FC Barcelona vs Anadolu Efes - Euroleague Final 2020/21

Συντονιστής: Captains

jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 01, 2021 7:24 am

basket72 έγραψε:
Κυρ Μάιος 30, 2021 9:45 pm


Η Μπαρτσελόνα έκανε πετυχημένη χρονιά. Έφτασε F4 μετά από πολλά χρόνια, απέκλεισε ικανότατο αντίπαλο (χωρίς το άγχος να περάσει στο F4, όπως απέναντι στην Μπάγερν) κι έχασε σε κλειστό ματς απέναντι στην καλύτερη ομάδα που είδαμε στην Ευρωλίγκα
Χμ...δεν είμαι σίγουρος οτι συμφωνώ με το οτι η χρονιά είναι πετυχημένη για την Μπαρτσελόνα. Πρόκειται για μια ομάδα με δυσθεώρητο μπάτζετ η οποία φέτος φέρνει το πιο hot όνομα των πάγκων και κάνει μια εξαιρετική προσθήκη στα γκαρντ αναβαθμίζοντας θεωρητικά το παιχνίδι της στην δημιουργία με οτι καλύτερο υπάρχει στην Ευρώπη (για τον Καλάθη μιλάω, ξέρω οτι μερικοί βγάζουν σπυριά :lol: ). Εγώ προσωπικά είχα χρόνια να δω μια τόσο γεμάτη ομάδα σε όλες τις θέσεις και μάλιστα οι περισσότεροι να θεωρούνται και σταρς.

Δηλαδή τι είπανε στον σχεδιασμό στην αρχή της χρονιάς οι ιθύνοντες; Πάμε μπας και προκριθούμε f4 και αν τα καταφέρουμε ευχαριστημένοι θα είμαστε; Δε νομίζω. Πιστεύω οτι ο ξεκάθαρος στόχος ήταν να παίξει η ομάδα όμορφο και σύγχρονο μπάσκετ και φυσικά να κατακτήσει την κούπα.

Δυστυχώς για τους ίδιους δεν κατάφεραν τίποτα απο τα δύο. Κατά τη γνώμη μου πέρυσι η Μπαρτσελόνα με τον αναχρονιστικό Πέσιτς στον πάγκο έπαιξε πολύ καλύτερο μπάσκετ. Έρχεται φέτος ο καλύτερος νέος προπονητής της Ευρώπης να διαχειριστεί ένα εκπληκτικό ρόστερ και τι βλέπουμε; Τις κλασικές (και επιτυχημένες) αμυντικές τακτικές της Ζαλγκίρις, έλλειψη φαντασίας στην επίθεση με λίγες εκλάμψεις καλού μπάσκετ απο τις μεγάλες προσωπικότητες εντός παρκέ, πολλές αλλαγές σε άμυνα και επίθεση, κακή διαχείριση παιχτών (Ερτέλ, Χάνγκα, Οριόλα), νεύρα απο την άκρη του πάγκου, συνεχόμενα παράπονα για τους διαιτητές.

Συνέπεια; Δύσκολη πρόκριση απέναντι στη Ζενίτ με μπάσκετ Λιμόζ, δύσκολη πρόκριση απέναντι στην Αρμάνι με τον Πάντερ να χάνει το τρίποντο εντελώς μόνος του 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ήττα στον τελικό σβηστά απο μια κάκιστη (για τα δεδομένα της) Εφές.

Και υπάρχει και ACB. Να δούμε τι θα καταφέρουν κι εκεί οι Καταλανοί.

Δεν ξέρω, προσωπικά θεωρούσα οτι ο Γιασκεβίτσιους θα έβαζε καινούργια, σύγχρονα πράγματα στο παιχνίδι του με το ρόστερ που διαχειρίστηκε και την δυνατότητα να πάρει όποιον θέλει. Δηλαδή αν δεν προσθέτει καινούργια πράγματα στο μπάσκετ το πιο hot όνομα των ευρωπαικών πάγκων που είναι ακόμα νέος σε ηλικία, ποιος θα το κάνει; Ο Ρενέσες στα 74 του ή ο Μεσίνα στα 62;

Όχι, δε νομίζω οτι μπορεί να θεωρηθεί πετυχημένη η χρονιά της Μπαρτσελόνα. Η ομάδα στήθηκε για καλό μπάσκετ και κατάκτηση της ευρωλίγκας. Ή για να το θέσω με ποδοσφαιρική αναλογία, είναι τόσο πετυχημένη όσο της Σίτι του Γκουαρντιόλα. Κι αυτός τελικό πήγε. Που τον έχασε χωρίς να κάνει ούτε μια ευκαιρία. Δε νομίζω να πανηγυρίζουν στο Μάντσεστερ.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 01, 2021 8:49 am

jazz thrilos έγραψε:
Τρί Ιουν 01, 2021 7:24 am


Χμ...δεν είμαι σίγουρος οτι συμφωνώ με το οτι η χρονιά είναι πετυχημένη για την Μπαρτσελόνα. Πρόκειται για μια ομάδα με δυσθεώρητο μπάτζετ η οποία φέτος φέρνει το πιο hot όνομα των πάγκων και κάνει μια εξαιρετική προσθήκη στα γκαρντ αναβαθμίζοντας θεωρητικά το παιχνίδι της στην δημιουργία με οτι καλύτερο υπάρχει στην Ευρώπη (για τον Καλάθη μιλάω, ξέρω οτι μερικοί βγάζουν σπυριά :lol: ). Εγώ προσωπικά είχα χρόνια να δω μια τόσο γεμάτη ομάδα σε όλες τις θέσεις και μάλιστα οι περισσότεροι να θεωρούνται και σταρς.

Δηλαδή τι είπανε στον σχεδιασμό στην αρχή της χρονιάς οι ιθύνοντες; Πάμε μπας και προκριθούμε f4 και αν τα καταφέρουμε ευχαριστημένοι θα είμαστε; Δε νομίζω. Πιστεύω οτι ο ξεκάθαρος στόχος ήταν να παίξει η ομάδα όμορφο και σύγχρονο μπάσκετ και φυσικά να κατακτήσει την κούπα.

Δυστυχώς για τους ίδιους δεν κατάφεραν τίποτα απο τα δύο. Κατά τη γνώμη μου πέρυσι η Μπαρτσελόνα με τον αναχρονιστικό Πέσιτς στον πάγκο έπαιξε πολύ καλύτερο μπάσκετ. Έρχεται φέτος ο καλύτερος νέος προπονητής της Ευρώπης να διαχειριστεί ένα εκπληκτικό ρόστερ και τι βλέπουμε; Τις κλασικές (και επιτυχημένες) αμυντικές τακτικές της Ζαλγκίρις, έλλειψη φαντασίας στην επίθεση με λίγες εκλάμψεις καλού μπάσκετ απο τις μεγάλες προσωπικότητες εντός παρκέ, πολλές αλλαγές σε άμυνα και επίθεση, κακή διαχείριση παιχτών (Ερτέλ, Χάνγκα, Οριόλα), νεύρα απο την άκρη του πάγκου, συνεχόμενα παράπονα για τους διαιτητές.

Συνέπεια; Δύσκολη πρόκριση απέναντι στη Ζενίτ με μπάσκετ Λιμόζ, δύσκολη πρόκριση απέναντι στην Αρμάνι με τον Πάντερ να χάνει το τρίποντο εντελώς μόνος του 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ήττα στον τελικό σβηστά απο μια κάκιστη (για τα δεδομένα της) Εφές.

Και υπάρχει και ACB. Να δούμε τι θα καταφέρουν κι εκεί οι Καταλανοί.

Δεν ξέρω, προσωπικά θεωρούσα οτι ο Γιασκεβίτσιους θα έβαζε καινούργια, σύγχρονα πράγματα στο :ugeek: παιχνίδι του με το ρόστερ που διαχειρίστηκε και την δυνατότητα να πάρει όποιον θέλει. Δηλαδή αν δεν προσθέτει καινούργια πράγματα στο μπάσκετ το πιο hot όνομα των ευρωπαικών πάγκων που είναι ακόμα νέος σε ηλικία, ποιος θα το κάνει; Ο Ρενέσες στα 74 του ή ο Μεσίνα στα 62;

Όχι, δε νομίζω οτι μπορεί να θεωρηθεί πετυχημένη η χρονιά της Μπαρτσελόνα. Η ομάδα στήθηκε για καλό μπάσκετ και κατάκτηση της ευρωλίγκας. Ή για να το θέσω με ποδοσφαιρική αναλογία, είναι τόσο πετυχημένη όσο της Σίτι του Γκουαρντιόλα. Κι αυτός τελικό πήγε. Που τον έχασε χωρίς να κάνει ούτε μια ευκαιρία. Δε νομίζω να πανηγυρίζουν στο Μάντσεστερ.

Καταλαβαίνω το νόημα σου φίλε Jazzthrylos αλλά:
Η Μπαρτσελόνα έγινε φέτος πρώτη φορά τα τελευταία δέκα σχεδόν χρόνια, ομάδα με νοοτροπία νικητή.
Τελείωσε πρώτη κανονική περίοδο σε μια σεζόν όπου υπήρχε ο μεγαλύτερος ανταγωνισμός στις πρώτες 10 ομάδες.
Πέρασε στο φάιναλ φορ μετά το 14΄ σε κείνο που το είχε πάρει η Μακάμπι του Μπλατ.
Πέρασε και στον τελικό απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως η φετινή Αρμάνι. Η οποία απελευθερωμένη από το τεράστιο άγχος που είχε στα προημιτελικά απέναντι στην Μπάγερν, ήταν πολύ ανταγωνιστική και μια Κανονική ομάδα F4 λες και πήγαινε κάθε χρόνο.
Το μπάτζετ της Μπαρτσελόνα ήταν το ίδιο με πέρυσι. Ο ΚΑλάθης πήρε όσα κι άφησε πίσω του ο Ερτέλ κι ο ΝΤιλέινι. Δεν θα τον χαρακτήριζα καλύτερο παίκτη στη θέση του αλλά τον καλύτερο διαθέσιμο εκείνη την εποχή κι έναν από τους καλύτερους άσσους στην Ευρώπη το δίχως άλλο. Ο καλύτερος και με διαφορά ήταν ο Καμπάσο (τα λέμε χρόνια) και το αποδεικνύει περίτρανα η προσφορα ρεκόρ και μαμούθ μαζί :) από το ΝΒΑ. Το ΝΒΑ όπως λέμε και σε ειδικό τόπικ εντοπίζει τους καλύτερους και τους παίρνει.

Αν πάρει και την κούπα στην Ισπανία θα είανι σούπερ επιτυχημένη. Τα λέγαμε και στην παρουσιάση της ομάδας το φθινώπορο.
Οι φίλοι της Μπάρσα είναι μεν απογοητευμένοι αλλά ικανοποιημένοι και περιμένουν πως και πως τον μεγάλο για φέτος στόχο.
Ο Σάρας πήγε εκεί (κι ο Νικ) για τη δημιουργία ομάδας που θα σαρώνει τα επόμενα χρόνια (το γράφω και άλλο μου ποστ για το φάιναλ φορ) κι όχι φωτογραφικά για φέτος. Φέτος ήταν η αρχή.
Ο Πέσιτς μπορεί να την έκανε να παίξει καλύτερα ( δεν θα συμφωνήσω ντε και καλά αλλά ούτε θα επιμείνω) αλλά η ομάδα είχε τεράστια θέματα, είχε παίκτες όπως ο Ρικ Σμιτς*, ο Ντέιβις, ο ΑΜπρίνες κι ο Χίγκινς να παίζουν το ένα τρίτο κι αν, της αξίας τους. Έπαιζε με πολύ κλειστό ροτέισον, δεν έβλεπε τους μικρούς Μαρτίνεθ και Μπολμάρο.
Κλαβέρ και Χάνγκα κι άγιος ο θεός.

Την ξανακάνουμε την κουβέντα και μετά τους τελικούς στην Ισπανία.
Τις καλημέρες μου. :shot:

* Δεν κρύβονται τα χρόνια. Όπου Ρικ Σμιτς βάζουμε Ρόλαντ Σμιτς. :)

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Τρί Ιουν 01, 2021 8:52 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 01, 2021 9:12 am

Φίλε Jazzthrylos από το περσινό μπάτζετ ξέχασα και τον Πάνγκος. Άσε που λόγω Κοροναβάιρους, οι περισσότεροι παίκτες συμφώνησαν σε μειώσεις. Λίγο μαζεμένο λοιπόν σε σχέση με αυτό΄που είχε επί Πέσιτς.
Στο μεταξύ το emoticon με τους πυροβολισμούς προς το τέλος του κατεβατού μου, μπήκε εντελώς κατά λάθος. Δεν είχε τέτοιο νόημα/ύφος το ποστ μου. Χαμόγελο (όλα καλά) ήθελα να βάλω.

BillyPao

allstar
Reactions: 1329
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τρί Ιουν 01, 2021 10:04 am

A.CAB II έγραψε:
Τρί Ιουν 01, 2021 8:51 am
BillyPao έγραψε:
Δευ Μάιος 31, 2021 11:53 pm


Δεν καταλαβαίνω αυτή τη λατρεία για τον Καλάθη και αυτό το μένος για τον Νέντοβιτς. Ούτε εξαιτίας του Καλάθη η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το Κόπα Ντελ Ρέι και έφτασε μέχρι τον τελικό της Ευρωλίγκας, ούτε εξαιτίας του Νέντοβιτς τερματίσαμε στην 16η θέση. Στην πραγματικότητα δε νοείται σύγκριση μεταξύ τους καθώς ο πρώτος είναι κυρίως οργανωτής, ενώ ο δεύτερος σκόρερ. Εάν είχαμε έναν κλασικό οργανωτή (π.χ. τον Λαπροβίτολα) και τερματίζαμε στην 16η θέση, τότε θα μπορούσε να γίνει σύγκριση με τον Καλάθη (και να βγει ο Καλάθης καλύτερος, που προφανώς είναι). Τελικά αυτό το ''χαζό μπάσκετ'' στο οποίο αναφέρεσαι ποιο είναι, γιατί δεν έχω καταλάβει; Το μόνο σίγουρο είναι πως στον τελικό το μπάσκετ της επίθεσης και του ταλέντου είναι αυτό που νίκησε, ένα μπάσκετ που μόνο ''χαζό'' δεν το λες.
Έχεις χάσει επεισόδια. Βαριέμαι να σου κάνω την περίληψη. Άλλωστε θα εμφανιστούν σε λίγο (πάντα στα μουλωχτά το κάνουν) οι φανς του χαζού (...του μπάσκετ έτσι;) και θα σου δώσουν την άκυρη εξήγησή τους.

Πάντως αν σου πούνε ποιο είναι το χαζό μπάσκετ, ρώτα τους μία να σου εξηγήσουν ποιο είναι και το έξυπνο. Περιέργως εκεί δεν σε είδα να έχεις απορία.

Όσον αφορά τους άλλους που δεν νοείται σύγκριση συμφωνώ. Ο ένας παίζει για την πάρτη του και ο άλλος για την ομάδα. Ο ένας μπορει να πάει μπουζούκια και να χτυπήσει τατουάζ αν καταφέρει και παίξει μία φορά στη ζωή του πλέι οφ και ο άλλος σε όλη του την καριέρα δεν έχει μείνει ποτέ εκτός. Τι σύγκριση να κάνουμε;
Η Μπαρτσελόνα προκρίθηκε στα πλέι οφ όχι εξαιτίας του Καλάθη, αλλά εξαιτίας της συνολικής ποιότητας του ρόστερ της. Δηλαδή και τον Ντιλέινι να είχε κρατήσει και να μην είχε φέρει τον Καλάθη, πιστεύω ότι θα έκανε αντίστοιχη πορεία. Έχουμε διαφορετική άποψη πάνω σε αυτό το θέμα, αλλά δεν πειράζει, καλή καρδιά.

0
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 391
Δημοσιεύσεις: 1484
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Ιουν 01, 2021 10:12 am

Η αγωνιστική πτώση του Μίροτιτς οφείλεται για την κακή σειρά με Ζενίτ και την ήττα στον τελικό. Εγώ με αυτά που έχω δει θα έλεγα πως η Μπάρτσα είναι λίγο υπερεκτιμημένη γιατί δεν έχει πολλούς παίκτες που θα πάρουν τα μεγάλα σουτ στα κρίσιμα. Η ομάδα φτιάχτηκε για να κερδίζει αλλά με μεγάλες εμφανίσεις Μίροτιτς όπως στην regular season. Ο Ισπανός(Μαυροβούνιος)είναι λίγος στα δύσκολα μέχρι τώρα! Γενικά πιστεύω πως η Εφές έχει καλύτερο ρόστερ και πιο πλήρη ομάδα!

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2020-2021”