί ο δολοφόνος, ο κακός κλπ, αλλά στις πράξεις των ηρώων και τα αποτελέσματα που φέρνουν, σαν μια αρχαία τραγωδία (ο Τσαφούλιας ποτέ δεν έκρυψε την αγάπη του για την Ελληνική μυθολογία και σχεδόν σε κάθε έργο του αποτελεί τη βάση του σεναρίου).

Όσοι δεν την έχετε δει, δώστε μια ευκαιρία.

ΥΓ: Για να παρακολουθήσεις την σεζόν, πρέπει να έχεις δει την ταινία, αλλιώς δεν θα καταλάβεις και πολλά.
Μην κάνεις spoiler :P :lol:

Η ουσία νομίζω είναι πως ο Τσαφούλιας μας σύστηνει ένα νεκρό είδος στη χώρα μας. Παρόλο που έχω κόψει τις σειρές εδώ και χρόνια, όταν πρωτοείδα την ταινία "ψήθηκα" και είδα και τις δύο σεζόν των οκτώ επεισοδίων (αν ήταν παραπάνω θα "έτρωγε" Χ :P :mutombo: ).

Επίσης αποδεικνύεται πόσο έχει αδικήσει η ελληνική τηλεόραση, ιδιαίτερα η ιδιωτική, την γεννιά καλών ηθοποιών που υπάρχει. Τα τελευταία 30 χρόνια το 90% των σειρών που προσπάθησαν να ξεφύγουν από την κωμωδία είναι για τα πανηγύρια. Ακόμη και οι δραματικές ανακυκλώνουν τα ίδια και τα ίδια.

* Σκέψου αγαπητέ πως η αντίστοιχη προσπάθεια παλαιότερα ήταν το "Τμήμα Ηθών" με τους Γκλέτσο και Περλέγκα ή ο ταξίαρχος Θεοχάρης ("Σκουλήκι Ευλογητέ θα σε πιάσω" :lol: ) του συγχωρεμένου του Βασιλείου. Μάλλον κωμωδίες...γύριζαν και τότε. :mrgreen: :P

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 17, 2021 10:05 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 9:39 pm

* Σκέψου αγαπητέ πως η αντίστοιχη προσπάθεια παλαιότερα ήταν το "Τμήμα Ηθών" με τους Γκλέτσο και Περλέγκα...
Ξέχασες τον μακαρίτη( πρόωρα κιόλας, δυστυχώς) τον Θεόφιλο τον Βανδώρο. Ήταν κι αναρχικός, ασχολούταν κιόλας με τον "δρόμο¨.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 17, 2021 10:12 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 10:05 pm
ssoulliss έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 9:39 pm

* Σκέψου αγαπητέ πως η αντίστοιχη προσπάθεια παλαιότερα ήταν το "Τμήμα Ηθών" με τους Γκλέτσο και Περλέγκα...
Ξέχασες τον μακαρίτη( πρόωρα κιόλας, δυστυχώς) τον Θεόφιλο τον Βανδώρο. Ήταν κι αναρχικός, ασχολούταν κιόλας με τον "δρόμο¨.
Έχεις δίκιο, ήταν ο τρίτος της παρέας. Τον θυμόμουν στο "Κάμπινγκ" αλλλά ξέχασα να τον αναφέρω εκεί.

Όπως επίσης και ο Περλέγκας, αν δεν κάνω λάθος, πέθανε σε παγκάκι από ανακοπή λίγα χρόνια αφού τελειώσε η σειρά.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 17, 2021 10:16 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 10:12 pm


Έχεις δίκιο, ήταν ο τρίτος της παρέας. Τον θυμόμουν στο "Κάμπινγκ" αλλλά ξέχασα να τον αναφέρω εκεί.

Όπως επίσης και ο Περλέγκας, αν δεν κάνω λάθος, πέθανε σε παγκάκι από ανακοπή λίγα χρόνια αφού τελειώσε η σειρά.
Ναι ρε γαμώτι, κι ήταν καλός κι ο Τίμος Περλέγκας. Κι αυτός πρόωρα.

Κατά τ΄άλλα ξέχασα και τη Βερόνικα την Αργέντζη. Είχε και καλή φωτογένεια. Την θυμάμαι γιατί ήμουνα φαντάρος στον εξωτικό ΈΒρο κι όσο να 'ναι, τα διαβάζαμε τα λογοτεχνικά περιοδικά. :P

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 6:48 am

basket72 έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 10:16 pm
ssoulliss έγραψε:
Παρ Σεπ 17, 2021 10:12 pm


Έχεις δίκιο, ήταν ο τρίτος της παρέας. Τον θυμόμουν στο "Κάμπινγκ" αλλλά ξέχασα να τον αναφέρω εκεί.

Όπως επίσης και ο Περλέγκας, αν δεν κάνω λάθος, πέθανε σε παγκάκι από ανακοπή λίγα χρόνια αφού τελειώσε η σειρά.
Ναι ρε γαμώτι, κι ήταν καλός κι ο Τίμος Περλέγκας. Κι αυτός πρόωρα.

Κατά τ΄άλλα ξέχασα και τη Βερόνικα την Αργέντζη. Είχε και καλή φωτογένεια. Την θυμάμαι γιατί ήμουνα φαντάρος στον εξωτικό ΈΒρο κι όσο να 'ναι, τα διαβάζαμε τα λογοτεχνικά περιοδικά. :P
Τελικά ήταν για τρελά γούστα η συγκεκριμένη σαπουνόπερα, μια ξαδέρφη μου την έβλεπε για τον... Λεβενταγα: "τι μπρουταλ, δεν υπάρχουν πια τέτοιοι άνδρες " κλπ.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 7:03 am

Κόκκινο Κύκλο και 10η Εντολή έβλεπε κανείς άλλος εδώ ή μόνο εγώ ήμουν ο καμμένος;

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1213
Δημοσιεύσεις: 5402
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 7:36 am

Conan1982 έγραψε:
Σάβ Σεπ 18, 2021 7:03 am
Κόκκινο Κύκλο και 10η Εντολή έβλεπε κανείς άλλος εδώ ή μόνο εγώ ήμουν ο καμμένος;
Ναι ωραίες σειρές. Άλλη μία του Alpha ήταν και οι Αληθινοί Έρωτες.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 8:00 am

Ένας από τους λόγους που έχω σταματήσει να βλέπω καινούριες σειρές (πέραν της έλλειψης χρόνου) είναι και το κακό με τις σεζόν, μια επιτυχημένη σειρά είναι σίγουρο ότι θα τραβήξει σε μάκρος χωρίς λόγο. Γι' αυτό πλέον προτιμώ και mini-series. Είπα να δω το Cobra Kai που εντάξει είναι χαζοχαρούμενη σειρά και όπως πάει θα τραβήξει σε έξι σεζόν τουλάχιστον.
Να πω μια λίατα με δικές μου αγαπημένες παλιές κυρίως σειρές.

Με φυλακές: Με διαφορά και χωρίς καν ανταγωνισμό η καλύτερη και πιο σκληρή σειρά που έχει γυριστεί ποτέ (ψυχολογικά δύσκολα μπορούσα να παρακολουθήσω 2 συνεχόμενα επεισόδια) είναι το OZ. Μετά μπορούμε να συζητήσουμε για οποιαδήποτε άλλη.

Επιστημονικής Φαντασίας: Fringe, καταπληκτική πρώτη σεζόν και αυτή χάλασε στο τέλος και ας μην κράτησε πολύ.

Ιατρικά: House M.D

Νομίζω πως μετά από αυτές καμία σειρά δεν με τράβηξε με τόσο πάθος να περιμένω να δω πότε θα βγουν ή θα κατεβάσω να δω νέα επεισόδια.

1
1 Εικόνα
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 8:18 am

The knick.

Θα αναθεωρήσεις για ιατρικά κλπ. 2 σεζόν, κλείνει υπέροχα

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 8:25 am

vforvendetta85 έγραψε:
Σάβ Σεπ 18, 2021 8:18 am
The knick.

Θα αναθεωρήσεις για ιατρικά κλπ. 2 σεζόν, κλείνει υπέροχα
2 σεζόν, τέλεια!!
Εντάξει τον House θα τον έχω πάντα στην,,,καρδιά μου αλλά προστέθηκε στην λίστα μου, θα σου πω εντυπώσεις (κάποια στιγμή).

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 9:11 am

Μιας και το πήραμε ζεστά το θέμα :D :P

Η πρώτη αστυνομική/μυστηρίου σειρά της ιδιωτικής τηλεόρασης ήταν "Η ανατομία ενός εγκλήματος" με τον Βαλτινό αφηγητή με πολύ σοβαρό ύφος να στέκεται δίπλα σε μια βιβλιοθήκη. Είχε σκαλήσει όλα τα μεγάλα εγκληματα του αιώνα και τα είχε παραστήσει αρκετά καλά (Κοκκινόπουλος). Εκεί ο Μπέζος έκανε έναν βιαστή (χαραμίστηκε με τις κωμωδίες αυτός), τον Μπέσκο αν δεν κάνω λάθος, σε κόντρα ρόλο σε σχέση με τους "Απαράδεκτους" ή το "Τις Ελλάδος τα παιδιά". Σε άλλο επεισόδιο ο Φιλιππίδης (πως τα φέρνει η ζώη ε;) έκανε αντίστοιχο ρόλο ενός εγγαστρίμυθου φονιά (κόντρα ρόλος και αυτός).

Και είχε πιάσει γιατί τότε ο Άρης είχε σταματήσει να πηγαίνει στα final-4 :P , επομένως τις Πέμπτες βλέπαμε τον Βαλτινό! :wave:

Όσο για το "Έτερος Εγώ" νομίζω πως ο Τσαφούλιας με τον Μαρκουλάκη δύσκολα θα συνεργαστούν στον τρίτο κύκλο, μετά από ότι έχει ακολουθήσει, σχετικά την υπόθεση του Λιγνάδη (αυτός που "τρούπωσε" σαν διευθυντής μονάχος του στο Εθνικό Θέατρο).

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 18, 2021 9:12 am

Εγώ δεν ξέρω από σειρές, αλλά στην πρώτη καραντίνα είδα μονορούφι το Warriors βασισμένο σε ιδέα του Μπρους Λι :obey: με θέμα (προφανώς) κουνγκ φου αλλά κι ιστορικές αναφορές, γύρω από την κινέζικη κοινότητα στο Σαν Φραντσίσκο.
Καλή ήταν.

Πρέπει να γίνει κοσμογονικό γεγονός για να δω σειρά.

Την πρώτη φορά που είχα δει μονορούφι σειρά ήταν σε ένα πολύ μεγάλο και με διάρκεια τυφώνα κάπου τροπικά όπου ζούσα ( που αλλού θα είχε τυφώνα άλλωστε; :roll: :roll: ) όπου είμασταν για 3-4 μέρες με toque de queda (απαγόρευση κυκλοφορίας).
Κάποιος μου πάσαρε σε ντι- βι- ντι (2004 ή 2005 πρέπει να ήταν, σε τι άλλο θα το πάσαρε;) τα επεισόδια της σειράς με τους πλαστικούς χειρουργούς (δεν θυμάμαι πως λεγόταν) και παρέα με ένα μπουκάλι άσπρη τεκίλα βγήκε το 3ημερο. :P


Ξέχασα και τα fight quest με Τζίμι και Νταγκ. Πολύ καλά τα προτείνω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Movies & Tv shows”