Τελικός: Γαλλία - ΗΠΑ

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 1:40 pm

pan24 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 1:23 pm
Vas έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 1:09 pm


Ο μόνος λόγος που αναφέρουμε τον KD είναι ότι στις πραγματικες Dream Teams αν εβγαζες ένα παικτη δεν θα είχε καμία διαφορά! Θα κέρδιζαν εξίσου 30+ ποντους. Βγάλε δηλαδή τον Τζόρνταν από την Dream Team 1 , k και τον Σακίλ από την 2. Πιστεύεις δεν θα κέρδιζαν με 30+?

Όπως είπα και σε άλλο ποστ , αυτό εμένα μου δείχνει ότι έχει πεσει το Αμερικανικό μπάσκετ και η ψαλίδα κλείνει ακόμα πιο πολυ με το Ευρωπαϊκό.

Ο μόνος λόγος που ακόμα υπάρχει αυτή η διαφορά στις εθνικές είναι ότι η Αμερική αντλεί από 300 μυρια ενώ η Γαλλία από 50 και η Σερβία από 5!!
Για να κάνεις dream team πρέπει να έρθουν και οι παίκτες όμως.
Δηλαδή αν κατέβαζαν 5αδα Curry, Booker, Durant, Lebron, Davis πχ πάλι 30αρες θα έριχναν.

Η ψαλίδα έχει κλείσει αρκετά αλλά απέχουν ακόμα χιλιόμετρα οι δύο κόσμοι.

Στους superstars η ψαλίδα έχει κλείσει(Γιάννης, Doncic, Jokic κλπ) όμως κάτω από αυτό το επίπεδο η διαφορά παραμένει χαώδης.

Κάτι που έχει αλλάξει είναι ότι οι Αμερικάνοι είναι ακόμα πιο αδιάφοροι για την εθνική τους, πλέον έχουν τεράστιες απουσίες ακόμα και σε Ολυμπιακούς.


Νομίζω ότι το θέτεις πολύ εύστοχα.
Βέβαια, τα μεγάλα ματς σε μεγάλες διοργωνώσεις κρίνονται από τους 9-10 καλύτερους παίκτες.
Κι εκεί είναι που έχουν γίνει τα βήματα από τις υπόλοιπες εθνικές.

Και ναι, οι σταρ του ΝΒΑ βαριούνται. Κάτι που το είδαμε και φέτος όμως στην περίπτωση της Σερβίας στο προολυμπιακό.

Στα υπόλοιπα, και τα δικά μας αν δεν βρούμε τους αντίστοιχους Πρέπελιτς και Τσάντσαρ να πλαισιώνουν τον Γιάννη, δεν θα χαρούμε ούτε είσοδο σε ημιτελικά. :roll: Και δεν θα μπορέσουμε να αξιοποιήσουμε το δώρο που μας έλαχε με την περίπτωση του ΓΙάννη.
Εμένα αν ήμουν στην εθνική (λέμε τώρα...), αυτό θα με απασχολούσε μονίμως. Κι αν με τον έναν μπορεί κάτι να γίνει (Ντόρσεϊ) με τον άλλον μας βλέπω σε κατεύθυνση τεχνασμάτων Ράσο Νεστέροβιτς. :oops:

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Σάβ Αύγ 07, 2021 1:49 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
gourgou

 a1greece
Reactions: 110
Δημοσιεύσεις: 856
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2014 9:51 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 1:45 pm

Vas έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 1:09 pm

Ο μόνος λόγος που αναφέρουμε τον KD είναι ότι στις πραγματικες Dream Teams αν εβγαζες ένα παικτη δεν θα είχε καμία διαφορά! Θα κέρδιζαν εξίσου 30+ ποντους. Βγάλε δηλαδή τον Τζόρνταν από την Dream Team 1 , k και τον Σακίλ από την 2. Πιστεύεις δεν θα κέρδιζαν με 30+?

Όπως είπα και σε άλλο ποστ , αυτό εμένα μου δείχνει ότι έχει πεσει το Αμερικανικό μπάσκετ και η ψαλίδα κλείνει ακόμα πιο πολυ με το Ευρωπαϊκό.

Ο μόνος λόγος που ακόμα υπάρχει αυτή η διαφορά στις εθνικές είναι ότι η Αμερική αντλεί από 300 μυρια ενώ η Γαλλία από 50 και η Σερβία από 5!!
Και οι τωρινοί Αμερικάνοι πάλι 30άρες θα έριχναν στους τότε Ευρωπαίους, αλλά και η τότε dream team δεν θα κέρδιζε τόσο άνετα τώρα. Το είχε πει πολύ εύστοχα ο Γιώργος σε ένα ποστ, ότι τότε οι Ευρωπαίοι έβλεπαν τους Αμερικάνους σαν εξωγήινους. Χάνανε από την κλήρωση.

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1730
Δημοσιεύσεις: 3918
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 3:19 pm

Vas έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 1:09 pm
Όπως είπα και σε άλλο ποστ , αυτό εμένα μου δείχνει ότι έχει πεσει το Αμερικανικό μπάσκετ και η ψαλίδα κλείνει ακόμα πιο πολυ με το Ευρωπαϊκό.

Ο μόνος λόγος που ακόμα υπάρχει αυτή η διαφορά στις εθνικές είναι ότι η Αμερική αντλεί από 300 μυρια ενώ η Γαλλία από 50 και η Σερβία από 5!!
Το ευρωπαϊκό μπάσκετ έχει σίγουρα ανέβει αλλά δεν νομίζω ότι το αμερικανικό έχει πέσει. Η ψαλίδα έχει κλείσει σίγουρα σε σχέση με τα 90s αλλά δεν φαίνεται να κλείνει ακόμα περισσότερο. Τα αποτελέσματα στα U17 και U19 πρωταθλήματα της FIBA την τελευταία δεκαετία δεν προϊδεάζουν για περαιτέρω κλείσιμο της ψαλίδας αλλά μάλλον για το αντίθετο.

Η παραγωγή παικτών των Αμερικανών είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη και αυτό δεν οφείλεται μονάχα στις πληθυσμιακές διαφορές. Και η Κίνα έχει 2 δις πληθυσμό αλλά δεν βγάζει μπασκετμπολίστες. Η τεχνογνωσία των ΗΠΑ είναι ακόμα αρκετά μπροστά από αυτή των υπολοίπων.

Στις αρχές του τουρνουά φαινόταν πως οι ΗΠΑ θα έχουν πρόβλημα αλλά βελτίωσαν αρκετά την αμυντική τους τακτική και έφτασαν στο χρυσό μετάλλιο εκμεταλλεύομενοι στο έπακρο τις αμυντικές ικανότητες των παικτών τους. Με τα "αν" δεν γράφεται ιστορία, αν δεν έπαιζε ο Durant ίσως έπαιζε ο Curry, o Harden, o Leonard, o AD κλπ και το αποτέλεσμα μάλλον θα ήταν το ίδιο.

Όσον αφορά το Ευρωμπάσκετ του 2022 στο οποίο αναφέρθηκαν αρκετοί φίλοι πιο πάνω, μάλλον θα απογοητευτούν όσοι περιμένουν να δουν τους ευρωπαίους NBAers να κατεβαίνουν. Ειδικά μετά τη φετινή εξαντλητική σεζόν που ολοκλήρωθηκε τον Ιούλιο για όσους προχώρησαν αρκετά στα playoffs και συνδυάστηκε με προολυμπιακά τουρνουά και ΟΑ μέσα στο κατακαλόκαιρο. Το πιθανότερο είναι να δούμε πολλές αναπτυξιακές ομάδες στο Ευρωμπάσκετ του χρόνου και οι ΝΒΑers να προτιμήσουν να αγωνιστούν μόνο σε κάποιους αγώνες των καλοκαιρινών παραθύρων των προκριματικών του FIBA World Cup 2023.

Τον ερχόμενο Νοέμβριο λοιπόν ξεκινάει η ...τραγωδία των προκριματικών με τη Σλοβενία να παλεύει για την πρόκριση με καλύτερους παίκτες τους Nikolic-Dimec και την Ελλάδα να έχει βασικη πεντάδα τους Κατσίβελη-Γιαννόπουλο-Ρογκαβόπουλο-Χουγκάζ-Χρυσικόπουλο :hoho:

Ο Θεός βοηθός :peace:

4
4 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 3:28 pm

Το προβλημα για την Ευρωπη ειναι το ιδιο που ειναι σε ολα τα γυναικεια ομαδικα σπορ : τα Αμερικανικα πανεπιστημια.

Με τετοιο pool πληθυσμου και τον αθλητισμο τοσο engrained στο εκπαιδευτικο τους συστημα, παντα θα παραγουν πολυ περισσοτερους τοπ αθλητες απο οποιονδηποτε αλλον.

Το πραγμα ειναι ακομα πιο εντονο στα γυναικεια, επειδη βαση νομου πρεπει να υπαρχει η ιδια χρηματοδοτηση σε ανδρικο και γυναικειο αθλητισμο στα κολεγια, ενω στην Ευρωπη που ο αθλητισμος γινεται μεσω συλλογων, το χρημα που υπαρχει ειναι αναλογικο της δημοτικοτητας του αθληματος, ετσι τα γυναικεια δεν εχουν πολλους πορους. Βλεπουμε τις ΗΠΑ να κυριαρχουν σε γυναικειο πολο και βολει που μετα βιας εχουν επαγγελματικη λιγκα.

Το μπασκετ πεφτει στην ιδια κατηγορια. Μπορει να μη φτιαξουν ποτε την ομαδα του 92 ξανα, μπορει καποια Ευρωπαϊκη χωρα να ειναι παντα αγωνιστικη, αλλα θα εχουν ενα τεραστιο pool τοπ αθλητων οι ΗΠΑ παντα. Δε θα αλλαξει αυτο.

2
2 Εικόνα
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 362
Δημοσιεύσεις: 6293
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 3:56 pm

Συγνώμη αν το ποστάρισμα μου φανεί λίγο επιθετικό, δεν έχω καμία τέτοια διάθεση. Απλά μερικές σκέψεις σε διάφορες απόψεις που γράφτηκαν πιο πριν...
Οι Ευρωπαίοι έδειξαν πως παίζεται το μπάσκετ
Και οι Αμερικανοί πως κερδίζεται ένας αγώνας μπάσκετ.
Αν βγάλεις τον Durant..
Για βγάλτε τον Doncic και τον Gobert να δω κάτι...
Έχει κλείσει η ψαλίδα
Αυτό γράφεται όχι μόνο όταν χάνουν οι Αμερικάνοι αλλά και όταν κερδίζουν. Το διαβάζω συστηματικά χρόνια τώρα. Πόσα εκατοστά κλείνει κάθε χρόνο; Για να ξέρω πότε πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ...
Μικτή Ευρώπης
Το ότι συζητάμε τι θα γινότανε με τη μικτή Ευρώπης είναι εκτός από τέρμα υποθετικό και τέρμα απελπισμένο! (<--- το λέω ευγενικά) Μην φτιάξετε μικτή Ευρώπης, φτιάξτε μικτή κόσμου ή μικτή διαγαλαξιακή ομάδα για να βάλουμε και τους παίκτες απ'το Space Jam μέσα.
Επίσης οι Αμερικάνοι σε αυτή την υποτιθέμενη σύγκρουση με την μικτή Ευρώπης θα πρέπει να είναι και αυτοί πλήρεις, όχι να παίζουν με τύπου LaVine.

Καλώς ή κακώς (και καλώς εννοείται για εμένα), η Αμερική είναι μπροστά, δείχνει το δρόμο, και η Ευρώπη απλά ακολουθεί. Ζήτω η Team USA.

2
2 Εικόνα
FIBA sucks!
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 4:03 pm

GK_23 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 3:19 pm
. Και η Κίνα έχει 2 δις πληθυσμό αλλά δεν βγάζει μπασκετμπολίστες.
Σιγά μην έχει και 4 δις. :P
1,4 έχει και 1.350 η Ινδία. 50 εκ. τους χωρίζουν περίπου.
Αλλά από τα 1.4 μέχρι τα 2δις είναι 600 εκ. διαφορά. Όσο μας κάνουν μαζί οι ΗΠΑ (330), η Γαλλία (60κάτι)και η Βραζιλία (210).

Μεταξύ σοβαρού κι αστείου το ποστ μου. :)
Κατά τ' άλλα, συμφωνώ με όλο το ποστ σου φίλε μου, με την επισήμανση ότι οι ΗΠΑ είναι πια στη δύση τους. Ως αυτοκρατορία. Με ότι αυτό συνεπάγεται σε όλες τις πτυχές της ζωής εκεί πέρα. Μια από αυτές με μεγάλα νούμερα μάλιστα είναι κι η "βιομηχανία" του αθλητισμού.

Κι επειδή είμαστε σε εποχές που τα πάντα "γράφουν" με απίστευτες ταχύτητες, ( η δεκαετία 2020-2030) θα είναι ίσως η καθοριστικότερη για την πορεία του ανθρώπινου πολιτισμού, του πλανήτη εν γένει) θα δούμε και τις συνέπειες και στο κομμάτι που μας ενδιαφέρει.

Τέλος, στην Κίνα, το μπάσκετ έχει πολύ μεγάλη άνοδο. Δεν ξέρουν γρι αγγλικά αλλά ξέρουν τις πεντάδες των ομάδων του ΝΒΑ. Και παίζουν πολύ μπάσκετ στα πάρκα τους, σε ομάδες. Κι έχουν και πολλούς ψηλούς. Πολλούς όμως. :)
Δεν λέω ότι θα φτάσουν τους αμερικάνους, αλλά ας έχουμε ανοικτά μάτια κι αυτιά (και μυαλά).

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 4:08 pm

Οι Ευρωπαίοι έδειξαν πως παίζεται το μπάσκετ
Και οι Αμερικανοί πως κερδίζεται ένας αγώνας μπάσκετ.
Kαι πώς χάνεται... έχασαν έναν και κέρδισαν τον τελικό με τη διαφορά στη μία κατοχή 30'' πριν το τέλος.
Έχει κλείσει η ψαλίδα
Αυτό γράφεται όχι μόνο όταν χάνουν οι Αμερικάνοι αλλά και όταν κερδίζουν. Το διαβάζω συστηματικά χρόνια τώρα. Πόσα εκατοστά κλείνει κάθε χρόνο; .
Πολλά. Όταν κατεβάζουν πεντάδα Χόλιντει, Λίλαρντ, Τέιτουμ, Ντουράντ, Αντεμπάγιο (που στο ΝΒΑ θα θεωρούταν εξοργιστικά superteam) και χάνουν ματς και σε άλλα μένουν 15π πίσω όταν παλιά με κολεγιόπαιδες κέρδιζαν άνετα ναι, έχει κλείσει πάρα πολύ. Ήδη χάνουν ματς.
Μικτή Ευρώπης
Το ότι συζητάμε τι θα γινότανε με τη μικτή Ευρώπης είναι εκτός από τέρμα υποθετικό και τέρμα απελπισμένο! (<--- το λέω ευγενικά) Μην φτιάξετε μικτή Ευρώπης, φτιάξτε μικτή κόσμου ή μικτή διαγαλαξιακή ομάδα για να βάλουμε και τους παίκτες απ'το Space Jam μέσα.
Δε χρειάζεται καμία μικτή, ήδη έχασαν από τη Γαλλία, όχι σε κάποια ταινία, στο ίδιο τουρνουά.
Καλώς ή κακώς (και καλώς εννοείται για εμένα), η Αμερική είναι μπροστά, δείχνει το δρόμο, και η Ευρώπη απλά ακολουθεί. Ζήτω η Team USA.
Τακτικά είναι αιώνες πίσω, αυτά που κάνουν οι Ευρωπαίοι κόουτς είναι δυσνόητα έως ακατανόητα, βγήκε ο άλλος και είπε "οι άλλοι έπαιζαν με plays" και το είπε λες και είναι ζαβολιά να μην παίζεις ανεγκέφαλα. Αν οι Αμερικανοί είχαν έστω μια στοιχιεώδη εφαρμογή τακτικής αντί να σουτάρουν από το logo θα κέρδιζαν με 40π γιατί τόση είναι η "παικτική" διαφορά του Λίλαρντ από τον Goulding και το Λαπροβιτόλα. Κοινώς ναι, σε επίπεδο ταλέντου είναι πολύ μπροστά ακόμη (μόλις τώρα η Ευρώπη αρχίζει να βγάζει τοπ παίκτες για επίπεδο ΝΒΑ σε σοβαρές ποσότητες), αλλά τακτικά είναι στο Μεσαίωνα.

4
2 Εικόνα 2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3240
Δημοσιεύσεις: 6058
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 4:21 pm

Petran911 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 10:05 am
Εάν έχουμε πλήρη ομάδα και τον Γιάννη, οτιδήποτε πέρα της 4αδας θα θεωρηθεί αποτυχία. Καλώς ή κακώς, το υλικό μας είναι αντίστοιχο των μεγάλων ομάδων, εκτός Γαλλίας και Σερβίας. Όλες οι υπόλοιπες ομάδες πλέον έχουν είτε καλούς Ευρωλιγκατους ή ένα σταρ και καλο σύνολο όπως πχ η Σλοβενία, η Ιταλία, η Γερμανία. Άγνωστο τι θα γίνει με την Ισπανία.
Σε θυμάμαι φίλε μου, πως είσαι θερμός φίλος της εθνικής ομάδας και των τόπικ της από το προηγούμενο φόρουμ :) . Νομίζω όμως πως η πραγματικότητα δεν είναι αυτή που θέλουμε πολλές φορές. Δυστυχώς η εθνική μας δεν έχει επιτυχίες εδώ και 15 χρόνια σχεδόν (12 και πάμε για 13) ενώ η γεννιά των "Ευρολιγκάτων" που αναφέρεις είναι πλήρως αποτυχημένη όταν φορούν το σορτσάκι της εθνικής. Ειδικά οι 90άρηδες δεν έχουν πετύχει τίποτα. Ζερό που λένε και στο χωριό μου :P .

Η μοναδική νίκη που μέτρησε όλα αυτά τα χρόνια ήταν το 2017 κόντρα στη Λιθουανία όταν και την αποκλείσαμε. Από εκεί και μετά (αλλά και πριν) μόνο μεγάλα λόγια και ανοργανωσιά
GK_23 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 3:19 pm

Όσον αφορά το Ευρωμπάσκετ του 2022 στο οποίο αναφέρθηκαν αρκετοί φίλοι πιο πάνω, μάλλον θα απογοητευτούν όσοι περιμένουν να δουν τους ευρωπαίους NBAers να κατεβαίνουν. Ειδικά μετά τη φετινή εξαντλητική σεζόν που ολοκλήρωθηκε τον Ιούλιο για όσους προχώρησαν αρκετά στα playoffs και συνδυάστηκε με προολυμπιακά τουρνουά και ΟΑ μέσα στο κατακαλόκαιρο. Το πιθανότερο είναι να δούμε πολλές αναπτυξιακές ομάδες στο Ευρωμπάσκετ του χρόνου και οι ΝΒΑers να προτιμήσουν να αγωνιστούν μόνο σε κάποιους αγώνες των καλοκαιρινών παραθύρων των προκριματικών του FIBA World Cup 2023.
Για αυτό βάζω τη Γερμανία στα φαβορί, επειδή το Eurobasket θα γίνει στην έδρα της και όσο να' ναι θα συγκεντρώσει λίγο περισσότερους αστέρες.
GK_23 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 3:19 pm
Τον ερχόμενο Νοέμβριο λοιπόν ξεκινάει η ...τραγωδία των προκριματικών με τη Σλοβενία να παλεύει για την πρόκριση με καλύτερους παίκτες τους Nikolic-Dimec και την Ελλάδα να έχει βασικη πεντάδα τους Κατσίβελη-Γιαννόπουλο-Ρογκαβόπουλο-Χουγκάζ-Χρυσικόπουλο :hoho:
Ο Θεός βοηθός :peace:

Όσο για το κομμάτι της εθνικής είναι ακριβώς έτσι όπως τα γράφεις. Αν έχουμε όμιλο με ψιλοκαλές ομάδες θα πέσει κλάμα. Ενδεικτικά αναφέρω πως στη θέση 5 δε θα έχουμε για διαφορετικούς λόγους τους: Γιάννη και Κώστα Αντετοκουνμπο, Καββαδά και Μαργαρίτη. Ενώ βασικός μας θα είναι ο Κακλαμανάκης με ηγέτη και σκόρερ τον Αθηναίου (αν θέλει να συνεχίσει στην εθνική) ή τον Αγραβάνη (αν και νομίζω πως "τελειώσε" από την εθνική)

* Όποιος NBAer είναι σε φάση συμβολαίου είναι ψιλοαπίθανο να κατέβει του χρόνου, εκτός και αν έχει δεθεί πολύ με την εθνική του. Π.χ. ο Porzingis είναι απίθανο να αγωνιστεί ξανά με τη Λετονιά, ο Vucevic με το Μαυροβούνιο και ίσως τον Jokic τον ξαναδούμε το 2024 αν έχουν προκριθεί οι Σέρβοι.

* Είμαστε εντελώς εκτός τόπικ :banana: αλλά για να επανέλθω θα πω, πως η Γαλλία μελλοντικά είναι η μόνη εθνική που θα μπορεί να κοντράρει τις ΗΠΑ. Θα έβαζα και τον Καναδά αλλά νομίζω πως το καλοκαίρι αυτό απέδειξε πως η φανέλα του και η νοοτροπία της ομοσπονδίας του είναι πολύ χαμηλά.

1
1 Εικόνα
Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 4:50 pm

Το μπάσκετ των Αμερικανών μοιάζει αντικειμενικά κάποιες φορές ατομικιστικό, ακούμε και για την μεγαλύτερη ομαδικότητα άλλων Εθνικών. Όσο όμως και αν σαν χώρα την λες μέχρι και χυδαία καπιταλιστική. Στο μπάσκετ οι ΗΠΑ έχουν κάνει 2 σωστά πράγματα καταφέρνουν να έχουν πρωτάθλημα που όλες οι ομάδες του θα παλέψουν διαχρονικά περισσότερο ή λιγότερο για πρωτάθλημα αντί να παλεύουν μόνο συγκεκριμένες δυνάμεις για την κορυφή. Και η έμφαση στους αστέρες με το αυξημένο επιθετικό μερίδιο που λαμβάνουν βοηθάει στην εμπορικότητα της λίγκας.

0
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 362
Δημοσιεύσεις: 6293
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 18, 2021 2:01 am

yorgos έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 4:08 pm
θα κέρδιζαν με 40π

Έχει ήδη γίνει αυτό και μάλιστα με το τρόπο που λες, παίζοντας ανεγκέφαλα.
yorgos έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 4:08 pm
Πολλά. Όταν κατεβάζουν πεντάδα Χόλιντει, Λίλαρντ, Τέιτουμ, Ντουράντ, Αντεμπάγιο (που στο ΝΒΑ θα θεωρούταν εξοργιστικά superteam) και χάνουν ματς και σε άλλα μένουν 15π πίσω όταν παλιά με κολεγιόπαιδες κέρδιζαν άνετα ναι, έχει κλείσει πάρα πολύ. Ήδη χάνουν ματς.
Καλά, ας το πάρουν σοβαρά με σωστό προγραμματισμό και ύστερα το συζητάμε γιατί κάποτε νικούσαν με κολλεγιόπαιδα ενώ τώρα όχι. Γιατί όσες φορές έγινε πραγματικά αυτό (και εννοώ πρόσφατα), αν οι Αμερικανοί συνεχίζανε να παίζουνε και δεν παρατούσαν τα παιχνίδια θα έπρεπε οι μπασκετμπολίστες των υπόλοιπων εθνικών ομάδων να αλλάξουν άθλημα.
yorgos έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 4:08 pm
Αν οι Αμερικανοί είχαν έστω μια στοιχιεώδη εφαρμογή τακτικής
Συμφωνώ, αλλά ας αρχίσουν πρώτα να χάνουν συστηματικά τύπου 2002-2006 και το συζητάμε αν πρέπει να αλλάξουν τρόπο παιχνιδιού.
yorgos έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 4:08 pm
αλλά τακτικά είναι στο Μεσαίωνα.
Το ότι είναι ακόμη στο Μεσαίωνα ή το ότι "έχει κλείσει η ψαλίδα", εν μέρη με βρίσκει σύμφωνο, αλλά όταν συνεχίζουν να κερδίζουν χρυσά μετάλλια κανονικά θα πρέπει να ανησυχεί τον υπόλοιπο κόσμο και όχι να τον ενθαρρύνει επειδή τους κέρδισε μία φορά ή επειδή έχασαν με μονοψήφια διαφορά. Επίσης τέτοια σχόλια τα ακούω χρόνια τώρα οτιδήποτε και αν συμβεί σε ένα τουρνουά. Με 40 πόντους διαφορά στους τελικούς το '14 & ΄16 και βρέθηκαν κάποιοι να αποκαλέσουν τσίρκο το μπάσκετ των ΗΠΑ. Σοβαρά; Και δίκιο να είχανε, πόσο μακριά είναι ακόμη από εμάς καλό θα είναι να μην τους το υπενθυμίσουμε.

1
1 Εικόνα
FIBA sucks!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακό Τουρνουά Tokyo 2021 (2020)”