Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός, 3ος τελικός Basket League 2021-22

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 18, 2022 12:04 am

basket72 έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 11:37 pm
Redfly έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 11:27 pm

Πιο πιθανο είναι να άλλαξε ο τρόπος που βλέπουν μπασκετ όσοι κρίνουν το κοουτς παρά ο ίδιος ο κοουτς. Ο άνθρωπος είναι αυτός που είναι, σαφώς θα δει τα λάθη του κατα τη διάρκεια της καριέρας του, αλλά αυτά που αναφέρεις δεν απασχολουν καν τον μπαρτζώ. Δεν είμαστε μέσα στην ομάδα και δε ξέρουμε τι γίνεται. Αν πχ οι αφοι του είπαν τόσα φραγκα έχουμε φτιάξε ομάδα και την αλλη χρονιά του είπαν έχουμε περισσοτερα φτιάξε ομάδα, λογικό δεν είναι να μη πάρει καλύτερους παίκτες? Αν του βγήκε ο Φαλ παικτούρα λογικό δεν είναι να παίζει με ψηλό αντι με τον ημίψηλο? Αν έβγαζε pnr και έπαιζε άμυνα ο Χασαναρος που σου αρέσει, θα έπαιζε με αλλους παίκτες. Εγώ ανφέρομαι σε αλλαγές στον χαρακτήρα που διάβαζα παντού, λες και είναι παιδάκι που θα αλλάξει συπεριφορά και χαρακτήρα στα 60 επειδή δεν αρέσει σε κάποιους. Όταν όλα δουλεύουν ρολόι θα είναι ήρεμος όταν δε θα του βγαίνουν δε θα είναι. Αυτό πιστεύω εγώ οτι παίζει με Μπαρτζώ και τον είδαμε στη τελική και μέσα στη τρέχουσα χρονιά, και ήρεμο και με νεύρα και με όλα του τα ωραία.
Νάτος πάλι ο Χασάν. Είπα κι εγώ. :P :P
Καλά κι εσένα δεν σου άρεσε ο Φαλ όταν τον πήραμε αλλά και κατά του πρώτους πολλούς μήνες.
Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την κουβέντα μας. βρε συ.
Ας κουβεντιάσουμε μια φορά πάνω σε αυτά που τίθενται εκείνη τη στιγμή. Και μάλιστα τίθενται με σαφήνεια και με αλληλουχία.

Αν γίνεται. Αλλιώς και πάλι φιλαράκια. :P θα είμαστε.

Ο χαρακτήρας μπορεί να μην αλλάξει αλλά η συμπεριφορά μπορεί να αλλάξει. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Το ένα είναι υποσύνολο του πρώτου.

Κι ο κόουτς άλλαξε και πολύ φέτος. Τα κάναμε πενηνταράκια πιο πάνω. Το έχουμε επαναλάβει και κατά τη διάρκεια της σεζ λονγκ.
Ότι και να διαβάσω σήμερα δε χαλάει η βραδιά μου φίλε. Ο Φαλ φίλε εξακολουθώ να μην τον θέλω για βασικό αλλά ποτέ δεν είπα ότι δεν μου άρεσε σαν παίκτη, αν δε θυμάσαι καλά , καλύτερα να μη κάνεις αναφορές γιατί δεν είναι πολύ ευγενικό ξέρεις. . Θέλω βασικό έναν ΜΑΠ αλλά προφανώς όχι τον ξάδερφό σου τον Χασαν :roofl: Προφανώς το ίδιο ήθελε και ο Μπαρτζώ αλλά δε του βγήκε. Θα το καταφέρει τη νέα χρονιά και θα λέμε μετά εμείς ότι αλλαξε μυαλά ο κοουτς. Πάντως πλάκα πλάκα δεν είχαμε σοβαρό τραυματισμό στη θέση του γιατί θα κλέγαμε όλοι μαζί και αυτό είναι καθαρά έργο μπαρτζώκα. Έκανε άριστη διαχείρηση των παικτών. Στην αρχή με το ρολόι έλεγαν οι περισσότεροι, αλλά στη συνέχεια λίγο λίγο έκλεινε το ροτέισον. Μάλλον άλλαξε ο χαρακτήρας του μετά τον φλεβάρη. :D

Πολύ θα ήθελα να δω τι θα σκαρφιστεί ο κοουτς αν τελικά καταλήξει σε δύο 7footers. Αλλάζουν πολλά στην ομάδα έτσι, δεν είναι η safe επιλογή , αλλά μου αρέσει το ρίσκο.

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 18, 2022 12:12 am

corsaopc έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 11:36 pm
Ο Μπαρτζώκας ούτε κολλημένος είναι ούτε θέλει μόνο undersized ψηλούς. Και στον Ολυμπιακό είχε τον Σερμαντινι και την επόμενη χρονιά μετά την κούπα πήρε πάλι δεινόσαυρο τον Μπεγκιτς.
Τον Αυστραλό Λαντειλ είχε σαν πρώτη επιλογή δεν του κάτσε ήθελε NBA και μετά πήρε την καλύτερη επιλογή που του δίνε η αγορά στα λεφτά που είχαμε για ψηλό τον Φαλ που είναι άλλου είδους παίχτης αλλά με εμπειρία Ευρωλίγκας όπως ήθελε
Το ιδανικό θα ήταν να ξεκινάει ένας κοουτς με το εφηβικό τμήμα και να τελειώνουν μαζί τη καριέρα τους. :roulette: Υπάρχει και η λογική που λέει ότι αν οι προπονητές δεν άλλαζαν μυαλά δε θα γινόντουσαν μεταγραφές. Μονά ζυγά κερδάμε...

Φέτος πάντως έδωσε ρόλο βασικού στον Φαλ ενώ στην αρχή τη χρονιάς δε το περίμενε κανείς. Μάλλον έγινε αυτό που λες. Δε βρήκε τον παίκτη που ήθελε και εφάρμοσε τον plan B. Δεν είναι κολλημένος ο B, και δεν θα βαρεθούμε ποτέ μαζί του πράγμα που με σφαιρόπουλο δε μπορώ να πω το ίδιο.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 18, 2022 12:14 am

Redfly έγραψε:
Σάβ Ιουν 18, 2022 12:04 am

Ότι και να διαβάσω σήμερα δε χαλάει η βραδιά μου φίλε. Ο Φαλ φίλε εξακολουθώ να μην τον θέλω για βασικό αλλά ποτέ δεν είπα ότι δεν μου άρεσε σαν παίκτη, αν δε θυμάσαι καλά , καλύτερα να μη κάνεις αναφορές γιατί δεν είναι πολύ ευγενικό ξέρεις. . Θέλω βασικό έναν ΜΑΠ αλλά προφανώς όχι τον ξάδερφό σου τον Χασαν :roofl: Προφανώς το ίδιο ήθελε και ο Μπαρτζώ αλλά δε του βγήκε. Θα το καταφέρει τη νέα χρονιά και θα λέμε μετά εμείς ότι αλλαξε μυαλά ο κοουτς. Πάντως πλάκα πλάκα δεν είχαμε σοβαρό τραυματισμό στη θέση του γιατί θα κλέγαμε όλοι μαζί και αυτό είναι καθαρά έργο μπαρτζώκα. Έκανε άριστη διαχείρηση των παικτών. Στην αρχή με το ρολόι έλεγαν οι περισσότεροι, αλλά στη συνέχεια λίγο λίγο έκλεινε το ροτέισον. Μάλλον άλλαξε ο χαρακτήρας του μετά τον φλεβάρη. :D

Πολύ θα ήθελα να δω τι θα σκαρφιστεί ο κοουτς αν τελικά καταλήξει σε δύο 7footers. Αλλάζουν πολλά στην ομάδα έτσι, δεν είναι η safe επιλογή , αλλά μου αρέσει το ρίσκο.
Nοάπτε μπούνα. Είχα κάποτε μια ρουμάνα φίλη- από-τέτοια. Η Ραντίτα. Και θυμάμαι κάτι "φρουμοάζα" κλπ.που δεν λέγονται εδώ.

Είχα και Ρουμάνο μαζί στην οικοδομή. Ιωσήφ. Πυγμάχος αυτός κι εγώ σε κάτι αντίστοιχο. Η χαρά του εργοδότο- μάστορα είμασταν τότε. Βγάζαμε δουλειά τεσσάρων.
Πως το λέγε ο Κάρολος με την υπεραξία ¨στον αναγκαίο χρόνο εργασίας (το μισό δηλαδή απ' όλη την εργάσιμη μέρα) όπου ο εργάτης παράγει αξία ίση με την αξία της εργατικής του δύναμης.
Κάναμε κάτι χαρμάνια που φτάνανε τα 3 μέτρα ύψος και τα πέντε μάκρος.
Οι χρήσιμοι ηλίθιοι θα μπορούσε να πει κάποιος κυνικός.

Αυτάαααααααααα τα μπασκετικά. :dribble:

Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 786
Δημοσιεύσεις: 2831
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 18, 2022 12:29 am

Δεν είδα τον αγώνα κι δεν έχει και σημασία ... ούτε τα σχόλια ακόμα

Σημασία έχει μόνο ο Γιώργος Πρίντεζης σήμερα

Γιώργο ψυχαρα ολυμπιακάρα τα καταφέραμε :cry: . Τρισγμεστε αθλητή και ανεπανάληπτε χαρακτήρα . Ευχαριστούμε για όλα !! <3

0
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 394
Δημοσιεύσεις: 1529
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 18, 2022 12:35 am

Redfly έγραψε:
Σάβ Ιουν 18, 2022 12:12 am
corsaopc έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 11:36 pm
Ο Μπαρτζώκας ούτε κολλημένος είναι ούτε θέλει μόνο undersized ψηλούς. Και στον Ολυμπιακό είχε τον Σερμαντινι και την επόμενη χρονιά μετά την κούπα πήρε πάλι δεινόσαυρο τον Μπεγκιτς.
Τον Αυστραλό Λαντειλ είχε σαν πρώτη επιλογή δεν του κάτσε ήθελε NBA και μετά πήρε την καλύτερη επιλογή που του δίνε η αγορά στα λεφτά που είχαμε για ψηλό τον Φαλ που είναι άλλου είδους παίχτης αλλά με εμπειρία Ευρωλίγκας όπως ήθελε
Το ιδανικό θα ήταν να ξεκινάει ένας κοουτς με το εφηβικό τμήμα και να τελειώνουν μαζί τη καριέρα τους. :roulette: Υπάρχει και η λογική που λέει ότι αν οι προπονητές δεν άλλαζαν μυαλά δε θα γινόντουσαν μεταγραφές. Μονά ζυγά κερδάμε...

Φέτος πάντως έδωσε ρόλο βασικού στον Φαλ ενώ στην αρχή τη χρονιάς δε το περίμενε κανείς. Μάλλον έγινε αυτό που λες. Δε βρήκε τον παίκτη που ήθελε και εφάρμοσε τον plan B. Δεν είναι κολλημένος ο B, και δεν θα βαρεθούμε ποτέ μαζί του πράγμα που με σφαιρόπουλο δε μπορώ να πω το ίδιο.
Ο Σφαιρό είχε κακά κολλήματα....Δύσκολα εφάρμοζε plan b με αποτέλεσμα, συνήθως βασικά δεν εφάρμοζε καν!Θυμάμαι που κερδίζαμε σκοράροντας 55-65 πόντους και έλεγε "αφού κερδίσαμε τι πρόβλημα έχετε"....Το μπάσκετ του Μπαρτζώκα είναι ελκυστικό, του Σφαιρόπουλου συνήθως οχι.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1156
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 18, 2022 5:01 am

Με βάση την εικόνα των δύο ομάδων φέτος, το 3-0 είναι απόλυτα λογικό αποτέλεσμα.

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 18, 2022 7:59 am

basket72 έγραψε:
Σάβ Ιουν 18, 2022 12:14 am
Redfly έγραψε:
Σάβ Ιουν 18, 2022 12:04 am

Ότι και να διαβάσω σήμερα δε χαλάει η βραδιά μου φίλε. Ο Φαλ φίλε εξακολουθώ να μην τον θέλω για βασικό αλλά ποτέ δεν είπα ότι δεν μου άρεσε σαν παίκτη, αν δε θυμάσαι καλά , καλύτερα να μη κάνεις αναφορές γιατί δεν είναι πολύ ευγενικό ξέρεις. . Θέλω βασικό έναν ΜΑΠ αλλά προφανώς όχι τον ξάδερφό σου τον Χασαν :roofl: Προφανώς το ίδιο ήθελε και ο Μπαρτζώ αλλά δε του βγήκε. Θα το καταφέρει τη νέα χρονιά και θα λέμε μετά εμείς ότι αλλαξε μυαλά ο κοουτς. Πάντως πλάκα πλάκα δεν είχαμε σοβαρό τραυματισμό στη θέση του γιατί θα κλέγαμε όλοι μαζί και αυτό είναι καθαρά έργο μπαρτζώκα. Έκανε άριστη διαχείρηση των παικτών. Στην αρχή με το ρολόι έλεγαν οι περισσότεροι, αλλά στη συνέχεια λίγο λίγο έκλεινε το ροτέισον. Μάλλον άλλαξε ο χαρακτήρας του μετά τον φλεβάρη. :D

Πολύ θα ήθελα να δω τι θα σκαρφιστεί ο κοουτς αν τελικά καταλήξει σε δύο 7footers. Αλλάζουν πολλά στην ομάδα έτσι, δεν είναι η safe επιλογή , αλλά μου αρέσει το ρίσκο.
Nοάπτε μπούνα. Είχα κάποτε μια ρουμάνα φίλη- από-τέτοια. Η Ραντίτα. Και θυμάμαι κάτι "φρουμοάζα" κλπ.που δεν λέγονται εδώ.

Είχα και Ρουμάνο μαζί στην οικοδομή. Ιωσήφ. Πυγμάχος αυτός κι εγώ σε κάτι αντίστοιχο. Η χαρά του εργοδότο- μάστορα είμασταν τότε. Βγάζαμε δουλειά τεσσάρων.
Πως το λέγε ο Κάρολος με την υπεραξία ¨στον αναγκαίο χρόνο εργασίας (το μισό δηλαδή απ' όλη την εργάσιμη μέρα) όπου ο εργάτης παράγει αξία ίση με την αξία της εργατικής του δύναμης.
Κάναμε κάτι χαρμάνια που φτάνανε τα 3 μέτρα ύψος και τα πέντε μάκρος.
Οι χρήσιμοι ηλίθιοι θα μπορούσε να πει κάποιος κυνικός.

Αυτάαααααααααα τα μπασκετικά. :dribble:
Τώρα εξηγούνται όλα. Το κεφάλαιο θέλει πάντως ηρεμία για να γίνει κατανοητό. Πολλοί το διάβασαν λίγοι το κατάλαβαν.

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 612
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 18, 2022 8:15 am

Quincy έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 10:13 pm
fotis vlachopoulos έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 8:48 pm
το σωστο το πεταχταρι το ορθοδοξο το διδασκουν στη Συρο στα γηπεδακια ...ελατε 6εως 10 Ιουλιου που θα κανει ο Γιωργαρος το τουρνουα να σας το δειξει απο κοντα
Θα κατέβεις; ψάχνω ομάδα. Άσσος παίζω αλλά δεν έχω τριπλά, σουτ και πάσα. Ανασες ανάλογα τις μπύρες πριν.

Ξεκολλάτε ρε σεις με τις διαφορές. Δεν είχε να αποδείξει κάτι ο ολυμπιακός (όπως πχ στο ματς της ευρώλγκας που προερχόταν από ένα μήνα αγωνιστικής πτωσης). Η σκούπα έφτανε. Μπράβο στην ομάδα. 'φχαριστηθηκα μπασκετακι φέτος, όμορφο μπάσκετ, ΣΕΙΡΑΡΑ με Μονακο, Φ4, τόσες νίκες απέναντι στον ΠΑΟ, νταμπλ με σκούπα. Τι άλλο να ζητήσει κανείς ειδικά στην τελευταία σεζόν του πρι. Κάποιος να αναλάβει να κάνει ένα αφιέρωμα για τον καλύτερο Έλληνα pf εβερ :obey:


0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1934
Δημοσιεύσεις: 5276
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 18, 2022 8:20 am

basket72 έγραψε:
Σάβ Ιουν 18, 2022 12:14 am

Πως το λέγε ο Κάρολος με την υπεραξία ¨στον αναγκαίο χρόνο εργασίας (το μισό δηλαδή απ' όλη την εργάσιμη μέρα) όπου ο εργάτης παράγει αξία ίση με την αξία της εργατικής του δύναμης.
Αν και είμαστε offtopic δεν είναι ακριβές αυτό που λες μέσα στην παρένθεση. Ο αναγκαίος χρόνος εργασίας δεν είναι μια σταθερή αναλογία σε σχέση με την εργάσιμη μέρα ή ένα σταθερό χρονικό διάστημα. Εξαρτάται και από την διάρκεια της εργάσιμης μέρας και από την παραγωγικότητα των εργατών

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 18, 2022 8:54 am

Redfly έγραψε:
Σάβ Ιουν 18, 2022 7:59 am
basket72 έγραψε:
Σάβ Ιουν 18, 2022 12:14 am


Nοάπτε μπούνα. Είχα κάποτε μια ρουμάνα φίλη- από-τέτοια. Η Ραντίτα. Και θυμάμαι κάτι "φρουμοάζα" κλπ.που δεν λέγονται εδώ.

Είχα και Ρουμάνο μαζί στην οικοδομή. Ιωσήφ. Πυγμάχος αυτός κι εγώ σε κάτι αντίστοιχο. Η χαρά του εργοδότο- μάστορα είμασταν τότε. Βγάζαμε δουλειά τεσσάρων.
Πως το λέγε ο Κάρολος με την υπεραξία ¨στον αναγκαίο χρόνο εργασίας (το μισό δηλαδή απ' όλη την εργάσιμη μέρα) όπου ο εργάτης παράγει αξία ίση με την αξία της εργατικής του δύναμης.
Κάναμε κάτι χαρμάνια που φτάνανε τα 3 μέτρα ύψος και τα πέντε μάκρος.
Οι χρήσιμοι ηλίθιοι θα μπορούσε να πει κάποιος κυνικός.

Αυτάαααααααααα τα μπασκετικά. :dribble:
Τώρα εξηγούνται όλα. Το κεφάλαιο θέλει πάντως ηρεμία για να γίνει κατανοητό. Πολλοί το διάβασαν λίγοι το κατάλαβαν.
Ψεμματα λενε. Λιγοι το διαβασαν, πολλοι λενε το διαβασαν γιατι α) ηταν της μοδας καποτε β) για να μπορουν να το κραζουν.
Το λιγοι το καταλαβαν ισχυει, γιατι και δυσκολο ειναι και δεν θελουν καποιοι να το καταλαβουν μην σπασουν τα μπετα.
ΥΓ Δεν ειμαι Μαρξιστης, απλα μ αρεσει το διαβασμα και ειμαι 50+ :roofl:

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 18, 2022 8:58 am

Conan1982 έγραψε:
Σάβ Ιουν 18, 2022 8:20 am


Αν και είμαστε offtopic δεν είναι ακριβές αυτό που λες μέσα στην παρένθεση. Ο αναγκαίος χρόνος εργασίας δεν είναι μια σταθερή αναλογία σε σχέση με την εργάσιμη μέρα ή ένα σταθερό χρονικό διάστημα. Εξαρτάται και από την διάρκεια της εργάσιμης μέρας και από την παραγωγικότητα των εργατών
Ωραιότατη η παρέμβασή σου. Τέτοια θέλω. Και ποτέ δεν είναι εκτός θεματικής ο αναγκαιός χρόνος εργασίας. :)
Επειδή αναφέρομαι σε πρωτόλεια καπιταλιστική εργασία, την αμιγώς χειρωνακτική οικοδομή, (καρότσι, φτυάρι και μπετονιέρα τα μοναδικά μέσα του Σταθερού Κεφαλαίου που μας προσφέροταν, ως εργάτες) ο χρόνος εργασίας που αντιστοιχούσε με το ημερομίσθιο μας ήταν κάπου στις 4 ώρες (ο αναγκαίος που λέγαμε). Ο πλεονάζων χρόνος είναι ο χρόνος που δημιοουργεί την υπεραξία, τουτέστιν το κέρδος για τον κάτοχο των μέσων παραγωγής.
Έλα όμως που στην περίπτωση εμού (του ιδίου) και του Ρουμάνου συναδέφλου μου, αυτό ξεπερνούσε τα μισά, μιας και δουλεύαμε (όπως προείπα) για περιπου 4. Άρα ακόμα μεγαλύτερο κέρδος για το αφεντικό (υπεραξία).
"Το άθροισμα της αναγκαίας εργασίας και της υπερεργασίας, των χρονικών διαστημάτων, στα οποία ο εργάτης παράγει την αξία που αναπληρώνει την εργατική του δύναμη και την υπεραξία, αποτελεί το απόλυτο μέγεθος του εργάσιμου χρόνου του - την εργάσιμη μέρα» έγραφε ο κάρολος κάπου 160 χρόνια πίσω.

Σε γενικές γραμμές ωστόσο και με την πάροδο του χρόνου και από τη δεκαετία του 20' ακόμα με αυτοματοποίηση και λοιπές καινοτομίες στην υπηρεσία του κεφαλαίου (Φορντισμός και Ταιηλορισμός) όλα αυτά άρχισαν να μετατρέπονται.
Όσπου φτάσασε στη δεκαετία του 80- που άρχισε στη Δύση να πέφτει η παραγωγή, να παράγεται όλο και περισσότερο ΠΛασματικό Κεφάλαιο, μέχρι να φτάσουμε στην 4τη βιομηχανική επανάσταση, στην εποχή της Πατέντας ( το λες και καρτέλ), στην εποχή της Ποσοτικής Χαλάρωσης κλπ.

Σε αμιγώς χειρωνακτικές εργασίες ωστόσο, όπου είναι ο εργάτης κι ο κεφαλαιοκράτης, κι η εργασία έχει απόλυτα προδιαγεγραμμένο χρονικό ορίζοντα (π. χ πρέπει σήμερα να περάσουμε πλάκες σε μια ταράτσα κι αύριο να πιάσουμε τον προάυλειο χώρο της ίδιας οικοδομής) τότε ο αναγκαίος χρόνος είναι ο μισός της εργάσιμης μέρας. Το υπόλοιπο πάει στις τσέπες τους εργολάβου.,


* ¨Ετσι είναι καλέ μου Χίπστερ. Ζόρικο το Κεφάλαιο. Εγώ, υπήρχαν στιγμές που απελπιζόμουν (να τα λέμε όλα :D ).Αποτελεί υπέρβαση στην ανθρώπινη ιστορία και προφανώς έχει ξεπεραστεί σε κάποια του σημεία. Όχι όμως το αρχικό του νόημα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Σάβ Ιουν 18, 2022 9:01 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Volunteer

 junior
Reactions: 120
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 8:26 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Ιουν 18, 2022 8:58 am

Το μπάσκετ που διδάσκει ο κόουτς Μπαρτζώκας είναι τόσο τεχνικό και περίπλοκο που χρειάζεται να ανατρέξουμε σε αναλυτικά εργαλεία του μαρξισμού για να το περιγράψουμε και να το καταλάβουμε! :lol: :bball: :banana:

3
3 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 18, 2022 9:22 am

Η χθεσινή μου άσχετη ανάρτηση για Ρουμάνους, οικοδομές, Μαρξικό Κεφάλαιο κλπ. έγινε για να αλαφρύνω το κλίμα με τον @ρεντφλάι. Προς άρση πιθανών παρεξηγήσεων (για κατάχρηση λάθος θεματικής κλπ) το βάζω εδώ.
* Μου ήρθε το ρουμανικό στοιχείο γιατί θυμάμαι να μας γράφει 1-2 φορές από τη Ρουμανία.

tarp7

allstar
Reactions: 1400
Δημοσιεύσεις: 3561
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 18, 2022 12:38 pm

Εννοείται κι ο Φαλ αποκτήθηκε για βασικός από την αρχή και για τα επόμενα 2 χρόνια θα είναι βασικός μας σέντερ.. Δεν νομίζω κανένας να περίμενε να είναι ο μάρτιν βασικός.Ο Φαλ ήρθε ως αναπληρωματικός σέντερ της δευτεραθλήτριας κόσμου, τώρα αν δεν αρέσει σ ορισμένους οκ, γούστα είναι αυτά. Επίσης η ευρωλίγκα έχει αλλάξει , σχεδόν όλες η ομάδες παίζουν με σέβεν φουτερ σέντερ που λέγαμε πιο παλιά. Επίσης ο κόουτς μπαρτζώκας ποτέ δεν δήλωσε ότι δεν θέλει ψηλούς σέντερ και για να τελειώνει αυτή παραφιλολογία παραθέτω τις δηλώσεις του ίδιου του Μπαρτζώκα πέρυσι στην media day: https://www.ertnews.gr/athlitismos/mpar ... -apo-persi.
«Η φιλοσοφία κάθε προπονητή είναι να εξελίσσει το μπάσκετ και νομίζω αν δεν αλλάζεις με όσα συμβαίνουν στο μπάσκετ όπως η αλλαγή των κανονισμών, η εξέλιξη της αθλητικότητας και η βελτίωση της ταχύτητας εκτέλεσης, θα μείνεις λίγο έξω από τις εξελίξεις.
Για τον Φαλ: «Επειδή συζητιέται αυτό για το ότι έψαχνα κοντούς ψηλούς δεν είναι αλήθεια. Εγώ έψαχνα γρήγορους ψηλούς. Αλλά αυτοί πάνε στο ΝΒΑ. Έτσι προσαρμόζεσαι σε κάποιες περιπτώσεις πιο κοντών παικτών. Από την άλλη υπάρχει μία στροφή στο ευρωπαϊκό μπάσκετ όσον αφορά το μέγεθος. Για παράδειγμα η Ρεάλ πέρυσι έπαιζε με Ταβάρες και Πουαριέ μαζί. Φέτος ήμασταν τυχεροί και υπογράψαμε τον Φαλ, ο οποίος έχει τα στοιχεία για να μας βοηθήσει».

Όπως λέει κι ο Μπαρτζώκας ο κάθε προπονητής θα πρέπει να εξελίσσεται αλλιώς μένεις πίσω.

Όταν πήγαμε στο ευρωμπάσκετ της σουηδίας το 2003 (αν θυμάμαι καλά ήταν το πρώτο ευρωμπάσκετ που είχε αλλάξει η επίθεση από τα 28 στα 23 δευτερόλεπτα.), εμείς συνεχίζαμε και παίζαμε μπάσκετ "28 δευτερολέπτων στην επίθεση" και φυσικά αποτύχαμε. :hammer:

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 18, 2022 1:21 pm

Hipster έγραψε:
Σάβ Ιουν 18, 2022 8:54 am
Redfly έγραψε:
Σάβ Ιουν 18, 2022 7:59 am


Τώρα εξηγούνται όλα. Το κεφάλαιο θέλει πάντως ηρεμία για να γίνει κατανοητό. Πολλοί το διάβασαν λίγοι το κατάλαβαν.
Ψεμματα λενε. Λιγοι το διαβασαν, πολλοι λενε το διαβασαν γιατι α) ηταν της μοδας καποτε β) για να μπορουν να το κραζουν.
Το λιγοι το καταλαβαν ισχυει, γιατι και δυσκολο ειναι και δεν θελουν καποιοι να το καταλαβουν μην σπασουν τα μπετα.
ΥΓ Δεν ειμαι Μαρξιστης, απλα μ αρεσει το διαβασμα και ειμαι 50+ :roofl:
Ίσως έχεις δίκιο, το βασικό πριν ξεκινήσει κάποιος να το διαβάσει αν θέλει να το καταλάβει πρέπει το <<εγώ >> του να είναι σε χαμηλά επίπεδα. Οπότε πίστεψέ με, λίγοι έως ελάχιστοι το κατάλαβαν. Αυτά.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Τελικών Α1 και Yποβιβασμένων Ομάδων Α1”