Γ' Εθνική 2ος Όμιλος 2023/24

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1113
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 07, 2024 7:20 pm

Φωτητζογλου σαφεστατα δεν παταγε καλα λογω του τραυματισμου με Δουκα,αλλα πααααρα πολυ καλυτερη ομαδα η ΚΑΠ απο τον Πανναξιακο.Υπο κ.σ. το θεωρω δεδομενο οτι θα κανει την ανατροπη κ θα προκριθει 2-1.Αν περασει ο Πανναξιακος θα ειναι ακομα μια στεναχωρη ηττα του αθληματος...

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 249
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Δευ Απρ 08, 2024 10:43 am

Επειδή το ματς που θα ήταν η πρώτη επιλογή μου έπεφτε μακριά (στην Ελευσίνα), είπα να πάω να δω το Ίκαρος Κ. με Ραφήνα στο γήπεδο του Εσπέρου.
Πως μου φάνηκε το ματς μέσα από τα μάτια κάποιου ουδέτερου. :shock:

Με τίποτα η τελική διαφορά και ακόμα περισσότερο η διαφορά που έφτασε κοντά στους τριάντα πόντους δεν αντικατοπτρίζει την διαφορά των ομάδων.

Δεν υπήρξε παίχτης που να υστέρησε από τον Ίκαρό Κ. αλλά για εμένα ο Κουλούρης με ηρεμία και αποφασιστικότητα ήταν αυτός που ξεκολλούσε την ομάδα όταν πήγαινε να πάρει τα πάνω της η Ραφήνα.
Ότι και να λένε για το νεανικό ροστερ του Ικάρου όλη η ομάδα χτες άρχιζε και τελείωνε με τον Κουλούρη, καταπληχτικούς σκόρερ για οποιαδήποτέ ομάδας της κατηγορίας.
Κατά τα αλλά είδα έναν Ίκαρό με γεμάτο ροστερ από παιδιά με όρεξη και ενέργεια και έναν πολύ καλό προπονητή που ξέρει να διαχειρίζεται άριστα το ροστερ του και αυτό κάνει την διαφορά.
Η ομάδα ψάχνει το ελεύθερο σουτ άρα τα πολλά τρίποντα είναι κάτι απολυτά λογικό και η μπάλα δεν κολλά σε χεριά.

Το κύριο πρόβλημα της Ραφήνας πιστεύω ότι ήταν χτες η διαχείριση από τον προπονητή του μικρού ρόστερ της.
Στη Ραφήνα ένας Μουμπαρακ χτες στην επίθεση να τον πιείς στο ποτήρι. Αλλά αμυντικά ακόμα επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, στο δεύτερο ημίχρονο το -20 το έκανε μόνος του -12 μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά, μετά του σφυρίχτηκε το τέταρτο φάουλ που ουσιαστικά τον έβγαλε εκτός παιχνιδιού.
Ωραίος παίχτης ο ψηλός της Ραφίνας Καπένης που αθλητικά και σωματικά είναι πολυτέλεια για την κατηγορία, δυστυχώς το παιδί δεν έχει μάθει καλά την θέση του (5αρι) ούτε αμυντικά ούτε στην επίθεση και αδικεί τον εαυτό του.
Ο Άρχος χτες ήταν σε κομμάτια του παχνιδιου που δεν βλεπόταν και ήτανε ακριβός τότε που ο Ίκαρος έπαιρνε τις διάφορες.
Το τεσσαρι της Ραφήνας (Δεκαβάλλας) χτες ήταν αλλού για άλλου, πολύ άστοχος και πολύ γκρινια στο παιχνίδι που οδήγησε και στην αποβολή του με δυο τεχνικές ποινές.
Το 2-3 της Ραφήνας Μαντακας πολύ καλός σουτέρ και παίχτης οικονομίας και πιέζει πολύ καλά στην άμυνα, μάλλον θα έπρεπε να μπει πιο νωρίς και πιο πολύ. Το ίδιο και ο δεύτερος άσσος ο Καρέλλας με έναν τόσο κουρασμένο Άρχο που ταλαιπωρούσε την μπάλα γιατί δεν έπαιξε περισσότερο και πιο νωρίς, όσο έπαιξε ήτανε απόλυτα θετικός.
Οι άλλοι παίχτες της Ραφίνας χτες κινηθήκαν στην μετριότητα αλλά το πάλεψαν.

Είχε και διαιτητικά παράπονα η Ραφήνα μπορεί και δικαιολογημένα, αλλα δεν εγκρίναν με τίποτα τον αγώνα.

Πιστεύω να μην τελειώσει η σειρά στη Ραφήνα την Κυριακή που θα είμαι στο Βυζαντινό για να ξανά καταφέρω να δω ένα ακόμα ματς στη Καλλιθέα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1113
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 08, 2024 5:49 pm

Ημίχρονο στο Δαις,Δουκας-Κρονος 37-32(18-20)
Ο Δούκας ξεκίνησε δυνατά (16-7) αλλά με σερί 0-13 ο Κρόνος προσπέρασε 16-20 χάρη στον φοβερό Μπελιτση που έχει σκοράρει 19 με 3 τρίποντα !!!
Στην 2η περίοδο Γεραμανης και Σγουρός φρεναραν τον οίστρο του Κρόνου και ο Δούκας πήρε τα ηνία.Κριμα που λείπει από Κρόνο ο θαυματουργός νεαρός Σουγλερης,ήθελα πολύ να τον δω λαιβ....

0
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1113
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 08, 2024 6:18 pm

Το ματσάκι συνεχίζει να είναι Δούκας vs Μπελιτσης.
Τρίτη περίοδος 62-50 με τον Μπελιτση να έχει σκοράρει ήδη 30 με 6 τρίποντα.....

0
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1113
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 08, 2024 7:57 pm

O Kρονος κρατησε για 6 λεπτα στην 4η περιοδο αποντο τον Δουκα,αλλα δεν καταφερε να μειωσει περισσοτερο απο 62-57.Ο Καραισκος κερδισε τις μαχες στην ρακετα (Βαρσαμουλης προβλημα στην μεση) και καθαρισε,με το 3ποντο του Ζαβιτσανου (70-61) να βαζει το κερασακι στην τουρτα.Δυστυχως για τον Δουκα αποχωρησε τραυματισμενος(αστραγαλο) ο Κορομηλιας στο 38'.
Τον αγωνα παρακολουθησε και αυτη την φορα ο κοουτς Σκαραφιγκας και οι φημες στο Δαις οργιαζουν........

0
polykos

 euroleague
Reactions: 497
Δημοσιεύσεις: 1723
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 08, 2024 11:38 pm

Εχει παγώσει το γήπεδο με τον τραυματισμό του κορομηλιά, μιας και το πόδι για κάποιο λόγο έχει έρθει σε μια παράξενη θέση που όλοι υποθέτουν τα χειρότερα. Ευτυχώς αργότερα επιστρέφει έστω κουτσαίνοντας. Ενδιάμεσα όμως ο κοψιάς, στην πεντάδα εκείνη τη στιγμή, έχει βοηθήσει στη μεταφορά του συμπαίκτη του και για πολύ λίγο εχει αργήσει να επιστρέψει. Με τον κανονα, λάθος. Πολλά λάθη μπορώ να βρώ.
Ο Αναστασίου απαιτεί να αρχίσει το ματς, αναγκάζοντας να γίνουν αλλαγές στη πεντάδα. Γιατί τέτοια βιασύνη????? Πόσο "μυγα μεσα στο γάλα" θέλουν να δείχνουν κάποιοι ανθρωποι?????
ΥΓ σεβασμός στο Μπελίτσαρο....δεν είναι τα τρίποντα μόνο, πάλεψε κάθε φάση.

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1113
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 09, 2024 7:00 am

Φιλτατε polykos με προβληματιζει και με ιντριγκαρει ο Κρονος καθε φορα που τον παρακολουθω απο την αρχη της χρονιας.Για την ωρα,εχω εκτεθει στην μπασκετοπαρεα μου οτι τον θεωρω by far νο1 φαβορι για την ανοδο.Θα τον παρομοιαζα με φερραρι που πρεπει να αλλαξει τα φθαρμενα λαστιχα........Εχω αδικο?

0
polykos

 euroleague
Reactions: 497
Δημοσιεύσεις: 1723
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 09, 2024 3:54 pm

gspara έγραψε:
Τρί Απρ 09, 2024 7:00 am
Φιλτατε polykos με προβληματιζει και με ιντριγκαρει ο Κρονος καθε φορα που τον παρακολουθω απο την αρχη της χρονιας.Για την ωρα,εχω εκτεθει στην μπασκετοπαρεα μου οτι τον θεωρω by far νο1 φαβορι για την ανοδο.Θα τον παρομοιαζα με φερραρι που πρεπει να αλλαξει τα φθαρμενα λαστιχα........Εχω αδικο?
Κυττα, χωρίς να θέλω να στρογγυλέψω την απάντησή μου..... έκανες λάθος κι εκτέθηκες :roofl:
Η ομάδα του κρόνου δεν φαίνεται να λύνει κάποια θέματα μετα την αποχώρηση του Δεγαιτα, αντίθετα υπάρχει διχογνωμία και τριχογνωμία θα έλεγα.
Μουρμουρητά, με αποτέλεσμα και οι κάποιες ικανότητες παικτών να εξαυλώνονται. Συμβαίνουν αυτά.
Αντίστοιχα ο Δούκας θα έλεγα οτι έχει αρκετά περισσότερο ταλέντο και είναι κρίμα η διοίκηση να εγκλωβίζει ταλαντούχα παιδιά σε ένα περιβάλλον προβληματικό, χωρίς προπονητική εμπνευση και χωρίς γήπεδο.
Δίνω πολλές πιθανότητες τελικά στο Πικέρμι για άνοδο, που μου φαίνεται στην κατάλληλη ώρα πιο συμπαγές.

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
polykos

 euroleague
Reactions: 497
Δημοσιεύσεις: 1723
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 09, 2024 3:55 pm

gspara έγραψε:
Τρί Απρ 09, 2024 7:00 am
Θα τον παρομοιαζα με φερραρι που πρεπει να αλλαξει τα φθαρμενα λαστιχα........Εχω αδικο?
Θα έλεγα seat ibiza :banana: :banana:

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Gkos

 champion
Reactions: 407
Δημοσιεύσεις: 8801
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 11, 2024 8:10 pm

Ο Δούκας επικράτησε ξανά του Κρόνου και έκανε το 2-0.
Περιμένουμε ρεπορτάζ από Polykos ή/και gspara!

0
polykos

 euroleague
Reactions: 497
Δημοσιεύσεις: 1723
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 11, 2024 8:43 pm

Η αλήθεια είναι οτι η σειρά αυτή μου φαινόταν 2-0 και έγινε.
Αλλά ίσως λίγο πιο δύσκολα απο ότι το προέβλεπα, απλά αυτή τη στιγμή ο Δούκας προσπαθεί να παίξει ΚΑΤΙ και μερικές φορές το καταφέρνει. Ο Κρόνος έχει χασει το μυαλό του και απλά κάποιες αναλαμπές κάποιων παικτών όπως ο Βαλσαμούλης ή ο Μπελίτσης τον κράταγαν στο ματς. Απο την άλλη η καθοδήγηση του Κοψιά ήταν η απαρχή για οτι καλό γινόταν απο τη μεριά του Δούκα με ένα Ζαβιτσάνο ιδίως στο Β να βάζει τα πάντα.
Το είπα και παλιότερα, το όποιο ταλέντο και τα σωματικά προσόντα των παικτών του Δούκα είναι κρίμα να εγκλωβίζονται στην απάθεια της διοίκησης των εκπαιδευτηρίων, να μην έχουν γήπεδο διαθέσιμο και χρόνο να δουλέψουν.
ΥΓ είναι μαγεία να βλέπεις τέτοια ματς που μπορεί να είναι και οχι αριστης ποιότητας, με μπασκετική παρέα με προπονητές και παίκτες. Με τον απαιτούμενο πικρόχολο σχολιασμό που εμπνέεται απο σεβασμό και ενδιαφέρον κι οχι απο οποιο συμφέρον
ΥΓ ο Σκαραφίγκας πάλι ήταν στο γήπεδο

0
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Gkos

 champion
Reactions: 407
Δημοσιεύσεις: 8801
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 1:27 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 11, 2024 9:11 pm

polykos έγραψε:
Πέμ Απρ 11, 2024 8:43 pm

ΥΓ ο Σκαραφίγκας πάλι ήταν στο γήπεδο
Λες να αναλάβει τον Δούκα του χρόνου; 🤫😂

0
polykos

 euroleague
Reactions: 497
Δημοσιεύσεις: 1723
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 11, 2024 9:26 pm

Gkos έγραψε:
Πέμ Απρ 11, 2024 9:11 pm
polykos έγραψε:
Πέμ Απρ 11, 2024 8:43 pm

ΥΓ ο Σκαραφίγκας πάλι ήταν στο γήπεδο
Λες να αναλάβει τον Δούκα του χρόνου; 🤫😂
Μπα!!!!!
Τον παναθηναικό, βλέπει φτηνούς και καλούς παίκτες

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 249
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Απρ 16, 2024 10:27 am

Κυριακή απόγευμα στο Βυζαντινό για το ΠΕΡΑ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ, το ΠΕΡΑ με την πλάτη στον τοίχο με έκανε να πιστεύω ότι θα δούμε ένα δυνατό παιχνίδι.
Έτσι και ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ το πρώτο δεκάλεπτο.
Αλλά με την αρχή του δευτέρου δεκάλεπτου η ΕΛΕΥΣΙΝΑ άρχισε σιγά σιγά να παίρνει διαφορά, παίζοντας όντος καλύτερο μπάσκετ με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-44.
Το Τριτο δεκάλεπτο έκλεισε με την μεγαλύτερη διαφορά στον αγονα +19 πόντους για την ΕΛΕΥΣΙΝΑ.
Το τέταρτό δεκάλεπτό ξεκίνησε με το ΠΕΡΑ να μπαίνει δύναται και την ΕΛΕΥΣΙΝΑ να έχει εκτός τους 3 στους 5 βασικούς της, με γρήγορους πόντους το ΠΕΡΑ μείωσε αισθητά την διαφορά και ανάγκασε τον προπονητής της ΕΛΕΥΣΗΝΑΣ να επαναφέρεις το βασικοί του σχημα στο παρκέ και παίζοντας έξυπνα συντηρήσαν την διαφορά.
Το ματς έληξε 61-68 και το ΠΕΡΑ έπεσε στην Α΄ΕΣΚΑΝΑ. :sad:

Δεν μου φάνηκε ότι η ΕΛΕΥΣΙΝΑ είχε τόσο καλύτερο ροστερ από το ΠΕΡΑ που να δικαιολογεί αυτό το άνετό 2-0. :-?

Πολύ γκρίνια και φωνές από τον coach Χολέβα προς τους παίχτες του (που περισσότερο κακό από καλό μου φάνηκες ότι έκαναν), χωρίς όμως με κινήσεις του από τον πάγκο να προσπαθεί να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι. :argument:

Από την άλλη και ο coach Μαυρογιάννης με τον τρόπο που έβαλε την ομάδα του στο παρκέ στο τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε στο ΠΕΡΑ πολλες ελπίδες να ελπίζει … αλλά τελικά δεν του στοίχισε.
Θετική όμως εντύπωσή που πρέπει να του την πιστώσουμε είναι η καλή άμυνα (ατομική και προπαντός ομαδική) των παιχτών της ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ σε αντίθεσή με αυτή του ΠΕΡΑ, που ιδικά στο ομαδικό κομμάτι ηταν απαράδεχτη. :cry:

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γ Εθνική-National League 2”