Euroleague 2022-2023 off-topic

Συντονιστής: Captains

Απάντηση

Πρέπει η Euroleague να επεκταθεί στο Dubai;

Όχι
11
61%
Ναι
7
39%
 
Σύνολο ψήφων: 18
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 27, 2022 8:38 pm

Quincy έγραψε:
Τετ Οκτ 26, 2022 4:42 pm
Ποιος θα πάει στο Ντουμπάι ρε σεις; Θα το γεμίσουν οι άραβες; Μπορεί να βγει και χειρότερο από του Λονδίνου
Τουρισμος. Και ομως, ειναι αρκετα δημοφιλης προορισμος.

Αγγλια, δυσκολο να παει καποιος για Φ4 και διακοπες. Ντουμπαι πιο ευκολα.

tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 27, 2022 8:53 pm

Κέρδισε η Βίρτους. Ροντρίγκεθ και γιουλ αποντοι, πολύ καλή εμφάνιση για τα γκαρντ της Βίρτους

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 906
Δημοσιεύσεις: 4700
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 27, 2022 8:57 pm

TSAKWNAS έγραψε:
Πέμ Οκτ 27, 2022 8:38 pm
Quincy έγραψε:
Τετ Οκτ 26, 2022 4:42 pm
Ποιος θα πάει στο Ντουμπάι ρε σεις; Θα το γεμίσουν οι άραβες; Μπορεί να βγει και χειρότερο από του Λονδίνου
Τουρισμος. Και ομως, ειναι αρκετα δημοφιλης προορισμος.

Αγγλια, δυσκολο να παει καποιος για Φ4 και διακοπες. Ντουμπαι πιο ευκολα.
Δεν ξέρω πόσοι θα το σκεφτούν έτσι όταν τα εισητήρια του Φ4 είναι τόσο ακριβά. Με μια υποθετική (όχι και τόσο) 4αδα Μπάρτσα-Εφες-Αρμάνι-Μονακό ποια απ όλες θα γεμίσει γήπεδο 20.000 θέσεων; Στο Κάουνας θα πήγαιναν τουλάχιστον οι Λιθουανοί που είναι μπασκετόφιλοι και σίγουρα πιο εύκολο για τις κοντινές χώρες που μπορούν μέχρι και οδικώς να πάνε. Στο Ντουμπάι θα πάνε 20.000 άραβες να δούνε μπάσκετ; Είναι δημοφιλές το άθλημα εκεί;

Αν το περσυνό γινόταν στο Ντουμπάι θα πήγαιναν τόσοι φίλαθλοι του Ολυμπιακού; Αρχικά για την Ευρώπη δεν χρειάζεται διαβατήριο. Όσοι κλείνουν τελευταία στιγμή αφού δουν πως προκρίθηκε η ομάδα τους θα δυσκολευτούν, λογικά θα είναι και ακριβά τα αεροπορικά τότε. Δεν ξέρω, το Κάουνας μου φαίνεται 100 φορές πιο καλή λύση απ όπου κι αν το πιάσεις

0
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 27, 2022 9:09 pm

Quincy έγραψε:
Πέμ Οκτ 27, 2022 8:57 pm
Δεν ξέρω πόσοι θα το σκεφτούν έτσι όταν τα εισητήρια του Φ4 είναι τόσο ακριβά. Με μια υποθετική (όχι και τόσο) 4αδα Μπάρτσα-Εφες-Αρμάνι-Μονακό ποια απ όλες θα γεμίσει γήπεδο 20.000 θέσεων; Στο Κάουνας θα πήγαιναν τουλάχιστον οι Λιθουανοί που είναι μπασκετόφιλοι και σίγουρα πιο εύκολο για τις κοντινές χώρες που μπορούν μέχρι και οδικώς να πάνε. Στο Ντουμπάι θα πάνε 20.000 άραβες να δούνε μπάσκετ; Είναι δημοφιλές το άθλημα εκεί;

Αν το περσυνό γινόταν στο Ντουμπάι θα πήγαιναν τόσοι φίλαθλοι του Ολυμπιακού; Αρχικά για την Ευρώπη δεν χρειάζεται διαβατήριο. Όσοι κλείνουν τελευταία στιγμή αφού δουν πως προκρίθηκε η ομάδα τους θα δυσκολευτούν, λογικά θα είναι και ακριβά τα αεροπορικά τότε. Δεν ξέρω, το Κάουνας μου φαίνεται 100 φορές πιο καλή λύση απ όπου κι αν το πιάσεις
Δεν πιστευω πως περιμενουν να γεμισουν το γηπεδο. Ουτε τους ενδιαφερει κιολας. Λιγο οτι κανουν κινησεις να μπουν στην ευρωπαικη αγορα (λιμανια κλπ) λιγο το οτι μια διεθνης διοργανωση ειναι παντα δυνατη διαφημιση. Ε, και, ο τυπος που θα παει στο Ντουμπαι να δει μπασκετ και να κανει διακοπες δεν θα ναι ο φουκαρας τυπου εσυ και εγω. Σε ορατο οριζοντα χρονου θα τα βγαλουν τα 60 μυρια και με το παραπανω, λιγο απο δω περισσοτερο απο κει κλπ

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TSAKWNAS την Πέμ Οκτ 27, 2022 9:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 906
Δημοσιεύσεις: 4700
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 27, 2022 9:14 pm

TSAKWNAS έγραψε:
Πέμ Οκτ 27, 2022 9:09 pm
Quincy έγραψε:
Πέμ Οκτ 27, 2022 8:57 pm
Δεν ξέρω πόσοι θα το σκεφτούν έτσι όταν τα εισητήρια του Φ4 είναι τόσο ακριβά. Με μια υποθετική (όχι και τόσο) 4αδα Μπάρτσα-Εφες-Αρμάνι-Μονακό ποια απ όλες θα γεμίσει γήπεδο 20.000 θέσεων; Στο Κάουνας θα πήγαιναν τουλάχιστον οι Λιθουανοί που είναι μπασκετόφιλοι και σίγουρα πιο εύκολο για τις κοντινές χώρες που μπορούν μέχρι και οδικώς να πάνε. Στο Ντουμπάι θα πάνε 20.000 άραβες να δούνε μπάσκετ; Είναι δημοφιλές το άθλημα εκεί;

Αν το περσυνό γινόταν στο Ντουμπάι θα πήγαιναν τόσοι φίλαθλοι του Ολυμπιακού; Αρχικά για την Ευρώπη δεν χρειάζεται διαβατήριο. Όσοι κλείνουν τελευταία στιγμή αφού δουν πως προκρίθηκε η ομάδα τους θα δυσκολευτούν, λογικά θα είναι και ακριβά τα αεροπορικά τότε. Δεν ξέρω, το Κάουνας μου φαίνεται 100 φορές πιο καλή λύση απ όπου κι αν το πιάσεις
Δεν πιστευω πως περιμενουν να γεμισουν το γηπεδο. Ουτε τους ενδιαφερει κιολας. Λιγο οτι κανουν κινησεις να μπουν στην ευρωπαικη αγορα (λιμανια κλπ) λιγο το οτι μια διεθνης διοργανωση ειναι παντα δυνατη διαφημιση. Ε, και, ο τυπος που θα παει στο Ντουμπαι να δει μπασκετ και να κανει διακοπες δεν θα ναι ο φουκαρας τυπου εσυ και εγω. Σε ορατο οριζοντα χρονου θα τα βγαλουν τα 60 μυρια και με το παραπανω.
Θα πρεπε να τους ενδιαφέρει. Είναι το χαιλαιτ της σεζόν, εγώ ακόμα θυμάμαι την ξενέρα με τις άδειες κερκίδες στο Λονδίνο

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1333
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Οκτ 27, 2022 9:17 pm

Quincy έγραψε:
Πέμ Οκτ 27, 2022 9:14 pm
TSAKWNAS έγραψε:
Πέμ Οκτ 27, 2022 9:09 pm


Δεν πιστευω πως περιμενουν να γεμισουν το γηπεδο. Ουτε τους ενδιαφερει κιολας. Λιγο οτι κανουν κινησεις να μπουν στην ευρωπαικη αγορα (λιμανια κλπ) λιγο το οτι μια διεθνης διοργανωση ειναι παντα δυνατη διαφημιση. Ε, και, ο τυπος που θα παει στο Ντουμπαι να δει μπασκετ και να κανει διακοπες δεν θα ναι ο φουκαρας τυπου εσυ και εγω. Σε ορατο οριζοντα χρονου θα τα βγαλουν τα 60 μυρια και με το παραπανω.
Θα πρεπε να τους ενδιαφέρει. Είναι το χαιλαιτ της σεζόν, εγώ ακόμα θυμάμαι την ξενέρα με τις άδειες κερκίδες στο Λονδίνο
Όλα για το χρήμα γίνονται, δεν είναι και δύσκολο να το καταλάβει κανείς.

0
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 27, 2022 9:17 pm

Quincy έγραψε:
Πέμ Οκτ 27, 2022 9:14 pm

Θα πρεπε να τους ενδιαφέρει. Είναι το χαιλαιτ της σεζόν, εγώ ακόμα θυμάμαι την ξενέρα με τις άδειες κερκίδες στο Λονδίνο
Δεν θα σου πω ψεματα, δεν το θυμαμαι. Συγκρατω επιλεκτικα. Αλλα προσωπικα δεν ξερω τι παιζει με την αγορα της Ασιας, ουτε τι ενδιαφερον υπαρχει εκει για το ευρωπαικο μπασκετ. Ισως περιμενουν να κοψουν εισιτηρια απο εκει.

Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1953
Δημοσιεύσεις: 4562
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 27, 2022 9:34 pm

εχει λογικη ολο αυτο που γινεται με τους αραβες..καπως πρεπει να αυξηθουν τα εσοδα στην ευρωλιγκα,αν ειναι αρχη για καποιο τεραστιο ντιλ καλως να ερθει,γιατι σιγουρα θα ειναι το χειροτερο φ4 εκει απο αποψη κοσμου..θα χει 2-3χιλ οπαδους το πολυ,αντε αν παει ο ολυμπιακος να χει 5 συνολο και μετα θα χει και κανα 2χιλ αραβες χαβαλετζηδες που θα φωναζουν οφσαιντ.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 906
Δημοσιεύσεις: 4700
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 02, 2022 9:36 pm

Απαράδεκτος ο κανονισμός με τα αντιαθλιτικά φάουλ στο τέλος των αγώνων με μικρές διαφορές. Τώρα έβλεπα Παρι-Γκραν Κανάρια, την μπάλα είχε η Κανάρια με +4 στα 9 δευτερόλεπτα και το φάουλ που έγινε να στείλουν τον παίκτη στη γραμμή δώθηκε αντιαθλιτικό (απλό φάουλ ήταν αλλά η πρόθεση ήταν ξεκάθαρα να σταματήσει το ρολόι), ουσιαστικά τελειώνοντας τον αγώνα που έτσι κι αλλιώς θα τον κέρδιζαν οι Ισπανοί εκτός συγκλονιστικού απροόπτου.

Δεν καταλαβαίνω την λογική πίσω από αυτή την αλλαγή. Τι περιμένουν δηλαδή; Να τους κοιτάνε όσο κρατάνε την μπάλα μέχρι να λήξει και να εξαφανιστεί ένα μέρος του παιχνιδιού που έχει χαρίσει τόσες συγκινήσεις/ανατροπές όλες αυτές τις δεκαετίες; Να μάθουν οι παίκτες να κάνουν πιο "έξυπνα" φάουλ που να είναι εντός του κανονισμού και να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας;

Ελπίζω να το ξανασκεφτούν

2
2 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Νοέμ 18, 2022 7:48 am



0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 30, 2022 9:30 am

Άρθρο για το Ντουμπάι:
https://www.mundodeportivo.com/balonces ... baloncesto

Και αυτό είναι προς συμφέρον της διοργάνωσης; Δηλαδή θα μπει μια ομάδα που θα τινάξει κάθε έννοια FFP, θα μπορεί να διαθέσει 40-50 εκατομμύρια μπάτζετ χωρίς φόρους, θα πάρει θεωρητικά τους καλύτερους παίκτες της διοργάνωσης και θα αυξήσει προφανώς την πίεση για υψηλότερες αμοιβές στους υπόλοιπους για να μοιραστούν οι ομάδες 40 εκατομμύρια ευρώ παραπάνω τα οποία εν πολλοίς θα πάνε στην αύξηστη των συμβολαίων.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pisto-linas

 a1greece
Reactions: 398
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 12:08 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: mj,d-rose.span,law iv
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 30, 2022 9:37 am

Conan1982 έγραψε:
Τετ Νοέμ 30, 2022 9:30 am
Άρθρο για το Ντουμπάι:
https://www.mundodeportivo.com/balonces ... baloncesto

Και αυτό είναι προς συμφέρον της διοργάνωσης; Δηλαδή θα μπει μια ομάδα που θα τινάξει κάθε έννοια FFP, θα μπορεί να διαθέσει 40-50 εκατομμύρια μπάτζετ χωρίς φόρους, θα πάρει θεωρητικά τους καλύτερους παίκτες της διοργάνωσης και θα αυξήσει προφανώς την πίεση για υψηλότερες αμοιβές στους υπόλοιπους για να μοιραστούν οι ομάδες 40 εκατομμύρια ευρώ παραπάνω τα οποία εν πολλοίς θα πάνε στην αύξηστη των συμβολαίων.
Και δε θα είναι καν τόσα,θα είναι αρκετά παραπάνω γιατί θα τους χρυσωνουνε κανονικά.Αν γίνει κάτι τέτοιο κομμένο το μπασκετακι από εμένα και μαύρη πέτρα πίσω.Ας κάτσουν να το βλέπουν μόνοι τους παρέα με τους κελεμπιες και της καμήλες.Οχι θα κάτσουμε να σκάσουμε...

0
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 30, 2022 10:06 am

pisto-linas έγραψε:
Τετ Νοέμ 30, 2022 9:37 am
Conan1982 έγραψε:
Τετ Νοέμ 30, 2022 9:30 am
Άρθρο για το Ντουμπάι:
https://www.mundodeportivo.com/balonces ... baloncesto

Και αυτό είναι προς συμφέρον της διοργάνωσης; Δηλαδή θα μπει μια ομάδα που θα τινάξει κάθε έννοια FFP, θα μπορεί να διαθέσει 40-50 εκατομμύρια μπάτζετ χωρίς φόρους, θα πάρει θεωρητικά τους καλύτερους παίκτες της διοργάνωσης και θα αυξήσει προφανώς την πίεση για υψηλότερες αμοιβές στους υπόλοιπους για να μοιραστούν οι ομάδες 40 εκατομμύρια ευρώ παραπάνω τα οποία εν πολλοίς θα πάνε στην αύξηστη των συμβολαίων.
Και δε θα είναι καν τόσα,θα είναι αρκετά παραπάνω γιατί θα τους χρυσωνουνε κανονικά.Αν γίνει κάτι τέτοιο κομμένο το μπασκετακι από εμένα και μαύρη πέτρα πίσω.Ας κάτσουν να το βλέπουν μόνοι τους παρέα με τους κελεμπιες και της καμήλες.Οχι θα κάτσουμε να σκάσουμε...
Η Ρεαλ έχει 43 εκ μπάτζετ και η μπαρτσελόνα 43 εκ. https://www.eurohoops.net/el/acb-el/133 ... onias-pic/
Τα έσοδα δεν θα είναι μόνο τα 50 εκ που θα έχουν χορηγιά το ντουμπάι, λογικά τα έσοδα από διαφημίσεις θα αυξηθούν αρκετά

0
Άβαταρ μέλους
pisto-linas

 a1greece
Reactions: 398
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 12:08 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: mj,d-rose.span,law iv
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 30, 2022 10:26 am

tarp7 έγραψε:
Τετ Νοέμ 30, 2022 10:06 am
pisto-linas έγραψε:
Τετ Νοέμ 30, 2022 9:37 am


Και δε θα είναι καν τόσα,θα είναι αρκετά παραπάνω γιατί θα τους χρυσωνουνε κανονικά.Αν γίνει κάτι τέτοιο κομμένο το μπασκετακι από εμένα και μαύρη πέτρα πίσω.Ας κάτσουν να το βλέπουν μόνοι τους παρέα με τους κελεμπιες και της καμήλες.Οχι θα κάτσουμε να σκάσουμε...
Η Ρεαλ έχει 43 εκ μπάτζετ και η μπαρτσελόνα 43 εκ. https://www.eurohoops.net/el/acb-el/133 ... onias-pic/
Τα έσοδα δεν θα είναι μόνο τα 50 εκ που θα έχουν χορηγιά το ντουμπάι, λογικά τα έσοδα από διαφημίσεις θα αυξηθούν αρκετά
Αυτά που παραθέτεις είναι τα συνολικά μπάτζετ των δύο ισπανικών τα οποία λίγο πολύ τα ξέρουμε.Εδω μιλάμε ότι η ομάδα που θέλουν να δημιουργήσουν στη χειρότερη να έχει 50 εκατομμύρια ΜΟΝΟ για μισθούς παικτών και πάμε.Μιλαμε για 10-12 πρωτοκλασάτους παίκτες οι οποίοι δεν θα πάνε για 2 μύρια ο καθένας.Συν κάποιους από το ΝΒΑ που θα χτυπήσουν σίγουρα με μυθικά συμβόλαια.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 30, 2022 10:42 am

pisto-linas έγραψε:
Τετ Νοέμ 30, 2022 10:26 am
tarp7 έγραψε:
Τετ Νοέμ 30, 2022 10:06 am

Η Ρεαλ έχει 43 εκ μπάτζετ και η μπαρτσελόνα 43 εκ. https://www.eurohoops.net/el/acb-el/133 ... onias-pic/
Τα έσοδα δεν θα είναι μόνο τα 50 εκ που θα έχουν χορηγιά το ντουμπάι, λογικά τα έσοδα από διαφημίσεις θα αυξηθούν αρκετά
Αυτά που παραθέτεις είναι τα συνολικά μπάτζετ των δύο ισπανικών τα οποία λίγο πολύ τα ξέρουμε.Εδω μιλάμε ότι η ομάδα που θέλουν να δημιουργήσουν στη χειρότερη να έχει 50 εκατομμύρια ΜΟΝΟ για μισθούς παικτών και πάμε.Μιλαμε για 10-12 πρωτοκλασάτους παίκτες οι οποίοι δεν θα πάνε για 2 μύρια ο καθένας.
Είναι μικτά αλλά έχουν καμία σχέση π.χ. με το μπάτζετ του ολυμπιακού που είναι 14 εκ. Και το δημοσίευμα δεν γραφει για καθαρά ή μικτά. Και στο ποδόσφαιρο τα μπάτζετ των ισπανικών ομάδων και των αγγλικών έχουν μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα. και μη ξεχνάμε ότι αυτές οι ομάδες θα έχουν και πολλά ταξίδια με παραπάνω κούραση. Κακά τα ψέματα και τώρα ακόμη η ευρωλίγκα είναι για μεγάλα πορτοφόλια πια και κάθε χρόνο τα μπάτζετ μεγαλώνουν . Ακόμη και στο ΝΒΑ υπάρχουν μεγάλες διαφορές στα μπατζετ οι lakers έχουν 4τραπλάσιο μπάτζετ από τους μέμφις https://www.gazzetta.gr/basketball/nba/ ... da-toy-nva
H αρμάνι με 30 εκ μπάτζετ είναι τελευταία πάντως φέτος

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2022-2023”