Γ' Εθνική 2021/22 - 2ος όμιλος

Συντονιστής: Captains

Basketikos111

 junior
Reactions: 62
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2021 11:53 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 10, 2021 10:01 am

Η μεταγραφικη περίοδος του Ιανουαρίου όπως εξήγγειλε η ΕΟΚ θα ισχύσει και για τις ομαδες της Γ?
Ο Μιλωνας πονάει στον άσο και ίσως θα επρεπε να το σκεφτούν. Επίσης δεν ξερω γθα πόσο θα ειμαι εξω ο κόκκαλης αλλα ειναι αλλη ομαδα με αυτόν.

Επίσης ο Ίκαρος θα χρειαστεί σίγουρα ενίσχυση επίσης στον ασο μετα τα πρώτα συμπεράσματα. Για εμένα δεν έχει ασο.

Γράφω μονο για αυτους τους 2 γιατι πιστεύω οτι ειναι και οι μόνοι που μπορούν να διαθεσουν budget extra.

0
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1089
Δημοσιεύσεις: 11130
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 10, 2021 10:28 am

Basketikos111 έγραψε:
Τετ Νοέμ 10, 2021 10:01 am
Η μεταγραφικη περίοδος του Ιανουαρίου όπως εξήγγειλε η ΕΟΚ θα ισχύσει και για τις ομαδες της Γ?
Ο Μιλωνας πονάει στον άσο και ίσως θα επρεπε να το σκεφτούν. Επίσης δεν ξερω γθα πόσο θα ειμαι εξω ο κόκκαλης αλλα ειναι αλλη ομαδα με αυτόν.

Επίσης ο Ίκαρος θα χρειαστεί σίγουρα ενίσχυση επίσης στον ασο μετα τα πρώτα συμπεράσματα. Για εμένα δεν έχει ασο.

Γράφω μονο για αυτους τους 2 γιατι πιστεύω οτι ειναι και οι μόνοι που μπορούν να διαθεσουν budget extra.
Bεβαιως και ισχυει.Και ενα πολυ καλο ονομα που εμαθα προσφατα ειναι ο Χριστοφορος Κελαιδης που δεν θα συνεχισει στον Μαραθωνα.Ακομα και αυτη την στιγμη μπορει καποιος να μεταγραφει,αλλα με 3 κατηγοριες διαφορα.Δηλαδη ο Κελαιδης πχ μπορει αμεσα να κλεισει σε ομαδα Α2.

0
Basketikos111

 junior
Reactions: 62
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2021 11:53 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 17, 2021 10:57 am

Προβλέπω νίκες για τους γηπεδούχους και στα περισσότερα παιχνίδια άνετες.

Επόμενη αγωνιστική (4η, 21/11)

ΑΟ Δάφνης- ΑΠΣ Παπάδος Γέρας 1

ΑΟΝΣ Μίλων- Τελεθριακός ΑΣ 1

ΑΕ Ίκαρου Καλλιθέας- ΦΟ Βροντάδου 1

ΑΟΦ Πορφύρας- ΓΣ Κορωπίου 1

Βούρειος ΑΟΛ-ΑΕ Πικερμίου 1

0
Basketikos111

 junior
Reactions: 62
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2021 11:53 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 21, 2021 7:08 pm

Μίλωνας, Δάφνη και ΒΑΟΛ συνεχίζουν αήττητοι και ο Ικαρος με μια ηττα, αυτη της πρεμιέρας απο Μιλωνα. Να σημειωθεί οτι ο Τελεθριακός ταξίδεψε με 6 παικτες στη Μεα Σμύρνη καθως ειχε 3 κρουσματα (Γκιζογιαννηδες και ακόμη εναν). Βεβεια και πληρης παλι θα εχανε κατ εμε. Το Πορφύρας Κορωπι αναβλήθηκε λογω 4 κρουσματων.

4η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΑΟ Δάφνης– ΑΠΣ Παπάδος Γέρας 82-55
ΑΟΝΣ Μίλων– Τελεθριακός ΑΣ 93-46
ΑΕ Ίκαρου Καλλιθέας– ΦΟ Βροντάδου 96-68
ΑΟΦ Πορφύρας- ΓΣ Κορωπίου (Αναβολή)
Βούρειος ΑΟΛ-ΑΕ Πικερμίου 76-71

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1426
Δημοσιεύσεις: 6366
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 21, 2021 7:37 pm

Με λίγα πρώτα συμπεράσματα, Μίλωνας το φαβορί μάλλον για την πρώτη θέση. Ίκαρος λίγο πιο πίσω, αλλά θα πρέπει να ανεβάσει ρυθμό αν θέλει να διεκδικήσει την πρωτιά, και Δάφνη λίγο πιο κάτω από Ίκαρο. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν οι υπόλοιπες ομάδες μπορούν να ακολουθήσουν αυτή την τριάδα. Κορωπί, Πορφύρας και Πικέρμι είναι σίγουρα μια σκάλα πιο κάτω και δεν έχουν αρχίσει και καλά, ενώ ο Τελεθριακός μετά τις ήττες από Βούρειο και Δάφνη έχει χάσει επίσης έδαφος. Ο οποίος Βούρειος με την σημερινή νίκη έθεσε γερή υποψηφιότητα για παραμονή.

0
Basketikos111

 junior
Reactions: 62
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2021 11:53 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 22, 2021 10:34 pm

Γιατί εγώ δεν πιστεύω πως ο Μίλωνας θα ναι ξ ομαδα που θα παρει την πρώτη θέση και την ανοδο? Δεν μου γεμιζει το ματι. Απ την αλλη ουτε ο Ικαρος. Βλέπω τη Δαφνη για την ανοδο. Και 2ο τον Μίλωνα και 3ο Ικαρο. Βεβαια δνε ξερει κάνεις, μπορεί να προκυψει και 2η θεση ανοδου

0
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1089
Δημοσιεύσεις: 11130
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 24, 2021 1:52 pm

Basketikos111 έγραψε:
Δευ Νοέμ 22, 2021 10:34 pm
Γιατί εγώ δεν πιστεύω πως ο Μίλωνας θα ναι ξ ομαδα που θα παρει την πρώτη θέση και την ανοδο? Δεν μου γεμιζει το ματι. Απ την αλλη ουτε ο Ικαρος. Βλέπω τη Δαφνη για την ανοδο. Και 2ο τον Μίλωνα και 3ο Ικαρο. Βεβαια δνε ξερει κάνεις, μπορεί να προκυψει και 2η θεση ανοδου
Γιατι οχι?Δεν λες κατι παραλογο,δυνατη η Δαφνη,ας παρει και μια γυναικα την ανοδο :)
Ο Καραχαλιας μου εκανε εντυπωση με τους 19(5) ποντους που πετυχε.Εχουμε καθολου ινφο?Καπου στο Κορωπι τον ψιλοθυμαμαι.Που ειναι ο taraboura οταν τον χρειαζομαστε για scouting report :secret: ??

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 24, 2021 2:06 pm

gspara έγραψε:
Τετ Νοέμ 24, 2021 1:52 pm
Basketikos111 έγραψε:
Δευ Νοέμ 22, 2021 10:34 pm
Γιατί εγώ δεν πιστεύω πως ο Μίλωνας θα ναι ξ ομαδα που θα παρει την πρώτη θέση και την ανοδο? Δεν μου γεμιζει το ματι. Απ την αλλη ουτε ο Ικαρος. Βλέπω τη Δαφνη για την ανοδο. Και 2ο τον Μίλωνα και 3ο Ικαρο. Βεβαια δνε ξερει κάνεις, μπορεί να προκυψει και 2η θεση ανοδου
Γιατι οχι?Δεν λες κατι παραλογο,δυνατη η Δαφνη,ας παρει και μια γυναικα την ανοδο :)
Ο Καραχαλιας μου εκανε εντυπωση με τους 19(5) ποντους που πετυχε.Εχουμε καθολου ινφο?Καπου στο Κορωπι τον ψιλοθυμαμαι.Που ειναι ο taraboura οταν τον χρειαζομαστε για scouting report :secret: ??
Έφτασα! :) Πολύ σωστά θυμάσαι φίλε μου, είναι αυτός ο νεαρός που έπαιζε εφηβικά στο τοπικό Μυτιλήνης και μετά έπαιξε Κορωπί (πριν 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά) και μετά πήγε σε κολέγιο ΗΠΑ όπου συνδύασε σπουδές με μπάσκετ σε μια μικρή κολεγιακή ομάδα και μετά στη Μυτιλήνη όπου έπαιξε τοπικό με τον Αιολικό. Ψηλό δυάρι λίγο πάνω από τα 2 μέτρα (μπορεί να παίξει και άσος) με καλή τεχνική στο σουτ, από αυτούς τους "τρίποντους" παίκτες όπως θα έλεγε και ο Χατζηγεωργίου. Στα εφηβικά μάλιστα έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσα τρίποντα πετύχαινε. Μέχρι τώρα δεν είχε κάνει σε αγώνα εθνικής κατηγορίας εντυπωσιακή εμφάνιση, αυτή η επίδοση με εντυπωσίασε και εμένα αλλά δεν με εξέπληξε. Είναι στυλ παίκτη που λείπει από το ελληνικό μπάσκετ, με επικίνδυνο σουτ. Αυτό, συνδυαστικά με το ύψος του νομίζω δίνει καλές προοπτικές για το μέλλον ειδικά σε β και γ εθνική. Εγώ θα τον χαρακτήριζα κλασικό δυάρι σουτέρ, ένα είδος προς εξαφάνιση στο ελληνικό μπάσκετ πλέον.

1
1 Εικόνα
Basketikos111

 junior
Reactions: 62
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2021 11:53 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Νοέμ 27, 2021 9:17 pm

Προβλέψεις για την 5η αγωνιστική, τι λέτε?

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ-ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ 2

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 2(πιθανή εκπληξη για ασο αν ο τελεθριακος εμφανιστεί ψυχωμενος μετα την ταπεινωτικη ηττα της προηγούμενης αγωνιστικής)

ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟ-ΠΟΡΦΥΡΑΣ 1

ΒΑΟΛ-ΚΟΡΩΠΙ 1

ΑΕ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ-ΔΑΦΝΗ 2

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 28, 2021 12:17 pm

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ-ΜΙΛΩΝΑΣ 2 (μεγάλη διαφορά δυναμικότητας)

ΒΑΟΛ-ΚΟΡΩΠΙ 1 (κλειστός αγώνας αναμένεται, δύσκολα σπάει η έδρα στη Χίο)

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 2 (άγνωστο αν θα παίξουν οι απουσιάζοντες για τον Τελεθριακό. δύσκολο διπλό για Ίκαρο)

ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ-ΠΟΡΦΥΡΑΣ 2 (αν δεν κερίσει και αυτόν τον αγώνα ο Πορφύρας, θα μπλέξει νωρίς)

ΠΙΚΕΡΜΙ-ΔΑΦΝΗ 2 (εντυπωσιάζει φέτος η Δάφνη με τη σταθερότητα και τις εμφανίσεις που πραγματοποιεί)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1089
Δημοσιεύσεις: 11130
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Νοέμ 29, 2021 12:56 pm

Πικέρμι-Δαφνη 70-79(39-33)
Επέλεξα να κάνω την εκδρομουλα στο εξωτικό Πικέρμι αυτή την αγωνιστική.Μου έδωσε και το κίνητρο ο taraboura,αν και τελικά δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Καραχάλιας😩.
Δίκαιη νίκη για την Δάφνη με ασταμάτητο Τζιβελεκα.Το Πικέρμι ,αν και χωρίς Δαχρετζη,το πάλεψε,προηγήθηκε και 46-35 στο 3ο δεκαλεπτο,αλλά η Δάφνη είχε περισσότερες λύσεις.
Ψάχνει για ψηλό η Δάφνη,αφού ο Αναγνώστου αποχώρησε για Μαϊάμι(όχι τους Ηeat😁).Λέτε να γίνει κάνα μπαμ με Ματαλιωτακη?💣

1
1 Εικόνα
Basketikos111

 junior
Reactions: 62
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2021 11:53 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Νοέμ 30, 2021 12:00 pm

Δύσκολο για Ματαλιωτακη οχι μονο στη Δαφνη αλλα σίγουρα σε καμια ομαδα Γ.
Θα πρέπει πρωτα να μη βρει πρόταση απο Α2.
Επίσης με τι budget να τον χτυπήσει ομαδα Γ.
Ψηλοί γενικά δεν υπάρχουν.
Ενω και ο Μίλωνας εχει θεμα στη ρακέτα. Κουκουνιας και Μπενος δεν αποδίδουν στο μέγιστο ως τώρα και αυτο πιστεύω θα φανει στο παιχνδι με τη Δαφνη που έχει καλύτερες επιλογές στη ρακετα.

Εντωμεταξύ μεχρι την 8η και 9η αγωνιστική Μιλωνας, Δαφνη και Ίκαρος θα πάνε με νικες. Στην 8η και 9η θα καθοριστουν πολλα καθώς η Δάφνη έχει 2 κολλητά ντέρμπι με Μίλωνα και Ικαρο. Αν ο Ικαρος κανει και αλλη ηττα χεραιταει την άνοδο. Ενώ αν χασει ο Μιλωνας απο τη Δαφνη τοτε θα έχουμε πρωταθλημα για γερα νευρα μεχρι το τελος.

0
Basketikos111

 junior
Reactions: 62
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2021 11:53 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 03, 2021 9:36 am

6η αγωνιστική:

6 άσους βλεπω και αν καπου μπορουμε να δούμε πιθανα δίπλα μόνο στο Πορφύρας Τελεθριακός με την ομαδα της Ιστιαίας να ψαχνει την αντιδραση μετα απο ηττες και απωλειες βασικων παικτών λογω κορωνοιου.

Επίσης ντέρμπι παραμονής το ΦΟΒ Κορωπι ετσι όπως εχει εξελιχθεί η πορεία του Κορωπίου.

Τέλος στο Δάφνη ΒΑΟΛ ισως κάποιοι περιμένουν ντέρμπι αλλα εγω βλέπω εύκολη επικράτηση.

ΜΙΛΩΝ-ΠΙΚΕΡΜΙ 1
ΔΑΦΝΗ-ΒΑΟΛ 1
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ 1
ΠΟΡΦΥΡΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 1
ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ-ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 1

0
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 03, 2021 10:13 am

ΜΙΛΩΝΑΣ-ΠΙΚΕΡΜΙ 1 (όχι τόσο εύκολα όσο τους προηγούμενους αγώνες αλλά στάνταρ άσος, διαφορά δυναμικότητας)

ΔΑΦΝΗ-ΒΑΟΛ 1 (θα συμφωνήσω και εγώ προβλέπω εύκολη επικράτηση για τη Δάφνη που εντυπωσιάζει φέτος)

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ 1 (στάνταρ νίκη)

ΠΟΡΦΥΡΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 2 (πολλά θα εξαρτηθούν από το αν θα είναι πλήρης ο Τελεθριακός. και οι δύο ομάδες σε δύσκολη θέση)

ΦΟΒ-ΚΟΡΩΠΙ 2 (ο σημαντικός αγώνας για το Κορωπί έφτασε, αν δεν θέλει να μπλέξει άσχημα πρέπει να κερδίσει)

Εγώ έχω περιέργεια επίσης πως θα λειτουργήσει για πρώτη φορά το πείραμα με τις μεταγραφές Ιανουαρίου. Αναρωτιέμαι πόσες ανακατατάξεις θα φέρει στα ρόστερ των ομάδων.

0
Basketikos111

 junior
Reactions: 62
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2021 11:53 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 03, 2021 10:28 am

Σχετικά με τη μεταγραφικη περίοδο τα πράγματα ειναι δεδομένα καθώς ολα ειναι συνάρτηση των budgets. Ο Μίλωνας και ο Ίκαρος εχουν το "πορτοφολι" να βγουν στην αγορά το θεμα ειναι οτι και οι 2 δεν έχουν απώλειες για να καλύψουν. Η Δάφνη που με μια δυο προσθήκες μπαίνει φαβορί για ανοδο κατ εμε δεν έχει το πορτοφολι καθώς υπερβαση εχει κανει φέτος και ο πρόεδρος δεν έχει τα οικονομικα δεδομένα αλλων εποχών.

Ίσως ο Τελεθριακός είναι η μονη ομαδα που θα μπορούσε υπο προϋποθέσεις να ξοδεψει αλλα μετα τις προσφατες ηττες μαλλον θα ειναι ξενερωμενοι οι άνθρωποι και δεν θα προβούν σε εξοδα.

Κοινώς, ναι ισως γίνουν κινήσεις αλλα μην περίμενουμε μεταγραφικες βόμβες στον 2ο ομιλο.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γ Εθνική-National League 2”