Euroleague 2022-2023 off-topic

Συντονιστής: Captains

Πρέπει η Euroleague να επεκταθεί στο Dubai;

Όχι
11
61%
Ναι
7
39%
 
Σύνολο ψήφων: 18
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 14, 2023 3:40 pm

Αν γυρισουν Τσσκα-Ζενιτ παμε στις 20, μαζι με Ντουμπαι 21 και λογικα οι Ρωσοι θα πιεσουν και για 3η ομαδα (Καζαν ή Λοκο).

Χωρις να υπολογιζουμε αν ανεβουν 1-2 απο Γιουροκαπ ή ομαδες απο Λονδινο-Παρισι.

Το πλανο ειναι να εχει 22-24 ομαδες η Ευρωλιγκα σταδιακα και μοιαζει λογικο και βιωσιμο.

Δυσκολα θα βρεθει λυση με την Φιμπα.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 15, 2023 7:43 pm

Εγω καταλαβαίνω ότι με τη φίμπα θα βρεθεί λύση και θα αποχωρήσουν (έστω μερικώς) οι ομάδες από τα εθνικά πρωταθλήματα, αυτά θα την πληρώσουν. Πολύ ενθαρρυντικό που θέλουν τους δυο γύρους, συμφωνώ απόλυτα με τα play-in. Εμένα θα μου άρεσε κι ένα Κύπελλο Ευρωλίγκας με νοκ άουτ, μη σου πω και Φ8.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 21, 2023 11:58 am


Μου κάνει εντύπωση που η ΑΛΜΠΑ παρότι τελευταία μαζεύει σχεδόν 9000 κόσμο, ίσωςαυτό δείχνει και τη δυναμική του αθλήματος στη Γερμανία
Τα 7500 χιλ της ΡΕΑΛ τα θεωρώ πολύ λίγα για ένα τέτοιο σύλογο. Και η Αρμάνι μαζεύει πολύ κόσμο πάρα τη κακή της πορεία, αν και είναι ομάδα με ιστορία και με μπασκετικό κοινό.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1919
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 9:02 am

tarp7 έγραψε:
Τρί Μαρ 21, 2023 11:58 am
Μου κάνει εντύπωση που η ΑΛΜΠΑ παρότι τελευταία μαζεύει σχεδόν 9000 κόσμο, ίσωςαυτό δείχνει και τη δυναμική του αθλήματος στη Γερμανία
Τα 7500 χιλ της ΡΕΑΛ τα θεωρώ πολύ λίγα για ένα τέτοιο σύλογο. Και η Αρμάνι μαζεύει πολύ κόσμο πάρα τη κακή της πορεία, αν και είναι ομάδα με ιστορία και με μπασκετικό κοινό.
Από την άλλη η Μπάγερν είναι χαμηλά στην κατάταξη.
Γενικά οι ισπανικές δεν μαζεύουν πολύ κόσμο συγκριτικά πάντα. Εμένα εντύπωση μου κάνουν και τα εισιτήρια που κόβουν Εφές, Φενέρ, το είχα στο μυαλό μου ότι είχαν λιγότερο κοινό.

0
assistant77

 nba
Reactions: 1287
Δημοσιεύσεις: 2103
Εγγραφή: Τρί Ιουν 21, 2022 7:42 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Isiah Thomas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μαρ 22, 2023 9:20 am

tarp7 έγραψε:
Τρί Μαρ 21, 2023 11:58 am

Μου κάνει εντύπωση που η ΑΛΜΠΑ παρότι τελευταία μαζεύει σχεδόν 9000 κόσμο, ίσωςαυτό δείχνει και τη δυναμική του αθλήματος στη Γερμανία
Τα 7500 χιλ της ΡΕΑΛ τα θεωρώ πολύ λίγα για ένα τέτοιο σύλογο. Και η Αρμάνι μαζεύει πολύ κόσμο πάρα τη κακή της πορεία, αν και είναι ομάδα με ιστορία και με μπασκετικό κοινό.
Οι φιλαθλοι των μεγαλων της Ισπανιας δε φαινεται να πολυσκοτιζονται για το μπασκετ........θυμαμαι περσι στο φαιναλ-4 ειχαν παρει σκαρτα 1000 εισιτηρια κι επεστρεψαν κι οι δυο πανω απ τα μισα......

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 11:39 am

Οι δυο τελευταιες σε κοσμο ειναι παντως οι Γαλλικες.

Για τη δε Μονακο ΟΚ λογικο, και η ποδοσφαιρικη Μονακο λιγο κοσμο εχει, ειναι μικρο το μερος και οχι προσφορο για φιλαθλους ομαδικων αθληματων, αλλα η Βιλερμπαν (απ τη Λιον) εχει επισης ελαχιστο.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 11:48 am

εχει σχεση και τι γηπεδο εχουν, Μονακο-Βιλερμπαν εχουν +90%.

Στην ACB συμφωνα με την τελευταια μελετη (palco23), τον περασμενο μολις μηνα ειχαν 75%, με σχεδον ολες τις ομαδες να εχουν πολυ μεγαλα γηπεδα (6 ομαδες με 5.000-6.000 και 8 ομαδες με 10.000-16.000!!!!). Γεμιζουν τα γηπεδα σε ολη την Ισπανια καθε σ/κ, οχι μονο οι 2-3 μεγαλες ομαδες.

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 1:58 pm

Τρομερή βελτίωση έχει ο Ολυμπιακός, που επιτέλους φέτος έχει αυτό που του αξίζει στην εξέδρα από κόσμο.Για τους παλιούς απ τη δεκαετία του 90 έχει να δει τέτοιο Μ.Ο. εισιτηρίων ξεκάθαρα!
Κατά τα άλλα η εκτίμηση μου είναι:
Θέσεις 1-3, Ολυμπιακός-Ρεάλ-Μπάρτσα (η σειρά άγνωστη ακόμα), 4η Μονακό, 5-6 Μακάμπι-Παρτιζάν, 7η Φενέρ και 8η Μπασκόνια.Η Εφές άμα ξαναγίνει ομάδα μπαίνει ως 8η, αλλά θαρρώ ότι προφανώς έχει εσωτερικά θέματα που επηρεάζουν πολλά πράγματα.

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 2:46 pm

Reaper έγραψε:
Τετ Μαρ 22, 2023 11:39 am
Οι δυο τελευταιες σε κοσμο ειναι παντως οι Γαλλικες.

Για τη δε Μονακο ΟΚ λογικο, και η ποδοσφαιρικη Μονακο λιγο κοσμο εχει, ειναι μικρο το μερος και οχι προσφορο για φιλαθλους ομαδικων αθληματων, αλλα η Βιλερμπαν (απ τη Λιον) εχει επισης ελαχιστο.
Η Βιλερμπάν φτιάχνει νέο γήπεδο

Όπως και η Μπάγερν θα είναι έτοιμο του χρόνου.
Η Παρτιζάν ξεπερνάει σε εισιτήρια αρκετές ομάδες από το ΝΒΑ

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 3:21 pm

Σταρκ Αρένα δε συγκρίνεται, γεμάτη είναι η καλύτερη έδρα σε όλη την Ευρώπη.
Θα δώσει ρέστα και στα play off

0
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 24, 2023 8:25 am

Με δεδομένη την πρόθεση για νέα αύξηση των ομάδων, που μπορεί υπό συνθήκες να φτάσουν ακόμα και τις 22 ενόψει της έναρξης της μεθεπόμενης σεζόν (2024-25), το Συμβούλιο Ιδιοκτητών της Λίγκας εξετάζει σοβαρά το ενδεχόμενο να θεσμοθετηθούν back to back παιχνίδια, κατά τα πρότυπα του ΝΒΑ.
Μια τέτοια απόφαση δεν θα είναι απλώς ριζοσπαστική, αφού ουδέποτε στην Ευρώπη έχουμε δει ομάδες να δίνουν δύο αναμετρήσεις μέσα σε δύο συνεχόμενα 24ωρα, αλλά αναμένεται να δημιουργήσει σφοδρές αντιδράσεις από την πλευρά της FIBA και των Λιγκών. Βλέπετε, στο καταστατικό της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας και κατ’ επέκταση των Εθνικών Ομοσπονδιών και Πρωταθλημάτων, ορίζεται ρητά πως κάτι τέτοιο απαγορεύεται δια ροπάλου. Για να ξαναπατήσει μια ομάδα στο παρκέ για επίσημο παιχνίδι πρέπει απαραιτήτως να μεσολαβεί το λιγότερο μία μέρα (εξαιρούνται η τελική φάση των Κυπέλλων και τα επίσημα τουρνουά των εθνικών ομάδων).
Η Ευρωλίγκα ναι μεν ακολουθεί τον συγκεκριμένο κανόνα από την πρώτη ημέρα ίδρυσής της, ωστόσο αυτό μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή χωρίς να δώσει λογαριασμό σε κανέναν. Κι αυτό γιατί είναι κατ’ ουσία μια κοινοπραξία ιδιωτικών εταιρειών, που λειτουργεί έξω από το πλαίσιο της ΔΟΕ και της FIBA, με αποτέλεσμα να μην δεσμεύεται από τους κανονισμούς και τις διατάξεις της.
Εμπνευστής ο Τόνι Πάρκερ
Την ιδέα αυτή προωθεί ο Τόνι Πάρκερ, έχοντας υποστήριξη από την ιβηρική χερσόνησο. Από την πρώτη μέρα που συμμετέχει στις συνεδριάσεις της Ευρωλίγκας, ο παλαίμαχος αστέρας των Σαν Αντόνιο Σπερς και νυν ισχυρός άνδρας της Βιλερμπάν έχει καταστήσει σαφές πως θεωρεί την αύξηση του συνολικού αριθμού των αγώνων που δίνουν οι ομάδες ανά σεζόν ως το βασικό εργαλείο για να αυξηθούν τα έσοδα, τόσο από την τηλεόραση, όσο κι από εμπορικές συμφωνίες. Σύμφωνα με πηγές του apexsports, στο πλευρό του έχει ταχθεί ανοιχτά η Μπαρτσελόνα, με αρκετές από τις υπόλοιπες ομάδες να βλέπουν θετικά το συγκεκριμένο ενδεχόμενο.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1919
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 24, 2023 4:04 pm

Θα με πείτε οπισθοδρομικό που σε κάθε καινούρια ιδέα είμαι αντίθετος αλλά δεν βρίσκω λογική.
Ποιο είναι το χαρακτηριστικό της διοργάνωσης; Ότι όλα τα παιχνίδια μετράνει, είναι ανταγωνιστικά κλπ, ήδη στις εβδομάδες που υπάρχουν διπλές αγωνιστικές πολλές ομάδες διαλέγουν σε ποιο από τα 2 παιχνίδια θα δώσουν μεγαλύτερη έμφαση, πόσο μάλλον αν έχουν back2back παιχνίδια. Για μένα αν αυξηθούν οι ομάδες τόσο είτε θα πρέπει να γίνουν 2 όμιλοι είτε, δυστυχώς αλλά αναγκαστικά να αποχωρήσουν από τα εθνικά πρωταθλήματα της κανονικής περιόδου τουλάχιστον, οπότε δεν θα υπάρχει ανάγκη και για back2back παιχνίδια. Θέλεις να αυξήσεις τον ανταγωνισμό και το ενδιαφέρον; Βάλε και υποβιβασμό στο Eurocup χωρίς μονιμότητες να μην υπάρχουν αδιάφορες ομάδες ούτε στην ουρά ούτε στην κορυφή (και αντίστοιχο προβιβασμό βέβαια)

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 24, 2023 4:17 pm

Conan1982 έγραψε:
Παρ Μαρ 24, 2023 4:04 pm
Θα με πείτε οπισθοδρομικό που σε κάθε καινούρια ιδέα είμαι αντίθετος αλλά δεν βρίσκω λογική.
Ποιο είναι το χαρακτηριστικό της διοργάνωσης; Ότι όλα τα παιχνίδια μετράνει, είναι ανταγωνιστικά κλπ, ήδη στις εβδομάδες που υπάρχουν διπλές αγωνιστικές πολλές ομάδες διαλέγουν σε ποιο από τα 2 παιχνίδια θα δώσουν μεγαλύτερη έμφαση, πόσο μάλλον αν έχουν back2back παιχνίδια. Για μένα αν αυξηθούν οι ομάδες τόσο είτε θα πρέπει να γίνουν 2 όμιλοι είτε, δυστυχώς αλλά αναγκαστικά να αποχωρήσουν από τα εθνικά πρωταθλήματα της κανονικής περιόδου τουλάχιστον, οπότε δεν θα υπάρχιε ανάγκη και για back2back παιχνίδια. Θέλεις να αυξήσεις τον ανταγωνισμό και το ενδιαφέρον; Βάλε και υποβιβασμό στο Eurocup χωρίς μονιμότητες να μην υπάρχουν αδιάφορες ομάδες ούτε στην ουρά ούτε στην κορυφή (και αντίστοιχο προβιβασμό βέβαια)
Και εγώ δεν είμαι υπέρ των back2back παιχνίδια

0
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 30, 2023 9:13 am



2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1919
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 06, 2023 8:01 am

Την Παρασκευή θα ανέβει βίντεο στην ιστοσελίδα της Euroleague στο οποίο περιλαμβάνει και συνέντευξη από τον Πάτρικ Γιανγκ.
To τρέιλερ:
https://www.euroleaguebasketball.net/eu ... s-trailer/

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2022-2023”