Milwaukee Bucks

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 7:18 am

Εικόνα
Τι έκαναν πέρυσι: Μια χρονιά που ξεκίνησε με κάποια άσχημα αποτελέσματα και αμφισβήτηση, οδηγήθηκε σε playoffs με ρεκόρ 46-26 που κανένας δεν τους υπολόγιζε σοβαρά για να καταλήξουν να πάρουν δαχτυλίδι μετά από 50 χρόνια.

Τι έκαναν στην offseason: Οι Bucks κράτησαν τον κορμό που τους οδήγησε στο πρωτάθλημα κάνοντας στοχευμένες προσθήκες. Έχασαν τον Tucker ο οποίος είναι σημαντική απώλεια αμυντικά όμως ήταν μεγάλη επιτυχία η ανανέωση του Portis.

Σημαντικές ήταν και οι προσθήκες των Grayson Allen και George Hill. Ο πρώτος είναι ένας σουτέρ που αντικαθιστά τον Bryn Forbes, καλός και αμυντικά και δύσκολα θα χάσει την θέση του στην πρώτη πεντάδα ακόμα και μετά την επιστροφή του DiVincenzo. Ο Hill επιστρέφει στο Milwaukee για να δώσει ποιοτικά λεπτά πίσω από τον Jrue Holiday, κάτι που δεν μπόρεσαν να κάνουν οι Augustine και Teague.

Επιπλέον προστέθηκαν οι Rodney Hood και Semi Ojeleye για βάθος, κάτι που έλειπε πέρσι. Ο Ojeleye θα κληθεί να αναλάβει τις αμυντικές αποστολές που αναλάμβανε ο Tucker.

Στην ομάδα προστέθηκαν και δυο rookies, ο Sandro Mamukelashvili και ο δικός μας Γιώργος Καλαιτζάκης που δεν αναμένεται να έχουν κάποιον ιδιαίτερο ρόλο στη διάρκεια της χρονιάς.

Τι θα δούμε φέτος: Οι Bucks συνεχίζουν με την περσινή επιτυχημένη συνταγή και γιατί να μην το κάνουν. Το παράθυρο τους είναι ανοιχτό για τα επόμενα χρόνια καθώς η Big 3 τους αποτελείται από παίκτες 31,30 και 27 ετών. Ο Budenholzer έδειξε ότι πλέον μπορεί να κάνει προσαρμογές όταν πρέπει και ο Γιάννης ότι πλέον έχει μάθει τι χρειάζεται να κάνεις για να κερδίσεις στα playoffs.

Ο Nwora από την preseason δείχνει να έχει βελτιωθεί και φαίνεται ότι θα έχει ρόλο, είναι ένα στοίχημα καθώς πρόκειται για χαρισματικό σκόρερ που μπορεί να αποδειχθεί πολύ χρήσιμος. Με τους βασικούς επιβαρυμένους από την μεγάλη περσινή πορεία και τους Ολυμπιακούς όπου συμμετείχαν οι Holiday, Middleton σε συνδυασμό με το μεγάλο βάθος περιμένουμε ένα ξεκίνημα όπου ο Budenholzer θα χρησιμοποιεί 10 ή και παραπάνω παίκτες σε κάθε παιχνίδι. Ένα μουδιασμένο ξεκίνημα είναι αναμενόμενο αλλά είναι δεδομένο ότι στο τέλος της regulat season θα βρίσκονται στις 3-4 πρώτες θέσεις της ανατολής και στα playoffs θα είναι από τα φαβορί.

Depth chart:
PG: Jrue Holiday, George Hill, Justin Robinson
SG: Grayson Allen,Donte DiVincenzo, Giorgos Kalaitzakis
SF: Khris Middleton, Pat Connaughton, Jordan Nwora
PF: Giannis Antetokounmpo, Semi Ojeleye, Thanasis Antetokounmpo
C: Brook Lopez, Bobby Portis,Sandro Mamukelashvili

Ο σταρ:


Στόχος/Πρόβλεψη: Στόχος είναι το repeat. Μπορούν να το καταφέρουν; Δύσκολο αλλά οι Nets, το θεωρητικό φαβορί, για αγωνιστικούς και εξωαγωνιστικούς λόγους δεν σου εμπνέουν καμιά εμπιστοσύνη και όλοι οι υπόλοιποι έχουν τα θέματα τους. Με λίγη τύχη όλα γίνονται.

Το ερώτημα: Θα χρειαστούν άλλα 50 χρόνια για να ξαναπάρουν δαχτυλίδι;

4
4 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 7:49 am

Σαν ρόστερ πιστεύω είναι ανώτεροι σε σχέση με πέρυσι, αρκετά περισσότερες λύσεις από τον πάγκο και αν ο Γιάννης βελτιώσει το σουτ σε σταθερή βάση θα έχουν μεγαλύτερο πλουραλισμό στην επίθεση σε συνδυασμό με τη σκυλίσια άμυνα που θα συνεχίσουν να παίζουν. Αισιοδοξώ ότι και χωρίς το βάρος του να πάρουν ένα πρωτάθλημα, θα είναι πιο απελευθερωμένοι και θα κάνουν καλή πορεία στα playoffs. Ίδωμεν.

2
2 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3226
Δημοσιεύσεις: 6045
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 19, 2021 12:54 pm

Ο Allen είναι παίκτης που μου αρέσει και νομίζω ότι θα βοηθήσει πάρα πολύ, από την άλλη ο Hill μάλλον ήρθε για τα αποδυτήρια καθώς πιστεύω ότι πλέον δεν μπορεί να κάνει και πολλά. Όσο για τον Tucker ναι δύσκολα βρίσκεις παίχτη που να παίζει ψηλός και να έχει την ευχέρεια να μαρκάρει στην περιφέρεια, όμως 36-37 είναι δεν ήρθε και η καταστροφή που έφυγε.

Η φετεινή χρονιά των Bucks θα είναι χωρίς άγχος, δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα πλέον και φυσικά αυτό τους καθιστά ακόμη πιο δύσκολους αντιπάλους.

* Ανάλογο ξεζούμισμα είχαν οι LeBron, Irving, Durant και Green το 2016 κάτι που δεν εμπόδισε τις ομάδες τους να φτάσουν ξανά σε τελικούς. Νομίζω πως μπορούν οι των Bucks να κοντρολάρουν το κορμί τους μέσα στη σεζόν. :)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
forest79

 junior
Reactions: 50
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Αύγ 04, 2008 9:06 pm
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Chicago-Bulls
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 20, 2021 8:13 am

Εξαιρετικα ξεκινησαν τη σεζον οι Μπακς , εχοντας παρακαλω 3 ΕΛΛΗΝΕΣ στο χθεσινο ροστερ τους!!!
Ο Γιαννης ηταν οπως περιμεναμε ο χθεσινος MVP παιζοντας περιπου 31 λεπτα με 32π-14ρ-7ασ.
Ο K. Middleton σταθερος στα ιδια λεπτα 31 ειχε 20π-9ρ-3ασ.
Ο τριτος σωματοφυλακας J. Holiday λογο τραυματισμου στη φτερνα δεν αγωνιστηκε καθολου στο 2ο ημιχρονο. (12 π απο το 1ο ημι.)
Ευχαριστες εκπληξεις ο P. Connaughton με 30λεπτα συμμετοχης 20π με 61,5% ευστοχια!
Και ο J. Nwora που συνεχιζει τις καλες εμφανισεις και φετος δειχνει να ειναι ετοιμος να βοηθησει πολυ την ομαδα με 15π-6ρ.
Μετριος στο ντεπουτο του ο G. Allen με 10π-6ασ αλλα με 3/10 τριποντα
Ενω αρνητικοι ηταν οι B. Lopez με 8π-5ρ και κυριως ο G. Hill με 0π -3 ασ. σε 23λεπτα που ηταν ουσιαστικα ο βασικος PG στο 2ο ημιχρονο λογο του τραυματισμου του J. Holiday.
Πολυ καλο ξεκινημα και για τον Θαναση που εβγαλε τη γνωστη του ενεργεια με 6π σε 12 λεπτα!
ειχε ακομα 4ρ-1ασ-1κοψ(στον Χαρντεν) -0 λ. ενω ντεπουτο εκανε και ο 3ος Ελληνας Γιωργος Καλαιτζακης σε 1,16 ειχε 2 επιθετικα ριμπαουντ και 0/2 σουτ (ολα στην ιδια φαση).
Τα στοιχηματικα φαβορι χθες ξεκινησαν με ηττες Νετς (απο Μπακς) 23π (127-104)
Λεικερς (απο Γκολντεν) 7π (121-114)

Καλη σεζον να εχουμε και καλα ξενυχτια!

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 20, 2021 12:49 pm

Τρομακτικός Γιάννης με νέο στιλάκι από τις βολές (άψογος!) ο Νουόρα φοβερή πρόσθεση, θα ξεχάσουμε τον Τάκερ, τον Άλλεν δεν τον φοβάμαι, παίρνει σωστά σουτ. Ο Θανάσης πολύ ουσιαστικός (τα έχουμε ξαναπεί για το πόσο έχει βελτιωθεί ΚΑΙ τεχνικά), πιστεύω φέτος θα έχει ρόλο. Ανώτεροι οι Μπακς σε όλο το ματς, δεν έδειχνε σε κανένα σημείο πως θα χάουν τον έλεγχο, ο Γιάννης θα είχε πολύ περισσότερες ασίστ αν δεν αστοχούσαν οι συμπαίκτες του σε τόσα ελεύθερα σουτ που τους έβγαλε. Για το Χιλ γενικώς δεν έχω καλή άποψη, χρειάζεται κάτι καλύτερο πίσω από το Χόλιντεϊ και είναι πρώτο φαβορί για τον τίτλο. Οι Νετς δεν είχαν απαντήσεις στην άμυνα, ασύνδετοι εντελώς πίσω, εντάξει ο Ντουράντ φοβερή κλάση αλλά πια ο Γιάννης είναι παντού: καλύτερος δεν είναι ο Γιάννης βέβαια, αλλά έχει μεγαλύτερο impact.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1126
Δημοσιεύσεις: 3010
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 20, 2021 1:09 pm

Πιστεύω ότι ο Γιάννης θα είναι καλύτερος φέτος. Παίζει πιο ελεύθερα, αφού του έχει φύγει το άγχος της κατάκτησης του τίτλου.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 20, 2021 1:30 pm

yorgos έγραψε:
Τετ Οκτ 20, 2021 12:49 pm
Τρομακτικός Γιάννης με νέο στιλάκι από τις βολές (άψογος!) ο Νουόρα φοβερή πρόσθεση, θα ξεχάσουμε τον Τάκερ, τον Άλλεν δεν τον φοβάμαι, παίρνει σωστά σουτ. Ο Θανάσης πολύ ουσιαστικός (τα έχουμε ξαναπεί για το πόσο έχει βελτιωθεί ΚΑΙ τεχνικά), πιστεύω φέτος θα έχει ρόλο. Ανώτεροι οι Μπακς σε όλο το ματς, δεν έδειχνε σε κανένα σημείο πως θα χάουν τον έλεγχο, ο Γιάννης θα είχε πολύ περισσότερες ασίστ αν δεν αστοχούσαν οι συμπαίκτες του σε τόσα ελεύθερα σουτ που τους έβγαλε. Για το Χιλ γενικώς δεν έχω καλή άποψη, χρειάζεται κάτι καλύτερο πίσω από το Χόλιντεϊ και είναι πρώτο φαβορί για τον τίτλο. Οι Νετς δεν είχαν απαντήσεις στην άμυνα, ασύνδετοι εντελώς πίσω, εντάξει ο Ντουράντ φοβερή κλάση αλλά πια ο Γιάννης είναι παντού: καλύτερος δεν είναι ο Γιάννης βέβαια, αλλά έχει μεγαλύτερο impact.
Ο Nwora δεν είναι προσθήκη, τον είχαν και πέρσι.
Rookie ήταν και έπαιζε ελάχιστα, φέτος έχει κάνει step up όπως φαίνεται

Για Hill ναι αλλά μην ξεχνάμε στο 1-2 έχουν και τον DiVincenzo.
Γενικά φέτος έχουν τρομακτικό βάθος.
Χτές ήταν τραυματίες οι Portis,DiVincenzo, Hood, Ojeleye δηλαδή μια τετράδα που θα έχει σημαντικό χρόνο, ειδικά οι δύο πρώτοι.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 7:58 am

Δεν χρειάζεται κι ιδιαίτερη γνώση για να καταλάβει κανείς ότι σκαμπάζω λίγα από το σύγχρονο ΝΒΑ.
Αλλά επειδή από το μπάσκετ και δη τον αθλητισμό κάτι ξέρω κι εγώ να πω 2 πράγματα για τα ελάφια και τον Γιάννη.
Πανάξιος ο περσινός τίτλος και καταπληκτική ως απίστευτη η πορεία του ΓΙάννη.
Από και και πέρα και σε σχέση με αυτά που διαβάζω εδώ και δεδομένου ότι ζούμε στην εποχή της υπερβολής λόγω σόσιαλ κλπ. να τονίσω ότι πέρσι δεν είχε κάνα ιδιαίτερο άγχος κι ούτε ως φαβορί έπαιζε.
Φαβορί πέρσι ήταν οι Λέικερς (μέχρι τους τραυματισμούς) κι οι Νετς (επίσης μέχρι τους τραυματισμούς).
Στο παιχνίδι όπου βρήκε τους Νετς πλήρεις, υπήρχε σοβαρή διαφορά.
Ο δε Γιάννης ψαχνόταν τότε.
Βέβαια μπορεί κάποιος να πει ότι 'ώπα ρε συ που ασχολείσαι με τον αθλητισμό και δεν στέκεσαι στον τραυματισμού του Γιάννη- άλλος στη θέση του θα είχε βγει στα πιτς". Σωστό κι αυτό και να το βάλουμε κι αυτό στην κουβέντα. Ο Γιάννης είναι νέος και κυρίως τρομερός αθλητής στα όρια του εξωπραγματικού. Όντως άλλος στη θέση του θα είχε πρόβλημα.
Από την άλλη, πέρσι είχαμε τη χρονιά μετά τη "Φούσκα" με λίγη ξεκούραση για ταλαίπωρους αθλητές. Κι αυτό ας το έχουμε υπόψη μας. Φέτος είναι πιο νορμάλ τα πράγματα.
Θα τραυματίζονται ο ένας μετά τον άλλο, οι Μάρεϊ (εγώ το Ντένβερ και τους Σανς προτιμώ, γιατί μου αρέσουν που δεν έχουν χτιστεί ντε και καλά για τα τέρμα κιτσάτα :P δαχτυλίδια".), Λέοναρντ, Ντέιβις, Χάρντεν και Ίρβινγκ;

Δεν το νομίζω να σας πω την αλήθεια.
Όλα αυτά σημαίνουν ότι άδικα πήρε τον τίτλο πέρσι το Μιλγουόκι; Όχι φυσικά.
Και δίκαια πήρε τον τίτλο του πολυτιμότερου ο Γιάνναρος που πέρα από τρομερός παίκτης είναι κι όμορφος άνθρωπος που περνάει πολύ ωραία μηνύματα στον κόσμο.
Ο Θανάσης από την άλλη δεν με τρελαίνει. ΘΑ τον ήθελα π,χ να μην βγαίνει σε κάθε φώτο, στην πρώτη γραμμή, από την άλλη καταλαβαίνω (στο ελάχιστο γιατί είχα καλύτερη ζωή από τα παιδιά αυτά) το τι κουβαλάει μέσα του και του δίνω όλα τα δίκια για την αμετροέπεια του.

Τέλος δεν πιστεύω ότι ο Γιάννης έχει μεγαλύτερη επίδραση από τον Ντουράντ. Τουλάχιστον όχι ακόμα. Δηλαδή μέχρι και τον τελευταίο τελικό, εκτός κι αν με ένα παιχνίδι μπορούμε να βγάλουμε κάποιο μίνιμουμ συμπέρασμα.

Και κάτι τελευταίο. Δεν είμαι ουτε φαν ούτε χέιτερ. Έχω να νίωσω φαν και χέιτερ από 15 χρονών. :)
Ως παίκτες προτιμώ τους Λέοναρντ και Ντουράντ. Αυτό ναι. Κι ως ομάδες τους Σανς και Νάγκετς όπως προείπα. Αλλά καμαρώνω τον ΓΙάννη παραπάνω από τους υπόλοιπους γιατι αφενός το αξίζει περισσότερο κι αφετέρου είναι κι Έλληνας ( που κι αυτό από μόνο του δεν εμπεριέχει αυταξία για μένα, αλλά στην περίπτωση του ΓΙάννη, μετράει διπλά και τριπλά για μένα και τον χαίρομαι).

Αυτάααααααααα. :)

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 8:02 am

Για Hill ναι αλλά μην ξεχνάμε στο 1-2 έχουν και τον DiVincenzo.
Τι δουλειά έχει στον άσο αυτός;
Χτές ήταν τραυματίες οι Portis,DiVincenzo, Hood, Ojeleye δηλαδή μια τετράδα που θα έχει σημαντικό χρόνο, ειδικά οι δύο πρώτοι.
Θέλω να δω τι ρόλο θα έχει ο Hood, λογικά θα μπαίνει όταν είναι εκτός ο Γιάννης με μεγάλο usage αλλά δε μου κολλάει στο σύνολο, θα έχει ενδιαφέρον. Για μένα χρειάζεται σοβαρός άσος από πίσω.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 8:18 am

Στο παιχνίδι όπου βρήκε τους Νετς πλήρεις, υπήρχε σοβαρή διαφορά.
Ο δε Γιάννης ψαχνόταν τότε.
Αυτό λέμε, ότι πια δεν ψάχνεται. Βοήθησε η περσινή συγκυρία πολύ, φέτος η ομάδα είναι πιο ολοκληρωμένη κι ο Γιάννης πιο ώριμος (ήδη ωρίμασε στα πλέι οφ) , εξίσου πεινασμένος αλλά με λιγότερο άγχος, η δε αλλαγή στη μηχανική του (δες τις βολές εχθές) θα κάνει τεράστια διαφορά. Θα εκπλαγώ αν ο Γιάννης σουτάρει κάτω από 72% φέτος (για τα πλέι οφ μιλάω).
Θα τραυματίζονται ο ένας μετά τον άλλο, οι Μάρεϊ (εγώ το Ντένβερ και τους Σανς προτιμώ, γιατί μου αρέσουν που δεν έχουν χτιστεί ντε και καλά για τα τέρμα κιτσάτα :P δαχτυλίδια".), Λέοναρντ, Ντέιβις, Χάρντεν και Ίρβινγκ;

Δεν το νομίζω να σας πω την αλήθεια.
Νομίζω ότι δε θα χρειάζεται να τραυματίζονται. Άσχετα αν στατιστικά, στους τραυματισμούς κρίνεται ο τίτλος στο ΝΒΑ, δες την τελευταία τριετία πόσες ομάδες έχασαν τον/τους σούπερ σταρ τους στα πλέι οφ, είναι επιδημία με το που ξεκινούν τα ζόρια, οι Μπακς έχουν πλεονέκτημα να έχουν το αστέρι τους σε καλύτερη ηλικία και φυσική κατάσταση από τους υπόλοιπους. Οπότε δε χρειάζεται να τραυματίζονται οι άλλοι (είναι τοπ3 ομάδα πια οι Μπακς), αλλά επειδή κάποιοι θα τραυματίζονται μάλλον υπέρ των Μπακς θα είναι.
Ο Θανάσης από την άλλη δεν με τρελαίνει. ΘΑ τον ήθελα π,χ να μην βγαίνει σε κάθε φώτο, στην πρώτη γραμμή, από την άλλη καταλαβαίνω (στο ελάχιστο γιατί είχα καλύτερη ζωή από τα παιδιά αυτά) το τι κουβαλάει μέσα του και του δίνω όλα τα δίκια για την αμετροέπεια του.
Ε καλά ο Θανάσης έτσι είναι, από μικρός, δε θα αλλάξει τώρα.
Τέλος δεν πιστεύω ότι ο Γιάννης έχει μεγαλύτερη επίδραση από τον Ντουράντ.
Νομίζω πως έχει. Στο two-way πια δεν υπάρχει σύγκριση, αυτά που κάνει στην άμυνα δε συγκρίνονται με την παρουσία του Ντουράντ, έχει πολύ μεγαλύτερη διαφορά η επίδρασή του στην άμυνα από το πόσο υπερτερεί αντίστοιχα ο Ντουράντ επί του Γιάννη στην επίθεση.
Τουλάχιστον όχι ακόμα. Δηλαδή μέχρι και τον τελευταίο τελικό, εκτός κι αν με ένα παιχνίδι μπορούμε να βγάλουμε κάποιο μίνιμουμ συμπέρασμα.
Πιο πολύ το συμπέρασμα ήταν από το χθεσινό ματς, το πώς έχει αλλάξει η ομάδα του και το πώς εμφανίζεται πια ο ίδιος: ώριμος, πρωταθλητής, χωρίς τακτικά λάθη πια (δεν ορμάει σαν τάρανδος, μοιράζει πιο ώριμα), με σταθερό στιλ στις βολές, ακόμη περισσότερες επιλογές για την ομάδα του.
Και κάτι τελευταίο. Δεν είμαι ουτε φαν ούτε χέιτερ. Έχω να νίωσω φαν και χέιτερ από 15 χρονών. :)
Ως παίκτες προτιμώ τους Λέοναρντ και Ντουράντ.
Κι εγώ, μου αρέσουν περισσότερο, όπως κι ο Κάρι κι είναι τεχνικά ανώτεροι. Αλλά πια δεν είναι πιο επιδραστικοί, ο Γιάννης έχει αρχίσει να θυμίζει Σακίλ στην επίδραση, είναι μέσα στο γήπεδο κι επισκιάζει τα πάντα.
Κι ως ομάδες τους Σανς και Νάγκετς όπως προείπα.
Κι εγώ, συμφωνώ.
Αλλά καμαρώνω τον ΓΙάννη παραπάνω από τους υπόλοιπους γιατι αφενός το αξίζει περισσότερο κι αφετέρου είναι κι Έλληνας ( που κι αυτό από μόνο του δεν εμπεριέχει αυταξία για μένα, αλλά στην περίπτωση του Γιάννη, μετράει διπλά και τριπλά για μένα και τον χαίρομαι).
Εμένα δε με αφορά η εθνικότητά του, και Κινέζος να ήταν τα ίδια θα έγραφα, δε μου κάνει καμία διαφορά. Θα ήθελα να μην είναι πιο επιδραστικός παίκτης στον κόσμο (αυτή είναι η γνώμη μου, αυτό είναι πια ο Γιάννης) ένας παίκτης που τα σωματικά του χαρακτηριστικά είναι εξωπραγματικά, θα προτιμούσα σε μπασκετικούς όρους να είναι ο Κάρι, ή ο Πολ ή ο Ja (που δεν τον έχω δει λάιβ κι είναι το επόμενο ΝΒΑ project μου), αλλά... είναι, τι να κάνουμε. Άσχετα αν είναι συμπαθής ή όχι (που είναι συμπαθέστατος και λόγω προσωπικής ιστορίας και λόγω συμπεριφοράς, και, και), άσχετα αν μας αρέσει το μοντέλο του μπασκετμπολίστα-δεκαθλητή, πλέον ο Γιάννης είναι ό,τι πιο επιδραστικό παίζει μπάσκετ στον πλανήτη γη, καθορίζει το παιχνίδι και μπροστά και πίσω, μπροστά θες τουλάχιστον νταμπλ τιμ σε κάθε φάση , πίσω είναι σα να παίζει η ομάδα του με έξτρα παίκτη. :obey: Είναι πια ένας Λέοναρντ στο πιο μακρύ, πιο δυνατό, πιο τρομακτικό και σαφώς πιο υγιές κι έχει αρχίσει να διαβάζει το παιχνίδι πολύ καλά πια, όχι άριστα όπως άλλοι, αλλά πια η διαφορά είναι τρομερή. Με το νέο μηχανισμό είναι απλά ο πιο επιδραστικός, εχθές επισκίασε το φοβερό Ντουράντ, ήταν σα να βλέπεις το χτες με το αύριο και μόνο τραυματισμός (φτου φτου) θα κάνει να μην πάει έτσι η χρονιά.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 8:27 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Οκτ 21, 2021 8:18 am

Είναι πια ένας Λέοναρντ στο πιο μακρύ, πιο δυνατό, πιο τρομακτικό και σαφώς πιο υγιές κι έχει αρχίσει να διαβάζει το παιχνίδι πολύ καλά πια, όχι άριστα όπως άλλοι, αλλά πια η διαφορά είναι τρομερή. Με το νέο μηχανισμό είναι απλά ο πιο επιδραστικός, εχθές επισκίασε το φοβερό Ντουράντ, ήταν σα να βλέπεις το χτες με το αύριο και μόνο τραυματισμός (φτου φτου) θα κάνει να μην πάει έτσι η χρονιά.
Ας τον περιμένουμε τον Γιάννη λέω εγώ. Είναι πολύ νωρίς για να μιλήσουμε για σουτ.
Ο Γιάννης λόγω όλων αυτών που έχει περάσει, έχει σμιλέψει έναν πολύ δυνατό χαρακτήρα που για μένα είναι το βασικότερο του ατού- συνδυαστικά με σωματικά του προσόντα-.
Ξεχνάμε να το πούμε, αλλά η κατάθεση ψυχής που έχει κάνει ο ΓΙάννης όλα αυτά τα χρόνια, αξίζει να μνημονεύεται.
Από την άλλη, μέχρι και το τελευταίο παιχνίδι των τελικών, δεν θα το έλεγα ότι ήταν ο πιο επιδραστικός. Ο Ντουράντ πέρσι (και στα κρίσιμα) ήταν μια ομάδα ΄μόνος του. Σαν να έπαιζε άλλο άθλημα ήταν.

Ο Μίντλετον τράβηξε το κάρο αρκετές φορές πέρσι. Ο ΓΙάννης ήταν αυτό που λες στο τελευταίο (μπορεί και τα 2 τελευταία, για να μην αδικώ κανέναν).

Κι επειδή άνθρωποι είμαστε κι επηρεαζόμαστε (ακόμα και κάποιοι ελάχιστοι εξ΄ημών που δεν έχουμε σόσιαλ) είναι λογικό να παθιαζόμαστε με τον ΓΙάννη. Σε άλλες χώρες δεν παίζει τέτοια τρέλα. ΓΙ' αυτό έθεσα και την εθνικότητά του στην κουβέντα.
Μεταξύ μας, Μεταξά. :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 8:36 am

basket72 έγραψε:
Πέμ Οκτ 21, 2021 8:27 am
yorgos έγραψε:
Πέμ Οκτ 21, 2021 8:18 am

Είναι πια ένας Λέοναρντ στο πιο μακρύ, πιο δυνατό, πιο τρομακτικό και σαφώς πιο υγιές κι έχει αρχίσει να διαβάζει το παιχνίδι πολύ καλά πια, όχι άριστα όπως άλλοι, αλλά πια η διαφορά είναι τρομερή. Με το νέο μηχανισμό είναι απλά ο πιο επιδραστικός, εχθές επισκίασε το φοβερό Ντουράντ, ήταν σα να βλέπεις το χτες με το αύριο και μόνο τραυματισμός (φτου φτου) θα κάνει να μην πάει έτσι η χρονιά.
Ας τον περιμένουμε τον Γιάννη λέω εγώ. Είναι πολύ νωρίς για να μιλήσουμε για σουτ.
Ο Γιάννης λόγω όλων αυτών που έχει περάσει, έχει σμιλέψει έναν πολύ δυνατό χαρακτήρα που για μένα είναι το βασικότερο του ατού- συνδυαστικά με σωματικά του προσόντα-.
Ξεχνάμε να το πούμε, αλλά η κατάθεση ψυχής που έχει κάνει ο ΓΙάννης όλα αυτά τα χρόνια, αξίζει να μνημονεύεται.
Από την άλλη, μέχρι και το τελευταίο παιχνίδι των τελικών, δεν θα το έλεγα ότι ήταν ο πιο επιδραστικός. Ο Ντουράντ πέρσι (και στα κρίσιμα) ήταν μια ομάδα ΄μόνος του. Σαν να έπαιζε άλλο άθλημα ήταν.

Ο Μίντλετον τράβηξε το κάρο αρκετές φορές πέρσι. Ο ΓΙάννης ήταν αυτό που λες στο τελευταίο (μπορεί και τα 2 τελευταία, για να μην αδικώ κανέναν).

Κι επειδή άνθρωποι είμαστε κι επηρεαζόμαστε (ακόμα και κάποιοι ελάχιστοι εξ΄ημών που δεν έχουμε σόσιαλ) είναι λογικό να παθιαζόμαστε με τον ΓΙάννη. Σε άλλες χώρες δεν παίζει τέτοια τρέλα. ΓΙ' αυτό έθεσα και την εθνικότητά του στην κουβέντα.
Μεταξύ μας, Μεταξά. :wink: :wink:
Δεν έχω σόσιαλ, δεν ξέρω τι γίνεται ούτε στα ελληνικά ούτε στα ξένα. Είδα το χθεσινό ματς κι ενθουσιάστηκα, άλλος παίκτης σε σχέση με τους περσινούς τελικούς, εντελώς άλλο στιλ. Την εκτίμησή μου για τη φετινή σεζόν (με "ε") κάνω. Απλά τρομακτικά ώριμος, του έφυγε ένα βάρος με την κατάκτηση τοτ τίτλου, καλύτερη πλασίωση, άλλος μηχανισμός, άλλη ωριμότητα, τώρα ξεκινάει το φαινόμενο Γιάννης για μένα, τα υπόλοιπα είναι last year.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 8:42 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Οκτ 21, 2021 8:36 am

Δεν έχω σόσιαλ, δεν ξέρω τι γίνεται ούτε στα ελληνικά ούτε στα ξένα. Είδα το χθεσινό ματς κι ενθουσιάστηκα, άλλος παίκτης σε σχέση με τους περσινούς τελικούς, εντελώς άλλο στιλ. Την εκτίμησή μου για τη φετινή σεζόν (με "ε") κάνω. Απλά τρομακτικά ώριμος, του έφυγε ένα βάρος με την κατάκτηση τοτ τίτλου, καλύτερη πλασίωση, άλλος μηχανισμός, άλλη ωριμότητα, τώρα ξεκινάει το φαινόμενο Γιάννης για μένα, τα υπόλοιπα είναι last year.
Ε, που να είχες τότε και σόσιαλ....
Βιάζεσαι πολύ, αλλά δικαίωμα σου. Δημοκρατία :P έχουμε άλλωστε.
Δυτικός κόσμος γαρ. ΦΤου, φτου...

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 8:45 am

basket72 έγραψε:
Πέμ Οκτ 21, 2021 8:42 am
yorgos έγραψε:
Πέμ Οκτ 21, 2021 8:36 am

Δεν έχω σόσιαλ, δεν ξέρω τι γίνεται ούτε στα ελληνικά ούτε στα ξένα. Είδα το χθεσινό ματς κι ενθουσιάστηκα, άλλος παίκτης σε σχέση με τους περσινούς τελικούς, εντελώς άλλο στιλ. Την εκτίμησή μου για τη φετινή σεζόν (με "ε") κάνω. Απλά τρομακτικά ώριμος, του έφυγε ένα βάρος με την κατάκτηση τοτ τίτλου, καλύτερη πλασίωση, άλλος μηχανισμός, άλλη ωριμότητα, τώρα ξεκινάει το φαινόμενο Γιάννης για μένα, τα υπόλοιπα είναι last year.
Ε, που να είχες τότε και σόσιαλ....
Βιάζεσαι πολύ, αλλά δικαίωμα σου. Δημοκρατία :P έχουμε άλλωστε.
Δυτικός κόσμος γαρ. ΦΤου, φτου...
Προφανώς βιάζομαι, πρώτο ματς της χρονιάς ήταν, αλλά τι ματς. Δεν είναι το τι έκανε (στατιστικώς) αλλά το πώς το έκανε: με άνεση, έκλεψε όλα τα φώτα από το Ντουράντ, με άλλου είδους μπάσκετ από αυτό που τον είχαμε συνηθίσει. Πάντως σε τελικούς θα ήθελα να τον δω απέναντι στο Γιόκιτς φέτος.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 21, 2021 8:56 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Οκτ 21, 2021 8:45 am

Προφανώς βιάζομαι, πρώτο ματς της χρονιάς ήταν, αλλά τι ματς. Δεν είναι το τι έκανε (στατιστικώς) αλλά το πώς το έκανε: με άνεση, έκλεψε όλα τα φώτα από το Ντουράντ, με άλλου είδους μπάσκετ από αυτό που τον είχαμε συνηθίσει. Πάντως σε τελικούς θα ήθελα να τον δω απέναντι στο Γιόκιτς φέτος.
Μακάρι το παιδί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “2021-2022 Regular Season + Playoffs”